او آجر به شکم بسته، از علف‌های پارک کنار خانه تغذیه کرده، زجردیده، گرسنگی کشیده و فقر را با پوست و استخوان چشیده. تا این‌جا کار علیرضا نبی با بعضی هموطنان‌مان تجربه‌ای مشترک دارد؛ هموطنانی که گاهی می‌بینیم‌شان در همین شهر سر در زباله‌ها فرو برده‌اند و دنبال لقمه‌ای نان هستند.

اما زندگی علیرضا نبی تغییر می‌کند، به دانشگاه می‌رود، تحصیلات عالی را ادامه می‌دهد و به جایی می‌رسد که می‌تواند دست هموطنانش را بگیرد.

اما این کمک و نیکوکاری آن‌قدر خلاقانه است که هر خواننده و شنونده‌ای را به شگفتی وامی‌دارد. علیرضا نبی بعد از احداث کارخانه‌ای، تنها شرط ورود کارگران را محدود می‌کند به این‌که سابقه داشته باشند! درواقع فقط کسانی را به کار می‌گیرد که پیش از این سابقه داشته‌اند، درد و بدبختی را کشیده‌اند و هیچ جای دیگر به آنها اعتماد نکرده‌اند!

من در سفرم به مشهد با موجی از انرژی و خیر و نیکی که این مرد بزرگ به راه انداخته، همراه شدم. در سفری که باعث و بانی آن آقای رضا کیانیان، بازیگر سینما و تئاتر و تلویزیون بود. او طی بازدید از این کارخانه برای کارگران و کارمندان سخنرانی کرد، از این کارخانه بازدید داشت و من هم دست به کار شدم تا از طریق گفت‌وگوهای مختلف در این صفحه بتوانم بخشی از کار زیبای دکتر نبی را منعکس کنم. برای همین گفت‌وگویی با دکتر علیرضا نبی انجام دادم و چند تن از کارگران کارخانه که شنیدن شرح زندگی عجیب هر کدام از آنها حکایتی غریب است؛ حکایتی غم‌انگیز که البته به پایانی خوش رسیده است.

* آقای دکتر لطفا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید.

علیرضا نبی هستم. اسم پدرم ایوب است. ما خانواده‌‌ای فقیر در حاشیه مشهد بودیم که مجبور به مهاجرت شدیم.

* به‌خاطر فقر؟

همه‌ چیز به فقر شدیدمان برمی‌گشت و همین شد که به مشهد آمدیم. شاید برای بعضی‌ها این‌که می‌گویم «آجر به شکم می‌بستیم» شبیه قصه به‌ نظر بیاید یا داستان، ولی برای من اینطور نیست! عین واقعیت بود.

*خانواده پرجمعیتی بودید؟

بله. هشت نفر بودیم. مادرم وقت‌هایی که بعد از دو سه روز دیگر امیدی برای مهیا کردن شام نداشت، ما را می‌برد دور میدانی به اسم «عدل پهلوی» و می‌گفت بعضی از علف‌های دور این میدان خوردنی هستند! درواقع بچه‌هایش را می‌برد چرا! برای این‌که شب از زور گرسنگی توی آن اتاق ١٢متری بیتابی نکنند. منظورم این است که من فقر و سختی را می‌شناسم و علتی هم که وارد این عرصه شدم، همین بود. به خاطر این‌که می‌دانم درد یک فقیر چیست. می‌دانم فقیر چطور می‌تواند خوشحال شود و چه چیزهایی نیاز دارد و چه کارهایی به او کمک می‌کند.

*اینها به چه سالی برمی گردد؟ چه سنی؟

هفت سالم بود، بچه مدرسه‌ای بودم. سال ۵۵، ظهر که از مدرسه می‌آمدم؛ آن موقع فاصله طبقاتی زیاد بود. روزنامه هم فقط کیهان و اطلاعات داشتیم. یک خیری ١٠ تومان به ما سرمایه داده بود (اسکناس ١٠‌تومنی قرمز رنگ).

* ١٠‌تومان آن زمان چقدر می‌شد؟

آنقدری بود که مادرم با آن ١٠ تا روزنامه می‌خرید. وقتی من از مدرسه می‌آمدم، می‌رفتیم سر چهارراه لشکر که به خیابان ارگ مشهد که سینماهای مشهد در آن قرار داشت، مشرف بود و من می‌رفتم لابه‌لای خودرو‌ها روزنامه می‌فروختم. خاطرم هست روزنامه‌ها از من بزرگتر بودند و روزنامه‌ها را که می‌گرفتم، خودم پشت روزنامه‌ها گم می‌شدم. من در همان دوران کودکی ورشکستگی را بارها و بارها تجربه کردم! روزنامه‌ها گاهی به فروش نمی‌رفت و ما عملا ورشکست می‌شدیم. یعنی ١٠ تا روزنامه دست من می‌ماند و دیگر کسی آنها را نمی‌خرید و ما دیگر سرمایه‌مان را از دست داده بودیم آن شب!

