به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، همان‌طور که می‌دانید، احساس خشکی در چشمان باعث تحریک شدن آن می‌شود و یکی از عوامل خشکی چشم، خیره شدن طولانی مدت به صفحه‌نمایش است. با خیره شدن به نمایشگر‌ها در واقع چشمان ما مجبور هستند بر روی تصاویر مصنوعی نورانی تمرکز کنند که باعث ایجاد فشار بر چشمان می‌شود.

 

 

بیشتر بخوانید: رنگ ماه تولد شما چیست؟

باید بیش از پیش مراقب چشمان خود بود، به‌خصوص افرادی که سر و کارشان با کامپیوترهاست و در تمام طول ساعات کاری خود به مانیتور‌ها خیره شده‌اند. این افراد معمولا هشت ساعت از طول روز را به کامپیوتر خیره هستند. البته لازم به ذکر است که به‌طور متوسط هر نفر ۲ ساعت در طول روز، به گوشی موبایل خود خیره شده و مجموع این دو ساعت با آن ۸ ساعت می‌شود ۱۰ ساعت. البته این حداقل میزان زمان خیره شدن یک فرد به صفحه‌نمایش است و اگر زمان واقعی بیشتر از این مقدار نباشد، کم‌تر نیز نخواهد بود.

شاید تکنولوژی‌های امروزی، تغییر سبک زندگی و تغییر مشاغل باعث شده‌اند افراد به‌طور مد

اوم به نمایشگر کامپیوترها، گوشی‌ها و یا تبلت‌ها خیره شوند. این نگاه کردن‌های طولانی مدت باعث ایجاد مشکلاتی از جمله دید تونلی، سوزش چشمان و خواب آلودگی چشمان می‌شوند.

گاهی اوقات چشم نیاز به توجه بیشتری دارد

معمولا افراد به محض اینکه چشمانشان احساس خستگی یا سوزش می‌کند، شروع به مالش چشمان خود می‌کنند. در واقع این مالش شاید برای لحظه‌ای چشمان ما را تسکین دهد، اما می‌تواند باعث ایجاد مشکلات شدیدتری شود.

بد نیست بدانیم اگر چشم ما دچار تحریک و خارش شده، احتمالا خشک شده و یا چیزی داخل چشممان است که اصولا نباید داخل چشم باشد. چیز‌هایی مثل ذراتی که در هوا وجود دارند.

صدمات مالیدن چشم

همان‌طور که بیان شد مالیدن چشم برای رها شدن از سوزش و یا خارش آن، می‌تواند صدماتی جدی به چشم‌ها وارد کند که برخی از آن‌ها را در زیر بیان می‌کنیم.

۱- خراشیده شدن قرنیه

گاهی اوقات به علت وجود مواردی در داخل چشم، احساس خارش و یا سوزش چشم می‌کنیم. با مالیدن چشم در واقع ذراتی که در چشم ما هستند را بیشتر در چشم خود فرو برده و و با آن ذرات در حال خراشیدن چشم خود هستیم.

۲- تیرگی‌های دور چشم

توجه داشته باشید که تیرگی‌های دور چشم، ناشی از کمبود خواب نیستند. در واقع این اتفاق در نتیجه‌ی آسیب به رگ‌های خونی کوچکی است که در اطراف چشم هستند. این اتفاق معمولا بر اساس مالیدن چشم در خواب و به‌طور ناخودآگاه اتفاق می‌افتد.

۳- خارش شدیدتر و عفونت

افراد معمولا چشمان خود را با انگشت‌های خود لمس می‌کنند و مالش می‌دهند و از هیچ وسیله‌ی بهداشتی‌ای برای اینکار استفاده نمی‌کنند. لازم است بدانیم که انگشتان دست ما دائما توسط باکتری‌ها پیمایش می‌شوند. با مالیدن چشم‌ها توسط دست، باعث می‌شویم این باکتری‌ها به داخل چشمان ما بروند. با وارد شدن این باکتری‌ها به چشمان خود باید آماده بیماری‌هایی مثل عفونت چشم، بیماری کنژنکتیویت یا قرمزی چشم و سایر عفونت‌ها باشیم. حال اگر با مالش چشم خود باعث خراشیدن چشم هم شده باشید، باید منتظر آسیب‌های جدی‌تر طولانی مدت مثل کاهش و یا حتی از دست دادن بینایی باشید.

