خبرگزاري آريا - دزفول - ايرنا - نماينده دزفول در مجلس شوراي اسلامي با تکذيب مصوب شدن طرح انتقال آب از رودخانه هاي کارون و دز گفت: هيچ طرح انتقال آبي اخيرا از اين رودخانه ها مصوب نشده است.

عباس پاپي زاده شامگاه جمعه در گفت و گو با خبرنگار افزود: دولت به حساسيت هاي نمايندگان مردم خوزستان و لرستان توجه دارد و قول داده است که هيچ طرح انتقال آبي را اجرا نخواهد کرد.

وي درخصوص طرح احياي زاينده رود گفت: قرار است اين طرح با مديريت بر مصرف و از محل صرفه جويي در آب صنعت و کشاورزي اجرا شود و قرار نيست اين رودخانه با انتقال آب احيا شود.
نماينده دزفول در مجلس شوراي اسلامي به مردم استان خوزستان اطمينان خاطر داد که از حدود هفت سال قبل هيچ طرح انتقال آبي از سرشاخه هاي دز و کارون نه مصوب و نه اجرا شده است بلکه برخي از طرح هاي انتقال آب نظير بهشت آباد نيز که از 2 دهه قبل آغاز شده بودند، متوقف شده اند.
وي افزود: رديف هاي اعتبار طرح هاي انتقال آب با پيگيري نمايندگان استان هاي خوزستان، چهارمحال و بختياري، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، لرستان و چند استان ديگر حذف شده اند.
پاپي زاده توضيح داد: چند سال قبل اختلافاتي در استان هاي چهارمحال و بختياري و اصفهان درخصوص حقابه زاينده رود ايجاد شده بود که هيچ ارتباطي با رودخانه هاي کارون و دز نداشتند.
وي با بيان اينکه بالاي 90 درصد آب زاينده رود در چهارمحال و بختياري توليد مي شود، افزود: رودخانه زاينده رود از استان چهارمحال و بختياري شروع مي شود و تا شهر اصفهان و تالاب گاوخوني ادامه دارد لذا مردم استان چهار محال و بختياري به صورت قانوني حق استفاده از آب رودخانه زاينده رود براي مصارف آشاميدني، کشاورزي و صنعتي را دارند.
نماينده مردم دزفول در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: با توجه به ايجاد صنايع آب بر فراوان در استان اصفهان مصرف آب به شدت در اين استان افزايش يافت لذا مسئولان اين استان در سال هاي قبل که مديريت منابع آب چهارمحال و بختياري را در دست داشتند اين استان را از حق خود مبني بر استفاده از زاينده رود محروم کردند.
پاپي زاده افزود: رودخانه زاينده رود از استان چهار محال و بختياري آغاز و در يک ناحيه از حوزه اين استان خارج مي شود و به استان اصفهان مي رود که بعد از روستاي حجت آباد اصفهان دوباره به چهار محال و بختياري وارد مي شود.
وي با بيان اينکه مردم چهار محال و بختياري در 2 سمت اين رودخانه باغ و کشاورزي دارند، گفت: مسئولان اصفهان براي جلوگيري از استفاده مردم چهارمحال و بختياري از آب زاينده رود يکهزار متر بالاتر از روستاي حجت آباد تونلي به نام گلاب حفر کرده اند تا آب اين رودخانه از زير زمين به سمت اصفهان برود و کشاورزان چهارمحالي دسترسي به آن نداشته باشند.
نماينده دزفول در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه آب زاينده رود در گذشته از سمت جنوب غربي به اصفهان مي رفت که با اين تونل از سمت شمال غربي به اين استان مي رود، افزود: بحثي که اکنون پيش آمده مربوط به اين تونل بوده است و ربطي به سرشاخه هاي دز و کارون نداشت.
وي با بيان اينکه امسال نمايندگان خوزستان به دليل اين ظلم آشکار با چهارمحالي ها ابراز همدردي کردند، اظهار داشت: من به عنوان رئيس کميسيون حقيقت ياب مامور بررسي اختلاف بين 2 استان چهار محال و بختياري و اصفهان شدم که درنهايت حق را به استان چهار محال و بختياري دادم علاوه بر اين نمايندگان بوشهر، خوزستان و لرستان نيز از استان چهار محال و بختياري حمايت کنند زيرا تصميم گيري هاي خودخواهانه برخي مسئولان اصفهان، استان هاي زيادي را به چالش کشيده است.
وي درخصوص اظهارنظر استاندار اصفهان گفت: وزير نيرو در ديداري که اخيرا با او داشتيم اعلام کرد ذخيره سد زاينده رود با توجه به بارندگي هاي خوب امسال به ظرفيت نهايي خود نزديک مي شود و مي توان در سه مرحله در ماه هاي بهمن، اسفند و فروردين ماه سال آينده آب رودخانه زاينده رود را آزاد کرد.
نماينده مردم دزفول در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه طبق روال هر سال در بهمن ماه با ذخيره آب پاييز و اوايل زمستان آبي براي استفاده کشاورزان اصفهان آزاد مي شود، افزود: استاندار جديد اصفهان بر روي اين موضوع مانور داده و عنوان کرده است که ما با پيگيري فراوان مصوبه انتقال آب را گرفتيم در صورتي که دولت هيچ مصوبه اي در خصوص انتقال آب رودخانه هاي دز و کارون نداده است.
وي درخصوص استعفاي نمايندگان مجلس نيز اظهار داشت: اگر واقعا اين نمايندگان استعفا داده اند مجلس بايد با استعفاي آنها موافقت کند البته با حضور آنها در مجلس عملا استعفاي خود را پس گرفتند.
3022
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

