مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به این که یکی از نیازهای اساسی کشور شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی است، گفت: شکل‌گیری بورس کالای ایران به عنوان بستری برای کشف واقعی قیمت‌ها و ایجاد شفافیت در دادوستد کالاها بوده است. ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵ اقتصادی بازار سهام | بورس نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، «یکی از نیازهای اساسی که امروز در کشور احساس می‌شود شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی است. در این مسیر یکی از اقدامات اساسی که انجام شده، شکل‌گیری بورس کالای ایران به عنوان بستری برای کشف واقعی قیمت‌ها و ایجاد شفافیت در دادوستد کالاها بوده است. در واقع تلاش‌ها بر این بوده که صنایع مختلف از جمله صنایع فولادی بتوانند با خیالی آسوده به تولید پرداخته و در راستای صنعتی کردن کشور تلاش کنند.»

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان ضمن بیان مطالب ارائه شده، اعتقاد دارد در جاده کشف واقعی قیمت‌ها و رونق تولید در کشور بود که ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد شد. مشروح گفت و گوی خبرنگار تنسیم با مدیرعامل فولاد مبارکه را در ادامه می‌خوانید‌:

درباره تاریخچه حضور فولاد مبارکه در بورس کالا توضیح دهید.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان از ابتدای راه‌اندازی بورس کالای ایران و از زمانی که در سال 82 با عنوان بورس فلزات شروع به کارکرد، محصولات خود را به طور مستمر در تالار بورس عرضه می‌کند. در واقع با تصویب قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران در سال 1384 و تصمیم شورای عالی بورس، بورس‌های فلزات و کشاورزی در یکدیگر ادغام و شرکت بورس کالای ایران در سال 86 تشکیل شد و طبق قانون کلیه معاملات در بورس کالای ایران تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود. در همین راستا اداره فروش شرکت فولاد مبارکه از زمان تاسیس بورس فلزات وظیفه فروش و سرویس‌دهی به متقاضیانی که از طریق بورس کالای ایران خرید کرده‌اند را بر عهده دارد. در این سیستم قیمت محصولات براساس مکانیزم عرضه وتقاضا کشف شده و با هماهنگی‌های لازم با خریداران، تولید محصول براساس درخواست مشتری انجام می‌شود.

دیدگاه شما نسبت به عملکرد بورس کالا در سال‌های اخیر چیست؟

بورس کالا محلی مناسب برای کشف نرخ محصولات در اثر تلاقی عرضه و تقاضا، تعیین قیمت واقعی و جلوگیری از ایجاد رانت در بازارها بوده و می‌توان گفت سازوکار این بورس، نقش موثری در ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنایع مادر به ویژه صنایع فولادسازی داشته است؛ علاوه بر آن با کشف قیمت واقعی، هم منافع شرکت‌های فولادساز تامین شده است و هم با حذف یا کمرنگ شدن نقش واسطه‌ها، مصرف‌کنندگان نهایی بدون واسطه محصول مورد نیاز خود را تامین می‌کنند. همچنین ایجاد بازار شفاف برای تسهیل معاملات، کمک به برنامه‌های توسعه شرکت‌ها و توسعه اقتصادی با تضمین تعهدات طرفین معامله و ورود منابع مالی مناسب به شرکت‌های تولیدی به لحاظ کاهش رانت قیمتی، از دیگر مزایای بورس کالای ایران است.

روند کشف قیمت محصولات فولاد مبارکه در بورس به چه صورت است؟

فولاد مبارکه به صورت نظام‌مند محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کند تا قیمت این محصولات در فرآیند عرضه و تقاضا کشف شود. عرضه همه محصولات در بورس کالا صرفا براساس ضوابط و دستورالعملهای بورس کالا انجام می‌شود.

درباره روند تامین نیاز صنایع پایین دستی از طریق بورس کالا توضیح می‌دهید.

تامین نیاز صنایع پایین دستی با توجه به پروانه بهره‌برداری و گزارش‌های بازدید فنی شرکت براساس مصرف واقعی آنها به دو روش عرضه مستقیم در بورس کالا و عرضه غیرمستقیم و ثبت سفارشات در شرکت و سپس تایید و ثبت الکترونیکی که مچینگ خوانده می‌شود، در بورس کالای ایران صورت می‌گیرد.

برخی از صنایع پایین دستی فولاد مبارکه به علت تنوع محصولات مورد نیاز خود از نظر ابعادی، کیفی و لزوم تامین منظم نمیتوانند همه محصولات مورد نیاز خود را به صورت مستقیم در تالار اصلی بورس کالا خرید کنند و به همین دلیل همواره بخشی از محصولات شرکت در قالب قراردادهای بلندمدت و پروژه‌های ملی و... در فولاد مبارکه ثبت سفارش شده و سپس به عنوان مچینگ در تالار بورس کالا ثبت الکترونیکی می‌شود.

