محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به برنامه آمریکا برای برگزاری نشستی ضدایرانی در لهستان گفت: دولت این کشور اروپایی که بسیاری از شهروندانش در جریان جنگ دوم جهانی به لطف ایران نجات یافتند، باید از این حرکت شرمنده باشد. ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۶ بین الملل اروپا دیپلماسی ایران نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ظریف جمعه شب در پیامی توئیتری به برنامه ایالات متحده برای میزبانی نشستی ضدایرانی که قرار است ماه آینده میلادی در کشور لهستان برگزار شود، واکنش نشان داد.

ظریف نوشت: «یاد آوری به میزبان و شرکت کنندگان کنفرانس ضد ایرانی: کسانی که در آخرین نمایش ضد ایرانی توسط آمریکا شرکت کرده بودند، یا مرده اند، یا بی آبرو شده اند، یا به حاشیه رانده شده اند. و ایران از همیشه قوی تر است.»

وزیر خارجه ایران در ادامه نوشت: «دولت لهستان نمی تواند این شرمندگی را پاک کند: در حالی که ایران لهستانی ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور اکنون میزبان سیرک مذبوحانه ضد ایرانی شده است.»

ظریف در ادامه عکس هایی از کنفرانسی را به پیام خود اضافه کرد که بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق آمریکا را در کنار شیمون پرز رئیس معدوم رژیم صهیونیستی و حسنی مبارک رئیس جمهور ساقط شده مصر نشان می دهد.

وزیر خارجه ایران همچنین عکس هایی از آوارگان لهستانی و آمار تاریخی آن ها را که در زمان جنگ جهانی به ایران پناه آورده بودند، به پیام خود الصاق کرده است.

