گلستان فردا در گزارشی نوشت: نبود زیرساخت ‎مناسب برای دفع آب های سطحی موجب شده تا شهروندان کردکوی هنگام بارندگی با مشکلاتی مواجه شوند.
در حالی که زیرساخت‎ های شهری یکی از اصلی‎ ترین عناصر شاخص در شهرهای محسوب می‎ شود و مدیران شهری موظف به ایجاد چنین زیرساخت‎ هایی هستند اما با این وجود هنوز اکثر شهرهای گلستان از حداقل این زیرساخت‎ ها محرومند، زیرساخت‎ هایی که با کمک آن می‎ توان رضایت نسبی شهروندان را تأمین کرد.
* اجرای آسفالت ‌ریزی در معابر و کوچه ‎های کردکوی تا پایان دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر
در همین رابطه شهردار کردکوی در خصوص وضعیت آسفالت و جدول‌ کشی معابر این شهر گفت: یکی از اهداف ما جلب اعتماد مردم با آیتم ارائه خدمات است، پیرامون این موضوع برای زیرسازی و آسفالت معابر 600 تن قیر خریداری شده است.
شهرام شاکری تصریح کرد: از آنجایی که درآمد و بودجه شهرداری محدود است نیاز داریم تا مردم با پرداخت عوارض به ارائه خدمات بهتر در شهر به ما کمک کنند، کل عوارض پرداختی برای بهسازی، نوسازی معابر و ارائه خدمات به شهروندان در سال 1396 مبلغ 360 میلیون تومان بود از طرفی قیمت قیر در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته که این امر موجب شده با مشکل مواجه شویم.
وی ادامه داد: با وجود تمام مشکلات در چهار سالی که خدمتگزار مردم در شهرداری هستیم سعی می‎ کنیم در 99 درصد از کوچه ‎های شهر جدول‌ کشی و آسفالت انجام شود.
شهردار کردکوی با اشاره به بودجه این شهر در سال 1397 گفت: شهرداری کردکوی با تعیین بودجه به مبلغ 11 میلیارد تومان فعالیت خود را آغاز کرد، در سال جاری نزدیک به 1 میلیارد و 300 میلیون تومان آسفالت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ریزی در کردکوی انجام شده و تا پایان سال نیز 700 میلیون تومان اجرای آسفالت در معابر و کوچه‎ های شهر را در دست اجرا خواهیم داشت.
شاکری، اجرای ساخت پل سواره‌ رو به عرض 18 متر در محله ولاغوز و بهسازی ورودی شرقی و غربی شهر را از جمله اقدامات شهرداری کردکوی عنوان کرد و افزود: یکی از محلات کردکوی به نام شهرک فرهنگیان فاقد جداول است بنا داریم در ایام مبارک دهه فجر کلنگ ‌زنی جدول‌ کشی در این محله را داشته باشیم در واقع جدول‌ کشی این محله به 400 میلیون تومان هزینه نیاز دارد که در قدم اول با تخصیص 100 میلیون تومان جدول‌ کشی شهرک فرهنگیان را انجام خواهیم داد.
وی به بدهی شهرداری کردکوی اشاره کرد و گفت: رقم بدهی در سال 1397 مبلغ 8 میلیارد و 400 میلیون تومان به دستگاه‌ های مختلف بود تمام تلاش ما بر این است تا این بدهی ‎ها کاهش یابد در حال حاضر یک میلیارد و 300 میلیون تومان از این بدهی پرداخت شده است.
* عدم تعریض کوچه‎ های کردکوی، مهمترین مانع برای اجرای پروژه دفع آب‌ های سطحی
رییس شورای شهر کردکوی یکی از دغدغه‎ های اصلی مردم این شهر را دفع آب ‌های سطحی و آسفالت معابر عنوان کرد و گفت: شهرهای کوچک با توجه به درآمدهای پایین، نیاز به کمک‎ های ویژه دولت دارند بنابراین از مسؤولان و نمایندگان استان درخواست می‎ کنیم در جهت خدمت ‌رسانی و ارائه خدمات بهتر به مردم، مشکلات شهرهای کوچک را به مقامات بالا منعکس کنند.
امیر قاسمی تصریح کرد: مردم نیز با پرداخت عوارض می‎ توانند به ما در جهت ارائه خدمات بهتر کمک شایانی داشته باشند.
وی با بیان این که در تمام زمینه‎ های خدمت ‌رسانی به کمک و همکاری مردم هم نیاز داریم، خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که نمی ‎توانیم به آسفالت کوچه‎ ها ورود پیدا کنیم عدم تعریض کوچه‎ ها است، این امر دفع آب ‌های سطحی و جدول‌ کشی را با مشکل مواجه کرده است و برای رفع این مشکلات به همکاری مردم با شهرداری نیازمندیم.
