دستیار سابق رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت ها با اشاره به اینکه مشی امام راحل همواره موکدا این بوده که مبادا اکثریت جامعه به حقوق اقلیت تعدی کنند، گفت: در دولت آقای روحانی اعلام منشور حقوق شهروندی در این جهت و تأسیس یک نهاد در دولت، با عنوان دستیاری ویژه در امور اقوام و اقلیت های دینی و قومی،‌ جهت رسیدگی و تضمین و نهادینه کردن حقوق قانونی و شهروندی ایرانیان اقلیت دینی و مذهبی و قومی بود که برای اولین بار ایجاد شد.

حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی با اشاره به نظر حضرت امام خمینی(س) درباره هموطنان اقلیت‌ دینی و قومی و مذهبی اظهار داشت: امسال در حالی به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک می‌شویم که امام پیش و پس از این پیروزی در سخنرانی‌های خودشان مکرراً نظرشان را درباره اقلیت‌های دینی، قومی و مذهبی در ایران اعلام داشتند و تأکید کردند که همه ایرانیان اعم از مسلمان و غیرمسلمان، شیعه و سنی و از هر قوم و قبیله‌ و دینی از حقوق شهروندی مساوی برخوردارند و هیچ‌کس به دلیل انتسابش به مذهب یا دینی از امتیاز ویژه‌ای برخوردار نخواهد بود.

دستیار سابق رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت ها افزود: این مشی امام راحل از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و ملاقات با رهبران اقلیت های دینی،‌ ظهور و بروز داشته و برای نمونه می توان به دیدار مرحوم امام با مرحوم اسقف کاپوچی،  از رهبران دینی اصلی هموطنان مسیحی و ملاقات صمیمانه رهبران فرقه اهل حق،‌ اشاره کرد. که در فضایی صمیمانه و معنوی برگزار شد؛ و این خود الگوی مشخص و روشن برای دست اندرکاران جمهوری اسلامی و قانونگذاران بود که حقوق همه آحاد ملت بدون درنظر گرفتن دین و مذهب و قوم آنان،‌ بدون هیچگونه تبعیضی مورد توجه و عمل همه باشد.

وی یادآور شد: همین نظر مبارک امام راحل در قانون اساسی نیز متجلی شد و اقلیت‌های دینی از حقوق رسمی و قانونی و شهروندی برخوردار شدند و در ده سالی که امام رهبری جمهوری اسلامی را برعهده داشتند، مشی خود را اینچنین قرار دادند و کمال احترام را برای رهبران اقلیت‌ها قائل بودند، بر رعایت حقوق آنان،‌ تأکید می کردند و آنها را به حضور پذیرفته و تکریم می‌نمودند.

یونسی گفت: مشی امام راحل  همواره موکدا این بوده که مبادا اکثریت جامعه به حقوق اقلیت تعدی کرده و از حقوق قانونی و انسانی محروم نماید. و به طور مشخص و دقیق،‌ می توان گفت که هیچ موضوع مهمی برای امام راحل در قبل و پس از انقلاب اسلامی،  به اندازه وحدت جامعه و ملت مورد تاکید قرار نگرفته و هیچ امری  مهمتر از این،‌ برای امام وجود نداشته است. و اگر در سوابق دقیق بررسی کنید خواهید دید که ایشان تا چه اندازه رهبران همه اقلیت ها و جریان های دینی و قومی و مذهبی،‌ را مورد تکریم و ملاطفت قرار می دادند، بر  اساس همین مشی، به حقوق اقلیت های کشور نگاه ویژه داشتند.

وی با اشاره به اینکه دولت های زمان حیات امام و بعد از ایشان به این مشی عمل می کردند، تصریح کرد:   پس از امام راحل،‌  مقام معظم رهبری نیز با دقت، همین مشی و مسیر را دنبال کردند،‌ و همواره توجه ویژه به حقوق قانونی این بخش از ملت،‌ داشته و بر آن تاکید می نمایند.

نمونه مشخص از نگاه رهبری به حقوق ادیان و مذاهب را می توان در پاسخ به نامه مولوی عبدالحمید، مشاهده کرد که ایشان درباره ضرورت حفظ حقوق این بخش از جامعه نوشتند: «همه ارکان جمهوری اسلامی موظفند بر اساس معارف دینی و قانون اساسی هیچ‌گونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند. ما هم به جد معتقدیم همه باید با هم در کنار هم و در صفوف فشرده و واحدی به سربلندی و عزت ایران اسلامی بیندیشند و در راه آن تلاش کنند، و اجازه ندهند دشمنان این مرز و بوم و خناسان وابسته به این و آن در این صف واحد تفرقه افکنده و کارشکنی کنند.»