پامپئو: آمریکا ماه آینده میزبان نشستی درباره ایران خواهد بود

انتهای پیام/

R42340/P/S8,89,95,1128/CT10 واژه های کاربردی مرتبط اخبار ایران (بین‌الملل) ظریف

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

«شرم باد» پاسخ نیست خسارت برجام را با FATF ادامه ندهید

دولتمردان بویژه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پس از سه سالِ تقریبا هیچ! بهتر است به جای کنایه‌های توئیتری و فانتزی بدون اصلاح مسیر زیان بار برجام تا فرصت جبران باقی است، به صورت واقعی جبران کنند و خسارت برجام را با FATF ادامه ندهند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو،سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و معاون سیاسی وزیر امور خارجه همزمان با سه سالگی برجام در صفحه شخصی خود در توئیتر به زبان انگلیسی نوشت: «امروز سومین سالگرد توافق هسته‌ای ایران است که نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اعتماد و اتکاناپذیر است. یک رئیس‌جمهوری امضا می‌کند، دیگری خارج می‌شود! از رئیس‌جمهور ترامپ ممنونیم که این را نشان داد. شرم باد!»
اشاره عراقچی به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا در سه سالگی برجام ! همان گزاره‌ای است که بسیاری از صاحب نظران و دلسوزان نظام حتی قبل از توافق هسته‌ای بر آن تاکید داشته و تیم مذاکره‌کننده کشورمان را نسبت به بی‌تعهدی آمریکا و رویکردهای خصمانه‌اش علیه ملت ایران برحذر می‌داشتند، حتی رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی‌ها تذکر دادند، اما مذاکره کنندگان می‌گفتند آمریکایی‌ها مودب‌اند و قول داده‌اند پای توافق بمانند و به تعبیر عجیب آقای عراقچی «امضای کری تضمین است»! تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای همچنین به بوسیله شبکه زنجیره‌ای رسانه‌ای حامی خود با تبلیغات سیاسی و وعده فروشی نیز سعی کردند که افکارعمومی را آنچنان نسبت به برجام امیدوار سازند که هیچ کارشناسی نتواند درباره آن انتقاد کند و انتقاد از برجام در جامعه مساوی با ضدیت با پیشرفت و حل مشکلات کشور تلقی شود!
در ادامه همان مسیر‌اشتباه !
قرار بود پس از توافق هسته‌ای و با اجرایی شدن برجام، همکاری‌های سیاسی و اقتصادی ما با دنیا در فصلی جدید آغاز شود؛ البته همه این اتفاقات منوط به عملی شدن وعده‌ها بود. از رفع موانع تبادلات بانکی گرفته تا برداشته شدن همه تحریم‌های ضدایرانی، تعهدات طرف غربی بود، در مقابل هم ایران از کاهش تعداد سانتریفیوژها تا غیرفعال کردن قلب راکتور اراک ملزم به انجام تعهداتش شد. اما سه ساله از اجرای برجام هم گذشت و طرف مقابل حتی یک روز هم به این توافق بین‌المللی متعهد و پایبند نبود ! 
در مقابل اما تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که هشدار دلسوزان مبنی بر عدم وجود تضمین از طرف مقابل، عدم همزمانی و توازن اجرای تعهدات و همچنین اقدامات یک‌طرفه از سوی ایران را بدون هیچ پاسخ کارشناسی، با توهین پاسخ می‌داد، آنچنان در اجرای تمام تعهدات برجامی خود در کمترین زمان ممکن سرعت گرفته بود که طرف غربی را به شگفتی و تعجب وا داشته بود. تیم مذاکره‌کننده ما هم خوشباورانه انتظار می‌کشید در روز اول برجام همه تحریم‌ها برچیده شود اما هرچه زمان گذشت جز نقض عهدهای مکرر از طرف مقابل، حاصلی در پی نداشت! 
ثمره هشت ماه مذاکره با اروپایی ها
موضوع از جایی قابل تامل می‌شود که می‌بینیم طی سه سال گذشته جدا از عدم اجرا و نقض برجام توسط آمریکا، اروپا نیز تعهداتش را تا حد اجرای ساز و کار مالی مبهم و موهومی کاهش داده‌اما تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دوباره در همان مسیر پر خسارت و بی‌ثمر حرکت کند. 
این در حالی است که با وجود گذشت 8 ماه از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای مشخص شده اروپایی‌ها عزمی برای حفظ منافع ایران در قبال انجام تعهدات هسته‌ای ندارند. این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمامی گزارشات خود بعد از توافق هسته‌ای، پایبندی ایران به برجام را تائید کرده است.
در واقع ثمره ماه‌ها رایزنی ایران با مقامات اروپایی این است که آنها حداکثر هزینه‌ای که تمایل دارند بپردازند اعلام مواضع و انتشار بیانیه در حمایت از برجام است و قرار نیست وعده‌هایی که درباره اجرایی شدن قانون مسدود کردن تحریم‌ها، برقراری مبادلات تجاری، راه‌اندازی اس پی وی و... داده بودند عملیاتی نمایند. حتی فراتر از این موضوع اخیراً کشورهای اروپایی با بازی در زمین آمریکا و رژیم صهیونیستی در پی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران می‌باشند. همچنین در تمام هشت ماه گذشته، اروپایی‌ها هم پای آمریکایی‌ها و شاید بیشتر در پی مهار و محدود کردن نقش و قدرت منطقه‌ای ایران بوده‌اند.
قرار بود دولت در اردیبهشت ۹۷ ظرف فرصتی ۲ هفته‌ای از اروپا تضمین عملی برای حفظ منافع ایران در قبال خروج آمریکا از برجام بگیرد، حالا با سپری شدن حدود ۸ ماه، نه تنها اروپا هیچ تضمینی نداد بلکه در جدیدترین اقدام گستاخانه، ایران را تحریم هم کرد!
دومین کلاه‌برداری 
در سومین سالگرد برجام
از سوی دیگر اروپا كه بابت وقت كشي و تعلل در اجراي تعهدات برجامي خود به جمهوري اسلامي بدهكار است و بايد در اين زمينه پاسخگو باشد، در سايه انفعال وزارت امور خارجه، به جاي متهم در جاي شاكي نشسته و با فرافكني و فرار به جلو در عرض شش ماه 4 اتهام تروريستي در خاك اين قاره را به جمهوري اسلامي ايران نسبت داده‌اند. به عبارتی اروپا در ادامه عهدشکنی‌های خود در برجام و رفتارهای موذیانه در میزبانی کانال مالی، همچنان به دنبال وقت‌کشی و اظهارات گستاخانه در حوزه موشکی و قدرت منطقه‌ای کشورمان و تحریم ایران در موضوع حقوق بشر است. با این حال واکنش مقامات ارشد دولت به این گستاخی، حسن ظن، اغماض و لاپوشانی است!
همزمان برخی خبر‌های رسانه‌ای، از عملیات فریب تازه‌ای حکایت می‌کند. هدف، فریب دوباره افکار عمومی و گرفتن زمان اقدام بهنگام از ایران، با راه‌اندازی نمادین کانال SPV و بدون مقابله با تحریم‌های اصلی است.
جالب اینکه روزنامه دولتی ایران اخیرا در مطلبی بدون امضا تصریح کرد «وقتی اروپا عملیاتی شدن SPV را به تعیین تکلیف لوایح FATF منوط کرده و طیف منتقد هم جلوی کار را گرفته، چطور در این معادله، وزارت خارجه را طرف سؤال و فشار قرار داده‌اند؟»!
یعنی اینکه درباره همین بسته فریب نیز وعده نسیه می‌دهند و امتیاز نقد جدید درباره FATF و CFT می‌خواهند. آمریکا و اروپا امتیازات برجام را یکجا ظرف سه ماه (مهر تا دی 94) از ما گرفتند و در اجرای تعهدات خود به گونه‌ای عمل کردند که به قول آقای ظریف ایران حتی نتوانست یک حساب بانکی در انگلیس باز کند و پس از بدعهدی آمریکا، اروپایی‌ها کل تعهدات را معلق کردند؛ حالا می‌گویند برای ادای یک دهم همان تعهدات بر زمین مانده، امتیازات نقد جدید بدهید تا ما دوباره به شما وعده بفروشیم!
طلبکاری به جای بدهکاری
 با چاشنی اتهام زنی
در کنار همین فریبکاری، فشار هماهنگ و تقسیم کار شده برخی دولت‌های اروپایی (انگلیس، فرانسه، هلند، لهستان، دانمارک و…) قابل مشاهده است؛ با این هدفگذاری که تعهدات خود را به انجام نرسانند و همان شگرد اتهام افکنی و طلبکاری منتهی به برجام را دوباره در پیش بگیرند.
دو هفته پیش 6 ديپلمات غربي از سفارتخانه‌هاي فرانسه، آلمان، انگليس، بلژيك، هلند و دانمارك به صورت اسكورت تمام رسمي و پرچم هاي برافراشته كشورهاي خود بر خلاف موازين ديپلماتيك به ساختمان شماره يك وزارت امور خارجه آمده و پيام شديد‌اللحن دولت هاي متبوع خود را با استفاده از ادبيات غيرديپلماتيك و بسيار تند و زننده به عراقچي معاون سياسي وزير امور خارجه منتقل مي‌كنند، موضوعي كه وزارت امور خارجه در اخبار غيرمستقيم خود از آن با عنوان «10 دقيقه ملاقات ديپلمات هاي اروپايي » به سركردگي سفير دانمارك ياد كرد که برخی سایت‌های خبری نزدیک به دولت نیز جزئیات این جلسه را اینگونه روایت کرده‌اند: «در جلسه مذکور، طرف اروپایی بدون آنکه موضوع جلسه را عنوان کنند، به وزارت خارجه آمده و شروع به بیان موضوعات امنیتی کردند.در این بین، یکی از دیپلمات‌های اروپایی کاغذی بیرون آورد تا بیانیه‌ای از طرف جمع بخواند.در این لحظه، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه با قاطعیت حرف طرف مقابل را قطع کرد و گفت: «فکر می‌کردیم آمده‌اید تا از کم‌کاری‌های خود درباره برجام بگویید یا درباره تروریست‌هایی که در اروپا پناه داده‌اید، توضیح دهید و عذرخواهی کنید.»عراقچی سپس اجازه نداد آنها سخنان خود را ادامه دهند و اعلام کرد که «دیدار تمام است». او سپس از جلسه خارج شد، در را محکم بست و رفت.»
تا فرصت جبران باقی است
 جبران کنید
برآورد دشمن این است که طرف مقابل، به جای اعتراض و مقاومت در مقابل منطق ناحق غرب، همان تهدید را بزرگ‌نمایی کرده و متوجه نظام و مردم می‌سازد و به برجام‌های بعدی و خسارت‌بار‌تر تن می‌دهد. در این شرایط دولتمردان بویژه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بهتر است به جای کنایه‌های توئیتری و فانتزی بدون اصلاح مسیر خسارت بار برجام، تا فرصت جبران باقی است، به صورت واقعی جبران کنند.حداقل جبران هم، توقف اجرای یکطرفه تعهدات برجام و احیای برنامه هسته‌ای و عدم پیگیری لوایح زیانبار FATF است. خطایی که آشکار گردد اما تکرار شود و تداوم یابد و مایه عبرت نشود، دیگر خطا محسوب نمی‌شود. 

