مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به این که یکی از نیازهای اساسی کشور شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی است، گفت: شکل‌گیری بورس کالای ایران به عنوان بستری برای کشف واقعی قیمت‌ها و ایجاد شفافیت در دادوستد کالاها بوده است. ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵ اقتصادی بازار سهام | بورس نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، «یکی از نیازهای اساسی که امروز در کشور احساس می‌شود شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی است.

در این مسیر یکی از اقدامات اساسی که انجام شده، شکل‌گیری بورس کالای ایران به عنوان بستری برای کشف واقعی قیمت‌ها و ایجاد شفافیت در دادوستد کالاها بوده است. در واقع تلاش‌ها بر این بوده که صنایع مختلف از جمله صنایع فولادی بتوانند با خیالی آسوده به تولید پرداخته و در راستای صنعتی کردن کشور تلاش کنند.»

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان ضمن بیان مطالب ارائه شده، اعتقاد دارد در جاده کشف واقعی قیمت‌ها و رونق تولید در کشور بود که ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد شد. مشروح گفت و گوی خبرنگار تنسیم با مدیرعامل فولاد مبارکه را در ادامه می‌خوانید‌:

درباره تاریخچه حضور فولاد مبارکه در بورس کالا توضیح دهید.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان از ابتدای راه‌اندازی بورس کالای ایران و از زمانی که در سال 82 با عنوان بورس فلزات شروع به کارکرد، محصولات خود را به طور مستمر در تالار بورس عرضه می‌کند. در واقع با تصویب قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران در سال 1384 و تصمیم شورای عالی بورس، بورس‌های فلزات و کشاورزی در یکدیگر ادغام و شرکت بورس کالای ایران در سال 86 تشکیل شد و طبق قانون کلیه معاملات در بورس کالای ایران تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود. در همین راستا اداره فروش شرکت فولاد مبارکه از زمان تاسیس بورس فلزات وظیفه فروش و سرویس‌دهی به متقاضیانی که از طریق بورس کالای ایران خرید کرده‌اند را بر عهده دارد. در این سیستم قیمت محصولات براساس مکانیزم عرضه وتقاضا کشف شده و با هماهنگی‌های لازم با خریداران، تولید محصول براساس درخواست مشتری انجام می‌شود.

دیدگاه شما نسبت به عملکرد بورس کالا در سال‌های اخیر چیست؟

بورس کالا محلی مناسب برای کشف نرخ محصولات در اثر تلاقی عرضه و تقاضا، تعیین قیمت واقعی و جلوگیری از ایجاد رانت در بازارها بوده و می‌توان گفت سازوکار این بورس، نقش موثری در ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنایع مادر به ویژه صنایع فولادسازی داشته است؛ علاوه بر آن با کشف قیمت واقعی، هم منافع شرکت‌های فولادساز تامین شده است و هم با حذف یا کمرنگ شدن نقش واسطه‌ها، مصرف‌کنندگان نهایی بدون واسطه محصول مورد نیاز خود را تامین می‌کنند. همچنین ایجاد بازار شفاف برای تسهیل معاملات، کمک به برنامه‌های توسعه شرکت‌ها و توسعه اقتصادی با تضمین تعهدات طرفین معامله و ورود منابع مالی مناسب به شرکت‌های تولیدی به لحاظ کاهش رانت قیمتی، از دیگر مزایای بورس کالای ایران است.

روند کشف قیمت محصولات فولاد مبارکه در بورس به چه صورت است؟

فولاد مبارکه به صورت نظام‌مند محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کند تا قیمت این محصولات در فرآیند عرضه و تقاضا کشف شود. عرضه همه محصولات در بورس کالا صرفا براساس ضوابط و دستورالعملهای بورس کالا انجام می‌شود.

درباره روند تامین نیاز صنایع پایین دستی از طریق بورس کالا توضیح می‌دهید.

تامین نیاز صنایع پایین دستی با توجه به پروانه بهره‌برداری و گزارش‌های بازدید فنی شرکت براساس مصرف واقعی آنها به دو روش عرضه مستقیم در بورس کالا و عرضه غیرمستقیم و ثبت سفارشات در شرکت و سپس تایید و ثبت الکترونیکی که مچینگ خوانده می‌شود، در بورس کالای ایران صورت می‌گیرد.

