رکنا: چندروز گذشته در فضای مجازی، داستان زدوخورد دختر و پسری سیرجانی واکنش‌های بسیار منفی به‌دنبال داشت، برخی کارشناسان آسیب‌های اجتماعی بر این باورند وقوع این نوع حوادث بویژه در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که باور‌ها و ارزش‌های اخلاقی در جامعه کمرنگ شده است البته در این میان گروه دیگری معتقدند که برخی نوجوان‌ها و جوان‌ها برای خودنمایی و کسب شهرت دست به هر کاری می‌زنند.

در خبر نزاع دختر و پسر نوجوان در سیرجان اولین نکته‌ای که مورد توجه قرار می‌گیرد هدف و انگیزه این افراد برای انتشار صحنه‌های نزاع و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران است. مسأله دیگری که برای اذهان عمومی جای سؤال است این است که پس از رضایت شاکی که مورد ضرب و شتم قرار گرفته آن هم بواسطه تهدید و ارعاب، دادستانی تا چه اندازه اجازه ورود دارد؟

برخی برای لایک بیشتر از آبروی خود و خانواده خود می گذرند

سعید معدنی جامعه شناس با اشاره به اینکه برای نقد و تحلیل رویدادهای این چنینی اول باید شخصیت افراد را به طور کامل بشناسیم به «ایران» می‌گوید: در جهان معاصر انسان‌ها دوست دارند مشهور باشند، در زمان‌های قدیم حتی شعرا اسم مستعار و تخلص داشتند و گمنام بودند، نمونه دیگر، رزمندگان دفاع مقدس بودند که می‌خواستند گمنام باقی بمانند تا جایی که حتی امروز بسیاری از رزمندگان و جانبازان را نمی‌شناسیم زیرا به نوعی آنها می‌خواستند با خدا معامله کنند و نیازی به شناخته شدن و دانستن دیگران نداشتند. علامه طباطبایی نیز وقتی کتاب تفسیر قرآن را با این عظمت نگارش کرد به اندازه‌ای متواضع بود که در جایی ذکر کرد که فکر نمی‌کنم کار چندانی کرده باشم که بخواهم مشمول رحمت خدا شوم.

وی در ادامه در زمینه برخی جوانان که برای دستیابی به شهرت و معروفیت دست به هر کاری می‌زنند، می‌افزاید: برخی حتی برای به دست آوردن شهرت و به قول معروف جذب فالوئر و لایک و در نهایت طرفدار، در فضاهای مجازی و غیرمجازی حتی از آبروی خود و خانواده خود نیز می‌گذرند. این معضل در سطح دنیا هم وجود دارد، «لیدی گاگا» و «کیم کارداشیان» نمونه‌هایی ازاین دست هستند.

مورد اخیری هم که در کشور ما در سیرجان اتفاق افتاد می‌تواند نشان دهنده انگیزه آن دوجوان باشد که با فیلمبرداری به‌صورت زنده از زد و خوردی شدید در فضای مجازی توجه بسیاری را به خود جلب کردند.

به‌گفته او، رسانه مدرن و جنون شهرت و چنین سطحی‌نگری‌هایی می‌تواند باعث شود که افراد دست به هر رفتار نامتعارفی بزنند در حالی که هیچ فکری برای آینده زیست خود و زندگی در جامعه نمی‌کنند.

در این راستا برخی مخالفان فضای مجازی در تلاش هستند برای کاهش چنین معضلاتی محیط‌هایی مانند اینستاگرام را حذف کنند، معدنی در این خصوص معتقد است: برای چنین تفکراتی فیلترینگ تلگرام باید یک عبرت باشد زیرا با فیلتر شدن تلگرام و حتی صرف میلیاردها تومان برای راه‌اندازی فضاهایی مانند نرم افزارهای داخلی بازهم چندان از آمار استفاده‌کنندگان از تلگرام کاسته نشد.

آنچه که باید به آن توجه ویژه شود این نکته است که برای مبارزه با تکنولوژی باید از همان تکنولوژی استفاده کرد.

