سخنگوی وزارت امور خارجه با رد سخنان و اتهامات بی‌بنیان وزیرامور خارجه آمریکا در قاهره اظهار داشت: آمریکا و به خصوص رژیم افراطی کنونی آن به خاطر خصومت دیرینه با ملت ایران و مخالفت با همه اقدامات دولت قبل از خود و در اثر سوء استفاده از سوی محافل بدنام و ناکام و فریب خوردن توسط جریان‌ها و لابی‌های خاص، راهی در پیش گرفته است که هیچ نفعی در این رفتار برای آمریکا متصور نیست.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی افزود: این رژیم از یک توافق جامع و مشروع که محصول مذاکره بود خارج شده و اکنون از اینکه نمی‌تواند جایگزینی برای آن پیدا کند دچار نوعی یاس و عصبانیت مزمن شده است.

قاسمی تصریح کرد: این یک تناقض بزرگ است که آمریکا از یک سو خصومت با ملت ایران را به اوج خود رسانده و از سوی دیگر ریاکارانه خود را طرفدار گفت‌وگو نشان می دهد. آقای پمپئو یکبار دیگر به صراحت اعلام کرد که رژیم آمریکا دشمن ایران است و این دشمنی جز دشمنی با مردم ایران نیست. او باید بداند و به درستی فهم کند که ما در مقابل دشمنان ایران و ایرانی با تمام توان از منافع ملی و راهبردی خود دفاع خواهیم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه تاکید کرد: ایران همواره نشان داده است که خواستار همزیستی مسالمت‌آمیز با همسایگان خود است؛ اما رفتار آمریکا نشان می‌دهد که به دنبال تفرقه‌افکنی و ایجاد یک هرج و مرج جدید در این منطقه است که لزوم حفظ هوشیاری تمامی ملت‌های منطقه در مقابل نیرنگ و سیاست‌های تفرقه‌انگیز مقامات آمریکایی را دو چندان می‌کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

