یک مجله آمریکایی با اذعان به این‌که اِعمال فشار و تشدید تحریم و حتی جنگ نظامی علیه جمهوری اسلامی راه به جایی نخواهد برد، به ترامپ توصیه می‌کند با ابزار توافق هسته‌ای با ایران مقابله نماید.

سرویس جهان مشرق - دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، سال ۲۰۱۹ میلادی را با برگزاری نشستی با اعضای کابینه‌اش کاملاً طوفانی آغاز کرد. وی در این نشست جملاتی گفت که بار دیگر کارشناسان و سیاستمداران و حتی نزدیکان او را به یک اندازه شوکه کرد. بخشی از صحبت‌های ترامپ در این جلسه درباره ایران بود. رئیس‌جمهور آمریکا با تکرار این ادعا که تحریم‌های دولتش علیه جمهوری اسلامی کارساز بوده است، بار دیگر به مسئله مذاکرات مجدد و امضای یک توافق جدید با ایران اشاره کرد. وی گفت: «من به شدت علاقه‌مندم که با ایرانی‌ها مذاکره کنم. آن‌ها هنوز آماده نیستند، من فکر نمی‌کنم آماده باشند؛ اما آماده [و تسلیم] خواهند شد [۱] .» این در حالی است که اگرچه برخی کارشناسان و سیاستمداران تندرو و ایران‌ستیز در آمریکا هم‌چنان معتقدند تحریم و فشار اقتصادی می‌تواند جمهوری اسلامی را تسلیم کند، اما اکثر صاحب‌نظران در این کشور سیاست‌های ضدایرانی ترامپ را نه تنها بی‌فایده، بلکه دلیل اصلی انزوای واشینگتن در جامعه جهانی دانسته‌اند.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 بخشی از اظهارات ترامپ درباره کُردها و ایران [دانلود]

موضوع سوریه نیز یکی دیگر از مهم‌ترین موضوعات صحبت‌های رئیس‌جمهور آمریکا در نشست با کابینه‌اش بود. ترامپ در این بخش از صحبت‌هایش نه تنها مقابل انتقادهای گسترده علیه تصمیمش برای خروج از سوریه پا پس نکشید، بلکه از این تصمیم خود کاملاً دفاع کرد. ترامپ ضمن انداختن تقصیر شکست آمریکا در سوریه به گردن باراک اوباما، رئیس‌جمهور قبلی، به یکی از دلایل عقب‌نشینی نیروهایش از این کشور جنگ‌زده نیز اشاره کرد: فقیر بودن سوریه. فرمانده کل قوای آمریکا صراحتاً گفت که با نگاه کردن به سوریه، فقط «ماسه و مرگ» می‌بیند و نه یک «ثروت هنگفت» و بنابراین دلیلی ندارد نیروهای تحت امرش را تا ابد در سوریه نگه دارد. ترامپ با این صحبت‌هایش نه تنها تمام ادعاهای حقوق بشری و دموکراتیک کشورش را بر باد داد، بلکه بار دیگر ثابت کرد پس از دو سال ریاست‌جمهوری بر آمریکا، هم‌چنان همان تاجر و معامله‌گر قبلی است و تبدیل به یک سیاستمدار نشده است، که البته الزاماً خبر بدی نیست.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 ترامپ: سوریه فقط ماسه و مرگ است؛ بگذارید ایران و روسیه در آن بجنگند [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› ترامپ در سوریه تسلیم جمهوری اسلامی شد

›› نقش نفت در نقشه آمریکا برای سوریه

›› لرزه ترامپ بر اندام نتانیاهو: می‌گذاریم ایران هر کاری می‌خواهد در سوریه بکند

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 نمایشگاه «کابینه وحشت» در آمریکا با موضوع ترامپ و اعضای کابینه‌اش [دانلود]

ترامپ بارها درباره مذاکره و توافق با ایران صحبت کرده و ظاهراً معتقد است می‌تواند با مقامات جمهوری اسلامی پشت میز بنشیند و یک توافق «بهتر و بزرگ‌تر» را با آن‌ها امضا کند. این توافق از نظر ترامپ شامل مسائل هسته‌ای، موشکی، منطقه‌ای، حقوق بشری، و غیره می‌شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه ترامپ، امتیازات مدنظر دولت آمریکا در این توافق را بهتر از هر کس دیگری در ۱۲ نکته خلاصه کرده است (جزئیات بیش‌تر). ۱۲ خواسته‌ای که کارشناسان آمریکایی معتقدند ایرانی‌ها هرگز تن به آن‌ها نخواهند داد. با این وجود، رئیس‌جمهور آمریکا در صحبت‌های اخیر خود بار دیگر نشان داد هم‌چنان امیدوار است که با ابزار تحریم بتواند به خواسته‌های خود مقابل ایران دست پیدا کند. مجله آمریکایی «فارن‌پالسی» پیش از این در گزارشی با عنوان «ایران‌ستیزها ممکن است یک وضعیت بد را بدتر کنند [۲] » به قلم «اریک برور» کارشناس اندیشکده «مرکز امنیت نوین آمریکا»، و «آرین طباطبایی» کارشناس اندیشکده «رَند»، به سراغ همین توهم ترامپ رفته است.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 سخنرانی «مایک پمپئو» درباره سیاست ضدایرانی آمریکا پس از برجام و اِعمال «شدیدترین تحریم‌های تاریخ» علیه ایران [دانلود]

لازم به ذکر است که مشرق صرفاً جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی این گزارش را منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات این گزارش لزوماً مورد تأیید مشرق نیست.