همچنان که با وجود ماهواره مخالفت‌های گسترده‌ای شد و طرح‌های زیادی برای برچیده شدن دیش‌ها از پشت بام‌ها اجرا شد اما هنوز شاهدیم که خانواده‌های ایرانی در خانه‌های خود ماهواره دارند، بدین ترتیب دولتمردان باید متوجه باشند که تکنولوژی و دستاوردهای مدرن قابل کنترل نیستند ولی می‌توان با استفاده از همان ابزار، فرهنگسازی کرد، به‌عنوان مثال در فضاهایی مانند اینستاگرام ایده‌آل‌های ملی – مذهبی و قومی را انتشار داد تا با فرهنگسازی شاهد تغییرات مثبت و ارتقای شعور و اندیشه در سطح جوانان و نوجوانان باشیم.

دادستانی تا کجا اجازه ورود دارد؟

در مواردی مانند نزاع‌های خصوصی که در فضاهای بسته انجام می‌شود پس از شکایت شاکی، فرد مضروب ممکن است به‌دلیل تهدید و ارعاب شکایت خود را بازپس بگیرد، این در حالی است که با انتشار صحنه‌های زد و خورد، عموم جامعه از کم و کیف حادثه مطلع هستند. در نهایت ممکن است با بازپس گرفتن شکایت، پرونده براحتی مختومه شود و همین گذشت اجباری، می‌تواند زمینه‌های افزایش چنین نزاع‌هایی را فراهم کند. سؤال اینجاست که دادستانی تا چه اندازه می‌تواند ورود کند؟

بهرام مرادیان، وکیل پایه یک دادگستری در پاسخ به «ایران» توضیح می‌دهد: حق دادخواهی در مورد جرایم خصوصی یا جرایم قابل گذشت در دست بزه‌دیده است و او اختیار دارد که از استیفای حق خود چشمپوشی یا آن را مطالبه نماید. آنچه از قوانین و رویه قضایی برمی‌آید، اختیارات دادستان در دعاوی خصوصی بسیار محدود است و او تنها نسبت به جرایمی می‌تواند وارد شود که وجوهی از جنبه عمومی جرم را با خود به همراه داشته باشد. یعنی جرم خصوصی مزبور مخل نظم عمومی یا مخالف اخلاق حسنه جامعه باشد یا وجدان عمومی را متأثر و آشفته کرده باشد.

به گفته وی، مصادیق جرایم خصوصی که جنبه عمومی یافته‌اند در قانون مشخص نشده است و بنا بر اوضاع و احوال ارتکاب جرم و دامنه و گستردگی آن از سوی قاضی تعیین می‌شود. برای مثال در جرم ضرب و جرح، اگر نمونه‌هایی از تظاهر و قدرتنمایی موجود باشد، صرفنظر از اینکه قربانی، طرح دعوا نماید یا خیر، دادستان می‌تواند نسبت به مرتکب اعلام جرم کرده و آن را تحت تعقیب قضایی قرار دهد؛ در جرم توهین هم، چنانچه مرتکب الفاظ و رفتارهای مجرمانه خود مانند فحش یا برهنه کردن بخشی از بدن را در اماکن عمومی نسبت به فرد خاصی انجام دهد به‌گونه‌ای که مخالف قانون و اخلاق حسنه جامعه باشد، دادستان می‌تواند مرتکب را تعقیب کند.

در این زمینه هر جرمی که دارای جنبه‌ خصوصی بوده اما بواسطه انتشار آن به نحو صوتی یا تصویری وجدان جامعه متأثر یا آشفته شده باشد، حاکم شرع یا نماینده آن می‌تواند موضوع را پیگیری نمایند. البته دامنه اختیار دادستان برای تنظیم کیفرخواست تنها محدود به جنبه عمومی جرم می‌شود و نمی‌تواند حقوق قربانی را در شکایت از مرتکب نمایندگی نماید.