رییس شورای اسلامی شهر کردکوی بیان کرد: ما قبول داریم خدماتی که به شهروندان ارائه می ‎شود کافی نیست اما شهرداری هم توان مالی محدودی دارد، با این وجود از ابتدای آغاز به کار شورای پنجم در کردکوی 3 هزار متر مربع جدول‌ کشی در سطح این شهر انجام شده است.
3014/2729
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شهروندان در برنامه‌ریزی‌ها سهیم می‌شوند

در دوره گذشته مدیریت شهری به همان اندازه که تمرکز ویژه‌ای روی طراحی و اجرای پروژهای بزرگ عمرانی مانند ساخت بزرگراه و پل و...، آن‌هم با درآمد حاصل از فروش تراکم و تغییر در طرح تفصیلی و کاربری زمین‌ها وجود داشت، افزایش کیفیت زندگی شهروندان به حاشیه رانده شده بود. اما اکنون مدیریت جدید شهر تهران ارتقای کیفیت زندگی شهروندان را در دستور کار قرار داده و به نظر می‌رسد اهالی محله‌های شهر، نقش مهمی در تصمیم‌گیری برای اجرای پروژه های محلی و حتی پروژه‌های کلانشهری خواهند داشت. در ادامه با «علیرضا فراهانی» مدیر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی راهبردی شهرداری تهران درباره رویکردها و سیاست‌های مدیریت جدید شهری و نقش شهروندان در تصمیم‌سازی‌های شهرداری گفت‌وگو کرده‌ایم.   

در دوره جدید بر اساس شعار «تهران شهری برای همه» کیفیت زندگی اهالی شهر بیشتر مورد توجه است. مدیریت شهری چه سیاست‌هایی برای تحقق این شعار دارد؟
رویکرد مدیریت شهری در دوره گذشته، طراحی و اجرای پروژه‌های بزرگ به‌ویژه در سیستم حوزه حمل‌ونقل مانند ساخت بزرگراه بود. آن رویکرد بر اساس نظرسنجی‌ای که از شهروندان انجام شده است، زمینه‌ساز نارضایتی‌های زیادی از وضعیت ترافیک، آلودگی هوا، فساد در شهرداری و نیز افزایش فاصله طبقاتی و ناعدالتی در میزان برخورداری محله‌های بالا و پایین شهر شد. اما رویکرد دوره جدید مدیریت شهری، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری با مشارکت شهروندان است. چراکه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از پروژه‌های بزرگ دوره گذشته مطلوب نظر اهالی آن منطقه نبوده است.  
 کدام پروژه بزرگ شهری می‌تواند مصداقی برای این مدعا باشد؟
به‌عنوان مثال مدیریت‌های پیشین شهر تهران در پروژه ساخت بزرگراه‌های نواب یا امام علی(ع) بر اساس طرح‌های بالادستی‌ای که برای شهر تهران تعریف شده است، تصمیم گرفت در نقاطی از شهر یک بزرگراه شریانی بسازد. اما در اجرای این طرح پاره شدن محله‌هایی که در مسیر بزرگراه قرار داشتند، مورد توجه قرار نگرفت. این مشکل حتی در دیگر پروژه‌های کوچک‌تر هم مشهود بود و نارضایتی مردم را به دلیل مشارکت ندادن آنها در فرایند تصمیم‌گیری پروژه‌ها به همراه داشت. به‌عنوان مثال سنگفرش شدن خیابانی در دل یک محله یا حتی جمع‌آوری زباله و... تنها بر اساس درک شهرداری از آن پروژه انجام می‌شد و شهروندان مشارکتی در فرایند تصمیم‌گیری نداشتند.
این نوع تصمیم‌گیری و مشارکت ندادن مردم در پروژه‌ها چه مشکلی ایجاد می‌کرد؟

به‌عنوان مثال در موضوع تفکیک و جمع‌آوری زباله که اتفاقاً فرایندی مشارکتی است و نیاز به همراهی جدی شهروندان دارد، شهرداری در راستای همان نوع تصمیم‌گیری‌ها، با قرار دادن سطل‌های بزرگ زباله، وظیفه تفکیک زباله را خودش به عهده می‌گرفت. شاید این مسئله تا زمانی که شهرداری با کمبود بودجه مواجه نبود، به ظاهر مشکلی ایجاد نمی‌کرد اما وقتی با کمبود بودجه روبه‌رو ‌شد و از طرفی چون مشارکت شهروندان را هم با خود نداشت، جمع‌آوری زباله و تفکیک زباله به معضلی بزرگ تبدیل می‌شد.
