رئیس پارلمان لبنان بر ضرورت حضور سوریه در نشست اقتصادی بیروت تاکید کرد. ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۱ بین الملل آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، منابع نزدیک به نبیه بری رئیس پارلمان لبنان به خبرگزاری اسپوتنیک گفتند که او خواستار دعوت از سوریه برای حضور در نشست اقتصادی بیروت خواهد شد.

این منابع افزودند که بری اخیرا در یکی از سخنرانی هایش گفته است: درخواست ما مبنی بر دعوت از سوریه برای حضور در نشست بیروت مبتنی بر حقایقی آشکار است و این در حالی است که تصمیم عدم دعوت از این کشور سنخیتی با واقعیت موجود ندارد.

به گفته این منابع بری در این سخنان اظهار داشته است: نشست عربی اوضاع اقتصادی مختلف از جمله موضوع بازسازی سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دهد پس چگونه نباید سوریه در این نشست حضور یابد؟

بری افزود: ما پیش از این گفتیم که لبنان و سوریه صرف نظر از روابط تاریخی و جغرافیایی نزدیک روابط دیپلماتیک خود را حفظ کرده‌اند و سفارتخانه‌های دو کشور فعال است و روابط ما در تمام سطوح با سوریه برقرار است.

به گفته این منابع، نبیه بری درباره مشارکت هیئت لیبی در نشست بیروت گفته است: نظام کنونی در لیبی از لحاظ موضع گیری در قبال مسئله امام موسی صدر و همراهانش فرقی با رژیم قذافی ندارد زیرا تمام تماس‌های جاری برای همکاری در زمینه مشخص شدن سرنوشت امام موسی صدر را رد و آن را با مانع مواجه کرده است.

رئیس پارلمان لبنان پیش از این خواستار تعویق نشست اقتصادی بیروت که قرار است در روزهای نوزدهم و بیستم ژانویه جاری برگزار شود شده و بر ضرورت مشارکت سوریه در این نشست تاکید کرده بود.

تاکید نبیه بری بر لزوم دعوت از سوریه برای شرکت در نشست اقتصادی بیروتانتهای پیام/ R36348/P/S8,90/CT10 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "سوریه"

