به گزارش جهان نيوز، آخرین روز از نهمین جشنواره عمار با رونمایی از مستند «گزارش اقلیت» دنبال شد و پس از اکران این فیلم، نشست خبری عوامل این مستند با حضور مهدی نقویان، کارگردان این اثر، حسن جعفری، تدوین‌گر و حسین نقویان برگزار شد. 

حسن جعفری، تدوین‌گر مستند «گزارش اقلیت»، در ابتدا صحبت کرد و در مورد این اثر گفت:‌ این مستند در دی ماه سال گذشته ساخته شد و در قالب یک مجموعه چند قسمتی، هر شب از شبکه 3 سیما پخش می‌شد. این مجموعه 12 قسمتی بود که 2 قسمت از آن به دلایل مختلف پخش نشد. در حقیقت، بخش‌هایی از مستند گزارش اقلیت از همان 2 قسمت گرفته شده است و با قرار دادن بخش‌هایی جدید در کنار آن، این مستند تک قسمتی ساخته شد. اگر دقت کنید می‌بینید که در این مستند، ما به سراغ اتفاقات بعد از فتنه 88 رفته‌ایم و تحریم‌های ناشی از آن را به تصویر کشیده‌ایم. این تحریم‌ها در روز 25 خرداد سال 1389 علیه ایران وضع شد در حالی که تا قبل از آن، تحریم‌های این چنینی نداشتیم. علاوه بر این، یک نکته مهم دیگر نیز وجود داشت و آن هم این بود که بعد از وقوع انقلاب های منطقه، سران فتنه تلاش کردند تا این واقعه را در ایران نیز آغاز کنند و تا 25 بهمن سال 1389، کشور در التهابات به سر می‌برد. این اقدام سران فتنه واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت و حتی بسیاری از اصلاح‌طلبان را نیز ناراحت کرد. بنابراین می‌توان گفت که موضوع حصر، یک اجماع کلی در نظام بود.

وی به تدوین این مستند اشاره کرد و گفت: ما برای تدوین این مجموعه وقت زیادی نداشتیم و کار به صورت خیلی سریع انجام شد. حتی خاطرم هست که تدوین بعضی از قسمت‌های این مجموعه، چند ساعت قبل از پخش به اتمام می‌رسید. وقتی می‌خواستم تصاویر این مستند را کنار هم بچینم، واقعا تحت تاثیر قرار می‌گرفتم چرا که فجایع بسیار زیادی در آن دیده می‌شد. بخش‌ عمده‌ای از پژوهش این کار، از اینترنت گرفته شده است و تنها بخش کوچکی از آن را به صورت ویژه در اختیار گرفتیم. تصاویر مربوط به اغتشاشات، آشوب‌ها، صحبت‌های میرحسین موسوی و ... از اینترنت گرفته شده بود و حتی اگر اکنون نیز جستجو کنید می‌توانید آنان را دریافت نمایید. نکته اصلی در ماجرای 88 این است که تغلبی رخ نداد و سران فتنه به بهانه اتفاقی که اصلا رخ نداده بود، وارد صحنه شدند و شورش ایجاد کردند.

سخنران بعدی این نشست خبری، مهدی نقویان بود. او در ابتدا ضمن اشاره به مستند «گزارش اقلیت» گفت: این مستند ماحصل دو قسمت از مجموعه خارج از دید بود که در تلویزیون پخش نشد. در این فیلم، تمرکز اصلی بر موضوع حصر و ارتباط نداشتن آن با اتفاقات سال 88 بود. هم‌چنین نگاهی متفاوت به خسارت‌های فتنه 88 و تحریم‌هایی که پس از آن صورت گرفت، داشتیم. دقت کنید که یک بخش مهمی از خسارت‌های وارده، خسارت‌های مالی نبوده است. در حقیقت، در آن آشوب‌ها اتفاقاتی رخ داد که منجر به تعطیلی وزارت‌خانه‌ها شده بود، کارمندان دولتی سر کار نمی‌رفتند، وارادات و صادرات تا ماه‌ها متوقف شده بود و ... در مورد خارج از دید باید توضیحاتی را بدهم و آن هم این است که این مجموعه 12 قسمت بود که بعد از پخش 4 قسمت، وقفه‌ای رخ داد و پس از دو هفته، پخش مجدد آن شروع شد و قسمت 5 و 6 پخش شد اما از آن به بعد، هر دو قسمت یکی شد. شاید دلیل ابهامات مخاطب، همین مساله باشد. البته اکنون این 12 قسمت، از شبکه افق بدون هیچ کم و کاستی پخش می‌شود. باید بگویم که این مجموعه با شجاعت خاصی از سوی مدیریت شبکه افق پخش شد که در همین جا باید از ایشان تشکر کنم.

