یزد - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: مسئولان با همکاری مردم برای حفاظت از محیط زیست، مقابله با پدیده خشکسالی و پیشگیری از آلودگی هوا اقدام کنند.

به گزارش روز جمعه روابط عمومی دفتر امام جمعه یزد، آیت الله محمدرضا ناصری یزدی در جمع مسئولان حوزه نمایندگی ولی فقیه در محیط زیست افزود: برای حفاظت از محیط زیست، فعالیت انجام شده ولی باید نظارت و اقدام ها بیشتر شود.


وی ادامه داد: فرهنگ سازی و نشان دادن اهمیت حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا به همکاری رسانه ها و فعالیت فرهنگی گسترده نیاز دارد.
امام جمعه یزد خاطر نشان کرد: مردم هرچند به اهمیت کار این حوزه واقف هستند ولی تلاش برای جلب مشارکت بیشتر با جدیت توسط متولیان انجام شود.
به گفته ناصری یزدی، ایجاد حساسیت در میان مردم با فعالیت های فرهنگی و آموزشی در پیشگیری و کاهش خیلی از آسیب ها در محیط زیست موثر است.
تاکنون بیش از 800 گونه گیاهی، 160 نوع پرنده، 60 نوع پستاندار وحشی و بیش از 40 نوع خزنده در مناطق حفاظت شده استان یزد شناسایی شده است.
60 نیروی محیط بان، یک میلیون و 270 هزار هکتار مناطق حفاظت شده استان یزد را محافظت می کنند.
7536/ 2047/

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

راهکار محیط زیست برای کنترل معاینه فنی سنگین‌ها

خبرگزاری ایسنا: دبیر کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا با بیان اینکه نصف مردودی‌های خودرو‌های سنگین در معاینه فنی مجدد دارای برگه معاینه فنی هستند، خواستار نظارت جدی وزارت راه بر عملکرد مراکز معاینه فنی وسایل نقلیه سنگین شد.

طی دو جلسه اخیر کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا (۸ آذر و ۱۲ دی‌ماه) که در سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور نمایندگان دستگاه‌های دولتی برگزار شد، دودزا بودن خودرو‌های سنگین دیزلی با وجود داشتن برگه معاینه فنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دودزا بودن اتوبوس‌ها و کامیون‌ها به دلیل خطرات دوده ناشی از این دستگاه‌ها به‌شدت مورد اعتراض سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت و از آنجا که متولی معاینه فنی خودرو‌های سنگین وزارت راه است، از این وزارتخانه خواسته شد که بازرسی مراکز معاینه فنی سنگین را جدی بگیرد.

در همین راستا وحید حسینی در گفتگو با ایسنا با تاکید بر اینکه در زمینه معاینه فنی خودرو‌های سنگین نگرانی‌هایی وجود دارد، تصریح کرد: انجام آزمون خودرو‌های سنگین پیچیدگی‌هایی دارد و نتیجه آزمون به‌شدت به نحوه اجرای آزمون وابسته است. برای مثال ارتباط مستقیمی بین شدت گاز دادن با نتیجه آزمون وجود دارد. از سوی دیگر نبود تکنولوژی کافی در مراکز معاینه فنی و مکانیکی نشدن فرآیند معاینه فنی خودرو‌های سنگین، امکان خطای انسانی و حتی تقلب را ایجاد کرده است.
راهکار محیط زیست برای کنترل معاینه فنی سنگین‌ها

دبیر کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا در پاسخ به این پرسش که سازمان حفاظت محیط زیست برای کنترل صحت و دقت معاینه فنی خودرو‌های سنگین دیزلی چه راهکاری دارد؟ گفت: با نصب فناوری موسوم به دورسنج در مراکز معاینه فنی سنگین و اضافه کردن دو آزمونگر به جای یک آزمونگر و افزایش نظارت می‌توانیم تخلفات معاینه فنی سنگین را به حداقل برسانیم. افزون بر اینها، سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان ناظر قانون هوای پاک ملزم است که بر عملکرد مراکز معاینه فنی خودرو‌های سنگین نظارت داشته باشد.

وی تاکید کرد: به دلیل کمبود اعتبارات در سازمان حفاظت محیط زیست و نیاز به استفاده از بازرسان متخصص، در مواردی از کمک دستگاه‌های تخصصی نظیر شهرداری تهران و یا سایر دستگاه‌های مرتبط به عنوان بازرس فنی یا ناظر مقیم در کنار نمایندگان استانی سازمان استفاده می‌شود.
اتوبوس‌های دودزا چه سرنوشتی دارند؟

حسینی با اشاره به اینکه در مورد ناوگان اتوبوسرانی به دلیل اهمیت آن در سلامت شهروندان به برگه معاینه فنی اکتفا نمی‌شود و آزمون مجدد انجام می‌شود، تصریح کرد: در خودرو‌های مدیریت‌پذیر مثل اتوبوسرانی، شهرداری تهران وارد شده است و معاینه فنی سیار کنار جاده‌ای را با جدیت انجام می‌دهد. در صورت دودزا بودن اتوبوس، راننده ۵۰ هزارتومان جریمه می‌شود، خودرو پلاک تعمیرگاه می‌گیرد و مالک خودرو ۴۸ ساعت فرصت دارد تا نسبت به تعمیر خودرو اقدام کند و تا زمانی که اتوبوس تعمیر نشود و آزمون آلایندگی جدید را پاس نکند، اجازه تردد در شهر نخواهد داشت.

