ما ایرانیان به میراث باستانی خود، چه درون شهرها و چه برون آنها کم توجه هستیم. بخصوص در شهرها، به‌دلیل سودجویی لجام گسیختۀ زمانۀ ما، بی‌محابا آثار باستانی را نابود و بر بقایای آنها آپارتمان و پاساژ می‌سازیم.

به گزارش ایسنا، روزنامه ایران نوشت: ایران کشوری باستانی با تاریخی کهن و مملو از آثار باستانی و تاریخی است. تفکر غالب این بود که برای بازدید از آثار باستانی و تاریخی، علاقه مندان بایستی شهرها را ترک کرده و به گوشه‌های دورافتاده ایران سفر کنند، اما چندی است که در رویدادی میمون و مبارک شهرهای ایران نیز گذشتۀ باستانی و تاریخی خود را به روی ما گشوده و به معرض نمایش گذاشته‌اند. البته بر آگاهان پوشیده نبود که حتی بسیاری از شهرهای ایران نیز سابقه‌ای بس دیرینه دارند که نمادهای شاخص آنها کماکان برپا هستند و توجه پژوهشگران را به خود جلب می‌کنند، اما متأسفانه مدرنگرایی لجام گسیختۀ عصر ما بخش عمده‌ای از آثار باستانی شهرهای ایران را یا پوشانده یا تخریب کرده است.

