ساعت24-مدیرعامل سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خودروسازان را مکلف به افزایش تولید و عمل به تعهدات کرد.

عباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.

تابش افزود: همچنین شرکت های خودروسازی مکلف هستند حداقل 80 درصد تولید خود را به تعهدات معوق اختصاص داده و 20 درصد فروش فوری با هدف کاهش نرخ بازار داشته باشند.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف خودروسازها عمل به تمامی تعهدات فروش قطعی و فروش فوری بر اساس قیمت های مندرج در متن قرارداد است که هیچ افزایشی مشمول آنها نخواهد بود، اضافه کرد: خودروسازان در تعهدات پیش فروش عادی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها تا 31 مردادماه 97 است به قیمت های مصوب مورد عمل در موعد تحویل(مندرج در فرم قرارداد) ملزم هستند و نباید افزایشی نسبت به قیمت های مصوب داشته باشند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: برای تعهدات پیش فروش عادی با قیمت زمان تحویل که تاریخ های سررسید قرارداد آنها بین یک شهریور تا 30 دی ماه امسال است با لحاظ ارزش روز ودیعه مشتری، و افزایش های ناشی از تغییرات هزینه ای برای شرکتهای خودروساز اعم از مواد اولیه و نوسانات نرخ ارز محاسبه و دریافت کنند.

وی در خصوص تعهدات فروش عادی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها از ابتدای بهمن ماه امسال به بعد است، گفت: این تعهدها بر اساس شرایط مندرج در فرم قرارداد که حاصل توافق بین مشتری و خودرو ساز است تعیین و اجرایی خواهد شد.

تابش در ادامه و در خصوص خودروهای خارج از شمول قیمت گذاری شورای رقابت تصریح کرد: در این بخش نیز شرکت عرضه کننده مکلف است تعهداتی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها تا 31 مردادماه امسال است را مطابق قیمت رسمی شرکت در موعد تحویل (مندرج در قرارداد) رعایت کند و نباید افزایشی نسبت به قیمت مذکور داشته باشد.

مدیر عامل سازمان حمایت اضافه کرد: تعهدات فروشی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها یک شهریورماه امسال به بعد می باشد(اعمال تغییرات نرخ برابری ارز) بر اساس ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل و آیین نامه آن خواهد بود که ظرف اوایل هفته در کمیته خودرو مصوب و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: در موضوع مذکور، حفظ ارزش پول خریدار و دفاع از حقوق مصرف کننده اولویت اصلی سازمان حمایت است. همچنین قیمت تعهدات جدید سررسید نشده نیز راسا توسط شرکت های عرضه کننده و با رعایت ضوابط قیمت گذاری خواهد بود.

مدیر عامل سازمان حمایت همچنین تاکید کرد: در هر دو گروه خودرویی و شرایط قید شده برای ایفای تعهدات آنها، سود مشارکت و تاخیر در تحویل مطابق مفاد مندرج در ماده (4) آیین نامه حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو، از قیمت نهایی کسر می شود.

تابش گفت: خودروهای مشمول خودرو هایی است که به استناد مصوبه نهمین جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی در مردادماه امسال قیمت گذاری خودروهای گروه سایپا شامل انواع محصولات ایکس100(سایپا 111، 131 و 151)، ساینا و تیبا، محصولات گروه ایران خودرو شامل انواع سمند ، پژو 405 (GLX وSLX )، پژو پارس سال و انواع پژو 206 و رانا از شورای رقابت به ستاد تنظیم بازار واگذار شده است.

منبع: تسنیم

منبع: ساعت24

خبر بعدی:

تیک آف صنعت خودرو در جاده تولید

رکنا: در آخرین روزهای سال 1397 خبر خوش از صنعت خودرو شنیده شد. شرکت‌های خودروسازی بعد از مدت‌ها کاهش تولید، توانستند تولید روزانه خود را بیش از 800 دستگاه افزایش دهند.

