یزد - ایرنا - نماینده حوزه انتخابیه مهریز در مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین رسالت نمایندگان مجلس بعد از قانونگذاری، نظارت برای اجرای دقیق امور است که باید به نحو مطلوب انجام شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرضا صباغیان بافقی پنجشنبه شب در جمع تعدادی از مردم مهریز در محله باغ بهار افزود: اگر نظارت مجلسیان بر اساس وظایفی که دارند دقیق انجام شود بسیاری از مشکلات کشور حل می شود.
وی ادامه داد: نظارتی که دقیق و تابع مقررات نباشد هیچ اثری را در رسالت نمایندگی ندارد بنابراین باید نمایندگان مجلس وظایف خود را با همکاری مردم و مسئولان انجام دهند.
نماینده مردم مهریز، بافق، بهابهاد، خاتم و ابرکوه در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: نظارت بر اجرای قانون نقش مهمی در مقابله و پیشگیری از بی عدالتی ها دارد.
صباغیان بافقی گفت: مردم باید در کنار نمایندگان، برای نظارت بر امور مختلف و اجرای قانون همکاری کنند که تحقق آن به نفع کشور و جامعه اسلامی است.
در این جمع تعدادی از مردم در خصوص گرانی ها، رعایت مقررات، مقابله با بی عدالتی و انجام امور برای حل مسائل جامعه سئوالات خود را مطرح کردند.
استان یزد با یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی و یک نماینده در مجلس خبرگان رهبری دارد.
مرکز شهرستان 55 هزار نفری مهریز در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.
7536/ 2047

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

نهادهای ویژه‌ای در قوه قضائیه برای مقابله با فساد در بانک‌ها تشکیل شود

هفته گذشته آیت‎الله سیدابراهیم رئیسی از سوی رهبر انقلاب اسلامی به عنوان جانشین آیت‎الله آملی‌لاریجانی در قوه قضائیه منصوب شد. قوه قضائیه در چند سال اخیر با مشکلات عدیده‎ای از جمله فسادهای کلان اقتصادی، اطاله دادرسی‌ها در دادگاه‎ها کشور و مشکلات مربوط به مؤسسات مالی و اعتباری ورشکسته در کشور مواجه بوده که هنوز این مشکلات پابرجا هستند و باعث صدمه به اعتماد عمومی هم شده‎اند، لذا رئیس جدید دستگاه قضائی باید با جدیت تمام درصدد رفع این مشکلات و تحول در سیستم قضائی کشور و به ویژه در زمینه برخورد با مفسدان اقتصادی باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین، عبدالحمید ثابت، عضو هیئت‌علمی جامعة‌المصطفی(ص) العالمیه و مدیرگروه اقتصاد دانشگاه عدالت، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به وظایف اقتصادی قوه قضائیه اظهار کرد: اقتصاد ما در شرایط خاصی قرار دارد چراکه وضع تحریم‌های بی‌سابقه از سوی آمریکا علیه کشور وجود دارد. البته در خط مقدم این جبهه، قوه مجریه قرار دارد که باید به وظایف خود عمل کند اما طبیعی است که قوه قضائیه هم در شرایط فعلی وظایف ویژه‌ای بر عهده دارد.

وظایف قوه قضائیه در قبال معیشت مردم

وی ادامه داد: اگر در برخی دستگاه‌های اجرایی، نارسایی یا فسادی وجود داشته باشد، وظایف قوه قضائیه در این زمینه‌ها سنگین‌تر می‌شود و برخورد این قوه با مفاسد و برطرف کردن زمینه‌های فساد و یا مقابله با کسانی‌که ممکن است از این موقعیت سوء استفاده کنند و باعث فشار به مردم می‌شوند، زمینه آرامش بیشتر مردم را فراهم خواهد کرد.

ثابت با اشاره به نقش قوه قضائیه در قبال معیشت مردم افزود: بنابراین در این دوران وظیفه قوه قضائیه بسیار سنگین است. در شرایط کنونی اگر بخواهیم به برخی موارد اشاره کنم، موضوع معیشت روزانه مردم و لوازم گذران زندگی آن‌ها اهمیت فراوانی دارد. از سوی دیگر نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی که ممکن است فسادی در آن‌ها رخ دهد و اقتصاد جامعه را ناکارا کند، از مسئولیت‌های مهم قوه قضائیه است.

ضرورت نظارت بر بازار مسکن و خودرو

عضو هیئت‌علمی جامعة‌المصطفی(ص) با اشاره به اهمیت نظارت بیشتر قوه قضائیه بر بازار یادآور شد: در این ایام، گرانی گوشت، زندگی مردم را به صورت مستقیم تحت تأثیر قرار داده است بنابراین وظیفه قوه قضائیه است که از همه اهرم‌هایی که در اختیار دارد استفاده کند و بتواند فساد در این بخش‌ هم از بین ببرد و حتی اجازه ندهد زمینه‌های آن هم ایجاد شود.

این کارشناس اقتصاد اسلامی به مسئولیت قوه قضائیه در زمینه آرامش در بازار خودرو و مسکن اشاره و بیان کرد: موضوع دیگری که بسیاری از مردم از آن گلایه‌مند هستند، بخش مسکن و خودرو است. ممکن است قوه قضائیه نتواند به صورت مستقیم در این بخش‌ها تأثیرگذار و سیاستگذار باشد اما با مقابله با فساد در این بخش‌ها می‌تواند در بهبود وضعیت مؤثر باشد چراکه در مرحله اول، وظیفه قوه مجریه است که بر این بخش‌ها از اقتصاد کشور نظارت داشته باشد.