نقویان به ماجرای رای مثبت حسن روحانی به رای حصر در سال 89 اشاره کرد و گفت: در مورد رای مثبت آقای روحانی به حصر باید بگویم که علاوه بر درج خبر در خبرگزاری‌ها، نقل‌قول‌هایی از افراد مختلف وجود دارد که نشان می‌دهد ایشان به حصر رای مثبت داده است. البته مساله‌ای که در این‌جا مهم است این است که پرچم آقای روحانی بالا می‌رود. ایشان در جاهای مختلف انقلاب عملکرد خوبی داشته است که یکی از آنان به ماجرای حصر برمی‌گردد. شاید عده‌ای بگویند که چرا شورای نگهبان در سال 92 صلاحیت ایشان را تایید کرد اما در پاسخ باید گفت که بخشی از دلیل این تایید صلاحیت به کارنامه خوب ایشان در پست‌های مهم برمی‌گردد. البته باید بگویم که در مورد رای مثبت ایشان به حصر، سند تصویری وجود ندارد چرا که جلسات شورای امنیت یک جلسه محرمانه است و فیلم هیچ یک از این جلسات، بیرون نمی‌آید.

این کارگردان و مستندساز در پاسخ به سوال یکی از حاضران در سالن مبنی بر استفاده از راش رانتی در ساخت مستندهای خارج از دید 1 و 2 گفت: سوال اول من در پاسخ به این سوال از برگزارکنندگان جشنواره است. از آنان می‌پرسم که چرا کسانی که فیلم با راش رانتی می‌سازند، به این جشنواره دعوت می‌کنند و جلسه پرسش و پاسخ برای آن برگزار می‌کنند؟ شاید فیلم‌های مهم‌تری باشد که بهتر باشد مخاطب برای جلسه پرسش و پاسخ آن وقت بگذارد. من راش رانتی می‌گیرم چرا که رانت من انقلاب اسلامی است. هر کسی جرات دارد در مورد فتنه فیلم بسازد، بیاید و بسازد، دو بار هم بسازد و برای ساخت فیلم سوم، به او راش رانتی هم می‌دهند. چرا ندهند؟ من از مسئولین خواهش می‌کنم که 2-3 نیرو تربیت کنند که دیگر من نیایم و هر سال راجع به فتنه فیلم بسازم. من آبرویم و خانواده‌ام را در وسط گذاشتم و هر سال راجع به فتنه فیلم می‌سازم و دوستان هم برای من توئیت می‌زنند که ایشان راش رانتی دارد و کاردستی اطلاعاتی و جاسوسی می‌سازد. اگر شما می‌توانید فیلم بسازید، بسازید و برای فیلم دوم، خود من رانت شما می‌شوم.

