خبرگزاری میزان- مرحله اصلی و فاز عملیاتی هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت، از صبح روز پنجشنبه با رمز مقدس «یا حسین(ع)» در منطقه عمومی اصفهان آغاز شد و به مدت دو روز تا بعدازظهر جمعه ادامه داشت. در این رزمایش همه اهداف تعیین شده محقق شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی گروه سیاسی خبرگزاری میزان، مرحله اصلی و فاز عملیاتی هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت، صبح روز پنجشنبه با رمز مقدس «یا حسین(ع)» در منطقه عمومی اصفهان آغاز شد.

این رزمایش با شرکت کلیه پایگاه‌های شکاری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و با محوریت پایگاه هوایی شهید بابایی  برگزار شد.

کدام پایگاه‌های نیروی هوایی در رزمایش فداییان حریم ولایت مشارکت داشتند؟

علاوه بر پایگاه شهید بابایی اصفهان، پایگاه‌های مهرآباد تهران، شهید نوژه همدان و شهید دوران شیراز به صورت مستقیم در رزمایش شرکت کردند.

کدام جنگنده‌ها و هواپیماها در رزمایش امروز نیروی هوایی ارتش به پرواز درآمدند؟

امیر «علیرضا انگیزه» سخنگوی این رزمایش در جمع خبرنگاران گفت: هواپیماهای بمب افکن سنگین راهبردی سوخو ۲۴ و اف ۴، اف ۵، اف ۷، میگ ۲۹، اف ۱۴، صاعقه، هواپیماهای سوخت‌رسان بوئینگ ۷۰۷ و ۷۴۷، هواپیماهای ترابری و پشتیبانی c۱۳۰ به همراه انواع هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به موشک‌های نقطه زن و بمب‌های هوشمند برد بلند که از روز ها قبل به پایگاه شهید بابایی گسترش پیدا کرده‌اند، در هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت به پرواز درآمدند.

تشریح مهم‌ترین اقدامات نخستین روز رزمایش فداییان حریم ولایت/ از تیراندازی هوا به هوا تا بکارگیری بمب‌های هوشمند و بومی

امیر سرتیپ دوم خلبان «علیرضا انگیزه» در حاشیه برگزاری هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت در جمع خبرنگاران گفت: انجام تیراندازی های هوا به هوا، تیراندازی علیه اهداف هوایی با سرعت و در ارتفاعات مختلف، تیراندازی و بمباران هوا به زمین در روز و شب، با استفاده از بمب های هوشمند، بومی و ارتقا یافته سنگین و نیمه سنگین و استفاده از انواع موشک های لیزری، تلویزیونی، حرارتی، راداری و انواع راکت ها و بمب های تولید شده به دست متخصصان داخل کشور، یکی از بخش های مهم رزمایش امروز است.

وی ادامه داد: افزایش حجم قدرت آتش و دقت در اصابت اهداف متحرک و ثابت زمینی و هوایی، استفاده از مهمات نقطه زن و دور ایستا با قدرت تخریب بسیار بالا یکی دیگر از نقاط قوت این رزمایش است و بخشی از توان رزمی نیروی هوایی ارتش را به معرض نمایش می گذارد.

سخنگوی رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت با بیان اینکه همزمان با اجرای عملیات های رزمی، عملیات مردم یاری با اعزام اکیپ های سیار پزشکی و مددکاری با حضور پزشکان متخصص و متعهد نیروی هوایی ارتش در منطقه عمومی هشتمین رزمایش هوایی فداییان ولایت در حال اجراست، افزود: پیش از آغاز فاز عملیاتی هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش، هواپیماهای شناسایی و عکسبرداری آر اف ۴، هواپیماهای جمع آوری اطلاعات سیگنالی و شنود الکترونیکی به همراه پرنده های بدون سرنشین هوشمند شناسایی نهاجا به رصد، شناسایی و عکسبرداری از اهداف از پیش تعیین شده پرداخته اند.

