خرداد: معاون وزیرامور خارجه و معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان به اظهارات اخیر وزیر امورخارجه کشورمان درباره نقش طالبان در آینده این کشور، واکنش نشان دادند.
ادریس زمان‌، معاون وزیر امور خارجه افغانستان به این بخش از گفت‌وگوی ظریف با ان‌دی‌تی‌وی مبنی بر این که «دولت آینده در افغانستان نمی‌تواند بدون نقش طالبان باشد، اما به طور قوی بر این باوریم که آن‌ها نباید نقش غالب در افغانستان داشته باشند؛ البته قطعا این مردم افغانستان هستند که در نهایت باید تصمیم‌گیری کنند»، در دو پیام توییتری واکنش نشان داد.
وی در پیام خود نوشت که  وزیر خارجه ایران، در تاریخ ۹ ژانویه با تلویزیون ان‌دی‌تی‌وی در مورد آن‌چه آن را مذاکرات رسمی و روابط غیر رسمی با طالبان خواند، اشاراتی داشت.
معاون وزیر امور خارجه افغانستان افزود: وزارت‌خارجه‌افغانستان اذعان می‌دارد که هرگونه روابط خارج از چارچوب تعاملات دولتین با طالبان باعث تضعیف روابط دو کشورخواهد شد.
به گزارش ایسنا، این در حالی است که علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در سفر اخیرش به افغانستان با اشاره به گفت‌وگوهای جاری میان جمهوری اسلامی ایران با گروه طالبان به منظور کمک به رفع مشکلات امنیتی موجود در افغانستان خاطرنشان کرد که مجموعه ارتباطات و گفت‌وگوهای انجام شده با گروه طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده و این روند همچنان ادامه خواهد یافت.
ادریس زمان در پیام توییتری دیگری تصریح کرد: «هر گونه تجویزی مبنی بر تغیر در ساختار نظام جمهوری اسلامی افغانستان به شمول پیشنهاد شامل ساختن گروه‌های مسلح در نظام کشور خلاف تمام موازین دیپلماسیی و مداخله صریح در امور کشور پنداشته می‌شود».
به گزارش ایسنا، به نقل از ینی‌شفق، شاه‌حسین‌مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز در واکنش به آن‌چه ارتباط مقامات ایران با طالبان خوانده شده، در پیامی توییتری واکنش نشان داد ومدعی شد که مقامات وزارت امور خارجه ایران نقش سخن‌گوی طالبان را ایفا می‌کنند.
وی در ادامه ادعا کرد که تجدید دموکراسی و حقوق مدنی در افغانستان دلیل نهان نگرانی ایران و علاقه این کشور برای روابط رو به افزایش با طالبان است.
مرتضوی همچنین در این باره تصریح کرد که ایران می‌بایست بر روی مشکلات خود تمرکز کند.
به گزارش ایسنا، حامد کرزای، رییس جمهور پیشین افغانستان روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از گفت‌وگوهای ایران با طالبان گفت: ایران با طالبان در تماس است و این تماس ایران با طالبان بدون شک به نفع افغانستان تمام می‌شود.
طی هفته‌های اخیر،  موضوع گفت‌وگوی ایران با طالبان پس از سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به کابل مطرح شد و پس از آن نیز نمایندگانی از طالبان به تهران سفر کرده و با عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند. برچسب ها: افغان ، ظریف ، معاون وزیرامور خارجه

منبع: خرداد

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ایران نباید در روند تحولات افغانستان غایب باشد

رئیس سابق ستاد افغانستان وزارت امور خارجه با بیان این‌که نقش آفرین‌ترین گروه در افغانستان، طالبان است، گفت: طالبان شرط همیشگی خود مبنی بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان را مورد تاکید قرار داده و برگزاری انتخابات را نیز به همین مساله موکول کرده، لذا این عوامل نشان می‌دهد مذاکرات اخیر بین آمریکا و طالبان بی نتیجه بوده است.

محسن پاک آئین در گفت‌وگو با ایسنا درباره مذاکرات روند صلح افغانستان اظهار کرد: در مذاکرات صلحی که آمریکایی‌ها با طالبان انجام می‌دهند و دولت هم دخالت می‌کند، به اعتقاد من عامل اصلی تأثیرگذاری که می‌تواند حرف نهایی را در این مساله بزند خود طالبان است.

وی تصریح کرد: اخیراً طالبان در دو عرصه فعال شده یعنی هم در عرصه دیپلماسی و انجام مذاکره با آمریکایی‌ها و یا گرفتن یک ژست برای این‌که آماده مذاکره است که به‌عنوان یک گروه سیاسی و نه یک گروه تروریستی مذاکرات را انجام دهد و در عرصه گفت‌وگو هم فعال باشد، در عین حال در عرصه میدانی هم کماکان فعال است و نمونه‌اش همین اقدامات تروریستی است که ۱۰ روز قبل در کابل انجام داد و مسئولیت آن را به عهده گرفت.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: بنابراین طالبان هم در عرصه میدانی و هم دیپلماسی فعال است، به همین دلیل از این جهت می‌تواند تأثیرگذار باشد که هم یک چهره موجهی به‌عنوان یک گروه سیاسی نشان دهد و هم در مقاطعی که احساس می‌کند مذاکرات پیش نمی‌رود اقدامات تروریستی را در کابل یا سایر مناطق انجام می‌دهد.

