نیویورک - ایرنا - تعطیلی دولت آمریکا که با اصرار ترامپ برای تامین بودجه دیوار مرزی وارد روز بیستم شده است، کنگره آمریکا را هم به دلیل اختلاف در این مساله دچار نوعی تعطیلی کرده است و نمایندگان نمی توانند برای تصویب هیچ طرحی به توافق برسند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نگرانی ترامپ از زمانی آغاز شد که پس از انتخابات ششم نوامبر (15 آبان) فهمید اکثریت مجلس نمایندگان را از دست داده و قرار است 'نانسی پلوسی' که مخالف جدی با سیاست های اوست، رئیس این مجلس شود.


او که تلاش کرد خود را خونسرد نشان دهد پس از انتخابات در جمع خبرنگاران حاضر شد و به پلوسی تبریک گفت اما در مواجهه با پرسش خبرنگار سی ان ان درباره مهاجران واکنش بسیار بدی نشان داد و مجوز ورود این خبرنگار به کاخ سفید را هم لغو کرد، هرچند که دادگاه حکم به بازگشت وی داد.
رئیس جمهوری آمریکا در بودجه 2019 خواستار اختصاص 5.7 میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک شده است اما نمایندگان دمکرات با آن مخالفت کردند چرا که معتقدند ترامپ می خواهد با پول مالیات دهندگان شعارهای انتخاباتی خود را محقق سازد در حالی که مسایل مهم دیگری همچون مساله بیمه درمانی و رفاهی وجود دارد که باید به آنها بپردازد.
ترامپ در دوران فعالیت های انتخاباتی مطرح کرده بود که مکزیک هزینه ساخت این دیوار را خواهد پرداخت اما دولت مکزیک پس از حضور وی در کاخ سفید اعلام کرد دلاری برای این دیوار نخواهد داد.
اگرچه سیاست های مهاجرتی ترامپ خود به صورت جداگانه قابل بحث است که نشان دهنده نژاد پرستی او است و در این بین جداکردن کودکان از والدین و حتی کشته شدن کودکان در بازداشتگاه های مرزی گویای آن است که او نسبت به مهاجران نگاه تحقیر آمیزی دارد؛ با این حال، ترامپ توان دولت را به کار گرفته است تا بتواند این شعار را محقق سازد.
وی ابتدا در تمجید این دیوار گفت که مزایای آن را از سران رژیم صهیونیستی بپرسند که چگونه دیوار توانسته است امنیت آنها را تامین کند و سپس در مواجهه با کاروان مهاجران دستور داد 6 هزار نیروی نظامی در مرزها مستقر شوند.
رئیس جمهوری آمریکا با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و اینکه در سال 2017 هم موفق شده بود با تعطیلی بخشی از دولت، بودجه مورد نظر خود را به دست آورد، این بار هم طرح تعطیلی دولت را مطرح کرد.
او در اوایل ماه دسامبر چاک شومر رهبر اقلیت های سنا و پلوسی که در آن زمان رهبر اقلیت های مجلس نمایندگان بود را به دفتر خود دعوت کرد و در اقدامی غیر منتظره در حضور خبرنگاران با آنها بحث کرد.
رئیس جمهوری آمریکا که کاملا در نقش رهبر مخالفان و شورشیان عمل می کرد در این نشست تهدید کرد که دولت را تعطیل خواهد کرد و به این کار افتخار می کند مگر اینکه بودجه مرزی تصویب شود.
با بی نتیجه ماندن مذاکرات، ترامپ 10 روز مانده به سال 2019 اعلام کرد بخشی از دولت تعطیل شده است از این رو زندگی نزدیک به 800 هزار نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار گرفت و در آستانه سال جدید و تعطیلات کریسمس، مردم با نگرانی جدیدی مواجه شدند.
دمکرات ها که دیگر در مجلس نمایندگان در اکثریت بودند، این بار با شدت مقابل تهدید و تصمیم ترامپ ایستادند و شدت این تقابل ها زمانی بیشتر شد که در سوم ژانویه، پلوسی با اکثریت آرا به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب شد.
بلافاصله ترامپ یک نشست خبری ترتیب داد و در آن چند نفر مامور مرزی را به همراه آورد تا توضیح دهند که در مرزها چقدر ناامنی است و با این دیوار امنیت ایجاد خواهد شد.