با این توضیح، شهروندان چگونه قرار است در رویکرد جدید مدیریت شهری با شهرداری در فرایند تصمیم‌گیری و اجرای پروژه‌ها مشارکت داشته باشند؟
یکی از رویکردهای مدیریت شهری جدید در برنامه سوم توسعه، تصحیح رابطه شهروندان با شهرداری یا جلب مشارکت جدی‌تر آنها است. برای تحقق این رویکرد قرار بر این است که برنامه‌ریزی‌ها با مردم انجام شود. یعنی در سطحی که امکان مشارکت جدی مردم در تصمیم‌گیری‌ها وجود دارد، آنها با شهرداری همکاری کنند.
این مشارکت‌ها چگونه به ارتقای کیفیت زندگی شهروندان که از مهم‌ترین شعارهای دوره جدید مدیریت شهری است می‌انجامد؟
در منطقه و محله امکان اینکه برنامه‌ریزی‌ها با مشارکت مردم انجام شود بالاتر است. اما برای اینکه مطمئن شویم برنامه‌ریزی‌هایی که با مشارکت مردم انجام می‌شود در نهایت به ارتقای سطح کیفی زندگی آنها در شهر منجر خواهد شد، در ساختار مشارکت مردم در برنامه‌ریزی‌ها به‌ویژه در محله‌ها به شاخص‌های زیست‌پذیری در شهر توجه کرده‌ایم. در واقع چهار بعد «کالبدی، فعالیتی، زیست‌محیطی»، «اجتماعی»، «اقتصادی» و «حکمروایی» به‌عنوان معیارهای زیست‌پذیری در نظر گرفته شده است. از طرفی یکی از مهم‌ترین معیارهای سنجش این چهار بعد با تکمیل پرسشنامه از شهروندان محقق می‌شود. اینکه آنها چقدر از خدمات بهداشتی، فضای سبز و... که در محله فراهم شده است رضایت دارند. درنهایت با این روش، فاصله، کمبودها و مشکلات هر محله با استانداردها و میزان برخورداری محله‌های دیگر تعیین می‌شود. در این مرحله است که پس از شناخت مشکلات، با حضور خود مردم برنامه‌ریزی‌ها و نیز سهم آنها در مشارکت با شهرداری و همچنین سهم دیگر نهادها مشخص خواهد شد.
این رویکرد جدید که به مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به‌ویژه در محله‌های تهران اهمیت می‌دهد، اکنون آغاز شده است؟
بله. این کار با همکاری سازمان نوسازی و با بهره‌گیری از توان دفاتر نوسازی در تهیه برنامه توسعه محله آغاز شده است. یعنی وضعیت زیست‌پذیری و کیفیت زندگی در محله‌ها سنجیده شده و با کمک خود آنها به راهبردها و چشم‌اندازهای آینده محله رسیده‌ایم.
نقش و جایگاه شورایاری‌ها در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌ها کجاست؟
شورایاری‌ها در دوره جدید نقش پررنگ‌تری خواهند داشت. واقعیت این است که در دوره گذشته شورایاری‌ها عملکرد چندان مثبتی نداشته‌اند و مشارکت پایین اهالی محله در انتخاب شورایاران هم گواهی بر این مدعاست. اما مهم‌ترین دلیل عملکرد نامناسب شورایاران که گاهی تنها به مطالبه‌گری صرف از شهرداری کفایت می‌کردند، ‌ ساز و کار اجرایی نامناسبی بود که باعث می‌شد از ظرفیت آنها استفاده نشود. در نتیجه در رویکرد جدید، سهم شورایاران و نیز سرای محله، تسهیلگری، مذاکره با شهرداری و اهالی محله برای تبدیل یک درخواست عمومی به پروژه مشترک و نظارت بر انجام پروژه است.
یکی از شاخص‌های مهمی که می‌توان برای تحقق شعار «تهران شهری برای همه» برشمرد، کمتر کردن فاصله میان برخورداری محله‌های بالا و پایین شهر است. رویکرد جدید مدیریت شهری چه برنامه‌ای برای حل این معضل دارد؟

در ماده ۲۳ برنامه سوم توسعه شهری آمده است که باید تفاوت برخورداری محله‌های بالا و پایین شهر کمتر شود. برای کمتر شدن این فاصله مسلماً باید بودجه بیشتری برای محله‌های کم‌برخوردار شهر هزینه شود. ‌سازوکاری که در رویکرد جدید برای جلب مشارکت بیشتر اهالی محله‌ها و شورایاران با شهرداری طراحی شده است، می‌تواند به ارتقای کیفیت زندگی در این محله‌ها و کمتر شدن فاصله محله‌های بالا و پایین شهر منتهی شود.
