خبرگزاري آريا - تهران - ايرنا - وبگاه تحليلي آسيا رويو در گزارشي با اشاره به حرکت بازارها و بورس هاي بين المللي به سوي ارزهاي جايگزين دلار، نوشت: معاملات عمده از جمله خريد و فروش نفت با ارزهاي جايگزين از جمله يوان چين انجام مي شود که اين امر نشان دهنده آغاز افول دلار در تجارت جهاني نفت است.

به گزارش بامداد جمعه ايرنا به نقل از وبگاه تحليلي مسائل اقتصادي و انرژي جهان (آسيا رويو)، افزايش يکجانبه گرايي ايالات متحده موجب نگراني درمورد استفاده از دلار براي تجارت نفت در ميان دولت هاي مختلفي شده است. از اين رو پيش بيني مي شود که انحصار دلار به عنوان وسيله اي در تجارت جهاني نفت خام، به طور فزآينده اي رو به افول و از سوي ارزهاي ديگر به چالش کشيده خواهد شد.
چين، که هم اکنون در جنگ تجاري با آمريکا به سر مي برد، تجارت نفتي با يوآن را گسترش داده و از قدرت پول خود براي اطمينان و ثبات بازارهاي يوان پايه استفاده مي کند. در همين حال، روسيه و اتحاديه اروپا نيز به دنبال کاهش وابستگي خود به دلار براي پرداخت ها در مراودات مربوط به نفت هستند.
از اين منظر `تاکشي کومون` و `ياشو چو` دو تحليل گر تارنماي تخصصي آسيا رويو از خطرات ناشي از وابستگي زياد به دلار متعاقب تحريم هاي جديد دولت ايالات متحده عليه ساير کشورها سخن مي گويند و به زغم اين دو، برجستگي اين واقعيت در آينده بيشتر روشن مي شود.
برقراري معاملات نفتي مبتني بر يوآن در بورس بين المللي انرژي شانگهاي، حضور ارز چين در بازارهاي نفت خام را تقويت کرده است. از اين رو حجم معاملات روزانه يوآن در بورس بين المللي انرژي شانگهاي به سرعت در حال افزايش و معاملات در 6 ماه گذشته دو برابر شده است.
چين در سال 2017 از ايالات متحده به عنوان بزرگترين وارد کننده نفت در جهان پيشي گرفته و واردات خود را به ميزان هشت درصد افزايش داده است. يک مرکز تحقيقاتي وابسته به `سينوپک`(Sinopec) پيش بيني کرده است که ظرفيت پالايشگاه هاي اين کشور در سال 2019 نيز به ميزان هشت درصد افزايش خواهد يافت.
در حال حاضر براي تعيين قيمت نفت خام، سرمايه گذاران به دليل شفافيت به بازارهاي اوراق بهادار اروپايي تمايل دارند. با اين وجود، به دنبال تغييرات ساختاري در بازار فعلي نفت چين و جذب سرمايه گذاران از خارج از کشور، پکن فرصت جايگزني در چنين موضوعي را دارد.
چين به طور پيوسته تجارت يوآن را با کشورهاي توليد کننده نفت که با ايالات متحده آمريکا نيز اصطکاک دارند، افزايش داده است.
در ماه مه (ارديبهشت)، دونالد ترامپ مجددا تحريم هايي را عليه ايران اعمال و از ديگر کشورها خواست که واردات نفت ايران را به صفر برسانند. اما چين نه تنها از اين رويکرد آمريکا پيروي ندارد، بلکه قصد دارد که واردات نفت از ايران را به صورت منظم و همچون گذشته ادامه دهد.
تاکوئي ناگومي اقتصاددان ارشد شرکت ملي نفت، گاز و فلزات ژاپن در اين باره به آسيا رويو گفت: چين به عنوان بزرگترين وارد کننده نفت ايران، احتمالا واردات خود را بطور منظم ادامه خواهد داد و با ارز خود يعني يوان پرداخت ها را انجام مي دهد. وي پيش بيني کرد که اگر استفاده از يوان براي معاملات افزايش يابد، تقاضا براي اين ارز چيني به عنوان وسيله اي در محافظت از نوسانات قيمت ها نيز افزايش مي يابد.
روسيه نيز تلاش هايي براي کاهش وابستگي خود به نفت دلار را انجام داده است و از اين رو بخشي از صادرات نفت خود به چين را با يوان دريافت مي کند. ايالات متحده تحريم هاي اقتصادي را عليه گروه هاي نفتي روسيه از جمله `Rosneft` تحميل کرده است و معاملات با دلار براي آنها دشوار خواهد بود.
تلاش ديگر، رهايي روسيه از استيلاي دلار، مربوط به سياست روسيه در قبال کشوراي آسياي مرکزي موصوف به `اتحاديه اقتصادي اورآسيا` است. اين اتحاديه اقتصادي منطقه اي شامل قزاقستان و ديگر کشورهاي عضو سابق اتحاد جماهير شوروي است و از اين طريق روسيه قصد دارد که بازارهاي انرژي مشترک را ايجاد کند و در خلال آن، ارز خود را گسترش دهد.
ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه، در نشست اتحاديه اروپا در ماه دسامبر(دي)، گفت: ما برنامه هاي گسترده اي براي شکل گيري بازارهاي مشترک گاز، نفت و فرآورده هاي نفتي داريم. اين برنامه ها نشان مي دهد که استفاده از ارز روسيه (روبل) براي پرداخت ها به کشورهاي عضو موثر و کارآمد خواهد بود.
اتحاديه اروپا نيز از خطرات وابستگي سنگين به نفت دلارپايه آگاه است. کميسيون اروپا اعلام کرد که قصد دارد در اواخر ماه دسامبر(دي ماه) قيمت مرجع در مراودات نفت را يورو اعلام کند.
رويکرد تقابلي ترامپ در اقتصاد و سياست موجب شده است بازيگران بزرگي همچون اتحاديه اروپا، چين و روسيه به فکر ارز جايگزين و دريچه هاي روشني همچون جايگزني ارز به نفع خود و کشورهاي همپيمان خود باشند.
شبد**1379*
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۷/۱۲/۲۷

