خبرگزاري آريا - دزفول - ايرنا - نماينده دزفول در مجلس شوراي اسلامي با تکذيب مصوب شدن طرح انتقال آب از رودخانه هاي کارون و دز گفت: هيچ طرح انتقال آبي اخيرا از اين رودخانه ها مصوب نشده است.

عباس پاپي زاده شامگاه جمعه در گفت و گو با خبرنگار افزود: دولت به حساسيت هاي نمايندگان مردم خوزستان و لرستان توجه دارد و قول داده است که هيچ طرح انتقال آبي را اجرا نخواهد کرد.
وي درخصوص طرح احياي زاينده رود گفت: قرار است اين طرح با مديريت بر مصرف و از محل صرفه جويي در آب صنعت و کشاورزي اجرا شود و قرار نيست اين رودخانه با انتقال آب احيا شود.
نماينده دزفول در مجلس شوراي اسلامي به مردم استان خوزستان اطمينان خاطر داد که از حدود هفت سال قبل هيچ طرح انتقال آبي از سرشاخه هاي دز و کارون نه مصوب و نه اجرا شده است بلکه برخي از طرح هاي انتقال آب نظير بهشت آباد نيز که از 2 دهه قبل آغاز شده بودند، متوقف شده اند.
وي افزود: رديف هاي اعتبار طرح هاي انتقال آب با پيگيري نمايندگان استان هاي خوزستان، چهارمحال و بختياري، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، لرستان و چند استان ديگر حذف شده اند.
پاپي زاده توضيح داد: چند سال قبل اختلافاتي در استان هاي چهارمحال و بختياري و اصفهان درخصوص حقابه زاينده رود ايجاد شده بود که هيچ ارتباطي با رودخانه هاي کارون و دز نداشتند.
وي با بيان اينکه بالاي 90 درصد آب زاينده رود در چهارمحال و بختياري توليد مي شود، افزود: رودخانه زاينده رود از استان چهارمحال و بختياري شروع مي شود و تا شهر اصفهان و تالاب گاوخوني ادامه دارد لذا مردم استان چهار محال و بختياري به صورت قانوني حق استفاده از آب رودخانه زاينده رود براي مصارف آشاميدني، کشاورزي و صنعتي را دارند.
نماينده مردم دزفول در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: با توجه به ايجاد صنايع آب بر فراوان در استان اصفهان مصرف آب به شدت در اين استان افزايش يافت لذا مسئولان اين استان در سال هاي قبل که مديريت منابع آب چهارمحال و بختياري را در دست داشتند اين استان را از حق خود مبني بر استفاده از زاينده رود محروم کردند.
پاپي زاده افزود: رودخانه زاينده رود از استان چهار محال و بختياري آغاز و در يک ناحيه از حوزه اين استان خارج مي شود و به استان اصفهان مي رود که بعد از روستاي حجت آباد اصفهان دوباره به چهار محال و بختياري وارد مي شود.
وي با بيان اينکه مردم چهار محال و بختياري در 2 سمت اين رودخانه باغ و کشاورزي دارند، گفت: مسئولان اصفهان براي جلوگيري از استفاده مردم چهارمحال و بختياري از آب زاينده رود يکهزار متر بالاتر از روستاي حجت آباد تونلي به نام گلاب حفر کرده اند تا آب اين رودخانه از زير زمين به سمت اصفهان برود و کشاورزان چهارمحالي دسترسي به آن نداشته باشند.
نماينده دزفول در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه آب زاينده رود در گذشته از سمت جنوب غربي به اصفهان مي رفت که با اين تونل از سمت شمال غربي به اين استان مي رود، افزود: بحثي که اکنون پيش آمده مربوط به اين تونل بوده است و ربطي به سرشاخه هاي دز و کارون نداشت.
وي با بيان اينکه امسال نمايندگان خوزستان به دليل اين ظلم آشکار با چهارمحالي ها ابراز همدردي کردند، اظهار داشت: من به عنوان رئيس کميسيون حقيقت ياب مامور بررسي اختلاف بين 2 استان چهار محال و بختياري و اصفهان شدم که درنهايت حق را به استان چهار محال و بختياري دادم علاوه بر اين نمايندگان بوشهر، خوزستان و لرستان نيز از استان چهار محال و بختياري حمايت کنند زيرا تصميم گيري هاي خودخواهانه برخي مسئولان اصفهان، استان هاي زيادي را به چالش کشيده است.
وي درخصوص اظهارنظر استاندار اصفهان گفت: وزير نيرو در ديداري که اخيرا با او داشتيم اعلام کرد ذخيره سد زاينده رود با توجه به بارندگي هاي خوب امسال به ظرفيت نهايي خود نزديک مي شود و مي توان در سه مرحله در ماه هاي بهمن، اسفند و فروردين ماه سال آينده آب رودخانه زاينده رود را آزاد کرد.
نماينده مردم دزفول در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه طبق روال هر سال در بهمن ماه با ذخيره آب پاييز و اوايل زمستان آبي براي استفاده کشاورزان اصفهان آزاد مي شود، افزود: استاندار جديد اصفهان بر روي اين موضوع مانور داده و عنوان کرده است که ما با پيگيري فراوان مصوبه انتقال آب را گرفتيم در صورتي که دولت هيچ مصوبه اي در خصوص انتقال آب رودخانه هاي دز و کارون نداده است.
وي درخصوص استعفاي نمايندگان مجلس نيز اظهار داشت: اگر واقعا اين نمايندگان استعفا داده اند مجلس بايد با استعفاي آنها موافقت کند البته با حضور آنها در مجلس عملا استعفاي خود را پس گرفتند.
3022
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

