نهاد تنظیم‌کننده ارتباطات راه دور در روسیه در حال تحقیق از وب‌سایت روس‌زبان «بی‌بی‌سی» به دلیل حمایت احتمالی از گروه‌های تروریستی است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، نهاد تنظیم‌کننده ارتباطات راه دور روسیه در حال تحقیق از وب‌سایت روس‌زبان «بی‌بی‌سی» به دلیل حمایت احتمالی از گروه‌های تروریستی است. 

«سرویس فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی» روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد نقض احتمالی قوانین ضدتروریستی روسیه توسط رسانه دولتی انگلیس را بررسی می‌کند. 

این نهاد روسیه‌ای اعلام کرده است: «در حال حاضر، مطالبی کشف شده‌اند که ایدئولوژی‌های سازمان‌های تروریستی بین‌المللی (و سخنانی از ابوبکر البغدادی) را منعکس می‌کنند. برای تعیین اینکه آیا این مطالب با قوانین ضدتروریستی روسیه مطابقت دارند یا خیر، تحقیقاتی در حال انجام است.»

یک سخنگوی بی‌بی‌سی در مصاحبه با سی‌ان‌ان مدعی شده این رسانه به قواعد و قوانین متبوع تمامی کشورهایی که در آنها فعالیت می‌کند پایبند است و آماده است درباره نحوه پوشش‌های خبری خود توضیحات بیشتری ارائه کند.

پوشش‌های خبری رسانه دولتی «بی‌بی‌سی» درباره گروه تروریستی داعش پیش از این با انتقادات کاربران ایرانی هم مواجه شده است. اوج این انتقادات زمانی مطرح شد که بی‌بی‌سی بعد از تصرف بخش‌هایی از خاک عراق توسط «داعش» از کاربرد لقب «تروریستی» برای این گروه خودداری کرد.

بعد از شدت گرفتن این انتقادات، رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی در یادداشتی برای توضیح علت عدم استفاده از لفظ تروریست برای داعش نوشت: «بسیاری از دولت ها مخالفان خود را تروریست می نامند تا سرکوب آنها را توجیه کنند. ولی هیچ گروهی خود را تروریست نمی‌داند. در اغلب موارد گروهی که دولتی آن را تروریست می داند از دید خودش و طرفدارانش یک تشکل آزادی بخش است.»

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ایران و روسیه نگذاشتند فروپاشی ژئوپلیتیک اتفاق بیفتد

