فرارو- جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، یکی از سرسخت‌ترین مخالفان ایران در واشنگتن را در یک سمت کلیدی در شورای امنیت ملی آمریکا منصوب کرده است.
به گزارش فرارو، اگر چه کاخ سفید هنوز درباره ورود ریچارد گولدبرگ به شورای امنیت ملی هیج اظهارنظری نکرده است؛ اما رسانه‌ها و چهره‌های منتقد جمهوری اسلامی ایران از پیوستن گولدبرگ به تیم بولتون ابراز خوشحالی می‌کنند.

گولدبرگ در شورای امنیت ملی آمریکا، منصب «رئیس بخش مقابله با تسلیحات کشتار جمعی ایران» را برعهده خواهد گرفت. بنابراین، او در این منصب جدید، به طور تنگاتنگ با برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، کار خواهد کرد.
نکته قابل توجه درباره خبر انتصاب گولدبرگ، این است که این خبر را اولین بار وبگاه یهودی «جیویش اینسایدر» منتشر کرده و سپس مارک دوبوویتز، رئیس اندیشکده دست‌راستی «بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها»، معروف به FDD، آن را تایید کرده است.
دوبوویتز در توئیتر خود نوشت: «برای پیوستن به شورای امنیت ملی به منظور حداکثر کردن کارزار فشار علیه جمهوری اسلامی ایران، کسی بهتر از همکارم در FDD، ریچارد گولدبرگ، وجود ندارد.»
پس از انتشار خبر گولدبرگ، او مانند سایر مقامات شورای امنیت ملی، دسترسی عمومی به توئیت‌هایش را مسدود کرده است. انتصاب گولدبرگ، محافل ضدایرانی را بسیار خوشحال کرده است. الی لیک، دیدگاه‌نویس خبرگزاری بلومبرگ، که دیدگاه‌های سختگیرانه‌ای نسبت به ایران دارد، در توئیتی، ضمن بازنشر لینک خبر ورود گولدبرگ به شورای امنیت ملی در روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، با یک روز تاخیر، تولد محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را تبریک گفت. لیک، در واقع، به طور تلویحی، ورود یک منتقد سرسخت ایران به تیم بولتون را هدیه تولد ظریف دانسته است.   ریچارد گولدبرگ
گولدبرگ؛ معمار تحریم‌های بانک مرکزی ایران اما گولدبرگ کیست که مخالفان جمهوری اسلامی این قدر از ورود او به شورای امنیت ملی خوشحال هستند؟
ریچارد گولدبرگ، از جمله جوانانی است که به سرعت مدارج ترقی را در واشنگتن طی کرد. او در عنفوان جوانی، یعنی از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴، به مدت ۱۰ سال، در کنگره به عنوان معاون رئیس دفتر و مشاور سیاست خارجی مارک کرک، سناتور سابق ایلینوی، خدمت کرد. از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷، او معاون رئیس دفتر در امور قانونی و سپس رئیس دفتر بروس رونر، فرماندار ایلینوی، شد.
از سال ۲۰۱۷، پس از ترک مناصب دولتی، گولدبرگ به اندیشکده FDD پیوست که بدون شک سرسخت‌ترین مخالفان توافق هسته‌ای ایران است. گولدبرگ با دوبوویتز و همچنین محافل نزدیک به اسرائیل روابط بسیار نزدیکی دارد و در تامین حمایت مالی آمریکا از برنامه موشکی «پیکان ۳» اسرائیل نقش کلیدی ایفا کرده است.
گولدبرگ در مجلس سنا، به عنوان معمار اصلی شدیدترین تحریم‌های آمریکا علیه ایران شناخته می‌شود. او، به عنوان مذاکره‌کننده اصلی جمهوریخواه، درباره سه دور از تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران، سوئیفت و نیز کل بخش‌های اقتصاد ایران مذاکره کرده و در این خصوص مقالات و یادداشت‌های متعددی نوشته است. تلاش‌های او برای تحریم ایران، در کتابش به نام «جنگ‌های ایران» تشریح شده است.   بخوانید: بانک مرکزی ایران را تحریم کنید!
او، علاوه بر طراحی تحریم‌ها، حتی از مقابله نظامی با ایران هم حمایت می‌کند. در فوریه ۲۰۱۸، زمانی که اسرائیل ادعا کرد یک پهپاد ایرانی را در آسمان خود سرنگون کرده است، گولدبرگ در آن زمان نوشت: «وقت آن رسیده است که رئیس‌جمهور ترامپ، با همکاری متحدان منطقه‌ای، بار دیگر یک نیروی نظامی بازدارنده و نیرومند در برابر توسعه‌طلبی ایران مستقر کند. دولتش در اکتبر اعلام کرد که سپاه پاسداران یک سازمان تروریستی است؛ لذا باید پایگاه‌ها و سلاح‌های آن در سوریه را هدف قرار دهد.»
انتصاب گولدبرگ نشان می‌دهد که بولتون همچنان به ایران بدبین است. مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه گذشته مدعی شد: «ما تردید اندکی داریم که رهبران ایران هنوز به طور استراتژیک به دستیابی به تسلیحات هسته‌ای قابل شلیک متعهد هستند.»
گولدبرگ دیدگاه‌های بسیار نزدیکی با بولتون و سایر تندرو‌های واشنگتن دارد. به گفته مجله نشنال‌اینترست، او معتقد است که نظام ایران شبیه شوروی است. بدین معنی که ایران یک محفل جهانی فرهنگ ضدآمریکایی است و اگر فشاری شبیه به فشار دولت ریگان بر ایران وارد شود، نظام ایران قابلیت فروپاشی را دارد.
او در یک جلسه استماع کنگره سیاست تغییر رژیم در ایران را رد کرده و گفته که آمریکا باید در برابر ایران سیاستی شبیه به سیاست کاخ سفید در برابر شوروی در دوران جنگ سرد اتخاذ کند. دولت دونالد ترامپ هم، ادعا می‌کند که به طور رسمی دنبال تغییر رفتار نظام ایران است نه خود نظام. اما سابقه چهره‌های تندرو دولت ترامپ، نظیر رودی جولیانی، وکیل ترامپ، و همچنین جان بولتون، و دیگران، نشان می‌دهد که آمریکا ممکن است در پشت پرده به فکر تغییر رژیم باشد. جولیانی، به کورت میلز، خبرنگار مجله نشنال‌اینترست، گفته تغییر رفتار ایران مانند معجزه است و بسیار بعید است که ایران رفتارش را تغییر دهد. پس این امر احتمالا به معنی بازگشت سیاست تغییر رژیم است.