دستیار سابق رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها با تأکید بر اینکه همه ما مکلف هستیم که از حقوق اقلیت‌های دینی، مذهبی و قومی حمایت کنیم، افزود: دولت آقای دکتر روحانی هم در شعارهای اصلی  دوران انتخابات و پس از آن، در جریان تشکیل دولت و اجرا،‌ برای این مهم، تدابیر مختلف و چارچوب مشخصی در نظر گرفته است که یکی از آنها، اعلام منشور حقوق شهروندی در این جهت و تأسیس یک نهاد در دولت، با عنوان دستیاری ویژه  در امور اقوام و اقلیت های دینی و قومی،‌ جهت رسیدگی و تضمین و نهادینه کردن حقوق قانونی و شهروندی ایرانیان اقلیت دینی و مذهبی و قومی بود که برای اولین بار ایجاد شد.

وی اظهار داشت: من نیز در آن مدتی که مسئولیت این دستیاری را با نظر آقای رییس جمهور برعهده داشتم، تمام تلاشم درجهت دفاع و تأمین و تضمین حقوق این بخش از جامعه بود  تا چنانچه اگر جایی، در بخش‌هایی از اکثریت جامعه، دولت، نهادها یا اشخاص،  قصد تعدی و تجاوز به حقوق اقلیت‌ها و تضییع این حقوق را داشت، با توجه به ساز و کارهای قانونی و سیاست های دولت و حاکمیت، مانع شده و از حقوق آنان دفاع نمایم و معتقدم که قدم های بسیاری مهم و مؤثری در این مسیر در طول شش سال گذشته از سوی دولت برداشته است و ادامه دارد.

یونسی ادامه داد: امروز نیز همه در صدد هستیم که این وضعیت و ضرورت، تبدیل به یک گفتمان عمومی و  مردمی و همیشگی در کشور شود و در مواردی هم که نیاز به تدوین و تصویب قانون داریم، دولت در صدد بوده و هست تا لوایح لازم را تهیه و به مجلس ارائه کند تا تضمین های قانونی کافی و لازم را برای دفاع از حقوق اقلیت‌ها نهادینه و قانونمند کنیم.

وی تأکید کرد: انجام فعالیت این حوزه متوقف نشده بلکه ادامه دارد. من، با نظر رییس جمهور، با دولت، به شکل قانونی و در قالب مجوزهای قانونی همکاری می کنم. و البته باید به این نکته توجه داشت، که به لحاظ حقوقی،  قانون، احراز مشاغل رسمی و دریافت حقوق مشاغل را منع کرده است و نه هر گونه همکاری را که می توان در قالب مجوزهای قانونی، انجام داد. و لذا بنده هم در همان چارچوب مجوزهای قانونی، همکاری خود را با دولت ادامه می دهم.

دستیار سابق رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها در پاسخ به سؤالی درباره رویکرد آیت‌الله هاشمی درباره اقلیت‌ها نیز اظهار داشت: مرحوم آیت‌الله هاشمی چه زمانی که در مجلس بودند و چه دوره ای که رئیس‌جمهور شدند، بهترین و نزدیک ترین  رابطه را با هموطنان اقلیت‌ مذهبی و دینی و قومی داشتند.

ایشان در مقام رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بیش از هر مسئول دیگری، مشی امام را در این رابطه مورد توجه قرار داده و به دنبال نهادینه کردن آن بودند. و در جایگاه‌ها و موقعیت های مختلف، رفتار و برخورداری محبت آمیز و توام با رعایت حقوق شهروندی، با رهبران اقلیت‌های مختلف در کشور داشتند و در تبیین حقوق مسلم و انسانی آنها در خطبه‌های نمازجمعه و در مباحث مربوط به عدالت اجتماعی،‌ با دقت عمل کرده و یا در هر موقعیت دیگری که لازم بود، از این حقوق‌ دفاع می‌کردند.

