به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مهمان این هفته برنامه دست خط مرتضی حاجی سیاستمدار بود.

مرتضی حاجی 70 ساله و اهل تهران هست و با سوابق مختلف اجرائی و سیاسی از استانداری مازندران در اوایل انقلاب و بعد هم معاونت در وزارت ارشاد، وزارت صنایع سنگین آن زمان و وزیر تعاون، وزیر آموزش و پرورش و الان هم به عنوان یکی از آدم‌های مطرح و تاثیرگذار یکی از طیف‌های سیاسی مهم کشور مطرح است و همیشه صحبت‌ها و اظهارنظرات وی مورد توجه واقع می‌شود.

وی در رابطه با انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور گفت: زمانی که آدم تصمیم می‌گیرد با شرایطی که در طول زمان بعد از آن اتفاق می‌افتد گاهی اوضاع تغییر می‌کند و آن زمان هم بین کاندیداهایی که مطرح بودند باید یک کسی برای حمایت و فعالیت انتخاب می‌شد. تشخیص این بود که جناب آقای روحانی نسبت به دیگر کاندیداها شرایط مناسب‌تری دارند و برای کشور مفیدتر هستند. با آن تشخیص راضی هستیم.

حاجی افزود: بنا نبود جهانگیری به عنوان کاندیدای اصلی فعالیت داشته باشند مگر در طول فعالیت‌های انتخاباتی دلیل بهتری پیدا می‌شد برای این که ایشان مورد حمایت قرار بگیرد.

این سیاستمدار بیان کرد:پشت صحنه تصمیم گیری وقتی جهانگیری با روحانی می‌نشینند به جمع بندی و تفاهم می‌رسند، آنجا امثال بنده حضور نداریم و خود آنها با هم به توافقاتی رسیدند. این جنبه را من عرض می‌کنم. 

وی در خصوص فضای انتخابات دوره دوازدهم بیان کر: فضای خوبی بود و در واقع در حوزه‌ای که من مسئولیت داشتم تلاشم بر این بود ضوابط و قوانین انتخاباتی و تبلیغات را کامل رعایت کنیم. ممکن است در یک جاهایی دور از دسترس اتفاقات کوچکی رخ داده باشد اما در مجموع فضای انتخاباتی در کل کشور خوب بود. در حوزه تهران هم به نظر می‌رسید.

حاجی بیان کرد: مناظره‌ها گاهی از آنچه که ما خودمان را باید مقید بدانیم و به آن توجه کنیم و آن را رعایت کنیم، خارج می‌شد. پای کسانی که ربطی به قضایا نداشتند در مناظره‌ها به میدان کشیدند که البته در انتخابات قبلی هم موارد اینچنینی پیش آمد. آن را بهانه‌ای قرار دادند تا رقیب انتخاباتی را لطمه بزنند و به نظر من اخلاقی نیست. 

وی افزود:  انتظار این است کاندیدایی که می‌آید و وعده به مردم می‌دهد قبلاً محاسبه کرده باشد که چه مقدار از این وعده‌ها را می‌تواند محق کند. گاهی متاسفانه در فضای تبلیغاتی و سالن‌های سخنرانی جو به گونه‌ای ایجاد می‌شود که سخنران یک صحبت‌هایی که خیلی مطالعه همه جانبه نکرده را مطرح می‌کندولی بعداً که وارد اجرا می‌شود با موانعی برخورد می‌خورد یعنی همه پیچ و خم‌های اجرایی را ندیده است یا موانع‌تراشی‌هایی که ممکن بود اتفاق بیفتد را پیش‌بینی نکرده است.

