سخنگوی صنعت برق ایران گفت: اگر حدود ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ مگاوات را اندازه خاموشی ها در پیک ۹۷ لحاظ کنیم و ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ مگاوات افزایش بار را برای سال آینده درنظر بگیریم، مفهوم این است که با احتساب رزرو، باید به میزان ۹۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ مگاوات برنامه ریزی کنیم. ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۲ اقتصادی نفت و انرژی نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، خاموشی‌های تابستان سال 97 که در پی افزایش افسارگسیخته مصرف و پیشی گرفتن تقاضای مصرف برق از سقف عملی تولید رخ داد، مشکلات متعددی را برای مردم چه در بخش خانگی و چه در بخش تجاری و صنعت به وجود آورد.

«محمودرضا حقی فام» معاون هماهنگی توزیع شرکت مادرتخصصی توانیر و سخنگوی صنعت برق ایران با حضور در خبرگزاری تسنیم، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این خبرگزاری در خصوص شرایط پیش آمده در تابستان سال 97 که منجر به بروز خاموشی‌های متعدد در دو ماه تیر و مرداد شد و همچنین برنامه‌های مجموعه صنعت برق کشور برای جلوگیری از تکرار این خاموشی‌ها در تابستان 98 پاسخگوی سوالات خبرنگار خبرگزاری تسنیم بود. مشروح این گفت‌وگو در ادامه آمده است.

تسنیم: در خصوص خاموشی‌های تابستان 97 بفرمائید. چه اتفاقی افتاد؟ آیا مجموعه وزارت نیرو غافل‌گیر شد یا برای مدیران مسئول صنعت برق کشور قابل پیش‌بینی بود که با کمبود برق و خاموشی‌ها مواجه می‌شویم؟

حقی فام: در ابتدای تابستان سال جاری گزارشی را منتشر کرده بودیم که احتمالا با افزایش شدید مصرف مواجه می شویم و با توجه به اینکه کاهش میزان تولید برق در نیروگاه های برق آبی هم قابل پیش بینی بود و از طرفی دیگر اتفاقاتی که در ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی ما رخ می داد، به هر حال برخی نیروگاه‌های حرارتی ما سن بسیار بالایی دارند که امکان از مدار خارج شدن این نیروگاه‌ها هم بود که بعضا در تابستان نیز این اتفاقات رخ می‌داد، بنابراین شرایط را تا حدودی با توجه به تمامی این مسائل پیش‌بینی کرده بودیم؛ اما علی‌رغم اینکه پیش‌بینی کرده بودیم، انتظار داشتیم که شاید مصرف برق کنترل شود و اگر مصرف کنترل می‌شد می توانستیم شرایط را به صورت سر به سر مدیریت کرده و بدون بروز این خاموشی هایی که شاهد بودیم از تابستان عبور کنیم.

اتفاقی که افتاد این بود که یک موج گرمای بسیار شدیدی در یک بازه زمانی در کشور حاکم شد. اگر شمال و جنوب کشور همزمان گرم نشود، افزایش بار سراسری را به دنبال نخواهد داشت. مثلا در سال گذشته اینگونه اتفاق افتاد و در طی دو سه سال اخیر نیز این شانس را آورده بودیم که شمال و جنوب کشور همزمان با گرمای شدید مواجه نشوند؛ اما امسال هم با کمبود منابع آبی مواجه شدیم و هم شدت مصرف در مجموع زیاد بود و هم اینکه گرمایی که در چند هفته در کشور حاکم شد به صورت همه گیر در سطح کشور بود، به طوری که هم در شمال و هم در جنوب کشور با استقرار هوای گرم، با شدت مصرف برق و افزایش بار شبکه مواجه شدیم. این همزمانی استقرار هوای گرم در شمال و جنوب کشور موجب افزایش بار سراسری شبکه برق شد. این همزمانی علاوه بر روز، حتی از نظر ساعت نیز رخ داد و موجب شد تا در روزهای اول تا اندازه 2000 تا 2500 مگاوات با کمبود تولید برق نسبت به نیاز مصرف مواجه شویم.

