چند روزاخیر شایعه ورشکستگی بانک آینده و فرار موسس آن درپی اختلاس از این بانک ازسوی رسانه های معاند نتشر شده که علاوه برروابط عمومی این بانک، روابط عمومی بانک مرکزی باتکذیب این اخبار این شایعه پراکنی را در راستای تضعیف سیستم بانکی کشور عنوان کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، چند روز اخیر شایعه ورشکستگی بانک آینده از سوی برخی رسانه های معاند با هدف تضعیف سیستم بانکی کشور منتشر شده است البته این شایعه پراکنی به روزهای اخیر خلاصه نشده و اخبار ورشکستگی بانک آینده برای چندمین بار طی چند سال اخیر منتشر شد تا باز هم سپرده گذاران بانک آینده نسبت به دارایی هایشان نگران شوند این در حالی است که مقامات مسئول، اختلاس بانک آینده و ورشکستگی آن را تکذیب کرده اند.

 

روابط عمومی بانک آینده در اطلاعیه ای اعلام کرده است: «این بانک به‌ عنوان یک بانک خصوصی ایرانی، در طول پنج سال گذشته، همواره با اتکا و اعتماد به ذی‌نفعان، به ویژه مشتریان و دانش و تجربه مدیران و کارکنان خود، توانسته است؛ علاوه بر کسب افتخارات ملی، نظیر: رتبه دهم از نظر فروش در میان ۵۰۰ شرکت برتر، کسب عنوان شرکت پیشرو در اقتصاد ملی در دو سال پیاپی، نام و اعتباری شایسته در کشور و مجامع بین‌المللی کسب کند. از آن جمله می‌توان به کسب عنوان بانک سال ایران در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی توسط نشریه معتبر بَنکِر، بانک تحول‌ساز خاورمیانه در سال ۲۰۱۷ میلادی و بانک برتر سال ۲۰۱۸ میلادی از طرف مؤسسه وزین یورومانی، و سودآورترین و پربازده‌ترین بانک در اقتصاد ایران اشاره کرد.

 

در همین چارچوب، ارزش‌آفرینی و مشتری محوری، گسترش شعب در سراسر کشور، ارائه خدمات بانکداری نوین و روزآمد به مشتریان و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های سودآور و اشتغال‌زا و عمل به مسئولیت اجتماعی نظیر: احداث ۱۰ مدرسه در مناطق کم برخوردار، ۲۵ خانه بهداشت در مناطق زلزله‌زده غرب کشور، توزیع بیش از چند میلیون بسته لوازم‌التحریر، در اقصی نقاط کشور همواره سرلوحه راهبردها و اقدامات بانک آینده در پنج سال گذشته بوده است.

 

از آنجایی که بانک ها در نظام اقتصادی کشورمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ در زمان هجمه بیگانگان به ساختارهای اقتصادی کشور، بیشتر مورد هدف قرار می‌گیرند. چنانچه در روزهای اخیر، شاهد ادعاهای واهی و بی‌اساس از طرف رسانه‌ای معلوم الحال و به تبع بازنشر آن در شبکه‌های اجتماعی در خصوص عملکرد بانک بوده‌ایم.

 

 

مدعیان و شایعه‌پراکنان این روزها، همان‌هایی هستند که در طول یک سال گذشته در جنگ اقتصادی، ابزار عملیات روانی شده‌اند، آنها مدتی نظام ارزی و اقتصادی کشور و زمانی بازار محصولات و مایحتاج مورد نیاز مردم را مختل کردند و امروز نیز نام و اعتبار بانک‌ها و کارآفرینان را مورد حمله قرار می‌دهند.

 

بانک آینده، انتساب هرگونه طرح ادعای واهی به این بانک که در روزهای اخیر در فضای مجازی منتشر شده است را قویاً مردود دانسته و از مشتریان فهیم، فرهیخته و وفادار خود دعوت می‌کند؛ هرگونه اخبار مربوط به بانک را از رسانه اختصاصی و کانال‌های ارتباطی بانک و یا رسانه‌های معتبر داخلی و مراجع رسمی کشور دریافت کنند. شعب بانک آینده در سراسر کشور و مرکز ارتباط بانک آینده با شماره تماس ۲۷۶۶۳۲۰۰- ۰۲۱ آمادگی کامل جهت پاسخگوئی به سئوالات مشتریان و رفع ابهام و شبهه‌های احتمالی را دارند.»

