دور جدید شایعه ورشکستگی بانکهای ایرانی در حالی از سوی دشمنان آغاز شده که تمام سپرده‌های زیر۱۰۰میلیون تومان مردم بیمه بوده و در صورت بروز مشکل، ذخیره قانونی بانکها نزد بانک مرکزی جوابگو است. آفتاب‌‌نیوز : چند روزی است که دوباره در فضای مجازی، برخی دشمنان ایران شایعاتی را مبنی بر ورشکستگی بانکها به راه انداخته‌اند که واقعیت نداشته و هدف آن، از پا درآوردن نظام بانکی ایران است.

آنگونه که در شایعاتی که در فضای مجازی بر علیه بانکها و وضعیت مالی آنها دست به دست می‌چرخد، عنوان می‌شود، بانکها ورشکسته‌اند و به زودی تمام شعب خود را جمع کرده و پول سپرده‌گذاران را به غارت می‌برند؛ موضوعی که تنها هدف از طرحش تضعیف نظام بانکی ایران آن هم در شرایطی است که یکی از نقاط اصلی در نظر گرفته شده از سوی ایالات متحده آمریکا و موافقان تحریم ایران، نظام بانکی است و این موضوع به صراحت در ادبیات تحریم‌کنندگان مشاهده می‌شود.
شایعه ورشکستگی بانک ها 
البته اعلام شایعات بر علیه نظام بانکی ایران از سوی شبکه‌های تلویزیونی خارجی یا کانال‌های تلگرامی معاند، پیش از این هم سابقه داشته و منجر به بروز مشکلاتی برای برخی موسسات اعتباری و بانکها شده بود که با دخالت دولت و بانک مرکزی حل و فصل شد؛ اما اکنون هم دوباره اعلام چنین شایعاتی رونق گرفته و مردم و سپرده‌گذاران را در فضای کنونی اقتصاد ایران، نگران کرده است.
مردم هم گاهی ناخواسته به چنین شایعاتی در فضای مجازی توجه کرده و تحت‌تاثیر تبلیغات منفی، به صورت هیجانی وارد شعب بانکی شده و درخواست جابجایی سپرده‌های خود را دارند، در حالیکه کمتر به این موضوع توجه می‌کنند که تمامی سپرده‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان در نظام بانکی ضمانت‌شده هستند و جای نگرانی برای سپرده‌های خرد وجود ندارد؛ چراکه تمامی بانکها، مکلف به داشتن ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی هستند. حتی سپرده‌گذارانی که سپرده آنها بالای ۱۰۰ میلیون تومان است، چنانچه سپرده‌های خود را به مضربی از سپرده‌های صد میلیون تومانی تبدیل کنند، حتما این سپرده‌ها هم راهی برای بیمه شدن در نظام بانکی خواهند داشت. البته این موضوع در مورد موسسات مالی و اعتباری که نام آنها در سایت رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درج نشده، قطعا صادق نخواهد بود. پس لازم است که سپرده‌گذاران، با تحقیق و اطمینان از معتبر بودن موسسات مالی اقدام به سپرده گذاری در آنها نمایند.
در واقع، ذخیره بانکی یا همان سپرده قانونی بانکها نزد بانک مرکزی، سپرده‌ای است که بانک‌ها در حساب‌های خود نزد بانک مرکزی دارند یا وجوه نقدی که در مخازن خود نگهداری می‌کنند. البته در برخی کشورها، بانک‌های مرکزی حداقلی را به عنوان سپرده قانونی تعیین می‌کنند که برابر با درصدی از بدهی بانک‌ها یا در واقع سپرده مشتریان بانک‌ها است.
در این میان حتی در کشورهایی که گاهی حتی مقرراتی در ارتباط با سپرده قانونی ندارند، بانک‌ها خود اقدام به نگهداری ذخیره برای وقایع پیش‌بینی‌نشده‌ای همچون هجوم ناگهانی مردم برای برداشت از حساب‌هایشان یا بحران بانکی می‌کنند که به آن ذخیره ویژه یا اختیاری گفته می‌شود؛ بنابراین استفاده از واژه ذخیره برای سپرده قانونی از دیدگاه حسابداری ممکن است گمراه‌کننده باشد، زیرا ذخایر در حسابداری به طور معمول بخشی از حقوق صاحبان سهام یک شرکت محسوب می‌شوند و بنابراین همراه با بدهیها در سمت چپ ترازنامه طبقه‌بندی می‌شوند، در صورتی که سپرده‌های قانونی بخشی از داراییهای یک بانک محسوب می‌شوند و در گزارش سالانه بانک‌ها تحت عنوان موجودی نقدی نزد بانک مرکزی طبقه‌بندی می‌شوند.
سپرده‌های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان همه بیمه‌ هستند، نگران نباشید
بر همین اساس است که شاید اگر هر سپرده گذاری این موضوع را بداند که اگر سپرده ای کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان آن هم در نظام بانکی یا موسسات اعتباری مجاز که نامشان از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، داشته باشد، نباید نگران باشد، کمتر دل به شایعاتی بسپارند که آنها را نسبت به سپرده‌هایشان نگران می‌کند؛ اما واقعیت این است که سپرده گذاران کمتر به حقوق خود آشنا هستند و همین امر هم سبب می‌شود که با انتشار یک شایعه، خود را به شعبی برسانند که در آن سپرده‌ای دارند و دل نگران باشند که تکلیف سپرده‌هایشان چه می‌شود.
