گزارش روز جمعه روابط عمومی فرمانداری آستارا به ایرن حاکیست مدیر کل امنیتی وزارت کشور، مدیر کل امنیتی استانداری گیلان و مسئولانی از سازمان بنادر و وزارت امور خارجه در این بازدید حضور داشتند.
فرماندار آستارا در این بازدید به ویژگی های مرزی این شهرستان در ارتباطات سیاسی و اقتصادی با جمهوری آذربایجان اشاره کرد.
یونس رنجکش گفت: فعالیت های تجاری خوبی از طریق سه مرز ریلی، دریایی و زمینی در آستارا در حال انجام است و از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از سه هزار واگن کالا از طریق راه آهن این شهرستان حمل و نقل شده است.
در نشست اعضای کارگروه مرزی در فرمانداری آستارا تقویت زیرساخت های مرز، پیگیری تامین امکانات شهرستان و تسهیل تبادلات اقتصادی مطرح شد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، از مبادی مهم صادرات و واردات کشور است.
7105 / 7124/2007
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

مقدمات بازگشایی مرز خسروی فراهم شد

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،بازگشایی مرز خسروی در شهرستان قصرشیرین به‌روی زائران عتبات عالیات یکی از مطالبات جدی مسئولان و مردم در سال‌های اخیر بوده، اما تاکنون محقق نشده است و این در حالی است که زیرساخت‌های لازم برای استقبال و پذیرایی از زائران در این مرز وجود دارد.

هر چند مسئولان ایرانی بار‌ها اعلام کرده‌اند که برای تأمین امنیت مرز مشکلی وجود ندارد، اما بازگشایی آن را منوط به موافقت دولت عراق می‌دانستند و از این رو بعد از سفر رئیس‌جمهور به کشور عراق اخباری مبنی بر موافقت ضمنی مسئولان عراقی برای بازگشایی مرز خسروی به گوش می‌رسد.

رئیس سازمان حج و زیارت در چند روز اخیر حین بازدید از مرز خسروی امنیت منطقه را تأیید کرد و از رضایتمندی مسئولان عراقی از امنیت موجود خبر داد و این خبر سبب خوشحالی مردم استان کرمانشاه به‌ویژه مناطق زلزله‌زده شد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور در بازدید از مرز خسروی اظهار داشت: با توجه به نیاز به سفر‌های زیارتی، پیگیری‌های مؤثر استاندار کرمانشاه در سطوح ملی برای بازگشایی مرز خسروی و سفر رئیس‌جمهور به عراق، مقدمات بازگشایی این مرز فراهم شده است.

علیرضا رشیدیان عنوان کرد: با بازدید‌های مسئولان عراقی از مسیر خسروی به‌سمت بغداد کلیات امنیت این مسیر تأیید شد و اکنون منتظر تأیید و ابلاغ رسمی برای آغاز مسافرت‌ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه با پیگیری دستگاه‌های مربوطه ظرفیت‌های بسیار مناسبی در مرز خسروی فراهم شده است گفت: یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم خطوط ریلی است که از این طریق مسافران از مسیر‌های دور به کرمانشاه سفر می‌کنند و از کرمانشاه تا مرز به‌وسیله اتوبوس جابه‌جا می‌شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور افزود: جابه‌جایی از طریق خطوط ریلی علاوه بر کاهش هزینه‌ها از نظر سهولت سفر، اطمینان و امنیت برای مسافران بسیار قابل اهمیت است.

رشیدیان با بیان اینکه هتل‌ها، امکانات و زیرساخت‌ها در مرز خسروی فراهم است اضافه کرد: مرز خسروی علاوه بر فاصله بسیار نزدیک به عراق مرز مستعدی برای سفر زائران ایرانی به عراق و زائران عراقی به ایران است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه لغو پرداخت‌ها برای دریافت ویزای سفر به عراق از نیمه فروردین ماه عملیاتی شود گفت: با این اقدام پرداختی بابت ویزا وجود ندارد و این موضوع در کاهش هزینه‌های زائران در سفر به عتبات عالیات مؤثر است.

نماینده مردم گیلان‌غرب، سرپل‌ذهاب و قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی گفت: شورای عالی امنیت ملی مجوز تردد مستمر زائران به عتبات عالیات از طریق مرز خسروی را صادر کرد.

فرهاد تجری گفت: پیگیری‌های زیادی از سوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، مجمع نمایندگان کرمانشاه و مدیریت ارشد استان برای بازگشایی مستمر مرز خسروی انجام و به‌عنوان یک ضرورت استانی مطرح شد.

وی از برگزاری جلسه شورای عالی امنیت ملی با موضوع بازگشایی مرز خسروی خبرداد و عنوان کرد: در گذشته درخواست تردد عتبات عالیات از طریق مرز خسروی تنها مختص به ایام اربعین بود، اما با توجه به شرایط جدید بازگشایی مستمر آن به‌عنوان یک ضرورت استانی مطرح است.

نماینده مردم گیلان‌غرب، سرپل‌ذهاب و قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون شورای عالی امنیت ملی مجوز تردد مستمر زائران به عتبات عالیات از طریق مرز خسروی را صادر کرده، اما مشروط به شرایط خاصی است که به استاندار کرمانشاه ابلاغ شده است.

