مدیر عامل سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان وتولیدکنندگان از برنامه ریزی این سازمان برای تحقق ساماندهی بازار خودرو در قالب مجموعه ای از سیاست های کلان و اقدامات اجرایی در مدت معین خبر داد.

به گزارش  عصر ایران، عباس تابش با بیان این مطلب به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری پرداخت.

به گفته مدیر عامل سازمان حمایت، در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.

تابش ادامه داد: همچنین شرکت های خودروسازی مکلف هستند حداقل 80 درصد تولید خود را به تعهدات معوق اختصاص داده و 20 درصد فروش فوری با هدف کاهش نرخ بازار داشته باشند.

وی متذکر شد: یکی دیگر از وظایف خودروسازها عمل به تمامی تعهدات فروش قطعی و فروش فوری بر اساس قیمت های مندرج در متن قرارداد است که هیچ افزایشی مشمول آنها نخواهد بود. تابش اضافه کرد: خودروسازان در تعهدات پیش فروش عادی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها تا ۳۱ مردادماه 97 است به قیمت های مصوب مورد عمل در موعد تحویل(مندرج در فرم قرارداد) ملزم هستند و نباید افزایشی نسبت به قیمت های مصوب داشته باشند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: برای تعهدات پیش فروش عادی با قیمت زمان تحویل که تاریخ های سررسید قرارداد آنها بین یک شهریور تا ۳۰ دی ماه امسال است با لحاظ ارزش روز ودیعه مشتری، و افزایش های ناشی از تغییرات هزینه ای برای شرکتهای خودروساز اعم از مواد اولیه و نوسانات نرخ ارز محاسبه و دریافت کنند.

وی در خصوص تعهدات فروش عادی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها از ابتدای بهمن ماه امسال به بعد می باشد، گفت: این تعهدها بر اساس شرایط مندرج در فرم قرارداد که حاصل توافق بین مشتری و خودرو ساز است تعیین و اجرایی خواهد شد.

تابش در ادامه و در خصوص خودروهای خارج از شمول قیمت گذاری شورای رقابت تصریح کرد: در این بخش نیز شرکت عرضه کننده مکلف است تعهداتی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها تا ۳۱ مردادماه امسال است را مطابق قیمت رسمی شرکت در موعد تحویل (مندرج در قرارداد) رعایت کند و نباید افزایشی نسبت به قیمت مذکور داشته باشد. مدیر عامل سازمان حمایت بیان کرد: تعهدات فروشی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها یک شهریورماه امسال به بعد می باشد(اعمال تغییرات نرخ برابری ارز) بر اساس ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل و آیین نامه آن خواهد بود که ظرف اوایل هفته در کمیته خودرو مصوب و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: در موضوع مذکور، حفظ ارزش پول خریدار و دفاع از حقوق مصرف کننده اولویت اصلی سازمان حمایت است. به گفته تابش، قیمت تعهدات جدید سررسید نشده نیز راسا توسط شرکت های عرضه کننده و با رعایت ضوابط قیمت گذاری خواهد بود.

مدیر عامل سازمان حمایت همچنین تاکید کرد: در هر دو گروه خودرویی و شرایط قید شده برای ایفای تعهدات آنها، سود مشارکت و تاخیر در تحویل مطابق مفاد مندرج در ماده (4) آیین نامه حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو، از قیمت نهایی کسر می شود. یادآور می شود خودروهای مشمول خودرو هایی است که به استناد مصوبه نهمین جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی در مردادماه امسال قیمت گذاری خودروهای گروه سایپا شامل انواع محصولات ایکس۱۰۰(سایپا ۱۱۱، ۱۳۱ و ۱۵۱)، ساینا و تیبا، محصولات گروه ایران خودرو شامل انواع سمند ، پژو ۴۰۵ (GLX وSLX )، پژو پارس سال و انواع پژو ۲۰۶ و رانا از شورای رقابت به ستاد تنظیم بازار واگذار شده است.

منبع: عصر ایران

خبر بعدی:

ژاله فرامرزیان: تمام تعهدات مالی وزارت ورزش به فوتبال محقق شد

به گزارش خبرگزاری مهر، ژاله فرامرزیان معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش گزارش عملکرد معاونت خود در سال ۹۷ را به این شرح اعلام کرد.