در تمام هشت ساله که ایشان رییس جمهور بودند یکی از علمای اهل سنت با استخدام در نهاد ریاست جمهوری، به عنوان مشاور رییس جمهور عمل می کردند. از این رو، می‌توان گفت که اقلیت‌ها باید بیشتر از هر شخصیتی در نظام جمهوری اسلامی، توجه به نگاه مقام معظم رهبری و اندیشه های آیت الله هاشمی، که همواره بر تضمین این حقوق تاکید کرده اند، داشته و خاطره آیت الله هاشمی را از یاد نبرند.

وزیر اسبق اطلاعات در بخش دیگری از این گفت و گو در خصوص  ادعاهای اخیر یکی از کارگران معترض در هفت‌تپه خوزستان،‌ مبنی بر شکنجه در ایام بازداشت خود، گفت: اخیراً فردی به نام آقای بخشی از کارگران نیشکر هفت تپه ادعا کرده در هنگامی که بازداشت بوده مورد اذیت و آزار قرار گرفته است. صرف نظر از درستی یا ناردستی این ادعا، من شخصا و با توجه به تجاربی که در پیگیری چنین اتفاقات نادری در کشور داشته ام، معتقدم همه مسئولین جمهوری اسلامی باید به آن حساسیت زیاد نشان دهند.

یعنی رئیس‌جمهور محترم، که البته ایشان همواره چنین دغدغه هایی داشته اند و در این مورد نیز دستور پیگیری لازم به دستگاههای ذیربط صادر کردند، و سایر قوا باید نسبت به پاسداشت قانون اساسی حساسیت لازم را از خود نشان دهند.

وی تأکید کرد: صرف نظر صحت یا عدم صحت ادعاهای این فرد، باید حساسیت لازم را داشته باشیم که شکنجه و اذیت و آزار محکومان و متهمین، که ممکن است توسط اشخاص و خارج از اراده دولت و نهادهای ذیربط اتفاق بیفتد، هیچ توجیه قانونی نداشته و استثنایی نمی پذیرد. و باید قاطعانه با متخلفین برخورد شود.

شاید بعد از تحقیقات و بررسی های دقیق،‌ چنین موضوع و ادعایی ثابت نشود، که بر اساس آخرین خبرها، و پس از انجام بررسی های لازم از نزدیک، در خصوص ادعای هفت تپه،  نهادهای قانونی و گروه تحقیق،‌ چنین ادعایی را کذب دانسته و رد کرده اند، ولی به هر صورت باید همیشه،‌ حساسیت لازم را در این موضوعات داشته باشیم و نشان دهیم.

یونسی افزود: من نیز در همین مورد خاص،‌ به محض شنیدن چنین ادعایی، مشورت و نظرم را به نهاد ریاست‌جمهوری و رییس محترم دفتر رییس جمهور ارائه کردم و پیشنهاد کردم که آقای رئیس‌جمهور با توجه به حساسیتی که به وقوع چنین اتفاقاتی در کشور دارند،‌ در دفاع از قانون اساسی و حقوق شهروندی عکس العمل نشان دهد.

و البته همزمان، آقای دکتر روحانی، با صدور دستور و انتشار بیانیه ای که از هوشمندی و دقت نظر و حساسیت او نسبت به وقوع چنین اتفاقاتی،‌ حکایت می کند، خواهان بررسی دقیق و سریع ادعای صورت گرفته شدند.

یونسی گفت: در هر صورت، همانطوری که در ابتدا گفتم،‌  آنچه از نظر من اهمیت بیشتری نسبت به اصل وقوع یا ادعای وقوع چنین اتفاقاتی در کشور دارد،‌ حساسیتی است که باید در میان مسئولان کشور و دستگاههای ذیربط نسبت به چنین مشکلاتی وجود داشته باشد و به محض طرح چنین ادعاهایی،  مورد رسیدگی و تحقیق قرار گیرد.

در کنار این امر،‌ معتقدم،‌ که امنیت و اعتبار دستگاههای دولتی و نهادهای حکومتی، در گرو مراقبت و نظارت مستمر بر  سلامت ساختار دستگاهها و نهادهای ذیربط در این امر، و حساسیت نسبت به وقوع حتی یک مورد چنین رخدادهایی است. وقتی ضریب حساسیت بالا بود،‌ قطعا احتمال وقوع به پایین ترین حد خود خواهد رسید. نهایتا اینکه تقبیح چنین اقدامات خودسرانه و تضمین و دفاع از حقوق مصرح متهمان و محکومان در قانون،‌ امری لازم و ضروری و غیرقابل اجتناب است.