تمام سعی من و مادرم که در تمام مدتی که روزنامه‌ می‌فروختم کنار دیوار می‌نشست تا روزنامه‌ها را بفروشم این بود که ما باید این روزنامه‌ها را بفروشیم به دو علت: یکی این‌که شب برای بچه‌ها چیزی نداشتیم، دوم این‌که در غیراین‌صورت ورشکست می‌شدیم و برای فردا سرمایه‌ای نداشتیم. من بارها ثروتمندشدن و بردن در یک پروژه را تجربه کردم و بارها هم ورشکستگی را، یعنی وقتی ١٠ تا روزنامه را می‌فروختیم دانه‌ای ١۵ ریال، من احساس می‌کردم یک قرارداد نفتی ١۵‌میلیارد دلاری را برده‌ام. وقتی روزنامه‌های‌مان را نمی‌خریدند، احساس ورشکستگی می‌کردم. یعنی وقتی با مادرم دونفری تا خانه گریه می‌کردیم، من طعم ورشکستگی را تجربه کردم.

* مادرتان سواد خواندن و نوشتن داشت؟ یعنی همان روزنامه‌ها را نگاهی می‌انداخت یا این‌که بخواهد بخواند؟

نه ولی جالب این است با این‌که خواندن و نوشتن نمی‌دانست، اما سواد اجتماعی بالایی داشت. می‌دانید که سواد دو نوع است: سواد اجتماعی و آکادمیک. مرا مجبور می‌کرد تمام روزنامه‌ها را بخوانم. طفلک نمی‌دانست همه روزنامه‌ها مثل هم است، فکر می‌کرد ١٠ تا که هستند، ١٠جلد است! بنابراین من دو راه بیشتر نداشتم یا همه روزنامه‌ها را بفروشم یا همه روزنامه‌ها را بخوانم!

* چرا می‌گفت باید روزنامه‌ها را بخوانید؟

من آن زمان نمی‌دانستم که این زن به ظاهر بی‌سواد دارد مرا به خواندن و نوشتن تمرین می‌دهد، چون بعد از مدتی من کلاس دوم یا سوم که بودم گفت بنویس، گفتم چه بنویسم؟ گفت مثل همین‌هایی که این‌جا نوشته‌اند، تو هم بنویس! گفتم خب اینها که چاپ نمی‌کنند. گفت تو بنویس من می‌روم گریه می‌کنم، چاپ می‌کنند. بعد رفته بود نمایندگی اطلاعات که انشای بچه مرا چاپ کنید.

گفته بودند مادر، این سیاسی، اقتصادی یا اجتماعی نیست که ما چاپ کنیم، ببر کیهان بچه‌ها چاپ می‌کنند و مادرم رفت کیهان بچه‌ها و با گریه و زاری برای نخستین‌بار مقاله مرا چاپ کرد. این‌که امروز مدیر مسئول نشریه دعوا می‌کند که چرا مقاله‌هایت دیر به دست ما می‌رسد، عصاره تلاش آن روز مادرم است که آن روز مرا وادار کرد بخوانم و بنویسم.

من بیزینس را اینجوری یاد گرفتم. آن روزها وقتی سرمایه‌مان را از دست می‌دادیم، باید می‌رفتم واکس می‌زدم تا یک ماه، تا سودش بشود ١٠تومان، بلکه دوباره بتوانیم ١٠ تا روزنامه بخریم. واکسی بودم، روزنامه می‌فروختم، ولی زیبا‌ترین کاری که به آن افتخار می‌کنم فروختن بلیت فیلم «شعله» توی بازار سیاه بود! من شب می‌رفتم با پتو جلوی سینما آریا می‌خوابیدم تا صبح بلیت فیلم «شعله» را  پنج تومان می‌خریدم و ١٠‌تومان می‌فروختم. ‌سال ۵۶ بود. همیشه در آرزوی این بودم که بتوانم بروم و فیلم «شعله» را ببینم. صد تا بلیت «شعله» خرید و فروش کردم، ولی موفق به دیدن این فیلم در سینما نشدم تا بعدها که این فیلم‌های سوپرهشت آمد و من توانستم یک دستگاه پروژکتور کرایه کنم و این فیلم را ببینم.

*این درواقع پیشینه آشنایی شما با فقر است؛ چیزی که با گوشت و پوست آن را حس کردید…

بله. خواستم بگویم این کاری که امروز بهانه گفت‌وگوی ما شده، ریشه در همان زمانی داشت که من روزنامه می‌فروختم. به جای غذا، چمن می‌خوردم و آجر‌هایی را که مادرم به شکم بچه‌هایش می‌بست، یادم هست.