تکنیک‌های ابتکاری هواپیماهای اف۷ در رزمایش نیروی هوایی ارتش/ «اف۵» و «صاعقه» اهداف حیاتی دشمن فرضی را منهدم کردند

امیر سرتیپ دوم خلبان «علیرضا انگیزه» در جریان نخستین روز از برگزاری فاز اصلی و عملیاتی هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت در جمع خبرنگاران گفت: در اولین روز از آغاز فاز عملیاتی رزمایش فداییان حریم ولایت، هواپیماهای اف۵ و صاعقه با بمب های سنگین، اهداف مهم و حیاتی دشمن فرضی اعم از باندهای پروازی، ایستگاه های رادار و سکوهای پرتاب موشک، مخازن سوخت و انبار مهمات در منطقه نبرد را با موفقیت منهدم کردند.

وی همچنین با بیان اینکه هواپیماهای اف۷ مجهز به بمب های هوشمند، نقطه زن، دور ایستا و راکت های ساخت داخل برای اولین بار اهداف حیاتی دشمن فرضی را با تکنیک های ابتکاری و خارج از رینگ پدافندی در عمق منطقه نبرد منهدم کردند، افزود: در ادامه اجرای هشتمین رزمایش بزرگ فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش، سه فروند جنگنده اف۴ از هواپیمای تانکر سوخت رسان ۷۴۷ به منظور نفوذ در عمق کشور نارنجی و افزایش شعاع عملیاتی در دستیابی به اهداف برد بلند با اجرای ماموریت TOP COVER توسط دو فروند هواپیمای اف۱۴، عملیات سوخت گیری هوایی را با موفقیت انجام دادند.

سخنگوی هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت با بیان این که ما به دنبال امنیت پایدار در منطقه هستیم گفت: افزایش حجم قدرت آتش و دقت در اصابت اهداف متحرک و ثابت زمینی و هوایی و همچنین استفاده از مهمات نقطه زن و دور ایستا با قدرت تخریب بسیار بالا یکی دیگر از نقاط قوت این رزمایش است و بخشی از توان رزمی نیروی هوایی ارتش را به معرض نمایش می گذارد.

امیر انگیزه همچنین یادآور شد: در بخش دیگری از این رزمایش عملیات جنگ الکترونیک و آزمایش انواع سامانه های پیشرفته ارتباطی ارتباطی نیروی هوایی ارتش با استفاده از بسترهای امن شبکه های بی سیم و باسیم، انواع سامانه های تسهیلات پروازی و انواع سامانه های تاکتیکی مأموریت های ابلاغ شده در جنگ الکترونیک را با موفقیت انجام دادند.

شلیک موشک‌های بهینه شده R۷۳ توسط میگ ۲۹/ اجرای ماموریت TOP COVER توسط جنگنده‌های اف ۱۴

امیر سرتیپ دوم خلبان «علیرضا انگیزه» در حاشیه رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت در جمع خبرنگاران گفت: در اولین روز از مرحله اصلی و فاز عملیاتی هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت، جنگنده های اف ۴ و هواپیمای رهگیر میگ۲۹ با استفاده از موشک های بهینه شده و ارتقا یافته در محیط واقعی جنگ الکترونیک، اهداف زمینی و هوایی را با موفقیت منهدم کردند.

وی همچنین با بیان اینکه هواپیمای میگ ۲۹ با شلیک موشک های بهینه شده R۷۳، موشک رها شده از هواپیمای اف۵ را با موفقیت رهگیری و منهدم کرد، افزود: هواپیماهای اف ۴ نیز با بمباران سنگین(Carpet Bombing)، اهداف از پیش تعیین شده را با موفقیت منهدم کردند.

سخنگوی هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت با بیان اینکه در این مرحله جنگنده های رهگیر اف ۱۴ به اجرای ماموریت گشت هوایی مسلح، رهگیری هواپیماهای دشمن و انجام ماموریت TOP COVER پرداختند، تصریح کرد: جنگنده های اف ۱۴ و میگ ۲۹ با انجام عملیات رزم هوایی شرایط درگیری در صحنه واقعی نبرد را با موفقیت به اجرا گذاشتند.

وی ادامه داد: هواپیماهای ‌C۱۳۰ نیروی هوایی ارتش نیز در شرایط سخت و ارتفاع اقدام به عملیات بارریزی کردند.

امیر انگیزه با بیان اینکه تیم های متخصص در حوزه های جنگ نوین حاضر در منطقه رزمایش در این مرحله، به مقابله با تک شیمایی دشمن فرضی پرداختند، عنوان کرد: گروه جنگ های نوین نهاجا نیز با بکارگیری انواع سامانه های رفع آلودگی بومی سازی شده توسط متخصصان کشورمان به مقابله با حمله شیمیایی دشمن فرضی پرداختند.

