سرطان ریه نوعی بیماری است که باعث تقسیم غیرقابل کنترل سلول‌ها در ریه می‌شود. توده‌های درحال رشد، توانایی تنفس را در بیمار به ندرت کاهش می‌دهد. آفتاب‌‌نیوز :  طبق گزارش منتشر شده از آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، سرطان ریه با 4/18 درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان‌ها در جهان، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

همچنین در جایگاه دوم شایع‌ترین و مرگبارترین سرطان‌ها برای مردان، بعد از سرطان روده‌ی بزرگ و برای زنان بعد از سرطان سینه قرار دارد.
تشخیص این بیماری در مراحل اولیه دشوار است، با این حال علائم آن تا حدودی مشابه عفونت‌های تنفسی است اما امکان دارد در ابتدا هیچ نشانه‌ای وجود نداشته باشد.
به طور کلی سرطان باعث تغییراتی می‌شود که برخلاف عملکرد عادی سلول‌هاست. به طور طبیعی سلول‌ها پس از رسیدن به مرحله‌ای در چرخه زندگیشان، باید از بین بروند تا در بافت و اندام‌های بدن رشد غیر طبیعی و در نتیجه تومور  به وجود نیاید.
اگرچه ممکن است این بیماری برای همه افراد پیش بیاید اما احتمال ابتلا به سرطان ریه بین کسانی که سیگار می‌کشند بیشتر است.
علائم بیماری
در اغلب موارد، سرطان ریه در ابتدا علائم واضحی ندارد و حتی ممکن است تا وقتی شدیدتر نشده، بیمار متوجه نشود. علائم اولیه‌ی آن به علت شباهت با بیماری‌هایی مانند عفونت ریه جدی گرفته نمی‌شوند.
از دست دادن اشتهاتغییر یا گرفتگی صداعفونت‌های مکرر سینه مانند برونشیت و ذات‌الریهسرفه‌های طولانی که به مرور وخیم‌تر می‌شودنفس تنگیسردردهای بی‌دلیلکاهش وزنخس خس سینهاز علائم شایع سرطان ریه هستند اما ممکن است بیمار علائم وخیم‌تری نیز تجربه کند، مانند درد شدید قفسه‌ی سینه یا استخوان‌ها یا سرفه‌های شدیدی که در نهایت به بالاآوردن خون منتهی می‌شود.
تشخیص بیماری
اگر پزشک متوجه زخمی مشکوک در مرحله‌ی غربالگری سرطان ریه شود یا خود فرد مبتلا به بیماری، علائمی که گفته شد را مشاهده کند، راه‌های تشخیص بسیاری برای تأیید ابتلا وجود دارد.
تصویر برداری: اسکن‌های توموگرافی کامپیوتری (CT) و توگرافی با گسیل پوزیترون (PET) می‌تواند بافت‌های سرطانی ریه را آشکار کند. اسکن استخوان نیز به تشخیص رشد سلول‌های سرطانی کمک می‌کند. البته این روش‌ها برای بررسی روند درمان و یا اطمینان از عدم بازگشت بیماری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.نمونه برداری از بافت: در صورتی که تصویر برداری زخم‌های مشکوک به سرطان را نشان بدهد، در اغلب موارد پزشک از بافت ریه نمونه برداری می‌کند که روش‌های آن بسته به محل زخم‌ها متفاوت است. از متدهای نمونه برداری می‌توان به برونکوسکوپی اشاره کرد.بررسی‌های آزمایشگاهی: ممکن است پزشک آزمایش بزاق یا خون را برای درصد پیشروی بیماری تجویز کند. با استفاده از اطلاعات بدست آمده از آزمایش‌ها نوع و مرحله بیماری مشخص می‌شود.اهمیت تشخیص زودهنگام سرطان
