خرداد: سخنگوی وزارت امور خارجه با رد سخنان و اتهامات بی‌بنیان وزیرامور خارجه آمریکا در قاهره خاطرنشان کرد: رژیم آمریکا دچار نوعی یاس و عصبانیت مزمن شده است.
به گزارش خرداد، بهرام قاسمی گفت: آمریکا و به خصوص رژیم افراطی کنونی آن به خاطر خصومت دیرینه با ملت ایران و مخالفت با همه اقدامات دولت قبل از خود و در اثر سوء استفاده از سوی محافل بدنام و ناکام و فریب  خوردن توسط جریان‌ها و لابی‌های خاص، راهی در پیش گرفته است که هیچ نفعی در این رفتار برای آمریکا متصور نیست.
وی افزود: این رژیم از یک توافق جامع و مشروع که محصول مذاکره بود خارج شده و اکنون از اینکه نمی‌تواند جایگزینی برای آن پیدا کند دچار نوعی یاس و عصبانیت مزمن شده است.
قاسمی تصریح کرد: این یک تناقض بزرگ است که آمریکا از یک سو خصومت با ملت ایران را به اوج خود رسانده و از سوی دیگر ریاکارانه خود را طرفدار گفت‌وگو نشان می دهد. آقای پمپئو یکبار دیگر به صراحت اعلام کرد که رژیم آمریکا دشمن ایران است و این دشمنی جز دشمنی با مردم ایران نیست. او باید بداند و به درستی فهم کند که ما در مقابل دشمنان ایران و ایرانی با تمام توان از منافع ملی و راهبردی خود دفاع خواهیم کرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه تاکید کرد: ایران همواره نشان داده است که خواستار همزیستی مسالمت‌آمیز با همسایگان خود است؛ اما رفتار آمریکا نشان می‌دهد که به دنبال تفرقه‌افکنی و ایجاد یک هرج و مرج جدید در این منطقه است که لزوم حفظ هوشیاری تمامی ملت‌های منطقه در مقابل نیرنگ و سیاست‌های تفرقه‌انگیز مقامات آمریکایی را دو چندان می‌کند. برچسب ها: بهرام قاسمی ، سخنگوی وزارت امور خارجه ، وزیرامور خارجه آمریکا

منبع: خرداد

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

غرب ستیزی، تعقل را از ما گرفته است

به گزارش ایکنا از اصفهان، رسول جعفریان، پژوهشگر تاریخ، و عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران، روز گذشته پنج‌شنبه 27 تیرماه، در نشست «تجدد فکر شیعی در قم در دوره اول پهلوی» که در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: ما در طی 150 سال گذشته درگیر نوعی زیست فکری و عملی دوگانه بوده‌ایم. در دوره صفویه تا اوایل قاجار، ما درگیر دعوای شیخی- شیعی یا مسائل فکری صوفیه و مخالف آن بوده و به هیچ عنوان به غرب فکر نمی‌کردیم.
وی ادامه داد: اما در دوره اخیر، ما ذهنمان به طوری درگیر غرب بوده که هیچ بحث فقهی، کلامی یا اخباری نداریم که ناظر بر حرف‌های غرب باشد. این معضل هم در تفکر کلامی، هم در حوزه فقه و هم در مسائل اخلاقی وجود دارد. در زمان مشروطه شاید 100 رساله درباره ماهیت مشروطه نوشته شد که هیچ کدام درباره مسائل خودمان نبود.

مشروطه دعوای میان غرب‌گرایان و غرب ستیزان بود

این پژوهشگر تاریخ با بیان اینکه ما همیشه یا غرب‌گرا بودیم و یا غرب‌ستیز، افزود: فقه ما همیشه درگیر این مسئله بوده است، در واقع مشروطه دعوای میان غرب‌گریان و غرب‌ستیزان بود. با این نگاه، انقلاب اسلامی مخالف مشروطه است، چرا که ما در مشروطه غرب‌گرا و در انقلاب اسلامی غرب‌ستیز بودیم.
جعفریان خاطرنشان کرد: ما 40 سال است که درگیر غرب‌ستیزی هستیم و نمی‌توانیم از این چارچوب خارج شویم. سید قطب نیز که به نوعی پدر داعش محسوب می‌شود نیز عقایدی کاملا غرب‌ستیزانه داشت و هدفش از بین بردن غرب بود.