گزارش تفحص از عملکرد شرکت کشت و صنعت کارون قرائت شد

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی، بررسی گزارش نهایی تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد شرکت کشت و صنعت کارون و طرح توسعه کشت و صنعت نیشکر قرائت شد.

این گزارش شامل سه فصل است:

در فصل اول کلیات موضوع و روش تحقیق و تفحص،در فصل دوم گزارش تحقیق و تفحص از شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی و در فصل سوم، گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون مورد بررسی قرار گرفته است.

این گزارش در ۱۲۰ صفحه تهیه شده است.

در جمع‌بندی این گزارش آمده است:

ـ به دلیل حاکمیت عمومی قوانین و مقررات دولتی از منظر رعایت حقوق صاحب سرمایه (بانک کشاورزی) که دولتی می‌باشد، محدودیت‌های اجرایی متعددی علی‌الخصوص در افزایش سرمایه شرکت و به تبع آن سرمایه‌گذاری برای توسعه فعالیت‌ها و تکمیل صنایع جانبی ایجاد شده است.

ـ بیکاری مشهود در منطقه، انتظار به‌کارگیری هزاران نفر نیروهای جدید، فشارها و دخالت‌های بیرونی، مجموعه را شکننده کرده و از جایگاه بنگاه اقتصادی خارج کرده است.

ـ کاهش فعالیت بعضی از صنایع جانبی موجود و عدم فعالیت یا عدم تکمیل سایر صنایع جانبی، ظرفیت‌های خالی تولید و اشتغال را باعث شده و درآمد شرکت را متأثر نموده است.

ـ نظارت ضعیف بر فرآیند امور و عدم پایش اجرای مقررات در انعقاد قراردادها به ویژه در سال‌های قبل از ۱۳۹۴ در تضاد با منافع و صرفه و صلاح شرکت بوده است.

ـ در گزارش مدیریتی مؤسسه، حسابرسی شرکت در سال‌های ۹۳ تا ۹۵، به دفعات این مهم تذکر داده شده است.

ـ واگذاری‌های صورت گرفته توسط کشت و صنعت همانند شرکت ماهی کارون و ماشین‌آلات، موجبات اعتراض مردم را فراهم ساخته است.

ـ حمایت‌های مالی ناگزیر بانک کشاورزی از کشت و صنعت کارون، موجب فشار فزاینده‌ای بر بانک در انجام وظایف ملی خود شده است.

ـ علی‌رغم تحولات و بهبود نسبی امور در دوره بررسی، زیان انباشته سنواتی و بدهی به بانک ۲۳ هزار میلیارد ریالی، شرکت را از حالت انتفاعی خارج کرده است.

