به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز،    تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می‌دهند، افرادی که در شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک و اینستاگرام فعال بوده  و مدت‌زمان زیادی در طول روز را به این شبکه‌ها اختصاص می‌دهند، با مشاهده تصاویر دیگر کاربران به مقایسه زندگی خود با آن‌ها پرداخته و تصور می‌کنند که دیگران زندگی‌شان بسیار بهتر از آن‌هاست.

محققان معتقدند که چنین رفتارهای اجتماعی با اختلال افسردگی عمده ارتباط دارد.

 

تیمی از پژوهشگران دانشگاه ایالتی تگزاس، پنج فاکتور مهم شبکه‌های اجتماعی مرتبط با اختلال افسردگی عمده را شناسایی کرده‌اند. آن‌ها در طی انجام تحقیقات خود، رفتار ۵۰۰ هزار فعال شبکه اجتماعی ازجمله فیس‌بوک، توییتر یا اینستاگرام را موردبررسی قراردادند.

 

افرادی که به میزان زیاد در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند، کسانی که به‌احتمال‌قوی خودشان را با دیگر افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی که تصاویر اغراق‌آمیز از زندگی‌شان را به اشتراک می‌گذارند، مقایسه کرده و کمتر پیش می‌آید که تصاویری از خود به اشتراک بگذارند، ممکن است درخطر ابتلا به اختلال افسردگی عمده قرار داشته باشند. این مطالعه همچنین نشان داد، شرکت‌کنندگانی که بیش از ۳۰۰ حساب توییتر را دنبال می‌کنند کمتر احتمال دارد که به این عارضه دچار شوند. رفتارهای غلط اجتماعی چون مقایسه تصاویر مجازی زندگی دیگران بازندگی واقعی خود می‌تواند خطر ابتلا به عارضه اختلال افسردگی عمده را افزایش دهد.

 

کریستا هاوارد (Krista Howard) از دانشگاه ایالتی تگزاس در رابطه با مضرات و مزایای استفاده از شبکه‌های اجتماعی گفت: «درحالی‌که این تحقیقات جدید اثر و ارتباط رفتارهای غلط اجتماعی را با افسردگی زیاد به‌صورت خیلی پررنگ نشان می‌دهد، مهم است بدانیم که استفاده از شبکه‌های مختلف اجتماعی می‌تواند منافع مثبت زیادی ازجمله حمایت اجتماعی را برای بسیار از افراد در برداشته باشد.»

 

هاوارد در ادامه توضیحاتش اظهار داشت: «بهتر است، افرادی کارآمد برای ایجاد آگاهی از چگونگی شبکه‌های اجتماعی در نظر گرفته شوند تا تغییرات لازم در استفاده از شبکه‌های اجتماعی به وجود آمده درنتیجه آن رفتارهای مرتبط با اضطراب روانی و افسردگی کاهش پیدا کند.

 

برخی از تغییرات می‌تواند شامل کاهش زمان صرف شده در شبکه‌های اجتماعی یا دنبال نکردن افراد یا گروه‌هایی باشد که در آن‌ها ایجاد آشفتگی یا مقایسه می‌کند.»شرح کامل این پژوهش‌ها و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره در مجله تحقیقات کاربردی رفتار زیستی (Journal of Applied Biobehavioural Research) به چاپ رسیده و قابل‌دسترس است.

 

بهداشت نیوز

2025

منبع: جام نیوز

خبر بعدی:

برداشت‌های غلط راست و چپ ایرانی از «فوکویامای نو»

آن هنگام که فوکویاما در گفت‌وگو با «نیواستیتسمن» از ضرورت بازگشت به سوسیالیسم سخن گفت یا در جای دیگر پیش‌بینی مارکس را در مورد بحران مازاد تولید و فقیرتر شدن کارگران در نظام کاپیتالیستی مورد ستایش قرار داد، روشنفکران ما و شبکه‌های حامی- پیرو آنان به تکاپو افتادند و از ظن خود با این تاملات نویسنده کتاب «زوال و نظم سیاسی» همراهی کردند.به گزارش بلاغ،مارکسیست‌ها آن را به‌منزله حقانیت مارکسیسم و توبه لیبرال‌ها از لیبرالیسم خواندند و لیبرال‌ها نیز در مقابل، چنین تاملاتی را با تازیانه نکوهش نواختند. اما هر دو گروه در این برداشت‌های سطحی از اصول و موازین علمی و معرفتی عدول کردند.  