وی در پایان اظهار داشت: من به عنوان کسی که حدود 40 سال در حوزه قضایی امنیتی و اطلاعاتی کار کرده ام اعلام می کنم که همواره بعضی افراد در برخی نهادها هستند که میل به انجام چنین اقدامات خلاف قانون و خلاف اخلاق دارند، و گویا در وجود آنها نوعی بیماری نهادینه شده که از اذیت و آزار و شکنجه، نه تنها ناراحت نمی شوند،‌ بلکه لذت هم می برند. اگر چه تعداد این افراد بسیار بسیار کم و اندک  است اما اثر تخریبی آنان بر روح و وجدان جامعه و اعتبار نهادهای مذکور بسیار زیاد است لذا سازمانها و نهادهایی که مسئولیت نظارت و کنترل و بازرسی دارند باید بیش از هر چیزی کنترل و نظارت داشته باشند./ جماران

منبع: ایران آنلاین

خبر بعدی:

ترامپ چگونه ظرف دو سال آمریکا را تغییر داده است

"سیاست‌گذاری در دوره دونالد ترامپ یک سردرگمی بوده است - نه فقط در شکاف‌های متعددی که مابین راه‌های در پیش گرفته شده از سوی رئیس جمهوری و دولتش وجود دارد بلکه در باتلاق تناقضات و تغییر جهت‌هایی که خود رئیس جمهور باعث آن بوده است."

به گزارش ایسنا، روزنامه گاردین در گزارشی تحلیلی می‌نویسد: «ترامپ بر بازگرداندن نیروهای آمریکایی از افغانستان و سوریه تاکید دارد اما در آن واحد مشاورانش را با رویکری جنگ طلبانه در قبال ایران به ویژه دچار شگفتی کرد که خطر بروز جنگ‌های جدید را نوید می‌دهد.

ترامپ در عین انتقاد از دولت ایران، تصمیمی برای رویارویی با تاثیر ایران توسط نیروهای آمریکایی در سوریه ندارد. او در عین اینکه کره شمالی را به جنگی تمام عیار تهدید کرده اما مدعی شده که عاشق کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی است؛ اگرچه دیکتاتور جوان این کشور آسیایی هنوز نشانه‌ای از توقف برنامه ‌های اتمی خود رو نکرده است.

ترامپ حتی میلی به انتقاد از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ندارد و با این کار بر گمانه زنی‌ها درباره اینکه تحت کنترل کرملین است، می‌افزاید. اما آنطور که استدلال می‌کند دولت کنونی واشنگتن نسبت به دولت قبلی موضعی سخت‌تر در قبال روسیه گرفته و تحریم‌های بیشتری علیه آن وضع کرده و تسلیحات مرگباری را در اختیار اوکراین گذاشته است.

نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد سیاست خارجی در دوران ترامپ با دولت‌های قبلی کاملا متفاوت است. یکی از آنها شخصی سازی روابط با دولت‌های خارجی است.

از قرار معلوم، ترامپ بیش از مشاورانش در سیاست خارجی و موسسات امنیتی به غرایزش اعتماد دارد و این غرایز او را به سمت خودکامگان سوق می‌دهد و از متحدان قدیمی دموکراتیکش که او آنها را منفعت طلب می‌بیند، دور می‌کند.

 یکی دیگر از رویکردهای ترامپی در جهان سوق یافتن به سمت از میان برداشتن میراث باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و سایر روسای جمهوری این کشور است. هرآنچه که اوباما موافقش بود، ترامپ با آن مخالف است؛ از توافق اتمی ۲۰۱۵ با ایران تا تعاملات تجاری در منطقه پاسیفیک یا با اروپا یا حتی توافق آب و هوایی پاریس.

عدم اعتماد به توافقات چند جانبه و نهادینه رویکرد سوم ترامپ است. الگوی ترامپ برای توافق، قرار گرفتن دو مرد قدرتمند نشسته بر سر میز روبه‌روی یکدیگر است. میز گردی با صداهای مختلف او را ناامید کرده و مجبورش می‌کند تا به خارجی‌هایی که قدرت کم یا دیدگاه و نظر متفاوتی دارند، گوش دهد. او از این جهت جان بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی خود انتخاب کرده تا تعهدات بین‌المللی آمریکا را نابود کند.

ترامپ هنوز بابت بحرانی بین‌المللی که خود مسببش نباشد، در بوته آزمون قرار نگرفته است. در دو سال آتی، ما شاهد این خواهیم بود که آیا این شانس ادامه می‌یابد.