سوای شهرهای بس باستانی، چون شوش، که سابقۀ زندگی مردم در آن به بیش از شش هزار سال می‌رسد، شهرهایی چون اصفهان، شیراز، تبریز، کرمان و ... در پی عملیات غیرکارشناسی و سودجویانۀ به اصطلاح بازپیرایی «بافت فرسودۀ شهری» بخش قابل توجهی از میراث باستانی و تاریخی و از این رهگذر هویت تاریخی، خود را برای همیشه از دست دادند.
تهران، پایتخت امروزی کشورمان، که در میان شهرهای کهن ایران کودکی نوباوه محسوب می‌شد و مرکزیت آن را از ابتدای دورۀ قاجار و بنیان آن را به دورۀ صفوی نسبت می‌دادند، اخیراً با دو کشف باستان شناختی همگان را شگفت زده کرد: اول کشف جسدی متعلق به دورۀ مس سنگی در حوالی خیابان مولوی در سال ۱۳۹۴ که اکنون با عنوان «بانوی هفت هزارساله» در موزۀ ملّی ایران آرمیده است و دوم کشف اخیر آثار و بقایایی در بازار حضرتی در همان حوالی خیابان مولوی که عجالتاً به دورۀ تیموری نسبت داده شده است. این دو کشف برای باستان شناسان سرنخ‌هایی هستند گرانبها که می‌گویند در حوالی خیابان مولوی خبرهایی هست و نیاز به کنکاش باستان شناسان دارد. دو، دیگر اینکه به مدارک تاریخی ذهنیت گرایانه اعتماد چندانی نیست، بلکه مدارک باستان شناسی را باید جُست و یافت که تصویری عینیت گرایانه در معرض دید ما می‌نهد.
اینک به عینیت و براساس مدارک متقن باستان شناختی می‌دانیم که تهران قدیمی تر از آن است که منابع تاریخی به ما می‌گفتند. چقدر قدیمی‌تر و با چه ماهیتی؟ پرسش اساسی است که برنامه‌ای جامع و فراگیر را در زمینۀ باستان شناسی شهری در تهران می‌طلبد.
باستان شناسی شهری (Urban Archaeology) از شاخه‌های نسبتاً جدید باستان شناسی است که کارشناسان آن در مغرب زمین سال‌ها است با گمانه زنی و کاوش در بافت‌های شهری به اطلاعات پرارزشی در زمینۀ قدمت شهرهای اروپایی و امریکایی پی برده اند؛ از کشف و کاوش مهرابه‌ای میترایی از زمان رومیان (مربوط به سدۀ سوم میلادی) در قلب لندن به سال ۱۹۵۴ میلادی تا کشف و کاوش نمایشخانۀ گل سرخ (مربوط به اواخر سدۀ شانزدهم میلادی) به سال ۱۹۸۹در محلۀ ایست‌اند لندن که بسیاری از نمایش های ویلیام شکسپیر، اول بار در آن به روی صحنه رفته‌اند. از ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۱ نیز از رهگذر کاوش‌های باستان شناختی مشخص شد که شهر یورک در مرکز انگلستان روی اطراق گاه وایکینگها (مربوط به سدۀ دهم میلادی) احداث شده است. اینکه بخش قدیمی شهر پاریس (همان محلۀ مولوی آنان) روی یکی از بزرگترین گورستان‌های جهان مربوط به سده‌های شانزدهم تا نوزدهم میلادی بنا شده هیچ گاه بر کسی پوشیده نبود، اما پس از پژوهش‌های باستان شناختی در دهه‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ بود که به سال ۲۰۱۳ این محوطۀ باستانی به روی عموم گشوده شد و اینک یکی از چهارده موزۀ بزرگ پاریس است و پس از لوور بیشترین بازدیدکننده را به خود جلب می‌کند.
در ارض جدید، در قلب شهر نیویورک، در پایین دست منهتن – که به‌دلیل قرارگیری در قلب اداری، اقتصادی نیویورک زمین قیمتی سرسام آور دارد – به سال ۱۹۹۲ باستان شناسان موفق به کشف گورستانی متعلق به بردگان سیاهپوست مربوط به سده‌های هفدهم و هجدهم میلادی شدند که پس از کاوش‌های باستان شناختی و پژوهش های انسان شناختی، به سال ۱۹۹۳ ثبت آثار ملّی امریکا و به سال ۲۰۰۶ در محل آن یادمانی بنا کردند تا هرگاه آب‌ها از آسیاب افتاد سودجویان سراسیمه در آن به ساخت و ساز مشغول شوند. در مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک، به سال ۱۹۷۶ کارگران ادارۀ برق حین حفاری در یکی از میادین اصلی شهر به لوحی سنگی برخوردند.
باستان شناسان به محل فراخوانده شدند و طی فعالیت های گسترده‌ای از ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۲ که بخش وسیعی از محلات اطراف محل کشف طی آن تملک و کاوش شدند، باستان شناسان موفق شدند بخش بزرگی از معبد بزرگ آزتکها، آخرین حکومت فرامنطقه‌ای امریکای مرکزی پیش از ورود اسپانیایی‌ها را که قدمت آن به سدۀ شانزدهم میلادی باز می‌گشت کاوش و آزاد کنند. این معبد عظیم به سال ۱۹۸۷ ثبت فهرست آثار جهانی یونسکو شد و هر ساله میلیون‌ها نفر از آن بازدید می‌کنند.
خلاصۀ کلام اینکه ما ایرانیان به میراث باستانی خود، چه درون شهرها و چه برون آنها کم توجه هستیم. بخصوص در شهرها، به‌دلیل سودجویی لجام گسیختۀ زمانۀ ما، بی‌محابا آثار باستانی را نابود و بر بقایای آنها آپارتمان و پاساژ می‌سازیم.
ضرورت برنامۀ‌ریزی جامع در زمینۀ باستان شناسی شهری در ایران تنها راه اصولی کشف، احیا و نگاهداری آثار تاریخی ایران است. بر سازمان میراث فرهنگی، در مقام پاسدار و متولی آثار باستانی کشور واجب است که در وظیفۀ خود جدیت و توجه بیشتری به خرج دهد. بر پژوهشکدۀ باستان شناسی نیز لازم است که با تشکیل سریع کارگروهی در زمینۀ باستان شناسی شهری، پیش از آن که کشفیات اتفاقی آثاری را هویدا سازد، بر شناسایی و پاسداشت آثار باستانی مدفون زیر شهرهای ایران همت گمارد. شهرهایی چون کرمان و شیراز و اصفهان که به‌دلیل اهمال ما بیشتر آثار باستانی خود را از دست دادند، حداقل تلاش کنیم تا آثار باستانی باقی ماندۀ شهری، بخصوص پایتخت نوباوه‌مان را برای آیندگان حفظ کنیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