خاموشی‌ها را پیش‌بینی کرده بودیم اما امیدوار بودیم شرایط آب‌وهوایی به گونه‌ای دیگر رقم بخورد

 

این 2000 تا 2500 مگاوات کسری برق طبیعتا باعث بروز خاموشی های گسترده در کشور می شد که ما تلاش کردیم با استفاده از تمامی پتانسیل های مدیریت مصرف، شرایط را کنترل کنیم. در این خصوص از تمامی پتانسیل‌های مدیریت مصرف به‌خصوص صنایع بهره گرفتیم اما کفایت نکرد و مجبور شدیم به سمت روش هایی برویم که روش‌های اضطراری مثل تغییر ساعات اداری و امثالهم بود تا حدی که به مجموعه های دولتی فشارهای حداکثری را وارد کردیم ولی باز با توجه به این افزایش بار، علی رغم تمامی تلاش ها در مدیریت مصرف، کنترل بار مشترکان دولتی و غیره، بخشی از خاموشی‌ها هم به مردم تحمیل شد.

در مجموع در جواب این سوال باید بگویم که ما تا حدودی پیش بینی شرایط را داشتیم اما امیدوار بودیم شرایط آب و هوایی به گونه‌ای رقم بخورد که شاهد بروز گرمای همزمان هوا در بخش های مختلف کشور و به تبع آن افزایش بار سراسری شبکه نباشیم که این مسئله عملا برعکس رخ داد و با بروز گرمای همه‌گیر و طولانی مدت، شرایط سخت شد. با این وجود با تمهیداتی که صنعت برق در حوزه های مختلف داشت و کمکی که مردم در بخش های مختلف کردند ما این میزان خاموشی را در حداقل زمان توانستیم برطرف کنیم.

* خاموشی طبیعتا جزو برنامه‌های مدیریت مصرف ما نبود

تسنیم: ظرفیت عملی تولید برق ما در ساعات پیک تابستان امسال 52 هزار و 800 مگاوات بود و مقدار پیکی که با وجود تمامی تلاش‌ها و مدیریت‌های مختلف بروز کرد، 57 هزار مگاوات بود. اگر مدیریت‌ها اعمال نمی‌شد و مردم به صورت آزاد به مصرف برق می‌پرداختند، پیک به چقدر می‌رسید؟

حقی فام: ما طبق آخرین آماری که داریم، چیزی در حدود 900 مگاوات در بخش بار صنایع عمده توانستیم مدیریت انجام دهیم و چیزی نزدیک به 4200 مگاوات در مجموعه توزیع و فوق توزیع، که این دو شامل اکثر برنامه‌های ما از قبیل خانگی، تجاری و ... بود. اگر این حداقل 5000 مگاوات به میزان مصرف در زمان پیک تابستان اضافه می شد، در واقع مفهوم آن این بود که ما باید به آن 57 هزار مگاوات پیک مصرف رخ داده، چیزی در حدود 5000 مگاوات که در بخش مدیریت مصرف کم شد را اضافه می کردیم و نزدیک به 62 هزار مگاوات ثبت پیک مصرف را شاهد بودیم.

به عبارتی اگر ما برنامه های مدیریت مصرف را اجرا نمی کردیم، نیاز ما در شبکه سراسری به 61 هزار مگاوات تا 62 هزار مگاوات افزایش پیدا می کرد. ما عملا این مقدار را با مدیریت مصرف به میزان 5000 مگاوات کاهش دادیم. البته این میزان مدیریت مصرف به هیچ وجه به معنای اعمال خاموشی نبود، بلکه با کنترل بار شبکه، در جهت کاهش بروز خاموشی ها اقدام کردیم.

در بهترین وضعیت توانستیم چیزی در حدود 52 هزار و 800 مگاوات تا 53 هزار مگاوات تولید کنیم و اختلاف آن با میزان مصرف ثبت شده در زمان پیک، به عنوان خاموشی اجباری به صنایع و امثالهم تحمیل شد. این میزان خاموشی طبیعتا جزو برنامه‌های مدیریت مصرف ما نبود. خاموشی هایی بود که ما حتما بایستی جلوی بروز آنرا بگیریم اما در خصوص مدیریت مصرف، چون برنامه های تشویق محور اختیاری بود، علاقه‌مندیم تا آنرا توسعه دهیم و هرآنچه بتوانیم از برنامه های مدیریت مصرف برای پیک سایی استفاده می کنیم.