در این خصوص، چند نکته قابل تامل است. مهم است بدانیم که طی سال‌های ۲۰۱۵ - ۲۰۱۴ بحران تروریسم و داعش در خاورمیانه، به‌خصوص سوریه، چه اهمیت و ویژگی‌هایی برای روسیه داشت؟  ایجاد موازنه میان رژیم اسرائیل و اعراب از مهم‌ترین ارکان سیاست خاورمیانه‌ای مسکو در دور دوم ریاست پوتین است. اصولا «خاورمیانه» در عرصه سیاست خارجی مسکو، چه پیش از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی، و بعد از آن بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ و چه در دوران سوم سیاست خارجی روسیه (دوران پوتین - مدودوف – پوتین‌) به‌ویژه از سال ۲۰۱۱ به شکلی کامل‌تر و جامع‌تر از اهمیت خاص برخوردار بوده است. روسیه بعد از فروپاشی اتحادیه شوروی سه دوره را در سیاست خارجی‌اش پشت سر گذاشته است. نخستین دوره در قالب تز «خانه مشترک اروپایی» از زمان گورباچف آغاز شد و تا زمان یلتسین ادامه یافت. در دوره دوم، از سال ۱۹۹۶ با ابتکار وزیر خارجه «پریماکوف»، سیاست «نگاه به شرق و تعامل با غرب» محور سیاست خارجی مسکو بود. در مرحله سوم تعادلی بین نگاه شرق و غرب تعریف شد، اما پوتین به عنوان مظهر دوره سوم چند مولفه را نظیر تمرکز بر ناسیونالیزم روسی، و عمل‌گرایی و مشارکت راهبردی با اروپا در عرصه سیاست خارجی لحاظ کرد.به‌طور دقیق‌تر، پنج مولفه مهم در عرصه سیاست خارجی مسکو برجسته شد؛ مقابله با تک‌قطبی‌گرایی و تلاش برای تثبیت یک قطب جدید قدرت در سطح جهان، - تمرکز بر ناسیونالیسم روسی، - عمل‌گرایی (پراگماتیزم روسی)، - موازنه‌گرایی، به‌خصوص «موازنه قدرت و امنیت در خاورمیانه»، و - تعامل و رقابت با غرب، به شکلی برجسته در سیاست خارجی پوتین نمود یافت. روس‌ها بر اساس همین ارکان، موازنه سیاسی- امنیتی را بین اعراب و رژیم اسرائیل (به‌خصوص سوریه از میان کشورهای عربی) دنبال می‌کردند. اما در سال‌های اخیر بیش از هر زمان دیگر روسیه برتحولات ایجاد شده در سیاست خارجی اعراب متمرکز شد.
  پیش‌تر مسکو در خاورمیانه، عمدتا بر عراق، سوریه و بخشی از یمن تمرکز خاص قرار داده بود. در آن زمان رابطه روسیه با رژیم اسرائیل در حد طبیعی و نسبتاً گسترده بود. پس از تحولات جنگ دوم خلیج‌فارس، پوتین و مدودوف (در دوران سوم، سیاست خارجی این کشور) بر توسعه مناسبات همزمان با رژیم اسرائیل و رابطه گزینشی با قدرت‌های سنتی خاورمیانه، از جمله ایران و عربستان، متمرکز شدند. موازنه قوا به‌ویژه بین اعراب و اسراییل، منافع راهبردی روس‌ها در خاورمیانه را تامین می‌کرد. از زمانی که نیروهای بعثی با حمایت سرویس‌های اطلاعاتی غربی و برخی از جریان‌های اخوانی و وهابیون افراطی در عراق سازماندهی شدند، روس‌ها نیز (نه در اندازه جمهوری ‌اسلامی ایران) این تحولات را رصد می‌کردند. بعدها که با تغییرات تدریجی و انشعاب در جریان افراطی القاعده، گروه‌های تروریستی چون داعش ایجاد شدند، ایران بیشترین تسلط اطلاعاتی و امنیتی را بر این روند در عراق و سوریه داشت. گروه‌های رادیکال در پوشش جهادی با مباشرت و حمایت سرویس‌های اطلاعاتی- امنیتی غربی و عربی در جهت هدف محوری امریکا، بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ تکامل یافتند. هدف، تجزیه عراق و سوریه، به عنوان مقدمه تجزیه ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه بود.
این روند طولانی و تدریجی و گسترده، دائما از سوی ایران رصد می‌شد. همین روند، برای روس‌ها نیز زنگ خطر محسوب می‌شد. از همین رو مسکو پیش از آنکه این جریان تجزیه‌طلب، در مناطق «خارج نزدیک روسیه» نفوذ کند، تمهیداتی را برای ممانعت از گسترش بحران در آسیای مرکزی (از جمله در مناطق مرزی میان تاجیکستان و افغانستان) و قفقاز فراهم کرد. 
  نقش سازنده ایران در کور کردن نفوذ تروریسم داعشی در آسیای مرکزی و قفقاز، بسیار برای روس‌ها اهمیت داشت. این یک تجربه مهم بود که بعدها در صحنه خاورمیانه و بحران سوریه، بسیار به‌کار آمد. همکاری ایران و روسیه در بحران سوریه، که آثار بسیار مهم استراتژیک داشت، از آن تجربه مهم ریشه گرفت.  روس‌ها برای تحقق منافع ملی‌شان در خاورمیانه، تلاش دارند تا مناسبات‌شان با رژیم اسرائیل و محور مقاومت و سوریه را به شکلی دقیق تنظیم کنند. نقش ایران در سوریه و ساماندهی روند مقابله با تروریسم /داعش/ و مهار نفوذ سرویس‌های مخرب، نقطه عطف نجات خاورمیانه از فروپاشی ژئوپلیتیک محسوب می‌شود! اگر جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه با داعش و تروریسم در پوشش جهادی قرار نمی‌گرفت، امکان داشت ژئوپلیتیک خاورمیانه در راستای منافع نامشروع ایالات متحده دستخوش تحولاتی اساسی شود.