بهار ۹۸|سفری به سرزمین چهار فصل ایران؛ سفر نوروزی به آئینه تمام‌نمای طبیعت را از دست ندهید+تصاویر

استان زیبای اردبیل در منطقه‌ای خوش‌ییلاق واقع شده که گردشگری این منطقه تنها به گذشته و تاریخ تعلق ندارد، بلکه طبیعت دلربا و چشم‌نواز این منطقه مقصد بسیاری از گردشگران است. ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۲ استانها اردیبل نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، شهری سرد، زیبا و سرسبز با طبیعتی چشم‌نواز و جاذبه‌های تاریخی بی‌مثال، می‌تواند فرصت سفرِ خوبِ نوروزی باشد برای کسانی که دوست دارند چند روزی دل از دغدغه‌های زندگی شهری کنده و قدم به طبیعت بگذارند. استان اردبیل با یک میلیون و 270 هزار نفر جمعیت و 17 هزار و 953 کیلومتر مربع وسعت در شمالغربی ایران قرار داشته و حدود 1.9 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد.

این استان به لحاظ برخورداری از اقلیم مناسب به ییلاق ایران شهرت یافته و ظرفیت‌های بسیار و بی‌نظیری در حوزه طبیعی، تاریخی و فرهنگی دارد و گردشگری به عنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه اردبیل می‌باشد.

اردبیل؛ شهری با بیش از 1800 جاذبه تاریخی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: استان اردبیل هزار و 800 اثر تاریخی داشته و حدود 920  اثر ثبت شده ملی در کشور دارد.

نادر فلاحی تصریح کرد: علاوه بر مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، آثار متعدد تاریخی دیگری از جمله، بقعه شیخ جبرائیل کلخوران، بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر و محوطه تاریخی شهر یئری، قلعه اولتان پارس‌آباد، مجموعه بازار اردبیل، کاروانسرای شاه عباسی نیر، خانه صارم‌السلطنه نمین، مساجد، قلعه‌ها، پل‌ها، خانه‌های تاریخی و کاروانسراها نشان دهنده اهمیت تاریخی این استان است.

به گفته فلاحی استان اردبیل دارای 37 منطقه نمونه گردشگری در سطح بین‌المللی، ملی، منطقه‌ای و محلی و همچنین 12 روستای هدف گردشگری و 52 روستای دارای قابلیت طبیعی و تاریخی است.

وی اظهار داشت: این استان علاوه بر جاذبه‌های تاریخی بی‌مثال و کم‌نظیر 120 امامزاده و 11 موزه دارد، به علاوه توده کوهستانی سبلان با 4 هزار و 811 متر ارتفاع به عنوان یکی از هفت قطب گردشگری کشور، منشا چشمه‌های آب گرم و سرد است و دریاچه واقع در قله آن و شیروان دره‌سی به عنوان ژئو پارک در استان اردبیل قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل ادامه داد: این استان دارای 110 چشمه معدنی است که 75 چشمه آن آب گرم 35 چشمه آن آب سرد بوده که به همین جهت شعار گردشگری استان "اردبیل، سرزمین چشمه‌های بهشتی" انتخاب شده است.