منبع: فرارو

خبر بعدی:

مدیرعامل سابق بانک سرمایه: اتهامات را قبول ندارم/ تحریم‌های ظالمانه را دور می‌زدیم

مدیرعامل سابق بانک سرمایه در جلسه رسیدگی به اتهامات خود و دو عضو دیگر هیات مدیره این بانک اتهامات مطروحه در کیفرخواست را رد کرد و گفت که آنها مشغول دور زدن تحریم‌های ظالمانه بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، علی بخشایش مدیرعامل سابق بانک سرمایه صبح امروز در دفاعیات خود در جلسه دادگاه در پاسخ به اظهارات رئیس دادگاه مبنی بر اتهام وی برای مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۶ فقره خیانت در امانت با اعطای ضمانت بانکی، خرید دیون و گشایش اعتبارات و در پاسخ به پرسش رئیس دادگاه مبنی بر موافقت وی با این اتهامات اظهار کرد: من متولد سال 27 در تبریز هستم و در سال 50 به استخدام بانک سپه درآمدم و از پایین‌ترین رده‌ها کار خود را شروع کرده‌ام.

وی افزود: من همچنین در هیات مدیره بانک سپه عضویت داشتم و در مقعطی معاون امور اجرایی ستاد اجرایی فرمان امام هم بوده‌ام و علت برکناری‌ام در سال 69 از هیات مدیره بانک سپه این بود که در آن مقطع تصمیم گرفته شده بود تا ارز به مردم فروخته شود و من از آنجا که با این سیاست مخالفت داشتم و نمی‌خواستم ارز به این شکل در جامعه پخش شود با این موضوع مخالفت کردم و در واقع به همین دلیل از بانک سپه کنار گذاشته شدم.

بخشایش افزود: من در تاریخ 27 اسفند 90 به عنوان نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان مدیرعامل بانک سرمایه هم منصوب شدم و از زمانی که وارد بانک شدم آقای کاظمی رئیس هیات مدیره بودند و آقای توسلی به عنوان نایب رئیس هیات مدیره فعالیت می‌کردند اما از جلسه سوم به بعد آقای شایسته نیز که عضو هیات مدیره بودند از ما جدا شدند و بانک سرمایه با سه عضو در هیات مدیره به کار خود ادامه داد اما من از 27 اسفند 90 تا 5 اسفند 92 مدیرعامل بانک بودم در حالی که در کیفرخواست به طوری عنوان شده است که گویی من تا سال 94 در سمت مدیرعاملی بانک حضور داشته‌ام.