غرب ستیزی، تعقل را از ما گرفته است

وی گفت: غرب ستیزی چنان در افکار ما نفوذ کرده که تعقل را از ما گرفته است. من یک بار نوشتم که ای کاش به جای افکار جلال‌آل احمد، افکار شادمان در ما نفوذ کرده بود. جلال ما را در معضلی انداخت که هنوز نتوانسته‌ایم از آن بیرون بیاییم.
جعفریان با اشاره به زندگی علی اکبر حکمی‌زاده در تاریخ معاصر ایران، تصریح کرد: در صحبت از اصلاح مذهب و تجددطلبی، باید از این فرد نیز نام ببریم. ما احمد کسروی را نیز به عنوان فردی ضد شیعه می‌شناسیم که برای برخی این فرد یک تاریخ نویس است. کسروی با حکمی‌زاده دوست شده و این دو با هم تحولی را رقم زدند.
این پژوهشگر تاریخ خطاب به حضار گفت: کسروی در سال 1312 مجله «پیمان» را چاپ کرد، این نشریه یک نشریه کاملا اصلاحی بود. کسروی یک انسان کاملا غرب‌ستیز است. او خودش نیز طلبه بود، اما از قدیم نوعی تفکر اصلاحی داشت.
وی خاطرنشان کرد: کسروی معتقد است که ما برای اصلاح باید از دام غرب نجات پیدا کنیم. یعنی راه روشنفکران متمایل به غرب، کاملا اشتباه است. کسروی در این راستا کتاب «آیین» را در مخالفت با غرب نوشت. او معتقد بود که اروپا ریشه آسایش جهان را از بین می‌برد. وی در خصوص قانون‌های اروپایی می‌گوید «اروپایی‌ها آنقدر نامرد هستند که غلاتشان را در دریا ریخته و ذره‌ای از آن را به فقرا نمی‌دهند».
جعفریان اضافه کرد: در سال‌های 1312 و 1313 در قم نوعی تفکر مدافع دین و ضد غرب به وجود آمد که در میان متدینین جای زیادی پیدا کرد. کسروی در تلاش بود نوعی خردگرایی شرقی بدون تصوف و عرفان ایجاد کند. وی معتقد بود که در آن روز تنها کشور ترکیه آن هم به خاطر آتاتورک اسلام واقعی دارد، و به همین خاطر دیدگاه مثبتی نسبت به آتاتورک داشت.
جعفریان تاکید کرد: وی نسبت به رضاشاه نیز دیدگاهی مثبت داشت. پس از خروج رضاشاه از ایران، آثار او به مرور از میان رفت که کسروی نسبت به این موضوع چندان خوشبین نبود. زمانی که کسروی کتاب «شیعه‌گری» را نوشت، که از لحاظ استدلال کتابی بسیار سبک است- از او شکایت کردند و وی در دادگاهی که به همین خاطر برایش تشکیل شده بود، ترور شد.
این پژوهشگر تاریخ در ادامه گفت: نه ماه بعد از انتشار مجله پیمان، مجله‌ای شبیه به آن به نام مجله «همایون» در قم متولد شد که علی اکبر حکمی‌زاده در آن مطلب می‌نوشت. قبل از اینکه حکمی‌زاده کار در مجله همایون را شروع کند، کتابی نوشت به نام «راه نجات از آفات تمدن عصر حاضر» و در آن تصویر سیاهی از اروپا نشان داد. وی معتقد بود رضاشاه در ایران مسبب فساد و فحشا بوده که این هم متاثر از غرب است. 
جعفریان افزود: پس از خروج رضاشاه از ایران، روحانیت که در دوره او تضعیف شده بود دوباره قدرت گرفته و طرفداران کسروی در تهران جمع می‌شوند. در این زمان کسروی مجله «پرچم» را به چاپ ‌رساند که مجله‌ای با تم خبری بود.
این پژوهشگر تاریخ خطاب به حضار گفت: حکمی زاده در سال 1322 کتاب «اسرار هزارساله» را به چاپ رساند که بحث‌های زیادی پیرامون این کتاب به وجود آمد. او در این کتاب 13 پرسش از روحانیت را مطرح می‌کند. چهار نفر در پاسخ به این کتاب، کتاب می‌نویسند که اولین آنها محمد خالصی‌زاده است. در ادامه، همت‌آبادی کتاب «پاسخ‌نامه اسلامی» را با جواب‌هایی ملایم‌تر و معقول‌تر در جواب اسرار هزار ساله نوشت. در نهایت امام خمینی (ره) نیز کتاب «کشف‌الاسرار» را در پاسخ اسرار هزار ساله نوشت و کسروی و حکمی‌زاده را در آن کتاب مورد عتاب قرار داده و به آن 13 سوال پاسخ دادند.
وی با بیان اینکه کسروی اعتقاد داشت آخوندها به دنبال حکومت هستند، گفت: امام (ره) در جواب این حرف کسروی جواب می‌دهند که ما نمی‌خواهیم در راس کار باشیم، بلکه تنها خواستار این هستیم که قوانین زیر نظر اسلام قرار گرفته و تصویب شوند.
جعفریان اضافه کرد: در ادامه حکمی‌زاده برای ادامه تحصیل به دانشگاه یوتا آمریکا رفته و مدرک مرغداری گرفت، در ایران مرغداری تاسیس کرد و اولین مجله مرغداری را در ایران به چاپ رسانید.
انتهای پیام