پیروزی ایران برای مهار گروه‌های تروریستی چون داعش محصول بیش از چهار دهه تجربیات جمهوری اسلامی در مقابله با تهدیدهای امنیتی تروریستی فرامرزی بود، (تهدیدهایی که در کالبد متن امنیتی منطقه رشد تدریجی داشته است.) بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ زمانی که گروه تروریستی داعش در سوریه ظهور یافت و در عراق و سوریه دامنه نفوذش را گسترش داد، ایران به دقت فعالیت این گروه تروریستی را رصد می‌کرد. سرویس‌های امنیتی امارات، قطر، ترکیه (و سازمان اخوان)، در هماهنگی با سرویس امریکا و به‌خصوص رژیم صهیونیستی، به شکلی برجسته در ایجاد روند تروریسم و تجزیه، فعال و موثر بودند. 
  از سال ۲۰۰۳ در پی اسقاط رژیم بعث، طمع اسقاط دولت سوریه در ذهن رژیم اسراییل و رقبای منطقه‌ای ایران، جدی شده بود. در صورتی‌که بشار اسد از قدرت برکنار می‌شد، مهار تروریسم در عراق و کل خاورمیانه ناممکن می‌شد.  روس‌ها به‌طور طبیعی منافع مهمی در حفظ موازنه امنیتی بین اسراییل و اعراب داشتند. اما، پروژه داعش ممکن بود همه منطقه، و حتی آسیای مرکزی و قفقاز را به هم بریزد. در عین حال، مسکو انگیزه کافی جهت مباشرت در کنترل عملیاتی صحنه نبرد، نداشت. این امر به سطح سیاست‌های کلان قدرت‌های جهانی مربوط می‌شد.  ایران در دو سطح نخست سیاست و امنیت منطقه (اول سطح خرد، یا حوزه عملیاتی تروریست‌ها- دوم سطح نسبتا کلان شامل نقش قدرت‌های تاثیرگذار منطقه، و سوم سطح قدرت‌های جهانی) ابتکار عمل را در دست داشت. اما، بدون ابتکار در سطح جهانی، حل معضل تروریسم و فروپاشی منطقه، ممکن نبود. 
هرچند که ایران در دو سطح نخست از اعتماد به نفس لازم برخوردار بود اما برای رویارویی با قدرت‌های جهانی باید تمهیداتی اندیشیده می‌شد. روسیه بازیگری بود که برای مشارکت در این مهم، هم انگیزه داشت هم از اراده لازم برخوردار بود. در شرایطی که امریکا و رژیم صهیونیستی تلاش داشتند تا ساختار ژئوپلیتیک منطقه را تغییر دهند روس‌ها به‌واسطه توسعه رابطه راهبردی با رژیم اسرائیل تلاش داشتند که موقعیت خود را از راه دور در منطقه حفظ کنند. این رویکرد البته تضمینی در بر نداشت. 
   ایران برای اقناع روسیه، جهت مشارکت مهار تروریسم و شکست پروژه فروپاشی ژئوپلیتیک، بسیار موفق عمل کرد. روس‌ها با قدرت در هوا وارد شدند، و نفس هماهنگی آنها با محور مقاومت، تمام ترتیبات سیاسی و امنیتی و نظامی منطقه را، به‌ویژه با ابتکار ایران، تغییر داد: 
• یک روایت این است که روس‌ها برنده این معرکه شدند اما محور مقاومت در حفظ حاکمیت بشار و ریشه‌کنی تروریسم و شکست پروژه فروپاشی ژئوپلیتیک منطقه، پیروز شد. 
•ایران، دست بالا را در ترتیبات امنیتی منطقه، حفظ کرد؛ هر چند که هزینه بسیار قابل ملاحظه‌ای برای ثبات و امنیت منطقه، پرداخت کرد! تنها یکی از آثار مثبت این همکاری، وقوع تحولات مهمی چون دگردیسی در سرویس‌های امنیتی- اطلاعاتی بازیگرانی چون ترکیه و قطر و مصربود. 
• وضع محور مقاومت در اراضی اشغالی به‌طور کلی مستحکم شد. 
• مشارکت محور مقاومت و ایران و روسیه بود که در قالب مستشاری پیوندهای کشورهای حامی تجزیه‌طلبی را در هم شکست، قطب‌های قدرت را تحت تاثیر قرار داد و آرایش استراتژیک امریکا را در منطقه تغییر داد. 
• در این میان بازیگرانی چون عربستان و امارات در موضع ضعف قرار گرفتند (‌آچمز شدند)، ایالات متحده، رژیم صهیونیستی و حتی اتحادیه اروپا ناچار شدند تا حاکمیت و تمامیت ارضی دولت سوریه را به رسمیت بشناسند. 
• مجموعه این عوامل محصول رویکرد منطقه‌ای ایران و بازی تهران در تعامل با قدرت‌های بزرگ بود که نتیجه آن، «معادله قدرت و امنیت» در منطقه را در جهت منافع منطقه تغییر داد. 
ابتکار عمل ایران، روسیه را در موقعیتی قرار داد که هم ضامن منافع مسکو بود و هم ضامن منافع محور مقاومت.