نکته‌ی بسیار مهم این است که بدانیم، با مالیدن چشم، یک لذت و یا رهایی از خستگی لحظه‌ای به‌دست می‌آوریم که می‌تواند نتایج بسیار بدی در پی داشته باشد. با این تفاسیر بهتر است خارش و سوزش چشم را تحمل کنیم و تن به بیمار شدن چشمان خود ندهیم. نکته‌ی جالب دیگر این است که مالش باعث می‌شود که بدن انسان هیستامین بیشتری آزاد کند و خود این قضیه باعث افزایش خارش خواهد شد.

چرا چشمان خود را مالش می‌دهیم؟

گاهی اوقات به علت خارش، سوزش، خستگی و یا موارد دیگر شروع به مالیدن چشم‌های خود می‌کنیم. این موارد می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

خیره شدن طولانی مدت به نمایشگر‌ها

گاهی اوقات شرایط کار ایجاب می‌کند که برای مدت طولانی به نمایشگر خیره شویم و برخی افراد چاره‌ای جز این ندارند. نور منتشر شده از مانیتور‌ها باعث ایجاد فشار و خشکی چشم‌ها می‌شود.

استفاده از لنز‌های تماسی

بسیاری از افراد به‌جای استفاده از عینک به سراغ لنز‌های تماسی می‌روند. یکی از معایب استفاده از لنز‌های تماسی این است که جلوی رسیدن اکسیژن لازم به چشم‌ها را می‌گیرند. همچنین زمانی که این افراد چشمان خود را مالش می‌دهند، در واقع یک جسم خارجی بزرگ را بر روی قرنیه‌ی خود می‌سایند که این کار منجر به خراشیدن قرنیه خواهد شد و زمینه را برای عفونت فراهم خواهد کرد.

موارد تحریک‌کننده و آزار دهنده روزانه

گاهی اوقات عامل خارش و سوزش چشم می‌تواند آلرژی‌ها، خستگی و یا بسیاری از موارد دیگر باشد. البته طبیعی است که هر از چندگاهی به‌طور ناخودآگاه چشمان خود را برای رفع خارش و سوزش مالش دهیم، اما باید سعی کنیم این کار را به‌طور کلی ترک کنیم.

اگر می‌خواهید چشمان خوبی داشته باشید، به آن‌ها دست نزنید

اگر می‌خواهیم چشمانی سالم و قوی داشته باشیم باید از لمس کردن آن‌ها اجتناب کنیم. اما شاید بپرسید در صورت حساسیت، سوزش و یا خارش چشمان چه‌کاری باید انجام دهیم؟

قطره‌های مرطوب کننده چشم

این قطره‌ها می‌توانند چشمان ما را از خشکی نجات دهند و همچنین با شستشوی چشم‌ها می‌توانیم مواردی را که وارد چشم ما شده‌اند را خارج کنیم.

دستمال‌های بهداشتی همراه داشته باشید

تا جایی که می‌توانیم نباید چشمان خود را لمس کنیم. اما اگر واقعا نیاز به این کار داشتیم، نباید از دستان خود برای این کار استفاده کنیم. می‌توانیم برای این کار می‌توانیم از دستمال‌هایی بهداشتی و تمیز استفاده کنیم. یادمان باشد که باکتری‌های زیادی روی دستان ما وجود دارند و نباید آن‌ها را وارد چشمان خود کنیم.

منبع: تبیان

انتهای پیام/

این افراد معمولا هشت ساعت از طول روز را به کامپیوتر خیره هستند

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

علت پریدن پلک چشم چیست؟

یک عضو گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می‌گوید: به صورت کلی در صورتی که پرش پلک خفیف باشد نیازمند درمان خاصی نیست اما اگر به صورت مداوم بروز کند نیازمند رسیدگی است. ناطقان: علیرضا دهقانی با اشاره به اینکه پرش پلک ممکن است به صورت یکطرفه و یا دو طرفه بروز کند، اظهار کرد: در صورتی که پرش پلک به صورت موقت باشد به دلایل عصبی مربوط می‌شود و معمولا به صورت دوره‌ای به وجود می‌آید و مجددا بهبود می‌یابد.

