عباس پاپی زاده شامگاه جمعه در گفت و گو با خبرنگار افزود: دولت به حساسیت های نمایندگان مردم خوزستان و لرستان توجه دارد و قول داده است که هیچ طرح انتقال آبی را اجرا نخواهد کرد.
وی درخصوص طرح احیای زاینده رود گفت: قرار است این طرح با مدیریت بر مصرف و از محل صرفه جویی در آب صنعت و کشاورزی اجرا شود و قرار نیست این رودخانه با انتقال آب احیا شود.


نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی به مردم استان خوزستان اطمینان خاطر داد که از حدود هفت سال قبل هیچ طرح انتقال آبی از سرشاخه های دز و کارون نه مصوب و نه اجرا شده است بلکه برخی از طرح های انتقال آب نظیر بهشت آباد نیز که از 2 دهه قبل آغاز شده بودند، متوقف شده اند.
وی افزود: ردیف های اعتبار طرح های انتقال آب با پیگیری نمایندگان استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، لرستان و چند استان دیگر حذف شده اند.
پاپی زاده توضیح داد: چند سال قبل اختلافاتی در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان درخصوص حقابه زاینده رود ایجاد شده بود که هیچ ارتباطی با رودخانه های کارون و دز نداشتند.
وی با بیان اینکه بالای 90 درصد آب زاینده رود در چهارمحال و بختیاری تولید می شود، افزود: رودخانه زاینده رود از استان چهارمحال و بختیاری شروع می شود و تا شهر اصفهان و تالاب گاوخونی ادامه دارد لذا مردم استان چهار محال و بختیاری به صورت قانونی حق استفاده از آب رودخانه زاینده رود برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی را دارند.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به ایجاد صنایع آب بر فراوان در استان اصفهان مصرف آب به شدت در این استان افزایش یافت لذا مسئولان این استان در سال های قبل که مدیریت منابع آب چهارمحال و بختیاری را در دست داشتند این استان را از حق خود مبنی بر استفاده از زاینده رود محروم کردند.
پاپی زاده افزود: رودخانه زاینده رود از استان چهار محال و بختیاری آغاز و در یک ناحیه از حوزه این استان خارج می شود و به استان اصفهان می رود که بعد از روستای حجت آباد اصفهان دوباره به چهار محال و بختیاری وارد می شود.
وی با بیان اینکه مردم چهار محال و بختیاری در 2 سمت این رودخانه باغ و کشاورزی دارند، گفت: مسئولان اصفهان برای جلوگیری از استفاده مردم چهارمحال و بختیاری از آب زاینده رود یکهزار متر بالاتر از روستای حجت آباد تونلی به نام گلاب حفر کرده اند تا آب این رودخانه از زیر زمین به سمت اصفهان برود و کشاورزان چهارمحالی دسترسی به آن نداشته باشند.
نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آب زاینده رود در گذشته از سمت جنوب غربی به اصفهان می رفت که با این تونل از سمت شمال غربی به این استان می رود، افزود: بحثی که اکنون پیش آمده مربوط به این تونل بوده است و ربطی به سرشاخه های دز و کارون نداشت.
وی با بیان اینکه امسال نمایندگان خوزستان به دلیل این ظلم آشکار با چهارمحالی ها ابراز همدردی کردند، اظهار داشت: من به عنوان رئیس کمیسیون حقیقت یاب مامور بررسی اختلاف بین 2 استان چهار محال و بختیاری و اصفهان شدم که درنهایت حق را به استان چهار محال و بختیاری دادم علاوه بر این نمایندگان بوشهر، خوزستان و لرستان نیز از استان چهار محال و بختیاری حمایت کنند زیرا تصمیم گیری های خودخواهانه برخی مسئولان اصفهان، استان های زیادی را به چالش کشیده است.
وی درخصوص اظهارنظر استاندار اصفهان گفت: وزیر نیرو در دیداری که اخیرا با او داشتیم اعلام کرد ذخیره سد زاینده رود با توجه به بارندگی های خوب امسال به ظرفیت نهایی خود نزدیک می شود و می توان در سه مرحله در ماه های بهمن، اسفند و فروردین ماه سال آینده آب رودخانه زاینده رود را آزاد کرد.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق روال هر سال در بهمن ماه با ذخیره آب پاییز و اوایل زمستان آبی برای استفاده کشاورزان اصفهان آزاد می شود، افزود: استاندار جدید اصفهان بر روی این موضوع مانور داده و عنوان کرده است که ما با پیگیری فراوان مصوبه انتقال آب را گرفتیم در صورتی که دولت هیچ مصوبه ای در خصوص انتقال آب رودخانه های دز و کارون نداده است.
وی درخصوص استعفای نمایندگان مجلس نیز اظهار داشت: اگر واقعا این نمایندگان استعفا داده اند مجلس باید با استعفای آنها موافقت کند البته با حضور آنها در مجلس عملا استعفای خود را پس گرفتند.
3022
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

قرائت گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون در مجلس

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در جریان قرائت گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون، گفت‌ که علی‌رغم تحولات و بهبود نسبی امور، زیان انباشته سنواتی و بدهی بانکی ۲۳ هزار میلیارد ریالی، شرکت را از حالت انتفاعی خارج کرده است. لذا پیشنهاد می‌شود نسبت به واگذاری این شرکت و خروج بانک کشاورزی از این بنگاه اقتصادی اقدام شود.