 

فارس نیز در خبری شایعه فرار علی انصاری، موسس بانک آینده که در فضای مجازی منتشر شده بود را تکذیب کرد و نوشت: «از چند روز پیش شایعه‌ای با عنوان بزرگترین اختلاس ایران منتشر شد و برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی به نقل از یکی از رسانه‌های ضدانقلاب مدعی شدند که علی انصاری، موسس بانک آینده اختلاسی به ارزش ۱۴۰ هزار میلیارد تومان انجام داده و از کشور فرار کرده است اما برخلاف این شایعه تصاویر منتشر شده از حضور علی انصاری در مراسم سومین دوره اهدای نشان کارآفرینی امین‌الضرب که روز گذشته (سه شنبه) در تالار وحدت برگزار شد، نشان می‌دهد که این شایعات صحت ندارد و وی در ایران حضور دارد.»

 

در ادامه روابط عمومی بانک مرکزی نیز مطالب منتشره از سوی رسانه های معاند پیرامون این بانک را در راستای تلاش آنها برای ضربه زدن به بازار پول دانست و ورشکستگی این بانک را تکذیب کرد.

 

 

بانک مرکزی در این اطلاعیه آورده است: «این نهاد ناظر پولی و بانکی کشور از هموطنان می خواهد در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند و فریب فضاسازی رسانه های معاند را نخورند.»

 

در هین راستا سایت تحلیلی راهبرد معاصر نیز به نقل از یکی از مقامات بانک آینده نوشته است: «این اخبار با هدف به هم ریختن فضای جامعه و هجوم سپرده گذاران به بانک ها طراحی شده و هدف آن ها بر هم زدن آرامش اقتصادی است. هر بانکی با مراجعه و هجوم همه سپرده گذاران با مشکل مواجه خواهد شد و آن ها دنبال همین موضوع هستند. خبر ورشکستگی بانک آینده کاملا دروغ است چراکه حسابهای مالی این بانک به وضوح نشان می‌دهد بانک آینده نه تنها ورشکسته نیست بلکه جزو معدود بانکهایی است که سود نسبتا قابل توجهی نصیب سهامداران خود کرده است. همچنین بانک آینده از جمله بانک‌هایی است که در راس لیست بانک‌های مجاز بانک مرکزی است. بانک مرکزی مجوز بانک آینده را صادر کرده و این بانک جزو صندوق ضمانت سپرده‌گذاران است. این صندوق سپرده سپرده‌گذاران را تضمین کرده است.»

 

یادآور می شود: علی رغم این شایعه پراکنی ها بانک آینده، در راستای ارزش‌آفرینی هر چه بیشتر برای مشتریان و برقراری تعامل دوسویه با مخاطبان با تحقق پروژه گسترش و توسعه نقاط دسترسی آنها در سراسر کشور، نسبت به افتتاح شعب جدید، اقدام کرده است. بر همین اساس (چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه سال‌جاری) شعب جدید «آرژانتین- شهید احمدیان» در تهران، «مشهد- بلوار پیروزی» و «قشم- ولیعصر(عج) » با حضور مدیران ارشد بانک آینده، افتتاح شد که با افتتاح این شعب مجموع کل شعب بانک آینده به ۲۶۰ شعبه رسیده است./

 

 

پایان پیام/50

منبع: شبستان

خبر بعدی:

ایران در جایگاه برتر شاخص های دسترسی به بانک

بانکداری ایران در سال های اخیر به رشد قابل توجهی رسیده است تا جایی که کشورمان از نظر شاخص های پایه شمول مالی اعم از شاخص های دسترسی به بانک افراد بالغ دارای حساب بانکی و نقاط خدمات دهی در رده های بالای جهانی و در سطح کشورهای توسعه یافته قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، اولين بانكي كه درايران تاسيس شد «‌بانك جديدشرق» بود. اين بانك، كه مركز آن در لندن بود، بدون دريافت هيچ گونه امتيازي در ايران افتتاح شد. «بانك شاهي» از ديگر بانكهايی است كه در ايران اجازه فعاليت يافته بود. مؤسس اين بانك فردي انگليسي به نام «پاول جوليوس رويتر» بوده است. اين بانك در سال 1872 در ايران تاسيس شد و تا سال 1942 به فعاليت خود ادامه داد. «بانك استقراضي ايران» كه در سال 1890 توسط فردي روسي به نام «ژاك پولياكوف» ايجاد شده بود براي مدت 75 سال در ايران فعاليت كرد.

 

نخستين بانك ايراني درسال 1925 و تحت عنوان «بانك سپه»  فعاليت خود را آغاز کرد. در سال 1960 فكر تدوين قانون جامع پولي و بانكي و تاسيس بانك مركزي به منظور حفظ ارزش پول و اجراي سياست پولي مورد توجه  مقامات اقتصادي كشور قرار گرفت. در همين سال، بانك رفاه نيز تاسيس شد.

 

دولت يك سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي برای حفظ حقوق صاحبان سپرده و سرمايه‌هاي ملي، ‌به كارانداختن چرخهاي توليدي صنعت كشور و تضمين بازپرداخت سپرده‌ها و پس‌اندازهاي مردم، ‌بانكهاي ايران را ملي اعلام كرد. ادغام بانكها پس از ملي شدن آنها انجام شد به طوري كه بانكها پس از ادغام از 37 بانك به 6 بانك تجاري و 3 بانك تخصصي تقسيم بندي شدند.

بانكهاي تجاري شامل بانك رفاه، بانك ملي ايران، بانك صادرات ايران، بانك تجارت، بانك ملت و بانك سپه مي‌باشند. بانكهاي تخصصي نيز شامل: بانك كشاورزي، بانك مسكن و بانك صنعت و معدن هستند. پس از ملي شدن بانكها در ايران اركان بانكها به صورت زیر تغيير کرد:

مجمع عمومي بانكها

شوراي عالي بانكها

هييت مديره هر بانك

مدير عامل هر بانك

 

مجمع عمومي بانكها متشكل از مقامات وزير امور اقتصادي و دارايي، وزير صنايع، وزير بازرگاني، وزير جهاد و كشاورزي، وزير مسكن وشهرسازي و رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور است.

 

شوراي عالي بانكها از رييس كل بانك مركزي ايران، مدير كل بانك ملي ايران، نماينده وزارت امور اقتصادي و دارايي، نماينده سازمان مديريت و برنامه ريزي، نماينده وزارت مسكن وشهرسازي، نماينده وزارت جهاد و كشاورزي، نماينده وزارت بازرگاني و نماينده وزارت صنايع و معادن تشكيل شده است.

 

تعداد اعضا هيات مديره و وظايف آنان بر طبق اساسنامه هر بانك است. مدير عامل هر بانك بر اساس پيشنهاد شوراي عالي بانكها و از طرف مجمع عمومي بانكها منصوب مي شود.

 

بنابراین گزارش، از اقدامات مهم دولت پس از پيروزي انقلاب اسلامي، خارج کردن سيستم بانكداري در ايران از حالت ربوي به غير ربوي (بانكداري اسلامي) بوده است بر این اساس قانون بانكداري بدون ربا درسال 1983 در مجلس شوراي اسلامي ايران به تصويب نمايندگان مجلس رسيده است و به دنبال آن با پیشرفت هایی که در عرصه الکترونیک ایجاد شد بانکداری ایران نیز از تکنولوژی های روز برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود استفاده کرد و نحوه ارائه خدمات و پیشرفت های ایجاد شده در این زمینه باعث شده است تا ایران از نظر شاخص های پایه شمول مالی اعم از شاخص های دسترسی به بانک افراد بالغ دارای حساب بانکی و نقاط خدمات دهی (تعداد شعب، پایانه های خودپرداز و فراگیری ابزارهای جدید پرداخت) در رده های بالای جهانی و در سطح کشورهای توسعه یافته قرار دارد.

