بهمن طاهرخانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: باید بودجه کشور را حکیمانه و علمی تر کنیم تا بتوانیم تعادل را برای سال آینده ایجاد کنیم که البته این بدان معنی نیست که بتوانیم معجزه کنیم، اما می توان طوری عمل کرد تا درآمد اقشار آسیب پذیر به نحوی باشد که بتواند پاسخگوی نیازهایشان باشند.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه بودجه امسال نسبت به سال های گذشته از شفافیت بیشتری برخوردار بوده، تصریح کرد: می توان با شفاف سازی بیشتر در بین مردم ایجاد اطمینان بیشتر کرد تا نسبت به عملکرد مجلس و دولت و سایر سازمان هایی که به عنوان مکانیسم دولتی عمل می کنند، مطمئن تر باشند.


وی با بیان اینکه بعید می دانم بودجه ارایه شده به مجلس برای سال 98 بتواند هزینه های لازم کشور را پاسخگو باشد، اظهار داشت: باید بدانیم که امروز وضعیت معیشت مردم به هیچ وجه مناسب نیست و در این زمینه نیازمند توجه جدی دولت به اقشار کم درآمدی که در وضعیت بدی قرار داشته و حتی قدرت تامین معاش عادی خود را نیز ندارند، هستیم.
وی ادامه داد: ما نیازمند یک کار کارشناسی عمیق در افزایش بودجه هستیم تا ضمن تامین منابع درآمدی، سطح درآمد مردم و حقوق کارمندان دولت را بالا ببریم تا سال آینده با چالش های مربوط به معیشت آحاد جامعه روبرو نشویم.
طاهرخانی در ادامه اضافه کرد: با توجه به اینکه متاسفانه منبع اصلی تامین بودجه کشور، درآمدهای نفتی است و به لحاظ زیاده خواهی های استکبار جهانی و اعمال تحریم های به اجرا درآمده، باید تدبیری بیندیشیم تا درآمد کشور را از منابع نفتی قطع و درآمدهای دیگری را مانند صنایع دستی و گردشگری جایگزین آن کنیم.
عضو کمیسیون حقوقی مجلس گفت: تلاش تهیه کنندگان لایجه بودجه و همچنین بررسی کنندگان آن، یعنی مجلس شورای اسلامی باید ایجاد تعادل و برابری اقتصادی در کشور باشد اما به نظر می رسد برنامه ریزان نتوانسته اند این تعادل و توازن را برای توزیع درآمدها ایجاد کنند تا جایی که با آن نمی توان دره عمیق فقر و غنا در جامعه را پوشش داد که این امر باید مورد توجه مجلس واقع شود.
8054
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی: چند درصد مردم یارانه می گیرند

به گزارش مهر، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ در سیزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها درباره بودجه سال ۹۸ اظهار داشت: خیلی از شوراها هستند که جایگاه قانونی ندارند ولی بودجه می‌گیرند و تمام تلاشم را خواهم کرد که در بودجه سال ۹۸، شورای عالی استان‌ها را مستقل کنیم تا برای دریافت بودجه آویزان وزارتخانه‌ها نباشد.

وی درباره مشکلات شهرداری‌ها در بودجه اظهار داشت: امیدواریم در جلسه بررسی بودجه شهرداری‌ها و شوراها، نماینده شورای عالی استان‌ها هم حضور داشته باشد تا بتوانیم با کارشناسی بیشتری مصوبات را به تصویب برسانیم.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر پیشنهاد شده است که ۵۰ درصد از جرائم دوربین‌های راهنمایی و رانندگی در سطح شهر را که حدود ۹۰۰ میلیارد تومان می‌شود را به معلولان اختصاص داده شود که مقاومت‌هایی در این خصوص انجام شده است.

تاجگردون گفت:‌در حال حاضر ۸۰ درصد شهرداری‌ها در پرداخت حقوق و مزایای پرسنل خود با مشکل مواجه هستند و منابع شهرداری‌ها کاهش یافته است.

وی درباره بودجه سال ۹۷ دولت نیز گفت: سال گذشته وقتی بودجه را دولت به مجلس ارائه داد، بودجه ۴۲ هزار میلیارد تومانی پرداخت یارانه‌ها را با توجه به حذف ۳۰ درصد از یارانه‌بگیران به ۳۰ هزار میلیارد تومان کاهش داد، ولی شاهد آن بودیم که در دیماه سال ۹۶ یک‌سری شلوغی‌ها اتفاق افتاد و ما مجبور شدیم، یارانه ۳۰ درصد را حذف نکنیم و این مبلغ به همان ۴۲ هزار میلیارد تومان برگشت

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که ۹۷ درصد مردم یارانه‌بگیر هستند گفت: بنابراین مجبور شدیم از بخش‌های مختلف بودجه لازم برای یارانه را تامین کنیم و به عنوان مثال ‌۳۲۰۰ میلیارد تومان از شهرداری‌ها برداشت شد.

تاجگردون افزود: برای بودجه سال ۹۸ اگر فرصت فراهم شود می‌توانیم ۲۰۰۰ میلیارد تومان از بودجه شهرداری‌ها را بازگردانیم.