*دکتر علی‌رضا اکبری ، معاون اسبق وزارت دفاع
*منتشر شده در شماره ۴۲۲ روزنامه سازندگی روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸

کد خبر 1281266

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: روسیه بی بی سی ابوبکر البغدادی

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آغاز تحقیق و تفحص از سازمان میراث فرهنگی
 • قدردانی وزیر خارجه آمریکا از اقدام آرژانتین در «تروریست» نامیدن حزب‌الله
 • تحقیق و تفحص از سازمان میراث فرهنگی کشور کلید خورد
 • تبلت و موبایل ابزار مزاحمی برای تحصیل دانش آموزان در صورت نداشتن محتوای آموزشی
 • کشته شدن ۱۰ تروریست در حمله ائتلاف آمریکایی به مرزهای عراق و سوریه
 • واکنش ایران به حملات تروریستی در قندهار و دانشگاه کابل
 • واکنش افغانستان به دستگیری سرکرده گروه تروریستی جماعت الدعوه در پاکستان
 • حمله خمپاره‌ای تروریست‌ها به خانه‌های مردم در شهر محرده سوریه + فیلم
 • ضرورت اخذ گواهی و پروانه تحقیق و توسعه توسط واحدهای صنعتی
 • آرژانتین حزب‌الله را گروه تروریستی اعلام کرد
 • تکذیب خبر تحقیق و تفحص از استانداری کرمانشاه
 • خنثی‌سازی عملیات تروریستی داعش در مصر
 • ارتش مصر از خنثی‌سازی عملیات تروریستی داعش خبرداد
 • آرژانتین، حزب‌الله لبنان را سازمان تروریستی اعلام کرد
 • آرژانتین، حزب‌الله لبنان را سازمانی تروریستی اعلام کرد
 • آرژانتین حزب‌الله لبنان را گروه تروریستی اعلام کرد
 • آرژانتین حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد
 • محاکمه چند تن از تروریست های بازگشته از سوریه در دادگاه جرایم سنگین باکو
 • طرح تحقیق و تفحص از استانداری کرمانشاه صحت ندارد