وی ادامه داد: گزارش‌های مفصلی داریم که ماموران معاینه فنی به‌طور اتفاقی و بدون خبر قبلی وارد پایانه‌های اتوبوسرانی شهر تهران می‌شوند و از کل اتوبوس‌های موجود در پایانه، آزمون آلایندگی می‌گیرند. متاسفانه نتایج آزمون‌ها نشان می‌دهد که نصف خودرو‌هایی که در تست رد می‌شوند، دارای برگه معاینه فنی هستند که همان‌جا برگه معاینه فنی این اتوبوس‌ها ابطال می‌شود و تنها در صورت تعمیر و رفع نقص می‌توانند نسبت به اخذ برگه معاینه فنی جدید اقدام کند.
استقرار ناظر مستقل محیط زیست در مراکز معاینه فنی سنگین

این عضو کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا با تاکید بر اینکه در حال حاضر مسئله اصلی ناوگان دیزلی مربوط به کامیون‌های شخصی و باربر‌ها است، گفت: در این مورد جلسات متعددی با سازمان راهداری وزارت راه داشته و درخواست کرده‌ایم که معاینه فنی دیزل‌ها با دقت بیشتری انجام شود البته سازمان محیط زیست نیز همزمان وظیفه نظارتی خود را انجام می‌دهد و در حال حاضر تلاش می‌کند که در برخی مراکز معاینه فنی سنگین «ناظر مستقل» مستقر کند.

دبیر کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا با اشاره به ضرورت همکاری شهروندان تهرانی برای حل مشکل آلودگی هوای این شهر اظهارکرد: از شهروندان درخواست می‌کنم که در صورت مشاهده اتوبوس یا کامیون دودزا با سامانه ۱۸۸۸ تماس بگیرند و ثبت شکایت کنند.

به گزارش ایسنا، در سی و چهارمین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه (۱۲ دی) در سازمان محیط زیست برگزار شد، مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - در مورد آلودگی خودرو‌های دیزلی گفت: از وزارت راه درخواست می‌کنیم که بر عملکرد مراکز معاینه فنی سنگین نظارت کافی داشته باشد، چون شاهدیم تعدادی از خودرو‌های سنگین در حال تردد با وجود داشتن برگه معاینه فنی، همچنان دودزا هستند. این موضوع نشان می‌دهد که حتما مشکلی وجود دارد. ضمن اینکه زمان تقویت نظارت‌ها بر مراکز معاینه فنی سنگین همین مقطع است، چون به دلیل سردی هوا و بروز پدیده وارونگی دما با افزایش غلظت آلاینده‌ها مواجه هستیم.

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: علمي آموزشي محيط زيست امام جمعه يزد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۴۹۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گفت‌وگوی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با مردم از طریق تریبون آزاد
 • یزد از استان‌های پر چالش در حوزه محیط‌ زیست است
 • مشارکت بانوان می تواند در حوزه حفاظت از محیط زیست موثر باشد
 • توضیحات حفاظت محیط زیست استان به یک گزارش
 • هر ایرانی باید یک سفیر محیط زیست و محیط بان برای کشور باشد
 • درخواست تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست تصویب نشد
 • مشارکت مردم راهکار حفاظت از محیط زیست
 • تهران| محیط زیست موظف به پیگیری نصب کاتالیست در خودروها است
 • قرارسبز در روز هوای پاک/فعالان محیط‌زیست به پاکسازی تالاب‌هارفتند
 • قرارسبز درهفته هوای پاک/فعالان محیط‌زیست به پاکسازی تالاب‌هارفتند
 • معرفی گاوداری‌های آلاینده محیط زیست آبیک به مراجع قضایی
 • استفاده از نقش آموزشی بانوان برای حفاظت از محیط زیست
 • ذرات معلق بیشترین نوع آلودگی هوا در استان است
 • ‌مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست استان یزد‌ بازداشت شد
 • نابودی چارپایان قابل شکار ایران تا ۵ سال آینده با ادامه شکارفروشی سازمان محیط زیست + صوت
 • مسئولیت اجتماعی شرکت ها چیست؟
 • حفظ محیط زیست باید به دغدغه همگانی تبدیل شود
 • یک فرودگاه قهرمان حفاظت از محیط زیست شد
 • استمرار سلاخی پرندگان مهاجر در بازار فریدونکنار و دور باطل مسئولان محیط زیست + تصاویر