در همین‌باره بخوانید:

›› آیا ترامپ می‌تواند کودتای ۲۸ مرداد را تکرار کند؟

›› آمریکایی‌ها در آرزوی براندازی / آیا «توافق بهتر» ترامپ همان «نقشه سال ۹۸» است؟

›› سیاست‌های آمریکا درباره جمهوری اسلامی «رؤیای نشئگی» است

›› تبدیل برجام به بازی باخت-باخت خودتحریمی / چرا روابط با ایران برای دنیا مهم است؟

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 توضیحات رهبری درباره مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران [دانلود]

فشار و تحریم مقابل ایران جواب نمی‌دهد

فارن‌پالسی در ابتدای گزارش خود می‌نویسد:

یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، این است که دولت ایران را متقاعد یا مجبور به کنار گذاشتن سیاست‌هایی کند که منافع آمریکا را تهدید می‌کنند، از جمله برنامه موشکی بالستیک، برنامه هسته‌ای، و هم‌چنین حمایت از تروریست‌ها در منطقه. در همین راستا، واشینگتن از توافق هسته‌ای که در دوران باراک اوباما به امضا رسیده بود خارج شد، تحریم‌ها علیه ایران را مجدداً وضع کرد، و یک کمپین فشار را با هدف تلاش برای وادار کردن ایران به بازگشت به میز مذاکره و رسیدن به یک توافق جدید آغاز نمود [۳] . با این وجود، واشینگتن اگر در تلاش برای اغفال ایران تصور کند که فشار بیش‌تر، به طور خودکار آمریکا را به اهدافش نزدیک‌تر خواهد کرد، دچار اشتباه شده است. به طور خاص وقتی موضوع، اقدام درباره برنامه هسته‌ای ایران است، فشار بیش‌تر می‌تواند خطرات هسته‌ای را افزایش دهد و شکاف میان آمریکا و متحدان اروپایی‌اش را تعمیق کند.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 توهم دولت‌های متمادی آمریکا درباره شکستن مقاومت ایران با تحریم [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› «برایان هوک» کیست و در «گروه اقدام ایران» چه مأموریتی دارد؟

›› اتاق جنگ آمریکا علیه ایران کجاست و در رأس آنچه کسانی هستند؟

›› چرا ترامپ از مذاکره مستقیم با مقامات ایران سخن می‌گوید؟

›› چرا با آمریکا مذاکره کردیم و چرا دیگر نمی‌کنیم؟

›› اقتصاد ایران وسط الاکلنگ آمریکا–اروپا / راه عبور از تحریم‌های واشینگتن چیست؟

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 معرفی «برایان هوک» مدیر «گروه اقدام ایران» [دانلود]

برور و طباطبایی خاطرنشان می‌کنند:

طی ماه‌های پیش و پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای توسط ترامپ، بسیاری از کارشناسان امور ایران در تأیید یا رد این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا و هم‌چنین برای ارائه توصیه‌هایی برای اقدام بعدی واشینگتن رو به صفحات نشریه‌های برجسته سیاست خارجی، از جمله همین [مجله فارن‌پالسی] آورده‌اند. طرف‌داران رویکرد سخت‌گیرانه [در قبال ایران]، مانند «مارک دوبوویتز» مدیر اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» و «ری تکیه» عضو اندیشکده «شورای روابط خارجی»، تحریم‌های اقتصادی و انزوای سیاسی [ایران] را برای دست‌یابی به یک توافق جدید و بهتر [از برجام] یا وادار کردن حکومت ایران از راه‌های دیگر به تغییر سیاست‌هایش ضروری می‌بینند [۴] .

«مارک دوبوویتز» مدیر اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» و از ایران‌ستیزترین صاحب‌نظران در آمریکاست

جنگ‌طلب‌ها و ایران‌ستیزها آستین بالا زده‌اند

نویسندگان گزارش در بیان نقاط ضعف رویکرد تحریم و فشار علیه ایران و نواقص استدلال‌های حامیان این رویکرد توضیح می‌دهند:

اگرچه برخی از کارشناسان، مانند دوبوویتز و «ریچارد گلدبرگ» مشاور ارشد او در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها [از جنگ‌طلب‌ترین [۵] و ایران‌هراس‌ترین اندیشکده‌های آمریکایی [۶] ]، پیشنهاداتی را به شکل موردی ارائه کرده‌اند، اما به نظر نمی‌رسد هیچ اتفاق‌نظری در این‌باره وجود داشته باشد که تحریم و انزوای ایران در عمل چه نتایجی باید به دنبال داشته باشد. علاوه بر این، این دست کارشناسان توجه نسبتاً کمی به این موضوع کرده‌اند که آمریکا چگونه باید هم کمپین فشار حداکثری‌ای را علیه ایران اجرا کند که احتمالاً چندین سال طول خواهد کشید و هدف آن دست‌یابی به یک توافق جدید است، و هم ریسک پیش‌رفت‌های هسته‌ای ایران و تنش‌های بیش‌تری را کاهش بدهد که احتمالاً در نتیجه این استراتژی ایجاد خواهند شد. واقعیت این است که این تحلیلگران ظاهراً هدف گسترده‌تر [مقابله با اقدامات ایران در عین حفظ اتحادها و ائتلاف‌های آمریکا] را فراموش کرده‌اند و بنابراین دارند نظریه‌هایی ضدسازنده می‌دهند [که نتیجه معکوس خواهند داد].

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 جان بولتون: «آمریکا باید حکومت ایران را پیش از جشن چهل‌سالگی‌اش سرنگون کند» [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› بولتون یک نومحافظه‌کار جنگ‌طلب است که اعتقادی به قوانین بین‌المللی ندارد

›› تحریم‌های نفتی بهترین فرصت برای منزوی کردن آمریکاست

›› چگونه تحریم‌ها صادرات نفت را حتی یک قطره کم نمی‌کند؟

›› به صفر رساندن صادرات نفت ایران غیرممکن است

›› توافق محرمانه ایران با روسیه برای صادرات نفت؟

›› تک‌تک تحریم‌های ترامپ را می‌توان دور زد

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 اظهارات جان بولتون درباره ایران و لزوم خروج آمریکا توافق هسته‌ای [دانلود]

در ادامه این گزارش می‌خوانیم:

به عنوان نمونه، برخی نویسندگان استدلال کرده‌اند که آمریکا نباید عملیات فشار خود را صرفاً به ایران محدود کند، بلکه ترامپ هم‌چنین باید آن دسته از متحدان اروپایی خود آمریکا را نیز هدف قرار دهد که از حرکت در چارچوب سیاست‌های واشینگتن خودداری می‌کنند و به همکاری با تهران تمایل نشان می‌دهند [۷] . به نظر می‌رسد که دولت ترامپ نیز از این رویکرد حمایت می‌کند [۸] . این در حالی است که این‌گونه طرح‌ها، کوتاه‌بینانه هستند و به جای آن‌که متحدان کاخ سفید را به این کشور نزدیک‌تر کنند، ممکن است اقیانوس [اختلافات] میان این متحدان و واشینگتن را عریض‌تر کنند و به نفع دشمنان کلیدی آمریکا مانند روسیه و چین و هم‌چنین ایران تمام شوند. چنین رویکردی ممکن است به تنگ شدن حلقه محاصره اقتصادی علیه ایران کمک کند، اما هم‌چنین برگ‌های برنده آمریکا در هنگام رسیدن به یک توافق معنادار را نیز تضعیف می‌کند؛ این برگ‌های برنده، که در هر پروژه دیپلماتیکی در قبال ایران در طولانی‌مدت اهمیت حیاتی خواهند داشت، عبارتند از چندجانبگی [و حمایت‌های بین‌المللی از واشینگتن] و اهرم آمریکا در مقابل بازیگران مهم بین‌المللی.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 اختلاف نظر اروپا با آمریکا بر سر تحریم ایران [دانلود]