فلاحی این استان را به جهت برخورداری از طبیعت بکر آینه تمام نمای طبیعت و سرشت خدادادی عنوان کرد و یادآور شد: طبیعت چشم‌نواز و زیبای این استان سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگر،‌ کاوشگر و تاریخ‌شناسان است، که ما مفتخریم در این زمینه با زیباترین امکانات گردشگری طبیعی از این عزیزان به نحو شایسته میزبانی می‌کنیم.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز درباره زیبایی‌های طبیعی استان اردبیل گفت: اردبیل از جمله زیباترین و پرجاذبه‌ترین شهرهای ایران به لحاظ تنوع آثار و جاذبه‌های گردشگری و تاریخی به شمار می‌رود و با قرار گرفتن در دامنه سبلان از مقاصد مهم گردشگری در کشور می‌باشد که ما به داشتن چنین منطقه‌ای با جاذبه‌های بی‌مثال افتخار می‌کنیم.

صغری فرشی با اشاره به ظرفیت آبگرم های معدنی در استان اردبیل، به تشریح خاصیت و وضعیت برخی از این آبگرم ها پرداخت و اظهار کرد: آبگرم قینرجه با 84 درجه سانتیگراد به عنوان گرم ترین، آبگرم قوتور سویی با ph برابر با 2 و 7 به عنوان اسیدی ترین آب گرم  و آب گرم گاومیش گلی با دبی 65 لیتر در ثانیه به عنوان پر آب ترین آب گرم در استان اردبیل شناخته می‌شود.

وی ادامه داد: 12 مجتمع آب درمانی از جمله آب درمانی ایرانیان، شهر آفتاب، سردابه، قیه‌سویی، قینرجه مشگین‌شهر، شابیل، وله زیر، ژنرال، قهوه‌سویی، پهنلو، قینرجه نیر، بش باجیلار و گیوی در شهرستان‌های اردبیل، سرعین، مشگین‌شهر، نیر و کوثر قرار داشته و توسعه توریسم سلامت در استان را رونق می‌بخشد.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: تنوع تولید صنایع‌دستی، استان اردبیل را در زمره استانهای مهم و فعال تولیدکننده محصولات صنایع‌دستی کشور قرار داده است که در این خصوص تا جایی که بنده اطلاع دارم بیش از 50 نوع محصول صنایع‌دستی در مناطق روستایی، عشایری و شهری استـان اردبیل تولید و به بازارهای داخل و خارج از کشور عرضه می‌شود.

بقعه شیخ‌صفی؛ شکوه معماری ایران_اسلامی

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی مجموعه‌ای از آرامگاه‌ها و بناهای تاریخی بزرگان، مشاهیر و سلاطین دوره شیخ صفی‌الدین بوده است که این بنای تاریخی، همچون نگینی در مرکز شهر اردبیل می‌درخشد.

این بقعه تاریخی با قدمتی 700 ساله یکی از آثار باستانی مهم کشور است که در پنجم تیرماه سال 89 به عنوان یازدهمین اثر ارزشمند تاریخی ایران از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

بقعه تاریخی شیخ صفی‌الدین اردبیلی یکی از بناهای ارزشمند و مکان های باستانی و تاریخی کشور محسوب می‌شود، بعد از ثبت جهانی این آثار باستانی، نظر و نگاه بسیاری از گردشگران و توریست‌های جهان را به سمت خود معطوف ساخته و مقصد اصلی سفر بسیاری از مردم دنیاست، به گونه‌ای که امروزه شاهد حضور خیل عظیم گردشگران و مسافران از جای جای دنیا در این مکان تاریخی ارزشمند هستیم.

 

یکی از موارد منحصر به فرد این مجموعه، این است که این بقعه حاوی دهها اثر بدیع در مضامین مختلف رشته‌‌های هنری است که از آن جمله می‌توان به عالی‌‌ترین نوع کاشی‌کاری معرق و مقرنس و گچ‌‌بری کتیبه‌‌های زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی (میرعماد، میر قوام‌الدین، محمد اسماعیل و...) منبت‌های ارزنده، نقره کاری، تذهیب و طلاکاری، نقاشی و تنگ ‌بری اشاره کرد.