هدف از تأسیس صندوق ضمانت سپرده‌ها به موجب ماده (۹۵) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده‌گذاران بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری در صورت ورشکستگی است. حسب بند "ب" ماده (۹۵) قانون فوق، عضویت کلیه بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری در صندوق ضمانت سپرده‌ها الزامی است. به موجب ماده (۵ ) اساسنامه صندوق، وظیفه ضمانت سپرده‌های ریالی و ارزی هر شخص در هر مؤسسه اعتباری بر عهده این صندوق است و سقف تضمین برای هر یک از سپرده‌گذاران مؤسسه اعتباری به پیشنهاد هیأت امنای صندوق، به تصویب هیأت وزیران می‌رسد که هم‌اکنون سقف مزبور برای مجموع سپرده‌های هر شخص در هر مؤسسه اعتباری یک میلیارد ریال است.
به عبارت دیگر، چنانچه به موجب حکم دادگاه، ورشکستگی مؤسسه اعتباری اعلام شود، صندوق ضمانت سپرده‌ها موظف است وجوه سپرده‌های مشمول ضمانت را تا سقف تضمین از طریق یکی از مؤسسات اعتباری و ظرف ۲۰ روز پس از اعلام کمیته اضطرار بر اساس دستورالعملی که به تصویب هیأت امناء می‌رسد، پرداخت کند.
صندوق ضمانت سپرده‌ها دقیقا چه مسئولیتی دارد؟
صندوق در همین رابطه، حق‌عضویت‌هایی را در چارچوب مصوبات هیأت وزیران تحت عنوان حق‌عضویت اولیه، سالانه و خاص از بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری مطالبه می‌کند؛ البته در مواقعی که منابع صندوق آزاد بوده و تعهدی بر ذمه صندوق وجود نداشته باشد، صندوق می‌تواند در اوراق مالی تحت تضمین دولت و یا بانک مرکزی حداکثر تا میزان ۷۰ درصد منابع خود سرمایه‌گذاری کند که از این محل نیز، منابعی برای صندوق ایجاد می‌شود؛ همواره ۳۰ درصد از مانده منابع صندوق تحت هیچ عنوان نمی‌بایست سرمایه‌گذاری گردد و به همراه سایر منابع صندوق که صرف سرمایه‌گذاری نشده است، می‌بایست در حسابی نزد بانک مرکزی نگهداری شود.
نکته دیگر این است که صندوق ضمانت سپرده‌ها به میزان پرداخت‌هایی که به سپرده‌گذاران مؤسسه اعتباری ورشکسته انجام می‌دهد، جزء بستانکاران مؤسسه اعتباری ذی‌ربط قرار می‌گیرد.
محمد طالبی، مدیرعامل صندوق ضمانت سپرده‌ها پیش‌تر اعلام کرده بود: ضمانت صندوق به پشتوانه قانون است و به موجب قانون، امر تضمین بازپرداخت سپرده‌های مشمول تضمین بر عهده این صندوق است؛ بنابراین صندوق ضمانت سپرده‌ها با منابعی که از طریق دریافت حق‌عضویت‌ها از مؤسسات اعتباری و سود سرمایه‌گذاری‌های خود بدست می‌آورد، نسبت به ایفای تعهدات خود که همانا بازپرداخت وجوه سپرده‌های تضمین شده است، در چارچوب مصوبات هیأت امناء و پس از اعلام کمیته اضطرار اقدام کند.
وی البته به این نکته هم اشاره کرده بود که به هر حال چنان‌چه منابع صندوق تکافوی بازپرداخت سپرده‌گذاران مؤسسه ورشکسته‌ای نشود، صندوق می‌تواند از طریق اخذ پیش از موعد حق عضویت سالانه از مؤسسات اعتباری، اقدام نماید. همچنین، در صورت عدم تکافوی منابع صندوق، پس از تأیید هیأت عامل بانک مرکزی و تصویب هیأت وزیران، منابع مورد نیاز صندوق به صورت تسهیلات از بانک مرکزی تأمین خواهد شد. در عین حال، علاوه براین‌که توان بازپرداخت سپرده‌ها از سوی صندوق ضمانت سپرده‌ها امنیت خاطر سپرده‌گذاران را تأمین می‌کند. وجود و حضور کارآمد صندوق ضمانت سپرده‌ها به عنوان یکی از ارکان شبکه ثبات مالی در بازار پول نیز اطمینان بخش سپرده گذاران است.
مردم به شایعات توجه نکنند
در این میان بهتر است که مردم به چنین شایعاتی توجه نکرده و برای هر گونه اقدامی در مورد سپرده‌های خود، موضوع را از طریق بانک مرکزی پرس و جو کنند؛ کما اینکه بانک مرکزی نیز روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مطالب منتشره از سوی رسانه‌های معاند پیرامون بانک‌های کشور، در راستای تلاش آنها برای ضربه زدن به بازار پول است.
هم اکنون هم بانک مرکزی از مردم می‌خواهد که در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند.
مهر 

