سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: قویا معتقدیم تلاش برای القا و تحمیلِ تفسیری نادرست از قطعنامه ۲۲۳۱ در مورد برنامه موشکی ایران رفتاری غیرمسئولانه است.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی جمعه شب در واکنش به سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در خصوص برنامه موشکی کشورمان، گفت: انتظار می‌رود فرانسه از تکرار ادعاهای نادرست مخالفان برجام خودداری کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: برخلاف ادعای سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، نه برنامه موشکی ایران با اهداف غیرمتعارف پایه‌گذاری شده است و نه آنچه به عنوان حق طبیعی ایران برای تقویت توانمندی‌های علمی و دفاعی خود در قالب برنامه موشکی توسعه یافته است، برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ است. در هیچ بخشی از این قطعنامه، ایران از برنامه موشکی متعارف و دفاعی و کاربردهای علمی منع نشده است. ما قویا معتقدیم تلاش برای القا و تحمیل تفسیر و برداشتی نادرست از قطعنامه ۲۲۳۱ در مورد برنامه موشکی ایران رفتاری غیرمسئولانه است.

سخنگوی وزارت خارجه در پایان تأکید کرد: برنامه موشکی ایران دفاعی، ملی، متعارف و نه تنها قانونی است بلکه حق طبیعی ملت ایران به شمار می‌رود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

تنش‎های امنیتی و بی‎ثباتی کشور نتیجه استانی شدن انتخابات مجلس/ کپی‎برداری نادرست از طرح‎های بیگانه، کشور را متضرر می‎کند

کارشناس ارشد حقوق با بیان اینکه کپی برداری نادرست از طرح های بیگانه کشور را متضرر می کند، گفت: تنش های امنیتی و بی ثباتی کشور نتیجه استانی شدن انتخابات مجلس خواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گلستان ما؛ مجتبی لشکر بلوکی کارشناس ارشد حقوق در گفتگو با این پایگاه خبری درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس، اظهار کرد:  طرحی که بعنوان قانون انتخاباتی مجلس عنوان کردند دارای 5 ماده و 3 تبصره است که در آن برخی از مناطق و اقلیت های دینی را استثنا قرار دادند که دارای معایب زیادی است.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس در کمیسیون امور داخلی کشور وشوراها در حال پیگیری این طرح هستند، افزود: زمزمه های پیشنهاد این طرح از مجلس چهارم آغاز شد و  پیگیری های آن در مجلس ششم انجام شد و تا به این دوره که در مجلس دهم هستیم  به تصویب نرسیده و بار دیگر توسط نمایندگان دنبال می شود.

محاسن این طرح ازسوی نمایندگان موافق

کارشناس ارشد حقوق با بیان اینکه نمایندگان مجلس محاسنی را برای این طرح بیان می کنند، گفت: موافقان این طرح معتقدند؛ هر نماینده ای که به این شیوه انتخاب شود، خود را نماینده یک استان می داندو ضمن اینکه از مسائل حاشیه ای جدا می شوند باعث نگاه ملی وکلان آنان نیزمی شود، دوم اینکه قطعا افرادی که در لیست این طرح بعنوان نامزد مطرح می شوند، افرادی مدیر، توانمند و شناخته شده  و دارای سابقه مدیریت بهتراستفاده می شود و در مجموع افراد قوی تری را به مجلس ارائه می دهند .

عدم توجه به قومیت ها و دسترسی به نمایندگان در نقاط دور از مرکز

لشکر بلوکی در ادامه معایب این طرح را بیشتر از محاسن بیان کرد و عدم توجه به قومیت ها را یکی بزرگترین معایبآن برشمرد و اذعان کرد: ایران دارای رنگین کمان اقوام است و در هراستان یک تا چند قوم را شامل می شود اما باتوجه به استانی بودن انتخابات متعاقب آن افرادی توسط جریانات سیاسی معرفی می کنند که اغلب در مرکز استان و در مدیریت مرکز و یا استان قرار داشته باشند و قومیت ها کمتر نقش داده می شوند برخی از اقوام از داشتن کاندیدا محروم می شوند .

