سرطان ریه نوعی بیماری است که باعث تقسیم غیرقابل کنترل سلول‌ها در ریه می‌شود. توده‌های درحال رشد، توانایی تنفس را در بیمار به ندرت کاهش می‌دهد. آفتاب‌‌نیوز :  طبق گزارش منتشر شده از آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، سرطان ریه با 4/18 درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان‌ها در جهان، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. همچنین در جایگاه دوم شایع‌ترین و مرگبارترین سرطان‌ها برای مردان، بعد از سرطان روده‌ی بزرگ و برای زنان بعد از سرطان سینه قرار دارد.
تشخیص این بیماری در مراحل اولیه دشوار است، با این حال علائم آن تا حدودی مشابه عفونت‌های تنفسی است اما امکان دارد در ابتدا هیچ نشانه‌ای وجود نداشته باشد.
به طور کلی سرطان باعث تغییراتی می‌شود که برخلاف عملکرد عادی سلول‌هاست. به طور طبیعی سلول‌ها پس از رسیدن به مرحله‌ای در چرخه زندگیشان، باید از بین بروند تا در بافت و اندام‌های بدن رشد غیر طبیعی و در نتیجه تومور  به وجود نیاید.
اگرچه ممکن است این بیماری برای همه افراد پیش بیاید اما احتمال ابتلا به سرطان ریه بین کسانی که سیگار می‌کشند بیشتر است.
علائم بیماری
در اغلب موارد، سرطان ریه در ابتدا علائم واضحی ندارد و حتی ممکن است تا وقتی شدیدتر نشده، بیمار متوجه نشود. علائم اولیه‌ی آن به علت شباهت با بیماری‌هایی مانند عفونت ریه جدی گرفته نمی‌شوند.
از دست دادن اشتهاتغییر یا گرفتگی صداعفونت‌های مکرر سینه مانند برونشیت و ذات‌الریهسرفه‌های طولانی که به مرور وخیم‌تر می‌شودنفس تنگیسردردهای بی‌دلیلکاهش وزنخس خس سینهاز علائم شایع سرطان ریه هستند اما ممکن است بیمار علائم وخیم‌تری نیز تجربه کند، مانند درد شدید قفسه‌ی سینه یا استخوان‌ها یا سرفه‌های شدیدی که در نهایت به بالاآوردن خون منتهی می‌شود.
تشخیص بیماری
اگر پزشک متوجه زخمی مشکوک در مرحله‌ی غربالگری سرطان ریه شود یا خود فرد مبتلا به بیماری، علائمی که گفته شد را مشاهده کند، راه‌های تشخیص بسیاری برای تأیید ابتلا وجود دارد.
تصویر برداری: اسکن‌های توموگرافی کامپیوتری (CT) و توگرافی با گسیل پوزیترون (PET) می‌تواند بافت‌های سرطانی ریه را آشکار کند. اسکن استخوان نیز به تشخیص رشد سلول‌های سرطانی کمک می‌کند. البته این روش‌ها برای بررسی روند درمان و یا اطمینان از عدم بازگشت بیماری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.نمونه برداری از بافت: در صورتی که تصویر برداری زخم‌های مشکوک به سرطان را نشان بدهد، در اغلب موارد پزشک از بافت ریه نمونه برداری می‌کند که روش‌های آن بسته به محل زخم‌ها متفاوت است. از متدهای نمونه برداری می‌توان به برونکوسکوپی اشاره کرد.بررسی‌های آزمایشگاهی: ممکن است پزشک آزمایش بزاق یا خون را برای درصد پیشروی بیماری تجویز کند. با استفاده از اطلاعات بدست آمده از آزمایش‌ها نوع و مرحله بیماری مشخص می‌شود.اهمیت تشخیص زودهنگام سرطان