منبع: آفتاب

کلیدواژه: سپرده بانکی ورشکستگی بانکها صندوق ضمانت سپرده ها ۱۰۰ میلیون تومان مؤسسات اعتباری نزد بانک مرکزی مؤسسه اعتباری سپرده گذاران سرمایه گذاری سپرده قانونی منابع صندوق نظام بانکی حق عضویت بانک ها

فشار مالياتی به مردم تا كجا؟

روایت ۴۸ دقیقه برزخی و ۶۲ قربانی تشییع پیکر سردار سلیمانی در کرمان؛ فاجعه چطور اتفاق افتاد؟

دختری با بلندترین موی جهان+عکس

روایت ظریف از دلایل عدم انهدام مرکز "فردو" از سوی آمریکا| چه دلیلی دارد که با منطق نظامی با دنیا رو به رو شویم؟

تعطیلی مدارس تبریز در شیفت صبح شنبه 5 بهمن

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۷۲۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

صفر تا 100 وام مسکن زوجین / آخرین جزئیات و شرایط

صفر تا 100 وام مسکن زوجین و هر آنچه باید درباره وام مسکن زوجین بدانید (آخرین جزئیات و شرایط دریافت وام افرایش وام مسکن اولی ها و اقساط آن) اعطای تسهيلات به زوجين جهت خرید یا ساخت یک واحد مسکونی