وی افزود: من در همین‌جا اعلام می‌کنم که شبکه خبر به من راش نمی‌دهد، اکنون راجع به برجام فیلم می‌سازم که نریتور ندارد و با صدای آقا ساخته می‌شود. صدای ایشان را از سال 92 به بعد که راجع به نکات، تعریف‌ها، تمجیدها از تیم این طرفی، تیم خارجی و ... صحبت می‌کنند، جمع‌آوری کردیم و با نوشتن یک داستان فیلم می‌سازیم اما تصاویر مربوط به برجام را شبکه خبر به من نمی‌دهد. زمان ساخت خارج از دید 1، افراد مختلفی به ما زنگ می‌زنند تا به اندازه یک قطره به ما آرشیو بدهند. هم‌چنین در خارج از دید 2، به غیر از صحنه‌های دستگیری و قسمتی که راجع به باقر نمازی بود، 90 درصد آرشیوهای ما از فضای مجازی است. ما شبکه‌های مختلف نظیر بی‌بی‌سی، VOA و ... را رصد می‌کنیم و با استفاده از راش‌های اینترنتی کار را تولید می‌کنیم. حتی اگر صحنه‌های دستگیری و دادگاه‌ها را به ما نمی‌دادند، همت گذاشته بودیم که خارج از دید 2 را با موضوع نفوذ تولید کنیم و حتما این کار را می‌ساختیم. حال ممکن بود که 4 تا صحنه هیجان‌انگیز نیز نداشته باشد. از آقای جعفری که تدوین‌گر این مستند است، تشکر می‌کنم چرا که ایشان در جمع‌‌آوری آرشیو بسیار مهارت دارند و در جمع‌آوری آرشیو از اینترنت متخصص هستند. اگر به حقانیت این حرف من شک دارید بروید و قسمت‌های مختلف خارج از دید 2 را با دقت ببینید. از دوستان خود انتظار داریم که اگر حمایت نمی‌کنند و نقد منفی دارند، نقد منفی انجام بدهند اما نیش و کنایه نزنند.

منبع:تسنیم

منبع: جهان نيوز

خبر بعدی:

اعزام سه گروه از مستند سازان بسیج مازندران در قالب راویان 25 به راهیان نور جنوب/ راهیان نور صحنه کارزار حق علیه باطل و رژه نیروهای اسلام است

به گزارش خبرگزاری بسیج مازندران به نقل از خبرنگار اعزامی قرارگاه رسانه ای شهید کابلی علی ابراهیمی گتابی عصر امروز با حضور در جمع خبرنگاران با تبریک سال نو به همکاران رسانه ای استان مازندران ،و نیز عرض تسلیت به مناسب رحلت شهادت گونه حضرت زینب (س) به تشریح اقدامات قرارگاه رسانه ای شهید کابلی در مدت راهیان نور پرداخت و گفت :قرارگاه رسانه ای شهید کابلی که با کمک رسانه های متعهد استان مازندران برای انتقال مفاهیم ارزش مقاومت در افکار عمومی در بستر رسانه ها شکل گرفت از 20 اسفندماه 97 همزمان با روز ملی راهیان نو در سه حوزه تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرد.

معاون روابط عمومی و تبلیغات سپاه کربلا مازندران از اعزام سه گروه مستند سازبسیجی درحوزه مستند سازی تلویزیونی خبر داد و گفت: پنج مستند کوتاه بعنوان «زمین آسمانی» و نیز ساخت کلیپ های سوژه محور به نام «راویان 25»از جمله اقدامات حوزه مستند سازی قرارگاه بود که با هماهنگی صداوسیمای مرکز مازندران از طریق آدرس های دیجیتال سازمان برای مرکز سیمای تبرستان ارسال و پخش شد.

ابراهیمی به پخش کلیپ های دیگری در ایام راهیان نور از شبکه های سراسری اشاره کرد و ادامه داد: علاوه بر پخش مستندات و کلیپهای راهیان نور از شبکه استانی، شبکه های سراسری یک تا پنج و نیز شبکه افق و شبکه شما هم برنامه های راهیان نور مازندران را پخش کردند و همچنان پخش این برنامه ها تا پایان راهیان نور ادامه دارد.

معاون روابط عمومی و تبلیغات سپاه کربلا در رابطه با پخش برنامه زنده تلویزیونی از مناطق عملیاتی از خطوط ارتباطی شبکه های مختلف و شبکه تبرستان یادآور شد :برنامه جشنواره ره آورد سرزمین نور از خرمشهر که با حضور هنرمندان مازندرانی برگزاری شد مهمترین پخش زنده برنامه تلویزیونی بود که با هماهنگی مرکز آبادان و خرمشهر و همچنین صداوسیمای مرکز مازندران صورت گرفت.