آیا از عرضه و معامله محصولات خود در بورس کالا رضایت دارید؟

مکانیسم‌های تعریف شده در بورس کالا با استفاده از تجربیات بورس‌های معتبر جهانی تدوین شده و عرضه در بورس کالا باعث شده بازاری منسجم، سازمان یافته و قانونمند برای کشف قیمت کالاها براساس تعامل و تقابل عرضه و تقاضا، حذف واسطه‌گری و خرید و فروش مستقیم بین فروشنده و خریدار، فراهم‌سازی تسهیلات مالی برای خرید و فروش و... به وجود بیاید که از این منظر رضایت بخش است. با این حال برخی دستورالعمل‌ها در شرایط خاص اقتصادی این مکانیسم را با چالشهایی روبرو کرده است که امیدواریم این چالشها هر چه زودتر برطرف شود.

آیا همه خریداران در بورس کالا مصرف‌کننده محصولات هستند یا خیر؟

در فولاد مبارکه اصفهان، از ابتدای بهره‌برداری تاکنون شرایطی برای پذیرش مشتری و فروش محصولات وجود داشته که مهمترین آن دارا بودن پروانه بهره برداری، بازدید فنی از کارخانه مشتری و فعال بودن کارخانه است که همین شرایط به بورس کالا نیز اعلام شد و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز قرار گرفته است. بنابراین تا حد امکان نظارتهای لازم برای فروش مستقیم کالا به مصرف‌کننده نهایی پیش بینی شده است. در حقیقت شناسایی خریداران و تخصیص کد خرید به آنها براساس شرایط و قوانین تعریف شده است و به این ترتیب در زمان عرضه و معاملات، همه خریداران محصولات واقعی هستند، اما بعضا گزارش می‌شود که پس از انجام معاملات، واسطه گران و تجار با بعضی خریدارن ارتباط بر قرارکرده و با سوءاستفاده از مشکلات نقدینگی و تامین مالی آنها مقداری از محصولات به بازار آزاد روانه می‌شود که در صورت محرز شدن تخلف برای فولاد مبارکه کد مشتری اصلی مسدود میشود.

برداشتن سقف رقابت قیمتها در بورس کالا چه تاثیری بر معاملات این شرکت داشته است؟

با برداشته شدن سقف رقابت شرایط برای کشف قیمت واقعی فراهم شده است، زیرا با نوسانات قیمت ارز و به تبع آن قیمت تمام شده تولید و واردات، قیمت محصولات فولادی نیز تغییر میکند. تغییر روش تعیین قیمت پیشنهادی و محدود کردن سقف رقابت باعث ایجاد مشکلاتی به دلیل عدم کشف قیمت واقعی محصولات شده بود که این مشکل با حذف سقف رقابت برطرف شد. البته پیشبینی ما این است که پس از چند عرضه و تثبیت نرخ ارز، نرخ محصولات فولادی در بورس کالا نیز مجددا با نوسانات محدود کشف خواهد شد. از زمان برداشتن سقف رقابت، مشکلات ناشی از تحمیل قیمتها به شدت کاهش یافته و قیمتها به حاشیه بازار نزدیکتر و فعالیت تجار و واسطه گری کمرنگتر شده است. بنابراین محصولات به دست مصرفکننده واقعی میرسد.

سازمان برنامه و بودجه: سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا بار زیادی از دوش دولت برداشتفعالان زعفران 30 استان در راه بورس کالاتوسعه بورس کالا یک ضرورت برای اقتصاد است

آیا امکان انجام صادرات محصولات فولاد مبارکه از طریق بورس وجود دارد؟

صادرات محصولات فولاد مبارکه دارای شرایط خاص است و مشتریان خارجی محصولات فولاد مبارکه در شرایط رقابتی و جهانی حاضر به خرید از ما هستند، بنابراین اگر سازوکارهای مرتبط ایجاد و حمایت دولت وجود داشته باشد، میتوان صادرات فولاد را از طریق بورس کالا انجام داد.

انتهای پیام/

R32365/P/S7,84/CT2 واژه های کاربردی مرتبط بورس کالا

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

بانک‌ها به جای حسابرسی، حساب سازی می‌کنند/ بانک مرکزی باید پاسخگوی تخلفات بانک‌های خصوصی باشد

بار دیگر در روزهای اخیر، موضوع رسیدگی به تخلفات بانکی در قوه قضاییه داغ شده و پرونده بانک سرمایه در قوه قضاییه و دادگاه در حال بررسی است، به گونه ای که برخی مدیران و متخلفان سیستم بانکی کشور نیز در حال محاکمه هستند.

به گزارش «تابناک»؛ چند سالی است، موضوع تخلفات بانکی در کشور مطرح است و برخی افراد به واسطه رانت و نفوذشان در هیأت مدیره های بانکی، توانسته اند در مدت کوتاهی به سودهای کلان برسند؛ اما موضوع رانت خواری تنها پرونده موجود در خصوص تخلفات بانکی نیست و بررسی ها نشان می دهد موضوع فراتر از رانت خواری است.

بنا بر این گزارش، در سال های اخیر، به واسطه برخی مجوزهایی که از سوی بانک مرکزی به برخی از بانک ها داده شده، بانک های خصوصی و برخی مؤسسات مالی قارچ گونه رشد کرده اند و به واسطه نظارت ناکافی از سوی بانک مرکزی، این بانک ها به جای اینکه به وظیفه اصلی خود بپردازند، با جمع آوری سرمایه های مردم به کارهای دیگری روی آورده اند.

