مدیر عامل سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان وتولیدکنندگان از برنامه ریزی این سازمان برای تحقق ساماندهی بازار خودرو در قالب مجموعه ای از سیاست های کلان و اقدامات اجرایی در مدت معین خبر داد.

عباس تابش با بیان این مطلب به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری پرداخت.

به گفته مدیر عامل سازمان حمایت، در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.

تابش ادامه داد: همچنین شرکت های خودروسازی مکلف هستند حداقل 80 درصد تولید خود را به تعهدات معوق اختصاص داده و 20 درصد فروش فوری با هدف کاهش نرخ بازار داشته باشند.

وی متذکر شد: یکی دیگر از وظایف خودروسازها عمل به تمامی تعهدات فروش قطعی و فروش فوری بر اساس قیمت های مندرج در متن قرارداد است که هیچ افزایشی مشمول آنها نخواهد بود. تابش اضافه کرد: خودروسازان در تعهدات پیش فروش عادی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها تا ۳۱ مردادماه 97 است به قیمت های مصوب مورد عمل در موعد تحویل(مندرج در فرم قرارداد) ملزم هستند و نباید افزایشی نسبت به قیمت های مصوب داشته باشند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: برای تعهدات پیش فروش عادی با قیمت زمان تحویل که تاریخ های سررسید قرارداد آنها بین یک شهریور تا ۳۰ دی ماه امسال است با لحاظ ارزش روز ودیعه مشتری، و افزایش های ناشی از تغییرات هزینه ای برای شرکتهای خودروساز اعم از مواد اولیه و نوسانات نرخ ارز محاسبه و دریافت کنند.

وی در خصوص تعهدات فروش عادی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها از ابتدای بهمن ماه امسال به بعد می باشد، گفت: این تعهدها بر اساس شرایط مندرج در فرم قرارداد که حاصل توافق بین مشتری و خودرو ساز است تعیین و اجرایی خواهد شد.

تابش در ادامه و در خصوص خودروهای خارج از شمول قیمت گذاری شورای رقابت تصریح کرد: در این بخش نیز شرکت عرضه کننده مکلف است تعهداتی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها تا ۳۱ مردادماه امسال است را مطابق قیمت رسمی شرکت در موعد تحویل (مندرج در قرارداد) رعایت کند و نباید افزایشی نسبت به قیمت مذکور داشته باشد. مدیر عامل سازمان حمایت بیان کرد: تعهدات فروشی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها یک شهریورماه امسال به بعد می باشد(اعمال تغییرات نرخ برابری ارز) بر اساس ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل و آیین نامه آن خواهد بود که ظرف اوایل هفته در کمیته خودرو مصوب و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: در موضوع مذکور، حفظ ارزش پول خریدار و دفاع از حقوق مصرف کننده اولویت اصلی سازمان حمایت است. به گفته تابش، قیمت تعهدات جدید سررسید نشده نیز راسا توسط شرکت های عرضه کننده و با رعایت ضوابط قیمت گذاری خواهد بود.

مدیر عامل سازمان حمایت همچنین تاکید کرد: در هر دو گروه خودرویی و شرایط قید شده برای ایفای تعهدات آنها، سود مشارکت و تاخیر در تحویل مطابق مفاد مندرج در ماده (4) آیین نامه حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو، از قیمت نهایی کسر می شود. یادآور می شود خودروهای مشمول خودرو هایی است که به استناد مصوبه نهمین جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی در مردادماه امسال قیمت گذاری خودروهای گروه سایپا شامل انواع محصولات ایکس۱۰۰(سایپا ۱۱۱، ۱۳۱ و ۱۵۱)، ساینا و تیبا، محصولات گروه ایران خودرو شامل انواع سمند ، پژو ۴۰۵ (GLX وSLX )، پژو پارس سال و انواع پژو ۲۰۶ و رانا از شورای رقابت به ستاد تنظیم بازار واگذار شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

خبر بعدی:

قیمت قطعات خودرو هرچه سریعتر تعدیل شود

تهران- ایرنا- دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: حال که مجوز تعدیل قیمت به خودروسازان داده شده، نباید وقت کشی کنند، بلکه باید حداکثر تا سه هفته آینده قیمت قطعات خودرو را اصلاح و تعدیل کنند.