من اگر امروز به‌عنوان خیر در حوزه کارآفرینی این‌جا هستم، چون آن زمان می‌فهمیدم وقتی خیری چند تا نان به ما کمک می‌کرد، چقدر عالی بود! ولی با واژه پلو آشنا هستم، چون سالی یک بار می‌شد که پلو بخوریم. یا این‌که سایز کفش سه شماره بزرگتر باشد تا بتواند سه چهار‌سال دیگر پوشیده شود! این چیزی است که وقتی من امروز با کسانی که به این شیوه زندگی می‌کنند، صحبت می‌کنم، درک‌شان می‌کنم، می‌فهمم و باورشان می‌کنم؛ از باور هم بیشتر. وقتی طرف می‌آید می‌گوید من دو شب هست که چیزی نخورده‌ام، می‌گویم می‌فهمم. چون برای خودم پیش آمده که سه شب چیزی نخوریم.

*حسرت چه چیزی بیشتر در آن زمان در دل‌تان بود؟ منظورم همین خوراکی‌های معمول است.

من شیرینی خیلی دوست دارم. آدم‌های راست مغز، به خاطر گلوکز شیرینی که برای مغز مفید است، شیرینی زیاد می‌خورند؛ برعکس چپ مغز‌ها که به ترشی و تلخی مایل‌ترند. من آن روزهای کودکی در هشت، نه سالگی همه آرزویم این بود که یک کیلو شیرینی بخرم؛ شیرنی نان‌خامه‌ای که در مشهد به «نارنجک» معروف بود. همه آرزوی من این بود که یک کیلو نان خامه‌ای بخرم و بنشینم و همه این یک کیلو را بخورم. من الان بچه‌هایم (کسانی را که این‌جا کار می‌کنند) را می‌فهمم.

*ولی مادرتان هم شخصیت عجیب و جالبی داشته…

راستش من در سایه این مادری که سواد اجتماعی‌اش از معادل آکادمیکش بالاتر بود، عقده‌ای بار نیامدم. بخشش را یاد گرفتم. یک روز عصر که روزنامه‌ها را فروخته بودیم و خوشحال از این‌که امشب شام داریم به خانه برمی‌گشتیم ، یک روز برفی سرد ‌سال۵٧ بود. مادرم تمام پول‌های‌مان را داد به آن خانم کولی که کنار خیابان نشسته بود و بچه‌اش را شیر می‌داد و بچه‌های دیگرش کنارش توی برف بودند. من مات و مبهوت مانده بودم که وای! هم سودمان و هم سرمایه‌مان رفت! بعد متوجه شدم که این یعنی بخشش. بخشش یعنی صددرصد آنچه را که داری بتوانی ببخشی، بتوانی از آن بگذری.

نمی‌شود که در کمد را باز کنیم و لباس‌های مندرسی را که تنگ‌مان شده و نمی‌پوشیم، ببخشیم. بخشش یعنی همان چیزی را که دوستش دارید ببخشید. مادرم بخشش را به من یاد داد، تلاش را به من یاد داد، به فکر دیگران‌بودن را به من یاد داد. مفید بودن را به من یاد داد و هر آنچه یاد داشت تا ١٩ سالگی به من یاد داد. من وقتی در ١٩سالگی با خانواده‌ای متفاوت با خانواده‌ خودمان آشنا شدم، دیدم در خانواده ما همه می‌دوند تا گرسنه نمانند، بلااستثنا!

*از پدرتان نگفتید. آن زمان چه کاری می‌کرد؟

پدر بود، ولی نقشی در این داستان نداشت. پدری نبود که دردی را از ما دوا کند و تازه دردی هم اضافه می‌کرد. دو تا از برادرها هم معتاد شده و از دست رفته بودند. ولی مادر شاید بتوانم بگویم که فقط مرا به دندان کشید و گفت اگر نتوانستم هشت تای‌شان را نجات بدهم، این یکی را نجات می‌دهم و فکر می‌کنم تمام انرژی‌اش را روی تربیت من گذاشت و مرا مثل خودش تربیت کرد.

*گفتید در برهه‌ای وارد یک خانواده دیگر شدید. منظورتان چه زمانی است و چه خانواده‌ای؟

نوزده سالگی. نوزده سالگی بود که ازدواج کردم و وارد خانواده‌ای شدم کاملا فرهنگی و اهل کرمانشاه. کرد بودند و مقید به اصول. کتاب، شعر و مطالعه برای‌شان ارزش بود. دیگر برای‌شان مهم نبود من چی دارم، چی ندارم؛ مثلا خودرو دارم یا ندارم. چیزی که مطرح بود این بود که من خیلی استعداد دارم؛ می‌گفتند تو چقدر شعر خوب حفظ می‌کنی، چقدر تو خوب می‌نویسی، چقدر قلم تو خوب است، چقدر تو عالی هستی، چقدر تو فوق‌العاده‌ای و یک مادر دیگر (مادر همسر) که خدا به من داد، سازنده شخصیت فرهنگی‌ام شد.

