فرارو- رییس‌کل بانک مرکزی درباره جزئیات لایحه حذف ۴ صفر پول ملی گفت: باتوجه به عرف چند ده سال گذشته بین مردم پیشنهاد شده هر ده‌هزار ریال فعلی معادل یک تومان باشد.

رییس کل بانک مرکزی در دو یادداشت پیاپی اینستاگرامی نوشت: امروز ۱۶ دی ماه ۹۷ به‌دعوت فراکسیون ولایی مجلس در جمع نمایندگان محترم عضو فراکسیون حاضر شدم.

قبلاً جلساتی با فراکسیون‌های امید و مستقلین نیز داشتم.

در جلسه امروز سیاست‌های پولی و ارزی کشور را تشریح و به سؤالات نمایندگان محترم به‌تفصیل پاسخ دادم.

در این جلسه برنامه‌های بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار ارز و حرکت تعادلی نرخ ارز و نیز کنترل شتاب تورم را تشریح کردم و توضیح دادم که با شروع کانال‌های جدید مالی کشور‌هایی که مجوز واردات نفت گرفته‌اند، روند تأمین ارز ازطریق سامانه نیما طی چند روز اخیر افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

طی جلساتی که با مسئولین محترم اتاق بازرگانی و صادرکنندگان محترم داشتیم عرضه ارز صادرکنندگان در صرافی‌ها و نیز سامانه نیما بسط خواهد یافت. این خبر را هم اعلام کردم که لایحه حذف ۴صفر پول ملی را به دولت ارائه کرده‌ام و با توجه به عرف چند ده سال گذشته بین مردم پیشنهاد شده هر ده‌هزار ریال فعلی معادل یک تومان و هر تومان معادل یکصدریال جدید باشد.

امیدوارم با تصویب دولت و تأیید مجلس محترم اقدامات اجرایی آن را آغاز کنیم.

وی در دومین پست خود در صفحه شخصی اش توضیح داد:

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص لایحه پیشنهادی حذف ۴ صفر از پول ملی تاکید کرد: لازمه اجرایی شدن این طرح تصویب دولت و تایید مجلس است که امیدوارم تحقق یابد.

وی همچنین درباره فرایند زمانی اجرای این طرح گفت: یک فرایند زمان بر به لحاظ حقوقی و فنی دارد و بر مبنای برآورد کارشناسان ما اجرای آن نزدیک دو سال طول می‌کشد.

همتی البته تصریح کرده که این اقدام در کنار سایر اقدامات اساسی بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی و بکارگیری ابزار‌های نوین سیاست‌های پولی و شیوه‌های جدید و کارآمد نظارت بر بانک‌ها خواهد بود و عملیاتی شدن آن عملاً متأخر بر اصلاحات بانکی خواهد بود.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره ساز و کار ورود اسکناس‌های جدید به جامعه و حذف اسکناس‌های قدیمی نیز گفت: بعد از قانونی شدن، پول‌های جدید به تدریج و با جایگزینی آن‌ها با اسکناس‌های فرسوده قبلی وارد چرخه می‌شوند و هزینه آن قابل مقایسه با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس‌های فعلی نخواهد بود.

به گفته همتی، اصلاح نرخ برابری پول ملی از طریق حذف صفر‌ها وجهه پول ملی را در صحنه بین المللی ارتقا می‌بخشد و اقدامی است که در بسیاری از کشور‌ها در کنار سایر اقدامات، سرآغازی برای اصلاحات جدی اقتصادی است.

منبع: فرارو

خبر بعدی:

یک کارشناس اقتصادی: حذف صفرها از پول، نیازمند استدلال محکم و مستدل است

مهدی بشارتده سلوطی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر با جمع بندی نظرات اساتید و نخبگان اقتصادی کشور می‌توان نتیجه گرفت که استدلال محکم، مستدل و منطقی پشت حذف صفرها از واحد پولی ملی کشور و تبدیل ریال به تومان دیده نمی‌شود و حذف صفرها هیچ تاثیری در ارزش پول ملی، بهبود وضعیت و روند تولید، اشتغال، چرخه عرضه و تقاضا، رشد نقدینگی، افزایش پایه پولی و نرخ تورم نخواهد داشت.

وی با مرور سابقه و پیشینه این طرح تصریح کرد: باید قبول کنیم که حذف صفرها از پول ملی متکی به استقبال کارشناسان، افکار و اقبال عمومی و توجیه رسانه‌ای هم نیست و هر بار که این سناریو توسط سیاست‌گذاران برجسته شده است با مقبولیت و پذیرش افکار عمومی روبه رو نشده و یقینا می‌توان گفت کمترین تحلیل تکنیکال در میان اقتصاددانان و کارشناسان اهل فن پشت پرده این طرح وجود دارد.

اقدامات نمایشی به جای انجام وظایف اساسی

این کارشناس اقتصادی با ابراز تاسف از اقدامات نمایشی سیاست‌گذاران کشور در شرایط کنونی جامعه، خاطرنشان کرد: هم اکنون که ایران در میان فلج کننده‌ترین جنگ اقتصادی قرار داشته و بحران بر پیکره اقتصاد ملی همچون سونامی هجوم آورده است مسئولان به دنبال طرح‌های غیرضروری بوده و سعی دارند با ارائه نمایش خدمت بر وظایف اصلی خود سرپوش بگذارند.