از پاره کردن تا ریشه‌کن کردن برجام

فارن‌پالسی در نقد دیدگاه‌های ایران‌هراسان اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها تصریح می‌کند:

گلدبرگ و «ژاکوب ناگل» همکار وی در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها [که در دستگاه رژیم صهیونیستی از جمله وزارت دفاع و دفتر نخست‌وزیری این رژیم کار کرده است [۹] ]، هم‌چنین استدلال می‌کنند که تا وقتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعطای برخی کمک‌های فنی به ایران را متوقف و همه کارمندان ایرانی خود را اخراج نکرده است، آمریکا باید منابع مالی اختصاص‌داده‌شده به آژانس را نیز لغو نماید. گروگان گرفتن حمایت‌های واشینگتن از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور تأمین اهداف خاص [و بی‌اهمیت] سیاسی در داخل آمریکا نظریه جدیدی نیست [چراکه هم‌زمان با امضای توافق هسته‌ای، جمهوری‌خواهان می‌خواستند بودجه حمایتی آژانس را متوقف کنند تا این سازمان مجبور شود متن توافق‌های حاشیه‌ای دولت دموکرات اوباما با ایران را در اختیار کنگره آمریکا قرار دهد [۱۰] ]، اما نظریه‌ای ضدسازنده است.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 توضیحاتی درباره سازوکارهای اروپا برای مقابله با تحریم‌های ضدایرانی آمریکا [دانلود]

گزارش، درباره تلاش‌های کارشناسان ایران‌ستیز بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها برای ریشه‌کن کردن توافق هسته‌ای با ایران نیز یادآور می‌شود:

برخی نویسندگان دیگر، از جمله همین گلدبرگ و ناگل، نیز پیشنهاد داده‌اند که آمریکا با جدیت به دنبال الغای مفاد اصلی توافق هسته‌ای موجود باشد [۱۱] ؛ همان مفادی که اعضای باقی‌مانده در برجام در حال حاضر هم‌چنان آن‌ها را اجرا می‌کنند. یکی از اقدامات لازم برای الغای مفاد برجام، تحریم هر شرکت یا بانکی خواهد بود که در تأمین فناوری هسته‌ای برای ایران از طریق «کانال تدارک» تأییدشده توسط توافق هسته‌ای و سازمان ملل متحد دخالت داشته باشد. این در حالی است که انجام این کار به احتمال زیاد موجب از بین رفتن کانالی خواهد شد که متحدان آمریکا از طریق آن بر اقدامات مربوط به تدارکات هسته‌ای ایران کنترل و نظارت می‌کنند.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 یکی از دلایل مذاکره با آمریکا شکسته شدن فضای خصمانه جبهه استکبار علیه جمهوری اسلامی بود [دانلود]

آمریکا بدون حضور در برجام هم از توافق هسته‌ای سود می‌برد

نویسندگان گزارش مجله فارن‌پالسی ادعا می‌کنند:

در همین مدت، [که آمریکایی‌ها برجام را نابود کرده‌اند و منتظر مذاکره مجدد با تهران هستند] ایران از دست‌یابی به فناوری‌های هسته‌ای بازنخواهد ماند، بلکه بار دیگر فعالیت‌هایش در زمینه دست‌یابی غیرقانونی به تدارکات هسته‌ای را تشدید، و به این ترتیب توانایی جامعه بین‌المللی برای کنترل و نظارت بر خریدهای هسته‌ایش را به طور قابل‌توجهی تضعیف خواهد کرد. بر خلاف آن‌چه که منتقدان [توافق هسته‌ای] می‌گویند [۱۲] ، کانال تدارک نه تنها یک امتیاز یا مزیت برای تهران نیست، بلکه صرف وجود آن منجر به انتقادات نسبتاً شدیدی از جانب تندروهای ایران شده است که ادعا می‌کنند این کانال، حاکمیت ملی این کشور را تضعیف می‌کند چراکه به قدرت‌های خارجی اجازه می‌دهد تصمیم بگیرند ایران به کدام فناوری‌ها می‌تواند و نمی‌تواند دست‌رسی داشته باشد.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 پیشنهاد مذاکره ترامپ به ایران بلافاصله پس از تهدید نظامی [دانلود]

برور و طباطبایی در ادامه می‌نویسند:

برخی از منتقدان هم از دولت ترامپ خواسته‌اند تا بر طرف‌های باقی‌مانده در توافق هسته‌ای فشار بیاورد تا بازطراحی رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک (پروژه‌ای که هدف آن کاهش قابل‌توجه مقدار پلوتونیوم تولیدشده توسط این رآکتور است) و تأسیسات زیرزمینی فردو (سایتی که زمانی برای غنی‌سازی اورانیوم مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما اکنون در حال تغییر کاربری به منظور کاهش نگرانی‌های اشاعه‌ای است) را متوقف کنند. گلدبرگ و ناگل نیز تلاش کرده‌اند نشان دهند که دولت ترامپ باید از «تمام اختیارات قانونی خود برای قطع حمایت‌های بین‌المللی از زیرساخت‌های تسلیحات هسته‌ای ایران» استفاده کند. این در حالی است که [دخالت‌ها و] حمایت‌های بین‌المللی، دقیقاً همان عامل کلیدی‌ای است که کمک می‌کند استفاده از تأسیسات هسته‌ای ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای دشوارتر شود. اگر شرکای جهانی آمریکا از این پروژه‌ها خارج شوند و آن‌ها را ناتمام بگذارند، ایران نه تنها دل‌سرد نمی‌شود، بلکه انگیزه بیش‌تری برای بازگرداندن این تأسیسات به کاربری‌های پیش از توافق خواهد داشت، که منجر به افزایش خطرات اشاعه‌ای می‌شود.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 توضیحات «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا درباره تحریم‌های جدید ایران [دانلود]