او در توئیت های متعدد هم بر همین مساله تاکید کرد و در گامی رو به جلو تهدید کرد اگر این بحران حل نشود، وضعیت فوق العاده ملی اعلام خواهد کرد.
دمکرات ها طرحی را در مجلس نمایندگان تصویب کردند که اشاره ای به بودجه مرزی نداشت و بودجه موارد دیگر را در بر می گرفت و ترامپ تهدید کرد که هر طرحی که حاوی بودجه ساخت دیوار مرزی نباشد را وتو خواهد کرد.
دمکراتها طرح دیگری را مطرح کردند که دولت ملزم به بازگشایی دولت می شد، این طرح باید در سنای آمریکا هم تصویب شود اما اختلاف ایجاد شده، دامن همه طرح ها را گرفته است به گونه ای که دو روز پیش، جمهوریخواهان سنای آمریکا طرحی با عنوان «تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه» را مطرح کردند.
دمکرات ها به آن رای ندادند، چرا که می گویند تا دولت از تعطیلی خارج نشود به هیچ طرحی رای نخواهند داد. از این رو این طرح با داشتن 56 رای مثبت به دلیل آنکه نیازمند داشتن 60 رای بود، نتوانست به تصویب برسد. این طرح در حمایت از رژیم صهیونیستی بود و کسانی را که به هر دلیلی در خاورمیانه این رژیم را بایکوت کرده بودند، هدف تحریم قرار می داد.
اگرچه در صورت تصویب در سنا، مجلس نمایندگان هم باید به آن رای می داد و معلوم نبود سرنوشت آن چه شود، اما خود سنا نتوانست آن را از تصویب بگذراند.
این اختلاف تداوم یافت تا اینکه در روز پنجشنبه، دمکرات ها به دلیل آنکه فشار افکار عمومی به خاطر تعطیلی دولت رو به افزایش است، طرحی ارائه کردند تا دولت را مجبور کند بخش های تعطیل شده را بازگشایی کند.
در اظهاراتی که مردم آمریکا داشته اند هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه در ماجرای تعطیلی دولت مقصر شناخته شده اند و از نظر آنها که برای پرداخت قبض ها و اقساط بانکی با مشکل جدی مواجه شده اند، هر دو طرف بطور یکسان، هدف انتقاد قرار دارند و در این بین رئیس جمهوری آمریکا هم بی نصیب نیست.
با این حال، 'میچ مک کانل' رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنا با طرح جدید دمکرات ها مخالفت کرد و گفت، چطور می شود که طرح حمایت از اسرائیل که هیچ ارتباطی به مسایل داخلی نداشت؛ از سوی دمکرات ها رد شد و حال می خواهند که ما با این طرح موافقت کنیم.
'بن کاردین' سناتور مریلند نیز در پاسخ گفت که این مساله هیچ ارتباطی به دیوار مرزی ندارد و ما فقط خواستار آن هستیم که دولت بازگشایی شود با این حال، رهبر جمهوریخواه زیر بار آن نرفت و گفت که رئیس جمهوری این طرح را وتو خواهد کرد.
پلوسی رئیس مجلس نمایندگان هم اظهار کرد، هنگامی که دمکراتها اکثریت را به دست آوردند، وعده دادیم که به ایده های خوب از هرکجا و هر کسی که باشد، گوش دهیم. به همین دلیل ما به طرح جمهوریخواهان برای بازگشایی دولت که پیش از این سنا تصویب کرده بود رای مثبت دادیم اما آنها هنوز از پاسخ مثبت به آن خودداری می کنند.
این اختلاف ها در گفته مک کانل به خوبی توضیح داده می شود که گفت، ما یک تعطیلی نداریم، در حال حاضر با دو تعطیلی روبرو هستیم.
وی در توضیح این اظهار نظر که به خوبی گویای گره خوردن ارکان تصمیم گیری در واشنگتن است، اظهار کرد: یک تعطیلی مربوط به بخش هایی از دولت است که آن را به بودجه دیوار مرزی گره زده اند و تعطیلی دیگر، کنگره است که نمی توانند هیچ طرحی را به تصویب برساند همچنان که دمکرات ها با طرح حمایت از اسرائیل مخالفت کردند.
اگرچه سناتورهای دمکرات با این نظر مخالفت کردند و گفتند که سنا برقرار است و ما در حال گفت وگو درباره حل این بحران هستیم اما به نظر می رسد که تعطیلی در آمریکا علاوه بر تعطیلی فیزیکی به تعطیلی روحی و روانی بین دو حزب حاکم تبدیل شده و تا انتخابات 2020 ادامه دارد و تشدید خواهد شد.
شبد**اروپام*1429 **1455**1379

