خبرگزاري آريا -
نوزادان زودرس اغلب مشکلات تنفسي دارند
يکي از مشکلات شايع تنفسي در نوزاداني که با عمل سزارين به دنيا مي آيند، نوعي تنفس غيرطبيعي تند است که در طي چند روز اول پس از تولد ايجاد مي شود و ناراحتي هاي تنفسي را براي نوزاد به همراه خواهد داشت. و نياز به بستري شدن در بخش مراقبت‌هاي ويژۀ نوزادان در بيمارستان يا NICU خواهند بود.

دلايل بروز مشکلات تنفسي نوزادان:
تنفس سريع در روزهاي اول زندگي به خاطر ناکامل بودن ريه ها يا جذب کاهش يافته مايع جنيني ريه ديده مي شود
نوزادان زودرس اغلب مشکلات تنفسي دارند، زيرا ريه‌هاي آنها کاملاً رشد يافته نيست. نوزادان فول‌ترم يعني نوزاداني که در زمان تعيين‌شدۀ زايمان به دنيا آمده‌اند هم ممکن است دچار برخي‌ مشکلات هنگام تولد مثل مشکلات تنفسي شوند. براي نوزادي که مشکل تنفسي دارد، ممکن است از دارو، ماسک اکسيژن يا ترکيبي از اين دو استفاده شود.
دلايل قطعي بروز مشکلات تنفسي در نوزاد کاملا معلوم نيست، اما تحقيقات حاکي از آن است که تغييرات هورموني و فيزيولوژيکي بدن مادر و جنين طي زايمان طبيعي، براي رشد و تکامل ريه هاي نوزاد ضروري است. بروز درد زايمان در مادر سبب آزادسازي هورمون هايي مي شود که منجر به رشد ريه هاي نوزاد خواهد شد.
اما اين تغييرات، طي زايمان سزارين انجام نمي گيرد. نتيجه بررسي ها نشان داد نوزاداني که با عمل سزارين به دنيا آمده بودند، در مقايسه با نوزاداني که به روش زايمان طبيعي به دنيا آمده بودند، خيلي بيشتر دچار مشکلات تنفسي بودند.
علائم مشکلات تنفسي نوزادان:
- متمايل به آبي بودن رنگ پوست و غشاهاي مخاطي (سيانوز)
- وقفه تنفسي کوتاه (آپنه نوزادي)
- کاهش خروج ادرار
- خرخر و ناله کردن نوزاد
- پهن شدن بيني نوزاد که نشان دهنده تلاش نوزاد براي نفس کشيدن است
- تنفس سريع
- تنفس کم‌عمق
- تنگش نفس و خس خس سينه نوزاد هنگام تنفس
- حرکت‌هاي غيرعادي تنفسي مانند به عقب کشيده شدن عضله‌هاي قفسيه سينه حين تنفس
مشکلات تنفسي نوزادان:
عارضهٔ آپنه: برخي از نوزادان زودرس و بيمار ممکن است براي 15 تا 20 ثانيه يا بيشتر نفس نکشند. اين قطع شدن تنفس را آپنه مي‌نامند. آپنه ممکن است با ضربان قلب ضعيف که برادي‌کاري يا کندتپشي ناميده مي‌شود، همراه باشد. نوزادني که در بخش مراقبت‌هاي ويژه هستند، به طور مداوم براي آپنه و برادي‌کاردي تحت مراقبت و بررسي خواهند بود. متخصص ممکن است تصميم بگيرد که به نوزاد دارو بدهد يا از تجهيزاتي مثل دستگاه‌هاي توليد فشار مثبت راه هوايي استفاده کند.