هم‌چنان همه گزینه‌ها روی میز است

کارشناسان اندیشکده‌های مرکز امنیت نوین آمریکا و رَند، درباره پیشنهاد گزینه نظامی توسط ایران‌ستیزان در آمریکا نیز تصریح می‌کنند:

طرف‌داران رویکرد تشدید فشار علیه ایران، با درک [و اعتراف به] این‌که اقدامات تهاجمی در قبال تهران ممکن است نتیجه عکس داده و منجر به توسعه برنامه هسته‌ای این کشور شود، از توسل به اقدام نظامی نیز، در صورتی که اقدام ایران به ادامه آن دسته از فعالیت‌های هسته‌ایش که در چارچوب برجام متوقف شده بودند، حمایت کرده‌اند [۱۳] . سناریوهایی که در آن‌ها حمله نظامی آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران احتمال مشروعیت داشته باشد، فوق‌العاده‌ای نادر هستند: واضح‌ترینِ این سناریوها تلاش ایران برای تولید اورانیوم با سطح غنای قابل‌استفاده در سلاح هسته‌ای به منظور جهش برای رسیدن به این سلاح‌هاست. سناریوی دیگر، ممکن است قطع تمام همکاری‌های جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 تهدیدهای متقابل روحانی و ترامپ: «جنگ با ایران مادر همه جنگ‌هاست»، «دیگر هرگز آمریکا را تهدید نکن» [دانلود]

نویسندگان فارن‌پالسی ادامه می‌دهند:

در طرف مقابل، هرگونه حمله آمریکا در واکنش به اقدام جمهوری اسلامی به افزایش جزئی در تعداد سانتریفیوژها، یا ذخیره مواد هسته‌ای غنی‌شده به میزانی بیش از میزان مجاز در چارچوب توافق هسته‌ای (اقداماتی که به احتمال قریب به یقین، مخابره پیام‌های سیاسی توسط ایران خواهد بود و نه شتاب این کشور به سوی بمب هسته‌ای) ممکن است موجب بروز یک جنگ منطقه‌ای شود و آمریکا را بیش از پیش منزوی کند. همین محاسبات [مبنی بر توسل به نیروی نظامی در صورت شکست سایر گزینه‌ها] است که احتمالاً عمیق‌ترین (و خطرناک‌ترین) نقطه‌ضعف رویکرد فشار کور و حداکثری است: تمایل به تکیه بر نیروی نظامی برای دست‌یابی به هدفی که پیش‌تر با استفاده از ابزار صلح‌آمیز به دست آمده بود.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 یکی از دلایل مذاکره با آمریکا تجربه‌اندوزی ملت ایران بود [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› جنگ با ایران، آمریکا و ترامپ را نابود خواهد کرد

›› «جان مک‌کین» هم آرزوی سرنگونی نظام ایران را به گور برد

›› «جورج بوش پدر» هم آرزوی تغییر حکومت ایران را به گور برد

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 قول‌های «جان مک‌کین» سناتور سابق آمریکایی درباره براندازی در ایران که با مرگ وی، روی زمین ماندند [دانلود]

ترامپ باید به وسیله برجام با ایران بجنگند

نشریه فارن‌پالسی در انتهای گزارش خود، بار دیگر تأکید می‌کند که راه مقابله با جمهوری اسلامی از طریق تشدید فشار بر این کشور نیست، چراکه این روش جواب نمی‌دهد:

روی هم رفته، رویکرد فشار به آمریکا کمک نخواهد کرد تا ایران را مجبور به عقب‌نشینی در برنامه هسته‌ایش کند. به‌عکس، این رویکرد احتمال بسیار بیش‌تری دارد که زمینه توسعه برنامه هسته‌ای ایران را فراهم، آمریکا را از مهم‌ترین متحدان خود جدا، و نهایتاً خطر بروز درگیری [نظامی با ایران] را بیش‌تر کند. آن‌هایی که امیدوارند شاهد مرگ توافق هسته‌ای باشند، در حمایت از رویکرد فشار علیه تهران عملاً دارند توصیه‌هایی را ارائه می‌دهند که به نظر می‌رسد در تناقض با اهدافشان مبنی بر جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای باشد. کاخ سفید باید به جای اتخاذ این رویکرد، این واقعیت را بپذیرد که اگرچه ممکن است محدودیت‌های وضع‌شده علیه برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب توافق هسته‌ای، از دیدگاه دولت ترامپ کافی نباشد، اما این محدودیت‌ها برای آمریکا زمان می‌خرند تا واشینگتن بتواند کمپین فشاری را ایجاد کند [و طرح مقابله‌ای را علیه ایران بچیند] که ارزش عملیاتی کردن را داشته باشد.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 ترامپ زحمت ما را کم کرد و چهره واقعی آمریکا را نشان داد [دانلود]

نویسندگان گزارش، مقاله خود را با توصیه به ترامپ برای استفاده از برجام به عنوان ابزار و اهرمی برای فشار به ایران، این‌گونه به پایان می‌رسانند:

اکنون که ترامپ به وعده انتخاباتی خود مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای جامه عمل پوشانده است، دیگر عملاً هزینه‌ای برایش نخواهد داشت اگر به طرف‌های باقی‌مانده در این توافق اجازه بدهد تا اجرای آن را ادامه دهند. آمریکا در راستای رفع نقاط ضعف برجام، می‌تواند اقدامات دیگری را با هدف حفظ فشار علیه ایران انجام بدهد؛ مثلاً اشتراک اطلاعات با متحدان اروپایی درباره آن دسته از فعالیت‌های ایران که به نظر می‌رسد متناقض با برجام هستند. واشینگتن هم‌چنین باید از این زمان [خریده‌شده به موجب توافق هسته‌ای] برای ایجاد گزینه‌های واقع‌بینانه و معتبری، غیر از جنگ، استفاده کند تا به کمک آن‌ها مانع از تنش‌آفرینی‌های ایران شود؛ تحرکاتی که اگرچه مشکل‌آفرین و ناخوشایند هستند، اما [برای امنیت آمریکا] وخیم نیستند.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 سخنرانی ترامپ و اعلام خروج آمریکا از برجام [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› «برجام» ابزار و آغاز مقابله با ایران است نه پایان آن