تشخیص بیماری در مراحل اولیه می‌تواند جان بیمار را نجات دهد زیرا سلول‌های سرطانی ریه می‌توانند قبل از آن‌که پزشک تشخیص دهد، به اندام‌های دیگر سرایت پیدا کنند. متازتاز سرطان روند درمان را بسیار دشوارتر می‌کند.
مراحل بیماری
هر کدام از مراحلی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، میزان پیشرفت بیماری را مشخص می‌کنند.
مرحله نهفته: بیماری در تصویر برداری مشخص نیست اما ممکن است سلول‌های سرطانی در ماده مخاطی ریه وجود داشته باشند.مرحله صفر (0): پزشک سلول‌های غیرعادی را در قسمت راه‌های هوایی مشاهده می‌کند.مرحله اول (I): تومور در ریه رشد یافته ولی اندازه‌ی آن از پنج سانتی‌متر کمتر است و به قسمت‌های دیگر بدن انتقال نیافته.مرحله دوم (II): تومور کوچک‌تر از پنج سانتی‌متر است و ممکن است به گره‌های لنفاوی انتقال یافته باشد. یا کوچک‌تر از هفت سانتی‌متر است و در بافت‌های مجاور (و نه گره‌های لنفاوی) پخش شده است.مرحله سوم (III): سرطان به گره‌های لنفاوی رسیده و در قسمت‌های دیگر ریه نیز پخش شده.مرحله چهارم (IV): سرطان به قسمت‌های دیگر بدن از جمله استخوان یا مغز رسیده است.درمان
متدهای درمانی سرطان ریه به محل قرار گرفتن سلول‌های سرطانی و مرحله‌ی پیشرفت بیماری بستگی دارد.
جراحی: این روش برای برداشتن بافت‌های سرطانی، در مرحله‌ای که بیماری به بخش‌های کناری نیز انتقال یافته، استفاده می‌شود و ممکن است بخشی از ماهیچه‌ی ریه طی عمل لوبکتومی برداشته شود.شیمی درمانی: در این متد درمانی، از دارو برای کوچک شدن و یا حتی ریشه‌کن شدن سلول سرطانی استفاده می‌شود. شیمی درمانی در مرحله‌ای که سرطان در بخش‌های مختلف بدن پخش شده است می‌تواند بسیار مفید باشد که البته عوارض جانبی مانند حالت تهوع و کاهش وزن دارد.پرتو درمانی: در این روش از اشعه‌های پرقدرت برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود و فقط برای مرحله‌ای که بیماری هنوز پخش نشده‌است کاربرد دارد.درمان هدفمند: روش درمان هدفمند با استفاده از دارو از تقسیم سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.سرطان ریه در موارد حاد می‌تواند باعث مرگ شود چرا که قدرت تنفس را به ندرک کاهش می‌دهد. با این حال تشخیص سریع بیماری و آغاز درمان در زمان مناسب می‌تواند زندگی یک انسان را نجات دهد.
خبرآنلاین 