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، خرید مسکن یکی از مهم ترین دغدغه های مردم به خصوص زوج های جوان بوده و هست. امروزه هم با توجه به اوضاع جامعه و وضعیت اقتصادی این امر مشکل تر شده و اکنون یکی از موانع اصلی ازدواج جوانان است. به همین خاطر تسهیلات زیادی از جانب بانک ها از جمله وام مسکن برای زوجین در نظر گرفته شده تا با کمک آن بتوانند زندگی خود را هرچه سریع تر شروع کرده و این مسیر را هموارتر کنند. اگر شما هم در آستانه ازدواج قرار دارید و یا می خواهید برای ازدواج خود اقدام کنید، بهتر است از شرایط و جزئیات وام مسکن زوجین اطلاع داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید از آن استفاده کنید. این وام می تواند اقدامی مناسب در جهت رسیدن به جوانان به شرایط ایده آل باشد. از آنجایی که طرح های بانکی پیچیدگی ها و نکات خاص خود را دارد، در این مقاله می خواهیم به صفر تا 100 وام مسکن زوجین بپردازیم.

انواع وام مسکن زوجین 1. صندوق پس انداز یکم زوجین خانه اولی

مبلغ وام مسکن زوجینی که شرایط دریافت آن را دارند، بسته به محل زندگی آن ها متفاوت است. در شهر تهران 160 میلیون وام مسکن به زوجین تعلق می گیرد که هر یک از زوجین می توانند 80 میلیون تومان وام دریافت کنند. در شهرهایی که بیش از 200 هزار نفر جمعیت دارند، به هر زوج 60 میلیون تومان داده می شود که جمعا 120 میلیون تومان می توانند وام دریافت کنند و در مناطق شهری دیگر به طور کل 80 میلیون وام تعلق می گیرد. بدین معنی که هر زوج می تواند 40 میلیون وام دریافت کند. برای دریافت این وام باید نصف مبلغی که قرار است دریافت کنید را به صورت سپرده در بانک قرار دهید. البته لازم به ذکر است به این سپرده گذاری هیچ سودی تعلق نخواهد گرفت.

شرایط دریافت وام مسکن زوجین یکی از مهم ترین شرایط وام مسکن زوجین، خانه اول بودن آنهاست نرخ سود تحصیلات این وام ۸ درصد است که در مقایسه با سایر وام ها تقریباً مقدار مناسبی است. حداقل یک سال باید از مدت زمان سپرده در بانک گذشته باشد تا بتوانید وام مسکن زوجین را دریافت کنید. اقساط وام را می توان به صورت ساده، پلکانی ساده و سالانه پرداخت کرد. اما منظور از بازپرداخت پلکانی چیست؟ روش بازپرداخت پلکانی به این صورت است که مبلغ قسط وام در سال اول توسط بانک تعیین شده و در سال‌های بعدی مقدار آن افزایش خواهد یافت. هر فردی تنها یک بار در طول عمر خود می تواند از وام مسکن زوجین استفاده کند و دریافت بیش از یکبار آن امکان پذیر نیست. هیچ یک از زوجین نباید در گذشته از تسهیلات دولتی دیگری برای خرید مسکن استفاده کرده باشند. در غیر این صورت وام مسکن زوجین به آن ها تعلق نخواهد گرفت. همچنین هیچکدام از زوج ها نباید از بانک های دیگر تسهیلاتی برای خرید، ساخت، تعمیر مسکن و همچنین انتقال سهم الشراکه دریافت کرده باشند. افرادی که همسرشان را به دلیل فوت یا متارکه از دست داده اند، می توانند وام مسکن زوجین دریافت کنند. برای این منظور باید متقاضی خانه اولی بوده و درآمد مستقل داشته باشد. مدت زمان تسویه وام تا ۱۲ سال است. افرادی که می‌خواهند وام مسکن زوجین دریافت کنند، مجرد یا متاهل باید بالای سن قانونی یعنی ۱۸ سال باشند و همانطور که گفته شد درآمد مستقلی هم داشته باشند. اگر یکی از زوجین شرایط صندوق پس انداز یکم را داشته و دیگری این امتیاز را نداشته باشد، می توانند از امتیاز اوراق ممتاز استفاده کند که درباره آن توضیح خواهیم داد.

