دزفول - ایرنا - نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با تکذیب مصوب شدن طرح انتقال آب از رودخانه های کارون و دز گفت: هیچ طرح انتقال آبی اخیرا از این رودخانه ها مصوب نشده است.

عباس پاپی زاده شامگاه جمعه در گفت و گو با خبرنگار افزود: دولت به حساسیت های نمایندگان مردم خوزستان و لرستان توجه دارد و قول داده است که هیچ طرح انتقال آبی را اجرا نخواهد کرد.


وی درخصوص طرح احیای زاینده رود گفت: قرار است این طرح با مدیریت بر مصرف و از محل صرفه جویی در آب صنعت و کشاورزی اجرا شود و قرار نیست این رودخانه با انتقال آب احیا شود.
نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی به مردم استان خوزستان اطمینان خاطر داد که از حدود هفت سال قبل هیچ طرح انتقال آبی از سرشاخه های دز و کارون نه مصوب و نه اجرا شده است بلکه برخی از طرح های انتقال آب نظیر بهشت آباد نیز که از 2 دهه قبل آغاز شده بودند، متوقف شده اند.
وی افزود: ردیف های اعتبار طرح های انتقال آب با پیگیری نمایندگان استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، لرستان و چند استان دیگر حذف شده اند.
پاپی زاده توضیح داد: چند سال قبل اختلافاتی در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان درخصوص حقابه زاینده رود ایجاد شده بود که هیچ ارتباطی با رودخانه های کارون و دز نداشتند.
وی با بیان اینکه بالای 90 درصد آب زاینده رود در چهارمحال و بختیاری تولید می شود، افزود: رودخانه زاینده رود از استان چهارمحال و بختیاری شروع می شود و تا شهر اصفهان و تالاب گاوخونی ادامه دارد لذا مردم استان چهار محال و بختیاری به صورت قانونی حق استفاده از آب رودخانه زاینده رود برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی را دارند.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به ایجاد صنایع آب بر فراوان در استان اصفهان مصرف آب به شدت در این استان افزایش یافت لذا مسئولان این استان در سال های قبل که مدیریت منابع آب چهارمحال و بختیاری را در دست داشتند این استان را از حق خود مبنی بر استفاده از زاینده رود محروم کردند.
پاپی زاده افزود: رودخانه زاینده رود از استان چهار محال و بختیاری آغاز و در یک ناحیه از حوزه این استان خارج می شود و به استان اصفهان می رود که بعد از روستای حجت آباد اصفهان دوباره به چهار محال و بختیاری وارد می شود.
وی با بیان اینکه مردم چهار محال و بختیاری در 2 سمت این رودخانه باغ و کشاورزی دارند، گفت: مسئولان اصفهان برای جلوگیری از استفاده مردم چهارمحال و بختیاری از آب زاینده رود یکهزار متر بالاتر از روستای حجت آباد تونلی به نام گلاب حفر کرده اند تا آب این رودخانه از زیر زمین به سمت اصفهان برود و کشاورزان چهارمحالی دسترسی به آن نداشته باشند.
نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آب زاینده رود در گذشته از سمت جنوب غربی به اصفهان می رفت که با این تونل از سمت شمال غربی به این استان می رود، افزود: بحثی که اکنون پیش آمده مربوط به این تونل بوده است و ربطی به سرشاخه های دز و کارون نداشت.
وی با بیان اینکه امسال نمایندگان خوزستان به دلیل این ظلم آشکار با چهارمحالی ها ابراز همدردی کردند، اظهار داشت: من به عنوان رئیس کمیسیون حقیقت یاب مامور بررسی اختلاف بین 2 استان چهار محال و بختیاری و اصفهان شدم که درنهایت حق را به استان چهار محال و بختیاری دادم علاوه بر این نمایندگان بوشهر، خوزستان و لرستان نیز از استان چهار محال و بختیاری حمایت کنند زیرا تصمیم گیری های خودخواهانه برخی مسئولان اصفهان، استان های زیادی را به چالش کشیده است.
وی درخصوص اظهارنظر استاندار اصفهان گفت: وزیر نیرو در دیداری که اخیرا با او داشتیم اعلام کرد ذخیره سد زاینده رود با توجه به بارندگی های خوب امسال به ظرفیت نهایی خود نزدیک می شود و می توان در سه مرحله در ماه های بهمن، اسفند و فروردین ماه سال آینده آب رودخانه زاینده رود را آزاد کرد.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق روال هر سال در بهمن ماه با ذخیره آب پاییز و اوایل زمستان آبی برای استفاده کشاورزان اصفهان آزاد می شود، افزود: استاندار جدید اصفهان بر روی این موضوع مانور داده و عنوان کرده است که ما با پیگیری فراوان مصوبه انتقال آب را گرفتیم در صورتی که دولت هیچ مصوبه ای در خصوص انتقال آب رودخانه های دز و کارون نداده است.
وی درخصوص استعفای نمایندگان مجلس نیز اظهار داشت: اگر واقعا این نمایندگان استعفا داده اند مجلس باید با استعفای آنها موافقت کند البته با حضور آنها در مجلس عملا استعفای خود را پس گرفتند.
3022

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

تشکیل ستاد احیای زاینده‌رود موفقیت‌ تلاش دسته‌جمعی نمایندگان استان اصفهان است

به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، حسینعلی حاجی دلیگانی  در اجتماع  مردم شهر سین در شهرستان برخوار اظهار کرد: طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی درصورتی‌که با همین شرایطی که کلیات آن تصویب‌شده است اجرا شود، به ضرر شهرهای مردم شهرهای کوچک کشور خواهدبود.

