به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت دفاع سوئیس اعلام کرد: پنج هزار نیروی ارتش این کشور تامین امنیت مجمع جهانی اقتصاد را در داووس بر عهده دارند.

بخشی از نیرو‌های ارتش در داووس و بخشی دیگر برای حفظ موسسات و زیرساخت‌ها در خارج از داووس به سر می‌برند.

وزارت دفاع سوئیس اعلام کرده است که سامانه ناوگان هوایی سوئیس از یازدهم تا شانزدهم ژانویه (۲۱ تا ۲۶ دی) با محدودیت‌هایی روبرو خواهد شد.

مطبوعات سوئیس همچنین امروز نوشتند، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که قرار بود در داووس حضور داشته باشد به علت مشغله کاری در این مجمع جهانی شرکت نمی‌کند.

روز گذشته (پنجشنبه) نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت به علت تعطیلی دولتش در داووس حضور نخواهد یافت و سفرش را لغو کرد.

اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد (world economic forum) با حضور رهبران سیاسی و نخبگان اقتصادی و تجاری کشور‌های مختلف جهان برگزار می‌شود و تحت تاثیر نام محل برگزاری به نام اجلاس داووس (Davos) مشهور شده است.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آمادگی ۱۰۰ درصدی مجموعه نظارت بر انتخابات مجلس در لرستان

به گزارش خبرنگار مهر، تیمور سپهوند ظهر امروز پنجشنبه در نشست با خبرنگاران با اشاره به جایگاه و اهمیت شورای نگهبان در نظام اسلامی، اظهار داشت: شورای نگهبان در طول ۴۰ سال گذشته نقش مهمی در حفظ اسلامیت و جمهوریت نظام داشته است که همین حفاظت از جمهوریت و اسلامیت نظام باعث اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران در جهان شده است.

حفاظت شورای نگهبان از جمهوریت و اسلامیت نظام باعث اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران در جهان شده است

وی با بیان اینکه اگر شورای نگهبان در قانون اساسی ایران پیش بینی نمی‌شد قطعاً نظام اسلامی ما الان در حد یک پوسته‌ای به نام اسلام برخوردار بود، اما به برکت قانون اساسی و وجود شورای نگهبان به عنوان یک نهاد نظارتی امروز نظام ما مقتدرانه در سطح دنیا از نظام‌هایی است که مصداق واقعی برای معرفی اسلام ناب محمدی است، تصریح کرد: جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی بسیار مهم دیده شده و تقریباً ۱۰ اصل قانون اساسی به وظایف شورای نگهبان اشاره دارد.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان با تاکید بر اینکه اولین اصلی که در قانون اساسی برای شورای نگهبان وظیفه و مسئولیت تعریف کرده اصل چهارم قانون اساسی است، در این اصل تصریح شده که همه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی و… باید بر اساس موازین اسلامی باشد، افزود: همچنین به صراحت آمده است که تشخیص این امر نیز بر عهده فقهای شورای نگهبان است. لذا جایگاه و وظیفه بسیار بالایی در قانون اساسی برای مسئله قانون گذاری و انطباق آن با شرع مقدس اسلام بر عهده شورای نگهبان گذاشته است.

موفقیت شورای نگهبان در پاسداری از احکام اسلام

سپهوند با اشاره به ترکیب شورای نگهبان، گفت: در اصل ۹۱ قانون اساسی آمده است که به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با آن ها شورایی به نام شورای نگهبان تشکیل شده که دارای ترکیب ۶ نفر از فقهای عادل و آگاه به مقتضیات زمان و مسائل روز با انتخاب مقام رهبری و ۶ نفر حقوق دان در رشته های مختلف حقوقی از میان حقوقدانان مسلمانی که به وسیله رئیس قوه قضائیه انتخاب و به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می‌شود و با رأی مجلس تعیین می‌شوند.

وی یادآور شد: شورای نگهبان برای پاسداری از احکام اسلام و انطباق قوانین مجلس، با این ترکیب اظهار نظر می کند و تاکنون هم موفقیت های قابل توجهی داشته است.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش مجلس در نظام اسلامی، اظهار داشت: امام (ره) فرمود مجلس در رأس امور است؛ در قانون اساسی هم مجلس به عنوان یکی از ارکان مهم نظام اسلامی تلقی می‌شود.

سپهوند تصریح کرد: در اصل ۹۳ قانون اساسی آمده است که مجلس شورای اسلامی با آنکه رکنی از ارکان نظام و در رأس امور است اما بدون وجود شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد. فقط در دو مورد مجلس احتیاجی به شورای نگهبان ندارد. یکی تعیین و انتخاب ۶ حقوقدان و دوم اعتبارنامه نمایندگان مجلس.

