خبرگزاري آريا - سخنگوي نيرو‌هاي مسلح يمن جمعه شب از ادامه نقض آتش‌بس در شهر بندري «الحديده» غرب اين کشور از سوي ائتلاف متجاوز سعودي خبر داد.
به گزارش خبرگزاري آريا، «يحيي السريع» گفت: متجاوزان سعودي و مزدوران آن‌ها در 48 ساعت گذشته 89 بار آتش بس در شهر الحديده را نقض کرده‌اند.
سخنگوي نيرو‌هاي مسلح يمن همچنين خاطرنشان کرد جنگنده هاي سعودي در 48 ساعت گذشته، 55 بار ديگر مناطق يمن را بمباران کرده اند.

آتش‌بس مورد توافق در سوئد ميان ميان هيأت اعزامي از صنعاء و هيأت رياض از بامداد سه‌شنبه 18 دسامبر در شهر الحديده آغاز شده اما ائتلاف سعودي هر روز آن را نقض مي کند.
بندر الحديده اصلي ترين مسير ارسال کمک هاي بشردوستانه به يمن است.
چهارمين دور مذاکرات صلح يمن از 6 دسامبر با حضور طرف‌هاي يمني به رياست «مارتين گريفيتس» Martin Griffiths نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل متحد در امور يمن در استکهلم سوئد آغاز شد و روز پنجشنبه 13 دسامبر با توافق درباره آتش‌بس در الحديده، به کار خود پايان داد.
تاکنون چندين بار براي پايان دادن به جنگ يمن تحرکاتي صورت گرفته اما هر بار با کارشکني عربستان و متحدانش به بن بست رسيده است.
عربستان‌‌ با حمايت آمريکا، امارات و چند کشور ديگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامي به يمن و محاصره زميني، دريايي و هوايي اين کشور کرده است. جنگ‌افروزي عربستان و متحدانش در يمن تاکنون به کشته شدن بيش از چهارده هزار يمني، زخمي شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگي ميليون‌ها يمني منجر شده است.
تجاوز نظامي عربستان همچنين کشور فقير يمن را با کمبود شديد مواد غذايي و دارويي مواجه کرده است.
117

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

تمامیت ارضی یمن و اهداف ناکام عربستان

      تجاوز هوایی به یمن از سوی ائتلاف عربی و به سرکردگی عربستان سعودی از مارس 2015، که با حمایت آمریکا صورت گرفت ناکامی و هزینه‌های بسیاری برای عربستان و کشورهای همسو داشته است. علاوه بر هزینه‌های نظامیِ جنگ که بالغ بر 700 میلیارد دلار است، خشم و اعتراض ملت‌ها، دولت‌ها و مجامع بین المللی و منطقه‌ای نسبت به خساراتِ اقتصادی، صنعتی، مالی و انسانی- بخصوص هدف قرار دادن اتوبوسِ حامل دانش آموزان مدرسه- و ماجرای قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد سعودی نیز بر دشواری اوضاع برای عربستان افزوده است. ایجاد شکاف میان دو عضو اصلیِ ائتلاف یعنی عربستان و امارات متحده عربی درباره یمن هم رفته‌رفته عمیق‌تر می‌شود. در حقیقت، استراتژی آمریکا برای مهار ایران تکیه بر عربستان و امارات است؛ اما تلاش های امارت برای تجزیه و جدایی بخش‌های از نواحی جنوبی یمن و تسلط بر خلیج عدن و درگیری با نیروهای دولتی عربستان در این قسمت هم استراتژی آمریکا را زیر سئوال برده و هم ائتلاف عربی را تضعیف کرده است. همچنین مقاومت‌پذیری و دفاع همه جانبه و قاطعِ انصارالله دربرابر تجاوزگری عربستان در کنار موارد مزبور آل سعود را به این سمت هدایت کرده که با توجه به بن بست رسیدن تهاجم و ناکامی در دستیابی به اهداف مورد نظر، اکنون مذاکره و گفتگو با نمایندگان انصارالله یگانه راهی است که پیش روی عربستان و متحدان عربی و غربی او وجود دارد.