برخی از صنایع پایین دستی فولاد مبارکه به علت تنوع محصولات مورد نیاز خود از نظر ابعادی، کیفی و لزوم تامین منظم نمیتوانند همه محصولات مورد نیاز خود را به صورت مستقیم در تالار اصلی بورس کالا خرید کنند و به همین دلیل همواره بخشی از محصولات شرکت در قالب قراردادهای بلندمدت و پروژه‌های ملی و... در فولاد مبارکه ثبت سفارش شده و سپس به عنوان مچینگ در تالار بورس کالا ثبت الکترونیکی می‌شود.

آیا از عرضه و معامله محصولات خود در بورس کالا رضایت دارید؟

مکانیسم‌های تعریف شده در بورس کالا با استفاده از تجربیات بورس‌های معتبر جهانی تدوین شده و عرضه در بورس کالا باعث شده بازاری منسجم، سازمان یافته و قانونمند برای کشف قیمت کالاها براساس تعامل و تقابل عرضه و تقاضا، حذف واسطه‌گری و خرید و فروش مستقیم بین فروشنده و خریدار، فراهم‌سازی تسهیلات مالی برای خرید و فروش و... به وجود بیاید که از این منظر رضایت بخش است. با این حال برخی دستورالعمل‌ها در شرایط خاص اقتصادی این مکانیسم را با چالشهایی روبرو کرده است که امیدواریم این چالشها هر چه زودتر برطرف شود.

آیا همه خریداران در بورس کالا مصرف‌کننده محصولات هستند یا خیر؟

در فولاد مبارکه اصفهان، از ابتدای بهره‌برداری تاکنون شرایطی برای پذیرش مشتری و فروش محصولات وجود داشته که مهمترین آن دارا بودن پروانه بهره برداری، بازدید فنی از کارخانه مشتری و فعال بودن کارخانه است که همین شرایط به بورس کالا نیز اعلام شد و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز قرار گرفته است. بنابراین تا حد امکان نظارتهای لازم برای فروش مستقیم کالا به مصرف‌کننده نهایی پیش بینی شده است. در حقیقت شناسایی خریداران و تخصیص کد خرید به آنها براساس شرایط و قوانین تعریف شده است و به این ترتیب در زمان عرضه و معاملات، همه خریداران محصولات واقعی هستند، اما بعضا گزارش می‌شود که پس از انجام معاملات، واسطه گران و تجار با بعضی خریدارن ارتباط بر قرارکرده و با سوءاستفاده از مشکلات نقدینگی و تامین مالی آنها مقداری از محصولات به بازار آزاد روانه می‌شود که در صورت محرز شدن تخلف برای فولاد مبارکه کد مشتری اصلی مسدود میشود.

برداشتن سقف رقابت قیمتها در بورس کالا چه تاثیری بر معاملات این شرکت داشته است؟

با برداشته شدن سقف رقابت شرایط برای کشف قیمت واقعی فراهم شده است، زیرا با نوسانات قیمت ارز و به تبع آن قیمت تمام شده تولید و واردات، قیمت محصولات فولادی نیز تغییر میکند. تغییر روش تعیین قیمت پیشنهادی و محدود کردن سقف رقابت باعث ایجاد مشکلاتی به دلیل عدم کشف قیمت واقعی محصولات شده بود که این مشکل با حذف سقف رقابت برطرف شد. البته پیشبینی ما این است که پس از چند عرضه و تثبیت نرخ ارز، نرخ محصولات فولادی در بورس کالا نیز مجددا با نوسانات محدود کشف خواهد شد. از زمان برداشتن سقف رقابت، مشکلات ناشی از تحمیل قیمتها به شدت کاهش یافته و قیمتها به حاشیه بازار نزدیکتر و فعالیت تجار و واسطه گری کمرنگتر شده است. بنابراین محصولات به دست مصرفکننده واقعی میرسد.