* پیش بینی افزایش 3000 تا 3500 مگاوات رشد مصرف برق در تابستان 98

تسنیم: پیش بینی برای نیاز مصرف تابستان سال آینده چقدر است؟

حقی فام: تقریبا در سالهای مختلف، به ویژه در 10 سال اخیر، ما سالانه به طور متوسط 5 درصد افزایش مصرف برق را داشتیم. البته سال قبل این میزان رشد مصرف کمتر از 5 درصد بود، به خاطر اینکه عملا ما کنترل‌های خیلی سختگیرانه‌ای را انجام دادیم. اگر 5 درصد را به عنوان میزان رشد متوسط سالانه مصرف برق کشور لحاظ کنیم و میزان پیک تابستان سال جاری را 57 هزار مگاوات در نظر بگیریم، انتظارمان این است که 3000 تا 3500 مگاوات افزایش مصرف را در زمان پیک داشته باشیم و نیاز مصرف برق ما در زمان پیک تابستان 98 به حدود 60 هزار مگاوات تا 61 هزار مگاوات برسد. معنی آن این است که اگر این اتفاق بیفتد و آن کمبود نیروی تولیدی که به ازای آن خاموشی دادیم را در نظر بگیریم، این گپ و فاصله را باید با به مدار آوردن نیروگاه های جدید و یا اعمال برنامه های جدید مدیریت مصرف علاوه بر برنامه های قبلی مدیریت مصرف پوشش دهیم.

تسنیم: خاموشی های امسال چقدر بود؟

حقی فام: چیزی در حدود 3000 مگاوات تا 4000 مگاوات در برخی روزها خاموشی داشتیم، البته برخی روزها هم این مقدار بیشتر بود. مثلا در روزهایی حتی تا 5000 مگاوات هم خاموشی داشتیم. خاموشی ها فقط از دیدگاه تولید نبود. گاهی از نظر تولید مشکلی نداشتیم، اما خاموشی هایی به خاطر مشکل شبکه داشتیم. اگر 5000 تا 5500 مگاوات را در بخش میزان خاموشی ها در زمان پیک تابستان 97 لحاظ کنیم و 3000 تا 3500 مگاوات افزایش بار را برای سال آینده درنظر بگیریم، مفهوم این قضیه این است که برای اینکه رزروی هم داشته باشیم باید امسال از پیک تابستانی که گذشت تا خردادماه سال آینده به میزان 9000 مگاوات تا 10 هزار مگاوات برنامه ریزی کنیم. برای این موضوع، این برنامه 098 که طراحی شد، مبین این قضیه بود که برنامه های مدیریت مصرف قبلی سرجای خود، دوباره ادامه یابد و علاوه بر آن، بیشتر از 5000 مگاوات را در بخش نیروگاهی افزایش ظرفیت تولید برق داشته باشیم و چیزی در حدود 3000 مگاوات تا 3500 مگاوات در قالب برنامه های 098 اعمال کنیم و کاهش مصرف را رقم بزنیم که نزدیک 8500 تا 9000 مگاوات را بتوانیم پوشش دهیم تا اگر حتی واحدهای نیروگاه های برق آبی ما در سال آینده وضعیتی مشابه سال جاری از نظر کم باری داشته باشند، اگر ما بتوانیم نزدیک به 8000 مگاوات تا 8500 مگاوات بار را با افزایش تولید و کاهش مصرف پوشش دهیم، امیدواریم که سال آینده با وجود افزایش 5 درصدی نیاز مصرف برق، ما بتوانیم بدون خاموشی در شبکه برق عمل کنیم.

اگر 5000 تا 5500 مگاوات را در بخش میزان خاموشی ها در زمان پیک سال 97 لحاظ کنیم و 3000 تا 3500 مگاوات افزایش بار را برای سال آینده درنظر بگیریم، مفهوم این قضیه این است که برای اینکه رزروی هم داشته باشیم باید امسال از پیک تابستانی که گذشت تا خردادماه سال آینده به میزان 9000 مگاوات تا 10 هزار مگاوات برنامه ریزی کنیم.