این مجموعه تاریخی با عنوان "مقبره شیخ صفی‌الدین و بناهای متعلق به آن در 15 دی ماه 1310 جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید که این بنا هم اکنون در محله قدیمی عالی‌قاپو و در مجاورت خیابان شیخ صفی در موقعیت جغرافیایی مناسبی، در مرکز شهر اردبیل با مساحتی بالغ بر 21 هزار متر مربع واقع شده است.

دریاچه شورابیل؛ مرزی میان آرامش و هیاهو

دریاچه شورابیل دریاچه‌ای زیبا با مساحتی 120 هکتار در 2 کیلومتری، در جنوب شرقی استان اردبیل، در کنار یکی از پرترددترین خیابانهای شهر و منطقه کاملا مسکونی به دور از هرگونه آلودگی واقع شده است.

این دریاچه یکی از نقاط گردشگرپذیر و طبیعی بوده که درمان از طریق گل و لای و آب شور آن از یک طرف و پرورش انواع ماهیان به خصوص ماهی قزل آلای رنگین کمان از طرفی دیگر، همه و همه بر زیبایی‌های منحصر به فرد این منطقه گردشگری در اردبیل می‌افزاید.

دریاچه شورابیل تنها به دریاچه محیط گردشگری پیرامون آن ختم نمی‌شود بلکه اسکله قایقرانی، دو میدانی، دوچرخه‌سواری، باغ وحش، هتل‌های مجهز و زیبا، گنجینه تاریخ طبیعی، نمایشگاه بین‌المللی و بازارچه صنایع دستی و مجموعه شهر بازی از دیگر امکاناتی هستند که در مراجعه به شورابیل می‌توان از آن‌ها با عنوان تجهیزات و تدارکات گردشگری این منطقه نام برده و بهره‌مند شد.

دریاچه شورابیل قبل از اینکه به مجتمع تفریحی تبدیل شود پذیرای افراد و مسافرانی بوده است که از ناراحتی پوستی و درد مفاصل رنج می‌برده و از گل و لای دریاچه برای درمان اعضای بدن خود استفاده می‌کردند، که متاسفانه با گذشت زمان و افزوده شدن آب شیرین، این خاصیت درمانی خود را از دست داده ‌است اما با این همه باز هم نمی‌توان از زیبایی‌های یک دریاچه در نقطه مرکز شهر چشم پوشی کرد.

 

 

بالیقلی چای؛ رودخانه‌ای زیبا در دل شهر اردبیل

بالیقلی چای بعد از قره‌سو، که از شرق اردبیل از رشته کوه‌های تالش سرچشمه می‌گیرد، مهمترین رودخانه منطقه است که از اجتماع چشمه سارها و باران دامنه جنوبی کوه‌های ساوالان و دامنه‌های شمالغربی بزقوش تشکیل می‌شود و پس از عبور از مرکز شهر اردبیل در شمال دشت وارد رودخانه قره سو می‌شود و میزبان گردشگران در طول فصول گرم و گردشگری است.

سرشاخه‌های مهمی نظیر برجلوچای، سقزچی چای، آغلاغان، جوراب چای، درویش چای و لاطران چای در مسیر به این رودخانه پیوسته و آنرا پرآب می‌سازند، که وجه تسمیه بالیقلی چای بیانگر زیست انواع ماهیان در این رودخانه است که عبارتند از قزل آلای خال قرمز، سس ماهی، ماهی سیاه، شاه کولی، همچنین این رودخانه زیستگاه دائمی پستاندار آبزی سمور آبی و زیستگاه عبوری و فصلی انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی است که همین امر زیبایی‌های این رودخانه را بیش از پیش نمودار ساخته و دو چندان می‌کند.

جمعه مسجد؛ تجلی تاریخ کهن اردبیل

مسجد جمعه اردبیل، در محله پیرشمس‌الدین اردبیل یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی این شهر به شمار می‌آید که سالانه شمار زیادی از مومنان و مسافران را به سمت خود فرا می‌خواند.