ديسپلازي ريوي يا برونکوپولمونري: اين بيماري ريوي بيشتر در نوزادان زودرسي شايع است که براي سندرم زجر تنفسي تحت درمان قرار گرفته‌اند و ممکن است علائم ديسپلازي برونکوپولمونري را نشان بدهند. به نوزاداني که ديسپلازي ريوي دارند، داروهايي براي آسان‌تر شدن تنفس داده مي‌شود. ريه‌هاي اين نوزادان معمولاً در طول دو سال اول زندگي‌شان بهبود مي‌يابد اما برخي از آنها نيز ممکن است دچار يک بيماري ريوي مزمن ‌شوند که شبيه آسم است. همچنين گاهي ديسپلازي ريوي در نوزادان فول‌ترم يا کاملي که دچار ذات‌الريه يا ديگر عفونت‌ها شده‌اند نيز‌ بروز مي‌کند.
فشار خون ريوي نوزاد: نوزاداني که فشار خون ريوي نوزادي دارند، نمي‌توانند به شکل معمولي نفس بکشند. نوزاداني که فشار خون ريوي مداوم دارند اغلب نقص‌هاي هنگام تولد مثل نقص‌هاي مادرزادي قلب دارند يا دچار عوارض ناشي از زايمان شده‌اند. اين نوزادان اغلب به يک ماسک اکسيژن براي کمک به تنفس نياز دارند. همچنين ممکن است از طريق يک لوله که وارد ناي شده است، گازي به نام اکسيد نيتريک را وارد بدن آنها کنند. اين روش درماني ممکن است به باز و گشاد شدن عروق ريه و بهبود تنفس کمک کند.
سندرم زجر تنفسي: نوزاداني که قبل از هفتۀ 34 بارداري به دنيا مي‌آيند،‌ اغلب دچار مشکلات تنفسي جدي مي‌شوند. نوزادان مبتلا به سندرم زجر تنفسي، دچار کمبود يک ترکيب شيمايي به نام سورفکتانت هستند که مانع از تنفس راحت و طبيعي آنها مي‌شود و درمان به نوزادان مبتلا کمک مي‌کند تا راحت‌تر نفس بکشند. همچنين ممکن است از يک روش درماني که اعمال فشار مثبت مداوم بر راه‌هايي هوايي ناميده مي‌شود استفاده شود. نوزادان خيلي بيمار ممکن است تا زماني که ريه‌هايشان بهبود پيدا مي‌کند، موقتاً به يک دستگاه تنفس مصنوعي نياز داشته باشند.
ذات‌الريه يا پنوموني: اين عفونت ريه در ميان نوزادان زودرس و بيمار شايع است. اگر نوزاد در تنفس مشکل دارد، اگر ميزان ضربان قلب تغيير کند، اگر آزمايشات خون سطح پاييني از اکسيژن را نشان دهند يا اگر تعداد اپيزودهاي آپنۀ نوزاد بيشتر شود، پزشک ممکن است به ذات‌الريه مشکوک شود. پزشک با يک گوشي پزشکي به ريه‌هاي نوزاد گوش خواهد داد و با درخواست آزمايشات لازم، مؤثرترين دارو را براي درمانش تجويز مي‌کند. نوزاداني که دچار ذات‌الريه شده‌اند، معمولاً با آنتي‌بيوتيک‌ درمان مي‌شوند و ممکن است تا زمان از بين رفتن عفونت،‌ به اکسيژن اضافي نيز نياز داشته باشند.