وی با بیان اینکه در اصل ۹۴ قانون اساسی تصریح شده که همه مصوبات مجلس باید به شورای نگهبان فرستاده شود و شورای نگهبان موظف است آن را ظرف ۱۰ روز مورد بررسی قرار دهد و اعلام نظر کند، اگر هم تصویب نشود مصوبه به مجلس برمی گردد و باید اصلاح شود و سپس مجدداً به شورای نگهبان ارسال شود، خاطرنشان کرد: در اصل ۹۶ قانون اساسی تصریح شده که تشخیص عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با احکام اسلام با اکثریت فقهای شورای نگهبان است، تطبیق مقررات مجلس با احکام اسلامی به عهده فقهای شورای نگهبان است اما تشخیص مصوبات و قوانین مجلس با قانون اساسی به عهده هم فقها و هم حقوقدانان شورای نگهبان است.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان ادامه داد: بر اساس اصل ۹۷ قانون اساسی، اعضای شورای نگهبان به منظور تسریع در کار می توانند هنگام مذاکره درباره لایحه یا طرح قانونی در مجلس حاضر شوند، در ادامه این اصل آمده است که وقتی طرح یا لایحه ای فوریت داشته باشد اعضای شورای نگهبان باید در مجلس حاضر شوند.

سپهوند افزود: وظیفه دیگری که به عهده شورای نگهبان است و در اصل ۹۸ به آن اشاره شده تفسیر قانون است، دو دسته از قوانین را داریم، یکی قانون اساسی و یکی قوانین مجلس شورای اسلامی، تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اصل ۹۹ قانون اساسی که بیشتر شبکه‌های استانی با آن در ارتباط هستند، این بوده که شورای نگهبان نظارت بر انتخابات خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و انتخاباتی که به صورت رفراندوم برگزار می‌شود را برعهده دارد، اظهار داشت: نظارت شورای نگهبان یک اعضای مشخصی دارد و برای این کار هیئت‌های نظارتی در استان‌ها و شهرستان‌ها انتخاب و شبکه ناظرین را در سطح شهرستان‌ها، شهرها، روستاها و دهستان‌ها سازماندهی و انتخاب کرده که به عنوان نمایندگان شورای نگهبان انتخابات را نظارت می‌کنند.

نظارت استصوابی در همه مراحل و کلیه امور مربوط به انتخابات جاری است

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان گفت: یک نظارت استطلاعی داریم یعنی اینکه ناظران فقط اطلاعات می‌گیرند و به مقامات بالا منتقل می‌کنند، نظارتی که در اصل ۹۹ آمده نظارت استصوابی است، در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در ماده ۳ قانونی که تصویب شده نظارت استصوابی تشریح شده است، این نظارت در همه مراحل و کلیه امور مربوط به انتخابات جاری است.

سپهوند با بیان اینکه ناظر ما در یک شعبه اخذ رأی اگر ببیند تخلفی صورت می‌گیرد و فرآیند انتخابات از مرحله قانونی خارج می‌شود همانجا جلوگیری می‌کند، ناظر ما می‌تواند به صورت آنی از هرگونه حرکت غیر قانونی جلوگیری کند و مانع تخلفات شود، تصریح کرد: این وظایف ویژه ای که به عهده شورای نگهبان گذاشته شده در طول ۴۰ سال گذشته با موفقیت انجام شده و به حمدلله روند کار به صورت قانونی در حال انجام است. امیدواریم این موفقیت شورای نگهبان در انجام وظایف با قوت و اقتدار ادامه یابد.

انتخابات آتی مجلس را بر پایه قانون قدیم برگزار می‌کنیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه قانون انتخابات یک قانون ناقص است و در همه جوانب کار و یا سایر امورات برگزاری انتخابات توسط هیئت‌های اجرایی و نظارت دچار نقص است، گفت: در سال ۹۴ که حجم زیادی از داوطلبان برای ورود به عرصه انتخابات برای مجلس دهم ثبت نام کردند و شامل ۱۲ هزار نفر بودند، در قانون آمده که بیست روز شورای نگهبان فرصت دارد راجع به داوطلبین انتخابات بررسی و اظهار نظر کند؛ تصور کنید ۱۲ هزار نفر داوطلب و شورای نگهبان با حجم نیروی کم اظهار نظر کند، واقعاً سخت است.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان با بیان اینکه در یک جلسه ای آیت الله جنتی خدمت رهبر انقلاب عرض کردند که قانون ناقص است و مشکلاتی دارد، حضرت آقا به استناد گزارشات شورای نگهبان و هیئت اجرایی در سال ۹۵ برای اصلاح قانون انتخابات دستورالعمل و منشوری را به سران قوا اعلام کردند که قانون جامع انتخابات باید تدوین شود تا در صحنه عمل با مشکل مواجه نشویم، تصریح کرد: اما این منشوری که دستور دادند یا به جهت مشغله کاری و حجم کارها یا دلایل دیگر انجام نشد، در نهایت مجلس طرحی را خودش تحت عنوان اصلاح قانون انتخابات مهیا کردند و بحث استانی بودن انتخابات را لحاظ کردند اما شورای نگهبان پس از بررسی اعلام کرد که معایب زیادی دارد و منعکس کردند به مجلس، مجلس اصلاحات را انجام نداد و فعلاً این طرح در مجلس باقی مانده است.