وی با بیان اینکه افزایش استرس، خستگی شدید و بی خوابی در بروز پرش پلک موثراند، افزود: در برخی موارد ممکن است که پرش پلک دو طرفه باشد که علت خاصی برای این پرش‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.

این فوق تخصص شبکیه با اشاره به اینکه در صورتی که پرش دوطرفه کم باشد نیاز به درمان ویژه ندارد، اما در صورتی که پرش‌ها دوطرفه و زیاد باشد نیاز به  درمان دارد، اضافه کرد: در این صورت می‌توان از برخی آمپول‌ها مانند تزریق بوتاکس به داخل عضله استفاده کرد.

دهقانی با بیان اینکه گاهی ممکن است پرش پلک  فرد را آزار دهد زیرا به قدری است که حتی چشم بسته می‌شود، گفت: افرادی که به خشکی چشم مبتلا هستند ممکن است که التهابات لب پلک داشته باشند. بنابراین پرش پلک می‌تواند نشان دهنده ابتلا به یک بیماری نیز باشد.

وی تصریح کرد: در صورتی که علت ابتلا به پرش پلک بیماری عصبی است باید ابتدا به درمان بیماری‌های عصبی پرداخت و بعد درمان انجام شود. هم چنین لازم است که این دسته افراد به متخصصین اعصاب  نیز مراجعه کنند.

این عضو گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در صورتی که علت پرش پلک التهابات لب چشم و خشکی چشم باشد از طریق شست و شو با آب گرم و قطره مصنوعی از بین  می‌رود، گفت: به صورت کلی در صورتی که پرش پلک خفیف باشد نیازمند درمان خاصی نیست، اما اگر به صورت مداوم بروز کند نیازمند رسیدگی است. کمپرس آب سرد و گرم تاثیری در درمان پرش پلک ندارد. منبع: ایسنا برچسب ها: پریدن پلک چشم ، بی خوابی ، بیماری عصبی

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

کلیدواژه: اخبار سلامت چشم پزشکی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۱۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چشم سارقان مازندران به اموال دولتی مدیران مراقب باشند
 • شیوتانی: مراقب الدوساری والمولد باشید
 • تغییر رنگ چشم با نسخه های طبیعی
 • تصاویر خیره‌کننده از دریاچه ای بالای یک آتشفشان فعال+فیلم
 • تجلیل از مادران شهدای جاویدالاثر در قم/برگزاری جشنواره فیلم کوتاه «مادران چشم‌انتظار»در قم
 • درمان خارش پوست در زمستان
 • مراقب شرکت‌های بدون مجوز خودرویی باشید/ شرایط پیش فروش خودرو از نظر وزارت صمت
 • جشنواره فیلم‌ کوتاه مادران‌ چشم‌انتظار در قم برگزار می‌شود
 • بازی خیره کننده شاه ماهی نقل و انتقالات پرسپولیس + عکس
 • سیاهی دور چشم را سه سوته نابود کنید
 • نادری چشم‌ها را خیره کرد؛ / پالس مثبت خرید جدید پرسپولیس به برانکو
 • تصویری جالب از خانواده جغدها
 • پای حرف مردم| نظارتی بر بازار قم نیست؛ لطفاً مراقب جیب‌های خود باشید
 • رایانه چه بلایی سر چشمانتان می آورد
 • آرایش سه سوته صبحگاهی قبل از رفتن به سرکار
 • هشدار به متقاضیان مسکن مهر؛ مراقب دلالان باشید
 • مراقب شایعات رسانه های بیگانه در خصوص سیستم بانکی باشید
 • توانمندی های ایران، بیانگر تحول خیره‏ كننده بعد از پیروزى انقلاب
 • شهید آچار: باهم متحد باشید