به گزارش گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مهمان این هفته برنامه دست خط مرتضی حاجی سیاستمدار بود.

مرتضی حاجی 70 ساله و اهل تهران هست و با سوابق مختلف اجرائی و سیاسی از استانداری مازندران در اوایل انقلاب و بعد هم معاونت در وزارت ارشاد، وزارت صنایع سنگین آن زمان و وزیر تعاون، وزیر آموزش و پرورش و الان هم به عنوان یکی از آدم‌های مطرح و تاثیرگذار یکی از طیف‌های سیاسی مهم کشور مطرح است و همیشه صحبت‌ها و اظهارنظرات وی مورد توجه واقع می‌شود.

وی در رابطه با انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور گفت: زمانی که آدم تصمیم می‌گیرد با شرایطی که در طول زمان بعد از آن اتفاق می‌افتد گاهی اوضاع تغییر می‌کند و آن زمان هم بین کاندیداهایی که مطرح بودند باید یک کسی برای حمایت و فعالیت انتخاب می‌شد. تشخیص این بود که جناب آقای روحانی نسبت به دیگر کاندیداها شرایط مناسب‌تری دارند و برای کشور مفیدتر هستند. با آن تشخیص راضی هستیم.

حاجی افزود: بنا نبود جهانگیری به عنوان کاندیدای اصلی فعالیت داشته باشند مگر در طول فعالیت‌های انتخاباتی دلیل بهتری پیدا می‌شد برای این که ایشان مورد حمایت قرار بگیرد.

این سیاستمدار بیان کرد:پشت صحنه تصمیم گیری وقتی جهانگیری با روحانی می‌نشینند به جمع بندی و تفاهم می‌رسند، آنجا امثال بنده حضور نداریم و خود آنها با هم به توافقاتی رسیدند. این جنبه را من عرض می‌کنم. 

وی در خصوص فضای انتخابات دوره دوازدهم بیان کر: فضای خوبی بود و در واقع در حوزه‌ای که من مسئولیت داشتم تلاشم بر این بود ضوابط و قوانین انتخاباتی و تبلیغات را کامل رعایت کنیم. ممکن است در یک جاهایی دور از دسترس اتفاقات کوچکی رخ داده باشد اما در مجموع فضای انتخاباتی در کل کشور خوب بود. در حوزه تهران هم به نظر می‌رسید.

حاجی بیان کرد: مناظره‌ها گاهی از آنچه که ما خودمان را باید مقید بدانیم و به آن توجه کنیم و آن را رعایت کنیم، خارج می‌شد. پای کسانی که ربطی به قضایا نداشتند در مناظره‌ها به میدان کشیدند که البته در انتخابات قبلی هم موارد اینچنینی پیش آمد. آن را بهانه‌ای قرار دادند تا رقیب انتخاباتی را لطمه بزنند و به نظر من اخلاقی نیست. 

وی افزود:  انتظار این است کاندیدایی که می‌آید و وعده به مردم می‌دهد قبلاً محاسبه کرده باشد که چه مقدار از این وعده‌ها را می‌تواند محق کند. گاهی متاسفانه در فضای تبلیغاتی و سالن‌های سخنرانی جو به گونه‌ای ایجاد می‌شود که سخنران یک صحبت‌هایی که خیلی مطالعه همه جانبه نکرده را مطرح می‌کندولی بعداً که وارد اجرا می‌شود با موانعی برخورد می‌خورد یعنی همه پیچ و خم‌های اجرایی را ندیده است یا موانع‌تراشی‌هایی که ممکن بود اتفاق بیفتد را پیش‌بینی نکرده است.