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

درگيري شديد ارتش سوريه با جبهه النصره/ سوريه دعوت اتحاديه عرب را نپذيرفت

خبرگزاري آريا- آخرين تحولات سوريه از درگيري شديد ارتش سوريه با جبهه النصره در جنوب حلب و دست رد دمشق به سينه سران عرب حکايت دارد.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، تروريستهاي جبهه النصره شامگاه پنجشنبه به مواضع ارتش سوريه در محله‌هاي غربي شهر حلب حمله کردند که نيروهاي سوري اين حملات را دفع کردند.
عناصر ائتلاف تروريستي «هيئة تحرير الشام» -که جبهه النصره رکن اصلي آن است- شامگاه پنجشنبه 27 دي ماه به مواضع ارتش سوريه حمله کردند.
يک منبع نظامي سوري اعلام کرد که تروريستها در محله‌هاي «الراشدين، المالية و جمعية الزهراء» واقع در غرب شهر حلب به مواضع ارتش سوريه حمله کردند.
اين منبع به خبرگزاري اسپوتنيک گفت که نيروهاي شناسايي و پشتيباني ارتش سوريه تحرکات تروريستها را رصد کردند که در پي آن منجر به درگيري شديد بين طرفين شد.
به گفته اين منبع، توپخانه ارتش سوريه به شدت مسيرهاي تحرکات تروريستها را هدف قرار داد و حملات آنان را دفع کرد.
جبهه النصره هفته گذشته توانست پس از درگيري با همتايان تروريستي خود در ائتلاف «الجبهه الوطنيه للتحرير» -وابسته به ترکيه- مواضع آنان در استانهاي ادلب، حلب و حماه را اشغال کند.
در همين ارتباط، يک منبع نظامي سوري هفته جاري اعلام کرد که ارتش سوريه تصميم دارد تروريستهايي را که به مواضعش در استان ادلب حمله مي‌کنند، از بين ببرد.
اين در حالي است که پس از اشغال مواضع مذکور توسط النصره، دامنه حملات عناصر النصره در منطقه «عاري از سلاح» به مواضع ارتش سوريه افزايش يافته است.
پس از ديدار روساي جمهوري روسيه و ترکيه در سوچي روسيه در بيست و ششم شهريور ماه گذشته، اعلام شد که يک منطقه حائل و عاري از سلاح به عمق 15 تا 20 کيلومتر در بين خطوط تماس ارتش سوريه و افراد مسلح در شمال غرب سوريه ايجاد خواهد شد و گروه‌هاي مسلح و ارتش سوريه از اين مناطق عقب نشيني کرده و تنها نيروهاي روسي و تُرک در آن مستقر خواهند شد.
بر اساس اين توافق قرار بود در مرحله نخست يک منطقه عاري از سلاح در اطراف شهر ادلب ايجاد شود. در مرحله دوم نيز بايد سلاح سنگين جمع‌آوري مي‌شد و در مرحله بعد نهادهاي دولتي سوريه پيش از پايان سال جاري ميلادي فعاليت خود را آغاز کنند.
ترکيه که در اجراي اين توافق متعهد شده بود که تروريستها را از اين منطقه خارج کند، هنوز نتوانسته است به تعهد خود عمل کند؛ زيرا تروريستها بايد تا 23 مهر ماه از اين منطقه خارج مي‌شدند.
به هر حال، ارتش سوريه در واکنش به اقدامات تروريستها، کاروانهاي تجهيزات نظامي خود را به سمت مناطق همجوار منطقه عاري از سلاح در شمال حماه حرکت داد.
يک منبع نظامي بلندپايه سوري هفته جاري گفت که مقصد اين تجهزات محورهاي «محرده و الزلاقيات» است؛ منطقه‌اي که از يکي از مهمترين جبهه‌هاي عملياتي منطقه است و نيروهاي سوري با اردوگاه اصلي گروه تروريستي «جيش العزه» واقع در شهرک «اللطامنه» فاصله زيادي ندارند.
اين منبع تأکيد کرد که «ميزان آمادگي نيروهاي حاضر در جبهه‌هاي ريفهاي حماه و ادلب طي روزهاي گذشته افزايش يافته است... ما همچنان به ارسال تجهيزات نظامي به اين جبهه‌ها ادامه مي‌دهيم تا جلوي هر گونه اقدام غافلگير کننده در اين جبهه‌ها را بگيريم؛ به ويژه اينکه جبهه النصره به صورت کامل بر مناطق ادلب و ريف حماه مسلط شده است».

حمله نيروهاي بسيج مردمي عراق به تجمع تروريستهاي داعش در سوريه
نيروهاي بسيج مردمي عراق تجمع تروريستهاي داعش را در سوريه هدف قرار دادند.
به گزارش پايگاه اينترنتي سازمان بسيج مردمي عراق، يگان توپخانه نيروهاي حشد الشعبي، تجمع تروريستهاي داعش را در خاک سوريه (منطقه مرزي سوسه) هدف قرار داد. منابع ميداني، کشته شدن 15 نفر و زخمي شدن شماري ديگر از تروريستهاي داعش را تاييد کردند.