نماینده مردم شهرستان‌های شاهین‌شهر و میمه با انتقاد از این‌که برخی از نمایندگان مجلس به‌جای در اولویت قرار دادن مسائل اقتصادی، اشتغال و بهبود تولید داخلی، به مسائل انتخابات  توجه دارند افزود: این طرح فعلی، نمایندگان را از پاسخ‌گویی به انتظارات و درخواست‌های مردم دور خواهد کرد و نمایندگان، از مشکلات و مسائل شهرهای کوچک کمتر مطلع خواهند شد.

وی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طراحان این طرح به دنبال آن هستند که به‌راحتی در دور بعدی انتخابات مجلس رأی بیاورند و انتخاب شوند، در چنین شرایط  برخی احزاب که در کل کشور چند ده نفر هم عضو ندارند می‌توانند با ارائه فهرست‌های کشوری نمایندگان زیادی را به نام خود در استان‌ها وارد مجلس کنند.

حاجی دلیگانی با طرح سؤالی گفت: آیا مردم بیشتر دغدغه تأمین مواد غذایی باقیمت مناسب  و اشتغال جوانان بیکار خوددارند یا دغدغه استانی شدن انتخابات مجلس؟

نماینده مردم شهرستان‌های شاهین‌شهر و میمه ادامه داد: از سوی دیگر راه ورود نمایندگان مستقل از شهرستان‌های کم‌جمعیت در مقایسه با نامزدهایی از مراکز استان‌ها به مجلس یازدهم دشوارتر خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود مشکلات کشور را درصورتی‌که دولت‌مردان کشور همت کنند حل‌شدنی دانست و یک دلیل آن را موفقیت بانک مرکزی کشور در کنترل  و تثبیت قیمت‌های ارز و افزایش نسبی ارزش پول ملی بیان کرد؛ آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد کشور در حال حرکت به سمت تثبیت قیمت‌های کالاهای ساخت داخل و واردشده به کشور است.

حاجی‌دلیگانی ممانعت از سودجویی دلالان و افراد فاسد را در استفاده از ارز با نرخ دولتی خواستار شد و اظهار کرد: دولت 14 میلیارد دلار برای سال آینده صرف واردات مواد غذایی، دارو و نهاده‌های کشاورزی خواهد کرد.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی تشکیل ستاد احیای زاینده‌رود، مشابه ستاد احیای دریاچه ارومیه را از موفقیت‌های تلاش دسته‌جمعی نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی برشمرد واظهار امیدواری کرد: این ستاد هرچه زودتر نخستین جلسه خود را درباره بحران کم‌آبی در فلات مرکزی و بررسی راه‌های افزایش ذخیره سد زاینده‌رود برگزار کند.

 

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: سياسي نماينده دزفول انتقال آب سرچشمه هاي كارون

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امسال حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ فرصت شغلی در استان چهارمحال و بختیاری ایجاد شد
 • بررسی مسائل مرتبط با حوضه‌زاینده‌رود در دستور کار کمیسیون امنیت ملی مجلس قرار گرفت
 • قزل اوزن رودخانه پرآب در زمستان و تشنه در تابستان
 • قزل اوزن رودخانه پرآب و سرگردان در زمستان و تشنه در تابستان
 • نرخ مصوب مرغ ۱۰ هزار تومان است
 • انتقال آب از رودخانه کرخه به شبکه آب اهواز با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریالی
 • مخالف انتقال آب کارون برای مصارف غیر شرب هستیم/ استاندار مطالبه تشکل‌های دانشجویی را سیاسی خواند!
 • بی توجهی به مباحث اجتماعی و اقتصادی آب چالش زاست
 • زمان جلسه کمیسیون امنیت ملی در خصوص مشکلات آبی
 • میزان ذخیره سد زاینده رود به 161 میلیون متر مکعب رسید
 • سخنان استاندار اصفهان درباره انتقال آب کارون خودسرانه بود
 • اعلام فراخوان سومین جشنواره داستان کوتاه زاینده‌رود
 • جشنواره داستان کوتاه «زاینده رود» به دنبال سوق افکار عمومی برای حل مشکل آب
 • آلوده شدن آب شرب در صورت اجرای طرح پرورش ماهی در قفس
 • مصوبه دولت انتقال آب کارون نبود/سیاستهای غلط رودخانه ای اصلاح شود
 • رد خبر مصوبه انتقال آب کارون به استان های هم جوار
 • مصوبه انتقال آب کارون به استان‌های هم‌جوار صحت ندارد
 • هشتگ 'اجازه دهید کارون زنده بماند' داغ شد
 • حفظ منافع ملی در گرو حفظ منافع خوزستان است