در دوره جدید مدیریت شهری، موضوع فروش تراکم تا چه اندازه بازنگری یا محدود شده و شهرداری به سمت درآمدهای پایدار حاصل از دریافت مالیات و عوارض بر شهر پیش خواهد رفت؟
در دوره گذشته، سهم زیادی از درآمدهای شهرداری به ساخت‌وساز در شهر وابسته بود که از راه تغییر در طرح تفصیلی، افزودن منطقه جدید و نیز گاهی تخلفات متعدد کسب می‌شد. باوجود این به دلیل بدهی ۶۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری و نیز تعهداتی مانند شمار نیروی انسانی و... که از قبل وجود داشته است، نوعی رژیم مالی برای شهرداری ایجاد شده که لازم است به آرامی به سمت درآمد پایدار حرکت کند. در رویکرد جدید، شهرداری برای رسیدن به درآمد پایدار باید در ۳ سطح افزایش درآمدهای مبتنی بر بهره‌برداری از شهر (مالیات بر ملک، عوارض نوسازی و...)، هماهنگی نهادی برای ثبات در دریافت عوارض از املاکی مانند بانک‌ها و نیز قانونگذاری با قدرت عمل کند.
اشاره کردید که یکی از منابع درآمدی شهرداری در دوره گذشته تخلفاتی بود که به‌عنوان مثال از فروش تراکم و ساخت‌وسازهای غیرمجاز کسب می‌شد. با توجه به اینکه حرکت شهرداری به سمت درآمدهای پایدار به‌صورت دفعی نخواهد بود، چگونه از رخ دادن چنین تخلفاتی جلوگیری می‌شود؟
باید در دریافت نرخ‌هایی که از ساخت شهر به دست می‌آید به‌روزرسانی انجام شود. با این روش، درآمد بیشتری از سطح کمتری از ساخت‌وساز در شهر کسب خواهد شد. این یعنی شهرداری از بخش مقبول و مشروع ساخت‌وساز سهم بیشتری به دست خواهد آورد. قرار نیست شهرداری در دوره جدید مدیریت شهری تنها به پروژه‌های کوچک و البته پرشمار محلی کفایت کند و پروژه‌های بزرگ تمرکز بیشتری روی توسعه، تأمین و تجهیز مترو و حتی طراحی خطوط جدید خواهد داشت.

کد خبر 447809

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها جدول خدمت رسانی دهه فجر شاخص شورای اسلامی شهر جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیش‌بینی 12 میلیارد تومان اعتبار برای روکش آسفالت سه منطقه شهر قزوین
 • نظارت درستی بر اساس استاندارهای جهانی برای دفع زباله وجود ندارد
 • ◄ اتمام عملیات روکش آسفالت گرم محور قاین-علی آباد بطول 8 کیلومتر
 • ◄ اجرای 55 کیلومتر روکش آسفالت در سه ماهه نخست سال 98 در خراسان جنوبی
 • ◄ اتمام عملیات روکش آسفالت گرم در محور بشرویه- ارسک بطول 3 کیلومتر
 • پایان بلاتکلیفی ۸ ماهه پارس‌آباد
 • عروس بنادر ایران از ضعف زیر ساخت های عمرانی رنج می برد/ کوچه های بندر لنگه در حسرت آسفالت مناسب
 • اجرای طرح آسفالت محله به محله انجام می‌شود
 • ۲.۱ میلیون مترمکعب آب از تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز صرفه‌جویی شد
 • سه برابر شدن توزیع آسفالت برای ترمیم خیابان‌های یزد
 • بررسی مشکلات انهار و جمع آوری آب های سطحی در مرکز تهران
 • زاهدان بهشت جلوبندی سازان !
 • عملیات آسفالت در معابر روستا‌های دره شهر سرعت گرفت
 • پخش 26 هزار مترمربع آسفالت در معابر شهر محلات
 • «همدان؛ شهر برتر با شهروندان برتر»؛ شعار جشنواره شهروند برگزیده
 • بازسازی مسیر آب در غرب شهر
 • پروژه های آسفالت در کرج مجددا رونق گرفت
 • شهر هوشمند؛ شهروندان هوشمند
 • عملیات آسفالت حفاظتی در آزادراه قزوین - رشت آغاز شد