دستگيري بزرگترين باند جنايتکار در درعاي سوريه
شاخه امنيت جنايي در استان درعا واقع در جنوب سوريه توانست بزرگترين باند جنايتکار را در تاريخ اين کشور که مسئول کشته شدن بيش از 1200 شهروند است ,دستگير کند.
 اسپوتنيک عربي نوشت: منابع ويژه در درعا به اين خبرگزاري اطلاع دادند تحقيقات فشرده اي که طي ماههاي گذشته در درعا انجام شد به دستگيري يک باند جنايتکارمتشکل از 17 مجرم منجر شد که در گذشته به رشته عملياتي نظير قتل و جنايت مبادرت کرده و بيش از 1200 شهروند سوري به دست افراد اين باند شهيد شده بودند . اين باند جنايتکار علاوه بر اين اقدامات ، به عمليات آدم ربايي و جنايت هاي ديگر دست زده بود.
اين منابع تصريح کردند:اين باند جنايتکار تا به امروز بزرگترين پرونده جنايت را در وزارت کشور سوريه دارد . اين باند عمليات جنايتکارانه خود را از سال 2012 در اين کشور شروع کرد . پس از پاکسازي منطقه جنوبي از گروههاي تروريستي مسلح
عمليات جستجوي فشرده شاخه امنيتي در استان درعا منجر به افشاي معما و پيچيدگي ها برخي از اين جنايت ها شد که در آن زمان اتفاق افتاده بود.
براساس اطلاعاتي که خبرگزاري اسپوتنيک بدست آورده است, رشته عمليات جنايتکارانه اي که اين باند تروريستي انجام مي داد شامل عمليات قتل,ترور, آدم ربايي در مقابل گرفتن باج ,سرقت و دزدي مسلحانه از صدها شهروند از ساکنان مناطق درعا و علاوه بر آن تعرض به اموال عمومي,خصوصي و خريد و فروش سلاح بود.
اين منبع به نقل از منابع محلي نوشت :عرصه عمليات جنايت هاي اين باند به تمام روستاها,شهرک هاي مرکزي و غربي استان درعا و همچنين برخي روستاهاي حومه شرقي و شهرک هايي که در امتداد بزرگراه بين المللي دمشق - درعا قرار داشتند به ويژه شهر الشيخ مسکين و شهرک هاي نوي و محجه کشيده شده بود.

سوريه دعوت اتحاديه عرب را نپذيرفت
سفير سوريه در لبنان گفت: اتحاديه عرب از اشتباه خود در حق دمشق عقب نشيني نکرده است.
به گزارش شبکه تلويزيوني الميادين، علي عبدالکريم علي سفير سوريه در بيروت در ارتباطي زنده با اين شبکه گفت: دفتر رياست جمهوري لبنان, از سوريه براي مشارکت در نشست اقتصادي سران عرب در بيروت دعوت کرد.
وي افزود: به دليل آنکه اتحاديه عرب مسئول برگزاري اين نشست اقتصادي است, کاملا روشن است که در آن شرکت نخواهيم کرد، اگرچه در لبنان ديدگاه هاي بسياري درباره ضرورت دعوت سوريه به اين نشست وجود دارد.سفير سوريه در لبنان افزود: «با احترام به طرف دعوت کننده, در نشست اقتصادي سران عربي در بيروت شرکت نمي کنيم. شرکت نکردن ما در اين نشست کاملا طبيعي است, زيرا اتحاديه عرب از اشتباه خود در حق دمشق عقب نشيني نکرد. سوريه به حاکميت و منافع خود و همچنين به برادران خود هنگامي که در مواضعشان بازنگري مي کنند, توجه دارد. سوريه به دستاوردهاي ميداني خود مي بالد و از شکست طرح و نقشه هاي کشورهاي عربي و غربي که عليه مان جنگ به راه انداختند, خرسند است».