    در کنار ناتوانی عربستان در تحقق هدف اولیه خود از تجاوز به یمن یعنی سرکوب انصارالله و بازگرداندن قدرت به منصور هادی و فجایع انسانی و بشریِ دیگر، می‎توان این گمانه را مطرح کرد که حفظ تمامیتِ ارضیِ یمن ،در کنار هدفِ اصلیِ تضعیف قدرت آن، به ناچار برای عربستان بسیار مهم است. دلایل این اهمیت در ادامه تشریح شده است:

الف) از جمعیت 24 میلیونیِ یمن در حدود 42 درصد شیعه هستند که حوثی‌ها نماینده آن‎ها محسوب می شوند . در کنار شیعیان، احزاب و گروه‌های دیگری مانند حزب الاصلاح، اخوانی‌ها، القاعده و...نیز حضور دارند که هر کدام بخش‌هایی را در دست دارند به همین دلیل برای عربستان حفظ تمامیت ارضیِ یمن و جلوگیری از تجزیه شدن این کشور اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا ریاض تمایلی ندارد که در حیات خلوت خود شعله‌های آتشی را ببیند که هر لحظه می‌تواند عربستان را نیز در بر بگیرد.

ب) تجزیه یمن و پراکندگیِ قدرت در دست گروه‌های مطروحه، فرصت افراط‌گرایی و تروریسم را نیز تقویت می‌کند که هم می‌تواند امنیت تنگه هرمز و هم تنگه باب المندب که دو گذرگاه اصلیِ حمل و نقل دریاییِ عربستان و سایر کشورهاست را با خطر جدی روبرو کند.

ج) تجزیه یمن به معنای حضور رقیبان بیش‌تر در خاک یمن است که  به معنای صرف هزینه و انرژی بیش‎تری خواهد بود مثلا ایران از طریق انصارالله و هم چنین قطر و ترکیه از طریق اخوانی‌ها به بازیگران جدیدی تبدیل می شوند که بر پیچیدگی اوضاع می افزاید.

 ح) تمایل امارات به تصرف و تصاحب بخش‌هایی از یمن بویژه خلیج عدن؛مساله ای است که عربستان نمی تواند به سادگی از کنار آن بگذرد.

 د) و بالاخره مورد آخر اینکه برخی قدرت های بزرگ بویژه روسیه و ترکیه  و هم چنین نهادها و سازمان های بین المللی مانند شورای امنیت در عین دفاع تلویحی، از ابتدای تجاوز به یمن بر حفظ تمامیت ارضی این کشور تاکید داشته اند. با توجه به دلایل بالا عربستان و ائتلاف همراه به استثنای امارات و برخی دیگر از کشورهای منطقه مانند ایران، عمان، هند و برخی دیگر از کشورهای آفریقایی، شرق آسیا و غربی نمی‌توانند نسبت زوال تمامیت ارضی یمن خنثی باشند.

 