نقش تغذيه در دوران شيمي درماني

خبرگزاري آريا -

امان از بيماري؛ بي‌خبر و آرام مي‌آيد، اما آرام نمي‌گيرد. وقتي مي‌آيد زندگي را به هم مي‌ريزد. هرقدر هم كه جزئي و ساده باشد، باز هم دردسرساز مي‌شود و امان از وقتي كه بيماري‌هاي شديد و مزمن، پاي‌شان به خانه‌اي باز شود. آن وقت عوارضي برجامي‌گذارد كه گاهي از خود بيماري هم سخت‌تر و تحمل آنها دشوارتر است.
سرطان هم يكي از اين بيماري‌هاست كه اين روزها بيشتر از گذشته خودنمايي مي‌كند و افراد زيادي را درگير كرده است.بيماري‌اي كه نامش هم مي‌تواند انساني را از پادرآورد، چه رسد به عوارض و مشكلات حين درمان كه بيمار و خانواده‌اش را حسابي خسته مي‌‌كند، اما خوب است بدانيد با تغذيه مناسب مي‌توان با اين مشكلات هم مقابله كرد.
هم پيشگيري، هم درمان
با توجه به افزايش ميزان شيوع سرطان و ترس از اين بيماري، خيلي هم عجيب نيست كه در بيشتر جمع‌ها بحث رژيم‌هاي غذايي ضدسرطان حسابي داغ و پرطرفدار باشد البته متخصصان هم تائيد كرده‌اند كه با تغذيه صحيح نه تنها از ايجاد سرطان پيشگيري مي‌شود، بلكه در طول درمان هم مي‌توان براي كاهش عوارض از آن كمك گرفت و پس از بهبود نيز احتمال عود را كاهش داد.تحقيقات نشان داده است رژيم‌هاي غذايي سرشار از آنتي‌اكسيدان كه در ميوه‌ها و سبزيجات يافت مي‌شود، مي‌تواند از بروز سرطان پيشگيري كند و روند درمان را بهبود بخشد.
هنگام بروز زخم‌هاي دهاني، مصرف تركيبات اسيدي ممنوع!
سرطان بيماري سختي است كه در كنار تمام مشكلاتش، شيوه‌هاي درماني مختلف هم عوارض خاصي براي بيمار ايجاد مي‌كند. خشكي دهان، بي‌اشتهايي، تهوع، استفراغ، يبوست و اسهال نمونه‌اي از اين مشكلات است، اما نكته مهمي كه بايد به آن توجه شود، نقش تغذيه در كاهش اين عوارض است.
ميترا زراتي، كارشناس ارشد تغذيه، ضمن تاكيد بر اين كه تغذيه و رژيم درماني نقش موثري در پيشگيري از عوارض ناشي از روش‌هاي درماني سرطان ايفا مي‌كند، در اين‌باره توضيح مي‌دهد: تغذيه نه تنها مي‌تواند از ايجاد اين مشكلات پيشگيري كند، بلكه تا حدي براي كاهش شدت آنها نيز موثر است.
به‌عنوان نمونه بيماراني كه در حال شيمي درماني يا راديوتراپي در ناحيه سر و گردن هستند، دائم دچار خشكي دهان مي‌شوند. اين افراد مستعد بروز زخم‌هاي دهاني نيز هستند كه در صورت ايجاد چنين زخم‌ها يا التهاب‌هايي بايد به رژيم غذايي‌شان توجه ويژه‌اي شود.
به گفته اين كارشناس ارشد تغذيه، بهتر است اين افراد براي پيشگيري از خشكي دهان زماني كه خارج از خانه هستند يك بطري آب همراه داشته باشند و حتي وقتي تشنه نيستند، آب بنوشند تا دهان‌شان به كمك آب مرطوب بماند.
وي مي‌افزايد: اين افراد مي‌توانند از تركيباتي كه تحريك‌كننده ترشحات بزاق است، مانند آبنبات‌ ترش كمك بگيرند. مكيدن يخ نيز شيوه‌اي موثر براي اين گروه از بيماران است.همان‌طور كه گفته شد، خشكي دهان فرد را مستعد ابتلا به زخم‌هاي دهان مي‌كند. زراتي با اشاره به اين موضوع خاطرنشان مي‌كند: در صورتي كه فرد به‌دليل خشكي دهان دچار زخم دهان شده است، به هيچ وجه نبايد از آدامس‌ يا آبنبات‌ ترش استفاده كند. اين كار نه تنها كمكي به بيمار نمي‌كند، بلكه موجب تشديد زخم دهان هم خواهد شد.
وي تاكيد مي‌كند: كساني كه به دليل درمان‌هاي‌ سرطان دچار زخم‌هاي دهان يا آفت دهان شده‌اند، اصلا نبايد از تركيبات اسيدي مانند نوشابه‌هاي گازدار، گوجه‌فرنگي، رب يا سس گوجه‌فرنگي، مركبات و كيوي استفاده كنند چون اين تركيبات با تشديد زخم‌هاي دهاني به بروز عوارض ديگري منجر مي‌شود. همچنين بهتر است غذاهاي خشك و جامد را نيز مصرف نكنند و بيشتر به شكل پوره يا سوپ غذايشان را ميل كنند.
آنتي‌اكسيدان‌ها در روزهاي شيمي‌درماني
زراتي مي‌گويد: افرادي كه در حال شيمي‌درماني هستند يا حتي كساني كه اشعه درماني در ناحيه شكم انجام مي‌دهند، ممكن است با مشكلي به نام «ناتواني در تحمل لاكتوز» روبه‌رو شوند. اين افراد زماني كه شير مي‌نوشند، دچار اسهال و نفخ شديد خواهند شد.
به همين دليل توصيه مي‌شود هنگام شيمي‌درماني، زماني كه فرد دچار اسهال مي‌شود، مصرف شير را كنار گذاشته و به جاي آن از ماست و بويژه ماست پروبيوتيك استفاده كند.به گفته وي، در طول دوره درمان سرطان و شيمي درماني بويژه در روزهاي اول، ممكن است فرد دچار اسهال يا يبوست شود. براي پيشگيري از يبوست، بيماران حتما بايد آب كافي بنوشند و توصيه مي‌شود در رژيم غذايي روزانه‌شان از آلو يا انجير خشكي كه در آب خيس داده شده نيز استفاده كنند.
آنتي‌اكسيدان‌ها كه در ميوه‌ها و سبزيجات رنگي به وفور يافت مي‌شود، يكي از بهترين منابع غذايي براي كاهش احتمال بروز سرطان به حساب مي‌آيد، اما اين مطلب به اين معني نيست كه فقط براي پيشگيري از سرطان بايد از اين مواد غذايي كمك گرفت. به گفته زراتي بيماران بايد در روزهاي شيمي‌درماني از آنتي‌اكسيدان‌ها مانند لبو، خرمالو، كيوي، پرتقال‌هاي توسرخ، هويج و آب هويج به مقدار زياد استفاده كنند؛ البته فراموش نكنيد مصرف مركبات در صورتي توصيه مي‌شود كه فرد دچار زخم‌هاي دهاني نشده باشد.
فرني و شيربرنج؛ غذايي مناسب در دوران بي‌اشتهايي
عوارض و مشكلات ناشي از درمان سرطان به همين موارد ختم نمي‌شود. احساس تهوع و بي‌اشتهايي هم يكي از مشكلات شايعي است كه بيماران را حسابي كلافه مي‌كند، اما اين مشكل هم راه‌حل دارد.زراتي در اين‌باره توضيح مي‌دهد: بسياري از بيماران بويژه در طول چهار تا پنج روز اول پس از شيمي درماني دچار تهوع و بي‌اشتهايي مي‌شوند بنابراين توصيه مي‌شود به هيچ عنوان در سه روز اول از گوشت قرمز استفاده نكنند و به جاي آن گوشت‌هاي سفيد را مصرف كنند.
اين كارشناس ارشد تغذيه مي‌گويد: در اين مدت بهتر است غذاهايي استفاده شود كه خيلي به جويدن نياز ندارد به‌عنوان نمونه مصرف ژله‌اي كه در خانه تهيه شده و حاوي تكه‌هاي ميوه است، به دليل پروتئين مناسبي كه دارد بسيار مفيد خواهد بود. علاوه بر اين، شيربرنج، فرني‌اي كه حاوي پودر گردوي آسياب شده است، ماستي كه داخل آن تكه‌هاي ميوه، هويج رنده شده و كشمش وجود دارد نيز فوق‌العاده مناسب خواهد بود.
خيلي از بيماران علاوه بر كم‌اشتهايي از حالت تهوع نيز رنج مي‌برند. زراتي به اين گروه از افراد توصيه مي‌كند، بهتر است جايي كه بوي غذا در آن حس مي‌شود، حضور نداشته باشيد چون بوي غذا حالت تهوع را تشديد مي‌كند. در مقابل بوييدن پوست ليمو ترش تازه مي‌تواند به كاهش اين حس كمك كند. مواد غذايي خيلي شيرين يا گرم نيز مي‌تواند موجب ايجاد حالت تهوع شود.علاوه بر اين موارد توصيه مي‌شود بيماران در روند شيمي درماني حتما از پروتئين‌هاي گياهي و حيواني به مقدار لازم استفاده كنند و مقدار نمك را در رژيم‌غذايي‌شان محدود كنند.
صبحانه را كامل ميل كنيد
زراتي درباره رژيم غذايي قبل از شيمي درماني يادآور مي‌شود: وعده غذايي كه قبل از شيمي درماني مصرف مي‌شود بايد حاوي كربوهيدارت‌ها باشد به‌عنوان مثال نان، برنج يا ماكاروني‌اي كه همراه با سبزيجات مانند قارچ، فلفل دلمه‌اي، هويج و... تهيه مي‌شود براي شب قبل از شيمي‌درماني مناسب خواهد بود.
وي مي‌افزايد: معمولا حدود دو روز پس از شيمي‌درماني بيماران بي‌اشتها هستند و به همين دليل توصيه مي‌شود، صبحانه را قبل از شيمي‌درماني به‌طور كامل ميل كنند. بويژه خوب است از نان‌هاي سبوس‌دار، مواد غذايي حاوي پروتئين مانند پنير و گردوي آسياب شده استفاده شود.
منبع:salamatnews.com


فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فیلم/ خوانندگی امین حیایی در برنامه تحویل سال

کلیدواژه: ایران و آمریکا بهرام قاسمی

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۸۰۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف جدید برای درمان بی خوابی مزمن
 • اعتراض هتلداران به حضور خانه‌های شبانه در ایام عید/ میراث فرهنگی: برای جلوگیری از اتفاقات احتمالی مجبور به ساماندهی خانه‌ها بودیم
 • ابراز تأسف عمیق قاسمی از حادثه غرق شدن کشتی در دجله در عراق
 • ابراز تأسف عمیق قاسمی از حادثه غرق شدن کشتی در عراق
 • راهیان نور یک سنت حسنه مهم برای فرهنگ سازی در جامعه
 • 14 نفر در کهگیلویه و بویراحمد دچار گاز گرفتگی شدند
 • بازدید ۲۹۵۱ نفر از قلعه فلک‌الافلاک در آخرین روز ‌سال ۹۷
 • قاسمی خبر داد: آزادی ۴ تن از مرزبانان به گروگان گرفته شده در میرجاوه
 • قاسمی از آزادی ۴ نفر از مرزبانان به گروگان‌گرفته شده در میرجاوه خبر داد
 • قاسمی: 4 مرزبان ایرانی آزاد شدند
 • قاسمی: از تغییر و تحولات قزاقستان حمایت می‌کنیم
 • ۲۵ درصد از گنبدکاووس دچار آبگرفتگی شد
 • قاسمی: ملی کردن صنعت نفت از مقاطع درخشان آزادی‌خواهی ملت ایران است
 • عضو مطرح جهاد اسلامی : ملت فلسطین قادر به رویارویی با اشغالگران با وجود تمام توطئه‌هاست
 • افزایش 34 درصدی اقامت گردشگران دراستان /تمام بلیط های قطار گردشگری لرستان پیش فروش شده است
 • قاسمی: مقامات رژیم صهیونیستی به فرافکنی و دروغ پردازی‌های روزمره علیه ایران عادت دارند
 • واکنش قاسمی به خبر هک تلفن برخی مقامات صهیونیست
 • دروغ دیگر رژیم صهیونیستی
 • افزایش ۳۳ درصدی بازدید مسافران نوروزی از آثار باستانی لرستان