امیر انگیزه همچنین گفت: هواپیماهای بمب افکن راهبردی سنگین سوخو۲۴ و فانتوم با استفاده از غافلگیری شبانه و در ارتفاع پست اقدام به بمباران سنگین هوا به زمین (Carpet Bombing) به سمت اهداف از پیش تعین شده خواهند کرد و هواپیمای اف۴ نیز با استفاده از فلر اقدام به روشنایی صحنه نبرد در راستای شناسایی و انهدام اهداف توسط پرنده های مشابه می کند.

روشنایی صحنه نبرد توسط جنگنده اف۴/ انهدام اهداف زمینی توسط هواپیماهای فانتوم و سوخو۲۴

در آخرین مرحله از روز اول هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت، هواپیماهای بمب افکن راهبردی سنگین سوخو ۲۴ و فانتوم با استفاده از غافلگیری شبانه و در ارتفاع پست اقدام به بمباران سنگین هوا به زمین (Carpet Bombing) به سمت اهداف از پیش تعیین شده کردند.

همچنین هواپیمای اف ۴ نیز با استفاده از «فِلِر» اقدام به روشنایی صحنه نبرد در راستای شناسایی و انهدام اهداف توسط پرنده‌های مشابه کردند.

ضربه نهایی به دشمن فرضی با بکارگیری پهپادهای تهاجمی/ اهداف زمینی توسط بمب‌های «قاصد» مورد اصابت قرار گرفت

دومین روز از رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش از صبح روز جمعه ۲۱ دی با حضور امیر دریادار «حبیب الله سیاری» رئیس ستاد و معاون هماهنگ‌کننده ارتش، امیر سرتیپ خلبان «عزیز نصیرزاده» فرمانده نیروی هوایی ارتش، سردار سرتیپ «علی شادمانی» معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء(ص)، سردار سرتیپ «مرتضی صفاری» مسئول ارزیابی آموزش ستاد کل نیروهای مسلح، امیر سرتیپ «کریم قوامی» فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش و امیر سرتیپ «سید محمد علوی» جانشین معاونت عملیات ستاد کل نیروهای مسلح در منطقه عمومی اصفهان آغاز شد.

در این مرحله از رزمایش، جنگنده بمب افکن های اف ۴ با شلیک موشک های ارتقاء یافته ماوریک و استفاده از بمب های هوشمند، نقطه زن و دور ایستای قاصد که توسط متخصصان جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش تولید شده است، با حجم تخریب گسترده، اهداف زمینی را مورد اصابت قرار دادند.

در این مرحله از رزمایش همچنین پرنده های فوق سبک و پهپادهای تهاجمی نیروی هوایی در راستای شناسایی و انهدام اهداف شبیه سازی شده در حجم گسترده به منظور ضربه نهایی به دشمن بکارگیری شدند.

قدرت‌نمایی جنگنده‌های سوخو۲۴، اف۱۴ و میگ۲۹ نیروی هوایی ارتش در رزمایش فداییان حریم ولایت

در ادامه دومین روز رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش، بمب افکن های راهبردی سوخو۲۴ با استفاده از اصل غافلگیری و دور از دید رادارهای دشمن، با حمل انواع موشک های بهینه شده و نقطه زن X۲۵ که توسط متخصصان جوان نیروی هوایی ارتش آماده بهره برداری و تست عملیاتی شده است، اهداف زمینی را با موفقیت منهدم کردند.

در این مرحله همچنین جنگنده های اف۱۴ و میگ۲۹ با انجام عملیات رزم هوایی به درگیری هوایی و تمرین شرایط درگیری در صحنه واقعی نبرد پرداختند.

جنگنده‌های صاعقه با بمب‌های سنگین و دورایستا اهداف مورد نظر را منهدم کردند

امیر سرتیپ دوم خلبان «علیرضا انگیزه» در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی گروه سیاسی خبرگزاری میزان به رزمایش فداییان حریم ولایت، گفت: یکی از نقاط قوت و ستون‌های فقرات آینده نیروی هوایی ارتش، جنگنده‌های صاعقه و کوثر هستند.

