خبرگزاری میزان- معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: در نگاه من زیباترین صحنه هشتمین رزمایش فداییان حریم ولایت، لحظه هدف قرار دادن و منهدم کردن موشک شلیک شده از جنگنده F۵ توسط موشک هواپیمای میگ ۲۹ بود که نشان دهنده تخصص و دقت بالای خلبانان جوان ماست.

به گزارش خبرنگار اعزامی گروه سیاسی خبرگزاری میزان، امیر دریادار «حبیب الله سیاری» در پایان هشتمین رزمایش اقتدار فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش که به مدت دو روز در منطقه عمومی اصفهان برگزار شد، در جمع خبرنگاران رزمایش و آمادگی نیروی هوایی ارتش را بسیار خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: امروز شاهد هنرنمایی تیزپروازان نیروی هوایی قهرمان ارتش جمهوری اسلامی ایران در آسمان ایران زمین بودیم.

وی با بیان اینکه در این رزمایش تعدد عملیاتی که انجام شد از جمله پرتاب بمب، راکت، موشک و نبرد هوایی و حتی زدن موشک در هوا توسط هواپیمای دیگر و بار ریزی توسط هواپیما های ترابری بسیار خوب ، به موقع و با اقتدار انجام شد، گفت: آنهایی که دفاع مقدس را درک کردند حرف من را به خوبی درک می کنند که غُرش هواپیما به رزمندگان نیرو و روحیه می‌دهد و امروز هم شاهد بودیم که هواپیماهایی که به دست توانمند نیروهای صنعتی ما در نیروی هوایی ارتش، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دانشگاه های کشور به روز شده، به شکلی تحسین‌برانگیز رزمایش انجام دادند.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش با بیان اینکه در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ما به جایی رسیده ایم که تمام خلبانان را در داخل کشور آموزش می دهیم و هواپیما تولید و بهینه سازی می کنیم، گفت: هواپیماهای صاعقه که توسط متخصصان داخلی تولید شده است امروز به خوبی و با اقتدار بمباران اهداف از پیش تعیین شده را انجام دادند.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه تلاش و آمادگی بالای نیروی هوای ارتش در شرایطی است که تحت شدید ترین تحریم ها قرار داریم، افزود: آمادگی و اقتدار نیروی هوایی موجب افتخار مردم ماست؛ این خلبانان جوان که به خوبی و البته به زیبایی این ماموریت را انجام دادند سنی میان ۲۰ تا ۲۷ سال دارند.

امیر سیاری در بخش دیگری از سخنان خود به نقش اساسی رسانه در نمایش اقتدار نیروهای مسلح اشاره کرد و گفت: رسانه ها باید اقتدار و آمادگی نیروهای مسلح را به خوبی به نمایش بگذارند تا دوست و دشمن بدانند امروز ایران به برکت انقلاب اسلامی به این توانمندی رسیده که تجهیزات مورد نیاز خود را مانند جنگنده ، موشک و ... در داخل کشور و بدون نیاز به خارج تولید کند.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان این که به بیش از ۹۵ درصد اهداف تعیین شده در هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نهاجا دست یافتیم، گفت: اگر چه به اهداف خود از برگزاری این رزمایش دست یافته ایم اما به این کفایت نمی‌کنیم و نگاه ما همواره به جلو است و با رصد تهدیدات و با وجود تحریم ها به دنبال این هستیم که هر روز بهتر از روزهای گذشته باشیم.

وی با بیان اینکه در این رزمایش با وجود هوای نامناسب و وزش باد شدید تمام موشک ها و بمب های بومی مانند بمب قاصد به اهداف برخورد کردند، گفت: در نگاه من زیباترین صحنه هشتمین رزمایش فداییان حریم ولایت، لحظه هدف قرار دادن و منهدم کردن موشک شلیک شده از جنگنده F۵ توسط موشک هواپیمای میگ ۲۹ بود که نشان دهنده تخصص و دقت بالای خلبانان جوان ماست.