پاداش قهرمانان ٩٥ و ٩٦ پرداخت شد
مجموعه عوامل دست اندرکار حوزه ورزش فعالیت گسترده ای داشتند و هم منابع قابل توجهی مورد نیازشان بود. سال ۹۷ را از سال ۹۶ شروع کردیم به خاطر اینکه سعی کردیم در پایان سال ۹۶ آنچه که از منابع ۹۶ می‌توانستیم جذب کنیم را در اختیار بگیریم. نقدینگی حاصل شد و با یک حرکتی از سال ۹۶ به سال ۹۷ وارد شدیم. بخش قابل توجهی از منابعی که مربوط می‌شد به پاداش قهرمانان که در سال ۹۵ و ۹۶ افتخارآفرینی کرده بودند و جوایزشان را دریافت نکرده بودند با همراهی و مساعدت مقام عالی وزارت و ارکان دولت، سازمان برنامه و خزانه اسلامی توانستیم حدود ۵۱ میلیارد پاداش قهرمانان را در ابتدای سال ۹۷ پرداخت کنیم و یک گام به جلو باشیم. برای اینکه همه قهرمانان و ورزشکارانمان با یک انرژی بهتر و یک نگاه مثبت‌تری وارد فعالیت‌های ورزشی شأن شوند و امیدوار شوند که به هر حال وزارت ورزش نسبت به تعهداتی که در مورد آنها دارد پیگیر است و تعهداتش را انجام می‌دهد.

اردیبهشت ۹۷ اولین پرداختی‌ها به فدراسیون‌ها
فدراسیون‌ها در این سال رویدادهای قابل توجهی را داشتند و ما از سال ۹۶ از فدراسیون‌ها تقاضا کرده بودیم که برنامه شأن را به ما بدهند تا متناسب با آن برنامه‌ها بتوانیم کمک‌هایی به آنها داشته باشیم. فدراسیون‌ها همه برنامه‌هایشان را ارائه کردند. در نشست‌های مشترک با معاونین و رئیس فدراسیون، دبیر فدراسیون و خزانه دار و عوامل دیگری که در برنامه ریزی مؤثر بودند، مباحثمان را با یکدیگر مطرح کردیم و توافق کردیم چه مبلغی را کمک کنیم و در چه سرفصل‌هایی این اقدام صورت بگیرد.

برای پرداخت کمک به فدراسیون‌ها با توجه به اینکه قرار بود نیم سال اول بخش قابل توجهی از پول را پرداخت کنیم به دلیل تراکم رویدادها از ابتدای سال و شش ماهه اول سال سعی کردیم از منابع ۹۶ به نحوی استفاده کنیم و این حرکت رو به جلو را داشته باشیم و در آخر فروردین یا اول اردیبهشت قبل از اینکه هرگونه دریافتی داشته باشیم اولین پرداخت را به فدراسیون‌ها داشتیم.

١٦٢ میلیارد تومان کمک به فدراسیون‌ها
در سال ۹۷ کل مبالغی که برای کمک به فدراسیون‌ها در نظر گرفته بودیم ۱۵۳ میلیارد بود ولی در این تاریخ که خدمت شما هستم ۱۶۲ میلیارد کمک به کل فدراسیون‌ها داشتیم. البته بعضی از فدراسیون‌ها ۱۰۰ درصد کمکشان را دریافت نکردند و مبالغ ناچیزی باقی مانده است. برخی از فدراسیون‌های دیگر به دلیل اینکه مبلغ اولیه یا پیش بینی اولیه قدری کم بوده و رویدادهای بیشتری را داشتند و بیش از آن چیزی که قابل تصور بود موفقیت‌هایی را کسب کردند. به همین دلیل تعداد رویدادهای شأن و برنامه‌هایشان گسترش پیدا کرد. به بعضی از فدراسیون‌ها مبالغ بیشتری را پرداخت کردیم.

تحریم‌های ظالمانه ورزش را هم تحت تأثیر قرار داد
شاید در چهل سال گذشته هم شبیه این را نداشته باشیم. مسائلی که خیلی مربوط به اتفاقات داخلی کشور نبوده و معطوف به اتفاقاتی که از جانب دولت‌های دیگر به خصوص تحریم‌های یک جانب‌های که از سوی آمریکا اتفاق افتاده مسائل مالی و مشکلات مالی را برای ما فراهم کرد. ورزش هم از این مسائل مستثنی نبود ولی ما در فرصتی که در اختیار داشتیم سعی کردیم از ظرفیت‌هایی که دولت فراهم کرده بهره مندی لازم را داشته باشیم و ورزش را منتفع کنیم.