›› ترامپ به جای تقابل با ایران با روحانی و اصلاح‌طلبان تعامل کند

›› هدف اوباما از توافق هسته‌ای «تغییر صلح‌آمیز رژیم» در ایران بود

›› از «برجام در برزخ» تا بسیج متحدان؛ مقابله ترامپ با نفوذ منطقه‌ای ایران

[۱] Remarks by President Trump in Cabinet Meeting Link

[۲] Iran Hawks Could Make a Bad Situation Worse Link

[۳] Trump says he’s willing to meet Iranian President Rouhani ‘anytime’ and without preconditions Link

[۴] The United States Finally Has an Aggressive Plan to Defang Iran Link

[۵] He Was a Tireless Critic of the Iran Deal. Now He Insists He Wanted to Save It. Link

[۶] Foundation for Defense of Democracies Link

[۷] To Help Iran, Angela Merkel Tries to Pull a Fast One With Swift Link

[۸] US threatens European companies with sanctions after Iran deal pullout Link

[۹] Jacob Nagel Link

[۱۰] GOP lawmaker wants to withhold funds to nuclear watchdog over Iran Link

[۱۱] Here’s How Trump Can Bring Iran Back to the Table Link

[۱۲] More Information Is Needed to Evaluate Implementation of the Iran Nuclear Deal Link

[۱۳] Will the End of the Iran Deal Mark the Beginning of an Iran Strategy? Link

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روسیه: هنوز برای قطع امید از برجام زود است/ابراز نگرانی چین درباره سرنوشت برجام

باشگاه خبرنگاران جوان: میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی ضمن تاکید بر وضعیت بد برجام در ورود به چهارمین سالگرد خود، گفت برخی باور دارند این توافق تا پنجمین سالگرد دوام نخواهد آورد، اما هنوز برای بدبینی تا این حد زود است.

­اولیانوف در توئیتر نوشت: توافق ایران در چهارمین سالگردش در وضع خوبی نیست. برخی گمان می‌کردند این توافق تا پنجمین سالگردش دوام نمی‌آورد. آن‌ها دلائلی برای این تفکر دارند. با این حال هنوز برای بدبینی بیش از حد خیلی زود است. اعضای باقی مانده برجام به شدت متعهد به آن هستند.

ابراز نگرانی چین درباره سرنوشت برجام

سخنگوی وزارت خارجه چین درباره اوضاع پیچیده مربوط به برجام ابراز نگرانی کرد و از آمریکا خواست در اجرای توافق هسته‌ای با ایران مانع‌تراشی نکند.

«گنگ شوانگ»، سخنگوی رسمی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) گفت که کشورش نگران اوضاع متشنج درباره توافق هسته‌ای با ایران است.

وی از همه طرف‌های مسئول خواست تا در قبال این مساله خویشتن‌دار باشند و همه تلاش خود را برای اجرای این توافق به کار بگیرند.

شوانگ که بعد از ظهر امروز این مطلب را در نشست خبری عنوان کرده بود، اظهار داشت: «تنش‌ها درباره توافق هسته‌ای با ایران طی روزهای اخیر افزایش یافته و سه کشور اروپایی و دیگر طرف‌های عضو شورای امنیت، تلاش‌های دیپلماتیک خود را برای انجام مذاکرات در این زمینه به کار می‌گیرند».

وی با بیان اینکه چین به شدت نگران اوضاع به وجود آمده است، افزود: «کانال‌های ارتباطی قوی خود را با دیگر طرف‌ها به منظور کاهش تنش‌ها حفظ می‌کنیم».

به گزارش المنار، آقای شونگ متذکر شد که «اجرای کامل برجام طبق قطعنامه‌های شورای امنیت، تنها راه فعال برای حل مشکل مربوط به برجام و کاهش تنش‌های کنونی در منطقه است».

سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن درخواست خویشتنداری از همه طرف‌ها برای حل این مشکل در چارچوب شروط آمده در برجام، خاطرنشان کرد که «علت اصلی وضعیت بوجود آمده، فشار حداکثری آمریکا است و امیداوریم که واشنگتن از اقدامات اشتباه خود دست بردارد و به حقوق مشروع {ایران} احترام بگذارد».

آمریکا در تاریخ هجدهم اردیبهشت ماه سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران به صورت یک‌جانبه خارج شد و ایران نیز یک سال بعد در تاریخ هجدهم اردیبهشت امسال در اقدامی متقابل و بر طبق بندهای 26 و 36 برجام، تعهدات برجامی خود را کاهش داد.

جمهوری اسلامی ایران در کاهش تعهدات برجامی خود تاکنون دو گام برداشته و به اروپایی‌ها اعلام کرده اگر ظرف 60 روز به تعهدات خود عمل نکنند، گام سوم نیز در راه خواهد بود.


آنچه بر برجام گذشت

برجام در حالی این روزها چهارسالگی خود را سپری می‌کند که خروج غیرقانونی آمریکا و مسئولیت‌گریزی برخی از شرکای برجامی ادامه این توافق را با اما و اگرهای بسیاری روبه‌رو ساخته است اما محمدجواد ظریف همچنان این توافق را کلیدی می‌داند و می‌گوید «اگر به چهار سال قبل بازگردیم حتما توافق هسته‌ای مجددا امضا می‌کردم».

چهار سال از زمان دستیابی ایران و گروه ۱+۵ به برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام می‌گذرد. با وجود آنکه برجام، توافقی مبتنی بر تعامل سازنده میان ایران و گروه ۱+۵ بود، این توافق در طول چهار سال گذشته فراز و نشیب‌های بسیاری را به خود دیده است.

آن روزها کمتر کسی انتظار فرارسیدن روزهایی را داشت که برجام به سختی نفس بکشد. مردم ایران از دست یافتن به توافقی که می‌تواند تحریم‌ها را لغو و اجرای آنها را متوقف سازد و زمینه‌ساز تعامل بیشتر ایران با جامعه جهانی باشد، شادمان بودند. جامعه جهانی نیز هر چند بر غیرواقعی بودن ادعاها مبنی بر انحراف فعالیت‌های اتمی ایران به عرصه نظامی واقف بود و نشانه‌ای دال بر آن نیافته بود اما این اطمینان را یافت که فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز باقی خواهند ماند.