حاجی بیان کرد: به نظرم می‌رسد در همه انتخابات‌ها چنین شرایطی وجود دارد یعنی این طور نیست که رئیس‌جمهور خود را مدیر مطلق اجرائی کشور بداند. من از این منظر فکر می‌کنم شاید اگر انتخابات را حزبی کنیم و احزاب در فرصت‌های پیش‌روی خود برنامه‌هایی را تنظیم کنند و رئیس‌جمهوری که معرفی می‌کنند یا کاندیدایی که معرفی می‌کنند بر مبنای آن برنامه مطالعه شده چند ساله بیاید مطالب را مطرح کند زوایای پیچیده و تاریکی که اجرای برنامه‌ها را مشکل می‌کند به دلیل فرصتی که وجود داشته خوب مطالعه شده است و این شانس تحقق وعده‌ها را به مراتب افزایش می‌دهد تا این که یک فردی بیاید و بعد از این که انتخاب شود هم بگوید من به هیچ حزبی وابسته نیستم و فقط خودم هستم و یک نفر اگر تیمی هم دور خود بچیند چقدر امکان مطالعه و بررسی همه جانبه همه مسائل را دارد و چقدر فرصت برای این کار دارد؟

وی در رابطه با شرایط اقتصادی کشور گفت: آمار و ارقامی که داده می‌شود، در دوره اول دولت  روحانی رشد اقتصادی وجود داشت و مثبت بود و تا حدودی از منفی ۶ و خرده‌ای به مثبت...

حاجی ادامه داد: باید به جلو می‌رفت و به تدریج مردم این را می‌دیدند یعنی با آن وعده تدبیر و امید احساس می‌کردند آن تدبیرها تاثیرگذار بوده و فضای کار و تلاش و فعالیت اقتصادی مثبت است و روبه‌جلو است. در این دوره که شاید منشا اصلی آن را اتفاقات جدید تحریم‌ها بعضی بدانند که بی‌ربط هم نیست.

وی گفت: من فکر می‌کنم حدود ۳۵-۳۰ درصد مشکلات اقتصادی کشور مربوط به تحریم‌ها است.

در حال تکمیل...

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

پذیرایی از مسافران در حمام‌های تاریخی همدان/۲ حمام میزبان می‌شوند

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: طبق آنچه مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان عنوان کرده در سال ۹۸ برپایی آئین‌های نوروزی با محوریت داشته‌های فرهنگی، بومی و محلی در ۳۰ بنای تاریخی کشور مد نظر قرار گرفته که از میان این ۳۰ اثر ۲ اثر مربوط به استان همدان است و «حمام قلعه» و «حمام حاجی» همدان این دو اثر منتخب هستند.

در نگاه به داشته‌های تاریخی همدان آنچه بیش از پیش مشهود است اینکه جای جای همدان مملو از دیدنی‌هایی است که در سفر به این استان نمی‌توان آنها را نادیده است.

در میان بیش از یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و طبیعی استان همدان در این گزارش به بیان ویژگی‌های تاریخی دو بنای منتخب می‌پردازیم تا مسافران در ورود به همدان بازدید از این بناها را در برنامه خود قرار دهند.

«حمام قلعه» در محله قدیمی قاشق تراشان واقع است

«حمام قلعه» با بنایی کوچک در پس کوچه‌های تنگ و باریک بخشی از شهر همدان در میان خانه‌های مسکونی محله قدیمی قاشق تراشان، گذشته و معماری ایران را در خود نهفته دارد.

بسیاری که هر روز از این کوچه‌ها گذر می‌کنند شاید نمی‌دانند که در پشت دیوار آجری این بنا، چه شکوه و تاریخی مستور مانده است، بنایی جمع و جور و زیبا با معماری چشم نواز که هر فرهنگ دوستی محو تماشای آن می‌شود؛ اثر تاریخی و یادگار به جا مانده از سال‌هایی بسیار دور که هم اکنون به مکانی زیبا برای استقبال از مسافران و گردشگران شهر همدان تبدیل شده است.

حمام قلعه همدان از آثار دوره قاجاریه است

حمام قلعه همدان از آثار دوره قاجاریه است که فضای درونی آن معماری اسلامی را به نمایش گذاشته به طوری که در ابتدای ورود، ناخودآگاه یک مسیر منطقی طی می‌شود.

گذری بر تاریخ ساخت این بنا بیانگر آنست که در ساخت آن توجه ویژه ای به تمام زوایا شده است به نحوی که بعد از سر در حمام، یک راهرو افراد را به فضای سربینه می‌برد که از نظر دما خیلی نزدیک به فضای بیرون بوده و بعد از آن یک راهرو قرار دارد که هوایش کمی گرم‌تر از سربینه بوده و در آخر نیز گرمخانه‌ای وجود دارد.