شرایط دریافت وام مسکن زوجین برای چه املاکی امکان پذیر است؟ نهایتا 15سال از تاریخ صدور پروانه ساخت گذشته باشد. خانه مورد نظر باید شرایطی از جمله رعایت آیین نامه ۲۸۰۰، استحکام بنا و... داشته باشد. خانه باید در منطقه شهری واقع شده باشد و دریافت وام مسکن زوجین برای خانه هایی که خارج از محدوده شهری هستند، امکان پذیر نیست.

 

2. وام مسکن زوجین از اوراق ممتاز

پیش از این اشاره کردیم زوج هایی که یکی از آن ها شرایط وام مسکن زوجین را ندارد، می توانند از امتیاز اوراق برای تهیه مسکن استفاده کند. در این شرایط زوجی که شرایط صندوق پس انداز یکم را بر اساس شهر دارد، یکی از تسهیلات ۴۰، ۶۰ و یا ۸۰ میلیونی را دریافت کرده و زوجی که تسهیلات اوراق ممتاز را دارد، طبق شهر محل زندگی، وامی به مبلغ ۳۰، ۴۰ و ۵۰ میلیونی دریافت می کند.

بنابراین، افرادی که در شهر تهران زندگی می کنند، مجموعا مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان، افرادی که در مراکز استان ها و شهرهای دارای بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت هستند، جمعا ۱۰۰ میلیون تومان و افرادی که در سایر مناطق شهری زندگی می‌کنند، جمعا ۷۰ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

شرایط دریافت اوراق ممتاز دریافت تسهیلات نیاز به سپرده گذاری و انتظار یک ساله ندارد. نرخ بازپرداخت اقساط این وام در 17.5 درصد بوده و مدت زمان پرداخت و تصفیه آن حداکثر ۱۲ سال است. اقساط این وام‌ هم مانند وام مسکن زوجین به شیوه‌ ساده، پلکانی ساده و سالانه قابل پرداخت است. که پیش از این، درباره آن توضیح داده شد. این نوع وام هم تنها یک بار برای هر شخص قابل استفاده است. ویژگی مهم این نوع وام این است که خانه اولی بودن در آن اهمیتی ندارد. برای تهیه هر برگ اوراق ۷۰ هزار تومان باید پرداخت کنید که متقاضی بر اساس شهر محل سکونت باید مقدار مشخصی از این اوراق را تهیه کند. مثلا در شهر تهران هزینه خرید اوراق ۱۴ میلیون تومان است. به عبارت دیگر افراد ساکن در تهران در نهایت حدود ۸۵ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

شرایط ملک خریداری شده برای دریافت اوراق ممتاز هم مانند شرایط ملک در وام مسکن زوجین است.

دریافت وام جعاله

وام جعاله برای املاکی قابل دریافت است که به تعمیر یا تکمیل نیاز دارند. وام مسکن زوجین به صورت جعاله به دو شیوه قابل دریافت است:

1. از طریق اوراق ممتاز سقف این تسهیلات 20 میلیون تومان است که برای تعمیر یا تکمیل مسکن به افراد متقاضی پرداخت می شود. دریافت این وام نیازی به سپرده گذاری ندارد. نرخ سود وام مسکن زوجین جعاله 17.5 درصد بوده و مدت زمان پرداخت آن ۵ سال است. مدت زمان انجام تعهد یک ماه است. یعنی بعد از عقد قرارداد جعاله، پرداخت اقساط شروع می شود.