تحقق تمام تعهدات مالی نسبت فوتبال
ما در سهمیه‌هایی که برای ورزش فوتبال مثل همه رشته‌های دیگر پیش بینی کرده بودیم در موافقت اولیه مان در آن فرایند پرداخت کمک مان، سعی کردیم با توجه به اینکه جام جهانی را ابتدای سال داشتیم بخش قابل توجهی از منابع فوتبال را همان ابتدا به آنها اختصاص دهیم. چون در سال ۹۷ دو رویداد بزرگ در فوتبال بود این حق را می‌شد بر فوتبال داشت که یک بخشی بیش از آن چیزی که ما پیش بینی کردیم را مطالبه کند و دولت هم همراهی کرد و حدود ۱۵ میلیارد به سر و جمع ابلاغ ما اضافه کرد و ما هم بیش از ۱۵ میلیارد یعنی حدود ۲۸ میلیارد تومان پول به حساب فدراسیون فوتبال واریز کردیم. یعنی اگر حمایت بخواهد به معنای واقعی محاسبه شود خیلی رقم‌ها بالاتر از این مبلغ بود اما واقعیتی بود که فوتبال دو رویداد بزرگ را پشت سر می‌گذاشت و فکر می‌کنم مردم خیلی با این رویدادهایی که اتفاق افتاد شادی‌های خوبی داشتند و فرصت‌های اوقات فراغت بسیاری را پر کردند و این بسیار ارزشمند بود. فکر می‌کنم کل آن چیزی که باید پرداخت می‌کردیم چه صد درصد کمکی که توافق کرده بودیم و چه تعهد مازادی که دولت را داشت ما به فوتبال پرداخت کردیم و مازادش را پرداخت کردیم و ارز را هم هر جا نیاز بود حمایت کردیم و ارز قابل توجهی تأمین کردیم که توانستند همه تعهدشان را در پی داشته باشند.

در سال ٩٧ کارنامه حمایت وزارت ورزش و جوانان از رشته‌های مختلف روشن است
در مورد اظهار نظرها هم ما به هر حال به عنوان یک مرجع سیاست گذار فکر می‌کنیم. فدراسیون یک واحد عملیاتی مستقل است و در مورد رشته ورزشی خودش مدیریت، برنامه ریزی و تأمین منابع را دارد و مدیریتش را انجام می‌دهد. ما به عنوان متولی ورزش هر آنچه که در اختیار ماست و در جمع منابع مان قابلیت تأمین دارد، برایشان فراهم می‌کنیم و در هیچ حوزه‌ای دریغ نکرده ایم. مجموعه عوامل وزارت ورزش و جوانان، شخص مقام عالی وزارت که انصافاً بسیار متمرکز، دقیق و همراه بر اساس آن برنامه‌ای که آن واحد مستقل برای خود طراحی کرده بود، هر گونه همراهی را به عنوان یک سیاست گذار و یک نهاد حاکمیتی در این موضوع بود همراهی‌ها را داشتند. معاونت محترم قهرمانی و همه حوزه‌های دیگر هم همینطور؛ فکر می‌کنم سرجمع کارنامه بسیار ارزشمندی را در سال ۹۷ وزارت ورزش در حوزه حمایت از ورزش با این همه رویداد داشته باشد، در سالی که بیشترین تنش و بیشترین مسائل مالی گریبانگیر کشور ایران بود.

متناسب با برنامه‌ها، اعتبارات تزریق می‌شود
اگر منابع مان متناسب با برنامه ریزی توزیع شود، حتماً بازخورد مناسبی خواهد داشت و آن توسعه منابع به معنای واقعی شکل می‌گیرد. در ابتدای سال اولین جلسه‌ای که در خدمت رؤسای فدراسیون خواهیم بود حتماً بحث برنامه عملیاتی فدراسیون‌ها را با یکدیگر به توافق می رسیم و این که حداکثر در فروردین ماه برنامه‌های عملیاتی فدراسیون‌ها را دریافت کنیم و متناسب با برنامه‌ای که دارند، رویدادهایی که صورت می‌گیرد و کسب سهمیه ای که است و رویکردی که ستاد بازی‌ها دارد در مورد تأیید اینکه چه رشته‌هایی قابلیت المپیکی بودن را دارند و در چه ظرفیتی قرار دارند سعی می‌کنیم منابعمان را به صورت علی السویه است برای همه فدراسیون‌ها توزیع کنیم.