این حمام نیز مانند سایر حمام‌های قدیمی که اکثراً پایین‌تر از سطح زمین ساخته می‌شدند در عمق یک متری ساخته شده است تا گرما و حرارت حمام به راحتی از راه دیوارها منتقل نشود و دسترسی به آب قنات که در سطحی پایین‌تر از سطح زمین است راحت‌تر باشد.

حمام قلعه همدان در گذشته‌های دور از پیش از اذان تا غروب که امکان استفاده از روشنایی خورشید وجود داشته، باز بوده است و مردم برای استحمام وارد این مکان می‌شدند.

این حمام قدیمی و تاریخی که به موزه مردم شناسی و سفره خانه‌ای سنتی تبدیل شده است، نوروز سال ۹۸ پذیرای مسافران نوروزی خواهد بود.

حمام قلعه همدان در سال ۷۸ به مبلغ ۲۷ میلیون تومان خریداری شد

به گفته مسئولان حمام قلعه همدان در سال ۷۸ به مبلغ ۲۷ میلیون تومان خریداری شد و با تخصیص ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار به محلی برای جذب گردشگر تبدیل شده است.

این حمام دارای سردر آجری و یک هشتی ورودی است که پلان سرد و گرم آن مربع شکل است و چهار ستون سنگی دارد و سقف این بنا با طاق‌های کلمبو و فضای داخلی نیز با طاق‌نماهایی از نوع قوس خباغی مزین شده و در دو طرف حمام سرد، رختکن و حوضی در وسط قرار دارد و در قسمت غربی نیز حمام مردانه و تون واقع شده است.

حمام قلعه در مقایسه با دیگر حمام‌های سنتی و قدیمی از یک ویژگی ساختاری، هندسی و معماری خاصی برخوردار بوده و شامل دو قسمت زنانه و مردانه است.

حمام قلعه متعلق به فردی به نام حاج محمد حسین بوده که سال ۱۳۷۸ خورشیدی توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری و پس از مرمت و تجهیز به موزه مردم شناسی تبدیل شد.

این موزه که در محل حمام قلعه شهر همدان قرار دارد از آثار دوره قاجاریه است و در یک هزار و ۷۰۰ متر مربع ساخته شده و ۲۵ اسفند سال ۸۰ به شماره ۵۰۲۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

اما در توضیح ویژگی‌های حمام حاجی ذکر یک پیش درآمد برای آن لازم است چراکه در گذشته هر محله از همدان دارای چمنی بزرگ در مرکز بود و اطراف آن را مغازه‌های نانوایی، قصابی، سبزی فروشی، لباس فروشی و بقالی برای خرید روزانه مردم تشکیل می‌داده است.

در این محله‌های با صفا که در حال حاضر تعداد انگشت شماری از آنها اصالت خود را حفظ کرده‌اند، مسجد و حمامی نیز به نام همان محله ساخته می‌شد که استفاده از آن فقط مختص اهالی همان محل بود.

نخستین کاروان حج شهر همدان در محله حاجی‌ها تشکیل شد

در این میان محله قدیمی حاجی‌ها در همدان که هنوز نیز به همین نام معروف است جایگاه ویژه ای دارد چراکه نخستین کاروان حج در شهر همدان در این محل تشکیل شد و همین امر باعث شهرت یافتن محل مذکور به محله‌ی حاجی‌ها در شهر همدان شد.

در محله حاجی‌ها همچنان مسجد و حمام قدیمی آن وجود دارد و به لحاظ ثبت شدن این دو اثر در فهرست آثار ملی کشور امکان تخریب آنها و از بین رفتن نام محله وجود ندارد.

حمام محله حاجی با مساحتی بیش از هزار متر مربع شامل دو حمام زنانه و مردانه است که در قسمت حمام زنانه، با پیمودن ۴ پله به طرف پایین وارد هشتی نسبتاً کوچکی شده و با عبور از یک راهرو باریک وارد فضای سربینه حمام به ابعاد ۱۰ و نیم در ۱۱ مترمربع می شویم.