این وکیل دادگستری در ادامه توضیح می‌دهد: به‌طور خلاصه، جرایم خصوصی بدون شکایت قربانی قابل رسیدگی نیست، مگر اینکه جرم ارتکابی مخل نظم عمومی یا مخالف اخلاق حسنه یا موجب تأثر وجدان جامعه باشد یا موجب بی‌نظمی در جامعه شود که در این صورت دادستان برای رسیدگی به جنبه عمومی جرم می‌تواند علیه مرتکب کیفرخواست تنظیم کند. البته این مسأله مورد انتقاد است چرا که گاهی قربانی بواسطه تهدید یا ارعاب مرتکب قادر به شکایت از او نیست و لذا در این موارد نه تنها جرم ارتکابی بی‌کیفر می‌ماند و حقوق قربانی محقق نمی‌گردد، بلکه مجرم می‌تواند بدون هیچ ترس و واهمه‌ای از قانون به جرایم خود ادامه دهد.

به توصیه مرادیان انتظار می‌رود دستگاه قضا و سایر نهادهای قانونگذاری وضعیت‌های این‌چنینی را نیز مورد توجه قرار دهند و دامنه اختیار دادستان در ورود به جرایم قابل گذشت را افزایش دهند.

در این خصوص بهتر است اشاره‌ای داشته باشیم به تصویب لایحه «منع خشونت علیه زنان» که با رسیدگی سریعتر به روند لایحه، قطعاً دست دادستان برای احقاق حقوق زنانی که مورد خشونت قرار می‌گیرند باز خواهد شد و شاهد آسایش روانی هرچه بیشتر دختران و زنان خواهیم بود.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

مهسا قوی قلب

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

تولد موجودی عجیب در شهرستان تکاب+ عکس دختر رزمی کار معروف خلافکار مسلح را تا سرحد مرگ کتک زد+ تصاویر محاکمه جنجالی روحانی معروف به خاطر یک کار شیطانی+ عکس ارتباط من و محمود از مجازی به واقعی تبدیل شد و حالا مانده ام با این بچه چه کنم زنده زنده آتش زدن غلام پایان یک داستان عاشقی+ عکس دستگیری خلافکاران تهران که شگرد کثیفی داشتند+ عکس ثروتمندترین مرد دنیا همسرش را طلاق داد+ عکس تصویر بدرفتاری ایرانی ها با یک زن افغان جنجال به پا کرد+ عکس فسادهای خانوادگی این متهمان مشهور ایرانی+ تصاویر جاوید نوری به قتل رسید + عکس تجاوز به دختر 16 ساله توسط مرد بدنساز + عکس مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا پاره شدن طناب دار جوان اندیمشکی / روحانی مشهور این شهر چه کرد؟ + عکس

منبع: رکنا

خبر بعدی:

پشت پرده کنار گذاشتن مهاجم نیجریه‌ای از پرسپولیس

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، برانکو، سرمربی پرسپولیس گادوین منشا را خرید که توانسته بود ۱۵ گل در پیکان بزند. مرد کروات این مهاجم نیجریه‌ای را خرید که با استفاده از زوج منشا و طارمی دروازه حریفان را گلباران کند، اما گادوین منشا، مهاجم تنومند آفریقایی، آن بازیکن گلزن مد نظر برانکو نشد. 


قانون نانوشته‌ای در فوتبال وجود دارد که بازی در تیم‌های بزرگ با بازی در تیم‌های کوچک‌تر فرق می‌کند. این قانون در خصوص گادوین منشا هم مصداق پیدا کرد با این تفاوت که این بازیکن در لیگ قهرمانان آسیا خوش درخشید، اما در لیگ برتر ایران نتوانست دوران خوب خود در پیکان را تکرار کند. مهاجم اهل نیجریه که توانست به زیبایی هرچه تمام‌تر گل صعود نماینده ایران به نیمه‌نهایی را به تیم پرستاره الدحیل بزند در نیم‌فصل اول لیگ هجدهم فقط و فقط موفق شد یک گل به ثمر برساند!