سخنگوی رزمایش فداییان حریم ولایت با بیان اینکه هواپیماهای صاعقه در چندین رزمایش گذشته، ماموریت‌های رزمی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند، گفت: در هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت، جنگنده‌های صاعقه با استفاده از بمب‌های سنگین و دورایستا، با موفقیت اهداف مورد نظر را منهدم کردند.

رزمایش فداییان حریم ولایت با دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده، پایان یافت

امیر سرتیپ دوم خلبان «علیرضا انگیزه» در جمع خبرنگاران ضمن ابراز رضایت از عملکرد خلبانان جوان نیروی هوایی و کارکنان فنی گفت: به کلیه اهداف از پیش تعیین شده این رزمایش دست یافتیم و رزمایش ظهر امروز با موفقیت به پایان رسید.

وی افزود: هشتمین رزمایش فداییان حریم ولایت با بهره گیری از تجربیات خلبانان و پیشکسوتان ۸ سال دفاع مقدس، خودباوری و ایمان به توانمندی نسل جوان، انجام شد.

امیرسرتیپ دوم انگیزه با بیان اینکه این رزمایش بر اساس صحنه واقعی جنگ و با استفاده از تسلیحات ساخت داخلی انجام شد، عنوان کرد: در این رزمایش انواع موشک‌های لیزری، تلویزیونی، حرارتی، راداری و انواع راکت‌ها و بمب‌های هوشمند و سامانه های ارتباطی و جنگالی تولید شده توسط متخصصان صنعت دفاعی کشور مورد استفاده و تست عملیاتی قرار گرفت.

وی افزود: همزمان با اجرای عملیات‌های رزمی، عملیات مردم یاری با اعزام اکیپ‌های سیار پزشکی و مددکاری با حضور پزشکان متخصص و متعهد نیروی هوایی الهی ارتش در منطقه عمومی هشتمین رزمایش هوایی فداییان ولایت اجرا شد.

امیر انگیزه همچنین در پایان از اصحاب رسانه در پوشش مناسب و با کیفیت هشتمین رزمایش اقتدار فداییان حریم ولایت تقدیر کرد.

رضایت فرمانده از رزم هوایی خلبانان جوان نیروی هوایی ارتش

امیر سرتیپ خلبان «عزیز نصیرزاده» در پایان فاز اصلی و عملیاتی رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت که به مدت ۲ روز در منطقه عمومی اصفهان برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: اهداف متعددی برای هشتمین رزمایش فداییان حریم ولایت ترسیم شده بود که الحمدلله به بخش‌های عظیمی از این اهداف دست پیدا کردیم و البته در بخش‌هایی نیازمند کار و تلاش بیشتری هستیم.

وی افزود: همه شرایط رزمایش مستندنگاری شده و باید برای مراحل بعدی و مواقع اصلی باید روی نقاط ضعف و قوت خود کار و تلاش بیشتری انجام دهیم.

فرمانده نهاجا با بیان اینکه نبرد هوایی رزمایش بسیار عالی انجام شد، عنوان کرد: یکی از برنامه‌های نیروی هوایی ارتش بکارگیری خلبانان جوان است و الحمدلله در این رزمایش حوزه رزم هوایی توسط خلبانان جوان نیروی هوایی به شکلی عالی و صددرصد موفقیت‌آمیز انجام شد که بسیار برای ما خوشحال کننده است.

امیر نصیرزاده ادامه داد: رها کردن بمب ۲ هزار پوندی بسیار قوی از هواپیمای C۱۳۰ که برای تهدیدات خاص پیشبینی شده، برای اولین بار در این رزمایش اجرا شد.

وی همچنین با بیان اینکه پیام نیروی هوایی ارتش برای ملت شریف ایران آمادگی برای پاسخگویی به هر نوع تهدید است، گفت: پیام هشتمین رزمایش فداییان حریم ولایت برای کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران پیام صلح و دوستی است چرا که هرچه ما آماده‌تر باشیم می‌توانیم امنیت را در منطقه برقرار کنیم و آن‌گاه نیازی نیازی به حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در غرب آسیا نباشد.