در ادامه این گزارش پیشنهادات و راهکارهایی برای شرکت کشت و صنعت کارون به شرح زیر ارائه شده است:

۱ـ تجدید ارزیابی دارایی‌ها و شفاف نمودن تراز مالی بدهی و دارایی شرکت

۲ـ بانک کشاورزی با دریافت مجوز قانونی، کل مطالبات خود را به عنوان افزایش سرمایه شرکت، منظور و از تداوم جریمه، خود را رها سازد.

۳ـ بانک کشاورزی، سهامدار اصلی کشت و صنعت کارون به استناد قانون رفع موانع تولید، بایستی آن را واگذار نماید و با توجه به سپری شدن مهلت قانونی سه ساله، برابر بند ۱۷ قانون مشمول جریمه است.

۴ـ شرکت کشت و صنعت با حفظ یکپارچگی اراضی باید واگذار شود و بانک کشاورزی از این بنگاه اقتصادی خارج شود، به دلایل زیر این یک راهبرد اساسی است:

ـ عدم امکان افزایش سرمایه به دلیل منع قانونی

ـ عدم امکان سرمایه‌گذاری جدید و توسعه فعالیت‌های جانبی به دلیل ممنوعیت قانونی

ـ زیان انباشته سنواتی

ـ بدهی شرکت به بانک مرکزی

ـ فعال نبودن صنایع جانبی و نداشتن توان فعال‌سازی

ـ عوامل محیطی و فشار انتظارات جوامع پیرامونی

این گزارش تأکید دارد: در صورت عدم واگذاری، با توجه به نفوذ ساختاری و تأثیر شهرستان‌های شوشتر، گتوند و دزفول در کشت و صنعت کارون و تعارضات اجتماعی، مشکلات فرهنگی و دیدگاه مردم در ارتباط با شرایط و نحوه صلح برخی زمین‌های زراعی که موضوع مالکیت آنها لاینحل باقی مانده است، مسئولیت به شورای تأمین استان واگذار شود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: تعداد خانوارهای محدودی کمتر از ۱۰۰ خانوار در فصل زمستان در منطقه شمالی کشت و صنعت پراکنده‌اند، شناسایی و حقوق متعارف آنان، پرداخت و از درون کشت و صنعت خارج شود.

نظارت مسئولانه و قانونمند در رعایت کامل مفاد آئین‌نامه معاملات شرکت، به ویژه در زمینه واگذاری زمین‌های زراعی برای کشت‌های فصلی،  اجاره ماشین‌آلات و تأمین نیروی کار، مورد تأکید نمایندگان در این گزارش قرار گرفته است.

کد خبر 4519108

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قرائت گزارش تفحص از کشت و صنعت کارون در مجلس
 • گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون قرائت شد
 • اکران سیمین در بهار نود و هشت/روایتی از خشک شدن زاینده رود
 • قرائت گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون در مجلس
 • زاینده‌رود برای 20 روز باز شود
 • زاینده‌رود باز شود
 • هیئت احیای زاینده رود و کارون به مجموعه اجرایی کشور اضافه شد
 • دبی کارون در مقطع اهوازبه یک هزار و 98متر مکعب در ثانیه رسید
 • بازگشایی زاینده رود در هفته اول بهمن ماه
 • افزایش 62 درصدی بارشها در سرشاخه‌های زاینده رود
 • چالش های شهر اهواز در یک نگاه
 • رهیاب: شاید ما آخرین نسل برای نجات کارون باشیم
 • قطعیت بازگشایی زاینده‌ رود تایید شد
 • زاینده رود حق مردم اصفهان است
 • سهم ۱۰ درصدی چهارمحال و بختیاری از منابع آب زاینده رود اختصاص یابد
 • سهم 10 درصدی چهارمحال و بختیاری از منابع آب زاینده رود لحاظ شود
 • زمان رهاسازی آب زاینده رود توسط کمیته استانی تعیین می شود
 • لزوم توزیع عادلانه آب برای احیای زاینده رود
 • افزایش قابل توجه بارش‌ها در سرچشمه زاینده رود