آثار منفی اقتصادی طولانی شدن روند دادرسی‌ها

مدیرگروه اقتصاد دانشگاه عدالت به طولانی شدن دادرسی‌ها در دستگاه قضائی و لزوم چاره‌اندیشی برای آن اشاره کرد و افزود: اطاله دادرسی آثار منفی اقتصادی هم در پی دارد چراکه هرچقدر رسیدگی به یک پرونده بیشتر شود ضرر و زیان‌های مادی بیشتری را متوجه طرف‌های پرونده خواهد کرد و افراد هم باید زمان زیادی را صرف کنند تا احیاناً به حق خود برسند. طبیعتاً راه ‌حل‌های مختلفی هم برای این وضعیت وجود دارد. برای مثال، افراد می توانند با کدخدامنشی، قبل از رسیدگی در محاکم قضایی، اختلافات خود را برطرف کنند.

وی با اشاره به آثار مثبت حل اختلافات در میان مردم از طریق کدخدامنشی ادامه داد: چنین اقداماتی، هم هزینه‌ها را پائین‌تر خواهد آورد و هم اینکه زودتر به نتیجه می‌رسد. از سوی دیگر اخلاقیات در جامعه تقویت می‌شود و مردم با تفاهم و توافق بیشتری مسائل را دنبال خواهند کرد و حق‌گرایی هم نمود بیشتری در جامعه پیدا خواهد کرد.

ضرورت نظارت بیشتر بر بانک‌ها

ثابت گفت: طبیعتاً همت قوه قضائیه باید بر این باشد که اگر خود مردم به توافق نرسیدند، آنگاه مسائل و اختلافات به قوه قضائیه ارجاع داده شود، نه اینکه کوچک‌ترین مسائل و حتی یک درگیری ساده بین مردم، به این قوه ارجاع داده شود. البته این موضوعی زمان‌بر است اما امیدواریم با همتی که آیت‌‌الله رئیسی و همکاران ایشان در قوه قضائیه دارند به این وضعیت پایان داده شود.

عضو هیئت‌علمی جامعة‌المصطفی(ص) بر ضرورت نظارت بیشتر بر نهادهای پولی و مالی اشاره کرد و یادآور شد: البته در این مورد هم ابتدا باید دولت و قوه مجریه نظارت‌ و بازرسی کافی را داشته باشند اما در مواردی همانند بانک‌ها که حساسیت بیشتری وجود دارد و احتمال سوءاستفاده زیاد و در سطح گسترده هست، قوه قضائیه هم باید از اهرم‌های کنترل، نظارت و بازرسی، از وقوع جرم پیشگیری کند و از سوی دیگر باید نهادهای خاصی در این قوه تأسیس شود که در صورت وقوع جرم، به شکل سریع‌تر به این فسادها رسیدگی شود تا به میزان کمتری شاهد فساد در بخش پولی و مالی باشیم.

انتهای پیام

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

کلیدواژه: سياسي نماينده مجلس نظارت امور قانونگذاري

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۴۸۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کمبود امکانات در تفرجگاه طبیعی و تاریخی غربال بیز مهریز
 • اظهارات دادستان؛ پایان برخورد قضایی علیه نماینده تهران؟
 • 14 پارک مهریز آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است
 • مناظره ۲ نماینده مجلس درباره استانی شدن انتخابات
 • نظر قطعی درباره پرونده نماینده ملکان اعلام نشده است
 • آخرین بررسی‌های مجلس درباره پرونده «سلمان خدادادی»
 • نظر نهایی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان درخصوص پرونده نماینده ملکان اعلام نشده است
 • نمایندگان مجلس شورای اسلامی «حمله تروریستی نیوزیلند» را محکوم کردند
 • متن «مصوبه اساسنامه ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور» منتشر شد
 • آخرين جزئيات پرونده سلمان خدادادي از زبان سخنگوي هيأت نظارت بر رفتار نمايندگان
 • نتایج آخرین بررسی‌های مجلس درباره پرونده سلمان خدادادی اعلام شد
 • جزئیات پرونده سلمان خدادادی
 • آخرین جزئیات پرونده سلمان خدادادی از زبان جمالی
 • توضیحات سخنگوی هیات نظارت بر نمایندگان درباره وضعیت پرونده های سلمان خدادادی و عبدالباسط درزاهی
 • هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان درباره پرونده سلمان خدادادی به نتیجه نهایی نرسیده است/ ماجرای درازهی با خدادادی متفاوت است
 • نمایندگان مجلس استان قزوین در حوزه نظارت ضعیف عمل می‌کنند/ دیدار با سران فتنه اولویت مردم نیست
 • نهادی ویژه‌ در قوه قضائیه برای مقابله با فساد در بانک‌ها تشکیل شود
 • تنها کاروانسرای مدور جهان در مهریز در انتظار گردشگران
 • نمایشگاه بهاره امسال یزد هیچ نفعی برای مردم نداشت/تخلفات پشت تخلف و بی‌تفاوتی عجیب سازمان صمت یزد!