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه

منبع این خبر، وبسایت khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جامعه به بیماری مزمن مدرک‌گرایی روبه‌رو است/ افراد پایین تر از دیپلم بیکاری کمتری دارند
 • ستاره‌ستیزی مربی آلمانی ادامه دارد؛ شفر کاپیتان بنی‌یاس را خط زد
 • بقایی۲۰ روز قبل دچار سکته خفیف مغزی شده است
 • در هر خانواده‌ای سوءتفاهم و اختلاف‌نظر وجود دارد بهرمن نه‌تنها استاد بلکه برادر بزرگ‌تر و پشتیبانم است
 • رابطه با اخوان المسلمین؛ در کنار پیامدها، فرصت‌ها را هم ببینیم!
 • ۲ اتوبوس حامل حجاج شرق گلستان دچار حادثه شد
 • یک عمر سلامت با خود مراقبتی
 • عصبانیت مقامات چینی از تحریم شرکت‌هایشان توسط آمریکا
 • یک عمر سلامت با خودمراقبتی
 • شاگردان شفر اردوی تدارکاتی اسپانیا را با بیلیارد آغاز کردند
 • هفتگانه‌های معروف و دلواپس/کریمی قدوسی یک مورد جالب نه عجیب/پیوند سعید قاسمی و لمپنیسم /همسر روحانی هم از حملات در امان نماند
 • شفر بازیکنان بنی‌یاس را ممنوع‌المصاحبه کرد
 • عصبانیت معاون ترامپ از دیپلماسی موفق ایران
 • عصبانیت معاون ترامپ از سفر ظریف به ونزوئلا
 • عصبانیت مایک پنس از سفر ظریف به ونزوئلا
 • عصبانیت معاون رئیس جمهوری آمریکا از دیپلماسی موفق ایران
 • دیدار وزیر خارجه بحرین با وزیر خارجه رژیم صهیونیستی
 • حاشیه امن ساکنان «اتاق جنگ» علیه دولت روحانی
 • آیاندا پاتوسی، بازیکن سابق استقلال به توهین‌های نژادپرستانه واکنش نشان داد (عکس)