این کارشناس سیاسی ادامه داد: در این قالب دسترسی به نمایندگان بخصوص در مناطق دورتر از مرکز استان و دور افتاده دشوار می شود چرا که معمولا نمیاندگان حتی سرکشی به دفاتر شهرهای کوچک را انجام نمی دهند.

وی با بیان اینکه افزایش تنشهای قومیتی از معایب دیگر این طرح است، تاکید کرد: این تنش ها برای امنیت و ثبات کشور بسیار مضر است.

ناقض اصل سوم قانون اساسی

لشکربلوکی با بیان اینکه نمایندگانی که پیگیر تصویب آن هستند، میزان درصد رای مرکز استان را 10 تا بیست درصد در نظر می گیرند  تا از حوزه خود نماینده  شوند، تصریح کرد: در مجموع محوریت پیش برندگی در مرکز استان به دلیل مرکزیت جریانات سیاسی و پرجمعیت تربودن و حضور تعداد بیشترافراد حائز شرایط نمایندگی و رای دادن برای سایر افراد در شهرستان ها این یک تبعیض تقسیم عادلانه امکانات و رفاهیات خواهد بود.

این پژوهشگر گلستانی با بیان اینکه طرح استانی شدن انتخابات اصل سوم قانون اساسی را نقض می کند، یادآورشد: بر طبق این اصل که خود 16 زیر بند دارد دولت را به فراهم کردن امکانات و شرایط اجرایی قضایی تعاون و مشارکت مردم را برای همه موظف می کندو مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت سیاسی اجتماعی و فرهنگی هم یکی از این بند ها است لذا طرح ها و لوایح نمی تواند ناقض قانون کشور باشد.

کاهش میزان مشارکت در انتخابات

لشکر بلوکی توضیح داد: این اصل، این اشکال را بوجود می آورد که افرادی که ازمرکز استان به دورهستند، احساس بی نماینده بودن پیدا می کنند، دلسرد و بی انگیزه می شوند و تصور می کنند که رای آنها بی فایده است لذا مشارکت در انتخابات کاهش می یابد.

پیروزی یک حزب سیاسی آفت نمایندگی است

وی پیروزی یک حزب و یک جریان سیاسی خاص را نتیجه استانی شدن انتخابات و آفت نمایندگی بیان کرد، افزود: این امر موجب یک صدایی در مسائل سیاسی شده و نظارت ها کاهش می یابد زیرا همسویی دولت و مجلس به دلیل عدم نظارت دقیق نمایندگان برکار دولت ، احتمال تبانی و فدا کردن منافع ملی به خواسته های حزبی به ضرر منافع کشور است .

این کارشناسی سیاسی اجتماعی اذعان کرد: افرادی که می خواهند نامزد شوند در لیستی استانی وارد شوند که اغلب توسط احزاب استان بسته می شود بنابراین افراد مستقل و کسانی که وابستگی حزبی ندارند از گردش انتخابات حذف می شوند.

افزایش هزینه انتخابات

وی افزایش هزینه انتخابات را از معایب دیگر این طرح عنوان کرد و گفت: به دلیل لیستی شدن انتخابات برای قرار گرفتن افراد در لیست هزینه طلب می شود، حتی برای انتخابات در سطح گسترده در استان هزینه هنگفتی باید انجام شود و نمایندگان فعلی و آن دسته از مدیرانی که استطاعت مالی دارند می توانند بپردازند و این خود به دور از عدالت است.

وام دار بودن نمایندگان به کانونهای قدرت و ثروت

لشکر بلوکی همچنین سرمایه گذاری کانون های قدرت و ثروت برای ورود افراد منتخب خود به خانه ملت را آفت دیگر این طرح بیان کرد و افزود: این افراد که در ایام انتخابات نامزدهای خود را جهت تبلیغات پشتیبانی مالی کردند توقعاتی دارند که اغلب خلاف قانون، چشم پوشی و استفاده از رانت ها است، نماینده منتخب چون وام دار آنها است به اینها تن می دهد و این آسیب زا است، عدالت برقرار نمی شود و به ضرر قشر متوسط به پایین خواهد بود.