حاجی بیان کرد: به نظرم می‌رسد در همه انتخابات‌ها چنین شرایطی وجود دارد یعنی این طور نیست که رئیس‌جمهور خود را مدیر مطلق اجرائی کشور بداند. من از این منظر فکر می‌کنم شاید اگر انتخابات را حزبی کنیم و احزاب در فرصت‌های پیش‌روی خود برنامه‌هایی را تنظیم کنند و رئیس‌جمهوری که معرفی می‌کنند یا کاندیدایی که معرفی می‌کنند بر مبنای آن برنامه مطالعه شده چند ساله بیاید مطالب را مطرح کند زوایای پیچیده و تاریکی که اجرای برنامه‌ها را مشکل می‌کند به دلیل فرصتی که وجود داشته خوب مطالعه شده است و این شانس تحقق وعده‌ها را به مراتب افزایش می‌دهد تا این که یک فردی بیاید و بعد از این که انتخاب شود هم بگوید من به هیچ حزبی وابسته نیستم و فقط خودم هستم و یک نفر اگر تیمی هم دور خود بچیند چقدر امکان مطالعه و بررسی همه جانبه همه مسائل را دارد و چقدر فرصت برای این کار دارد؟

وی در رابطه با شرایط اقتصادی کشور گفت: آمار و ارقامی که داده می‌شود، در دوره اول دولت  روحانی رشد اقتصادی وجود داشت و مثبت بود و تا حدودی از منفی ۶ و خرده‌ای به مثبت...

حاجی ادامه داد: باید به جلو می‌رفت و به تدریج مردم این را می‌دیدند یعنی با آن وعده تدبیر و امید احساس می‌کردند آن تدبیرها تاثیرگذار بوده و فضای کار و تلاش و فعالیت اقتصادی مثبت است و روبه‌جلو است. در این دوره که شاید منشا اصلی آن را اتفاقات جدید تحریم‌ها بعضی بدانند که بی‌ربط هم نیست.

وی گفت: من فکر می‌کنم حدود ۳۵-۳۰ درصد مشکلات اقتصادی کشور مربوط به تحریم‌ها است.

در حال تکمیل...

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

یک روحانی اصلاح‌طلب تشریح کرد/ یک دلیل مهم برای بی‌صداقتی جهانگیری با مردم

گروه سیاسی جهان نيوز: یک روحانی اصلاح طلب طی گفتگویی دلیل بی صداقیتی جهانگیری با مردم را تشریح کرده است.

به گزارش جهان نيوز، حجت‌الاسلام ناصر قوامی، نماینده قزوین در مجلس ششم و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفته است: با اینکه آقای جهانگیری تنها شخصیت اصلاح‌طلب حاضر در دولت است و همواره تلاش کرده تا حد توان منویات اصلاح‌طلبان را پیش ببرد، اما عملکرد او در مقاطع مختلف موجب شده تا مردم دیگر واکنشی نسبت به اظهارات وی نداشته باشند. من با همه احترامی که برای آقای جهانگیری قائلم معتقدم که وی با مردم صداقت ندارد. یعنی از طرفی نسبت به برخی محدودیت‌ها گلایه و شکایت دارد و از طرف دیگر همچنان در جایگاه خود ایستاده است. جایگاه معاون اول رئیس‌جمهور اختیارات زیادی دارد و کارهای بسیاری می‌تواند انجام دهد، اما جالب است که آقای جهانگیری از عدم توانایی در تغییر منشی خود گلایه‌مند است. پر واضح است شخصی که توانایی تغییر مسئول دفتر خود را هم ندارد استعفای او بهتر از ماندنی خواهد بود که با فقدان اختیارات همراه است. لذا باید شخصی به جای آقای جهانگیری قرار گیرد که بتواند اختیارات معاون اولی را زنده کند.

این فعال اصلاح طلب همچنین تصریح کرده است: برخی مدیران دولتی عافیت طلبی می‌کنند. متاسفانه باید بگویم که برخی وزرا و مدیران کل دولتی درد مردم را احساس نمی‌کنند و گویا نمی‌دانند که در سطح جامعه چه می‌گذرد. آنها درصدند به هر صورت که شده فقط کرسی وزارت و مدیریت خود را حفظ کنند و سخنشان از مردم نیز صرفا در جهت عوام فریبی است. چندی پیش شاهد استعفای آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت سابق بودیم که من بسیارخوشم آمد، چرا که دلیل این استعفا هرچه که باشد نشان داد که می‌توان کرسی وزارت و مدیریت را نیز رها کرد و رفت. گرچه آنطور که مشخص است آقای هاشمی به دلیل برخی اختلافات و اعتراض به بودجه اختصاصی سال آینده به وزارت بهداشت از سمت خود استعفا کرد. حال بعضا شاهدیم برخی از وزرا حتی اگر بد‌ترین عملکرد را نیز داشته باشند قصد کناره‌گیری از مسئولیت و کرسی خود را ندارند و تعجب آور اینکه از سمتی نیز به سمت دیگر می‌روند.