امیر سیاری در پایان گفت: پیام این رزمایش اقتدار و آمادگی نیروهای مسلح برای دفاع از کشور است که برای دوستان خوشحال کننده است و به دشمن نشان می دهد که اگر اشتباه کنند پاسخی قاطع و پشیمان کننده دریافت خواهند کرد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

موشک‌های ایرانی آماده شکار متجاوزان +عکس

به گزارش جهان نيوز، از زمانی که اولین بمب طراحی شد تا امروز که انواع موشک‌ها و بمب‌ها هوشمند هوا به هوا و هوا به زمین ساخته می‌شوند مهم‌ترین دغدغه این بوده که علاوه بر برد اقدامی شود تا مانند گذشته دیگر نیاز نباشد از لحظه شلیک تا انهدام هدف پرنده روی هدف بماند.   ایران هم که تجربه بسیار خوبی را از جنگ ۸ ساله با عراق بدست آورده و در مسیر ساخت تجهیزات بومی قدم‌های بزرگی را برداشته بود این بار در زمینه تولید جست‌جوگر موشک‌ها وارد عمل شد و توانست در کنار ساخت انواع بمب‌ها و موشک‌های هوشمند؛ جست‌جوگر‌هایی را بسازد که تا وقتی دشمن را منهدم نکرده کوتاه نمی‌آید.

تحریم‌هایی که تاثیر معکوس گذاشت روز‌هایی بود که ایران برای خرید تجهیزات به غرب وابسته بود و همین موضوع باعث شد تا با پیروزی انقلاب در سال ۵۷ و خروج مستشاران امریکایی از ایران قدرت نظامی تضعیف شود و این بهانه‌ای شد تا غربی‌ها با حمایت از صدام با خیال خام شکست انقلاب اسلامی به ایران حمله کنند، اما تصور این را هم نمی‌کردند که جمهوری اسلامی ایران چنان مقاومت کند که جنگ ۸ سال طول بکشد و در پایان حتی ذره‌ای از خاک ایران جدا نشود.

پس از پایان جنگ تحمیلی با تصور این که ایران اسلامی در جنگی ۸ ساله فرسوده شده و قادر نخواهد بود قدرت دفاعی خود را افزایش دهد؛ دشمنان تحریم‌های سنگین را وضع کردند، اما در کمال ناباوری آن‌ها جوانان این مرز و بوم اسلامی دست به زانوی خود گذاشتند و کاری را که در طول جنگ با مهندسی معکوس شروع کرده بودند یعنی ساخت سلاح را با سرعت بیشتری در پیش گرفتند.     کشور‌های غربی که این موضوع را دیدند با ترس از افزایش قدرت نظامی ایران دست به اعمال سنگین‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها زدند، اما از این موضوع غافل بودند که هر چه تحریم‌ها سخت‌تر شود جوانان مومن، انقلابی و متخصص ایرانی روحیه‌ای مضاعف می‌گیرند و همین غفلت باعث شد تا امروز ایران جایگاه بالایی در حوزه تجهیزات نظامی به خصوص در زمینه ساخت موشک و بمب داشته باشد.

نیرو‌های ایرانی در حوزه ساخت موشک با تلاش‌های فراوان به چنان جایگاهی رسیدند که دنیا به خصوص دشمنانی که حتی فکر تجاوز در سر دارند هم حساب ویژه‌ای روی این قدرت بازدانده ایران باز کرده‌اند، اما این تمام ماجرا نبود و متخصصان داخلی با دانش روز تمام بخش‌های موشک‌ها از برد و دقت تا دیگر بخش‌ها را ارتقا دادند که یکی از آن‌ها به خصوص در حوزه موشک‌های هوا به هوا، هوا به زمین و بمب‌های هوشمند بحث هدایت است.     نیرو‌های کشورمان توانستند با ساخت انواع جست‌وجوگر بومی کاری کنند که موشک‌ها و بمب‌های ایرانی به قاتلی برای پرنده‌ها و پایگا‌های دشمن تبدیل شوند که تمامی راه‌های فرار دشمن را ببندند.