البته الان هر دو به رحمت خدا رفته‌اند. همه به من می‌گویند تو دو شخصیت داری؛ یکی شخصیت مدیریتی و بیزینسی و یکی شخصیت فرهنگی. من موفقیت در کار مشاوره را مدیون مادر همسرم می‌دانم که شخص ایشان به اقتضای شغل‌شان با آن سروکار داشتند. نهایتا بعد از گرفتن این داشته‌ها از دو مادر به این فکر افتادم که با وجود این داشته‌ها چطور می‌توانم مفید باشم؟

*در این دوره‌ای که دارید صحبتش را می‌کنید، وضع مالی‌تان چطور بود؟

هیچ‌وقت وضع مالی‌ام خوب نبود. همیشه هشتم گروی نهم بود. فقط نکته‌ای که این وسط وجود دارد این بود که من خیلی سخت کار می‌کردم؛ خیلی سخت! هیچ‌وقت هم ناامید نشدم که نمی‌شود. هم درس می‌خواندم، هم کار می‌کردم، هم درس می‌دادم و هم نقاشی می‌کردم. به صورت میانگین ١۵ساعت کار سخت و اجرایی می‌کردم. برای همین الان سخت‌ترین روزهای عمرم، روزهای تعطیل است، چون اصلا از این‌که بخوابم، بلند شوم و تلویزیون نگاه کنم، خوشم نمی‌آید. این بود که خلاصه آمدم سر این‌که حالا چه کار کنم. ١٧سالگی نخستین کارگاه تولیدی خودم را زدم؛ چاپ پارچه.

*قبل از ازدواج‌تان بود؟

بله. قبل از آن بود. من به نقش و چاپ روی پارچه سفید خیلی علاقه داشتم. به نقاشی هم خیلی علاقه داشتم. وقتی می‌دیدم یک پارچه سفیدی روی این میز پهن می‌شود و بعد از یک روز تبدیل به یک طاقه پر از گل و بهار و بلبل و شکوفه‌های سیب می‌شود، لذت می‌بردم. خسته نمی‌شدم. ولی دیگر مجبور بودم تعطیل کنم و بروم والا روزها پای آن میزم می‌خوابیدم و فردایش بلند می‌شدم. اینطور شد که کم‌کم کارمان توسعه پیدا کرد.

نخستین چاپ پارچه‌ای بود که در مشهد احداث شد. به بچه‌هایی که وارد این کار می‌شدند، کار یاد می‌دادیم. الان توی این شغل در مشهد ۴٠کارگاه چاپ پارچه داریم که از اولی تا آخری همه شاگرد خودم بوده‌اند؛ کار‌هایی در سطح کارهای آلمانی. به قدری درکارهای‌شان پیشرفت کرده‌اند که دیگر من کارهای‌شان را نمی‌شناسم. وقتی عکس کارهای خودم را برایم می‌فرستند می‌گویم: این اصل کار است یا چاپ شده؟ یکی از اینها کار استاد فرشچیان را چاپ کرد و تیشرت زد و به آسیای میانه صادر کرد.

برایم خیلی زیبا بود که ما توانستیم یک کار هنری را چنان تبدیل به تصویر کنیم که باید دست می‌زدید تا ببینید واقعا برجستگی دارد؛ گواش است یا عکس؟ به قدری این کار را زیبا درآورده بودند که آن‌جا مخصوصا در تاجیکستان، بسیار استقبال شد و ایشان الان یکی از صادرکنندگان بزرگ است که کار سنتی هم انجام می‌دهد.

دکتر علیرضا نبی و پسرش پیام

* ببخشید وسط مصاحبه این را می‌پرسم؛ الان مدرک تحصیلی شما چیست؟

دکترای اقتصاد با گرایش منابع انسانی دارم.

*سوال دیگر این‌که آن روزی که ما آمدیم کارخانه شما از دو کارخانه دیگر هم حرف زدید.

بله، ببینید این مجموعه‌ها باید حلقه‌هایش به هم وصل باشد. در اقتصاد کار مهم است. اگر ابتر ایجاد کنید، نمی‌تواند سوددهی داشته باشد. پس یکی‌اش باید کالا تأمین کند، یکی دیگر تولید و دیگری آن را بفروشد؛ ما به این می‌گوییم چرخه تولید! مشکلات واحد صنعتی در کشور ما این است که این چرخه تولید در آنها ناقص است. مثلا آمده این لیوان را تولید می‌کند، می‌گوییم چه کسی مواد اولیه‌ات را تولید می‌کند؟ می‌گوید مواد اولیه را از شرکت می‌خرم.