یک بستر؛ دو رؤیا

با دستیابی به برجام، همگان خوشحال از پایان دادن به عمر بیش از یک دهه‌ای یک بحران غیرضروری، تلاش‌های خود را برای قرار دادن مسیر مناسبات و تعامل در یک جاده دو طرفه و مبتنی بر منافع مشترک و تنش قرار دادند. فردای توافق، هیأتی بلندپایه از تجار و صنعت‌گران آلمانی به سرپرستی زیگمار گابریل، معاون وقت صدراعظم این کشور که مسئولیت وزارت اقتصاد را هم برعهده داشت، به ایران آمدند و رقابت هیأت‌های خارجی برای سبقت از یکدیگر برای حضور در ایران شروع شد. در این چارچوب، هیأت‌های متعددی از قاره‌های مختلف از جمله فرانسه، انگلیس، اسپانیا، چین، ایتالیا، سوئیس، اتریش، ژاپن، هند، صربستان، کره جنوبی، کرواسی، آفریقای جنوبی و… به تهران آمدند و روابط ایران با کشورهای مختلف جهان در زمینه‌های مختلف به ویژه مناسبات اقتصادی با جهش ویژه‌ای روبه‌رو شد.

البته داستان آمریکایی‌ها با اروپا و آسیا و آفریقا و… اندکی متفاوت بود. واشنگتن از همان ابتدا رویکرد تقریباً دوگانه‌ای را نسبت به برجام در پیش گرفت. بدعهدی‌ها و کارشکنی‌ها از همان روزهای نخست آغاز شد و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) با تذکرهای گاه و بی‌گاهش بذر تردید و ترس را در دل بازرگانان قرار می‌داد.

آمریکا با برجام چه کرد؟

کم کم برجام داشت روی ریل می‌افتاد تا اینکه قرعه زمامداری در کاخ سفید به نام دونالد ترامپ درآمد. جمهوریخواهان در زمان مذاکرات هسته‌ای به همراه نخست‌وزیر رژیم اسرائیل و همکاری دولتمردان سعودی و امارات تمام تلاش خود را کردند که مذاکرات عقیم بماند، اما تیرشان با امضای برجام به سنگ خورد. آنها سپس عزم‌شان را برای عدم تصویب برجام در کنگره جزم کردند که با هوشیاری دموکرات‌ها در مجلس سنا و استفاده از حربه فیلی‌باستر، آن تلاش هم به سرانجامی نرسید. با این وجود، نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ریاست‌جمهوری در کمپین‌های انتخاباتی‌شان سخنان تند و تیزی را بیان کرده بودند و از قضا، ترامپ بیشترین خط و نشان را برای توافق هسته‌ای کشیده و گفته بود که روزی که به کاخ سفید برود، برجام را به آتش کشیده و برای دستیابی به یک توافق که امتیازات کمتری به تهران بدهد و تعهدات بیشتری را بر گردن ایران بیندازد، تلاش می‌کند.

با راهیابی ترامپ به کاخ سفید توافق هسته‌ای فصل جدیدی از حیات خود را تجربه کرد. رویکرد خصمانه دولت ایالات متحده نسبت به برجام از همان ابتدا تداوم اجرای این توافق بین المللی را با تهدید روبه‌رو ساخت. ترامپ با ورودش شمشیر خود را نسبت به حقوق بین‌الملل و جامعه جهانی از رو کشید و از توافقاتی نیز توافق اقلیمی پاریس، پیمان تجاری نفتا، پیمان ترانس پاسیفیک (TPP) و … خارج شد اما با وجود وعده انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه به محض ورود به کاخ سفید، آمریکا از برجام خارج می‌شود، نتوانست به وعده‌اش را به همین راحتی عمل کند.

او طی سه نوبت تعلیق تحریم‌ها را تمدید کرد. هرچند در این بازه یک ساله، بر شدت فشارها و تنش‌ها افزود. ترامپ ابتدا کوشید با عصبانی کردن ایران، تهران خود برای خروج از توافق هسته‌ای پیش‌قدم شود، اما در این کار موفق نشد. سپس تصمیم‌گیری درباره خروج از برجام را به کنگره واگذار کرد اما همان کنگره‌ای که تمام تلاش خود را برای عدم دستیابی و عدم اجرای برجام کرده بود، نسبت به واکنش جامعه جهانی به خروج آمریکا از برجام واهمه داشت و در این باره سکوت کرد. ترامپ پس از آنکه دید نه ایران از توافق هسته‌ای خارج می‌شود و نه کنگره دستور به خروج از برجام را می‌دهد، ۱۸ اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت یکجانبه و غیرقانونی دستور خروج از برجام را صادر کرد.

با حضور ترامپ در رأس قدرت، تندروهای آمریکایی فرصت بی‌سابقه‌ای برای اجرای توطئه‌های جدید علیه ایران به دست آوردند. تحریم افراد و نهادهای ایرانی در کنار تحریم‌های اقتصادی، دیگر موضوع و اقدام جدیدی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا نسبت به ایران محسوب نمی‌شود اما، نه تهران سر خم کرده و نه به مقصود ایالات متحده یعنی خروج از برجام تن داده است.

آمریکایی‌ها در چارچوب سیاست فشار حداکثری راه‌ها و روش‌های غیربرجامی را هم مورد آزمایش قرار دادند. ابتدا در ورشو پایتخت لهستان نشستی با موضوع مناقشات خاورمیانه و تلاش برای ایجاد صلح برگزار کردند نشستی که حتی متحدان اروپایی آمریکا هم از حضور در سطوح بالا در آن استنکاف ورزیدند. حضور کمرنگ و اختلافات بسیار شرکت‌کنندگان موجب شد تا طرفین حتی از صدور یک بیانیه ناتوان باشند و در نهایت حاشیه این اجلاس (درگیری اسرائیل با لهستان) بر متن بچربد.

آمریکای ناکام مانده از اجلاس ورشو، کوشید با تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران زمینه اختلافات داخلی در ایران را فراهم کند و با فرستادن ناوهای جنگی خود به خلیج فارس و تهدیدهای روزانه، تهران را به هراس انداخته و وادار به مذاکره‌ای یکطرفه و تحمیلی کند. آنها حتی در ادامه اقدامات مخرب خود علیه برجام، برخی معافیت‌های هسته‌ای ایران را مانند ذخیره‌سازی آب سنگین تولیدی مازاد بر محدودیت‌های فعلی و تبادل اورانیوم غنی شده با کیک زرد را لغو و برخی دیگر را با زمان کمتری نسبت به گذشته تمدید کردند. اقدامی که بسیاری معتقدند هدف آن، این بوده که در مقام عمل مانع انجام تعهدات ایران شود.