2. از طریق سپرده گذاری تسهیلات دریافتی از طریق سپرده گذاری 5 میلیون تومان است که برای دریافت این مبلغ باید 5 میلیون تومان به مدت شش ماه سپرده گذاری شود. نرخ سود بازپرداخت این وام 11 درصد بوده که باید نهایتا ظرف 5 سال تسویه شود. لازم به ذکر است این نوع وام نیاز به ضامن یا وثیقه دارد.

به طور کلی وام جعاله تعمیر برای مواردی از جمله حفظ یا ترمیم چاه، ترمیم سیم کشی خانه، خرید انشعاب آب و برق، رنگ، نقاشی و ...  اختصاص داده شده است و وام جعاله تکمیل برای موزاییک کاری، نصب تاسیسات سرمایشی و گرمایشی و حیاط سازی پرداخت می شوند. پس می توانید بر حسب نیاز خود به دریافت وام جعاله تعمیر یا تکمیل اقدام کنید.

در صورتی که شرایط دریافت وام مسکن زوجین را داشته باشید، می توانید با مراجعه به بانک مسکن تمایل خود را مبنی بر دریافت این وام اعلام کرده تا اقدامات لازم دیگر صورت بگیرد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • تامین اعتباری 50 هزار میلیارد تومان با طرح گام برای تولیدکنندگان
 • احقاق حق با مذاکره ورزشی/ بدخواهان به خواسته ناجوانمردانه‌اشان نرسیدیدند/ حمایت پیشکسوتان از دیپلماسی ورزشی
 • بومی‌سازی تجهیزات آزمایشگاه‌های حرفه‌ای نفتی توسط یک شرکت دانش‌بنیان/ گلایه شرکت پیشرو در صادرات محصولات هایتک از صندوق نوآوری/ برای دریافت یک ضمانت‌نامه بانکی بیچاره می‌شویم!
 • ۲۲۷ خانوار قزوینی از تسهیلات صندوق بیمه اجتماعی بهره‌مند می‌شوند
 • خوشحالم که توانستیم حرفمان را به کرسی بنشانیم/ گرفتن ضمانت از مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا اتفاق خوبی بود
 • مدال‌های المپیک ورزشکاران تا چه سقفی بیمه می‌شوند؟
 • مالیات از سود سپرده‌های بانکی، هدف بعدی دولت برای جبران کاهش درآمد‌های نفتی؟ چند درصد از سپرده‌های بانکی بالای یک میلیارد تومان است؟
 • مالیات از سود سپرده‌های بانکی، هدف بعدی دولت برای جبران کاهش درآمد‌های نفتی؟ چند درصد سپرده‌های بانکی بالای یک میلیارد تومان است؟
 • AFC به ایران ضمانت داد
 • "فردا" طرح سپرده تسهیلاتی جدید بانک تجارت
 • وزارت ورزش‌وجوانان و فدراسیون فوتبال راه درستی را انتخاب کردند/ ضمانت گرفتن از AFC کار بسیار درست و عاقلانه‌‌ای بود
 • بازار بین بانکی عامل ایجاد تعادل در نقدینگی بانک‌ها
 • صندوق بیمه محصولات کشاورزی از چابکی لازم برخوردار نیست
 • حمایت از اقتصاد دانش بنیان هدف مشترک صندوق و بانک تجارت
 • بهره مندی روستاییان خراسان رضوی از خدمات بیمه اجتماعی
 • بمب اقتصاد ایران؛ بیمه، مالیات، بانک
 • افزایش نرخ ۲۷ ارز بین بانکی
 • وضعیت رهن و اجاره آپارتمان‌های نقلی در تهران/ بلومبرگ: ونزوئلا اکنون فقط یک میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد/ ارزان ترین و گران ترین محصول ایران خودرو در بازار/ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی
 • اظهارات رئیس بانک مرکزی درباره سرنوشت نرخ سود بانکی، قیمت دلار و عملیات بازار باز