به گزارش اقتصادنیوز؛ «هادی خسروشاهین»، روزنامه‌نگار در یادداشتی با عنوان «روشنفکران آنها منوّرالفکران ما» در روزنامه «دنیای اقتصاد» تفسیرها و برداشت‌های جریانات روشنفکری چپ و راست ایرانی از تأملات جدید «فرانسیس فوکویاما» را مورد نقد و نکوهش قرار داد. متن این یادداشت به شرح زیر است:

«نگاه ما ایرانیان به ساحت علم (تبیین پدیده‌ها) و دانش (فهم و ادراک پدیده‌ها) اغلب سویه‌هایی از ایدئولوژی به خود می‌گیرد؛ در‌حالی‌که کارکرد این دو حوزه جوهرا و ماهیتا با یکدیگر متفاوت است. اگر علم را تلاشی نظام‌مند برای یافتن روابط خطی و غیرخطی میان پدیده‌های طبیعی و غیرطبیعی در نظر بگیریم و دانش را فهم و آگاهی از جهان برساخته و استوار بر ذهن و ادراک آدمی، آن‌هنگام ایدئولوژی با خصلت غیریت‌سازی‌اش و تمایزگذاری میان اندیشه‌های همراه و خردهای ناهمراه هیچ نسبتی با آن دو دیگر متقدم ندارد.

اما در ایران به دلیل مرزبندی‌های ناروشن در حوزه نظر و حوزه عمل و تعاملات و تقابلات میان این حوزه‌ها با یکدیگر، تئوری‌ها و اندیشه‌ها به‌عنوان ابزارهای تبیین یا تفهیم واقعیت خیلی زود خصلت ایدئولوژیک به خود می‌گیرند و به جای حرکت در مسیر کارکرد اولیه‌شان به جولانگاه نزاع‌های یا با ما یا علیه ما تبدیل می‌شوند. به همین دلیل هم هست که منازعات روشنفکران ما بیش از آنکه رهگشا باشد، رهزن است و پیش از آنکه گشایش بیافریند، ما را در کوچه بن‌بست دوئل‌های آتشین کلامی می‌اندازد.

در چنین آشفته‌بازاری بسیار طبیعی می‌نماید که نسبت ما با اندیشه‌ها و تئوری‌های برون‌مرزی تحت‌تاثیر چنین دگماتیسم نقابداری قرار گیرد. نحوه کنش و واکنش ما نسبت به تاملات فکری تئوریسین «پایان تاریخ» پیرامون آسیب‌شناسی کاپیتالیسم نیز از همین سنخ است.

آن هنگام که فوکویاما در گفت‌وگو با «نیواستیتسمن» از ضرورت بازگشت به سوسیالیسم سخن گفت یا در جای دیگر پیش‌بینی مارکس را در مورد بحران مازاد تولید و فقیرتر شدن کارگران در نظام کاپیتالیستی مورد ستایش قرار داد، روشنفکران ما و شبکه‌های حامی- پیرو آنان به تکاپو افتادند و از ظن خود با این تاملات نویسنده کتاب «زوال و نظم سیاسی» همراهی کردند. مارکسیست‌ها آن را به‌منزله حقانیت مارکسیسم و توبه لیبرال‌ها از لیبرالیسم خواندند و لیبرال‌ها نیز در مقابل، چنین تاملاتی را با تازیانه نکوهش نواختند.

اما هر دو گروه در این برداشت‌های سطحی از اصول و موازین علمی و معرفتی عدول کردند. هیچ یک به این مهم توجه نکردند که فوکویامای قرار گرفته در غرب گزاره‌ها و تاملاتش مبتنی بر دانش و علم است و در این مسیر ذره‌ای حاضر به کوتاه آمدن از همه آن موازین و چارچوب‌ها نیست. پس او برخلاف مدعیان ایرانی علم و دانش، عرصه تامل و تدبر را جایی برای توبه نمی‌بیند. در این منظومه باید به جای توبه، ابطال‌گرایی را قرار داد. به عبارت بهتر، نظریه‌پردازان توبه نمی‌کنند، بلکه ممکن است در موقعیت ابطال‌پذیری تئوری‌هایشان قرار گیرند و این خود از مسلمات دانش‌پژوهی در دنیای مدرن است.