قاتل ایرانی تجهیزات دشمن جوانان در نیرو‌های مسلح توانستند با همت و تلفیق دانش بومی و تکنولوژی روز دنیا انواع جست‌وجوگر‌های هدایت فروسرخ (حرارتی) از جمله جست‌وجوگر حرارتی غیرسرد شونده، جست‌وجوگر حرارتی سردشونده و جست‌وجوگر اپتیکی (تلویزیونی) را بسازند و روی موشک‌های بومی نصب کنند.

جست‌وجوگر‌های اپتیکی که توسط متخصصین کشورمان ساخته و روی موشک‌های ایرانی به خصوص نمونه هوا به هوا نصب شد این قابلیت را به خلبان جنگنده کشورمان می‌دهد تا با استفاده و فعال کردن دوربینی که در نوک موشک قرار دارد با بزرگ‌نمایی تصویر، دوربین موشک را روی هدف قفل و آن را شلیک کند.     این نوع از جست‌وجوگر که از فناوری شلیک کن - فراموش کن استفاده می‌کند به خلبان پس از شلیک این امکان را می‌دهد محل را ترک کند، اما اگر موشک، از این فناوری بهره نبرده باشد، خلبان باید تا لحظه اصابت موشک به هدف، آن را هدایت کند.

این شاید اولین گام ایران در حوزه ساخت جست‌وجوگر‌ها باشد، اما آخرین تلاش نبوده، جوانان کشور موفق شدند انواع جست‌وجوگر‌های هدایت فروسرخ یا همان هدایت‌گر‌های حرارتی را بسازند؛ این نوع از جست‌وجوگر قادر است پس از شلیک اقدام به جستجوی محیط مدنظر کند و پس از پیدا کردن منبع گرما روی آن قفل کرده و موشک به کمک سیستم هدایتی که دارد، به سمت هدف روانه می‌شود.

در ساخت این نوع از هدایت‌گر‌ها متخصصان ایران اسلامی توانسته‌اند تا امروز دو نمونه جست‌وجوگر حرارتی غیرسرد شونده RU ۳۲۰ ST و جست‌وجوگر حرارتی سردشونده RU ۵۱۸ ST را روی موشک‌ها نصب کنند که نمونه غیرسرد شونده از آشکارساز‌های حرارتی غیرسرد شونده‌ای بهره می‌برد که با استفاده از حرارت منتشر شده از هدف برای جستجو و ردیابی آن تا لحظه اصابت استفاده می‌کند و در نمونه سردشونده که به آخرین نسل آشکارساز حرارتی سردشونده مجهز شده، جست‌وجوگر به نوعی طراحی شده که پس از شلیک به صورت اتوماتیک روی هدف قفل شده و موشک را تا لحظه اصابت به هدف هدایت می‌کند.       نکته قابل ذکر این است که پس از طراحی توانستند این هدایت‌گر‌ها را روی موشک‌ها و بمب‌های بومی کشور نصب و این جست‌وجوگر‌ها را با رادار داخلی پرنده‌های کشور تطبیق دهند که این خود گام بزرگ در حوزه توانمندسازی و ارتقای قدرت رزمی کشوراست.

بمب‌های هوشمند ایرانی؛ سایه مرگ بر سر دشمنان پس از طراحی جست‌وجوگر‌ها این بار باید کار نصب آن‌ها روی موشک‌ها و بمب‌ها انجام می‌شد؛ که به همت جوانان انقلابی این گام هم برداشته شد و بمب‌های هوشمند تماما ایرانی سدید و قائم به این هدایت‌گر‌ها مجهز شدند، بمب‌هایی که قادر هستند هر سدی از دشمن را ویران کنند.