آمریکا در آخرین اقدام خود، نشست فوق العاده شورای امنیت را با موضوع فعالیت‌های هسته‌ای ایران خواستار شد اما در این گام نیز ناکام بوده و همانند گذشته در انزوای بین‌المللی باقی ماندند.

بی‌عملی اروپا در برابر کارشکنی آمریکا

«ما به تعهدات خود پایبند خواهیم بود و از مقامات ایرانی می‌خواهیم اجازه ندهند برجام فرو بپاشد»؛ این سخن شاه بیت سخنان فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای بود. موگرینی در آن نشست خطاب به ترامپ اعلام کرد که برجام متعلق به تمامی جهانیان است و کسی نمی‌تواند آن را نابود کند. اروپا از ایران خواست تا در برجام بماند و در ازای آن، اروپا جبران مافات کند.
با این سخنان، مذاکرات برجامی ایران و اروپا آغاز شد. هیأت‌های ایرانی و اروپایی از یکسو آمدند و رفتند و تحریم‌های یکجانبه آمریکا از سوی دیگر اعمال شد. در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، وزرای امور خارجه ایران و گروه ۱+۴ تشکیل جلسه دادند و موگرینی از ایجاد سازوکار ویژه مالی (SPV) خبر داد. اروپایی‌ها که اینجای کار، شروعی طوفانی در حمایت از برجام داشتند، پس از نیویورک نقش‌آفرینی‌شان سرد و کند شده و این سردی و کندی خود را در تشکیل سازوکاری برای انجام مراودات تجاری نشان دادند.

اروپایی‌ها بالاخره بعد از چهارماه، سازوکار ویژه مالی خود برای تجارت با ایران موسوم به «اینستکس» را راه‌اندازی کردند. با این حال، با وجود گذشت بیش از پنج ماه از تأسیس این نهاد، تقریباً هیچ گشایشی برای ایران به وجود نیامده است هرچند که آنها اخیراً از راه‌اندازی رسمی این سازوکار خبر داده و گفته‌اند که اینستکس به زودی مبادلاتش را آغاز می‌کند. اروپایی‌ها هنوز نتوانسته‌اند شرکت‌ها و مؤسسات خودشان را برای تداوم حضور در ایران قانع کنند. اروپا این روزها در برابر سیاست فشار حداکثری آمریکا روزگار را با سکوت سپری کرده یا تنها به ابزار نگرانی بسنده می‌کنند؛ مسئله‌ای که در نهایت موجب انتقاد دیپلمات‌های ایرانی شد و بگویند «حمایت‌های سیاسی کافی نیست و اروپا باید برای حفظ برجام هزینه بدهد»؛ هزینه‌ای که تا امروز از سوی اروپایی‌ها پرداخت نشده است.

کاهش تعهدات برجامی؛ روی دیگر سکه

در سالگرد خروج آمریکا از برجام، ساعت شنی صبوری تهران در برابر بدعهدی شرکای برجام در قبال نقض صریح و فاحش توافق هسته‌ای پایان یافت و جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی بخشی از تعهدات برجامی خود را که - به تأیید آژانس - در طول سه سال گذشته به صورت دقیق و کامل انجام داده، کاهش داد و گام دوم خود در کاهش تعهدات از ۱۶ تیر عملی کرد. در این چارچوب، ایران بخشی از فعالیت‌هایی که در قالب برجام با محدودیت‌هایی همراه شده بود را مجدداً بدون محدودیت آغاز کرد و بخشی از تعهداتش را به حالت تعلیق درآورد. در واقع، کناره‌گیری از برجام، بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای، سخت کردن همکاری‌های اقتصادی، توسعه دامنه تحریم‌های غیرهسته‌ای و پایان دادن به معافیت‌های تحریمی ایران که در اختیار هشت کشور قرارگرفته بود، دیگر جایی برای تعلل باقی نگذاشت.

هدف تهران رساندن پیامی روشن به همه کشورهایی بود که تعهدات‌شان را در برجام نادیده گرفته‌اند و فکر می‌کنند صرف حمایت سیاسی و نه اقدام عملی برای تأمین ایران، می‌توانند تهران را نسبت به خویش راضی کنند. شرکای برجام باید بدانند که اراده تهران در متعهد ماندن به تعهداتش و دیگر پیمان‌های بین‌المللی به معنای خویشتنداری ابدی و نامحدود در برابر رویکرد خصمانه وغیرمسئولانه آمریکا و قصور دیگران در انجام تعهدات‌شان نیست.

پیام حقانیت ایران در روزهای خاکستری

اینک در ایامی که همگان تردیدهای جدی را نسبت به تداوم اجرای برجام داشته و تحلیل‌هایشان از عدم راضی شدن ایران از اقدامات اروپا و افزایش تنش‌ها حکایت می‌کند، روز گذشته، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در ایران در حاشیه ورودش به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه مقامات عالیرتبه شورای اقتصادی - اجتماعی ملل متحد، سخنی را گفت که حاکی از نیت تهران در مورد برجام دارد. او در پاسخ به این سوال که اکنون در سالگرد تصویب برجام قرار داریم و اگر شما به چهار سال قبل برگردید باز هم برجام را امضا می‌کنید، گفت: «حتماً این کار را می‌کردیم.»

این سخن ظریف را باید نشانه‌ای از پایبندی ایران به دیپلماسی و بها دادن تهران به گفت‌وگو و مذاکره دانست. همچنین این اظهارات را باید پاسخی به کسانی قلمداد کرد که مدعی هستند که برجام هیچ دستاوردی نداشت و آنقدر ضعیف بود که آمریکا توانست از آن خارج شود در حالی که یکی از اهداف اصلی این توافق هسته‌ای، خارج کردن ایران از اجماع امنیتی و طرحی بود که صهیونیست‌ها به همراهی آمریکایی‌ها علیه تهران طراحی کرده بودند. برجام نه تنها این اجماع علیه ایران را شکاند بلکه موجب برداشته وزنه‌ها از پای ایران و آزادسازی ظرفیت‌هایی شد که قبل از برجام بالفعل نشده بودند.

طی چهار سال گذشته ایران با در پیش گرفتن حرفه‌ای و ماهرانه دیپلماسی و پایبندی دقیق و کامل به برجام (به استناد ۱۵ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی)، بارها توانسته طرح‌های ضد ایرانی دولت آمریکا را در نهادهایی مانند شورای امنیت، دیوان عالی دادگستری، اتحادیه اروپا، لهستان (کنفرانس ضد ایرانی وروشو)، و اخیراً در نشست فوق العاده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را با شکست و ناکامی روبه‌رو سازد و دولتمردان آمریکایی دست از پا درازتر به واشنگتن برگردند. مسئولیت‌پذیری و بکارگیری درست دیپلماسی از سوی تهران حتی موجب شده تا واشنگتن نیز در مورد ایران و برجام دو پاره شود و شکاف‌ها در هیأت حاکمه ایالات متحده تشدید یابد.