در حالی که بازار نفت نگران کند شدن رشد تقاضا به دلیل افت اقتصاد جهانی است قیمت نفت امروز شاهد کاهش بود، اما کاهش عرضه اوپک و تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا موجب شد تا قیمت ها افت قابل توجهی را شاهد نباشد. ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵ اقتصادی نفت و انرژی اقتصاد جهان نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که بازار نفت نگران کند شدن رشد تقاضا به دلیل افت اقتصاد جهانی است قیمت نفت امروز شاهد کاهش بود، اما کاهش عرضه اوپک و تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا موجب شد تا قیمت ها افت قابل توجهی را شاهد نباشد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 13 سنت معادل 0.2 درصد کاهش به 67 دلار و 3 سنت رسید، اما از بالاترین رقم سال 2019 (68 دلار و 14 سنت) که هفته قبل به ثبت رسیده بود چندان فاصله نگرفت.

قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با 20 سنت معادل 0.3 درصد کاهش به 58 دلار و 32 سنت رسید، اما همچنان در نزدیکی بالاترین رقم سال 2019 یعنی 58 دلار و 95 سنت باقی ماند.

موسسه برنستین انرژی در گزارشی اعلام کرد: «بزرگترین ریسک کاهشی متوجه قیمت نفت افت تقاضا به دلیل کاهش رشد اقتصاد جهانی است. پیش بینی پایه ای ما این بود که تقاضای جهانی برای نفت در سال 2019، با 1.3 میلیون بشکه رشد مواجه خواهد شد...اما با توجه به کند شدن رشد اقتصاد جهانی ممکن است این رقم به زیر یک میلیون بشکه برسد.»

میزان تولیدات کارخانه ای آمریکا در ماه فوریه برای دومین ماه متوالی کاهش داشته و این نشان می دهد رشد بزرگترین اقتصاد جهان در سه ماهه نخست امسال کاهش یافته است. در آسیا، صادرات ژاپن در ماه فوریه برای سومین ماه متوالی کاهش یافته که نشان دهنده کند شدن رشد اقتصادی در این نقطه از جهان است.

اما به رغم این وضعیت، به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا و همچنین کاهش تولید های داوطلبانه اوپک و متحدانش، قیمت نفت از ابتدای امسال تاکنون حدود یک چهارم افزایش داشته است.

قیمت نفت در 2019 ثابت می ماند

انتهای پیام/

R1012128/P1012122/S7,80,85/CT10

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۴۴۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کاهش تولید جهانی گندم و غلات دانه درشت
 • بازار ارز در سال ۹۷؛ جدال نابرابر ریال با لیر و درهم و دلار
 • نسخه ای برای درمان نوسانات نرخ ارز در کشور
 • برنامه جام جهانی چین؛ پورتوریکو اولین حریف آسمان خراش‌های ایران
 • در سال ۹۷ بر بازار جهانی نفت چه گذشت؟
 • وضعیت تیم ملی بسکتبال ایران در جام جهانی 2019 چین
 • افزایش قیمت آب و برق از ابتدای اردیبهشت ۹۸/ تشدید فشار ترامپ بر یک شرکت خودروساز/ بازار چین به کالا‌های ایرانی نیاز دارد/ معرفی برترین مراکز مالی جهان
 • ️دشمنان انقلاب اسلامی روز به روز به افول و نابودی نزدیک می شوند
 • در صورت وقوع جنگ جهاني سوم آمريکا متحمل شکست سختي خواهد شد
 • وزیر انرژی روسیه: تحریم ایران به بازار جهانی انرژی ضرر زده است
 • روسیه در چین نیروگاه هسته ای می سازد
 • بازار مسکن، طلا و ارز در سال 98 به چه سمتی می رود؟
 • پیش‌بینی وضعیت مسکن، طلا و ارز در سال آینده
 • ثبات نسبی در قیمت جهانی نفت با وجود تحریم‌ها علیه ونزوئلا و ایران
 • افت قیمت نفت به دلیل کند شدن رشد اقتصاد جهانی
 • قیمت جهانی نفت کاهش یافت
 • ثبات نسبی در قیمت جهانی نفت با وجود تحریم‌های ونزوئلا و ایران
 • کاهش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی
 • قیمت جهانی نفت در 27 اسفند 97