می‌گوییم چه کسی تولیداتت را می‌فروشد؟ می‌گوید می‌روم التماس می‌کنم شرکت پخش برایم توزیع کند! خب این توجیه اقتصادی ندارد. ما باید چرخه تعریف کنیم. ما یک واحدی را اجاره کردیم که یک جای کوچکی در همین مشهد بود؛ جایی که قبلا کارگاه بود. با ١۵ نفر کارمان را شروع کردیم. من می‌دانستم که نیروهای آسیب‌دیده بسیار بهره‌وری‌شان از نیروهای تحصیلکرده بیشتر است.

*یعنی شما از همان ابتدای کار با نیروهای آسیب‌دیده شروع کردید؟

دقیقا، این یک نظریه بود. آن زمان من داشتم درس می‌خواندم، ولی می‌دانستم چون خودم از این قشر بلند شدم، آسیب‌های اینها را می‌شناسم. وقتی از در وارد می‌شوند، من می‌فهمم چه مسأله‌ای دارند. من با معتاد زندگی کرده‌ام؛ زندگی! برادرهای خودم همین مشکل را داشتند؛ ترک‌شان دادم. من با پدری که آسیب جنسی داشت، زندگی کردم.

من با پدری که صبح، ظهر و شب مادرم را سه وعده کتک می‌زد، زندگی کردم. پس کسی که از این در می‌آید تو از قالب آسیب‌هایی که من با آن بزرگ شده‌ام، خارج نیست؛ یا شوهرش کتکش زده، یا شوهرش معتاد است، یا در هر صورت یکی از این بزه‌ها را دارد.

من در کلکسیون اینها بزرگ شده‌ام، بنابراین اینها را می‌فهمم. ضمنا هم می‌فهمم وقتی می‌گویم این راهکار شماست و می‌رود اجرا نمی‌کند، بهانه می‌گیرد یا نه! می‌دانم که چطوری کمکش کنم. این یک نظریه بود. هیچ استاد دانشگاهی نمی‌توانست این نظریه را بدهد؛ به خاطر این‌که او را با سرویس برده‌اند و با سرویس آورده‌اند؛ غذایش و چارتش آماده بوده و… درحالی‌که من مجبور بودم توی کلاس یا چاشت بغل دستی‌ام را کش بروم که دو روز غذا نخورده بودم یا یک کاری بکنم که الان زبانم از گفتنش قاصر است… کاری که فقط شکمم سیر بشود که فقط بتوانم ببینم.

هیچ‌وقت یادم نمی‌رود… تو را به خدا این را بنویسید که اگر خواستید به کسی کمک کنید، پنهانی کمک کنید که آبروی‌شان حفظ شود. ما یک بند کفش داشتیم که دو تا برادر نوبتی از آن استفاده می‌کردیم. در مجموع می‌خواهم بگویم من خیلی چیزها دیدم و برای همین است که این نظریه را باور داشتم. حالا هم به جایی رسیده‌ایم که می‌بینید از همین افراد آسیب‌دیده استفاده می‌کنیم و به موفقیت رسیده‌ایم.

آقای دکتر آیا تمام کسانی که در کارخانه شما کار می‌کنند، سوء پیشینه دارند؟

سه گروه را ما با کار درمانی مورد حمایت قرار داده‌ایم، گروه اول زندانیان جرائمی هستند که دوران محکومیت خود را گذرانده‌اند، گروه دوم زنان سرپرست خانواده هستند که به علت‌های مختلف شوهر خودشان را از دست داده‌اند این افراد سرپرستی خانواده را برعهده دارند، گروه سوم ما معتادین بهبودیافته‌ای‌اند که یک سال از پاکی‌شان حتما باید گذشته باشد، البته گروه مدیران و فرهیختگان ما بر اساس امر خیر ایجاد شده مشارکت دارند. ما سعی کردیم در حوزه آسیب‌های اجتماعی با توجه به منویات رهبری که از خیرین خواسته بودند، وارد حوزه‌های اجتماعی شوند ورود کنیم.

دقیقا چه تولید می کنید؟

به دلیل رشد وسیع اشتغال‌زایی از میوه زیتون کلیه فراورده‌های آن را در اختیار مردم قرار می‌دهیم. زیتون در ادیان مختلف مقدس است مثلا برگ زیتون در پرچم سازمان ملل هم نماد صلح است. به همین دلیل در جاهای مختلف دنیا این کار اشتغال‌زایی وسیعی دارد.