در سال سخت ٩٨ باید منابع را مدیریت کنیم
به هر حال وضعیت مدیریت منابع مان را باید به نحوی داشته باشیم که ورزشکارانمان مطمئن باشند که اگر تلاش کنند و بتوانند مدال آوری کنند حمایت‌های لازم را برای کسب سهمیه و ادامه روندهای تمرین‌هایشان برای دسترسی و دستیابی به آن مقام برایشان فراهم می‌شود. اما همه باید بدانیم سال ۹۸ سال سختی خواهد بود و احتمالاً قدری در هزینه کردهای مان باید دقت بیشتری داشته باشیم. سعی کنیم از مجموعه عوامل و امکان جذب عوامل استفاده کنیم و فقط امیدوار به منابع دولتی نباشیم چون به هرحال با محدودیت‌هایی در جذب نقدینگی کشور مواجه هستیم و ورزش هم نمی‌تواند مستنثنی باشد.

سال ٩٧ عجیب اما با افتخار برای ورزش ایران
سال ۹۷ یک سال عجیب بود ولی توانستیم سربلندانه تمام رویدادها را پشت سر بگذاریم. با همیاری و همدلی همه عوامل درون وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون‌ها و ورزشکاران و هیأت‌های ورزشی حتماً می‌توانیم همه اتفاقات پیشرو را با بهترین شکل ممکن مدیریت کنیم و به نتایج مطلوب برسیم.

حضور خانواده‌ها در استادیوم آزادی جذابت ترین اتفاق
یکی از جذابترین اتفاقاتی که در سال ۹۷ رخ داد حضور خانواده‌ها در استادیوم آزادی برای دیدن بازی ایران و پرتغال بود و آن احساسی که مردم برای تشویق و حضور با شور و شعف در آن فضای ورزشی داشتند. خیلی احساس خوبی به من داد و فکر کردم ما شاید بزرگترین وظیفه مان که شاد کردن مردم، ایجاد فرصت مناسب برای خالی کردن هیجان شأن و ابراز علاقه به کشور و پرچمشان و تیم ملید شأن دارند را فراهم آوردیم و خیلی احساس خوبی داشتیم.

کد خبر 4573572

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

مرگ تلخ 3 قهرمان کشتی در تصادف شدید جاده فومن / شامگاه دوم عید رخ داد + عکس

کلیدواژه: تولید خودرو وضعیت خودرو

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۶۳۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اولین قیمت خودروهای داخلی ۹۸/فاز جدید گرانی در بازار آزاد
 • آغاز مرحله دوم عرضه میوه ستاد تنظیم بازار در قزوین توزیع میوه تا پایان تعطیلات نوروزی
 • به جای سررسید، کتاب عیدی بدهیم
 • کشف بیش از هشتاد کیلوگرم موادمخدر و یک تن گوشت مرغ خارج از چرخه تنظیم بازار در پایتخت
 • سال ۹۷ در بازار خودروهای خارجی چه گذشت؟
 • مرحله دوم عرضه میوه عید ستاد تنظیم بازار در قزوین آغاز شد
 • سال ۹۷ در بازار خودروهای خارجی چه گذشت؟/از بازداشت متخلفان تا دپو ۱۳ هزار خودرو در گمرک
 • نوکیا به تعهدات پیشین در ایران پایبند می ماند
 • انعقاد قرارداد فروش گاز‌های همراه میادین نفت‌شهر و سومار/مزایده فروش گاز‌های مشعل ۱۰ میدان در سال جدید برگزار می شود
 • فروش خودرو ۵ درصد زیر قیمت بازار مسخره است
 • 6 راه حل فوري براي مديريت بازار خودرو
 • ۶ راهکار فوری برای اصلاح وضعیت بازار خودرو
 • ۶راه حل فوری برای مدیریت بازار خودرو
 • عرضه میوه تنظیم بازاری تا ۲۰ فرودین + قیمت
 • نتیجه نخریدن خودرو؛ قیمت ماشین به یک ماه پیش برگشت؟!
 • مجلس خانه ۸۰ میلیون نفر است نه ۲۹۰ نماینده/ مصونیت پارلمانی صرفاً شامل ادای وظایف نمایندگی است نه توهین به مردم
 • ۶ راه حل فوری برای بازار خودرو
 • اینفوگرافی «اقتصاد مسئله فوری کشور است»
 • قیمت بیمه شخص ثالث در سال 98 + جدول