اقتصاد

ترامپ سال گذشته میلادی به خبرنگاران گفت: این بزرگترین اقتصاد در تاریخ کشور ماست.

دو سال مانده از ریاست جمهوری ترامپ او پیشرفت‌هایی داشته اما مشکلات بزرگی هم داشته است. بسیاری از آنها را خودش سبب شده است.

بیکاری به سطحی غیرقابل باور از زمان نخستین فرود بر ماه نزدیک می‌شود. وضعیت بیکاری ماه گذشته میلادی شدت گرفت اما این مساله زمانی به چشم‌ آمد که کارگران بیشتری به جمع کسانی پیوستند که به دنبال شغل بودند. گرچه گفته می‌شود حدود پنج میلیون شغل در دوره ترامپ ایجاد شده است.

کملا مورد شک و شبهه است که مدعی شویم روسای جمهوری آمریکا شغل "ایجاد" می‌کنند اما زمانیکه اوضاع خوب است، آنها از این امر به نفع خود استفاده می‌کنند و ترامپ نیز از این قاعده مستثنی نیست. بهبود کنونی اوضاع در دوران باراک اوباما آغاز شد. حتی با وجود پیشرفت قابل ملاحظه در دوران ترامپ، او راهی دارد که از پیش تعیین شده و آن را در پیش گرفته، پیش از آنکه بتواند وعده‌اش را در "خدای تولید شغل" بودن، عملی کند.

بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا با ایجاد ۲۳ میلیون شغل در دو دوره ریاست جمهوری‌اش رکورد بیشترین تعداد ایجاد مشاغل را دارد. اوباما که در آستانه بدترین رکود اقتصادی به ریاست جمهوری رسید، ۱۰ میلیون شغل در طول هشت سال فعالیتش در این سمت افزود.

ترامپ اما در آغاز، شروع خوبی دارد و وضعیت همین است. آمریکا رشد ۹۹ ماهه پیاپی مشاغل را تجربه کرده و کاهش در این مورد به نظر اجتناب ناپذیر است.

ترامپ یک پله اما از اوباما بالاتر است. دستمزدها در نهایت پس از سال‌ها رکود، کمی بالا رفت.

در موارد دیگر، سوابق اقتصادی ترامپ ناموزون‌تر و نامناسب‌تر است.

بزرگترین دستاورد سیاست‌گذاری ترامپ کاهش مالیاتی ۱.۵ تریلیون دلاری است که او در نوامبر ۲۰۱۷ آن را اجرایی کرد. اگرچه این اقدام از سوی منتقدان راستی و چپی به عنوان هدیه‌ای برای بنگاه‌ها و جمعیت اقلیت یک درصدی مورد انتقاد قرار گرفت، اما به دموکرات‌ها کمک کرد تا در انتخابات کنگره در نوامبر پیروز شوند.

یکی دیگر از سیاست‌های قابل توجه اقتصادی ترامپ جنگ‌های اقتصادی است. ترامپ به چندین دهه توافقات تجاری پایان داد و بزرگترین شرکای تجاری خود را به دشمنانش تبدیل کرد. تاثیر این بذر کینه‌ای که او کاشت، هنوز هم در حال ارزیابی است اما باعث مشکلاتی در بازار سهام شده و ممکن است باعث کاهش سرعت در اقتصاد چین هم شود. کمپانی اپل برای نخستین بار از ۲۰۰۲ اخطار سود خود را در اوایل ماه جاری میلادی منتشر کرد و علت آن را کاهش سرعت اقتصاد در چین دانست. اخطارهای دیگری در پیش است.

پوپولیسم اقتصادی ترامپ به او کمک کرد تا انتخاب شود. اینکه او برای دور دوم پیروز شود، به این مساله بستگی دارد که آیا بتواند وعده‌هایی را که نخستین بار مطرح کرد، عملی کند یا اقداماتی را که در دو سال گذشته انجام داده، گریبانش را بگیرد.

سیستم قضایی

این را عملیات پدرسالاری بنامیم. مردان سالخورده سفیدپوست برای نبردی از دست رفته علیه تغییر جمعیتی در آمریکا مبارزه می‌کنند اما ترامپ ۷۲ ساله و میچ مک کانل ۷۶ ساله، رهبر سنا برای حفظ برتری مردان سفیدپوست در دادگاه‌های آمریکایی تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند.