نوزاداني که با عمل سزارين به دنيا آمده بودند، بيشتر دچار مشکلات تنفسي ميشوند
عامل‌هاي خطر مشکلات تنفسي نوزادان:
اکثر موارد ديسترس تنفسي در نوزاداني ديده مي‌شود که پيش از هفته سي و هفتم متولد مي‌شوند. هر چه رشد ريه‌ها ناقص‌تر باشد، احتمال بروز آر دي اس پس از تولد بالاتر خواهد بود. اين عارضه در نوزادان ترم کامل يعني متولد شده در هفته چهلم بارداري نادر است. ديگر عامل‌هاي خطر افزايش دهنده ابتلا به سندرم زجر تنفسي عبارت است از:
- سابقه ابتلا خواهر يا برادر به سندرم زجر تنفسي
- ابتلا مادر به ديابت
- سزارين يا القاء زايمان قبل از کامل شدن دوره بارداري
- مشکلات بارداري که جريان خون را در بدن نوزاد کاهش مي‌دهد
- بارداري چندقلويي (دوقلو يا بيشتر)
- زايمان سريع
چه مدت کودک من به خاطر -مشکلات تنفسي بايددر بيمارستان بماند؟
بسته به نوع شدت و اين که آيا اين مايع اضافي يا سطوح سورفاکتانت است کم، کودک ممکن است در بيمارستان از سه روز تا چند هفته بماند. نوزادان با مايع اضافي و کمبود سورفاکتانت خفيف به سرعت پاسخ مي دهند و بستري هاي کوتاه تري خواهند داشت. در تمام موارد، نگراني ها در مورد مشکلات تنفسي بايد برطرف شود و کودک قبل از رفتن به خانه بايد بتواند از راه دهان تغذيه شود.
روش هاي درمان پس از ترخيص از بيمارستان:
براي کودکاني که زياد زودرس نيستند بسيار غير معمول است که نياز به درمان بعد از ترخيص داشته باشند. بيشتر نوزادان زودرس ممکن است نياز به اکسيژن مکمل، درمان هاي تنفس بينابيني يا به ندرت حمايت تنفسي بيشتر داشته باشند. والدين نوزادان با اين نيازها قبل از ترخيص آموزش خواهند ديد و اغلب يک تا دو روز و شب را در بيمارستان سپري مي کنند قبل از اين که کودک آن ها ترخيص شود. گاهي يک پرستار خانگي ممکن است کمک کند يا درباره مراقبت از کودک بعد از ترخيص بررسي هايي انجام دهد.
پيشگيري از مشکلات تنفسي نوزادان:
پيشگيري از زايمان زودرس اصلي‌ترين روش جلوگيري از بروز زجر تنفسي محسوب مي‌شود. اما اگر راهي براي پيشگيري از زايمان زودرس وجود نداشته باشد، مادر قبل از زايمان کورتيکواستروئيد دريافت مي‌کند.
اين داروها احتمال بروز سندرم ديسترس تنفسي و شدت آن را کاهش مي‌دهد. داروهاي استروئيدي غالباً در بازه زماني هفته بيست و چهارم تا سي و چهارم بارداري به بانواني داده مي‌شود که احتمال دارد زايمان زودرس داشته باشند. کورتيکواستروئيد گاهي در هفته سي و هفتم نيز تزريق مي‌شود. اما اگر زايمان بسيار سريع يا غيرمنتظره باشد، ممکن است فرصتي براي تزريق استروئيد پيش نيايد يا داروي تزريق شده زمان براي تاثيرگذاري نداشته باشد.
گردآوري: بخش کودکان بيتوته
niniban.com

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

پیشگیری از معلولیت نوزادان سیاست اصلی بهزیستی آزادشهر است

گنبدکاووس - ایرنا - رییس اداره بهزیستی آزادشهر گفت: سیاست اصلی سازمان و خصوصا بهزیستی شهرستان آزادشهر پیشگیری از معلولیت نوزادان است، زیرا 2.4 درصد از جمعیت این شهرستان دارای معلولیت هستند.

محمد شایسته روز پنجشنبه در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: نرخ معلولیت در آزادشهر، یک درصد از نرخ کل کشور بالاتر است و برای پیشگیری از معلولیت، اقداماتی نظیر غربالگری بینایی و شنوایی کودکان، آگاه سازی کودکان در مدارس، غربالگری ژنتیک و مشاوره به زوجین جوان انجام می شود.
وی با بیان اینکه در شهرستان آزادشهر 3500 خانوار با جمعیتی بالغ بر 12 هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند ، گفت: این رقم 12 درصد کل جمعیت شهرستان است.