بمب هوشمند قائم که از جمله بمب‌هایی با هدایت الکترواپتیکی است که با سرجنگی ترکشی و وزن ۱.۷ کیلوگرم و سرعت حرکت بیش از ۳۱۰ متر بر ثانیه توانایی انهدام اهداف از فاصله ۶ کیلومتری را دارد؛ از ویژگی‌های این بمب هوشمند مقاومت در برابر اخلال و جنگ الکترونیک است که این موضوع قابلیت هدایت تا لحظه اصابت را برای کاربر فراهم می‌آورد. قائم در سال‌های اخیر به هدایت‌گر حرارتی هم مجهز شده است.     در کنار قائم؛ بمب سدید هم به که یکی از بمب‌های هوشمند ایرانی است با وزنی بالغ بر ۳۴ کیلوگرم است، طولی در حدود ۱.۵ متر و قطر بیش از ۱۵ سانتی‌متر دارد و بهره‌گیری از سر جنگی شدید الانفجار و ترکشی شونده می‌تواند به صورت مستقیم هدف را منهدم کند. این بمب هدایت شونده ایرانی که قادر است بدون موتور پرواز کند؛ بر اساس سفارش توان تجهیز به سامانه‌های هدایت اپتیکی، لیزری یا فروسرخ را دارد.  
  ساخت جست‌وجوگر‌ها به تنهایی نیازمند داشتن دانش روز آن هم در بالاترین سطح است؛ حال اگر قرار باشد این هدایت‌گر‌ها را با موشک‌ها و بمب‌ها ترکیب کرد تا بتوان با آن‌ها دشمن را بدون کمترین آسیب نابود کرد نشان از قدرت بالای نظامی یک کشور دارد، قدرتی که با همت جوانان انقلابی در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فیلم/ خوانندگی امین حیایی در برنامه تحویل سال

کلیدواژه: رزمایش امیر سیاری نیروی هوایی میگ۲۹

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۷۶۱۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مهمترین دستاوردهای دفاعی سال۹۷
 • ویژه‌نامه نوروزی-۴| مهمترین دستاوردهای دفاعی سال۹۷؛ از فاتح و سهند تا کوثر و هویزه
 • موشک هویزه با دقت بالای ناوبری و قدرت تخریب زیاد
 • بازدید فرمانده نیروی‌دریایی‌ارتش از پایگاه پسابندر
 • فرمانده نیروی دریایی ارتش از پایگاه پسابندر بازدید کرد
 • امیر حیدری: ارتش در مرز دوغارون مستقر شده است
 • فرمانده نیروی دریایی ارتش از پایگاه دریایی پسابندر بازدید کرد
 • تشریح برنامه های نیروی هوایی در اردوهای راهیان نور 98
 • نیروهای نظامی با تکیه بر اقتدار خود امنیت را بر کشور حاکم کرده‌اند
 • هشدار لاوروف به آمریکا درباره پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد
 • رزمایش مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی
 • سال 98 سال اقتدار روزافزون برای نظام و انجام مسئولیت‌های متعهدانه و جهادی باشد
 • شلیک موشک بالستیک ارتش یمن به مواضع مزدوران عربستان
 • دزفول یکی از محصولات کارخانه زیرزمینی موشک‌های بالستیک
 • کشته و زخمي شدن 70 نظامي در حمله موشکي ارتش به جنوب عربستان
 • دوران دفاع مقدس برگ زرینی در دفتر ۴۰ سال اقتدار اسلامی است
 • کشته شدن 5 نظامی عربستانی و شلیک دو موشک بالستیک توسط انصار الله
 • ۸ سال دفاع مقدس برگ زرینی در دفتر ۴۰ سال اقتدار ایران است
 • شلیک دو موشک بالستیک توسط ارتش یمن به مواضع متجاوزان