تا هفته‌های پیش تولید روزانه شرکت‌های خودروسازی به کمتر از 1200 دستگاه در روز رسیده بود و البته در مقطعی خودروسازان تنها 650 دستگاه خودرو تولید کردند. زمانی که تولید خودرو روند نزولی به خود گرفت، قطعه سازان هم هشدار دادند که به دلیل کمبود منابع مالی، تولید قطعه امکانپذیر نخواهد بود. با فشارهایی که قطعه سازان و خودروسازان به دولت وارد کردند، تزریق منابع مالی به این مجموعه‌ها آغاز شد و از طرفی دولت تصمیم گرفت به خواسته خودروسازان برای افزایش قیمت‌ها تن دهد. هر چند که درصد افزایش مقبول خودروسازان نیست اما قطعه سازان افزایش قیمت‌ها را موفقیتی در فعالیت‌های خود می‌دانند. با تخصیص 3 هزار و 400 میلیارد تومان نقدینگی به صنعت قطعه‌سازی روند بهبود تولید به سرعت نمایان شد. سرعت رشد تولید خودرو به گونه‌ای بود که برخی‌ها این‌گونه استنباط کردند کاهش تولید بهانه‌ای بود تا قطعه سازان و خودروسازان از دولت پول دریافت کنند. البته مازیار بیگلو دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو این موضوع را تکذیب کرد و گفت: بروز دو اتفاق به‌صورت همزمان در صنعت خودرو و قطعه‌سازی سبب شد تا اوضاع قطعه‌سازان بهتر و تولید نیز بیشتر شود؛ بخصوص این‌که از قبل نیز اعلام کرده بودیم که اگر مطالبات قطعه‌سازان پرداخت شود، خواهیم توانست ظرف مدت 6 تا 8 هفته، تولید خودرو را ریکاوری کنیم.

وی افزود: دلیل اصلی این اتفاق، قطعاتی بود که در گمرک وجود داشت و قطعه‌سازان پولی برای ترخیص نداشتند، بخصوص این‌که گمرک نیز از آنها بابت ترخیص این قطعات، مابه‌التفاوت درخواست کرده است، این درحالی است که در نیمه دوم امسال 2500 میلیارد تومان افزایش قیمت قطعات به قطعه‌سازان تحمیل شده است. روز گذشته رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم درباره وضعیت تولید خودرو و خبر خوشی که در آخرین روزهای سال رسانه‌ای شد، گفت: میزان تولید 2 خودروساز بزرگ کشور چند ماه پیش 1200 تا 1500 دستگاه در روز بود اما با اقدامات و اصلاحات انجام شده میزان تولید اکنون از چهار هزار دستگاه در روز عبور کرده است. وی در حاشیه جلسه هیأت دولت اظهار داشت: قرار بود چهار هزار میلیارد تومان به قطعه سازان پرداخت شود که تاکنون بیش از سه هزار میلیارد تومان پرداخت شده است. وی اضافه کرد: البته اقدامات دیگری نیز انجام شده که از جمله آنها می‌توان به آغاز اصلاحات ساختاری و مدیریتی، فروش املاک مازاد و داخلی‌سازی قطعات وارداتی اشاره کرد که آثار مثبت اجرای این طرح‌ها را نیز مشاهده می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با افزایش تولید خودرو، توان خودروسازان برای ایفای تعهدات افزایش یافته و میزان تحویل خودرو چند برابر شده است.

رحمانی با بیان این‌که قطعه سازانی که مشکل جدی داشتند، اکنون فعال شده‌اند، اضافه کرد: سیاست‌هایی که شروع کرده‌ایم شامل یک بسته 10 یا 11 محوری است که به تدریج آثار خود را نشان خواهد داد. قیمت خودرو در این هفته نسبت به هفته‌های قبل حدود 10 درصد کاهش داشته است. وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره ارزیابی فضای کاری سال آینده گفت: برای سال آینده فرصت‌های جدیدی وجود دارد و پروژه‌هایی نیز بر مبنای اقتصاد مقاومتی تعریف کرده‌ایم.