 

بررسی داده‌های بانک مرکزی، مرکز آمار ایران، بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهند ایران از نظر شاخص های پایه شمول مالی اعم از شاخص های دسترسی به بانک افراد بالغ دارای حساب بانکی و نقاط خدمات دهی (تعداد شعب، پایانه های خودپرداز و فراگیری ابزارهای جدید پرداخت) در رده های بالای جهانی و در سطح کشورهای توسعه یافته قرار دارد. مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی این شاخص ها پرداخته است.

شاخص دسترسی به بانک در واقع درصد افراد بالغی را بررسی می کند که در یک موسسه مالی رسمی حساب دارند. براساس طرح آماری بررسی دسترسی به خدمات مالی در مناطق شهری ایران در سال ۱۳۸۷ که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام داد، ۷۸.۳ درصد افراد بالغ (بزرگتر از ۱۸ سال) شهری در بانک یا موسسات مالی غیر بانکی حساب داشتند.

 

پایگاه داده شمول مالی بانک جهانی (موسوم به گلوبال فیندکس) درصد افراد بالغ بزرگتر از ۱۵ ساله دارای حساب در موسسات مالی را ۷۳.۶۸ درصد در سال ۲۰۱۱ و ۹۲.۱۸ درصد در سال ۲۰۱۴ گزارش می کند، این شاخص در سال ۲۰۱۷ به ۹۳٫۹۸ رسیده است.

 

براساس داده های گلوبال فیندکس، ایران در سال ۲۰۱۱ بین ۱۴۶ کشور در رتبه ۳۹، در سال ۲۰۱۴ میان ۱۵۷ کشور در رتبه ۲۶ و در سال ۲۰۱۷ از میان ۱۴۶ کشور در رتبه ۲۵ قرار داشته است، شایان ذکر است در سال ۲۰۱۷ این شاخص برای کشورهای OECD برابر ۹۴٫۶۸ بوده است.

 

مقایسه اعداد گزارش شده نشان دهنده هماهنگی بین آنها و حاکی از رشد مقداری شاخص و همچنین ارتقای جایگاه ایران در رتبه بندی جهانی است. ایران در منطقه جایگاه اول را دارد. جایگاه ایران در این شاخص نشان دهنده توسعه یافتگی از نظر دسترسی به حساب شرط لازم سایر خدمات مالی است.

 

همچنین بر اساس اطلاعات پایگاه داده شمول مالی بانک جهانی در سال ۲۰۱۷، حدود ۷۹ درصد از ایرانیان بالای ۱۵ سال سن، کارت بانکی (Debit card) دارند و ایران از ۱۴۶ کشور در جایگاه ۳۱ و اندکی پایین تر از میانگین کشورهای OECD (۸۴ درصد) و منطقه یورو (۸۷ درصد) قرار دارد.

 

شاخص تعداد شعب نیز در «آمارهای دسترسی مالی» صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد در سال ۲۰۰۴، بانک های تجاری بالغ بر ۱۴۲۳۸ شعبه در کشور داشته اند که سرانه آن برای هر ۱۰۰ هزار نفر برابر ۲۸.۳۱ شعبه بوده است. این تعداد در آخرین اطلاعات که مربوط به سال ۲۰۱۷ است به ۱۷۴۴۱ شعبه رسیده که سرانه آن برای هر ۱۰۰ هزار نفر برابر ۲۸.۲۱ بوده است.

 

به این ترتیب ایران جایگاه ۳۰ را میان ۱۵۴ کشور کسب کرده است در سال های گذشته تعداد شعب به ازای جمعیت بالغ روندی ثابت داشته و در حال افزایش است و نزدیک به یک چهارم این افزایش به رشد شعب بانک های خصوصی و سه چهارم آن مربوط به اضافه شدن بانک های جدید به مجموعه بانک های کشور و رشد شعب آنهاست.