ثبات جایگاه نمایندگان فعلی  و پرنفوذ

کارشناس ارشد حقوق در ادامه این طرح را ثبات جایگاه نمایندگان فعلی  و برخی نمایندگان سابق بیان کرد و افزود: علاوه بر نزدیک شدن به کانون قدرت و ثروت چون نمایندگان دارای قدرت و نفوذ می شوند مدیران و جریان های هم طیف و برخی از مردم که دوست دارندبرای بهبود کاری و اجتماعی به آنها متصل شوند را همسو می کنند، به همین دلیل نسبت به افرادی که برای نخستین بار قصد نامزد شدن دارند در جایگاه بالاتری  قرار می گیرندو رقابت با آنها سخت می شود، از این حیث به نفع نمایندگان فعلی مجلس است و از این جایگاه می توانند بهره ببرند .

شوراهای محلی توانمندی مدیریت یکپارچه را ندارد

وی گفت: برخی موافقان معتقدند کارها را درشهرهای کوچکتر به شوراها واگذار می کنند تا خود به مسائل کلان پردازند اما در حقیقت شورای محلی توانمندی مدیریت یکپارچه را ندارد و زیر ساخت های آن فراهم نیست.

مشاورحقوقی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان با بیان اینکه کپی برداری از طرح های غربی به جز ضرر چیزی عاید کشور نمی کند، گفت: این اشکال وجود دارد که پیاده سازی این طرح نظارت بر نمایندگان را نیز کاهش دهد چرا که به دلیل اینکه حاشیه امنیتی برای آنان بوجود می آید در امور دولت دخالت می کنند و از جایگاه نمایندگی استفاده صحیح نمی کنندو به کار اصلی خود نمی پردازند.  این طرح کپی برداری از کشورهای غربی  بدون در نظر گرفتن شرایط فرهنگی قومیتی و مذهبی و طرحی که بومی سازی در آن در نظر گرفته نشده است.

انتهای پیام/

 

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

کلیدواژه: ایران و فرانسه بهرام قاسمی فرانسه

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۰۳۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • درخواست آلمان از روسیه برای نجات پیمان موشکی
 • پیشنهاد نمایندگان برای افزایش ۳۰ هزار میلیاردی بودجه دفاعی در سال ۲۴
 • راهبرد دفاع موشکی جدید آمریکا جهان را در آستانه فروپاشی قرار می‌دهد
 • روسیه: راهبرد جدید موشکی آمریکا آغاز برنامه جنگ ستارگان دوران ریگان است
 • پیشنهاد آلمان به روسیه برای حل پیمان موشکی و تنش با اوکراین
 • وزارت خارجه ترکیه: چاووش اوغلو ماه آینده به آمریکا می‌رود/ مقاومت بوروکراتیک در مقابل تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه
 • ارتقای روابط دفاعی و نظامی ایران و جمهوری آذربایجان/ تحرک‌بخشی به دیپلماسی دفاعی
 • ارتقای روابط دفاعی و نظامی ایران و جمهوری آذربایجان
 • رونمایی ترامپ از تازه‌ترین برنامه راهبردی دفاع موشکی آمریکا
 • تحریم ها هیچ تاثیری بر قدرت دفاعی کشور ندارد
 • طرح جدید موشکی آمریکا؛ مقابله با ایران، روسیه و چین در اولویت
 • ناتو خود را برای خروج آمریکا از پیمان موشکی آماده می‌کند
 • آمریکا طرح جدید موشکی رونمایی می‌کند
 • ریابکوف: اکنون آمریکا مسئول سرنوشت پیمان موشکی است
 • نتیجه اعتماد به دشمن یعنی:برجام=هیچ
 • آمریکا طرح جدید موشکی رونمایی می‌کند/ مقابله با ایران، روسیه و چین در اولویت
 • واکنش مجلس به اظهارات نتانیاهو و پمپئو: فعالیت‌های موشکی ایران به هیچ کشوری ارتباط ندارد
 • واکنش وزارت خارجه به بیانیه ضدایرانی فرانسه و آمریکا
 • تاکید فرانسه و انگلیس بر اجرای کامل توافقنامه استکلهم درباره یمن