سپهوند ادامه داد: لایحه جامع انتخابات از طرف دولت نیز وارد مجلس شد، طرحی که مجلس تصویب کرد و لایحه دولت فعلاً در مجلس باقی مانده است، خیلی از امورات منوط به قانون جدید بود، اما به دلیل مسکوت ماندن سرنوشت این طرح و لایحه انتخابات آتی را بر پایه قانون قدیم برگزار می‌کنیم و خود را تطبیق دهیم و بر پایه آن انجام دهیم.

مجموعه نظارتی ما در شهرستان‌ها، بخش‌ها و استان آمادگی ۱۰۰ درصدی دارند

وی با بیان اینکه برپایه قانون قدیم همه کارها تنظیم شده است، مجموعه نظارتی ما در شهرستان‌ها، بخش‌ها و استان آمادگی ۱۰۰ درصدی دارند، تصریح کرد: تبلیغات برخی داوطلبین در فضای مجازی و یا فضای حقیقی که خیلی هم مشاهده می‌شود، مسئله تبلیغات زودهنگام تلقی می‌شود و یک نوع تخلف است. ما تا انتخابات آینده خیلی وقت داریم و مسئولین ما باید مشغول وظایف خود باشند و اگر وقت و مشغله ذهنی آنها متوجه این فضا شود بخشی از کارهای مردم زمین می‌ماند.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان خاطرنشان کرد: به همه داوطلبانی که می خواهند وارد این عرصه انتخابات شوند و قابل تقدیر است اعلام می‌کنیم که تبلیغات باید در موعد قانونی خود باشد، سفارش می‌کنم تبلیغات و حرکات غیرقانونی انجام ندهند. البته خیلی از افراد هم مقید به مسئله هستند که قابل تقدیر است.

طعاً موارد تبلیغات زودهنگام در رسیدگی به صلاحیت و سوابق داوطلبان لحاظ می‌شود

سپهوند با اشاره به اینکه تبلیغات زودهنگام یک کار غیرقانونی است، داوطلبی که خود را ملتزم به قانون نداند نمی‌تواند صلاحیت این را داشته باشد که بر کرسی قانون بنشیند و برای مردم قانون تدوین کند، گفت: قطعاً موارد تبلیغات زودهنگام در رسیدگی به صلاحیت و سوابق داوطلبان لحاظ می‌شود، امیدواریم داوطلبان با التزام با قانون از این اقدامات پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه برای انتخابات مجلس ۱۲ هزار نیرو را در شبکه فعال ناظرین خود داریم، از این تعداد ۱۰ هزار نیرو به کارگیری می‌شود و دو هزار نیرو به عنوان ناظران ذخیره مورد استفاده قرار می‌گیرد، تصریح کرد: باتوجه به اینکه قانون انتخابات ما قانون قدیم است، در ادوار گذشته آموزش های مفصلی برای ناظرین خود داشته‌ایم و ضرورتی نمی‌بینیم دوستان را برای آموزش بیاوریم، اما به جهت بازنگری این موارد قانونی از مهرماه به آموزش‌های مفصل خود مجدداً خواهیم پرداخت.

برای انتخابات مجلس ۱۲ هزار نیرو را در شبکه فعال ناظرین خود داریم

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان یادآور شد: در جهت تقویت روحی و انگیزه ناظران و حفظ و نگه داشت آنها برای انتخابات ۹۸ برنامه های مختلف ناظرنهاد به صورت هفتگی و ماهانه، برنامه‌های مجازی و… در نظر گرفته‌ایم.

سپهوند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه هر نهادی که از یک جایگاه حساس و با اهمیت برخوردار شود، دشمنان خارجی و داخلی به دنبال تخریب و تضعیف آن برمی آیند، گفت: شورای نگهبان مورد هجمه دشمنان متعددی از خارج و داخل بوده و هست اما شورای نگهبان هیچگاه تحت تأثیر جوسازی‌ها و تخریب‌ها قرار نمی‌گیرد و وظیفه خود را بدون جانبداری انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه شبکه ناظرین ما از همه اقشار جامعه است، تصریح کرد: اصل بر این است چنانچه مسئولین شورای نگهبان متوجه حرکت ناصوابی از برخی اعضا شوند بلافاصله کمیته جذب و ارزیابی ناظرین ما تشکیل جلسه می‌دهد و نسبت به آن افراد تجدید نظر می کند.