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

بانوی محجبه کنگره آمریکا برای عربستان دردساز شد

خبرگزاری صدا و سیما : ایلهان عمر نخستین زن مسلمان محجبه راه یافته به کنگره آمریکا در نخستین روز کاری خود در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از عربستان سعودی به عنوان یکی از ناقضان حقوق بشر یاد کرد و گفت خواهان توقف فروش سلاح آمریکا به عربستان سعودی است.

پایگاه اینترنتی بیزینس اینسایدر در گزارشی به اظهارات اخیر ایلهان عمر نماینده مسلمان تازه وارد مجلس نمایندگان آمریکا درباره عربستان و انتصاب وی در کمیته امور خارجی این مجلس پرداخت و نوشت: ایلهان عمر عضو مسلمان کنگره آمریکا که عربستان سعودی تلاش می کند تا وی را بدنام کند، به کمیته ای قوی در مجلس نمایندگان آمریکا راه یافته است که در سیاست خارجی آمریکا تعیین کننده است. این کمیته می تواند جلوی اقدام آمریکا را برای فروش سلاح به کشور پادشاهی (عربستان) بگیرد.

ایلهان عمر نماینده ایالت «مینه سوتا» در مجلس نمایندگان آمریکا که نخستین بار است عضو کنگره شده است این هفته به عضویت کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا درآمد.

ایلهان عمر روز گذشته در یک بیانیه مطبوعاتی انتصاب خود را در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان تایید کرد و گفت: "ما باید فروش سلاح به کشورهای ناقض حقوق بشر مانند عربستان سعودی را مهار کنیم."

این کمیته بر لوایح و تحقیقات مرتبط با امور خارجی آمریکا از جمله کمکهای خارجی و صادرات به کشورهای دیگر نظارت دارد. این کمیته همچنین در افزایش یا کاهش صادرات تجهیزات نظامی و فناوری به کشورهای دیگر مانند عربستان سعودی صاحب نفوذ است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تحت فشار کنگره قرار گرفته است تا محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را به علت قتل جمال خاشقچی،روزنامه نگار (منتقد میانه رو سعودی) در اکتبر سال گذشته، محکوم کند. ریاض به طور مستمر تلاش کرده است مقامات خود را از این قتل مبرا نشان دهد.

ایلهان عمر نیز بلافاصله بعد از قتل خاشقچی در پیام توئیتری خود نوشت: دولت سعودی ممکن است در سرپوش گذاشتن بر خشونتهای روزمره که علیه اقلیتها، زنان، فعالان و حتی در نسل کشی یمن انجام می شود، راهبردی عمل کرده باشد اما قتل جمال خاشقچی باید آخرین اقدام شرورانه ای باشد که آنها اجازه می یابند مرتکب شوند. اما ترامپ بارها از به خطر انداختن روابط خود با خانواده سلطنتی سعودی امتناع کرده است و بجای آن روابط گرم آمریکا و عربستان سعودی، معاملات تسلیحاتی سودآور و قیمت های پایین نفت را انتخاب کرده است.

انتصاب عمر در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا درحالی صورت گرفته است که قبل از آن اعضای آکادمیک و رسانه های خبری وابسته به عربستان سعودی بارها حتی قبل از آنکه وی عضو کنگره شود، تلاش کردند تا چهره وی را مخدوش کنند.