او در این مسیر هیچ ابایی ندارد از اینکه مثلا در فصل دموکراسی کتاب زوال و نظم سیاسی بارها و بارها به تحسین مارکس و پیش‌بینی‌اش از سرانجام نظام سرمایه‌داری بپردازد. او اتفاقا به تبعیت از مارکس، اقتصاد را در حکم زیربنا قرار می‌دهد و روبنای دموکراسی را به آن متصل می‌کند. او در عین تمجید دستی در تنقید هم دارد و در پروسه نظریه‌پردازی‌اش انتقاداتی را به مارکس وارد می‌سازد تا در نهایت اندیشه خود را این‌چنین سامان و سازمان دهد: «رشد اقتصادی با گذر از  یک روند چندمرحله‌ای به دموکراسی می‌انجامد. به عبارت دیگر، رشد اقتصادی با گسترش تقسیم کار موجبات بسیج اجتماعی را فراهم می‌کند و این هم به نوبه خود تقاضا برای حاکمیت قانون و دموکراسی بیشتر را شدت می‌بخشد.»

اما در اینجا پرسش مهمی مطرح می‌شود: چرا فوکویاما پس از تقریبا ۳۰ سال از  فروپاشی شوروی به مارکس رجعت کرد؟ پاسخ به این پرسش کلیدی ما را به تجربه زیسته فوکویاما می‌رساند. او ظهور پوپولیسم در غرب و پیدایش سیاستمدارانی همچون ترامپ در ایالات‌متحده را ناشی از نوعی عدم توازن در حوزه عمومی طی سال‌های گذشته می‌داند. فوکویاما از این مساله آگاه است که تکنولوژی در حال ایجاد تغییرات بنیادین در بازار کار کشورهای سرمایه‌داری است. او در این راستا پیشنهاد می‌کند که میزانی از مداخله دولت در اقتصاد و ساحت عمومی الزامی است و باتوجه به تحولات  پیش‌رو دیگر نمی‌توان اقتصاد و بازار را به حال خود رها کرد.»

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: اینستاگرام توییتر اینستاگرام توییتر شبکه های اجتماعی گوناگون اضطراب جام نیوز افسردگی

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۹۸۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • به خاطر مغزتان، از ۷ عادت غلط در زندگی دور بمانید
 • مقایسه دو گوشی گلکسی نوت ۸ و گلکسی اس ۹ پلاس +تصاویر
 • واکنش ملانیا ترامپ به رفتارهای عجیب و زننده ترامپ
 • پرچمدار جدید آزادی زنان در عربستان سعودی کیست؟/ دختری که آل سعود را به دردسر انداخت،بشناسیم + تصاویر
 • مقایسه دو گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۸ و سامسونگ گلکسی اس ۹ پلاس +تصاویر
 • واکنش ملانیا ترامپ به رفتارهای زننده ترامپ! +عکس
 • اروپا با رفتارهای موذیانه خود بدنبال وقت کشی است/ اشرافی گری در تضاد با آرمان های نظام جمهوری اسلامی ایران است
 • اختلال در ۳ مرکز مخابراتی تهران
 • افکار وسواسی در کودکان اغلب چه محتوایی دارد؟
 • اختلال تلفنی در 3 مرکز مخابراتی تهران
 • رفتارهای قرآنی را در بین مخاطبان نهادینه کنید
 • بهترین و محبوب ترین مقاصد گردشگری آسیایی را بشناسیم
 • رفتارهای قرآنی هنوز در جامعه نهادینه نشده است
 • تاثیر افسردگی بر رابطه زناشویی
 • میکروب‌ها را بیشتر بشناسیم
 • معاملات الگوریتمی جلوی رفتارهای هیجانی در بورس را می گیرد
 • زنگ خطر حرکت قطار نوجوانی بر «ریل افسردگی» به صدا در آمده است
 • افسردگی پس از سقط جنین را جدی بگیریم
 • دردسر رفتارهای عروس پولدار برای داماد غیرتی !