تشخیص بیماری در مراحل اولیه می‌تواند جان بیمار را نجات دهد زیرا سلول‌های سرطانی ریه می‌توانند قبل از آن‌که پزشک تشخیص دهد، به اندام‌های دیگر سرایت پیدا کنند. متازتاز سرطان روند درمان را بسیار دشوارتر می‌کند.
مراحل بیماری
هر کدام از مراحلی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، میزان پیشرفت بیماری را مشخص می‌کنند.
مرحله نهفته: بیماری در تصویر برداری مشخص نیست اما ممکن است سلول‌های سرطانی در ماده مخاطی ریه وجود داشته باشند.مرحله صفر (0): پزشک سلول‌های غیرعادی را در قسمت راه‌های هوایی مشاهده می‌کند.مرحله اول (I): تومور در ریه رشد یافته ولی اندازه‌ی آن از پنج سانتی‌متر کمتر است و به قسمت‌های دیگر بدن انتقال نیافته.مرحله دوم (II): تومور کوچک‌تر از پنج سانتی‌متر است و ممکن است به گره‌های لنفاوی انتقال یافته باشد. یا کوچک‌تر از هفت سانتی‌متر است و در بافت‌های مجاور (و نه گره‌های لنفاوی) پخش شده است.مرحله سوم (III): سرطان به گره‌های لنفاوی رسیده و در قسمت‌های دیگر ریه نیز پخش شده.مرحله چهارم (IV): سرطان به قسمت‌های دیگر بدن از جمله استخوان یا مغز رسیده است.درمان
متدهای درمانی سرطان ریه به محل قرار گرفتن سلول‌های سرطانی و مرحله‌ی پیشرفت بیماری بستگی دارد.
جراحی: این روش برای برداشتن بافت‌های سرطانی، در مرحله‌ای که بیماری به بخش‌های کناری نیز انتقال یافته، استفاده می‌شود و ممکن است بخشی از ماهیچه‌ی ریه طی عمل لوبکتومی برداشته شود.شیمی درمانی: در این متد درمانی، از دارو برای کوچک شدن و یا حتی ریشه‌کن شدن سلول سرطانی استفاده می‌شود. شیمی درمانی در مرحله‌ای که سرطان در بخش‌های مختلف بدن پخش شده است می‌تواند بسیار مفید باشد که البته عوارض جانبی مانند حالت تهوع و کاهش وزن دارد.پرتو درمانی: در این روش از اشعه‌های پرقدرت برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود و فقط برای مرحله‌ای که بیماری هنوز پخش نشده‌است کاربرد دارد.درمان هدفمند: روش درمان هدفمند با استفاده از دارو از تقسیم سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.سرطان ریه در موارد حاد می‌تواند باعث مرگ شود چرا که قدرت تنفس را به ندرک کاهش می‌دهد. با این حال تشخیص سریع بیماری و آغاز درمان در زمان مناسب می‌تواند زندگی یک انسان را نجات دهد.
خبرآنلاین 