رییس اداره بهزیستی آزادشهر افزود: هم اکنون در این شهرستان 32 مرکز حمایتی با مجوز رسمی و نظارت کامل بهزیستی در حال خدمات دهی هستند که مراکز ترک اعتیاد، مشاوره خانواده، کلینیک های مددکاری، مهد کودک، مجتمع های خدمات بهزیستی از جمله آنها هستند.
وی خاطرنشان کرد: قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در کل کشور تنها 16 مرکز اینچنینی درحال خدمات رسانی به مردم بود ولی به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران حال حاضر در یک شهرستان 32 مرکز با کیفیت بالا وجود دارد.
شایسته بیان کرد: تا سال گذشته 700 خانواده مستمری بگیر در سطح شهرستان داشتیم و بیش از 1000 خانوار دیگر نیز در نوبت بودند که به دلیل عدم تامین اعتبار نمی توانستیم آنها را تحت حمایت قرار دهیم ولی با همت دولت تدبیر و امید و مجلس شورای اسلامی هم اکنون 1995 خانوار درحال مستمری گرفتن از بهزیستی آزادشهر هستند.
وی تصریح کرد: مستمری این خانوارها بصورت ماهانه و با اعتبار 2 میلیارد و 670 میلیون ریال تامین می شود که بسیار قابل توجه است.
شایسته عنوان کرد: چهار مرکز توانبخشی در راستای نگهداری و کمک به معلولان به صورت روزانه و شبانه روزی در سطح شهرستان دایر است که بیش از 150 معلول در این مراکز تحت مراقبت هستند و بهزیستی ماهانه حدود 720 میلیون ریال بابت نگهداری این افراد به مراکز مربوطه یارانه پرداخت می کند.
رییس اداره بهزیستی شهرستان آزادشهر یادآور شد: بر اساس مصوبه دولت تدبیر و امید، دستگاه ها موظف هستند سه درصد از نیروهای خود را از معلولیین تامین نمایند ولی این اتفاق تاکنون رخ نداده است.
مراسم چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از سوی اداره بهزیستی شهرستان آزادشهر با برگزاری جشنواره غذای سالم و به نمایش گذاشتن صنایع دستی خانواده های تحت پوشش با حضور مردم و مسئولان برگزار گردید که در پایان نیز با نظر داوران به 5 غذای سالم برتر هدایایی اهدا گردید.
شهرستان 96 هزارنفری آزادشهر در شرق استان گلستان قرار دارد.
9433/1860

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۲۷۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • از نوزادانی که در سطل بیمارستان رها می‌شوند تا کودکانی که از سطل آشغال غذا می‌خورند/ فقرا در آمریکا و اروپا چگونه زندگی می‌کنند +عکس و فیلم
 • کودکانی که از سطل آشغال غذا می‌خورند +عکس و فیلم
 • دلیل سکسکه در نوزادان چیست؟
 • فوتبالیست های متولد امروز؛ 18 ژانویه
 • راهکار‌هایی برای کاهش مشکل کولیک در نوزادان
 • کشف جسد نوزاد تازه متولد در زباله
 • چگونه قولنج نوزادان را رفع کنیم؟
 • فواید شیر مادر نسبت به شیرخشک
 • زلزله ۳.۳ ریشتری تازه‌آباد کرمانشاه را لرزاند
 • کشف جسد نوزاد تازه متولد شده در زباله+عکس
 • تازه‌آباد کرمانشاه لرزید
 • زلزله تازه‌آباد کرمانشاه را لرزاند
 • سمپوزیومی برای استفاده سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های نوزادان
 • تولد ۳۰ هزار نوزاد مبتلا به سندرم در ایران
 • فوتبالیست های متولد امروز؛ 17 ژانویه
 • چهره های مشهور ایرانی متولد 27 دی ماه + تصاویر
 • قولنج نوزادان و راهکار رفع آن
 • درخشش در وقت اضافه!
 • درمان‌های خانگی زردی نوزاد