فرمانده نهاجا افزود: هرچه کشورهای منطقه آماده‌تر باشند و با یکدیگر در تعامل و هماهنگی باشند بهتر می‌توانند امنیت منطقه را تامین کنند و آن‌گاه کشورهایی که به دنبال تاراج منابع نفتی منطقه هستند دیگر نخواهند توانست به بهانه‌های واهی در غرب آسیا حضور پیدا کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در اینجا لازم می‌دانم از تمامی خبرنگاران، عکاسان و تصویربردارانی که در شرایط نامساعد جوی در منطقه، همراه ما بودند و پا به پای رزمندگان نیروی هوایی، هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت را پوشش خبری دادند، تقدیر و تشکر می‌کنم.

زیباترین صحنه رزمایش نیروی هوایی ارتش از نگاه امیر سیاری

امیر دریادار «حبیب الله سیاری» در پایان هشتمین رزمایش اقتدار فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش که به مدت دو روز در منطقه عمومی اصفهان برگزار شد، در جمع خبرنگاران رزمایش و آمادگی نیروی هوایی ارتش را بسیار خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: امروز شاهد هنرنمایی تیزپروازان نیروی هوایی قهرمان ارتش جمهوری اسلامی ایران در آسمان ایران زمین بودیم.

وی با بیان اینکه در این رزمایش تعدد عملیاتی که انجام شد از جمله پرتاب بمب، راکت، موشک و نبرد هوایی و حتی زدن موشک در هوا توسط هواپیمای دیگر و بار ریزی توسط هواپیما های ترابری بسیار خوب ، به موقع و با اقتدار انجام شد، گفت: آنهایی که دفاع مقدس را درک کردند حرف من را به خوبی درک می کنند که غُرش هواپیما به رزمندگان نیرو و روحیه می‌دهد و امروز هم شاهد بودیم که هواپیماهایی که به دست توانمند نیروهای صنعتی ما در نیروی هوایی ارتش، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دانشگاه های کشور به روز شده، به شکلی تحسین‌برانگیز رزمایش انجام دادند.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش با بیان اینکه در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ما به جایی رسیده ایم که تمام خلبانان را در داخل کشور آموزش می دهیم و هواپیما تولید و بهینه سازی می کنیم، گفت: هواپیماهای صاعقه که توسط متخصصان داخلی تولید شده است امروز به خوبی و با اقتدار بمباران اهداف از پیش تعیین شده را انجام دادند.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه تلاش و آمادگی بالای نیروی هوای ارتش در شرایطی است که تحت شدید ترین تحریم ها قرار داریم، افزود: آمادگی و اقتدار نیروی هوایی موجب افتخار مردم ماست؛ این خلبانان جوان که به خوبی و البته به زیبایی این ماموریت را انجام دادند سنی میان ۲۰ تا ۲۷ سال دارند.

امیر سیاری در بخش دیگری از سخنان خود به نقش اساسی رسانه در نمایش اقتدار نیروهای مسلح اشاره کرد و گفت: رسانه ها باید اقتدار و آمادگی نیروهای مسلح را به خوبی به نمایش بگذارند تا دوست و دشمن بدانند امروز ایران به برکت انقلاب اسلامی به این توانمندی رسیده که تجهیزات مورد نیاز خود را مانند جنگنده ، موشک و ... در داخل کشور و بدون نیاز به خارج تولید کند.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان این که به بیش از ۹۵ درصد اهداف تعیین شده در هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نهاجا دست یافتیم، گفت: اگر چه به اهداف خود از برگزاری این رزمایش دست یافته ایم اما به این کفایت نمی‌کنیم و نگاه ما همواره به جلو است و با رصد تهدیدات و با وجود تحریم ها به دنبال این هستیم که هر روز بهتر از روزهای گذشته باشیم.

وی با بیان اینکه در این رزمایش با وجود هوای نامناسب و وزش باد شدید تمام موشک ها و بمب های بومی مانند بمب قاصد به اهداف برخورد کردند، گفت: در نگاه من زیباترین صحنه هشتمین رزمایش فداییان حریم ولایت، لحظه هدف قرار دادن و منهدم کردن موشک شلیک شده از جنگنده F۵ توسط موشک هواپیمای میگ ۲۹ بود که نشان دهنده تخصص و دقت بالای خلبانان جوان ماست.