به‌ گزارش ‌ایسنا، گزارش نهایی تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد شرکت  کشت و صنعت کارون و طرح توسعه کشت و صنعت نیشکر و صنایع جانبی آن در دستور کار جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

نور محمد تربتی نژاد، نماینده مردم گرگان و سخنگوی کمیسیون کشاورزی گزارش این تحقیق و تفحص را در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرائت کرد که بخشهایی از آن به این شرح است:

ــ به دلیل حاکمیت عمومی قوانین و مقررات دولتی از منظر رعایت حقوق صاحب سرمایه (بانک کشاورزی) که دولتی می‌باشد، محدودیت‌های اجرایی متعددی علی‌الخصوص در افزایش سرمایه شرکت و به تبع آن سرمایه‌گذاری برای توسعه فعالیت‌ها و تکمیل صنایع جانبی ایجاد شده است.

ــ بیکاری مشهود در منطقه، انتظار به کارگیری هزاران نفر نیروهای جدید، فشارها و دخالت‌های بیرونی، مجموعه را شکننده کرده است و از جایگاه بنگاه اقتصادی خارج کرده است.

ــ کاهش فعالیت برخی از صنایع جانبی موجود و عدم فعالیت و یا عدم تکمیل صنایع جانبی ظرفیت‌های خالی تولید و اشتغال را باعث شده است و درآمد شرکت را متاثر کرده است.

ــ نظارت ضعیف بر فرایند امور و عدم پایش اجرای مقررات در انعقاد قراردادها به ویژه‌ در سال‌های قبل از سال ۹۴ در تضاد منافع و صرفه و صلاح شرکت بوده است. در گزارش مدیریتی موسسه حسابرسی شرکت در سال‌های ۹۳ تا ۹۵ به دفعات این مهم تذکر داده شده است.

ــ واگذاری های صورت گرفته توسط شرکت کشت و صنعت همانند شرکت ماهی کارون و ماشین آلات، موجبات اعتراض مردم را فراهم ساخته است.

ــ حمایت های مالی ناگزیر بانک کشاورزی از کشت و صنعت کارون موجب فشار فزاینده ای بر بانک در انجام وظایف ملی خود شده است.

ــ علی‌رغم تحولات و بهبود نسبی امور در دوره بررسی زیان انباشته سنواتی و بدهی به بانک ۲۳ هزار میلیارد ریالی شرکت را از حالت انتفاعی خارج کرده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ادامه برخی پیشنهادات و راهکارها برای شرکت کشت و صنعت کارون را به این شرح عنوان کرد:

ــ تجدید ارزیابی داریی ها و شفاف سازی طراز مالی بدهی و دارایی شرکت

ــ بانک کشاورزی با دریافت مجوز قانونی کل مطالبات خود را به عنوان افزایش شرکت منظور و از تداوم جریمه، خود را رها سازد.

ــ بانک کشاورزی سهامدار اصلی کشت و صنعت کارون به استناد بند "۱۶" قانون رفع موانع تولید باید آن را واگذار کند و با توجه به سپری شدن مهلت قانونی سه ساله برابر بند "۱۷" قانون مشمول جریمه است.

ــ شرکت کشت و صنعت کارون با حفظ یکپارچگی اراضی باید واگذار شود و بانک کشاورزی از این بحران اقتصادی خارج شود.

ــ در صورت عدم واگذاری با توجه به نفوذ ساختاری و تاثیر شهرستانهای شوشتر، گتوند و دزفول در کشت و صنعت کارون و تعارضات اجتماعی، مشکلات فرهنگی و  دیدگاه مردم در ارتباط با شرایط و نحوه صلح برخی زمین های زراعی که موضوع مالکیت آن لاینحل باقی‌ مانده است مسئولیت به شورای تامین استان واگذار شود.

ــ استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و برون‌سپاری برخی از وظایف شرکت.

ــ رعایت قوانین و مقررات در امور مختلف شرکت خصوصا واگذاری‌ها و قرارداد و به کارگیری نیروها.

انتهای پیام

خبرنگار: الهه حمیدی کیا

دبیر: ربی زواره

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها استان اصفهان اصفهان چهار محال و بختیاری صنعت مجلس شورای اسلامی جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قرائت گزارش تفحص از کشت و صنعت کارون در مجلس
 • گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون قرائت شد
 • اکران سیمین در بهار نود و هشت/روایتی از خشک شدن زاینده رود
 • گزارش تفحص از عملکرد شرکت کشت و صنعت کارون قرائت شد
 • زاینده‌رود برای 20 روز باز شود
 • زاینده‌رود باز شود
 • هیئت احیای زاینده رود و کارون به مجموعه اجرایی کشور اضافه شد
 • دبی کارون در مقطع اهوازبه یک هزار و 98متر مکعب در ثانیه رسید
 • بازگشایی زاینده رود در هفته اول بهمن ماه
 • افزایش 62 درصدی بارشها در سرشاخه‌های زاینده رود
 • چالش های شهر اهواز در یک نگاه
 • رهیاب: شاید ما آخرین نسل برای نجات کارون باشیم
 • قطعیت بازگشایی زاینده‌ رود تایید شد
 • زاینده رود حق مردم اصفهان است
 • سهم ۱۰ درصدی چهارمحال و بختیاری از منابع آب زاینده رود اختصاص یابد
 • سهم 10 درصدی چهارمحال و بختیاری از منابع آب زاینده رود لحاظ شود
 • زمان رهاسازی آب زاینده رود توسط کمیته استانی تعیین می شود
 • لزوم توزیع عادلانه آب برای احیای زاینده رود
 • افزایش قابل توجه بارش‌ها در سرچشمه زاینده رود