حمام‌های سرد و گرم دارای خزینه به ابعاد یک و دو دهم در چهار متر و چهارستون سنگی است و سقف حمام به وسیله قوس‌های پنج و هفت کند با دهانه‌های مختلف از یک و نیم تا چهار متر اجرا و برای پوشش فاصله بین قوس‌ها از گنبد استفاده شده است.

در قسمت حمام مردانه نیز با عبور از چند پله وارد هشتی حمام شده و با عبور از معبری باریک داخل حمام سرد می شویم که حمام سرد دارای گنبدی زیبا و بدون ستون است.

حمام قدیمی محله حاجی یادگار دوران قاجاریه

حمام محله حاجی‌ها در شهر همدان دارای شش طاق نما است که دو به دو با هم قرینه‌اند و پی بنا از سنگ است و در ساخت آن از آجر قوامی و ملات ساروج استفاده شده است.

این بنا از جمله بناهای بسیار زیبای شهر همدان و یادگار دوران قاجاریه در این شهر است که به شماره ۳۳۷۵ در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

در همین خصوص مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان گفت: طی ایام نوروز برنامه ریزی های خوبی برای اوقات فراغت مسافران و گردشگران تدارک دیده شده و مهیای یک میزبانی خوب از مسافران نوروز هستیم.

برگزاری آئین‌های بومی محلی خاص نوروزی از اولویت‌ها است

علی مالمیر بابیان اینکه در سال نو پیش رو برگزاری آئین‌های بومی محلی خاص نوروزی از اولویت‌های ما است، گفت: این برنامه‌ها در سال گذشته نیز برگزار شد اما این بار نقاط مختلف استان هدف گذاری شده و برنامه‌ها اجرا می‌شود.

وی اظهار داشت: امسال برای اجرای ۳۷۲ برنامه نوروزگاهی طی ایام تعطیلات نوروز در شهرستان همدان برنامه ریزی شده است و با کمک بخش خصوصی برخی برنامه‌های ویژه نیز اجرا خواهد شد.

با این تفاسیر آنچه مسلم است اینکه در میان ده‌ها اثر تاریخی و دیدنی استان همدان این دو حمام تاریخی و زیبا که شرحی از قدمت آنها عنوان شد خود را برای میزبانی از مسافران نوروزی آماده می‌کنند تا خاطراتی خوش برای مسافران به یادگار بگذارند.

کد خبر 4571040

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: اخبار سیاسی دست خط

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۰۹۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فائزه هاشمی: اگر آیت الله هاشمی بود؛ FATF هرگز معطل نمی‌ماند
 • چرا حاجی فیروزها به این‌جا رسیدند؟
 • نامزد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا خواستار حذف سیستم الکترال کالج شد
 • فائزه‌هاشمی: بابا زنده بود، FATF معطل نمی ماند
 • حاجی‌ فیروزهایی که گدا شدند
 • مصاحبه جنجالی روزنامه آرمان با دکتر احمدی نژاد در آخرین روز سال 1397
 • فائزه هاشمی: اگر بابا زنده بود؛ FATF هرگز معطل نمي‌ماند / هیچ وقت به مهاجرت فکر نمی کنم
 • نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا خواستار حذف الکترال کالج شد
 • فائزه هاشمی: اگر بابا زنده بود؛ FATF هرگز معطل نمي‌ماند
 • احمدی نژاد: من طلبکارم!
 • سیاست‌ورزی در تعطیلات
 • ۱۲رویداد مهم سیاسی سال ۹۷ ایران
 • من طلبکارم
 • تهران در استقبال بهار/پایتخت درقرق حاجی فیروز‌ها
 • ۱۲رویداد مهم سیاسی سال ۹۷
 • قطع صادرات نفت، به نفع ایران خواهد بود/ طرح اصلاح انتخابات اشکالات فراوانی دارد
 • بقاع متبرکه حاجی آباد پذیرای مسافران نوروزی
 • نامزد افراطی انتخابات اسراییل رد صلاحیت شد
 • رد صلاحیت نامزد راست افراطی در انتخابات اسرائیل