با بهترین هتل‌های شهر اهواز آشنا شوید

اهواز مرکز استان خوزستان است. استانی که از نظر تاریخی و گردشگری اهمیت بسیار زیادی دارد و پنجمین استان پرجمعیت کشور محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام فلایتیو، این شهر که هفتمین شهر پرجمعیت ایران است، محل قرارگیری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب که بزرگترین تولیدکننده نفت ایران به شمار می‌آید نیز است. علاوه بر این، رودخانه کارون، پرآب‌ترین رودخانه ایران نیز از میان این شهر می‌گذرد. برای خرید بلیط هواپیما اهواز از خدمات فلایتیو استفاده کنید.

هتل پارس

هتل پارس تنها هتل پنج ستاره شهر اهواز است که ساخت آن در سال ۱۳۴۷ آغاز شده و در سال ۱۳۵۲ به بهره‌برداری رسیده است.

این هتل با ۱۰،۱۲۹ متر مربع مساحت، ۵ طبقه دارد و در کنار رود کارون و پل سفید اهواز قرار گرفته است. به همین خاطر تعدادی از اتاق‌های آن رو به رود کارون است و منظره زیبایی از آن را به نمایش می‌گذارد.

این هتل که ۱۳۶ باب اتاق دارد، دارای امکاناتی چون سالن بیلیارد، دارت، اسنوکر، ایت بال و … است. هتل پارس همچنین دارای یکی از بهترین رستوران‌های شهر، یعنی رستوران کارون است که می‌توانید در آن غذاهای خوشمزه جنوبی را امتحان کنید. جاهای دیدنی اهواز کم نیستند و این شما هستید که می‌توانید بهترین آن را انتخاب کنید. فلایتیو بهترین قیمت بلیط هواپیما به تمام شهرهای ایران و جهان را ارایه می کند.

هتل نیشکر

هتل توسعه نیشکر اهواز حدود سال ۱۳۷۵ بنا شده است. این هتل با رستوران، سالن چند منظوره و ۵۱ باب اتاق مجهز، هتلی ۴ ستاره در اهواز است که سرویسدهی و امکانات مناسبی برای اقامت دارد.

این هتل که در سال ۱۳۹۰ بازسازی شده است، در منطقه مرکزی اهواز، نزدیک به دانشگاه آزاد قرار دارد و دسترسی آسانی به مراکز مهم شهر دارد. از دیگر امکانات این هتل می‌توان به رستوران ۱۳۰ نفری، استخر سرپوشیده، ترانسفر فرودگاه و … اشاره کرد. همچنین اگر قصد سفر زمینی داشتید، بلیط اتوبوس را با بهترین قیمت خریداری کنید.