وی همچنین بیان کرد: در مقابل طالبان دولت افغانستان قرار دارد که تقریباً دولتی ضعیف نسبت به دولت‌های قبلی است و اختلافات جدی بین رئیس جمهور و معاونانش و دیگر اعضای کابینه در حوزه مدیریتی کشور هم وجود دارد، از سوی دیگر توانایی مقابله با تروریسم را ندارد. البته غیر از طالبان، داعش هم در افغانستان حضور پیدا کرده و نارضایتی عمده‌ای ایجاد شده است و همه امیدوار هستند انتخابات زودتر برگزار شود تا بتوانند تغییرات بنیادی در این کشور انجام دهند.

رئیس سابق ستاد افغانستان وزارت امور خارجه در ادامه گفت: طرف دیگر این مساله آمریکا است که با هدف حفظ نیروهای خودش در افغانستان تمایل دارد که نقش آفرینی کرده و تأثیرگذاری بیش‌تری را داشته باشد. اما به اعتقاد بنده در بین این عواملی که وجود دارد طالبان بیش از بقیه تأثیرگذار است زیرا در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد زمین‌های افغانستان را در اختیار دارد و با نفوذ خود، پیشرفت‌های نظامی را در کنار انجام مذاکره توسعه می‌دهد.

پاک‌آئین با تاکید بر این در حال حاضر طالبان، نقش‌آفرین‌ترین گروه در افغانستان است، اظهار کرد: البته طالبان شرط همیشگی خود مبنی بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان را همواره مورد تاکید قرار داده برای این‌که مذاکرات صلح به نتیجه برسد، همچنین اعلام کرده که انتخاباتی در افغانستان نباید برگزار شود مگر این‌که نیروهای خارجی در این کشور حضور نداشته باشند و همین مساله نشان می‌دهد مذاکراتی که اخیراً بین آمریکایی‌ها و طالبان انجام شده بی نتیجه بوده است.

وی ادامه داد: زلمای خلیل زاد نماینده آمریکا در امور افغانستان نیز که طرف مذاکره کننده است، سعی می‌کند راه حل‌ها یا قول‌هایی را مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دهد اما به نظر نمی‌رسد که این موضوع هم عملی شود و این حرف‌ها برای این است که زلمای خلیل زاد نشان دهد که یک مذاکره کننده موفق بوده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که وضعیت افغانستان برای ایران به‌عنوان کشور همسایه خیلی مهم است، گفت: تنوع مسائل مختلف افغانستان مانند تروریسم یا مواد مخدر، روابط دو جانبه ایران و افغانستان و تهدید نیروهای خارجی در این منطقه، از جمله مواردی است که تأیید می‌کند ایران به طور طبیعی باید نسبت به مسائل افغانستان حساسیت نشان دهد و به نحوی تأثیرگذاری خودش را بر تحولات آینده افغانستان حفظ کند.

پاک‌آئین خاطرنشان کرد: در همین چارچوب شاهد هستیم که ایران با عوامل مؤثر در ثبات و امنیت افغانستان ارتباط دارد و به نظر بنده این روند باید ادامه یابد و ما در تحولات افغانستان نباید غایب باشیم.

انتهای پیام

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: افغان ظریف

منبع این خبر، وبسایت khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۱۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشته شدن 24 نظامی افغان در حمله طالبان
 • چرا ایران به افغانستان حمله نکرد؟/ تاثیر انتشار خبر مخالفت رهبرانقلاب چه بود؟
 • کشف و ضبط یک انبار بزرگ "مهمات طالبان" در لوگر
 • تفاهم های اولیه میان دولت افغانستان و طالبان به وجود آمده است
 • آزادی فرد نزدیک به رهبر سابق طالبان از گوانتانامو
 • آزادی حاجی بشر نورزی از افراد نزدیک به رهبر سابق طالبان از گوانتانامو
 • رسانه های افغانستان، در تیررس طالبان
 • هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف در نیویورک دیدار نخواهد کرد
 • برایان هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف در نیویورک دیدار نخواهد کرد
 • انتقاد هند از بی توجهی به این کشور در مذاکرات صلح افغانستان
 • استیصال کاخ سفید از دیپلماسی رسانه‌ای ظریف
 • واکنش وزارت خارجه به ادعای پمپئو برای محدودیت‌ ظریف در نیویورک
 • واکنش سخنگوی وزارت‌ خارجه به اظهارات پمپئو درباره سفر ظریف
 • واکنش وزارت خارجه کشورمان به اظهارات وزیر خارجه آمریکا
 • واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات پمپئو: محدودیت های آمریکا تاثیری بر سفر ظریف ندارد
 • وزیر خارجه آمریکا تردد ظریف در نیویورک را محدود کرد
 • واکنش موسوی به اظهارات پمپئو
 • واکنش موسوی به اظهارات پمپئو درباره سفر ظریف
 • سخنگوی وزارت امور خارجه: محدودیت های آمریکا تاثیری بر سفر دکتر ظریف ندارد