برای مدت دو سال، آنها تنها مردان سفیدپوست محافظه کار را برای حضور در دادگاه‌ها گمارده‌اند به طوری که انتصاب‌های دائمی آنها به این معنا خواهد بود که این کرسی‌های قضاوت در دادگاه‌های فدرال خیلی کمتر شبیه به کشوری است که آنها بر آن تسلط دارند.

برای حزبی که در راس قدرت است،‌ این یک تجارت معمول است اما در اصل این ماحصل استراتژی بلندمدت مک‌کانل است. او جلوی ده‌ها کاندیدای اوباما برای دادگاه‌های فدرال را با امنتاع از برگزاری رای در سنا گرفت و شرط بست که در ۲۰۱۶، یک جمهوری خواه ممکن است پیروز ریاست جمهوری شود و قضات محافظه کار بیشتری را معرفی کند.

پس از مرگ آنتونین اسکالیا، قاضی دادگاه عالی در ۲۰۱۶، مک کانل از کنترل خود بر سنا برای حفظ خالی بودن این کرسی برای ۲۹۳ روز با ممانعت از یک جلسه برای مریک کارلند، کاندیدای معرفی شده برای این سمت از سوی اوباما استفاده کرد.

برای مسیحیان سفید پوست انجیلی، یک کرسی خالی در دادگاه عالی اصلی‌ترین دلیل متقاعد شدن برای رای دادن به ترامپ بود؛‌ مردی که سه بار ازدواج کرده و به زنا متهم است و روابط جنسی با زنان دارد.

ترامپ پس از پیروزی در ریاست جمهوری، نیل گورسوچ محافظه کار را برای این سمت معرفی کرد.

در ۲۰۱۸، کاندیداتوری برت کاوانا برای دادگاه عالی پس از یکسری رسیدگی‌های ناقص و انتقادی درباره اتهامات گذشته مربوط به تهاجم جنسی که او آنها را رد کرد، سریعا اجرایی شد.

ترامپ و مک کانل اکثریت محافظه کاری در دادگاه را به دست آوردند و حالا چند دهه به طول می‌انجامد و باعث بروز امیدواری‌هایی برای لغو تصمیم ۱۹۷۳ حق سقط جنین می‌شود.

مک کانل و ترامپ به سرعت دادگاه‌های تجدیدنظر و منطقه‌ای را به سمت راست متمایل می‌کنند.

تا به امروز، ۸۵ قاضی از سوی ترامپ منصوب شده‌اند که دو قاضی برای دادگاه عالی، ۳۰ قاضی برای دادگاه‌های تجدیدنظر آمریکا و ۵۳ نفر هم برای دادگاه‌های منطقه‌ای هستند که سریعترین نرخ انتصاب نسبت به دولت اوباماست که در طول هشت سال دو تن را برای دادگاه عالی، ۵۵ قاضی را برای دادگاه های تجدیدنظر و ۲۶۸ تن را برای دادگاه‌های منطقه‌ای منصوب کرد.

ترامپ ۷۰ کاندیدای بیشتر را برای قضاوت در نظر دارد که باید با اکثریت آرا در سنا مورد تایید قرار گیرند؛ سنای آمریکا با ۵۳ جمهوری خواه در مقابل ۴۷ دموکرات در اختیار اکثریت جمهوری‌خواهان است. قضات منصوب شده توسط ترامپ اکثرا مردان سفیدپوست و زیر ۵۰ سالی هستند که به عنوان قاضی‌های جدید و نوپا برای یک نسل در راس امر قضاوت قرار گرفته‌اند.

مجلس نمایندگان آمریکا که اکنون با اکثریت دموکرات‌ها و ریاست نانسی پلوسی اداره می‌شود و کار خود را آغاز کرده،‌ می‌تواند جلوی این پیشنهادهای جمهوری خواهان را بگیرد. اما دموکرات‌ها در کنگره نمی‌توانند جلوی ترامپ را در انتصاب قضات بگیرند و دستشان در این مورد بسته است.

محیط زیست

نظارت ترامپ بر محیط زیست را شاید با انکار تغییرات جوی او بهتر به یاد بیاوریم، زمانی که اعلام کرد این شوخی از سوی چین یا اتهامات فساد گسترده از سوی اسکات پرویت و رایان زینکه، روسای سابق آژانس حفاظت محیط زیست و امور داخلی آن است.

اما این بیشتر یک اقدام نابخردانه توسط دولتی است که تمایل زیادی به برجای گذاشتن یک نشانه ملموس بر سلامت آمریکایی‌ها و جهان پیرامونش دارد.