هتل اکسین

هتل اکسین اهواز یکی از هتل‌های خوب ۳ ستاره اهواز است که در مرکز شهر و نزدیک به مراکز خرید و تفریحی قرار گرفته است. اکسین امکان استفاده از فضای پارک مقابل درب هتل را به عنوان پارکینگ فراهم کرده است و با ارائه امکانات رفاهی خوب و درخور مسافران توانسته اقامتی خوش و آرام را برای مهمانان خود مهیا کند.

این هتل در بلوار پاسداران اهواز واقع شده است.

هتل نادری

هتل نادری یکی از هتل‌های وابسته به گروه هتل‌های نادری و یکی از قدیمی‌ترین هتل‌های شهر اهواز است که توسط حسن نادری در سال ۱۳۴۲ تاسیس شده.

این هتل قدیمی و زیبای سه ستاره دارای ۱۱۵ باب اتاق است و در نزدیکی رود کارون و پل سفید واقع شده است.

با اهواز بیشتر آشنا شوید

اهواز یکی از کلان‌شهرهای ایران است، که در بخش مرکزی شهرستان اهواز قرار دارد و به‌عنوان مرکز استان خوزستان شناخته می‌شود. جمعیّت این شهرستان طبق سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ حدود ۱٬۳۰۳٬۰۰۰ نفر می‌باشد (که با احتساب ۴۰۰ هزارنفری حاشیه شهر جمعیت این شهر به بالای ۱٬۷۰۰٬۰۰۰ نفر می‌رسد)، که به‌عنوان هفتمین شهر پرجمعیت ایران به‌شمار می‌آید. اهواز در موقعیت جغرافیایی ۳۱ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۶۵ دقیقه طول شرقی، در بخش جلگه‌ای خوزستان و با ارتفاع ۱۲ متر از سطح دریا واقع شده‌است.

شهر اهواز با مساحت ۱۸۶۵۰ هکتار، به عنوان یکی از شهرهای وسیع ایران (سومین شهر بزرگ ایران)، محسوب می‌شود. شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب که بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت ایران به‌شمار می‌آید، در اهواز مستقر می‌باشد، همچنین شرکت ملی حفاری ایران که بزرگ‌ترین شرکت حفاری کشور محسوب می‌شود نیز در اهواز متمرکز می‌باشد. برخی از بزرگترین کارخانه‌های مادر کشور در این شهر جای دارند. رودخانه کارون پرآب‌ترین رودخانه ایران، با سرچشمه گرفتن از کوه‌های بختیاری، با ورود به اهواز، این شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند.

انتهای رپرتاژ خبری

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتقاد کارشناسان به انتقال آب از رودخانه کارون به سایر استان‌ها/ انتقال آب از کارون تصمیم درستی نیست
 • آسیب نخاعی یک گردشگر در رودخانه کرج
 • صدای تشنگی زاینده‌رود به هند رسید/انتشار پوستر بین‌المللی «سیمین»
 • بازدید اعضای کار گروه مهندسی رودخانه و سازه‌های هیدرولیکی از مناطق سیل‌زده استان
 • تدوین شیوه نامه برای ساماندهی حریم رودخانه‌ها
 • طغیان رودخانه در محور‌های مواصلاتی مهرستان، ایرانشهر وسرباز
 • لزوم ساماندهی رودخانه‌های خرم‌آباد و پلدختر
 • مسدود شدن برخی جاده های سیستان و بلوچستان در پی طغیان رودخانه
 • زاهدان| برخی محورهای مواصلاتی بلوچستان در پی طغیان رودخانه مسدود شد
 • رودخانه‌های خرم‌آباد و پلدختر ساماندهی شوند
 • مردم از رودخانه های البرز فاصله بگیرند
 • قیمت مصوب گوشت مرغ اعلام شد
 • بازدید مدیرعامل شرکت مدیریت منابع ایران از برخی منابع آبی گیلان
 • انتقال آب از مرز به دل شهرستان راز و جرگلان
 • دیواره سازی و تثبیت بستر رودخانه ها، عملیات ضروری در استان گلستان
 • رودخانه و استخرهای کشاورزی اصفهان ۲۶ قربانی گرفت
 • روایتی از خوزستان، 3 ماه پس از سیل/ سطح بالای آب کارون نگران کننده است
 • ترکیب فاضلاب در آب شرب خوزستان!/ اختلاف وزارت نیرو و محیط زیست به قوه قضائیه کشیده شد
 • دومین جشنواره برداشت انگور روستای غزاویه بزرگ