چراغ سبز عربستان به سرنگونی عمرالبشیر، جزئیات مذاکرات پمپئو با بارزانی در شمال عراق، عفو ۲۴ هزار سوری فراری از خدمت نظامی از سوی بشار اسد و دیدار برهم صالح با امیر قطر در دوحه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به جنجال بر سر ادعای سفر هیات عراقی به اسرائیل نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، خبرگزاری‌های عراق سخنان پمپئو در جریان سخنرانی در دانشگاه قاهره را منتشر کرده اند که اذعان کرده که «تحرکات آمریکا در منطقه برای حمایت از اسرائیل (رژیم صهیونیستی) است»، وی درهمین سخنرانی ادعای صهیونیست‌ها را تکرار کرده که بتازگی مدعی سفر چندتن از شخصیت‌های عراقی به سرزمین‌های اشغالی شده اند.

پمپئو گفته است «چه کسی فکر می‌کرد که اسرائیل با عربستان و عراق روابط برقرار کند».

با طرح ادعای برخی منابع صهیونیستی مبنی بر سفر چندتن از نمایندگان کنونی و سابق پارلمان عراق به فلسطین اشغالی، و تکذیب قاطع آن از سوی این شخصیت ها، ناظران مسائل سیاسی در عراق هدف از این ادعا‌های بدون سند را فتنه انگیزی در کشورشان ارزیابی کردند.

اکنون به نظر می‌رسد، پمپئو نیز که به گفته خود همه تحرکات منطقه‌ای مقامات کاخ سفید بخاطر حمایت از رژیم صهیونیستی است، به خط تبلیغاتی صهیونیست‌ها پیوسته است تا بگونه‌ای انزوای این رژیم کودک کش و نفرتی که عراقی‌ها به آن دارند را به چالش بکشند.

ادعا‌های اخیر صهیونیست‌ها که بدون ارائه اسناد و مدارک و صرفا ذکر چند نام مطرح شده است، واکنش‌های بسیاری در عراق بدنبال داشت.

«هاشم الرکابی» رئیس دفتر نوری مالکی نخست وزیر اسبق و معاون رئیس جمهوری سابق عراق گفت که این ادعا‌ها دروغی بیش نیست و تنها با هدف کشاندن دیگر کشور‌ها به عادی سازی روابط با اسرائیل صورت می‌گیرد.

وی گفت: این ادعا که سه هیات عراقی در خصوص بحث‌های مربوط به ایران و عادی سازی روابط به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده اند از همان جوک‌ها و دروغ‌های اسرائیلی هاست که ما به شنیدن آن عادت داریم.

الرکابی افزود: عراق کشوری است که نگاه و تصمیم روشنی در قبال ماهیت خصمانه رژیم صهیونیستی دارد و این روش‌ها که با برخی دیگر از کشور‌های عربی انجام می‌دهند، روی عراق کارساز نخواهد بود.

یک عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق نیز گفت که این یک بازی جدید تل آویو است تا در عراق فتنه به پا کند.
«فرات التمیمی» اعلام کرد که ما در عین حال در نشستی که با وزیر امور خارجه روز چهارشنبه در داخل کمیسیون خواهیم داشت، در کنار بحث درباره موضع منسوب به وی در مورد مساله فلسطین، این موضوع را نیز جویا خواهیم شد.

وی همچنین از دستگاه‌های امنیتی و پلیس خواست که نسبت به ارائه توضیحات و بیان حقیقت در این خصوص اقدام کنند.

«حسن الکعبی» نائب رئیس اول پارلمان عراق نیز روز چهارشنبه از وزارت امور خارجه و نیز کمیسیون روابط خارجی پارلمان خواست درخصوص ادعا‌های مطرح شده تحقیق کنند.

با اوج گرفتن واکنش‌ها به این فتنه انگیزی صهیونیست‌ها و طرح برخی اتهامات متقابل در میان احزاب سیاسی عراق، رسانه‌های عراق روز پنجشنبه از دستور «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان این کشور، برای تشکیل تشکیل یک کمیته تحقیق در این باره خبر می‌دهند.

چراغ سبز عربستان به سرنگونی عمرالبشیر

سفیر عربستان در قاهره با اشاره به خواسته تظاهرکنندگان سودانی برای سرنگونی دولت خارطوم گفت: برای ریاض چندان مهم نیست چه کسی قدرت را در سودان در اختیار داشته باشد.

دولت خارطوم با انگیزه دریافت کمک‌های مالی و اقتصادی از محور مقاومت جدا شد و به اردوگاه عربستان و متحدانش پیوست. ریاض با ارائه کمک‌های اقتصادی به صورت قطره‌ای سودان را بیشتر در باتلاق سیاست‌های خود فرو برد، به گونه‌ای که هزاران نظامی سودانی در جنگ یمن کشته و مجروح شدند اما مشکلات اقتصادی سودان همچنان لاینحل باقی ماند. هفته هاست که سودانی‌ها در اعتراض به وضعیت بد معیشتی خود تظاهرات می‌کنند و ریاض نیز دولت خارطوم را در حل مشکلات اقتصادی تنها گذشته و حتی نسبت به تغییر آن چراغ سبز نشان داده است.