این اقدام، به شدت سخت و دشوار است. به عنوان مثال، در بازه زمانی کریسمس تا سال نوی میلادی،‌ آژانس حفاظت محیط زیست متوجه شد قوانین توقف انتشار جیوه که باعث بروز اختلالات عصبی،‌ مشکلات قلبی و ریوی و اختلال در سیستم ایمنی بدن می‌شود، برای کارخانه‌های زغال سنگ بسیار ضرر آفرین است و باید متوقف شود.

این تغییر پیشنهادی تنها یکی از موارد ذکر شده در فهرستی با ۸۰ قانون محیط زیستی است که توسط دولت ترامپ یا مورد انتقاد قرار گرفته یا متوقف شده است. اینها شامل از میان برداشتن سیاست گذاری دوران اوباما برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از بخش انرژی، توقف ممنوعیت اعمال شده بر استفاده از مواد آفت کش مضر بر رشد نوزادان و تضعیف استانداردهای سوخت برای خودروهاست.

قوانین جدید خودرویی باعث درگیری و تنش دولت مرکزی با کالیفرنیایی شد که بیش از استانداردهای دولت فدرال، قوانین شدید مقابله با آلودگی هوا را برای خودروها و کامیون‌ها در نظر گرفته است. انتظار می‌رود در سال جاری میلادی اقدامی قانونی بر روی سایر مسائل در حالی سایه بیفکند که گروه‌های محیط زیستی تلاش می‌کنند تا در مقابل عدم حمایت ترامپ از توافقات محیط زیستی، دست به اعتصاب بزنند.

برخلاف بسیاری از جنبه‌های زندگی، هرگونه تاخیر در زمینه حفاظت محیط زیست در حالی بسیار تخریب کننده و زیان بار است که افزایش دمای هوای کره زمین به درجه‌ای غیرقابل تحمل برای بسیاری از آمریکایی‌ها بدل می‌شود چون آنها همین حالا هم درگیر طوفان‌های سهمگین، افزایش سطح دریاها و آتش سوزی جهنمی جنگل‌ها هستند.

در اکتبر گذشته میلادی، گزارشی برجسته از سوی گروه بین دولتی سازمان ملل درباره تغییرات آب و هوایی منتشر شد که در آن نسبت به این مساله هشدار داده شده بود که تنها چند سال دیگر زمان باقی مانده تا از افزایش دمای هوا به نقطه‌ای جلوگیری کرد که به بدترین خشکسالی‌ها، سیلاب‌ها، ‌افزایش غیرقابل تحمل دمای هوا و فقر منجر می‌شود.

ترامپ اما در واکنش به این گزارش مدعی شد که به خاطر اینکه عمویش جان ترامپ استاد مهندسی در موسسه فناوری ماساچوست است، خودش "شم ذاتی علمی" دارد! رئیس جمهوری آمریکا پیش از آنکه قضاوتش را درباره این گزارش ارائه کند، افزود، آب و هوا همچنان به فراز و نشیب خود ادامه می‌دهد: من به این گزارش اعتقادی ندارم!

مهاجرت

ترامپ با انتقادهای جهانی و سیاستمداران داخلی مواجه است مبنی بر اینکه مهاجران تا کجا باید برای بهره‌مندی سیاسی ترامپ متحمل آسیب شوند؟

برای سه ماه در ۲۰۱۸، ترامپ پذیرفت که با اجبار و زور کودکان مهاجر را از خانواده‌هایشان جدا کرده و باعث به وجود آمدن صحنه‌های دلخراشی از جدایی‌ها در دادگاه‌های مرزی و مراکز بازداشت شود، درحالیکه پدران و مادران برای بازگشت فرزندانشان التماس می‌کردند. در واقع از ۲۰۱۷، شاید این اقدامات باعث جدایی هزاران کودک از والدینشان شده باشد.

ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور ارشد پدرش آن چند ماه را نقطه کم رنگ برای دولت توصیف کرد؛ این سیاست در ژوئن سال گذشته میلادی متوقف شد.

و هنوز هم با وجود آنکه این سیاست به حاشیه رانده شده اما دولت به دنبال پیگیری یک دستورکار افراطی درباره مهاجرت است و خانواده‌ها را به روش‌هایی متفاوت و بسیار موذیانه جدا از هم نگه می‌دارد.