امیر سیاری در پایان گفت: پیام این رزمایش اقتدار و آمادگی نیروهای مسلح برای دفاع از کشور است که برای دوستان خوشحال کننده است و به دشمن نشان می دهد که اگر اشتباه کنند پاسخی قاطع و پشیمان کننده دریافت خواهند کرد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

ابتکاری جدید در ایران؛ تولید کاغذ از سنگ/ محیط زیست ایمن با طرح

توسعه حداکثری این صنعت در شهرستان در دستور کار قرار گرفته است تا در آینده‌ای نزدیک شاهد شکل گیری تمام زنجیره صنعتی این محصول و تبدیل شدن الیگودرز به قطب کاغذ سنگی کشور و سربلندی جوانان و شهروندان این دیار باشیم. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو، محمد خدابخشی، نماینده مردم شریف شهرستان الیگودرز در یادداشتی نوشت: توسعه اقتصادی مفهومی اساسی است که حداقل در یک سده اخیر ذهن ملت‌ها را درگیر خود کرده است. همه ملت‌ها در تکاپوی دست یابی به اکسیری جادویی هستند که در ادبیات اقتصادی، توسعه خوانده می‌شود و در صورت دستیابی ملت‌ها به آن، خاطر آن‌ها از لوازم اساسی زندگی شرافتمندانه آسوده می‌شود، تفاوت آن‌ها با سایر ملت‌های مترقی کاهش می‌یابد و به آن‌ها عزت می‌دهد تا برای فردایی بهتر برنامه ریزی کنند. در واقع توسعه محصول ترکیب سه عنصر اساسی یعنی نیازها، تفاوت‌ها و آرزو‌ها است و به مثابه اکسیری دیگ اقتصاد و اجتماع را به جوشش در می‌آورد و عامل حرکتی رو به تعالی می‌شود.
تکاپو در جهت توسعه موضوعی است که در کشور ما نیز بعنوان مطالبه به حق و سزاوار ملت ایران، توسط دولت‌ها و مجلس‌های مختلف مورد پیگیری قرار گرفته است. این موضوع نه تنها در سطح ملی که در سطح مناطق یعنی استان‌ها و شهرستان‌ها نیز دغدغه اصلی شهروندان است. برای نیل به توسعه ابتدا ضروری است که موقعیت خود را در مسیر توسعه مشخص کنیم. باید مشخص شود در مناطق مختلف دغدغه اصلی کدامیک از این سه عنصر اصلی محرک توسعه است: تأمین حداقل نیازها، پر کردن تفاوت‌ها یا پیگیری آرزوها.
در دیاری که هنوز برخی کودکان دسترسی به امکانات تحصیلی مناسب ندارند، جوانان تحصیلکرده محروم از اشتغال هستند و بسیاری از خانواده‌ها از بیکاری فرزندان خود و تبعات ناشی از آن رنج می‌برند، باید چاره‌ای اندیشید تا آحاد مردم از حداقل حقوق اجتماعی برخوردار باشند. با این حال، سزاوار نیست که در آینده نگری را بر خود ببندیم. ما باید به خود و فرزندانمان بیاموزیم که در چشم انداز خود از آینده پیگیر کاهش تفاوت دیارمان با بهترین دیار‌ها باشیم و آرزوی تبدیل آن به الگوی توسعه سایرین را پیگیری کنیم.
برای این موضوع باید بر توانمندی‌های خود در سرمایه بزرگ انسانی، ظرفیت‌های کم نظیر کشاورزی و گردشگری، معادن زر خیز و طبیعت منحصر به فردمان تکیه کنیم. امروز بر ما ثابت شده است که دیار ما الیگودرز می‌تواند قطب کشاورزی، گردشگری، صنایع معدنی و گیاهان دارویی باشد و با اتکاء به این بخش‌ها در کنار توانمندی شهروندان و جوانانمان به الگویی برای سایر مناطق کشور تبدیل شود.
در این راستا برنامه‌های توسعه‌ای متعددی به یاری خدا و پشتگرمی همشهریان عزیز از سوی نماینده آن‌ها در حال پیگیری است که از جمله آن‌ها می‌توان به برداشتن اولین گام برای تبدیل الیگودرز به قطب استخراج کاغذ از سنگ (پودر کربنات کلسیم) اشاره کرد که ظرفیت بالقوه بسیار خوبی برای توسعه اقتصادی شهرستان و استان و اشتغالزایی ایجاد می‌کند. به خود اجازه می‌دهیم تا آینده‌ای را برای شهرمان متصور شویم که در آن جوانان ما در صنایعی شاغل هستند که از عهده سایرین ساخته نیست. طبیعت پیرامون ما آدرس مسیر توسعه را به ما داده است. معادن سنگ ما ذخایر بی بدیلی هستند که یکی از آن‌ها پودر کربنات کلسیم است که می‌تواند جایگزین درختان برای تولید کاغذ باشد، برای جوانان ما ظرفیت اشتغال ایجاد کند، برای کشورمان ارزآوری کند و برای طبیعتمان نوید سرزندگی و محافظت از تبعات تولید کاغذ‌های مرسوم دهد.
استان لرستان و بخصوص شهرستان الیگودرز قطب معادن کربنات کلیسم در ایران است و کربنات کلسیم این شهرستان خلوص ۹۹ درصدی دارد. متأسفانه در حال حاضر ۷۰ درصد از این ماده به صورت لاشه کربنات کلیسم «دولومیت» خام به فروش می‌رسد. از آنجا که کربنات کلیسم به عنوان ماده اولیه تولید کاغذ از کربنات کلیسم است، با راه اندازی این کارخانه که در شرف وقوع است و توسعه واحد‌های تولیدی مشابه، صنایع معدنی این شهرستان نیز فعال خواهند شد.
بر اساس آنچه برآورد‌ها نشان می‌دهد، از منظر اشتغال‌زایی، احداث اولین کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم با ظرفیت ۳۰ هزار تن، مشکل بیکاری تعداد قابل توجهی از جوانان همشهری را به صورت مستقیم و غیر مستقیم حل خواهد نمود. اما این پایان راه نیست و آن طور که برنامه ریزی شده و پیگیری‌های بی‌وقفه دنبال می‌کند، توسعه حداکثری این صنعت در شهرستان در دستور کار قرار گرفته است تا در آینده‌ای نزدیک شاهد شکل گیری تمام زنجیره صنعتی این محصول و تبدیل شدن الیگودرز به قطب کاغذ سنگی کشور و سربلندی جوانان و شهروندان این دیار باشیم.
از خداوند متعال می‌خواهیم ملت ما را یاری کند تا قدردان نعمات او باشیم و بتوانیم به بهترین شکل ممکن، از مواهب طبیعی منطقه خود بهره‌مند گرد