منبع: آفتاب

خبر بعدی:

تغذیه سالم تا 40 درصد در پیشگیری از سرطان موثر است

قزوین - ایرنا - معاون مرکز بهداشت قزوین با بیان اینکه 76 درصد بیماری ها غیرواگیر هستندT گفت: با تغذیه سالم می توان 30 تا 40 درصد از بروز انواع سرطان ها جلوگیری کرد.

به گزارش ایرنا دکتر ناهید یزدی روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: در سال 94 تعداد هزار و 675 مورد ثبت جدید انواع سرطان در قزوین داشتیم که در مقایسه با سال 85 با تعداد799 مورد ثبت ؛ افزایشی حدود 2 برابری داشته است.
وی اضافه کرد: گرچه بخشی از این افزایش، ناشی از بالا رفتن دقت تشخیص بیماری بوده اما دلیل اصلی در سبک زندگی نادرست است که باید اصلاح شود.
یزدی ادامه داد: مصرف زیاد نمک، قند و چربی و مصرف کم سبزی و میوه پنج عامل خطر هستند که در شیوع بیماری های غیرواگیر نقش دارند.
وی گفت: در حال حاضر 19 درصد سرطان های دستگاه گوارش به دلیل کم خوردن سبزی و میوه بوده و 80 درصد مردم جهان میوه و سبزی کم می خورند.
یزدی ادامه داد: یکی از اقدامات مهم در کاهش بروز بیماری های غیرواگیر ترویج فرهنگ تغذیه سالم است به گونه ای که با رعایت کردن اصول تغذیه 80 درصد موارد دیابت، 50 درصد بیماری های قلبی و عروقی و 30 تا 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری است.
وی گفت: در استان قزوین آمار چاقی و اضافه وزن در گروه سنی 30 تا 60 سال، 62 درصد یعنی شامل 40 درصد اضافه وزن و 22 درصد چاقی است.
یزدی همچنین از ابتلای هشت و نیم درصد جمعیت میانسال به دیابت و 24 درصد به فشار خون بالا خبر داد و افزود: مصرف قند و شکر روزانه 66 گرم است در حالی که بر اساس سبد مطلوب غذایی مصرف روزانه قند و شکر حداکثر 40 گرم توصیه شده است.
این مسئول یاد آور شد: تحقیقات نشان داده است مصرف یک قوطی نوشابه در روز منجر به حدود هفت کیلوگرم اضافه وزن در سال می شود.
یزدی، سرطان پانکراس، بیماری های کلیوی، فشار خون بالا، بیماری های قلبی به ویژه در زنان، نقرس، اختلال حواس و آلزایمر را از دیگر عوارض مصرف زیاد مواد قندی و شیرین عنوان کرد.
وی ادامه داد: همچنین افزایش مصرف روغن و چربی به ویژه چربی های اشباع از طریق مصرف بی رویه فست فودها و غذاهای چرب و سرخ شده نیز موجب افزایش شیوع بیماری های غیرواگیری چون قلبی و عروقی، برخی سرطان ها از جمله سرطان پستان، پروستات و دیابت شده است.
یزدی در خصوص میزان مصرف لبنیات گفت: لبنیات به عنوان یکی از گروه های مهم هرم غذایی شامل شیر، ماست، پنیر، دوغ، بستنی و کشک است که از نظر ارزش غذایی یکسان هستند و می توانند جایگزین یکدیگر شوند.
وی یادآور شد: مصرف سه واحد لبنیات در روز می تواند در ایجاد توده استخوانی کمک کند و موجب بهبود سلامت استخوان در سراسر دوره عمر شود.
یزدی با بیان اینکه برای جذب کلسیم ویتامین دی لازم است گفت: ویتامین دی به مقدار کم در ماهی به ویژه ماهی های چرب مانند سالمون، ساردین و تن وجود دارد و همچنین در محصولات غذایی غنی شده با ویتامین دی مانند شیر غنی شده یا روغن غنی شده با این ویتامین می توان بخش زیادی از نیاز روزانه به آن را تامین کرد.
معاون مرکز بهداشت قزوین افزود: با وجود اهمیت بسیار بالای مصرف لبنیات در پیشگیری از سرطان کولورکتال( روده بزرگ) و تخمدان، حفظ فشار خون طبیعی و انقباض عضلانی، مصرف روزانه آن در بین مردم کشور ما بسیار پایین است.
وی افزود: سرانه مصرف لبنیات در کشور ما 66 کیلوگرم است در حالی که در کشورهای اروپایی سالانه حدود 350 کیلوگرم از انواع این محصولات استفاده می شود.
6012/7388

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: سرطان ریه بیماری ریه سلول سرطانی

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۹۱۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • با شایع ترین انواع سرطان در میان مردان آشنا شوید
 • ساخت دندان با سلول های بنیادی
 • بیماری های خطرناک در کمین سیگاری ها
 • گزارش: غربالگري پيشرفته سرطان ريه در ايتاليا
 • درمان انحطاط ماکولا با سلول های بنیادی
 • سمپوزیومی برای استفاده سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های نوزادان
 • رایج‌ترین علل درد‌های غیر قلبی قفسه سینه را بشناسید!
 • علائم سرطان غدد لنفاوی چیست؟ +راه های تشخیص و درمان
 • علائم هشدار دهنده سرطان که جدی نمی‌گیریم
 • آنچه درباره تزریق بوتاکس در مردان باید بدانید
 • واکنش فرمانده کل سپاه به تهدیدات نتانیاهو؛بدانید که با دم شیر بازی می‌کنید/ در آینده‌ای نه چندان دور به مصلحت و صبر انقلابی ما پی خواهید برد/ جمهوری اسلامی آنچه در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد
 • همه آنچه می‎‌خواهید درباره حسین محب اهری بدانید+ تصاویر و فیلم
 • علائم هشدار دهنده سرطان که اغلب جدی نمی‌گیریم
 • بدانید که با دم شیر بازی می‌کنید/ جمهوری اسلامی آنچه در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد
 • بدانید که با دم شیر بازی می‌کنید/ در آینده‌ای نه چندان دور به مصلحت و صبر انقلابی ما پی خواهید برد/ جمهوری اسلامی آنچه در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد
 • فوايد انار براي سلامتي
 • چه عواملی بجز مشکلات قلبی قفسه سینه شما را به درد می آورد؟
 • سرطان ریه در انتظار زنان سیگاری
 • کاهش پروتئین کوهزین منجر به پیری سلول های بنیادی خون ساز می شود