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

خودم مستاجرم اما از خانه‌دار شدن دخترانم خوشحالم/ پدر سایه سر است قدرش را بدانید

معنای پدر را وقتی به درستی درک کردم که صدای گریه فرزند تازه متولد شده‌ام را شنیدم، آن وقت بود که بیش از هر زمان دیگری به عظمت نگاه پدرم و مسئولیت پدرانه‌اش که سال‌ها بر شانه‌هایش سنگینی می کرد، پی بردم. اینها بخشی از سخنان پدری است که عاشقانه برای خوشبختی فرزندانش تلاش می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛کلامش ساده اما دلنشین بود، بی پیرایه اما پراحساس سخن می‌گفت و صفا و صمیمیت نهفته در حرف‌هایش راوی روحی سرشار از عطوفت پدرانه‌اش بود.

نامش اکبر قربانی است، ۴۶ ساله و ساکن قزوین، ۱۷ سال است که در شغل شریف رفتگری زمین زیر پای مردم را تمیز می‌کند. می‌گفت شغلم را دوست دارم و چون که گذران روزگارم با خدمت کردن به خلق خدا می‌گذرد.

معنای واژه پدر را که از او جویا شدم گفت: پدر همچون کوهی استوار و تکیه‌گاهی مطمئن برای روزهای سخت و دشوار فرزندان است.

او که در سن ۲۱سالگی طعم شیرین پدر شدن را چشیده بود با عشقی غیرقابل وصف از فرزندانش سخن می‌گفت و همه آمال و آرزویش همانند سایر پدران این خطه مینودری، خوشبختی و عاقبت بخیری فرزندانش بود.

گفت معنای پدر را وقتی به درستی درک کردم که صدای گریه فرزند تازه متولد شده‌ام را شنیدم و آن وقت بود که بیش از هر زمان دیگری به عظمت نگاه پدرم و مسئولیت پدرانه‌اش که سال‌ها بر شانه‌هایش سنگینی می کرد، پی بردم. هم او که همواره در زندگی همراهی واقعی برایم بود.

پدر یعنی بزرگ، یعنی ستون و الگوی خانواده
پدرش ۴ سال پیش رخت سفر بر تن کرده و به دیار باقی شتافته بود و او با صدایی پر از حسرت می‌گفت اگر پدرم هنوز زنده بود مشتاقانه به دیدارش رفته و دست‌ها و پاهایش را غرق بوسه می‌کردم.

می‌گفت: زمانی که پدرم فوت کرد تازه فهمیدم چه نعمتی را از دست دادم چون پدر مثل کوه پشت فرزندش است. پدر یعنی بزرگ، یعنی سرپرست یعنی ستون و الگوی خانواده.

او که دارای ۳ فرزند دختر و یک پسر است، ادامه داد: خودم تا زیر دیپلم درس خواندم اما فرزندانم همه دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، به جز پسرم که ۱۲ سال دارد و از خدا می‌خواهم که روزی پزشک شود.

او که اکنون دارای دو نوه دختری است می‌گفت: باور می‌کنید وقتی نوه دار شدم بیشتر از زمان پدر شدن خوشحال شدم و احساس غرور کردم.

با خنده ادامه داد: می‌گویند فرزند بادام است و نوه مغز بادام. وقتی نوه‌ام به دنیا آمد از اینکه فرزندانم بزرگ شده و به ثمر رسیدند احساس خوشبختی کرده و خدا را هزار بار شکر کردم. خدا انشاالله فرزندان همه را حفظ کند فرزندان مرا نیز صحیح و سالم نگه دارد.

وی ادامه داد: از خدا چیزی نمی خواهم جز اینکه فرزندانم به جایی برسند و موفق شوند. بزرگترین آرزویم خوشبختی فرزندانم و به سروسامان رسیدن آنهاست، اما جدا از این آرزویم این است که خانه دار شوم و از مستاجری رهایی یابم. درست است که خودم خانه ندارم اما خوشحالم که دو دختر متاهلم هر دو صاحب خانه هستند و مثل پدرشان عذاب نکشیدند چون من تحمل رنج و سختی آنها را ندارم.

تا زمانیکه سایه پدر بالای سر شماست قدرش را بدانید
رشد و پیشرفت و کسب مدارج دانشگاهی فرزندانش برای او مهمترین آرزو بود. گویا می‌خواست آرزوهای به مقصد نرسیده‌اش را در زندگی فرزندانش دنبال کند. می‌گفت تا زمانیکه دخترم دیپلم گرفت، نمی‌دانستم کلاس چندم است برای همین وقتی دخترم گفت بابا من دیپلم گرفتم خیلی خوشحال شدم و از طرفی هم احساس کردم که چقدر زود فرزندانم بزرگ شدند.