سفیر عربستان در قاهره و نماینده دائمی این کشور در اتحادیه عرب با اشاره به تظاهرات مردم سودان که خواستار برکناری " عمرالبشیر" رئیس جمهور این کشور هستند، گفت: برای ریاض چندان مهم نیست چه کسی قدرت را در سودان در اختیار داشته باشد بلکه برای عربستان اجرایی شدن خواسته‌های مردم سودان و کرامت آنان مهم است.

جزئیات مذاکرات پمپئو با بارزانی در شمال عراق

رئیس حزب دموکرات کردستان عراق شامگاه چهارشنبه میزبان مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در اربیل بود که طی آن تحولات عراق و روابط میان اقلیم کردستان و بغداد و همچنین تحولات سوریه بررسی شد.

پامپئو در این دیدار اعلام کرد فضاهای سیاسی جدیدی در عراق شکل گرفته و گفت‌وگو با بغداد ضروری است. وی اظهار داشت که اقلیم کردستان برای کشورش، اهمیت و جایگاه بزرگی دارد.

بر اساس بیانیه دفتر بارزانی، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و هیئت همراه وی با مسعود بارزانی در اربیل دیدار کردند که طی آن اوضاع سیاسی عراق و منطقه و روابط میان اقلیم و بغداد و جنگ علیه تروریسم مورد بررسی قرار گرفت.

این بیانیه آورده است دو طرف درباره وجود فرصت جدید که برای حل مشکلات موجود میان اقلیم و بغداد فراهم شده است، اتفاق نظر داشتند. این بیانیه آورده است وزیر خارجه آمریکا بر ادامه شراکت و همکاری کشورش با اقلیم و بغداد تاکید کرد. این بیانیه افزود وزیر خارجه آمریکا همچنین از کار و همکاری مشترک میان آمریکا و نیروهای پیشمرگه کردستان ابراز خرسندی کرد و به پیروزی‌های بزرگی که در جنگ علیه تروریسم به سبب همکاری و هماهنگی میان ارتش آمریکا و نیروهای پیشمرگه به دست آمد، اشاره کرد.

بر اساس گزارش شبکه الفرات، این بیانیه آورده است بارزانی از ایالات متحده آمریکا و کمک‌هایش در جنگ علیه تروریست‌ها و حمایت آن از نیروهای پیشمرگه تشکر و به پیروزی‌های بزرگ به دست آمده در جنگ علیه تروریسم اشاره کرد که به گفته وی به سبب هماهنگی میان نظامیان آمریکایی و نیروهای پیشمرگه به دست آمد.

عفو ۲۴ هزار سوری فراری از خدمت نظامی از سوی بشار اسد

منابع روسی از عفو بشار اسد رئیس جمهور سوریه که شامل ۲۴ هزار سوری می شود.

ژنرال سرگئی سولوماتین رئیس مرکز آشتی روسیه در سوریه گفت: در راستای فرمان بشار اسد رئیس جمهور سوریه در تاریخ نهم اکتبر ۲۰۱۸ حدود ۲۳۹۲۴ نفر مشمول عفو می شوند که شامل فراریان از خدمت نظامی می شود.

وی در ادامه از عدم ثبت مورد نقض آتش بس از سوی گروههای مسلح در منطقه کاهش تنش ادلب در روز گذشته هم سخن گفت.

دیدار برهم صالح با امیر قطر در دوحه

دفتر رسانه‌ای برهم صالح، رئیس جمهور عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، صالح با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و مسئولان برجسته این کشور در دوحه دیدار کرد.

در این دیدار، صالح اظهار کرد، عراق برای برقراری بهترین روابط با برادران عرب خود تلاش می‌کند و خواهان تحکیم روابط میان کشورهای عربی- عربی و عربی-منطقه‌ای است.

امیر قطر نیز به نوبه خود بر حمایت سیاسی و امنیتی کشورش از عراق و عزم جدی دوحه برای توسعه روابط برادرانه با بغداد تاکید کرد.

طرفین به تبادل دیدگاه‌های خود در مورد تحولات اوضاع سیاسی و امنیتی در عرصه های عربی و بین‌المللی و لزوم هماهنگی رویکردهای مشترک و تاکید بر سیاست عدم مداخله در امور داخلی کشورها پرداختند.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری عراق آمده است: این سفر در راستای سیاست تقویت همکاری دوجانبه و تکمیل سفرهای پیشین به شماری از کشورهای دوست در منطقه صورت می‌گیرد و امید می‌رود که امروز رایزنی‌های گسترده‌ای میان مقامات دو کشور درخصوص روابط دوجانبه و راه‌های توسعه آن در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، حمل و نقل و انرژی صورت بگیرد.