منبع: روزنامه کیهان

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

کلیدواژه: اخبار ایران بین الملل ظریف اخبار ایران بین الملل ظریف

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۰۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کنفرانس لهستان؛ کانون منازعه اروپا و آمریکا
 • سفر معاون وزیر خارجه لهستان به تهران/ دیدار با عراقچی
 • معاون وزیر خارجه لهستان به تهران سفر کرد
 • سفر معاون وزیر خارجه لهستان به تهران
 • سفر معاون وزیرخارجه لهستان به تهران
 • انتخاب ورشو به عنوان میزبان نشست ضد ایرانی یعنی آمریکا از این پس با لهستان و اروپای شرقی کار می‌کند/ غیبت آلمان و روسیه به همین دلیل بود
 • سعید مرتضوی پیدا شد/ بی‌توجهی دولتی‌ها به دستور مهم روحانی/ حرف‌های خوب رئیس‌جمهور پس از 5 سال چه فایده‌ای دارد؟
 • باید از همه ظرفیت‌ها برای شکست کنفرانس ضد ایرانی ورشو استفاده کنیم
 • میثم مطیعی در عراق به کمک «ظریف» آمد + تصاویر
 • وقتی «میثم مطیعی» در عراق به کمک «محمدجواد ظریف» آمد
 • آغاز کنفرانس اقتصادی بیروت
 • میثم مطیعی به کمک «ظریف» آمد +عکس
 • «میثم مطیعی» در عراق به کمک «ظریف» آمد +عکس و فیلم
 • کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر برای ترامپ
 • کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد
 • اجلاس ورشو، نشستی بدون حضور بزرگان
 • گزارش پولیتیکو از بررسی جوانب میزبانی نشست ضد ایرانی در لهستان
 • هشدار سفیر ایران درباره اجلاس ضد ایرانی لهستان
 • هدف ترامپ از برگزاری کنفرانس ورشو علیه ایران چیست؟ روابط ایران و لهستان در معرض خطر؟