 

 

 

تسنیم: معنای 098 به معنای خاموشی صفر است؟

حقی فام: در برنامه های استراتژیک، ما یک هدف والا را برای خودمان انتخاب می کنیم و هدف والای صنعت برق هم این است که خاموشی ندهند و این هدف واقعی ما است که روی آن برنامه ریزی کرده ایم. مطمئنا اگر هم برنامه های خود ما برای مدیریت مصرف و هم برنامه هایی که خود مردم در بخش مدیریت مصرف و اصلاح الگوی مصرف اعمال می کنند و در آن نقش خواهند داشت، دست به دست هم دهند و اجرایی شوند، ان‌شاءالله در سال 98 خاموشی که ناشی از کمبود تولید و امثالهم باشد نخواهیم داشت. البته خاموشی های عادی که ممکن است هم‌اکنون در میانه زمستان هم باشد و ناشی از اتفاقات و یا مسائل فنی کوچک و موردی است ممکن است باشد.

وزیر نیرو: غافلگیر نمی شویم/"خاموشیِ صفر" و "عدم قطع آب" محور برنامه های تابستان 98

* جلوگیری از افزایش بی‌رویه مصرف برق، راهکار قطعی جلوگیری از خاموشی‌ها

تسنیم: یعنی باز می توانیم بگوییم علی رغم تمامی تلاش‌ها، تحقق خاموشی های صفر در تابستان سال 98 منوط به نوع نگرش مردم در بخش اصلاح الگوی مصرف برق است؟ یعنی ممکن است هرچه شما و همکارانتان تلاش کنید، باز هم اگر مصرف بی رویه باشد، باز شاهد بروز خاموشی هایی باشیم؟

حقی فام: بله، قطعا همینطور است. واقعیت این است که ما یک نظام سوبسیدی تأمین انرژی برق را داریم. مفهوم قضیه این است که صنعت برق کشور به عنوان یک تجارت سودآور نیست، چرا که اگر سودآور بود می گفتیم هرچه قدر در این تجارت، کالا مصرف شود به نفع ماست و اگر این اتفاق می افتاد هرچه قدر مصرف برق صورت می گرفت پول واقعی مصرف آن پرداخت می شد و این پول هم صرف احداث نیروگاه و شبکه می شد. جدا از این مبحث که از نظر ملی این نوع نگرش هم درست نیست اما وضعیتی که در حال حاضر وجود دارد این است که ما از نظر منابع در فشاریم و طبیعتا سرمایه گذاری در بخش نیروگاهی را نمی توانیم با دست باز انجام دهیم.

اگر مصرف برق بی رویه افزایش یابد قطعا تولید و مصرف باز هم از هم فاصله می گیرند و باز هم دچار خاموشی هایی خواهیم شد، حالا اگر سال آینده هم مدیریت کنیم، شاید دو یا سه سال دیگر دچار خاموشی شویم. ما علاقه مند هستیم که افزایش توسعه شبکه ما حتما با مدیریت در بار مترادف باشد. به همین خاطر وزیر محترم نیرو هم از زمانی که مسئولیت را برعهده گرفتند بارها و بارها تأکید کردند که سیاست ما توسعه منطقی تولید، انتقال و توزیع در کنار توسعه روش های مدیریت مصرف است. وزیر محترم نیرو بحثی را مطرح می کنند که ما روی اقتصاد رفتاری هم کار کنیم و مردم بتوانند به خصوص در بخش خانگی، رفتار خودشان را در مصرف انرژی تبدیل به یک رفتار منطقی و اقتصادی کنند. در واقع بخش های خانگی، صنعتی و تجاری در مدیریت اصلاح الگوی مصرف و مدیریت بار شبکه مشارکت کنند و وزارت نیرو نیز طبیعتاً افزایش تولید را به عنوان یک برنامه مهم خود در نظر دارد.

انتهای پیام/

R32317/P/S7,80/CT2 واژه های کاربردی مرتبط توانیر صنعت برق ایران

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پازل گمشده رونق تولید در صنایع پایین دست پتروشیمی/ سرنخ کمبود خوراک در سیاست‌گذاری است

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ از آنجاکه یکی از الزامات توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی، تأمین مواد اولیه مورد نیاز این صنایع است، بررسی سهم تولیدات صنایع بالادستی پتروشیمی در تأمین نیاز بازار داخل از اهمیت بالایی برخوردار است.

آخرین آمارها حاکی از آن است که روند تولید محصولات صنایع بالادستی پتروشیمی کشور طی سال های اخیر هم راستا با نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی نبوده است.  از این رو زمانی که واردات این محصولات با چالش مواجه می شود، سبب بروز التهاب در بورس کالا، افزایش سقف رقابت و به تبع آن افزایش قیمت مواد اولیه تولیدکننده داخلی می شود.