این بنای تاریخی در کنار آتشکده‌ای که مربوط به دوره اشکانی بوده، قرار گرفته و ساختمان قبلی مسجد که مربوط به آتشکده بوده، شامل حیات، ایوان و طاق باشکوهی بوده است که در حمله مغول در سال 620 هجری قمری از بین رفته و در حدود سال 650 هجری قمری مجددا بازسازی شده است.

در حال حاضر، ساختمان اصلی مسجد از بین رفته و تنها بخشی از آن باقی مانده اما با این همه باز هم زیبایی و تجلی کهن و تاریخی خود را از دست نداده است. معماری باشکوه این مسجد سبب شده تا جمعه مسجد اردبیل در زمره باشکوه‌ترین جاذبه‌های تاریخی این شهر قرار گرفته و میزبان بسیاری از مسافران باشد.

دریاچه نئور؛ طعم شیرین طبیعت

دریاچه نئور یکی از بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین کشور است که نقطه آغاز یکی از زیباترین مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه سواری و سافاری است، که شما را به روستای زیبای سوباتان می‌رساند.

با سفر به این دریاچه می‌توانید از مناظر طبیعی و تماشایی بسیاری، همچون کوه‌های سر به فلک کشیده و گلزارهای وحشی لذت ببرید که در کنار این موضوع، نئور یکی از بهترین مقاصد برای تجربه ماهیگیری و صید قزل آلای رنگین کمانی است.

نئور در واقع مشتمل بر دو دریاچه حدود 40 هکتاری و 180 هکتاری است، که در فصل بهار به هم می‌پیوندند و دریاچه‎ای با عمق 5/5 متر تا 13 متر و وسعتی بیش از 200 هکتار را تشکیل می‌دهند.

محدوده این دریاچه به دلیل برخورداری از اکوسیستمی جالب و کم نظیر به عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی، تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است و به سبب برخورداری از ارزشهای زیستگاهی، اکوتوریستی، زنبورداری، کشاورزی و دامداری، ارزش و اهمیت بسیاری دارد.

زیبایی‌های دریاچه نئور باعث می‌شود که بسیاری از علاقه‌مندان طبیعت برای گذران ساعاتی به دور از همهمه شهر، بساط خوشگذرانی و پیک نیک خود را در این منطقه برپا کنند و از زیبایی این جلوه بی‌بدیل طبیعی لذت ببرند.

پل‌هایی با قدمت چند صد ساله در بهشتی به نام اردبیل

شهر اردبیل، پلهای تاریخی و باستانی بسیاری دارد که قدمت بیشتر آنها به چند صد سال قبل می‌رسد و با معماری خاصی طراحی و اجرا شده‌اند، که اگر چه در طول سالهای گذشته بخش یا قسمتی از برخی از این جاذبه‌های تاریخی، تحت تاثیر تغییرات اقلیمی و شرایط آب و هوایی دستخوش برخی تغییرات شدند اما باز هم زیبایی این پل‌ها مثال‌زدنی است.

پل هفت چشمه (یئدی گؤز کورپوسو)، پل سامیان، پل ابراهیم‌آباد، پل کلخوران، پل گیلانده، پل نادری، پل ججین(داش کسن)، پل یعقوبیه و پل سید آباد من جمله این آثار تاریخی و پل‌های باستانی شهر زیبای اردبیل می‌باشد.

سوغاتی و صنایع دستی اردبیل

قالی، ورنی، گلیم، مسند، جاجیم، انواع محصولات چرمی و... از جمله تولیدات مهم صادراتی استان اردبیل به خارج از کشور به شمار می‌آیند.

ساوالان بالی (عسل سبلان)، آیران آشی(آش دوغ) و قارا حلوا( حلوای سیاه) از سوغاتی‌های استان اردبیل بوده و اغلب گردشگران در مسافرت به استان اردبیل در کنار این محصولات، از گوشت و لبنیات برای سوغاتی خریداری و استفاده می‌کنند.