 

آمارهای دسترسی مالی صندوق بین المللی پول نشان می‌دهد که در سال ۲۰۰۵ تعداد ۲۲۸۹ دستگاه خودپرداز در کشور وجود داشته که سرانه آن برای هر هزار کیلومتر مربع برابر ۱.۴۱ عدد و برای هر صد هزار نفر ۴.۴۰بوده است. این تعداد در سال ۲۰۱۷ به ۴۷۳۷۴ عدد رسیده که به افزایش میزان سرانه جغرافیایی و فردی به ۲۹.۰۴ و۷۶.۴۹ منجر شده که رشد بسیار چشمگیری نشان می دهد. در سال ۲۰۱۷ ایران در شاخص تعداد خودپرداز به ازای هر صد هزار نفر در بین ۱۴۱ کشور رتبه ۳۱ را کسب کرده است. این سه آمار تایید می کند که در سال های اخیر، خدمات بانکی به مشتریان رشد قابل توجهی را کسب کرده است.

 

بنابراین گزارش، ایران در مجموع شاخص‌ها و رتبه‌بندی‌های مربوط به جایگاه کشورها در بانکداری جهان تاکنون موفق به کسب رتبه ششم در خاورمیانه و رتبه 26 در جهان شده است که این رتبه تقریبا رتبه‌ ای قابل قبول و مثبت در سطح جهانی به شمار می‌آید اما در کنار کسب این رتبه، لازم است که بانکداری الکترونیک در ایران از نظر سرعت گردش اطلاعات و سرعت اینترنت همچنین تنوع خدمات و محصولات، بالارفتن سقف مبلغ گردش حساب‌ها با تحولات گسترده‌یی مواجه شود و از همه مهم‌تر لازم است که کارت‌های اعتباری ایران در کشورهای منطقه و همسایه ایران مورد پذیرش قرار گرفته و شهروندان ایرانی قادر باشند که پول مورد نیاز و دریافت و پرداخت‌های خود به کشورهای دیگر را از طریق بانکداری ایران و کشورهای دیگر انجام دهند البته به تازگی اقداماتی در این زمینه از سویبانک مرکزی ایران انجام شده است که باید در آینده نزدیک شاهد نتایج آن باشیم./

پایان پیام/50

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: آیت الله هاشمی رفسنجانی سالگرد ایران حسن روحانی اردبیل انقلاب اسلامی مشهد قیام 19 دی ارشاد روحانی بانک آینده شایعه پراکنی تکذیب شایعه شایعه

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۲۸۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لاریجانی: سال آینده را تیره نشان ندهیم
 • سال آینده را تیره نشان ندهیم/ ساختار بودجه‌ نیازمند برنامه‌ریزی
 • لاریجانی: دولت فربه است و همه درآمدها را می بلعد/ نرخ ارز باید پایین تر از قیمت فعلی باشد/ سیاست ایران نباید معطل اروپا شود/ نباید برای سال آینده تفال بد بزنیم
 • تداوم ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی های بانکی در ایام نوروز
 • لاریجانی: نباید برای سال آینده تفعل بد بزنیم
 • روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد تداوم ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی‌های بانکی در ایام عید
 • ارائه خدمات ارزی صرافی های بانکی در ایام عید
 • ادامه ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی‌های بانکی در ایام عید
 • ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی های بانکی در ایام عید
 • بانک مرکزی اعلام کرد: تداوم ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی های بانکی در ایام عید
 • نرخ ارز در آخرین روز معاملاتی سال ۹۷/ نرخ ۱۵ ارز بین بانکی کاهش یافت + جدول
 • مروری بر مهم‌ترین‌ اتفاقات بانکی سال۹۷
 • با دردسرهای کارت‌های بانکی مسروقه و گمشده در نوروز چه کنیم؟
 • دروغ‌پراکنی صهیونیست‌ها درباره شهادت عامل عملیات مقاومتی «سلفیت»
 • مشکلات بانکی؛ مانع گسترش تجارت ایران و عراق
 • نرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۲۷ اسفند ۹۷/ پوند انگلیس ارزان شد + جدول
 • رشد قیمت ۲۴ ارز در بازار بین بانکی + جدول
 • نشست مشترک مدیران عامل نظام بانکی کشور
 • واکنش مهاجم استقلال به شایعه جنجالی