به عقیده کارشناسان عواملی همچون تفاوت نرخ ارز نیمایی و نرخ ارز غیررسمی نیز از دیگر دلایل ورود تقاضای سوداگری در بورس کالا و البته ضعف سامانه بهین یاب در غربالگری این تقاضاها است. انتظارات تورمی، مجوز خرید محصولات خارج از بورس برای کالاهای استراتژیک، از دیگر دلایل ایجاد التهاب های مقطعی در بورس کالاست. از این رو با موشکافی این عوامل می توان دریافت که بورس کالا تنها بستری مناسب و در عین حال شفاف برای معاملات است و کمبود خوراک و عدم توازن عرضه و تقاضا از جای دیگری آب می خورد.

سهم اندک خوراک صنایع پایین دست پتروشیمی از تولیدات داخلی

با توجه به ارزش آفرینی بیشتر و اشتغال زایی بالاتر صنایع پایین دستی پتروشیمی در تکمیل زنجیره ارزش، رصد مشکلات این صنایع در سال رونق تولید و تلاش برای رفع آنها ضروری است.

طبق آمارهای منتشره از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در سال 1397حدود 53/3میلیون تُن محصول پتروشیمی در کشور تولید شده است که از این مقدار محصول تولیدی حدود 38 درصد صادر، حدود 17درصد در داخل بین مجتمع های پتروشیمی به فروش رسیده، حدود 29درصد در داخل مجتمع ها به عنوان محصول واسطه مصرف شده و فقط حدود 16درصد آن معادل 8/5میلیون تُن به طور خالص در داخل به فروش رسیده که عمدتاً از طریق بورس معاملات آن انجام می شود. به عبارتی سهم صنایع پایین دستی از کل 38میلیون تُن محصول قابل فروش پتروشیمی در کشور، حدود 8/5میلیون تُن بوده است. این سهم اندک صنایع پایین دستی پتروشیمی از تولیدات داخلی سبب بروز التهاباتی در بورس کالا در سال گذشته شده بود.

جدول وضعیت تولید و بازرگانی محصولات پتروشیمی طی سال های 97-90

*ماخذ: گزارش های عملکرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی

**مقدار فروش داخلی برابر است با مجموع فروش محصولات واسطه ای و فروش به صنایع پایین دستی پتروشیمی

از سویی دیگر مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در اردیبهشت ماه سال جاری از افزایش ۴۶ درصدی ظرفیت این صنعت، افزایش ۷۰ درصدی تولید محصولات پتروشیمی و افزایش ۴۶ درصدی درآمد آن تا سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: ظرفیت اسمی صنعت در حال حاضر معادل ۶۴ میلیون تن است که تا سال ۱۴۰۰ به ۹۴ میلیون تن خواهد رسید.

قابل ذکر است محصولات پتروشیمی بر اساس تنوع تکنولوژی ، پیچیدگی فرآوری تولید و نزدیکی مادة تولیدی مرحله نهایی بازار مصرفی به دو دسته مواد پایه ای بالا دستی « up stream » که مواد واسطه ای و خوراک مجتمع های پتروشیمی دیگر را تشکیل می دهند و محصولات پایین دستی  « down stream » تقسیم می شوند.

طبق تعریف دستورالعمل جدید تنظیم بازار محصولات پتروشیمی، محصولات بین مجتمعی شامل کلیه محصولات مبادله شده با هدف مصرف به عنوان خوراک، بین شرکت هایی است که محصول آنها در تابلو پتروشیمی بورس کالا مبادله می شود.برای مثال موادی مانند  پارازایلین، برش سبک نفتا، اتیل بنزن، آروماتیک در گروه محصولات بین مجتمعی و اُلفین، اتیلن، اتان، ملامین در گروه محصولات واسطه ای در گروه محصولات بین مجتمعی قرار دارند.

اتهام به بورس کالا در پی سطحی نگری

در اینجاست که تحلیل ها و گزارش های سطحی، انگشت اتهام را به سمت بورس کالا نشانه می رود در صورتی که بررسی های دقیق تر حاکی از وجود برخی موانع سیستماتیک در تامین خوراک صنایع پایین دستی پتروشیمی دارد. به طور کلی تأمین قابل اتکای مواد اولیه مورد نیاز به لحاظ کمّی وکیفی، دسترسی به بازار، تأمین سرمایه و تکنولوژی و فضای کسب وکار مناسب از جمله الزامات توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی است.

