نیویورک - ایرنا - تعطیلی دولت آمریکا که با اصرار ترامپ برای تامین بودجه دیوار مرزی وارد روز بیستم شده است، کنگره آمریکا را هم به دلیل اختلاف در این مساله دچار نوعی تعطیلی کرده است و نمایندگان نمی توانند برای تصویب هیچ طرحی به توافق برسند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نگرانی ترامپ از زمانی آغاز شد که پس از انتخابات ششم نوامبر (15 آبان) فهمید اکثریت مجلس نمایندگان را از دست داده و قرار است 'نانسی پلوسی' که مخالف جدی با سیاست های اوست، رئیس این مجلس شود.
او که تلاش کرد خود را خونسرد نشان دهد پس از انتخابات در جمع خبرنگاران حاضر شد و به پلوسی تبریک گفت اما در مواجهه با پرسش خبرنگار سی ان ان درباره مهاجران واکنش بسیار بدی نشان داد و مجوز ورود این خبرنگار به کاخ سفید را هم لغو کرد، هرچند که دادگاه حکم به بازگشت وی داد.
رئیس جمهوری آمریکا در بودجه 2019 خواستار اختصاص 5.7 میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک شده است اما نمایندگان دمکرات با آن مخالفت کردند چرا که معتقدند ترامپ می خواهد با پول مالیات دهندگان شعارهای انتخاباتی خود را محقق سازد در حالی که مسایل مهم دیگری همچون مساله بیمه درمانی و رفاهی وجود دارد که باید به آنها بپردازد.
ترامپ در دوران فعالیت های انتخاباتی مطرح کرده بود که مکزیک هزینه ساخت این دیوار را خواهد پرداخت اما دولت مکزیک پس از حضور وی در کاخ سفید اعلام کرد دلاری برای این دیوار نخواهد داد.
اگرچه سیاست های مهاجرتی ترامپ خود به صورت جداگانه قابل بحث است که نشان دهنده نژاد پرستی او است و در این بین جداکردن کودکان از والدین و حتی کشته شدن کودکان در بازداشتگاه های مرزی گویای آن است که او نسبت به مهاجران نگاه تحقیر آمیزی دارد؛ با این حال، ترامپ توان دولت را به کار گرفته است تا بتواند این شعار را محقق سازد.
وی ابتدا در تمجید این دیوار گفت که مزایای آن را از سران رژیم صهیونیستی بپرسند که چگونه دیوار توانسته است امنیت آنها را تامین کند و سپس در مواجهه با کاروان مهاجران دستور داد 6 هزار نیروی نظامی در مرزها مستقر شوند.
رئیس جمهوری آمریکا با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و اینکه در سال 2017 هم موفق شده بود با تعطیلی بخشی از دولت، بودجه مورد نظر خود را به دست آورد، این بار هم طرح تعطیلی دولت را مطرح کرد.
او در اوایل ماه دسامبر چاک شومر رهبر اقلیت های سنا و پلوسی که در آن زمان رهبر اقلیت های مجلس نمایندگان بود را به دفتر خود دعوت کرد و در اقدامی غیر منتظره در حضور خبرنگاران با آنها بحث کرد.
رئیس جمهوری آمریکا که کاملا در نقش رهبر مخالفان و شورشیان عمل می کرد در این نشست تهدید کرد که دولت را تعطیل خواهد کرد و به این کار افتخار می کند مگر اینکه بودجه مرزی تصویب شود.
با بی نتیجه ماندن مذاکرات، ترامپ 10 روز مانده به سال 2019 اعلام کرد بخشی از دولت تعطیل شده است از این رو زندگی نزدیک به 800 هزار نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار گرفت و در آستانه سال جدید و تعطیلات کریسمس، مردم با نگرانی جدیدی مواجه شدند.
دمکرات ها که دیگر در مجلس نمایندگان در اکثریت بودند، این بار با شدت مقابل تهدید و تصمیم ترامپ ایستادند و شدت این تقابل ها زمانی بیشتر شد که در سوم ژانویه، پلوسی با اکثریت آرا به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب شد.
بلافاصله ترامپ یک نشست خبری ترتیب داد و در آن چند نفر مامور مرزی را به همراه آورد تا توضیح دهند که در مرزها چقدر ناامنی است و با این دیوار امنیت ایجاد خواهد شد.