وی ‌بیان داشت: ‌در حال حاضر ۸۰ درصد از شهرداری‌ها برای پرداخت حقوق و مزایا به پرسنل به مشکل برخورده‌اند و برخی شهرداری‌ها هم مشکل حاد دارند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دیگر موارد نیز ازجمله یارانه بلیت مترو و اتوبوس نیز مطرح است که باید مورد بررسی قرار بگیرد که در حال حاضر عدد دقیق آن را ندارم.

تاجگردون گفت: دولت در حال حاضر بر اساس آخرین حسابرسی‌ها و گزارش‌دهی‌ها ۲۸۲ هزار میلیارد تومان به اشخاص حقیقی، نهادهای غیرعمومی دولتی و بانک‌ها و موسسات بدهکار است که از این مبلغ ۷۹ هزار میلیارد تومان به اشخاص، ۷۲ هزار میلیارد تومان به نهادهای عمومی غیردولتی و ۱۲۰ هزار میلیارد تومان نیز به موسسات پولی و بانکی بدهکرا است.

وی افزود: از ۷۲ هزار میلیارد تومانی که به نهادهای عمومی غیردولتی، دولت بدهکار است ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان سهم شهرداری‌ها است.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از سویی دیگر دولت ۱۳۹ هزار میلیارد تومان نیز از اشخاص حقیقی، نهادهای عمومی و بانک‌ها طلب دارند که ۷۹ هزار میلیارد تومان مربوط به اشخاص حقیقی است که مالیات نداده‌اند. ۲۵ هزار میلیارد تومان مربوط به نهادهای عمومی غیردولتی و ۳۴ هزار میلیارد تومان هم بانک‌ها و موسسات پولی به دولت بدهکارند.

تاجگردون تصریح کرد: یکی از بهترین روش‌ها برای تسویه بدهی‌ها تهاتر است که در سال ۹۷، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای تسویه اختصاص دادیم که از این مبلغ پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال تنها ۳۰ هزار میلیارد تومان استفاده شود.

وی گفت: در حال حاضر بانک‌ها نیز ۱۱۰ هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهکار هستند و افراد زیادی به بانک‌ها بدهکار و از دولت طلبکارند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی به طلب تامین اجتماعی از دولت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تامین اجتماعی پول ندارد مستمری‌های خود را پرداخت کند و بر اساس حسابرسی‌های صورت گرفته ۶۳ هزار میلیارد تومان دولت به تامین اجتماعی بدهکار است.

تاجگردون افزود: در حال حاضر دولت نفت ندارد بفروشد، یا کسی از آن نمی‌خورد، بنابراین ناگزیریم از روش تسویه و تهاتر استفاده کنیم. بودجه سال آینده در دو سطح ۴۰۷ هزار میلیارد تومان و ۴۴۷ هزار میلیارد تومان مطرح شده است که اگر کارمندان و مستمری‌بگیران دولت در خانه بمانند و بیرون نیایند و بخواهیم به آنها حقوق بدهیم، سال آینده ۳۱۰ هزار میلیارد تومان باید در این خصوص اختصاص یابد و اگر به‌ ادارات بیایند، هزینه‌ها بیشتر نیز خواهد شد. ‌

وی‌ ادامه داد: اگر دولت بتواند روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت بفروشد که در حال حاضر روزانه یک میلیون بشکه می‌فروشد، در آن زمان می‌توانیم به دیگر مسائل بپردازیم و ۲۰ هزار میلیارد تومان به بخش دفاع اختصاص دهیم.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها استکبار جهانی حقوق صنایع دستی و گردشگری فقر مجلس شورای اسلامی جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۰۹۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تا بین رهبری، ریاست جمهوری ،سپاه و صدا و سیما تفاهمی ایجاد نشود مشکلات کشور حل نمی شود
 • شیوه صحیح قیمت‌گذاری خودرو
 • شیوه صحیح قیمت‌گذاری خودرو چگونه است؟
 • هفته آینده؛ بررسی CFT در صحن علنی مجلس
 • سرنوشت حامل‌های انرژی سال آینده در کمیته‌ای ویژه بررسی می‌شود
 • هیات دولت مستعفی از ارائه گزارش صحیح اسیران سرباز می زند
 • بررسی طولانی‌ترین انتظار معلمان؛ آیا رتبه‌بندی به مقصد می‌رسد؟
 • ایستگاه تاکتیک: آنالیز فنی دیدار ایران 0-0 عراق
 • درخواست رسانه‌ای پوتین از رفسنجانی
 • عدم وجود برنامه رسانه‌ای برای میهمان خارجی/درخواست پوتین از هاشمی
 • معاون وزیر ارتباطات: مدیریت صحیح در گرو خودآگاهی است
 • احکام مربوط به طلاق در اسلام
 • ورود دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اصفهان بر نحوه نظارت و کنترل قیمت‌ها در بازار
 • بوشهر رتبه اول مصرف برق در کشور/ کاهش خاموشی‌ها نیازمند فرهنگسازی
 • فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد نفقه
 • بازخوانی انتقادی روایت سید جواد طباطبایی از «دلِ ایرانشهر»
 • همه چيز درباره احکام طلاق
 • تلاش برای افزایش بودجه دانشگاه‌ها؛ واقعیت یا نمایش؟!
 • مهمترین جهت گیری های بودجه 98