 مسئول کمیته اطلاع رسانی راهیان نور سپاه کربلا یکی دیگر از حوزه های فعالیت گروه رسانه ای قرارگاه شهید کابلی را بخش گروه های جهادی اعلام کرد و گفت: علاوه بر تولیدات در حوزه راهیان نور قرارگاه شهید کابلی در بخش انعکاس فعالیت های گروه های جهادی استان مازندران به نام گروه جهادی علمدار که دراستا ن خوزستان و در منطقه محروم اندیکا از توابع شهرستان مسجد سلیمان مشغول محرومیت زدایی است ، فعال بوده و یک اکیپ تصویربرداری را در منطقه اندیکا مستقر کرد.

معاون روابط عمومی سپاه کربلا مازندران در ادامه سخنان خود در حوزه خبری از همکاری قریب به 100 رسانه در انعکاس اخبار راهیان نور خبر داد و از زحمات رسانه های مازندران که با فعالیت های جهادی خود در انعکاس بزرگترین مانور فرهنگی مازندران در حوزه گردشگری جنگ همراهی می کنند ،قدردانی کرد.

سخنگوی سپاه کربلا با تاکید بر این مطلب که اگر نبود رسالت زینبی رسانه های متعهد استان بخشی از هویت فرهنگی کشور دستخوش تحریف و تغییر می شد، از رسانه های استان خواست با برآورد از تهدید شرایط سیاسی و نظامی زمان جنگ و بعد از آن با استفاده از هنر انقلابی و همچنین شیوه های نوین تبلیغاتی بر ادارک، روحیات مردم درانتقال ارزش ها و روش ها اثر مثبت بگذارند.

این مقام مسئول ،راهیان نور را صحنه کارزار حق علیه باطل و بعنوان رژه نیروهای اسلامی خواند و افزود: راهیان نور مهمترین عرصه تقویت هویت مقاومت و پایداری مردم به حساب می آید و الحمدالله رسانه های استان مازندران بخوبی توانستند بعنوان تقویت کننده ارزش های انقلابی در جامعه محسوب شوند.

ابراهیمی در پایان سخنان خود با اشاره بر این مطلب که هر فکر و مکتبی برای آنکه بتواند ماندگاری و مانایی خود را حفظ کند نیاز به حفظ و ترویج و تقویت آرمان های اصلی خودش دارد ، تاکید کرد: شک نداریم مقاومت در برابر ظلم که برگرفته از«هیات من الذله» فرهنگ حسینی است، در شکل گیری انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشته است برای همین مقاومت و ایستادگی در راه حق را باید بعنوان دورن مایه اصلی انقلاب اسلامی به جامعه معرفی کنیم تا در باور افکار عمومی مستحکم شود.

 

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

جزئیات شهادت ۲ مأمور ناجا در خیابان ارشاد مشهد

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۱۸۳۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چالش اختلاط زن و مرد در دید و بازدیدهای فامیلی
 • نوروز ۹۸ با ایرانگرد/ پخش سری جدید ایرانگرد در نوروز ۱۴۰۰
 • هشدار پلیس: مراقب اینترنت رایگان اماکن عمومی باشید
 • مراقب اینترنت رایگان اماکن عمومی باشید
 • هشدار پلیس فتا درباره استفاده از اینترنت رایگان اماکن عمومی
 • ساعت و زمان پخش سریال و فیلم های صدا و سیما در نوروز 98
 • ساعت پخش فیلم های سینمایی در نوروز 98
 • دانلود قسمت اول سریال "شش قهرمان و نصفی"
 • هشدار پلیس فتا در خصوص استفاده میهمانان نوروزی از اینترنت رایگان
 • اولین مستند از زندگی سیروس گرجستانی در تلویزیون 
 • دانلود قسمت اول سریال "بر سر دوراهی"
 • مستند زندگی سیروس گرجستانی امروز روایت می‌شود
 • روزی که کمال «زوج یا فرد» اسباب‌کشی کرد
 • دیدار کدام افراد در نوروز ممنوع است؟ / توصیه روانشناس‌ها به دید و بازدید
 • هشدار پلیس فتا در خصوص استفاده از اینترنت رایگان
 • ساخت مستند زندگی شهید عبدالله‌زاده
 • دید و بازدید نوروز؛ فرصتی برای یک حال خوب
 • مارکا: بارسلونا برنامه ای برای خرید گریزمان ندارد؛ قیمت بالا و مستند جنجالی، موانع اصلی انتقال
 • دانلود قسمت اول سریال "نون.خ"