او در توئیت های متعدد هم بر همین مساله تاکید کرد و در گامی رو به جلو تهدید کرد اگر این بحران حل نشود، وضعیت فوق العاده ملی اعلام خواهد کرد.
دمکرات ها طرحی را در مجلس نمایندگان تصویب کردند که اشاره ای به بودجه مرزی نداشت و بودجه موارد دیگر را در بر می گرفت و ترامپ تهدید کرد که هر طرحی که حاوی بودجه ساخت دیوار مرزی نباشد را وتو خواهد کرد.
دمکراتها طرح دیگری را مطرح کردند که دولت ملزم به بازگشایی دولت می شد، این طرح باید در سنای آمریکا هم تصویب شود اما اختلاف ایجاد شده، دامن همه طرح ها را گرفته است به گونه ای که دو روز پیش، جمهوریخواهان سنای آمریکا طرحی با عنوان «تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه» را مطرح کردند.
دمکرات ها به آن رای ندادند، چرا که می گویند تا دولت از تعطیلی خارج نشود به هیچ طرحی رای نخواهند داد. از این رو این طرح با داشتن 56 رای مثبت به دلیل آنکه نیازمند داشتن 60 رای بود، نتوانست به تصویب برسد. این طرح در حمایت از رژیم صهیونیستی بود و کسانی را که به هر دلیلی در خاورمیانه این رژیم را بایکوت کرده بودند، هدف تحریم قرار می داد.
اگرچه در صورت تصویب در سنا، مجلس نمایندگان هم باید به آن رای می داد و معلوم نبود سرنوشت آن چه شود، اما خود سنا نتوانست آن را از تصویب بگذراند.
این اختلاف تداوم یافت تا اینکه در روز پنجشنبه، دمکرات ها به دلیل آنکه فشار افکار عمومی به خاطر تعطیلی دولت رو به افزایش است، طرحی ارائه کردند تا دولت را مجبور کند بخش های تعطیل شده را بازگشایی کند.
در اظهاراتی که مردم آمریکا داشته اند هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه در ماجرای تعطیلی دولت مقصر شناخته شده اند و از نظر آنها که برای پرداخت قبض ها و اقساط بانکی با مشکل جدی مواجه شده اند، هر دو طرف بطور یکسان، هدف انتقاد قرار دارند و در این بین رئیس جمهوری آمریکا هم بی نصیب نیست.
با این حال، 'میچ مک کانل' رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنا با طرح جدید دمکرات ها مخالفت کرد و گفت، چطور می شود که طرح حمایت از اسرائیل که هیچ ارتباطی به مسایل داخلی نداشت؛ از سوی دمکرات ها رد شد و حال می خواهند که ما با این طرح موافقت کنیم.
'بن کاردین' سناتور مریلند نیز در پاسخ گفت که این مساله هیچ ارتباطی به دیوار مرزی ندارد و ما فقط خواستار آن هستیم که دولت بازگشایی شود با این حال، رهبر جمهوریخواه زیر بار آن نرفت و گفت که رئیس جمهوری این طرح را وتو خواهد کرد.
پلوسی رئیس مجلس نمایندگان هم اظهار کرد، هنگامی که دمکراتها اکثریت را به دست آوردند، وعده دادیم که به ایده های خوب از هرکجا و هر کسی که باشد، گوش دهیم. به همین دلیل ما به طرح جمهوریخواهان برای بازگشایی دولت که پیش از این سنا تصویب کرده بود رای مثبت دادیم اما آنها هنوز از پاسخ مثبت به آن خودداری می کنند.
این اختلاف ها در گفته مک کانل به خوبی توضیح داده می شود که گفت، ما یک تعطیلی نداریم، در حال حاضر با دو تعطیلی روبرو هستیم.
وی در توضیح این اظهار نظر که به خوبی گویای گره خوردن ارکان تصمیم گیری در واشنگتن است، اظهار کرد: یک تعطیلی مربوط به بخش هایی از دولت است که آن را به بودجه دیوار مرزی گره زده اند و تعطیلی دیگر، کنگره است که نمی توانند هیچ طرحی را به تصویب برساند همچنان که دمکرات ها با طرح حمایت از اسرائیل مخالفت کردند.
اگرچه سناتورهای دمکرات با این نظر مخالفت کردند و گفتند که سنا برقرار است و ما در حال گفت وگو درباره حل این بحران هستیم اما به نظر می رسد که تعطیلی در آمریکا علاوه بر تعطیلی فیزیکی به تعطیلی روحی و روانی بین دو حزب حاکم تبدیل شده و تا انتخابات 2020 ادامه دارد و تشدید خواهد شد.
شبد**اروپام*1429 **1455**1379