ممنوعیت سفر ترامپی تعدادی از کشورهای با اکثریت جمعیت مسلمان را هدف قرار داده و این امر باعث شده تا اعضای خانواده‌هایی که از مناطق بسیار بی ثبات جهان به آمریکا می‌آیند تا بستگانشان را ببینند، با مشکل روبرو شوند. اخیرا، جلوی ورود زنی از یمن را به صورت موقت گرفته بودند که آمده بود تا پسر بیمار دو ساله‌اش را که شهروند آمریکاست، ملاقات کند.

دولت آمریکا که مأموران اجرای قانون مهاجرت فوق‌العاده در اختیار دارد، به دستگیری تعدادی از بیکاران و اخراجشان ادامه می‌دهد که اکثرشان هم سوابق کیفری جدی ندارند. در حال حاضر، ۴۴ هزار نفر در بازداشتگاه مهاجران در حالی نگهداری می‌شوند که دادگاه مهاجرت باید به حجم زیادی از این پرونده‌ها رسیدگی کند. هزاران تن از این افرادی که با اخراج روبرو هستند،‌ برای چندین دهه در آمریکا زندگی کرده، خانواده و زندگی جدیدی در آنجا دارند.

در ضمن، دولت تعداد پناهجویانی را که اجازه می‌دهد به کشور وارد شوند به ۳۰ هزار نفر کاهش داده است. همچنین تعداد افرادی که درخواست گرین کارتشان موفق بوده، کم شده است. ترامپ حتی شخصا تهدید کرده که تلاش می‌کند تا به شهروندی در صورت حق تولد پایان دهد.

همچنین مساله دیگر، کمپین بدنام ترامپ برای ایجاد دیوار در مرز جنوبی با مکزیک است که برخلاف حرف‌های قبلی ترامپ نه مکزیک پول آن را داده و نه سیمانی خواهد بود.

به رغم تعطیلی دولت بر سر تامین مالی دیواری که نهایتا بخش‌هایی از دولت را به تعطیلی کشانده، گروهی که بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند و دچار تبعات پیگیری مداوم ترامپ برای یک راه حل ناکارآمد برای یک مشکل پیچیده مرزی می‌شوند، پناهجویانی هستند که مجبورند بیرون از آمریکا پژمرده شوند.

انتهای پیام

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۹۶۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محمد نبی حبیبی: برخی در لباس مسئولیت به انقلاب خیانت کردند
 • اعضای حزب موتلفه با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند
 • ترامپ چگونه ظرف دو سال آمریکا را تغییر داد
 • شمخانی: ایران برای تقویت بنیه دفاعی سوریه به دمشق رفت
 • شمخانی: ایران برای تقویت بنیه دفاعی سوریه به دمشق رفت/ مذاکره با آمریکا بی‌فایده است
 • دریابان شمخانی: ایران برای تقویت بنیه دفاعی سوریه به دمشق رفت
 • ایران برای تقویت بنیه دفاعی سوریه به دمشق رفت/ رشد توان موشکی مقاومت، رژیم صهیونیستی را به فکر فرو برده است
 • ایران برای تقویت بنیه دفاعی سوریه به دمشق رفت
 • آیت‌الله سبحانی در پذیرش مسولیت مرجعیت به هیچ وجه پیشقدم نبودند/ حوزه علمیه قم باید از حالت ایرانی بودن خارج شود
 • استانی شدن انتخابات سطح منازعات سیاسی را افزایش می‌دهد/ پشت پرده‌ها را به مردم می‌گوییم
 • آموزگار: مبنای کارم قانونی است نه سهم‌خواهی/ اختلافات نشر از درون صنف حل می‌شود نه از بیرون
 • مهم‌ترین مصوبه‌های مجلس از ابتدای انقلاب
 • عکس/ روناک یونسی با لباس محلی در یک سریال
 • محرومیت قانونی ازدواج های زیر 18 سال و مجوز رسمی اشاعه گناه در جامعه نتیجه طرحی که متوقف شد
 • لباسی که روناک یونسی دوست دارد
 • توسعه مراکز دانشگاهی دستاورد 40 ساله انقلاب
 • مصوبات مهم مجلس؛ از منع بکارگیری ماهواره تا هدفمندی یارانه‌ها
 • استانی‌شدن‌انتخابات‌موجب‌رادیکال‌شدن‌اقلیت‌ها‌می‌شود
 • دهقان: در دنیا چیزی به نام استانی شدن انتخابات نداریم