     حفظ مرزها و تمامیت ارضی و حاکمیتِ یمن دارای پیامدهای متعددی است از جمله اینکه حفظ تمامیت ارضیِ این کشور جلوگیری از بروز جنگ داخلی و گسترش افراط گرایی و تروریسم است که مطلوب اکثر قدرتهای منطقه و جهان است. پیامد دوم تضمین امنیتِ اقتصاد و تجارت بین الملل و منطقه است؛ زیرا حدود 90 درصد از نفت جهان از طریق دو تنگه هرمز و باب المندب روانه بازارهای جهانی می‌شود که در صورت تجزیه یمن -با توجه به موقعیت راهبردی و ژئوپلتیکی این کشور- امنیت کشتیرانی، حمل و نقل دریایی، تولیدو عرضه و قیمت نفت تحت تاثیر قرار می‌گیرد و عربستان آسیب پذیری بالایی در این زمینه دارد. پیامد سوم تسهیل روند برقراری و تثبیت دولت مطلوبِ آیندهِ یمن است که عربستان به دنبال تحت کنترل گرفتن آن است. این درحالیست که در صورت تجزیه یمن، استقرار دولت می‌تواند تا مدت‎های نامعلومی به تاخیر بیفتد. پیامد سوم در حفظ تمامیت و حاکمیت یمن برای جمهوری اسلامی ایران نیز بسیار مهم است زیرا اولا در این صورت جنبش مردمی انصار الله که صحنه گردانِ اصلی یمن هستند بدون وجود رقیب جدی در دولت آینده موقعیت ممتازی خواهند داشت و ثانیا اینکه در صورت تجزیه یمن و ظهور گروه‌های تروریستی و افراطی در یمن، از یک سو این امکان وجود دارد که میان این گروه ها با تروریست ها و گروه‌های افراطی در برخی کشورهای منطقه مانند افغانستان که از دولتی شکننده برخوردار است، پیوندهایی ایجاد شده و در نتیجه امنیت ایران از سوی مرزهای شرقی به خطر بیفتد و در دیگر سو، امنیت دریایی و انرژی نیز در معرض خطر قرار گیرد. پس در وهله نخست برای ایران نیز بسیار مهم است که بتواند در یک کشور عربی ضمن افزایش وزنِ قدرت خود در منطقه در مقابل عربستان سعودی، با حفظ تمامیت مرزی و ارضیِ یمن، از محور مقاومت دفاع نماید که این امر به مراتب قدرت محور مقاومت را در عرصه منطقه‌ای و جهان تقویت می‌نماید. بدین ترتیب بن بست ائتلاف متجاوز در اهداف و محدودیت هایش شرایط ناگواری را برای آنها رقم خواهد زد.

 

 

 

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۲۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ماهیت تروریستی ائتلاف سعودی - آمریکایی اثبات شد
 • الحوثی: ماهیت تروریستی ائتلاف سعودی ـ آمریکایی اثبات شد
 • سه کارشناس خارجی ائتلاف سعودی در یمن کشته شدند
 • مرگ سه کارشناس خارجی ائتلاف سعودی در یمن
 • گزارش نقض حقوق بشر عربستان در المهره یمن
 • سعودی ها 148 بار آتش بس حدیده را نقض کردند
 • سعودی‌ها ۳ هزار و ۲۷۳ بار آتش‌بس الحدیده را نقض کرده‌اند
 • ائتلاف سعودی بیش از سه هزار بار آتش‌بس غرب یمن را نقض کرده است
 • حملات هوایی به صنعا نتیجه حمایت و مشارکت آمریکا در ائتلاف سعودی-اماراتی است
 • متجاوزان بیش از ۳۲۷۳ بار آتش‌بس در الحدیده را نقض کرده‌اند
 • متجاوزان طی ۴۸ ساعت گذشته ۱۶۸ بار آتش‌بس «الحدیده» را نقض کردند
 • دور جدید حملات ائتلاف سعودی به پایتخت یمن/انصارالله:بمباران صنعا زیر نظر آمریکا انجام شد
 • ارتش یمن: متجاوزان بیش از ۳۲۷۳ بار آتش‌بس در الحدیده را نقض کرده‌اند
 • محمد علی الحوثی: مردم یمن از حملات سعودی‌ها به صنعا ترسی ندارند
 • ائتلاف سعودی صنعا را هدف قرار داد
 • تشدید بمباران پایتخت یمن/ انصارالله: تجاوزات سعودی نتیجه حمایت و مشارکت آمریکاست
 • بمباران ائتلاف سعودی علیه صنعا و تهدید انصارالله به مقابله به مثل
 • مردم یمن از حملات ائتلاف سعودی به صنعا هراسی ندارند
 • سعودی‌ها بار دیگر آتش‌بس را در «الحدیده» نقض کردند