چالش های پیش روی صنعت

بررسی وضعیت صنایع پایین دستی کشور حاکی از آن است که این صنایع در راستای رونق تولید با  مشکلاتی مواجه هستند که در گزارشی که از مرکز پژوهش های مجلس منتشر شده است به مواردی از قبیل ذیل اشاره می شود:

کمبود مواد اولیه در پی سیاست های وزارت نفت

یکی از مهمترین چالش های پیش روی این صنعت کمبود مواد اولیه است که این کمبود به دلیل تغییر روند تولید محصولات صنایع بالادستی کشور به سمت تولید محصولات غیرمنطبق با نیاز بازار داخلی بوجود آمده است. گفتنی است وزارت نفت متولی تولید و تأمین خوراک مورد نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی و تعیین خط مشی های مؤثر برای تکمیل زنجیره ارزش در این صنعت است. این در حالی است که بررسی طرح های به بهره برداری رسیده و در دست اجرای صنعت پتروشیمی حاکی از آن است که دولت برنامه های خود را بیشتر معطوف ساخت پتروشیمی های بر مبنای خوراک گاز کرده است. عمده محصولات بر پایه گاز از جمله اوره، آمونیاک و متانول با هدف صادراتی تولید می شوند و در زنجیره ارزش محصولات مورد نیاز صنایع پایین دستی کشور، قرار نمی گیرند.

نقش خطیر بورس کالا در نظام‌دهی به عرضه و تقاضا

از آنجایی که عمده مواد اولیه صنایع پایین دستی پتروشیمی در بورس کالا توزیع می شود، بررسی مسائل مربوط به تامین مواد اولیه از طریق بورس کالا بسیار حائز اهمیت است.

طبق گزارش های منتشر شده از بورس کالا در خصوص عرضه و تقاضای محصولات پلیمری و شیمیایی از  تاریخ 15 فروردین تا 22 اردیبهشت سال های 96 تا 98 در می یابیم که در سال 97، به دلیل التهابات ارزی، تفاوت معناداری میان تقاضا و عرضه این محصولات در بورس کالا شکل گرفته است اما در سال 98 به دلیل سیاست های اتخاذ شده در بورس کالا، شاهد تعدیل قابل توجه تقاضا نسبت به عرضه هستیم.

از سوی دیگر بنا به اظهارات تولیدکنندگان صنایع پایین دستی، کارشناسان بورس کالا و دفتر توسعه صنایع پایین دستی، تعدادی از محصولات پتروشیمی از جمله انواع گریدهای پلی پروپیلن، دو اتیل هگزانول، پلی اتیلن ترفتالات، اسید استیک از جمله محصولاتی هستند که عمدتاً به دلیل اینکه نیاز صنایع داخلی بیشتر از تولید داخلی این محصولات است، بنا به دلایل مختلفی سقف رقابت این محصولات بالاست و جزء محصولات پُرتنش محسوب می شوند. اما از آنجاکه در برخی محصولات، کف عرضه از سوی تولیدکنندگان رعایت نمی شود، به دلیل تقاضای بالا، سقف رقابت افزایش یابد. به عبارتی ایجاد نوسان در عرضه و کنترل قیمت توسط تولیدکنندگان صنایع بالادستی از جمله مشکلات تولیدکنندگان صنایع پایین دستی پتروشیمی است.

افزایش تفاوت نرخ ارز نیمایی و نرخ ارز بازار غیررسمی و افزایش تقاضای سوداگری

قیمت پایه محصولات پتروشیمی بر اساس 95 درصد قیمت های فوب یا محموله های صادراتی هر کدام که پایین تر است ضربدر نرخ ارز نیمایی محاسبه می شود. به همین دلیل هرگاه تفاوت نرخ ارز نیمایی و نرخ ارز بازار غیررسمی افزایش یابد، تقاضای سوداگری در بورس کالا افزایش یافته و به تبع آن سقف رقابت افزایش می یابد. در چنین فضایی علاوه بر افزایش قیمت، مقدار مواد اولیه ای که به دست تولیدکننده واقعی می رسد کاهش می یابد.