تأکيد ابوالغيط بر ضرورت بازگشت سوريه به اتحاديه عرب
«احمد ابوالغيط» دبيرکل اتحاديه که براي شرکت در نشست اقتصادي اتحاديه عرب در بيروت بسر مي برد، بار ديگر درباره بازگشت دوباره سوريه به اين اتحاديه گفت: در صورت موافقت، تمامي کشورهاي عربي با اين موضوع، ما فوراً اين درخواست را اجرا مي کنيم.
ابوالغيط اين سخنان را عصر پنجشنبه پس از ديدار با ميشل عون رئيس جمهوري لبنان در کاخ «بعبدا» در کنفرانس مطبوعاتي اعلام کرد.
دبيرکل اتحاديه عرب در پاسخ به شرکت نکردن ليبي و مطرح شدن اين موضوع در ديدار با عون نيز گفت: اين موضوع مطرح شد، اما درباره مساله ليبي دخالت نخواهيم کرد و اميدواريم که نشست اقتصادي و اجتماعي اتحاديه عرب با موفقيت برگزار شود و تلاش هايي که دولت لبنان در اين مورد انجام داده، نتيجه دهد.
وي اضافه کرد: مساله ليبي تنها مختص لبنان نيست بلکه به تمامي کشورها، دولت ها و ملت هاي عرب مربوط مي شود.
ابوالغيط اضافه کرد: نشست روز يکشنبه، يک نشست براي توسعه و تقويت اقتصادي است و در آن تلاش مي شود، زمينه مناسب در اقتصاد، تجارت و سرمايه گذاري فراهم شود؛ همچنين موضوع کودکان، زنان و سالخوردگان مورد بحث قرار گيرد.
نشست اقتصادي اتحاديه عرب قرار است روزهاي 18 تا 20 ژانويه (29 تا 30 دي ماه) در بيروت لبنان برگزار شود.
وزير امور خارجه پيشين مصر در خصوص موضعش در قبال بازگشت دوباره سوريه به اتحاديه عرب نيز بار ديگر تأکيد کرد: مساله سوريه داراي حساسيت بالايي است؛ هرچند بايد اعتراف کرد که اين کشور از مؤسسان اتحاديه به شمار مي رود.
ابوالغيط اضافه کرد: اگر کشورهاي عربي به توافق برسند و مطمئن شويم که هيچ گونه اعتراضي ميان کشورها وجود ندارد، بسيار آسان خواهد بود که اين موضوع هر لحظه به عنوان بندي در جدول کاري اتحاديه عرب مطرح شود.
وي بار ديگر تأکيد کرد: اگر کشورهاي عربي با بازگشت سوريه به اتحاديه عرب موافقت کنند، ما به عنوان دبيرخانه عمومي و دبيرکل و در جهت خدمات دهي به تمامي کشورهاي عربي، بدون هيچ گونه تأخيري، اين موضوع را اجرا مي کنيم.
با پيروزي ارتش سوريه بر جريان هاي تروريستي در بخش هاي مهم اين کشور و نيز بازگشت گروه زيادي از آوارگان سوري به کشورشان، موضوع لغو تعليق سوريه در اتحاديه عرب توسط بسياري از سياستمداران عربي مطرح مي شود.
«عمرو موسي» دبير کل پيشين اتحاديه عرب پيش تر در اين باره اعلام کرد؛ نمي توان سوريه را کشوري خارجي محسوب کرد و جاي آن در جهان عرب است.
اتحاديه عرب از ماه نوامبر سال 2011 ( ابان 1390) عضويت سوريه را که يکي از اعضاي مؤسس آن بود، به حال تعليق در آورد اما اين روزها و با گذشت هفت سال از اين رويداد، سيگنال هاي مثبتي براي بازگشت دمشق به اين سازمان منطقه اي مشاهده مي شود.


یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

کلیدواژه: اخبار سوریه اخبار سوریه

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۰۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سوریه بزرگترین غایب نشست اتحادیه عرب در بیروت
 • سوریه بزرگترین غایب نشست اتحادیه عرب در بیروت است
 • نشست اقتصادی بیروت آغاز به کار کرد
 • اتحادیه عرب: سوریه به نشست بیروت دعوت نشده است
 • پشت‌پرده حضور کشورهای عربی در سطح پایین در نشست بیروت
 • کنفرانس اقتصادی بیروت بدون حضور سوریه برگزار می شود
 • سوریه در کنفرانس بیروت شرکت نمی‌کند
 • سوریه دعوت لبنان را برای شرکت در نشست اقتصادی سران عرب نپذیرفت
 • سوریه دعوت لبنان برای نشست بیروت را رد کرد
 • سفیر سوریه در بیروت: در اجلاس اقتصادی اتحادیه عرب شرکت نمی کنیم
 • بيروت؛ برگزاري نشست بين‌المللي نقض حقوق‌بشر در بحرين
 • سوریه دعوت بیروت را رد کرد
 • از دمشق برای حضور در نشست بیروت دعوت شد اما شرکت نمی‌کنیم
 • امیر کویت هم در نشست اقتصادی بیروت شرکت نمی‌کند
 • امیر کویت در نشست سران عرب در بیروت شرکت نمی‌کند
 • آغاز نشست مقدماتی اجلاس اقتصادی سران عرب در بیروت/امیر کویت و نماینده سوریه غائبین اجلاس
 • ابومازن در نشست اقتصادی بیروت شرکت نمی‌کند
 • کاتانتس، سرمربی عراق: تساوی نتیجه عادلانه‌ای مقابل ایران بود؛ فرقی نمی‌کند در یک هشتم نهایی مقابل چه تیمی بازی کنیم
 • کاتانچ: تساوی بدون گل عادلانه بود/ عربستان یا قطر فرقی ندارد