وی همچنین گفته است: امروز اگر تورم فزاینده‌ای در جامعه وجود دارد و مردم با مشکلات معیشتی رو‌به‌رو هستند همه آنها را از چشم اصلاح‌طلبان می‌بینند. واقعیت نیز این است که این فقط اصلاح‌طلبان بودند که آقای روحانی را به ریاست جمهوری رساندند، اما متاسفانه اکنون شرایط به گونه‌ای شده که ما اصلاح‌طلبان مورد حمله قرار می‌گیریم و آقای روحانی بدون پاسخگویی به کار خود می‌پردازد. برخی عملکردهای دولت سبب شد که در استان‌ها بین اصلاح‌طلبان اختلاف ایجاد شود.
  این روحانی اصلاح طلب اضافه کرده است: من معتقدم فراکسیون امید موفقیت چشمگیری نبود که بخواهیم بدان افتخار کنیم. مشکل ما اکنون کسانی هستند که به اسم اصلاح‌طلب شناخته می‌شوند اما عملکردی متفاوت از مثلا آقای حدادعادل ندارند. آقای عارف که به عنوان اصلاح‌طلب شناخته می‌شد و به مجلس آمد، به جای فراکسیون اصلاح‌طلبان فراکسیون امید را تشکیل داد. با اینگونه عملکردها مقبولیت از بین می‌رود و مردم نیز اعتماد نخواهند کرد. من نه تنها عملکرد فراکسیون امید را موفق نمی‌دانم که معتقدم اینها به وجهه اصلاح‌طلبان ضربه زدند.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

کلیدواژه: اخبار سیاسی دست خط

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۰۹۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تا بین رهبری، ریاست جمهوری ،سپاه و صدا و سیما تفاهمی ایجاد نشود مشکلات کشور حل نمی شود
 • اگر با مردم روراست نباشیم، کارمان به نتیجه نمی‌رسد/ اصلا با فوتبال موافق نیستم/ اگر به آیت الله هاشمی می‌گفتم قبول می‌کرد با ناجی شنا کند
 • ماجرای مذاکره با رئیسی در هواپیما
 • کاندیداتوری جهانگیری ظاهرسازی بود/ چرا باید سر مردم کلاه بگذاریم
 • میرسلیم: نامزدی جهانگیری ظاهرسازی بود
 • رکود فعلی از تورم خطرناک‌تر است/ ماجرای مذاکره با رئیسی در هواپیما
 • ماجرای مذاکره میرسلیم با رئیسی در هواپیما
 • حضورم در انتخابات تصمیم حزب موتلفه بود/ نامزدی جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری ظاهرسازی بود
 • میرسلیم: حضورم در انتخابات ریاست جمهوری تصمیم شخصی نبود
 • میرسلیم: نامزدی جهانگیری ظاهرسازی بود؛ شورای نگهبان باید بیشتر دقت می‌کرد/ ناگفته‌های آخرین جلسه با مرحوم هاشمی در روز آخر حیات
 • میرسلیم: حضورم در انتخابات ریاست جمهوری تصمیم شخصی نبود / فوتبال را یک بازی می‌دانم که دارد سر ما پیاده می‌شود/ کار هیچ وقت نمی‌تواند 100 درصد موفق باشد
 • حضورم در انتخابات ریاست جمهوری تصمیم شخصی نبود
 • «حنیف اتمر» نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد
 • جهانگیری: موضع گیری سیاسی اروپایی ها در حمایت از برجام رضایت بخش است
 • جهانگیری: از اقدامات اروپا در برجام راضی نیستیم
 • جهانگیری: زمان برای اروپا مشخص نشده/ از اقدامات اروپا در برجام راضی نیستیم
 • جهانگیری: زمان برای اروپا مشخص نشده
 • روحانی اصلاح‌طلب تشریح کرد/ یک دلیل مهم برای بی‌صداقتی جهانگیری با مردم
 • جهانگیری: از عملکرد اروپا در قبال برجام راضی نیستیم