عضو هیات مدیره بانک سرمایه تاکید کرد: من از آن تاریخ به بعد در هیات مدیره بانک باقی ماندم اما علتش این بود که بانک سرمایه پنج عضو هیات مدیره داشت و از آنجا که دو نفر از آنان جدا شده بودند اگر من هم می‌رفتم هیات مدیره بانک از رسمیت می‌افتاد و من برای آنکه بانک بتواند به کار خود ادامه بدهد باقی ماندم اما این موضوع را به دوستان تاکید کردم که تا زمانی که عضو جدیدی اضافه بکنید خواهم ماند اما این اتفاق نیفتاد.

وی با بیان اینکه ادعا که ما در بانک سرمایه تحریم‌های ظالمانه را دور می‌زدیم و یکی از بانک‌های مورد اعتماد شرکت ملی نفت در آن مقطع بودیم اظهار کرد: با آغاز تغییرات مدیریتی پیاپی در مجموعه بانک سرمایه و معطل ماندن مطالبات مردم و مشتریان بانک از سوی دیگر من نامه‌ای به آقای اندالی نوشتم و مراتب نگرانی خود را از این تغییرات اعلام کردم که متن آن نامه نیز در پیوست دفاعیاتم موجود است.

بخشایش تاکید کرد: با توجه به دلایلی که مطرح کردم متن کیفرخواست به گونه‌ای تنظیم شده که گویی من تا سال 94 مدیرعامل بانک سرمایه بودم اما لازم است که تاکید کنم که پرداخت تسهیلات نیز از سوی بانک در چهارچوب ضوابط بانک مرکزی انجام شد و همه موارد وام و اعطای تسهیلات پس از مصوبات هیات مدیره به شکل صحیحی انجام شد. کما اینکه اگر به موقع جواب مشتریان نیز داده می‌شد اساسا هیچ وقت مشکلی پیش نمی‌آمد.

متهم پرونده فساد بانکی در پاسخ به پرسش رئیس دادگاه مبنی بر اینکه چرا در اعطا و تخصیص منابع به اشخاص رعایت موارد قانونی را انجام نداده‌ایم و در عین حال به جای پاسخگویی به این موارد درباره بازگشت خسارت به بانک سخن می‌گویید اظهار کرد: من از این جهت به موضوع بازگشت خسارات به بانک سخن گفتم که در کیفرخواست اظهار شده است که خسارات وارد شده بر اثر اعطای تسهیلات به بانک باز نمی‌گردد و از سوی افراد در این زمینه استنکاف صورت می‌گیرد و به همین دلیل من به این موضوع نیز اشاره کردم و لازم است که تاکید کنم که در دو مورد از موارد تسویه انجام شده و یک مورد نیز کار تسویه در حال انجام است.

وی با اشاره به اعطای تسهیلات بانک سرمایه به گروه شرکت‌های حسین هدایتی اظهار کرد: من هیچ گونه شناخت قبلی از آقای هدایتی نداشتم و شرکت‌هایی که امروز در این کیفرخواست به صورت تقسیم بندی شده و گروه بندی شده تحت عنوان شرکت‌های آقای هدایتی مطرح می‌شوند در آن زمان به این شکل مطرح نبودند اما به طور کلی باید گفت اینکه بعد از گذشت هفت سال آقایانی که تسهیلات گرفته بودند آمادگی پرداخت بدهی‌شان به بانک را دارند نشان می‌دهد که اعتبارسنجی درستی را انجام داده بودند.

در واکنش به سخنان علی بخشایش رئیس دادگاه نیز تاکید کرد: اگر اعتبارسنجی درستی انجام شده بود شرکت‌هایی که به کارتن خواب‌ها مرتبط بوده است را چطور توجیه می‌کنید.

وی در پاسخ به سوال رئیس دادگاه اظهار کرد: من لازم است بگویم که درباره شرکت‌هایی که مربوط به کارتن خواب‌ها بوده است زمانی که عضو هیات مدیره بودم هیچ امضایی را پای قرارداد آنها نیاورده‌ام و هیچ نقشی در این مورد نداشته‌ام.

رئیس دادگاه در واکنش به ادعای متهم تاکید کرد که امضای وی پای قرارداد بانک سرمایه با این شرکت‌ها نیز موجود است.

بخشایش در ادامه با تاکید مجدد بر اینکه من پای اعطای تسهیلات به آن شرکت‌ها که مربوط به کارتن خواب‌ها بوده است را امضا نکرده‌ام اظهار کرد: در مورد آقای جهانبانی باید بگویم که شناخت قبلی از ایشان نداشتم اما کار وی نیز دور زدن تحریم‌ها در بخش دامداری بود و گویا از بانک مرکزی نیز در این زمینه ارز دریافت می‌کرد که در آن شرایط بحرانی تحریم‌ها را دور بزند و بانک سرمایه نیز از آنجا که در آن مقطع مورد اعتماد شرکت نفت بود در این موضوع حضور داشت.