به گفته مدیر کل امور عشایری استان اردبیل این استان دارای 75 هزار نفر جمعیت عشایری با 43 طایفه است، که از نظر جمعیت رتبه سوم کشوری را داشته و توسعه عشایری در استان را رونق می‌بخشد. طبق برآوردها بیشترین تولیدات دامی و صنایع دستی را جمعیت عشایری استان اردبیل عهده‌دار می‌باشند.

معاون صنایع دستی میزان فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل گفت: قالیبافی، گلیم‌بافی، ملیله‌سازی،خراطی چوب، گره چینی، نگارگری ایرانی، زیور آلات سنتی، البسه محلی، سفالگری، احجام چوبی، منبت و معرق چوب، تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و ورشو سازی از جمله صنایع دستی شهر اردبیل می‌باشد که هر یک از این صنایع طرفداران و خریداران خاص خود را دارد و همه ساله مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد.

ملکه گلمغانی‌زاده تصریح کرد: صنایع دستی اردبیل بیش تر توسط عشایر و ساکنان شهرها و روستاهای کوچک منطقه صورت می‌گیرد که قالی بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی از کهن‌ترین صنایع دستی شهرستان اردبیل و از عمده‌ترین این صنایع دست‌دوز در منطقه است که دارای شهرت فراوان و اهمیت ویژه‌ای هستند.

وی اظهار کرد: فرش اردبیل در مجموعه فرش‌های نفیس آذربایجان به شمار می‌آید که نقش شکسته و اسلیمی، زمینه فرش‌های تولیدی فرش بافان اردبیلی را تشکیل می‌دهد و بر اساس آمار موجود 80 درصد فرش تولیدی شهرستان اردبیل، به خارج از کشور و بیشتر به کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه و ژاپن صادر می‌شود.

به گفته معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان بسیاری از نقش‎های فرش‌های دستباف اردبیل، زینت بخش خانه‌های مردم در کشورهای همسایه است و به دلیل بافت و تار و پود قوی، مشتریان زیادی در سراسر دنیا دارد.

انتهای پیام/ ز

R41374/P4001/S6,49/CT6

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

جدیدترین عکس های بازیگران و چهره ها در کنار خانواده

کلیدواژه: تاريخ تهران

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۹۶۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سیلاب ۱۴ میلیارد تومان به بناهای تاریخی استان کرمانشاه خسارت وارد کرد
 • فنوج با یادگار‌هایی از دوران ایران باستان جذاب و دیدنی
 • «فنوج» با یادگارهایی از دوران ایران باستان چشم انتظار گردشگران
 • فنوج با یادگارهایی از دوران ایران باستان جذاب و دیدنی
 • استقبال گردشگران از موزه باستان شناسی دره شهر
 • مردان نمکی زنجان پرده از هویت تاریخی زنجان بر می‌دارند
 • گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!
 • موزه «مردم شناسی»؛ محلی برای نشان فرهنگ های ایلام
 • سفری به گذشته در گنجینه های تاریخی خراسان شمالی
 • محله‌های قدیمی هویت پنهان
 • بهار ۹۸|راسته بازارهای قدیمی همدان؛ قلب تپنده پایتخت تاریخ و تمدن+ تصاویر
 • الگوریتم‌های پیچیده‌تر، انسان‌های ساده‌لوح‌تر؟
 • جاذبه های گردشگری شهر تاریخی دلیجان+تصاویر
 • می‌گفتند باستانی ‌پاریزی مورخ جدی نیست!
 • عمارت مفخم، روایتگر آداب حکومت داری قاجارها
 • گذرتان اینجاست از جاذبه ها دیدن کنید
 • مسیرهای گردشگری شمال خوزستان را بشناسید/سفر به مناطق بکر در نوروز
 • شهر سوخته، بهشت باستان شناسان جهان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی
 • مسیرهای گردشگری شمال خوزستان را بشناسید/سفر به مناطق بکر