«مازیار بیگلو» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به اعلام قیمت خودروها در روزهای گذشته از سوی خودروسازان اشاره کرد و افزود: اعلام این قیمت ها تا تاثیرگذاری آنها بر وضعیت خودروسازان و قطعه سازان، دستکم یک سال زمان می برد.
به گزارش ایرنا، مقرر شده خودروهایی که از اول شهریور تا پایان دی ماه ثبت نام شده اند، با اضافه شدن 30 درصد به قیمت های مصوب قبلی تحویل مشتریان شوند و برای سایر ثبت نام کنندگان از دی ماه به بعد نیز برپایه «پنج درصد زیر نرخ بازار» قیمت می خورد.
بیگلو یادآور شد: 2 خودروساز بزرگ کشور در مجموع نزدیک به 400 هزار دستگاه خودرو پیش فروش کرده و تعهد دارند که در خصوص این خودروها مجاز به فروش در «حاشیه بازار» نیستند و در عمل نزدیک به 20 درصد تولیداتشان را می توانند با قیمت حاشیه بازار به فروش برسانند.
وی گفت: امروز اولویت نخست بر حفظ تیراژ شمارگان تولید است و هرچه تیراژ بالاتر باشد، خودروسازان قادر به عمل به تعهدات خود خواهند بود، ضمن آنکه بخشی از زیان شان از محل افزایش تولید جبران خواهد شد.

** افزایش 100 درصدی قیمت قطعات خودرو
وی به رشد 50 تا 140 درصدی قیمت قطعات خودرو در ماه های گذشته اشاره کرد و افزود: با متوسط افزایش 151 درصدی قیمت مواد اولیه، رشد 100 درصدی قیمت قطعات اجتناب ناپذیر است.
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ادامه داد: این در حالیست که حتی مواد اولیه داخلی از مشکلات پیش آمده در پی اصلاحات ارزی، بی ثباتی قیمت ها، سفته بازی ها و رانت های ایجاد شده مصون نماندند.

** تسهیلات 11 هزار میلیارد تومانی قطعه سازان
وی به تسهیلات 11 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده برای خودروسازان و قطعه سازان اشاره کرد و گفت: چهار هزار میلیارد تومان از این تسهیلات به 2 خودروساز بزرگ کشور اختصاص می یابد، اما هفت هزار میلیارد تومان دیگر در قالب 850 میلیون یورو پرداخت می شود.
«مقرر است دستکم 85 درصد این تسهیلات بویژه در بخش ارزی به زنجیره تامین خودروسازان اختصاص یابد، زیرا مصرف مستقیم ارزی خودروسازان پایین است.»