عضو هیات مدیره بانک سرمایه در پاسخ به پرسش رئیس دادگاه مبنی بر اینکه بسیاری از موارد 46 فقره ابهامات شما مربوط به مسائل داخلی است و ربطی به تحریم‌ها و دور زدن آن نداشته است، اظهار کرد: من در عمرم از هیچ کس هیچ چیزی نگرفته‌ام و در مورد آقای جهانبانی هم توضیح می‌دهم که ایشان سفته‌های معتبری را پیش ما داشت که بعدا آنها گرفتند و سفته‌های ضعیف‌تری را جایگزین کردند که این دیگر تقصیر ما نبوده است. ما 20 میلیارد وام دادیم و وثیقه هم گرفتیم و آقای حاجی رضوی نیز بدهی‌اش را تسویه کرده است.

وی همچنین در پاسخ به پرسش رئیس دادگاه مبنی بر اینکه اتهام شما وصول مطالبات نیست بلکه اعطای تسهیلات است که با رعایت مقررات انجام نشده است، اظهار کرد: اگر وامی درست پرداخت نشده باشد وصول هم نمی‌شود، چرا که ممکن است دیگر نتوان کسی را که به وی وامی داده‌ایم پیدا کنیم.

رئیس دادگاه در واکنش به این سخنان متهم اظهار کرد: خیلی از موارد موجود در پرونده پرداخت نشده است و شما اساسا سیاست‌های بانک مرکزی را در اعطای تسهیلات نادیده گرفته‌اید و وام‌های کلان داده‌اید و بهتر است درباره این موضوع از خود دفاع کنید نه اینکه به چگونگی وصول مطالبات بپردازید.

بخشایش در پاسخ به سخنان رئیس دادگاه ادعا کرد: اگر اینطور باشد باید تک تک این پرونده‌ها را باز کنیم و هر کدام را توضیح دهیم اما فکر نمی‌کنم چنین وقتی در اختیار من باشد چرا که هفته گذشته در روز دوشنبه به ما احضاریه دادگاه دادند و امروز نیز ما در دادگاه حاضر شدیم. حتی در 35 روزی که در اوین بودیم نیز فضا به شکلی بود که وقتی به دادسرا رفتیم به ما گفتند که شما خائن هستید و باید به زندان بروید و هیچ کس سوال بیشتری از ما نکرد. در طول 35 روز زندان نیز کسی درباره پرونده‌ها با ما صحبتی نکرده است و من معتقدم اگر این پرونده‌ها یکی یکی بررسی شوند حتما مواردی که مراعات سیاست‌های بانک مرکزی باشد در آنها انجام شده است.

ادامه دارد

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بسته پر از هیچ SPV به جای انجام تعهدات برجامی
 • واردات دارو از زمان تحریم شدن بانک پارسیان دچار مشکل شد
 • سوریه: آمریکا مانع بازگشت آوارگان سوری است
 • وعده بانک مرکزی درباره قیمت دلار
 • لزوم ایجاد تعامل بیشتر بین دستگاه‌ها / استان مرکزی در شاخص امنیت رتبه مطلوبی در کشور دارد
 • تراز استان مرکزی در حوزه امنیت بسیار بالاست
 • استان مرکزی در شاخص امنیت رتبه مطلوبی در کشور دارد
 • دبير شوراي امنيت روسيه: تير آمريکا عليه ايران به سنگ خورده است
 • خوانساري: دو راهکار تبادل مالي ايران با دنيا در شرايط تحريم
 • دو راهکار تبادل مالی ایران با دنیا در شرایط تحریم
 • روسیه: هدف آمریکا از خروج از برجام، بی‌ثباتی اوضاع در ایران است
 • هدف آمریکا از تحریم ایران چیست؟
 • مدیرعامل سابق بانک سرمایه در دادگاه: اتهامات را قبول ندارم/ تحریم‌های ظالمانه را دور می‌زدیم
 • متهم ردیف اول: از گروه حسین هدایتی شناختی نداشتم/ خانم دستجردی گریه می‌کرد که نخ بخیه نداریم/ با هم تحریم‌ها را دور می‌زدیم
 • کنفرانس ضد ایرانی نقض قطعنامه شورای امنیت است
 • تورم‎های نجومی را دولت رقم زد یا تحریم؟
 • تقصیرِ تحریم است؟| تورم‎های نجومی را دولت رقم زد یا تحریم؟
 • ترامپ تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا است
 • َشیوه جدید بانک مرکزی برای برخورد با صادرکنندگانی که تاکنون ارز نیاورده‌اند