چند سال است وارد این کار شدید؟

سال ‌٨٣ با ١۵‌ نفر وارد این کار شدم، الان ۴٠٠‌ نفر به طور مستقیم در سه شرکت مشغول به کار هستند که دو شرکت در مشهد فعال است و یک شرکت در منطقه مینو‌دشت استان گلستان باغات را مدیریت می‌کند. در ١۴٢‌ خانه، بانوانی که سرپرست خانوار هستند دور‌کاری می‌کنند، پس به طور میانگین هزار نفر زیر مجموعه داریم.

چند نفر از افرادی که سوء پیشینه داشتند، دیگر به سمت جرمشان بازنگشتند و چقدر این اعتماد متقابل در کار برای شما تاثیر‌گذار بود؟

ای کاش مردم ما می‌توانستند این افراد را ببینند. تمام کارکنان ما با انرژی بیشتر و روحیه بالاتری در حال فعالیت هستند، لغزشی هم که شاهدش بودیم در هزار نفر فقط شامل دو نفر می‌شد که ممکن است این اتفاق در هر شرکت دیگری هم رخ دهد. ٩٨درصد کارکنان ما با‌اخلاق هستند و زندگی سالمی دارند.

در این سال‌ها تا چه اندازه با سنگ‌اندازی‌های ارگان‌های مختلف روبه‌رو شدید؟

هر کسی زیر باران رود، خیس می‌شود کسی که می‌خواهد کارآفرینی کند، با همین بانک، تامین اجتماعی، اداره مالیات و… برخورد می‌کند. می‌خواهم جواب شما را با یک مثال پاسخ دهم، اخبار ٢٠:٣٠ به کارخانه ما آمد و از فعالیت بچه‌ها گزارشی تهیه کرد که بازتاب گسترده‌ای در کشور داشت. بعد از اینکه به اداره دارایی برای مالیاتم مراجعه کردم، دیدم که مالیات کارخانه سه و نیم برابر شد. وقتی علت را پرس‌و‌جو کردم، به من گفتند وقتی تو به ٢٠:٣٠ می‌روی و چهره می‌شوی، پس باید هزینه‌اش را پرداخت کنی!

این حداقلی است که ما برای تو گذاشتیم یعنی آنجا کسی نگفت که این فیلم نشان‌دهنده همت یک عده افرادی است که به آسیب‌های اجتماعی دچارند؛ کسی فکر نکرد. این روزها کمک دولت و نهادها صفر است و تنها کسانی که به ما کمک می‌کنند خیرین و مردم هستند. دولت جز بازدید، کاری برای ما نکرده است. از سطح معاون رئیس جمهور بگیرید تا وزرا، وکلا و تمام افراد فراکسیون زنان به کارخانه ما آمدند اما فقط مردم و خیرین به ما کمک کردند. مردم را بسیار ژرف‌نگر می‌بینیم و مردم ما خیلی از مسئولان جلوتر هستند این‌ها جز گرفتن عکس یادگاری کار دیگری انجام ندادند.

از من پرسیدند چه درخواستی دارید؟ پاسخ دادم معاف از مالیات شویم، قرار شد پیگیری کنم که بعد از مدتی پاسخ شنیدم این امکان وجود ندارد و نیاز به مصوبه مجلس است!

عکس عروس و پسر علیرضا نبی

ساتین

منبع: ساتین

خبر بعدی:

مطالبه‌گری جوانان بهبود شرایط اقتصاد را تسریع می‌کند

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، سید احمد هاشمی، رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس گفت: کشور ما دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی نظیر آب و هوای چهار فصل، معدن، مرتع، صنعت، کشاورزی، ذخایر نفت و گاز است؛ اما از همه این موارد مهم ‌تر ظرفیت بسیار بالای نیروی جوان در حال حاضر است.
وی افزود: مغفول ماندن از این ظرفیت عظیم با در نظر داشتن هرم سنی جمعیت کشور می‌تواند طی سال‌های آینده ضرر و زیان‌های بسیار زیادی به کشور تحمیل کند.
هاشمی گفت: برای رشد اقتصاد کشور باید بنگاه‌های اقتصادی موجود تقویت و در کنار آن بنگاه‌های نوپا آغاز به فعالیت کنند که با توجه به ظرفیت بالای جوانان، حمایت از این بخش می‌تواند آثار مثبت و عظیمی در رشد اقتصادی کشور ایفا کن.
رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس بیان کرد: در این باب رشد زیاد بنگاه‌های اقتصادی دانش بنیان طی سال‌های اخیر که پیکره اصلی آن‌ها توسط جوانان شکل گرفته است، می‌تواند مهر تاییدی بر این مسئله باشد و به طور کلی نقش جوانان را می‌توان در سه عرصه دسته‌بندی کرد.
وی با بیان اینکه مسئله اول عرصه مطالبه‌گری است، گفت: اقدامات این بخش بیشتر متوجه فعالان جوان رسانه‌ای و اعضای تشکل‌ها و سایر نهادهای مشابه است که در قالب اقدامات مطالبه‌گرانه وظایف مسئولان به صورت مستمر به آن‌ها یادآوری می‌شود.
هاشمی گفت: فراهم کردن شرایط رونق تولید، کاهش خام فروشی، مبارزه با فساد، اهتمام به خودکفایی در محصولات اساسی کشاورزی، شفافیت اطلاعات، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام پولی و بانکی و هدایت نقدینگی به سمت تولید از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که مطالبه‌گری جوانان می‌تواند روند آن را تسریع بخشد.
رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس ادامه داد: مسئله دوم عرصه فرهنگ‌سازی است که این بخش ناظر به تلاش برای تغییر نگرش عموم جامعه خواهد بود که در این بخش اهتمام به گزاره‌های فرهنگی، اصلاح الگوی مصرف، فرهنگ مصرف داخلی، فرهنگ کار و تلاش و مولد بودن دارای اهمیت ویژه‌ای است.
هاشمی بیان کرد: مسئله سوم اقدام مستقیم و عملیاتی است که در اقتصاد نقش بسیار موثری را ایفا خواهد کرد به طوری که در این میان می‌توان به مشارکت فعالانه در پیشرفت علمی، تولید راهکارهای مختلف مرتبط با مباحث اقتصادی، تلاش در راستای کارآفرینی به ویژه در صنایع دانش‌بنیان، مسئولیت‌پذیری و پای‌بندی عملی به مصرف کالای داخلی می‌توان اشاره کرد.
رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس گفت: همان‌گونه که از سه حوزه بیان شده به عنوان حوزه‌های تاثیرگذار جهت حضور تشکل‌های جوان برمی‌آید، وجود تشکل‌هایی نظیر انجمن جوانان کارآفرین می‌تواند تاثیرات بسیار عظیمی بر شاکله اقتصادی داشته باشد.
وی در پاسخ به این سئوال برنامه انجمن جوانان کارآفرین استان فارس چیست؟ گفت: انجمن جوانان نیز مانند هر ساختار دیگری نیاز به تعریف راهبردها و چشم‌اندازهای لازم جهت توسعه ساختارمند است. لذا در نخستین گام نسخه اول سند راهبردی این انجمن تدوین شد.
هاشمی با اشاره به این سند به تشریح چشم‌انداز فعالیت انجمن جوانان کارآفرین استان فارس پرداخت و گفت: سازماندهی تاثیرگذارترین انجمن کسب و کار و سرمایه حوزه‌ جوانان در استان فارس از جمله این فعالیت‌ها است.
وی ادامه داد: بر پایه این چشم‌انداز در طول چند سال آتی و با انجام برنامه‌ریزی‌های لازم این انجمن در نظر دارد به عنوان بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین انجمن در حوزه‌های مرتبط با جوانان عمل کند.
رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس گفت: در کنار چشم‌انداز تعریف شده برای انجمن، مجموعه‌ای از ماموریت‌ها نیز برای این انجمن در نظر گرفته شده است.
وی با تعریف ماموریت‌های این انجمن گفت: سعی بر آن بوده است که شاخه‌های مرتبط با جوانان به صورتی که بتوان در آینده در قالبی ساختارمند امکان ارائه برنامه‌های عملیاتی درباره آنها وجود داشته باشد، تعریف شوند.
هاشمی اظهار كرد: بر این پایه ماموریت‌های انجمن جوانان در پنج بخش حمایت از کارآفرینی، شبکه‌سازی، مسئولیت‌های اجتماعی، جانشین پروری، حمایت از استارتآپ‌ها و کسب و کارهای نوآورانه تدوین شده است.
رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس گفت: با توجه به این که اصلی‌ترین عملکرد انجمن جوانان باید در حوزه حمایت از کارآفرینان جوان و تعریف بسته‌های حمایتی جهت توسعه این مقوله بین جوانان خلاق در نظر گرفته شود؛ اولین مسئله در ماموریت‌های انجمن «حمایت از کارآفرینی» در نظر گرفته شده است.
وی افزود: بر پایه این ماموریت، انجمن جوانان، مجموعه برنامه‌های عملیاتی خود نظیر عارضه‌یابی مباحث کارآفرینی حوزه جوانان و تلاش در راستای حل معضلات موجود، رایزنی در سطوح مختلف جهت حمایت از جوانان خلاق، نوآور و دارای روحیه کارآفرینی، تلاش در راستای جذب سرمایه به شکل‌های مختلف پول، زیرساخت و پول هوشمند در دستور کار خود خواهد داشت.
هاشمی گفت: با در نظر داشتن این مسئله که به منظور تسهیل‌گری در توسعه فعالیت‌های جاری جوانان نیاز به رفع بسیاری نیازها است، انجمن جوانان تصمیم بر افزایش هم‌افزایی میان جوانان کرد، به این ترتیب که بخشی از نیازهای موجود با استفاده از ظرفیت خود جوانان قابل حل است به همین دلیل دومین ماموریت تعریف شده برای انجمن جوانان مبحث شبکه‌سازی در نظر گرفته شده است.
وی بیان كرد: مسئله مهم دیگری که درباره مجموعه‌های اقتصادی می‌بایستی کاملا مد نظر قرار داشته باشد، مسئولیت‌های این مجموعه‌ها در قبال کارکنان، مصرف‌کنندگان، اجتماع، محیط زیست و بسیاری اجزای دیگر است.
رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس گفت: با توجه به این که موضوع مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی تا حدی مغفول مانده است، انجمن جوانان یکی از ماموریت‌های خود را در این باره قرار داده است.
هاشمی گفت: بر این پایه این انجمن در تلاش است که ماهیت و موضوع مسئولیت اجتماعی را به عنوان یک فرآیند دائمی میان جوانان کارآفرین نهادینه کند تا این مسئله میان نسل‌های آینده به عنوان یک مسئله جا افتاده در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: با نگاهی به ساختار هرم سنی کشور و افزایش میانگین سن، یکی از مسائل بسیار مهمی که انجمن جوانان آن را به عنوان ماموریت خود در نظر گرفته است، مبحث جانشین‌پروری است.
رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان فارس گفت: انجمن در نظر دارد تا استانداردهایی را در زمینه یاد شده برای خود در نظر بگیرد تا از هدر رفت احتمالی منابع در خصوص این مسئله جلوگیری به عمل آید و تا حد ممکن افراد دارای صلاحیت علمی-تجربی و بر اساس دانش افراد این ماموریت به اجرا گذاشته شود.
وی اظهار كرد: تلاش انجمن در راستای ایجاد کسب و کارها از یک سو با کمترین هزینه ممکن و از سوی دیگر با ایجاد جذابیت بالا برای سرمایه‌گذاران است. بر این پایه یکی از بهترین گزینه‌های موجود کسب و کارهای استارت‌آپی است که می‌تواند با ایجاد ارزش افزوده‌های بسیار بالا به عنوان اساس این کار در نظر گرفته شود. به همین دلیل و به صورت اختصاصی انجمن جوانان حمایت از استارت‌آپ‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.
انتهای پیام