سازمان برنامه و بودجه: سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا بار زیادی از دوش دولت برداشتفعالان زعفران 30 استان در راه بورس کالاتوسعه بورس کالا یک ضرورت برای اقتصاد است

آیا امکان انجام صادرات محصولات فولاد مبارکه از طریق بورس وجود دارد؟

صادرات محصولات فولاد مبارکه دارای شرایط خاص است و مشتریان خارجی محصولات فولاد مبارکه در شرایط رقابتی و جهانی حاضر به خرید از ما هستند، بنابراین اگر سازوکارهای مرتبط ایجاد و حمایت دولت وجود داشته باشد، میتوان صادرات فولاد را از طریق بورس کالا انجام داد.

انتهای پیام/

R32365/P/S7,84/CT2 واژه های کاربردی مرتبط بورس کالا

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

پرشیان فولاد اصفهان برسکوی قهرمانی جام ستارگان ایستاد

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، دیدارهای هفته هفتم و هشتم (پایانی) از دور برگشت ششمین دوره لیگ برتر پومسه «جام ستارگان» زنان امروز (پنجشنبه – 27 دی ماه) با حضور 66 پومسه‌رو در سه بخش انفرادی استاندارد، تیمی استاندارد و انفرادی ترکیبی در فدراسیون تکواندو برگزار شد.

رقابت‌ها در بخش انفرادی در رده‌های سنی کمتر از 12 سال، 12 تا 14 سال، 15 تا 17 سال، 18 تا 30 سال، 31 تا 40 سال و بالای 41 سال پیگیری شد. در بخش ترکیبی رده‌های سنی کمتر از 14 سال (استاندارد و ابداعی)، 15 تا 17 سال (ابداعی، استاندارد و نیوپومسه)، 18 تا 30 سال (استاندارد، ابداعی و نیوپومسه) و بالای 31 سال (ابداعی) بر روی شیاپ‌چانگ رفتند و در بخش تیمی رده‌های سنی کمتر از 14 سال، 15 تا 17 سال، 18 تا 30 سال و بالای 31 سال به اجرای فرم پرداختند.

در پایان این دوره از مسابقات، پومسه‌روهای تیم پرشیان فولاد اصفهان کاپ قهرمانی را بالای سر بردند، معراج نایب قهرمان شد و تیم‎های هیات تکواندو البرز و هیات تکواندو فارس به ترتیب سوم و چهارم شدند.

برترین‌های این دوره از مسابقات از سوی سازمان لیگ به شرح ذیل اعلام شده است:

بهترین مربی: مهسا مردانی (پرشیان فولاد اصفهان)
بهترین داور: زهره طهماسبی زاده (فارس)
فنی ترین بازیکن: آتوسا فرهمند (هیات تکواندو فارس)
بهترین سرپرست: نوشین اژدری (هیات تکواندو فارس)
تیم اخلاق: هیات تکواندو شهرستان محمدیه قزوین

نتایج تیمی و انفرادی کسب شده نیز به شرح ذیل است:

«بخش انفرادی»

رده‌سنی کمتر از 12 سال:
1- شیما نساجی (پرشیان فولاد اصفهان)
2- سما مریدی منفرد (هیات تکواندو البرز)
3- مهسا پرخید هیات تکواندو فارس) و فاطمه سلمانی زاده (پرشیان فولاد اصفهان)

رده‌سنی 12 تا 14 سال:
1- ساناز تقی‌پور (معراج)
2- زهرا خانیان (پرشیان فولاد اصفهان)
3- فاطمه بهرامی (پرشیان فولاد اصفهان) و فاطمه نصیری

رده‌سنی 15 تا 17 سال:
1- ریحانه عمرانی مقدم (معراج)
2- راضیه آقایی (معراج)
3- مهتاب تاجی رستم آبادی (پرشیان فولاد اصفهان) و فاطمه بیدکی

رده‌سنی 18 تا 30 سال:
1- سارا بوربور (هیات تکواندو البرز)
2- فاطمه قاسمی (پرشیان فولاد اصفهان)
3- دلارام برنقوری (هیات تکواندو البرز) و نگار اصغری (معراج)

رده‌سنی 31 تا 40 سال:
1- آتوسا فرهمند پارسا(هیات تکواندو فارس)
2- سیده معصومه حسینی (پرشیان فولاد اصفهان)
3- صفورا اردشیری (پرشیان فولاد اصفهان) و فاطمه محمدعلیزاده (پرشیان فولاد اصفهان)