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: رزمایش فداییان حریم ولایت پایگاه ها جنگنده ها

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۲۴۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شلیک زلزال یمنی به مواضع متجاوزان سعودی
 • پاکستان درصدد افزایش صادرات هواپیماهای جنگی و آموزشی
 • جبهه ملی بعد از فداییان اسلام به مبارزات ملی شدن نفت پیوست/ آیت‌الله کاشانی اختلافات میان مصدق و فداییان را فرعی می‌دانست
 • آخرین وضعیت اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان
 • میراث فکری - سیاسی جریان فداییان اسلام چیست؟
 • کارگاه «بهینه‌سازی و هوش مصنوعی در درمان بیماری‌ها» در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار می‌شود
 • صاعقه بلاي جان دختر 15 ساله در لالي شد
 • «کرار» ایران در تراز تانک‌های پیشرفته‌ جهانی/تانکی با قابلیت شلیک موشک
 • مافیای منافقین در آلبانی/بلیت واشنگتن و نقش دهلی نو در تحریم‌ها/۲۶ دی روز رهایی ملت از بند طاغوت/آنچه در رزمایش «فداییان حریم ولایت» گذشت
 • شلیک ۳ موشک بالستیک مبارزان یمنی به جنوب عربستان
 • صاعقه به زندگی یک دختر در لالی پایان داد
 • شلیک همزمان ۳ موشک بالستیک یمن به جنوب عربستان
 • مهارت فوق العاده خلبان جت جنگنده در پرتاب فلر + فیلم
 • پایان اولین رزمایش مشترک نیروی دریایی آمریکا و بریتانیا در آب‌های چین
 • پاسخ صریح مردم به خبرنگار فرضی خارجی
 • برگزاری رزمایش مشترک آمریکا و بریتانیا در دریای چین جنوبی
 • برگزاری رزمایش دریایی آمریکا و انگلیس در قلمرو چین
 • برگزاری نخستین رزمایش دریایی آمریکا و انگلیس در قلمرو چین
 • رزمایش پدافند غیر‌عامل در ایلام برگزار شد