البته عهدشکنی‌های آمریکایی‌ها در مورد توافقنامه‌های بین‌المللی منحصر به برجام نیست. آنها تقریباً هر توافق بین‌المللی‌ای که وجود داشته حتی آنهایی که به تأیید کنگره رسیده است را زیر پا گذاشته‌اند و اینکه آمریکایی‌ها برجام را نقض کرده‌اند، نشان دهنده غیرمنطقی بودن رفتارهای دولت آمریکاست و نه ناکارآمد بودن برجام.

برجام با روی کار آمدن ترامپ با همان چالشی مواجه شده که اکثر معاهدات و قراردادهای بین‌المللی؛ آن چالش هم عبارت از تمایل غیرعادی و نامتعارف رئیس‌جمهور آمریکا به یکه‌تازی و هنجارشکنی است. از زمانی که ترامپ وارد میدان سیاست شده، روزی نیست که سخن از لغو یک قرارداد چندجانبه بین‌المللی یا یک پیمان دوجانبه میان آمریکا و یکی از نزدیک‌ترین متحدان تجاری یا حتی متحدان راهبردی‌اش به میان نیامده باشد. پیمان تجاری نفتا (NAFTA) که میان آمریکا و کانادا و مکزیک منعقد شده، توافق‌نامه محیط زیستی «پاریس»، پیمان ترانس پاسیفیک (TPP) و بسیاری از رژیم‌های حقوقی دیگر در دنیا دچار همین چالش شده‌اند. حتی پیمان‌های دفاعی و نظامی مانند پیمان ناتو (NATO) یا قراردادهای همکاری آمریکا با سازمان‌های بین‌المللی مانند یونسکو (UNESCO) نیز از گزند این هنجارشکنی در امان نبوده‌اند.

این روزها خبرِ تنش بی سابقه میان اتحادیه اروپا و آمریکا، هند و آمریکا و چین و آمریکا در صدر روزنامه‌هاست، چراکه ترامپ قوانین سازمان تجارت جهانی را هم نقض کرده و با وضع تعرفه یکجانبه نظام حقوقیِ حاکم بر تجارت بین‌المللی را هم متزلزل کرده است. طبیعتاً برجام هم در همین راستا از الطاف ترامپ به عُرف و قوانین بین‌المللی بی‌بهره نبوده است؛ به ویژه اینکه لابی‌های قدرتمندی مانند لابی اسرائیل و عربستان سعودی در واشنگتن هم وزن خود را بر این فرایند هنجارشکنی افزوده‌اند و او را از طرق مختلف به نابودی کامل این توافق و تشدید فشارها علیه تهران تشویق می‌کنند.

اخبار داغ ویدئوی چالش بطری هنرپیشه معروف ساختگی از کار درآمد! +فیلم فیلم: توضیح کارگردان «گاندو» درباره سکانس حاشیه‌‌ساز هواپیما فیلم: چالش باز کردن درب بطری به صداوسیما رسید! فیلم: خودرو گرانقیمت منشا به آتش کشیده شد! فیلم: علی ضیا روی آنتن زنده ادای احمدی‌نژاد را در آورد غارت بار تریلی توسط مردم بی فرهنگ! + فیلم

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: بازار سکه و ارز اعتراضات فرانسه بودجه 98 جام ملت های آسیا آمریکا ایران باراک اوباما براندازی براندازی نظام ایران برایان هوک برجام تحریم ایران تحریم ها ترامپ تغییر رژیم توافق هسته ای جان بولتون جان مک کین خروج آمریکا از برجام خروج آمریکا از سوریه دونالد ترامپ روحانی گروه اقدام ایران مارک دوبوویتز مایک پمپئو محمد جواد ظریف

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چین خطاب به آمریکا: کمپین فشار حداکثری خود علیه تهران را متوقف کنید/ از تضعیف توافق هسته‌ای دست بکشید
 • تحلیلگر مسائل بین‌المللی: توقیف نفت ایران، اعلان جنگ است
 • بازتاب های متفاوت سفر ظریف به نیویورک در رسانه های داخلی
 • خروج از برجام یک پیشرفت اساسی برای ما بود/ تحریم‌ها جواب داده است
 • تجربه برجام و اقتصاد مقاومتی/نوبت کدام پاکت است؟
 • همان شغال
 • اروپا مقابل کارشکنی های آمریکا درباره برجام مقاومت خواهد کرد؟
 • فکر کردن به «مکر» ماکرون وقت تلف کردن است/ آقای رئیس‌جمهور! آقای ظریف! تلک اذاً قسمه ضیزی
 • اروپا درباره برجام تسلیم آمریکا نشد
 • گزینه‌های ایران و آمریکا در دو سال منتهی به انتخابات آمریکا چیست؟/ اخراج بولتون؛ گزینه پیش روی ترامپ
 • ادعا‌های ترامپ درباره ایران نادرست است/ مشاوران ترامپ ترجیح می‌دهند ایران فعالیت‌های هسته‌ای بدون محدودیت خود را از سر بگیرد
 • نگرانی جامعه جهانی از رویکرد یکجانبه گرایانه ترامپ
 • بازگشت صهیونیست‌ها به عصر حجر! / قناری نیست گنجشک رنگ شده است! / عذر بدتر از گناه
 • نشنال اینترست: بحران هسته ای ایران نتیجه اقدامات ترامپ است
 • ترامپ تسلیم ایران می شود؟
 • رئیس جمهور: شرایط ما از دوران جنگ سخت تر است/ امام رضا (ع) در قدرت نبود، اما مردم به ایشان اقتدا می کردند
 • مقام سابق فرانسوی: منصف باشیم ، ایران وفادار به تعهدات و آمریکا برهم زننده توافق است
 • موسویان: پاسخ حسن نیت برجامی ایران تحریم و فشار حداکثری نبود
 • بزرگ‌ترین نقاط ضعف دولت در توافق با غربی‌ها/ اختلاف در کاخ سفید درباره تحریم‌های ایران/ پیامک جعلی قطع یارانه قربانی گرفت