رده‌سنی بالای 41 سال:
1- نرجس شریفی (معراج)
2- کبری سخایی (هیات تکواندو قم)
3- همتا حاجیلوئی (هیات تکواندو البرز) و کبری قنبرزاده (هیات تکواندو مازندران)

«بخش ترکیبی»

رده سنی کمتر از 14 سال:
1- یاسمن لیموجی (پرشیان فولاد اصفهان)
2- مهدیث شیرمهد (شایسته)
3- ساناز تقی پور (معراج) و آیسا خورشیدی

رده‌سنی 15 تا 17 سال:
1- زینب طغیانی (پرشیان فولاد اصفهان)
2- فاطمه بیدکی (هیات تکواندو البرز)
3- مبینا شریفی (معراج) و ذکیه مرادی

رده‌سنی 18 تا 30 سال:
1- دنیا یزدان جو (هیات تکواندو البرز)
2- ساحل فرخ نژاد (هیات تکواندو فارس)
3- مهدیه عقبائی (معراج) و غزاله منوچهری

رده‌سنی بالای 31 سال:
1- صفورا اردشیری (پرشیان فولاد اصفهان)
2- فاطمه محمدعلیزاده (پرشیان فولاد اصفهان)
3- منصوره احمدی (پرشیان فولاد اصفهان) و آزاده عیدی وندی (پرشیان فولاد اصفهان)

«بخش تیمی»

رده سنی کمتر از 14 سال:
1- هیات تکواندو استان اصفهان (پرشیان فولاداصفهان)
2- معراج
3- هیات تکواندو استان اصفهان (پرشیان فولاداصفهان2) و هیات تکواندو استان چهارمحال و بختیاری

رده‌سنی 15 تا 17 سال:
1- هیات تکواندو استان اصفهان (پرشیان فولاداصفهان )
2- معراج
3- معراج الف و هیات تکواندو استان فارس

رده‌سنی 18 تا 30 سال:
1- هیات تکواندو استان اصفهان (پرشیان فولاداصفهان)
2- هیات تکواندو استان البرز
3- معراج و هیات تکواندو استان فارس

رده‌سنی بالای 31 سال:
1- هیات تکواندو استان فارس
2- هیات تکواندو شهرستان محمدیه
3- ملی پوشان البرز و المپیک گرگان 

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: بورس کالا بورس کالا

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۴۹۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزاری دوره آموزشی سبک زندگی پایوران نواحی مبارکه ولنجان
 • صدور مجوز ورود کالا‌های گروه ۴ به مناطق آزاد ممنوع است
 • پرشیان فولاد اصفهان بر سکوی قهرمانی لیگ برتر پومسه بانوان
 • حضور پررنگ جوانان زمینه ساز پویایی و نشاط در برنامه‌های دهه فجر
 • راه توسعه صنایع بزرگی چون فولاد و پتروشیمی باز است
 • ورود بورس جدید به اقتصاد کشور
 • نقش پررنگ نفت در اقتصاد کانادا
 • ورود بورس جدید به اقتصاد کشور/ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد
 • جدال مس و زاگرس صدرنشین/ مصاف قعر جدولی ها در اصفهان
 • خصوصی ‌سوزی 5 غول صنعت ایران
 • سرنوشت خصوصی‌سوزی ۵ غول صنعت ایران
 • قیمت محصولات ام وی ام در بازار/ طرفدار چینی با سابقه زیاد شدند!
 • سرپرست جدید دانشگاه‌ آزاد واحدهای مبارکه و مجلسی معرفی شد
 • سومین عرضه نفت در بورس احتمالا با حضور خارجی‌ها
 • مدير روابط عمومي فولاد مبارکه تغيير کرد
 • پررنگ‌تر شدن نقش احزاب با استانی شدن انتخابات
 • بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده‌ پالایشی و پتروشیمی
 • برنامه هفته دوازدهم لیگ برتر هندبال بانوان
 • دلایل به سرانجام نرسیدن پرونده مفاسد اقتصادی و خصوصی‌سازی