وی با ابراز این عقیده که کشور در تامین مواد غذایی و دارویی هم چالش‌های جدی پیش رو دارد، رفتار مسئولان را مورد نقد قراد داد و افزود: به جای این‌که اصلاح نظام بانکی، سیاست پولی، مالی و نگارش و ابلاغ آیین نامه‌های قانون مبارزه با پولشویی در دستور کار قرار گیرد، فرصت استثنایی و تلاش مجموعه بانک مرکزی معطوف و مصروف هیاهوی حذف چهار صفر از پول ملی می‌شود.

حذف صفر اقدامی سطحی و غیرضرور

استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران کاهش صفرهای پولی ملی را یک اقدام در پوسته ظاهری کالبد اقتصاد دانست و گفت: این تصمیم یک اقدام ساختاری و جوهری نافذ نبوده آن هم در شرایطی که امروز چالش اصلی اقتصاد ملی کشور متوجه تولید، اشتغال، نرخ سود، مناسبات و ارتباطات و فعل و انفعالات با سیستم بانکی بین المللی است.

بشارتده با بیان این‌که بانک مرکزی باید زمان را به حل و فصل امور مهم‌تری اختصاص دهد، تاکید کرد: اکنون اقتصاد ملی در برخورد با تکانه‌های سهمگین گرفتار شده و سیستم حسابداری بانک‌های کشور متناسب و متناسب با تغییر و تحولات بانکداری در کشورهای توسعه یافته جهان متحول نشده‌اند، بنابراین افزایش سرمایه بانک‌ها دراین بازه ارجحیت بیشتری نسبت به کاهش صفرها دارد.

وظیفه فعلی بانک مرکزی تمرکز بر روی FATF است

این کارشناس وظیفه فعلی بانک مرکزی را تمرکز بر روی FATF عنوان و خاطرنشان کرد: با وجود این‌که ایران، قانون مبارزه با پولشویی را تصویب کرده است، اما تاکنون این قانون در ریل اجرایی قرار نگرفته و صرف‌نظر از مشکلات آن، ایران وجاهت و عزت بین المللی مناسبی به دلیل قرار گیری در لیست سیاه FATF ندارد، بنابراین اکنون بانک مرکزی بهتر است با تعجیل و شتاب بیشتری ساز و کارهای اجرای این قانون را تهیه و تدوین کند.

بشارتده توجه، پایش، پردازش و شفاف‌سازی طرح‌هایی این چنین از طریق مطبوعات، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را خواستار شد و تصریح کرد: این رفتار رسانه‌ها با معرفی درست طرح و بیان مزایا و معایب آن سبب خواهد شد تا سیاست گذاران کشور از فرصت، مجال و انرژی گذاشتن بر روی سناریوهای ویترین ساز منصرف شده و قابلیت، ظرفیت، پتانسیل و توان آنها مصروف چالش‌های اورژانسی اقتصاد ملی شود.

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۶۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دلیل مخالفت رئیس کل بانک مرکزی با واردات برخی خودرو‌ها چیست؟ آیا ارز مورد استفاده از محل پولشویی و جرائم سازمان یافته است؟ خودرو‌های بیش از ۴۰ هزار دلار متعلق به کدام آقازاده است؟ تفکر احمدی نژادی در وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • دلیل مخالفت رئیس کل بانک مرکزی با واردات برخی خودرو‌ها چیست؟ آیا ارز مورد استفاده از محل پولشویی و جرائم سازمان یافته است؟ خودرو‌های بیش از ۴۰ هزار دلار متعلق به کدام آقازاده است؟ تفکر احمدی نژادی در وزارت صنعت معدن تجارت
 • پرونده تغییر واحد پول ملی روی میز ۳۶۰ درجه
 • تغییر واحد پول ملی سوژه «۳۶۰ درجه» شد
 • معرفی واحد جدید پول ایران در تلویزیون
 • همتی: بانک مرکزی نیازهای ارزی مردم و فعالان اقتصادی را با قدرت تأمین می‌کند
 • همتی: بانک‌مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تامین می‎کند
 • همتی: بانک مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تأمین می‎کند
 • همتی: بانک مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تأمین می‎کند/حواله‏‎های ارزی گسترش یافت
 • همتی: بانک مرکزی نیازهای مردم و فعالان اقتصادی را تامین می کند
 • تصمیم ارزی جدید بانک مرکزی
 • همتی:باید دنبال احیای اعتماد مردم به بانک مرکزی و ثبات بازار پول و ارز باشیم
 • باید دنبال احیای اعتماد مردم به بانک مرکزی و ثبات بازار پول و ارز باشیم
 • همتی: باید اعتماد مردم به بانک مرکزی را احیا کنیم
 • حذف ۴ صفر از پول ملی هزینه‌های زیادی دارد/ دولت حذف ۴ صفر را در پول‌های جدید عملیاتی کرده است
 • بودجه نئولیبرالی؛ فقیرسازی مردم و فربه‌تر کردن رانت‌خوارها/ میلیاردها دلار به حساب دوستان و رفقای درون قدرت واریز شد/تلاش دولت نجات بانک‌های غیرمسئول از جیب مردم است
 • حذف چهار صفر به تقویت پول ملی و کاهش تورم می انجامد
 • حذف چهار صفر از پول ملی احتمال افزایش تورم را در پی دارد
 • حذف چهار صفر، پول ملی را تقویت می کند