رسانه های دولتی عربستان سعودی مانند العربیه و شبکه رادیویی ام بی سی بارها با انتشار مقالات و گزارش وی را متهم کردند که عضو مخفی اخوان المسلمین و بخشی از یک جناح اسلامی است که تلاش می کند تا کنگره آمریکا را تحت کنترل بگیرد.

اکبر شهید احمد خبرنگار روزنامه هافینگتون پست در این باره گزارش داد ریاض احتمالا این کمپین رسانه ای را به این خاطر که عمر، به عنوان زن مسلمان، می تواند رابطه آمریکا با عربستان سعودی را به چالش بکشد، راه اندازی کرده است.

ایلهان عمر که در سال ۱۹۹۱ به عنوان یک پناهنده از سومالی فرار کرد، در بیانیه روز پنجشنبه خود گفت: "به عنوان کسی که مستقیما در نتیجه جنگ آسیب دیده است، افتخار می کنم در کمیته ای خدمت می کنم که مسئول نظارت بر اقدامات خارجی کشور ما - و این رئیس جمهور- است."

وی گفت: "ما باید از صلاحیت حقوق بشری این کمیته استفاده کنیم تا رئیس جمهور را به خاطر مرگ و میر در بازداشتگاه های تحت نظر وی به پاسخگویی وادار کنیم. ما باید بررسی کنیم که دولت های خارجی و لابی گران آنها چطور قوانین ما را نقض کرده اند.

این اقدامی نادر است که یک نماینده تازه کار به عضویت کمیته های رده بالای کنگره آمریکا درآید. آلکساندریا اوکاسیو کورتز نماینده نیویورک -زنی که نخستین بار است نماینده کنگره شده است- نیز این هفته به عضویت کمیته قوی خدمات مالی کنگره درآمد.

 

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

کلیدواژه: سياسي تعطيلي دولت آمريكا ديوار مرزي كنگره

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۴۳۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سفر اعضای کنگره آمریکا با هواپیماهای دولتی محدود شد
 • محدود شدن سفر اعضای کنگره آمریکا با هواپیماهای دولتی به دلیل تعطیلی دولت
 • ترامپ سفر هیات آمریکایی به داووس و رئیس مجلس به خارج را لغو کرد
 • ترامپ عامل اختلاف میان اعضای کنگره آمریکا
 • در واکنش به نامه نانسی پلوسی: ترامپ پرواز رئیس مجلس نمایندگان را لغو کرد
 • ترامپ پرواز نانسی پلوسی را به بهانه تعطیلی دولت لغو کرد
 • در آمریکا چه خبر است؟! نامه‌های طعنه‌آمیز ترامپ و پلوسی
 • دستور تلافی جویانه ترامپ برای توقف پرواز مخالفانش در کنگره
 • نظرسنجی از مردم آمریکا؛ چه کسی مقصر تعطیلی دولت است؟
 • جدال پلوسي و ترامپ بر سر تعطيلي دولت/ سخنراني سالانه رئيس جمهور آمريکا لغو شد
 • رئیس مجلس نمایندگان از ترامپ خواست به کنگره نرود
 • رهبران حزب دموکرات آمريکا از ترامپ خواستند به کنگره نرود
 • نامه رییس دموکرات محلس آمریکا به ترامپ: برای سخنرانی سالانه به کنگره نیا از کاخ سفید سخنرانی کن
 • پیشنهاد رییس دموکرات محلس آمریکا به ترامپ: برای سخنرانی سالانه به کنگره نیا از کاخ سفید سخنرانی کن
 • مخالفت دموکرات ها با حضور ترامپ در کنگره
 • مخالفت دموکرات‌ها با سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره
 • نماینده دموکرات: تعطیلی دولت فدرال نشان‌دهنده فرسایش دموکراسی آمریکاست
 • درخواست نانسی پلوسی از ترامپ: با وجود نگرانی‌های امنیتی به مجلس پا نگذارید
 • تعطیلی دولت آمریکا؛ از خودشیفتگی ترامپ تا توجیه پمپئو