رحمانی با بیان این‌که تحریم‌ها علاوه بر ایجاد مشکلات، فرصت‌هایی را نیز فراهم کرده‌اند، اضافه کرد: در برخی صنایع مانند لوازم خانگی، پوشاک، صنایع معدنی، شرکت‌های دانش بنیان و فناوری فرصت‌های جدیدی ایجاد شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: با این نگاه می‌توان گفت که سال آینده برای بخش صنعت و تولید، سال فرصت زایی باشد.

وی با بیان این‌که باید سال آینده از فرصت‌ها بهتر استفاده کنیم، اضافه کرد: تلاش می‌کنیم به جای اتاق‌ها و کلینیک‌های بحران، کلینیک‌های درمان را راه اندازی کنیم تا از ظرفیت‌های واحدهای تولیدی بیشتر استفاده شود. رحمانی گفت: تولید در کشور با تلاش مردم و صنعتگران جریان دارد؛ تولید ما همانند سال قبل بوده و حتی در بخش‌هایی نیز بهتر شده است.البته مشکلاتی مانند نوسان نرخ ارز و تلاطم‌های بازار را داشتیم که تلاش شده است این مشکلات رفع شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به ادعای یکی از نمایندگان مجلس که اعلام کرده بود 60 درصد خودروهای تولیدی به افراد خاص واگذار شده است، گفت: با توجه به این‌که همه افراد می‌توانند از طریق کد ملی و اینترنتی ثبت نام کنند، این اتفاق رخ نمی‌دهد.

رحمانی افزود: اگر فروش از طریق نمایندگی‌ها انجام می‌شد، شاید امکان وقوع این‌گونه تخلفات وجود داشت اما وقتی که ثبت نام به صورت اینترنتی است مراقبت می‌شود که این اتفاق رخ ندهد.

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۷۶۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیگیری پورابراهیمی و مدیرعامل صندوق فولاد کشور برای پرداخت تعهدات بازنشستگان فولاد
 • آیا فروش فوری خودرو در کاهش قیمت چهارچرخ‌ها تأثیرگذار بوده است؟
 • تازه ترین خبرها از «مطرب» سینمای ایران
 • فروش فوری در قیمت خودرو در بازار بی تأثیر است
 • فرصت‌ها و بحران‌های صنعت خودروسازی در سال ۹۷
 • تازه ترین خبرها از نمایشگاه کتاب تهران
 • افزایش قیمت خودرو در سال آینده حقیقت دارد؟
 • دستگاه های متولی درعدم آنتن دهی جاده هابه تعهدات خودعمل نکرده اند
 • افزایش قیمت خودرو به اسم ارز به کام خودروسازان
 • دردسرهای پرداخت تسهیلات ارزی به خودرو
 • آغاز فروش فوری ۴ محصول ایران خودرو +قیمت‌ها
 • نظارت پلیس بر واحد‌های صنفی عرضه کننده لوازم ساختمانی در اراک / به ۴ واحد صنفی متخلف اخطار پلمب داده شد
 • ۲۰ خودرو و موتور مجوز شماره‌گذاری نگرفتند
 • مشکلات پرداخت تسهیلات ارزی به خودروسازان
 • اخطار شهردارهای نکا و ساری به ساکنین حاشیه رودخانه‌ها
 • خودروسازان تمایلی به رقابت‌پذیر کردن صنعت خودروسازی ندارند
 • ۲۰ خودرو و موتورسیکلت مجوز شماره‌گذاری نگرفتند
 • خودروسازان معتبر خارجی در سیستم فاسد خودروسازی هضم شدند​
 • ما هم نوروز «# کتاب عیدی می‌دهیم»