وقتی از او در مورد بهترین هدیه‌ای که به مناسبت روز پدر به او داده شده سوال کردم در جواب گفت: چند سال پیش روز تولدم بود که ۴ فرزندم با هم برای من که تا آن روز گوشی‌ نداشتم به عنوان کادو یک گوشی تلفن همراه خریدند، آن روز نه به دلیل خرید گوشی موبایل، بلکه مهربانی فرزندانم و تصمیم آنها برای خوشحال کردن پدرشان و قدرشناس بودن آنها مرا بسیار مسرور کرد.

از خاطرات دوره کاریش پرسیدم، گفت: سال‌ها پیش در یک روز سرد زمستانی که برف هم می‌بارید زیر پل راه آهن مشغول کار بودم، چند آشغال داخل دریچه خیابان بود که من دستم را برای برداشتن زباله‌ها داخل دریچه فرو کردم که دستم داخل آن گیر کرد و هر کاری کردم نتوانستم دستم را بیرون بکشم، به رانندگانی که از آنجا عبور می‌کردند مدام اشاره می‌کردم اما هیچ کس متوجه نمی‌شد. حدود نیم ساعت طول کشید تا در نهایت یکی از رانندگان گذری متوجه شد و نگه داشت و به من کمک کرد تا دستم را از لای نرده بیرون بکشم.

حرفش که تمام شد ناخودآگاه لبخندی بر لبانش نقش بست و گفت: بیان این خاطره موجب شد تا یاد خاطره‌ای دیگر بیفتم که یادآوری آن برایم شیرین و دلچسب است. یک روز داشتم کار می‌کردم که دیدم سه دانش‌آموز دختر کلاس اولی که در حال رفتن به منزل کیف‌های خود را به پشت انداخته و نایلون به دست در طول مسیر هر کاغذ پاره‌ای را که می‌دیدند بر می‌داشته و داخل کیسه نایلونی می‌گذاشتند، کنجکاو شدم و از آنها پرسیدم چه می‌کنید آنها گفتند آقا داریم به شما کمک می‌کنیم. بسیار از کار آنها خوشم آمد و تحسینشان کردم.

به او گفتم به عنوان یک پدر چه توقعی از فرزندانت داری، ‌گفت: پدر هیچ توقعی از فرزندش ندارد و فرزند هر چقدر هم که بزرگ باشد باز هم برای او یک بچه است.

در پایان تاکید کرد: برای مخاطبان خود حتما بنویسید که پدر نعمت است، تا زمانیکه سایه پدر بالای سر شماست قدرش را بدانید و از هر چه خوبی است در حقش کوتاهی نکنید.

انتهای پیام/

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

امید جعفری، خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

کلیدواژه: سرطان ریه بیماری ریه سلول سرطانی

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۹۱۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • همه آنچه که باید درباره جشن آبریزگان در نوروز بدانید!
 • پاکسازی ریه بعد از خانه تکانی با این خوراکی ها
 • نقش تغذيه در دوران شيمي درماني
 • خصوصیات یک همسر دوست داشتنی را بدانید
 • درباره پرفشاری خون مقاوم بیشتر بدانید
 • گوجه فرنگی بخورید تا سرطان نگیرید!
 • تاثیر تغذیه و ورزش بر کاهش عوارض سرطان پروستات
 • مردان قهوه بیشتر بنوشند
 • آنچه در باره اعتکاف باید بدانید
 • این بیماری را با گوجه فرنگی مهار کنید
 • این بیماری موزی را با گوجه فرنگی مهار کنید
 • همه آنچه از ناباروری مردان باید بدانید+ علل ابتلا و راه درمان
 • هر آنچه باید در مورد تصلب شرایین بدانید
 • ماده غذایی ضد سرطان را بشناسید
 • چرا هنگام دویدن قفسه سینه ام درد می‌گیرد؟
 • هر آنچه باید درباره آیپد مینی ۲۰۱۹ اپل با پردازنده قدرتمند A12 بدانید +تصاویر
 • یک ماده غذایی ضد سرطان که کبد به آن علاقه دارد
 • مهار بیماری کبد با گوجه فرنگی!
 • سکته قلبی سراغ چه کسانی می رود؟