برانکو هم اگر تا نیم‌فصل اول لیگ هجدهم منشا را تحمل کرد به خاطر حکم فیفا و بسته شدن دو پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس بود. او، اما اواخر نیم‌فصل اول تصمیمش را گرفت. دیگر خبری از مصاحبه‌های حمایت‌آمیز از گادوین منشا در کار نبود و مرد کروات آشکارا اعلام کرد از گل نزدن‌های مهاجم خارجی خودش شاکی است. شاید جالب‌تر باشد بدانید برانکو نزد مدیران باشگاه پرسپولیس هم گفته بود: «گادوین منشا مهاجمی است که به درد تیم تهاجمی و حمله‌ای نمی‌خورد. او قادر نیست موقعیت‌های تیم را تبدیل به گل کند و به درد تیم‌هایی می‌خورد که تاکتیک اصلی‌شان ضد‌حمله باشد. به همین خاطر توانست در ترکیب تیم پیکان ۱۵ گل بزند. او باید جایی بازی کند که تیمش بیشتر حالت دفاعی داشته باشد و در ضد‌حملات بتواند از سرعت و قدرت بدنی بالایش استفاده کند. منشا در تیمی مثل پرسپولیس که روش بازی اش تهاجمی است کارایی لازم را ندارد.»


بر همین اساس برانکو سراغ ماریو بودیمیر رفت؛ بازیکنی ۳۲ ساله که از دیناموزاگرب به پرسپولیس پیوست و فیلم بازی‌هایش نشان می‌دهد گلزن قابلی روی زمین و هواست!


شنیدیم برانکو در اردوی قطر و کمپ اسپایر مدعی شده همین ماریو بودیمیر می‌تواند در نیم‌فصل دوم ۱۰ گل برای پرسپولیس بزند. مرد کروات معتقد است پرسپولیس تیمی تهاجمی است که موقعیت‌های فراوانی برای مهاجمانش ایجاد می‌کند و اگر فوروارد‌های تیم باهوش باشند می‌توانند در هر بازی یک گل بزنند. 


حال باید منتظر ماند و دید ماریو بودیمیر همان مهاجم ایده‌آل برانکوست یا او هم به سرنوشت گادوین منشا دچار خواهد شد؟

 

خبرورزشی

451

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: ضرب و شتم فضای مجازی اینستاگرام تلگرام حادثه جرم قانون قاضی فضای مجازی پسر شهرت فیلم کتک زدن دختر عکس زن فیلم قتل سرقت دختر معلم جسد جوان ایران

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۱۴۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شکایت عجیب دختر جوان از پدرش / ماموران خنده شان گرفت+فیلم
 • پشت پرده حضور همزمان یک نفر در دو شبکه صدا و سیما +عکس
 • احتمالات پشت پرده انفجار دیروز منبج از دید عطوان
 • امتیازات از دست رفته را جبران می‌کنیم/بانوان سیرجانی عاشقانه مارا حمایت می‌کنند
 • عطوان بررسی کرد: احتمالات پشت پرده انفجار دیروز منبج
 • کارشناسان وزارت بهداشت فاقد دانش و نگرش حقوقی هستند/ در پزشکی تشخیص اشتباه جرم تلقی نمی‌شود
 • بازجویی از شوهر صیغه ای در پرونده جنجالی قتل مادر و دختر تهرانی
 • مدل‌های شیک پرده اتاق خواب
 • دستور ویژه دادستان درباره پرونده قتل پسر بچه مشهدی
 • دستور ویژه دادستان خراسان رضوی درباره پرونده قتل پسر خردسال
 • دستور ویژه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی در خصوص پرونده قتل پسر بچه مشهدی
 • والدین سنگدل نوزاد ۴ ماهه را به باد کتک گرفتند!
 • مازندران| جدال حساس شاگردان عطایی با سیرجانی‌ها برگزار می‌شود
 • افشای پشت پرده چالش جنجالی "نهنگ آبی": داستان ساختگی یا واقعیت؟ اصل ماجرا چیست؟
 • ضربي‌خواني‌هاي حسين تهراني توسط انتشارات ماهور منتشر شد
 • گوشمالی پسر طمع‌کار توسط دختر رزمی‌کار
 • والدین سنگدل نوزاد ۴ ماهه را به بار کتک گرفتند
 • قتل وحشتناک دختر 14 ساله تهرانی با 22 ضربه چاقو
 • کتک زدن دختر ۱۱ ساله سیاه‌پوست در آمریکا+تصاویر