اصل ما رعایت قانون و انجام وظیفه قانونی خودمان است

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان با تاکید بر اینکه اصل ما رعایت قانون و انجام وظیفه قانونی خودمان است، افزود: ذره ای اجازه تخلف نمی دهیم.

سپهوند با اشاره به اینکه دو مجموعه انتخابات را برگزار می کنند، یک مجموعه وزارت کشور است که فرمانداران و بخشداران مسئولین برگزاری هستند، رهبری هم در سخنان مختلفی فرموده اند که ما به این مسئولین باید اعتماد داشته باشیم، مگر اینکه کسی تخلفش محرز شود، اظهار داشت: همه امکانات اعم از نیروی انسانی، تعرفه‌ها، امکانات فیزیکی و… در اختیار مجموعه وزارت کشور و عوامل اجرایی انتخابات است، به عنوان مسئولین نظام مورد اعتماد هستند و نباید آنها را زیر سوال ببریم بدون اینکه سند و مدرکی داشته باشیم.

تاکنون هیچ‌گونه مدرک مستندی نداریم که شخصی بخواهد چینش کند برای انتخابات و برای بروز و ظهور خودش

وی با بیان اینکه بخش دوم نظارت شورای نگهبان است، که بر عملکرد این مجریان نظارت دارد، ما به عنوان ناظر شورای نگهبان بر عملکرد مجموعه اجرایی نظارت داریم، تصریح کرد: اگر کسی بدون اینکه مدرک و مستندی در اختیار داشته باشد و بخواهد مجموعه‌ای را مورد تهمت قرار دهد، تشویش اذهان عمومی کرده که یک حرکت ناصواب است و نتیجه اش تضعیف نظام اسلامی می‌شود.

مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات لرستان خاطرنشان کرد: اگر کسی از تخلفات مستندی دارند جلساتی در نظر گرفته شده و مسئولین متولی هستند که بایستی ارائه شود تا رسیدگی شود، تاکنون هیچ‌گونه مدرک مستندی نداریم که شخصی بخواهد چینش کند برای انتخابات و برای بروز و ظهور خودش، اگر کسانی چنین مدرکی دارند شورای نگهبان آمادگی پذیرش دارد.

کد خبر 4670024

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: اتحادیه اروپا اقتصاد جهان

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امنیت آب‌های جنوبی ایران، زیر پرچم فاتح ایرانی
 • چرا تنگه هرمز برای همه کشورها مهم است؟
 • تلاش شورای نگهبان برای ارتقای نظام اسلامی در کشور/ ‌امنیت خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است/ از نیروی انتظامی و دستگاه قضا جانانه دفاع خواهیم کرد
 • پیام روشن اجلاس عدم تعهد در برابر سیاست‌های آمریکا
 • روایت رهامی از دیدار برخی اصلاح‌طلبان با رهبر معظم انقلاب
 • رهامی:با مشاوران رهبری ارتباط داریم/فراکسیون امید اهل مشورت نیست
 • رهامی:با مشاوران رهبری ارتباط داریم/اصلاح‌طلبان از انتخابات کنار نمی‌روند
 • زمان ثبت‌نام ‌نامزدهای انتخابات فدراسیون‌ والیبال مشخص شد
 • برگزاری دومین اجلاس کمیسیون عالی مرزی ایران و پاکستان
 • برگزاری مجمع هیات شنا خراسان رضوی
 • خدمات بیمارستان‌های ارتش باید در شأن خانواده‌های کارکنان باشد
 • اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی علوم پزشکی ۳۰ تیر برگزار می‌شود
 • انیمیشن شیرین و فرهاد از گلستان به جشنواره بین‌المللی جعبه سیاه سوئیس راه یافت
 • استقرار 2 هزار نظامی جدید آمریکا در مرز مکزیک
 • آیا دومین وزیر دفاع زن می‌تواند ارتش نابسامان آلمان را سرو سامانی دهد؟
 • دیدار فرمانده ارتش از پدافند هوایی شمال غرب کشور
 • فرمانده ارتش از پدافند هوایی شمال غرب کشور بازدید کرد
 • هدر رفت نیروی انسانی کشور را تهدید می‌کند
 • جدیدترین جزئیات از ۲۰ طرح تغییر ساختاری در نیروی زمینی ارتش