منبع: تابناک

خبر بعدی:

تحرکات گسترده آمریکا برای ایجاد پایگاه نظامی در شمال عراق

بغداد - ایرنا - عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق خبر داد که نیروهای آمریکا تحرکات گسترده جدیدی در برخی مناطق شمال و غرب عراق برای ایجاد پایگاه های نظامی جدید خبر داد.

به گزارش ایرنا، 'کریم المحمداوی' عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق فاش کرد که نیروهای آمریکایی بتازگی تحرکات گسترده ای را در مناطق مورد منازعه میان بغداد و اربیل (موضوع ماده 140 قانون اساسی) در استان های کرکوک و الانبار برای ایجاد پایگاه نظامی جدید آغاز کرده اند.
این نماینده پارلمان به خبرگزاری المعلومه عراق گفته است: تیپ 22 الحشد الشعبی به ما اطلاع داد که نیروهای آمریکایی تحرکات گسترده ای همراه با جابجایی زرهی سنگین و پروازهای مختلف نظامی در مناطق الحویجه، الریاض و بیجی آغاز کرده تا زمینه را برای ایجاد پایگاه های جدید فراهم کنند.
المحمداوی افزود: آمریکایی ها بشدت در حال تلاش برای ایجاد پایگاه های جدید نظامی در مناطق مورد منازعه هستند.
وی همچنین گفته که برخی گروههای سیاسی با انگیزه تقویت منافع سیاسی خود، دنبال حمایت از تلاش واشنگتن برای ایجاد پایگاه های نظامی در عراق هستند.
اظهارات این عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق درحالی است که پیشتر نیز یک منبع امنیتی از عملیات کشف و شناسایی در منطقه الرمادی و شرق فلوجه از سوی نیروهای آمریکایی با هدف ایجاد پایگاه نظامی خبر داده بود.
پیش از این نیز بارها منابع سیاسی و امنیتی در استان های شمال و غرب عراق از چنین تحرکاتی از سوی نیروهای آمریکایی خبر داده اند اما منابع رسمی در دولت عراق از تایید یا تکذیب صریح این تحرکات خودداری می کنند.
انتشار این گونه اطلاعات و اخبار در حالی است که طی هفته های اخیر مطالبات برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق رو به افزایش است و پارلمان قرار است بزودی در این خصوص تصمیم گیری کند.
خاورم *4**380*

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

کلیدواژه: تحولات خاورمیانه تحولات سوریه تحولات عراق تحولات یمن ایران و آمریکا برجام اسرائیل

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۴۹۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جنگ اقتصادی ایران و آمریکا به عراق کشیده شد| ایران در عراق به دنبال چیست؟
 • «حاج قاسم» چگونه قدرت نظامی ایران را چند برابر کرد + عکس و فیلم
 • حاج قاسم چگونه قدرت نظامی جمهوری اسلامی را چندبرابر کرد؟ + فیلم و تصاویر
 • عمرالبشیر: راه رسیدن به قدرت صندوق انتخابات است
 • افشای جزئیات جدیدی از برنامه تسلیحات هسته ای اسرائیل/فشار آمریکا به بغداد و اربیل برای همراهی با تحریم های ضد ایرانی/ افشای سندی از همکاری السیسی و بن‌سلمان در قتل خاشقجی/ارائه لایحه پایان فروش سلاح به عربستان در مجلس نمایندگان آمریکا
 • پرده آخر در جنگ سوریه: ایران وارد می‌شود/ حاج قاسم چگونه قدرت نظامی جمهوری اسلامی را چندبرابر کرد
 • اعلام رسمی 10 پیشنهاد و درخواست مهم کردهای سوریه از بشار اسد
 • رودخانه بشار یاسوج جان تازه گرفت/خروش بشار در کشاکش باران های امید بخش+تصاویر
 • سفرهای پمپئو به کشورهای منطقه نشانه دشواری‌های پیش‌روی آمریکا در خاورمیانه است
 • بشار اسد: امروز روسیه از شوروی قدرتمندتر است
 • تاکید گوترش بر تداوم مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی و حفظ پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد
 • مقایسه وضعیت تحریم‌ها قبل از شروع مذاکرات در دولت روحانی و بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای
 • پشت پرده شایعه سکته سید حسن نصرالله/طعنه ظریف به بولتون در پیام چالش ۱۰ ساله/ دست رد اروپا به دعوت آمریکا برای شرکت در نشست ضدایرانی لهستان/ پایان کار مذاکرات یمن در اردن
 • از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی/ گیجی فرمان قیمت در بازار خودرو
 • دیدار پدرسن با مخالفان سوری در عربستان
 • دیدار مقام ارشد کره‌شمالی با ترامپ و پمپئو
 • اصلاح طلبان و بازی در نقش ارتش اسرائیل و آمریکا!
 • تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
 • دیدار مقام ارشد کره شمالی با پمپئو و ترامپ