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: آدم های موفق راز موفقیت

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۰۶۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • علیرضا بیرانوند زیر ذره‌بین اروپایی‌ ها در جام ملت های آسیا؛ نه ترکیه، نه آلمان، بیرانوند در پرسپولیس می‌ ماند
 • همت بلند زوج کارآفرین در به کارگیری نیروهای دارای معلولیت + فیلم
 • گردهمایی رؤسای شعب بیمه کارآفرین برگزار شد.
 • بيوگرافي بهرام ابراهيمي + تصاوير
 • قتل فجیع روزنامه فروش بابلی مقابل خانه اش
 • مصرف نمک ید دار، هیچ ضرری ندارد
 • اصفهان| شهید علیرضا نادعلی در دهاقان به خاک سپرده شد
 • جای منبرهای اثرگذار خالی است/مبارزه با فساد تنها وظیفه دولت نیست
 • ماموریت نمونه سرنشین‌دار دراگون به تعویق افتاد
 • عکس یادگاری علیرضا طلیسچی در کنسرت بهنام بانی
 • بانوان کارآفرین خودباوری را در زنان روستایی تقویت کنند
 • راه اندازی کارخانه قند شازند در دستور کار است
 • آیت‌الله سبحانی:جای منبرهای اثرگذار خالی است/مبارزه با فساد تنها وظیفه دولت نیست
 • آیت‌الله سبحانی: منبرهای سازنده کم شده است/ روزی منبرهای اثرگذار شراب‌خوار و رباخوار را ترک می‌داد
 • علیرضا منصوریان سکوت یکساله خود را شکست!
 • بیوگرافی سیمگه ساغین خواننده زن پرطرفدار ترکیه (عکس)
 • کانون شهداي عرب خيل بابلسر میزبان مراسم سوگواران حضرت فاطمه زهرا(س) است
 • جای منبرهای اثرگذار خالی است/ رویکرد تعلیمی ـ تبلیغی در منبر
 • زندگی نامه و بیوگرافی حسین محب اهری