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

رونق تولید؛ نخستین اولویت دولت در سال 98 برگزاری کنگره 3 هزار شهید قزوین مهم‌ترین رویداد فرهنگی سال 97

استاندار قزوین در پیام نوروزی خود تحقق اهداف طرح شده در بیانیه گام دوم انقلاب و رونق تولید به عنوان شعار سال 98 را به عنوان مهم ترین اولویت های مدیران استان قزوین در سال جدید نام برد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، عبدالمحمد زاهدی در پیام نوروزی خود  گفت: ماه مبارک رجب و میلاد باسعادت امام علی (ع) و سال جدید را به همه ملت ایران بویژه مردم استان قزوین تبریک می گویم و برای همه آرزوی توفیق دارم.

وی در ادامه افزود: سالی را که پشت سرگذاشتیم، سال پر فراز و نشیبی بود و از یک طرف توفیقات زیادی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی نصیب ملت شد و از طرف دیگر کشور با مشکلاتی مواجه شد که باعث شد مردم سختی‌هایی را تحمل کنند.

استاندار قزوین با بیان اینکه بیشترین توفیقات کشور در سطح ملی در حوزه تولید بویژه در صنایع نفت و پتروشیمی بود،ادامه داد: در سطح استان نیز تلاش شد با تزریق تسهیلات به بخش‌های صنعت،کشاورزی و گردشگری ،چرخ تولید و اشتغال از حرکت باز نایستد و با وجود مشکلات، توفیقات خوبی نصیب استان شد.

زاهدی اظهار داشت:بر اثر تحریم های ظالمانه دشمن،مردم عزیر ما در ماه های پایانی سال گذشته ،مشکلات زیادی از جهت گرانی کالاها و خدمات متحمل شدند و دولت نیز تلاش زیادی کرد تا با تامین کالاهای اساسی بتواند روند افزایش قیمت ها را متوقف سازد.

وی همچنین گفت: ایران کشوری است که وابستگی زیادی به فروش و درآمد نفت دارد بنابراین تحریم ها می تواند اثر خود را داشته باشد اگرچه تحریم برای مردم ما امر جدیدی نیست و از سال 58 تا به امروز آن را تجربه کرده و می کنند.

استاندار قزوین اظهار داشت: مسئولان و کارگزاران قدردان مردم هستند و راهپیمایی 22 بهمن سال گذشته هم به خوبی نشان داد که مردم پای نظام خود ایستاده اند و از کشور و انقلاب خود دفاع می کنند.

زاهدی در بخش دیگری از پیام نوروزی خود گفت: سال گذشته در استان قزوین علاوه بر حوزه اقتصادی و تولید در بخش های عمرانی نیز توفیقاتی به دست آمد که مهم ترین آن افتتاح خط آهن قزوین -رشت بود که بعد از سال ها به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: پیگیری و اجرای دو خطه کردن راه آهن تهران -قزوین،سدهای نهب و بالاخانلو،خط آهن قزوین-زنجان و پیگیری اجرای طرح خط آهن قزوین به ساوه و استان مرکزی از دیگر توفیقات استان در بخش عمرانی بود.

استاندار قزوین با اشاره به دستاوردهای استان در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی در سالی که گذشت،تصریح کرد:برگزاری کنگره 3 هزار شهید قزوین مهم ترین رویداد فرهنگی استان در سال 97 بود که از جمله بهترین کنگره های برگزار شده در سطوح ملی بود که از نظر نقش دستگاه های مختلف، حضور خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و استقبال اقشار مختلف مردم یک رویداد بی نظیر در کشور بود.

زاهدی با اشاره به اولویت ها و برنامه های استان برای سال جدید،اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که در اواخر سال گذشته توسط مقام معظم رهبری صادر شد، مسیر مسئولان و کارگزاران را در یک حرکت جدید ترسیم و مشخص کرد که در کنار نام گذاری و تعیین اهداف و شعار امسال همه توان و امکانات خود را برای تحقق آنها به کار خواهیم بست تا مردم از نتایج آن بهره مند شوند.

 

 

انتهای پیام

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

جزئیات شهادت ۲ مأمور ناجا در خیابان ارشاد مشهد

کلیدواژه: سياسي تعطيلي دولت آمريكا ديوار مرزي كنگره

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۴۳۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انهدام باند فروش دوچرخه‌های سرقتی در سایت دیوار/ دستگیری زنی که همسرش را داخل بشکه سیمان دفن کرد + عکس
 • دامن زن؛ خاستگاه ارزش‌های والای انسانی
 • ترامپ دست به دامن دویچه بانک شد
 • شغل هایی که در ایام نوروز تعطیلی ندارند
 • پاسخ آذری جهرمی به کاربری که به او گفت به در جرز دیوار می خورد
 • کشف بیش از هزار کیلوگرم موادغذایی فاسد در فسا/تعطیلی ۷ مرکز تهیه مواد غذایی
 • امام جمعه اردبیل: سیاستمداران آمریکا و اروپا به اسلام هراسی دامن می زنند
 • پایان تعطیلی نوروزی استقلالی‌ها
 • کجا بریم ؟ پیشنهاد ما مادر شاه مورچه خورت
 • عملیات اجرایی ۴۰ هزار طرح زود بازده در نوروز تعطیلی ندارد
 • دانشگاه شاهد سومین «کنگره بین‌المللی فیزیولوژی و فارماکولوژی» را برگزار می‌کند/ آغاز ارسال مقالات از یکم اردیبهشت ماه ۹۸
 • ریزش دیوار در رامهرمز سه مصدوم بر جا گذاشت
 • آوار دیوار تخریبی در کلاله جان کودک دو ساله را گرفت
 • نماینده مسلمان کنگره آمریکا: بوش و چنی دروغ گفتند
 • تعطیلی سینماها به احترام وفات حضرت زینب (س)
 • کاخ سفید در محاصره لابی صهیونیستی/ ترامپ تسلیم صهیونیست هاست
 • عکس/ نقش «پسر تخم مرغی» روی دیوار
 • عضو سابق کنگره آمریکا: ترامپ تسلیم لابی اسرائیل است
 • مادر شاه مورچه خورت؛ کاروانسرایی برای پذیرایی از سفرا