عدم پالایش نواقص سامانه بهینیاب

در همین ارتباط ضرورت تداوم اصلاح رویه ها برای پردازش تقاضاها در سایت بهینیاب کاملا مشهود است. شایان ذکر است یکی از مشکلات برنامه ریزان تأمین بازار داخل، قابل برآورد نبودن تقاضای اعلام شده در سایت بهینیاب است. باید توجه داشت که واردات اکثر محصولات پُرتقاضای پتروشیمی مورد نیاز صنایع پایین دستی در سال 1397 نسبت به سالهای 1396 و 1395 کاهش یافته است و با توجه به تداوم مشکل واردات در سال 1398 به نظر می رسد این روند نزولی ادامه داشته باشد. شایان ذکر است برخی از این محصولات فقط توسط یک تولیدکننده در کشور تولید می شود.

انتظارات تورمی

بررسی اغلب معاملات در بورس کالا در هفته های آخر منتهی به سال 1397 نشان از افزایش تقاضا نسبت به هفته های قبل از آن دارد. به نظر می رسد نااطمینانی تولیدکنندگان از شرایط اقتصادی و انتظارات تورمی محرک افزایش تقاضا در این بازه زمانی بوده است.

کاهش واردات

مشکلات ناشی از تبادلات پولی و بانکی، افزایش هزینه های مبادله و مشکلات مرتبط با تأمین ارز، ثبت سفارش و ترخیص کالا سبب شده واردات محصولات پتروشیمی مورد نیاز صنایع پایین دستی کاهش یابد. از سویی برخی از تولیدکنندگانی که قبلا مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد می کردند، در حال حاضر بنا به دلایل مذکور به تأمین مواد اولیه از بازار داخل روی آورده اند. این موضوع نیز کمبود مواد اولیه را در داخل تشدید کرده است.

نوسانات نرخ ارز و تعدد دستورالعمل های بانک مرکزی

 نوسانات نرخ ارز باعث بی ثباتی در قیمت مواد اولیه، بالا رفتن هزینه های تولید، افزایش قیمت تمام شده محصولات و همچنین کاهش رقابت پذیری تولیدکنندگان داخلی در برابر رقبای منطقه ای و خارجی شده است. تعدد بخشنامه های صادره در ارتباط با پیمان سپاری ارزی، مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است که بعضاً منجر به استفاده از رویه های ناصحیح شده است.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: توانیر صنعت برق ایران توانیر صنعت برق ایران

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تقدیر وزیر نیرو از همراهی مردم/ وضعیت توزیع و مصرف برق تحت کنترل است
 • وزیر نیرو: وضعیت توزیع و مصرف برق تحت کنترل است
 • شرایط توزیع و مصرف برق تحت کنترل است
 • اردکانیان: وضعیت توزیع و مصرف برق تحت کنترل است
 • وضعیت توزیع و مصرف برق تحت کنترل است
 • اجرای طرح‌ تشویقی مدیریت مصرف برق درهمدان/۵۶۰۰کشاورزثبت نام کردند
 • خاموشی اضطراری در خراسان جنوبی نداشتیم/عبور از گرما باصرفه جویی
 • مدیریت مصرف برق؛ شرط وازرت نیرو برای استخراج‌کنندگان بیت‌کوین
 • وضعیت آب خیلی هم مناسب نیست!
 • تولید هر بیت‌کوین معادل مصرف برق ۲۴ سال یک مشترک خانگی در تهران است
 • افزایش مصرف برق، خراسان شمالی را در آستانه خاموشی قرار داده است
 • آینده آبی کشور همچنان قرمز است!
 • هشدار خاموشی در شهر/بالاخره دیده شدم/خانه‌های خالی از صاحبخانه
 • مجموعه های پر مصرف در شهر مشهد مشخص شدند /برای خاموشی زمان بندی شده در حالت آماده باش هستیم
 • نشست تبیین و ایده پردازی بیانیه گام دوم انقلاب برگزار شد/تبیین بیانیه گام دوم  توسط حجت الاسلام خاموشی
 • رعایت مصرف برق نشود، خاموشی خواهیم داشت
 • شرکت برق قم در باره خاموشی‌های احتمالی هشدار داد
 • ضعف فرهنگ‌سازی درکاهش مصرف برق/ مدیریت مصرف راهکار عبور از بحران
 • چرا هیچ جزئیاتی از اصلاح بودجه منتشر نشده است؟/ آمارهای روحانی با واقعیت تطابق ندارد/ ۲۲ درصد واحدهای صنعتی راکد هستند