علاوه بر اینکه بسیاری از این مؤسسات و بانک های خصوصی، بیشترین تمرکز خود را بر بنگاهداری گذاشته اند ـ بنا بر ادعای برخی نمایندگان مجلس ـ اغلب بانک های خصوصی به مسائل دیگری از جمله حساب سازی و سود ده جلوه دادن و جذب سرمایه های غیر مشروع نیز پرداخته اند.

امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در گفت و گو با تابناک درباره این موضوع اظهار داشت: فراکسیون به صورت جدی به موضوع بانک های خصوصی در کشور و نحوه اداره آنها ورود کرده و از بانک مرکزی در خصوص این موضوعات نیز توضیح خواسته است.

این نماینده مجلس گفت: تخلفات گسترده ای در برخی بانک های خصوصی از جمله بانک گردشگری، بانک آینده و بانک اقتصاد نوین و چند بانک دیگر دیده شده است. به همین دلیل، ما به حسابرسی از این بانک ها پرداخته و از بانک مرکزی پرسیده ایم چرا بانک های ما به جای حسابررسی بانک ها حسابداری می کنند؟ بانک ها به دلیل فرار مالیاتی شان، سودهای کلان از مردم گرفته اند و تخلفات آنها نیز در هیچ جایی ثبت نشده است، لذا برنامه ای را در فراکسیون شروع کرده ایم که بر مبنای اطلاعات موجود، بر بانک مرکزی نظارت خواهیم کرد.

وی در ادامه یادآور شد: مشکل بانک های ما عدم نظارت است. بانک های خصوصی ادعا دارند، تحت نظارت هیچ جایی نیستند و به همین دلیل، هر کاری دلشان خواست می کنند. متأسفانه شرکت های حسابرسی نیز در فکر سرپوش گذاشتن بر تخلفات بانک ها هستند. ما می خواهیم شرکت های حسابرسی و بانک مرکزی ـ که مسئول این نا بسامانی ها هستند ـ بررسی کنند تا مشخص شود، چرا ورود جدی به موضوع نکرده اند تا بانک ها هر طور دلشان می خواهد عمل کنند؟!

وی گفت: بانک های ما در حال حاضر بانکداری نمی کنند و تنها به فکر بنگاهداری هستند. البته تخلفات دیگری نیز انجام می دهند که مربوط به عملکرد سازمان حسابرسی و بانک مرکزی است که به وظایف خود عمل نمی کنند و متأسفانه به جای حسابرسی حساب سازی می کنند، یا برای فرار مالیاتی و نشان دادن سود واهی در بازار تخلفات گسترده ای کرده اند که به زودی گزارش کاملی از آن منتشر خواهد شد.

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

کلیدواژه: بورس کالا بورس کالا

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۴۹۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جمهوری اسلواکی به دانشجویان بورس تحصیلی می‌دهد
 • رشد ۵.۶۴ درصدی شاخص بورس در آخرین هفته پارسال
 • بورس نفت؛ از چالش‌ها تا الزام/ بازار سرمایه؛ آغاز یک استراتژی برای جبران غفلت سال‌های دور نفتی
 • بخش خصوصی تعیین کننده ترین نقش را درتحقق اهداف سال رونق تولیددارد
 • فیلم/ شرح آیه 58 سوره مبارکه یونس/ فضل و رحمت الهی، شاخص منحصر به فرد شادی
 • کمبودی در عرضه محصولات لبنی در ایام نوروز نداریم/ ثبات نرخ لبنیات در بازار
 • نسخه‌ای برای درمان نوسانات نرخ ارز در کشور
 • برنامه علوم پزشکی تهران برای مشارکت با بخش خصوصی/ شرایط ورود بخش خصوصی به حوزه سلامت چیست؟
 • ترامپ دستور خروج از برجام را صادر کرد/ واکنش آیت‌الله مکارم به تبدیل کردن قم به واتیکان!/ روایت ترقی از شنود جلسات خصوصی خاتمی/ دستگیری «مرتضوی» کنار دریا!/ «کاوه مدنی» چرا استعفاء کرد و از ایران رفت؟/ سخنگوی سپاه: اسنپ برای سپاه نیست
 • چراغ نیم‌سوز عرضه نفت در بورس
 • بورس های اسیایی صعودی شدند
 • بورس‌های آسیایی بر قله ۶ ماهه
 • مروری بر عرضه نفت در بورس انرژی/ چه میزان نفت در بورس انرژی به فروش رسید؟
 • در آخرین روز معاملاتی بورس در سال ۹۷ چه گذشت؟
 • بهار ۹۸| اصفهان به روایت درگذشتگان در تخت فولاد+تصاویر
 • حضور سرزده مهندس عظیمیان مدیرعامل محترم فولاد مبارکه در کنار همکاران خطوط تولید در لحظه تحویل سال نو
 • در برنامه‌های سال ۹۸ تولید محصولات را در پیش خواهیم داشت
 • خوب و بدهای کرمانشاه در سال 97
 • 97، سالی پر از تلخ و شیرین