تجری نسبت به بازگشایی مرز خسروی ابراز امیدواری کرد و گفت: بازگشایی این مرز از اولویت‌های مسئولان است و رایزنی‌های مختلفی با وزارت کشور انجام شده و مقرر شد جلسه‌ای با وزیر امور خارجه و وزیر کشور برای بازگشایی مرز خسروی برگزار شود.

نتیجه نهایی بازگشایی مرز خسروی در کمیسیون امنیت ملی بررسی می‌شود

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به بازگشایی مرز خسروی ابراز امیدواری کرد و گفت: بازگشایی این مرز از اولویت‌های مسئولان است و رایزنی‌های مختلفی با وزارت کشور انجام شده که نتیجه نهایی آن‌ها در کمیسیون امنیت ملی بررسی می‌شود.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با بیان اینکه اکنون دولت ایران منعی برای تردد زائران از مرز خسروی ندارد اظهار داشت: بازگشایی نهایی مرز خسروی منوط به اعلام آمادگی کامل طرف عراقی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون خسروی شرایط مرز ایده‌آل را دارد و از لحاظ زیرساختی بهترین مرز کشور به حساب می‌آید گفت: شورای عالی امنیت ملی مجوز تردد زائران به عتبات عالیات از مرز خسروی را صادر کرد‌ه است، اما شرایط خاص این تردد به استاندار کرمانشاه ابلاغ شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: بازگشایی گذرگاه‌های مرزی ایران و عراق نقش مهمی در رونق کسب‌وکار میان مردم مناطق مرزی و افزایش مبادلات اقتصادی دو کشور دارد و برادری و دوستی بین ایران و عراق مستحکم، قوی و تزلزل‌ناپذیر است.

استقرار ۵۸ گیت ورود و خروج در مرز خسروی

فرماندار قصرشیرین گفت: استقرار ۵۸ گیت ورود و خروج، تأمین بیش از ۱۵۰ هکتار پارکینگ با ظرفیت ۷۰ هزار خودرو و امکانات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و رفاهی از جمله تمهیدات اندیشیده شده برای مرز خسروی است.

مرادعلی تاتار عنوان کرد: مراکز اقامتی شامل ۱۴ هتل و مهمانپذیر با ظرفیت ۱۳۲۲ تخت برای میزبانی از زائران عتبات عالیات در قصرشیرین آماده شده است.

وی با بیان اینکه رئیس سازمان حج و زیارت در بازدیدی امنیت موجود در مرز را تأیید کرد گفت: مرز خسروی بهترین و مناسب‌ترین زیرساخت‌ها را برای تردد زوار دارد.

تاتار با اشاره به اینکه طرف عراقی با موضوع برقراری امنیت در مرز مشکلی ندارد اضافه کرد: تنها توافقات بین وزرای امور خارجه و اقدامات اداری برای بازگشایی مرز باقی مانده و امید داریم بعد از نوروز این مهم تحقق یابد.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با دو بخش اقلیم کردستان و عرب‌نشین عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالا‌های غیرنفتی کشور به عراق را به خود اختصاص می‌دهد؛ بنابراین بازگشایی مرز خسروی علاوه بر رونق اقتصادی در توسعه کرمانشاه موثر است.

انتهای پیام / ا

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها استان گیلان حمل و نقل راه آهن وزارت امور خارجه وزارت کشور جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۰۹۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • همه اقدامات ضد مهاجرتی ترامپ در مرز‌های آمریکا؛ از بستن گذرگاه تیجوانا تا توسل به زور علیه مهاجران
 • ساختمان شهرداری لوندویل آستارا به بهره برداری رسید
 • آرامش بهاری به امام زادگان آستارا رسید
 • هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز شد
 • باران باعث آبگرفتگی معابر آستارا شد
 • نمایشگاه کتاب در بازار ساحلی آستارا دایر شد
 • 615 واحد اقامتی در آستارا برای اسکان گردشگران آماده شد
 • گیلان| سال آینده مشکلی برای تأمین آب کشاورزی در آستارا نداریم
 • کشف حدود307کیلو هرویین در مرز بیله سوار جمهوری آذربایجان
 • عملیات ارتش ترکیه در مرزهای شرقی خود بر علیه گروه پ.ک‌.ک
 • ساخت پروژه راه‌آهن آستارا- آستارا متوقف شد
 • آغاز توزیع ۱۰۰۰ بسته حمایتی سپاه آستارا بین نیازمندان
 • ‌ساخت راه‌آهن آستارا ـ آستارا ‌تعطیل شد
 • توزیع 1000 سبد کالا به نیازمندان آستارا آغاز شد
 • دامپزشکی آستارا: ماهی قرمز را لمس نکنید
 • شهروندان آستارا مصارف آب را به ساعات پایانی سال موکول نکنند
 • پایان اختلافات مرزی ایران و عراق؛ احیای توافقی که «صدام» پاره کرده بود
 • هشدار درباره مرزهای زمینی و تورفروشی بدون «مجوز پرواز»
 • شورای نظارت بر نمایش در آستارا تشکیل شد