** داخلی سازی ECU منوط به سرمایه گذاری
بیگلو درباره امکان داخلی سازی قطعات، به قطعه یی.سی.یو (ECU – کامپیوتر خودرو) اشاره و خاطرنشان کرد: در زمینه سخت افزاری این قطعه، بورد الکترونیکی و مواد آن مشکلی نداریم و همه این موارد در کشورمان وجود دارد.
وی ادامه داد: مشکل اصلی در زمینه نرم افزاری این قطعه، کالیبراسیون و آنچه در آن نوشته می شود، است؛ هرچند در این زمینه نیز توانمندی لازم در کشور وجود دارد و حتی یکی از شرکت های داخلی به تولید کامل یی. سی. یو می پردازد، اما سرمایه بر است.
این مقام صنفی تاکید کرد: اگر خودروسازان بتوانند در زمینه سرمایه گذاری این قطعه اساسی کمک کنند، قطعه سازان قادر به تولید آن خواهند بود.
وی بطور نمونه به داخلی سازی خودروی پژو 301 بدون حضور پژو اشاره کرد و گفت: در این زمینه خودروسازان با همکاری انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو به تشکیل کمیته ای پرداختند تا قطعات این خودرو برای تولید بین زنجیره تامین توزیع شود.
بیگلو همچنین از حضور صنایع دفاع برای ارائه کمک های نرم افزاری و سخت افزاری به خودروسازان و قطعه سازان استقبال کرد.
به گفته وی، همانطور که مدیرعامل ایران خودرو وعده داده بود پژو 301 با تلاش متخصصان و قطعه سازان داخلی تا پایان سال آینده به تولید انبوه می رسد.
به گزارش ایرنا، پیش از این «هاشم یکه زارع» مدیرعامل ایران خودرو در گفت و گو با ایرنا گفته بود: پژو 301 بدون حضور پژو و با توانمندی قطعه سازان و صاحبان دانش فنی ایرانی و همچنین مواد اولیه داخلی تولید می شود.
به گفته وی، تا پایان امسال نمونه های اولیه این خودرو تولید شده و تا پایان سال 98 به تولید انبوه می رسد.
بیش از 84 درصد یک خودرو را قطعات آن تشکیل می دهد که شامل 25 تا 30 درصد قطعات پلاستیکی، 30 درصد قطعات لاستیکی و بقیه قطعات فولادی و آلومینیومی است.
آمارها نشان می دهد اکنون نزدیک به یک هزار و 500 قطعه ساز در زنجیره تامین داخلی حضور دارند.
اقتصام*3065**2025

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: سازمان حمایت از مصرف کنندگان خودروسازان

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۶۳۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حمایت "مجمع فعالان زیست محیطی جهان" از توقف چاپ سررسید و تقویم در بانک ملت
 • عطف به ماسبق شدن افزایش قیمت خودرو پذیرفتنی نیست
 • بازی تکراری خودروسازان و وزیر
 • بازی تکراری خودروسازان و وزیری که فقط به سوالات آسان پاسخ می‌دهد
 • افزایش 30درصدی قیمت خودرو آسیب به قشر ضعیف جامعه است/ افزایش قیمت در خرداد از آشفتگی بازار جلوگیری می کرد
 • افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت قطعات خودرو/ اقدام بی‌سابقه بانک مرکزی چین؛ بزرگترین تزریق روزانه نقدینگی به بازار/ اتحادیه: فروش مرغ بالاتر از ۱۰هزار تومان جریمه دارد/ گران‌ترین قیمت بنزین جهان در کدام کشور است؟
 • خط و نشان وزیر برای خودروسازان
 • وظایف دبیرخانه شورای عالی اصل 44 به معاونت امور اقتصادی منتقل شد
 • تجمع مشتریان سایپا و ایران خودرو در مقابل وزارت صنعت
 • انتقال بخشی از وظایف سازمان خصوصی سازی به وزارت اقتصاد
 • مشتریان شاکی از دست خودروسازان تجمع کردند
 • تجمع مشتریان خودروسازان مقابل وزارت صنعت
 • گرفتار لابی دولت در بودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه سال ۹۸ انطباقی با شرایط جنگ اقتصادی ندارد
 • تجمع مشتریان خودروسازان مقابل وزارت صنعت / درخواست تجمع کنندگان چیست؟
 • کاهش تا 20 میلیون تومانی قیمت خودروهای مونتاژی در بازار / چه خودروهایی با کاهش قیمت مواجه شدند؟/ فروش فوری خودروسازان چه تاثیری در بازار دارد؟ (+جدول قیمت از پراید تا پژو 2008)
 • پورابراهیمی: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین
 • گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین
 • اطلاعیه داتیس خودرو در خصوص تحویل خودروهای ثبت نامی به مشتریان
 • سایپا: پراید ارزان ترین خودرو جهان است/ مقام مسئول: در افزایش قیمت خودرو، حقوق مشتریان در نظر گرفته شده/ ابلاغ دستورالعمل سپرده ریالی مبتنی بر ارز در روزهای آینده/ خودروسازان در آمریکا نیز قیمت‌های خود را افزایش دادند!