رکنا: هر فرهنگی رسوم و سنن ازدواج مخصوص به خود را دارد که در اکثر موارد به باورهای دینی و گاهی نیز مسائل ماوراء الطبیعه مربوط می شود. در این میان برخی از این سنن ازدواج در برخی از نقاط جهان متفاوت تر و عجیب تر از دیگری بوده و جلب توجه می کنند. برای مثال در جزایر مارکویساس در پولینزی فرانسه، بعد از این که مراسم عروسی به پایان رسید، خانواده و بستگان عروس رو به پایین و در کنار هم روی زمین دراز می کشند.

سپس عروس و داماد از روی آن ها رد شده و محل برگزاری عروسی را ترک می کنند انگار که از روی یک فرش معمولی رد می شوند. قبلاً نیز در مقاله ای شما را با برخی از این سنت های عجیب و باورنکردنی آشنا کرده بودیم و در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی دیگر از عجیب ترین و غیرمعمول ترین روش ها و سنت های مربوط به ازدواج در سراسر جهان آشنا کنیم.

فرانسه: ربودن داماد و ایجاد مزاحمت برای زوجین

در فرانسه وقتی که دو نفر با هم ازدواج می کنند (بخصوص در مورد زوجین جوان)، دوستان و خانواده آن ها در خانه این دو حاضر شده و با کوبیدن بر ماهیتابه و کتری شروع به فریاد زدن و آواز خواندن می کنند. زوجی که تازه ازدواج کرده اند نیز باید بیرون آمده و با نوشیدنی و اسنک از میهمانان پرسروصدای خود پذیرایی کرده و در مواردی حتی به آن ها پول بدهند که دست از سروصدا برداشته و خانه را ترک نمایند. در مواردی حتی بدتر رخ می دهد و اگر این میهمانان نادیده گرفته شوند، آن ها به زور وارد خانه شده و داماد را می دزدند و در فاصله ای طولانی از خانه او را به حال خود رها می کنند.

بدین ترتیب در حالی که داماد بیچاره لباس مناسبی به تن ندارد باید خود را به خانه اش برساند. این سنت ازدواج فرانسوی که «چاریواری» یا «شاریواری» (charivari) نام دارد از دوران قرون وسطی شروع شده است. در آن دوران در صورتی که بیوه ها خیلی زودتر از آنچه که مورد قبول عامه بود ازدواج مجدد می کردند، همسایگان این سنت پرسروصدا را در شب عروسی او اجرا می کردند. اما این سنت امروزه به حرکتی مفرح و شادی آور تبدیل شده و جنبه تنبیهی خود را از دست داده است.

موریتانی: چاق کردن اجباری دختران

در موریتانی هر چه یک دختر فربه تر باشد جذاب تر به نظر می رسد. به همین دلیل است که والدین این دختران را که در سنین پایین (گاهی ۵ سالگی) در طی فصل تابستان به «کمپ های چاقی» می فرستند تا وزنشان افزایش پیدا کند. این سنت در موریتانی «لبلو» (Leblouh) نام دارد که طی آن دختران مجبورند مقدار زیادی غذا بخورند و در برخی موارد نیز این کار به صورت تغذیه اجباری صورت می گیرد. در برخی از موارد این دختران مجبورند روزی ۱۶٫۰۰۰ کالری انرژی وارد بدن خود کنند. مردم موریتانی بر این باورند که جثه زن هر چه بزرگ تر باشد به همان اندازه جای بیشتری در قلب شوهرش اشغال می کند.

همچنین جثه همسر به معنای ثروت شوهر نیز هست زیرا هر چه ثروت و توانایی مالی وی بیشتر باشد از پس هزینه های همسری با جثه بزرگ تر و قاعدتاً هزینه هایی بیشتر برخواهد آمد. زمانی که وقت ازدواج فرا برسد، داماد عروس خود را انتخاب کرده و با خانواده خود برای خواستگاری و توافق با خانواده او پیشقدم می شود. هر چه دختر جثه بزرگ تری داشته باشد بیشتر مورد توجه داماد و خانوده اش قرار می گیرد.

اسکاتلند: سیاه کردن عروس و داماد

سنت موسوم به «سیاه کردن» (Blackening) یک سنت قدیمی ازدواج در اسکاتلند است که قبل از مراسم عروسی و به عنوان نماد سخت بودن ازدواج انجام می شود. در این سنت، سرتاپای عروس یا داماد و یا هر دوی آن ها توسط دوستان و خانواده های آن ها به چیزی بدبو و حال بهم زن مانند تخم مرغ، ماهی مرده، غذای فاسد، شیر مانده، قیر، لجن یا آرد آغشته می شود. سپس آن ها را به یک درخت می بندند یا سوار بر یک وانت روباز در سراسر شهر می چرخانند.

هدف این سنت این است که بدترین و ناراحت کننده ترین شرایط را برای عروس و داماد ایجاد کنند و تا آنجایی که امکان دارد افراد بیشتری آن ها را در این شرایط ناخوشایند ببینند. باور اسکاتلندی ها بر این است که عروس و داماد پس از پشت سر گذاشتن چنین آزمون سختی در کنار هم، می توانند از تمامی سختی ها و مشکلاتی که ازدواج در پی دارد عبور کنند. این سنت بیشتر در بخش های روستایی شمال شرقی اسکاتلند رواج دارد.

چین: گریه کردن عروس در مراسم عروسی

در میان مردمان «توجیا» (Tujia) رسم است که هر عروسی باید در مراسم عروسی خود گریه کند. افراد مسن این قوم بر این باورند که این سنت نشان دهنده سپاسگزاری و عشق عروس به والدین و اعضای خانواده اش است. اگر عروس گریه نکند، مهمانان عروسی به او به چشم یک دختر بی فرهنگ نگاه خواهند کرد. عروس از یک ماه قبل از عروسی گریه کردن را آغاز می کند. او هر شب یک ساعت با صدای بلند گریه می کند. پس از ۱۰ روز، مادر عروسی در این کار به دخترش ملحق می شود و پس از او نیز مادربزرگ عروس و دیگر بستگان مونث به او خواهند پیوست. این اشک ها نشانگر ناراحتی و غم نیست بلکه نماد شادی و امیدواری انگاشته می شوند. البته این سنت دیگر مانند گذشته رواج ندارد.

چین و مغولستان: سر بریدن و تکه تکه کردن جوجه

مردمان «دائور» (Daur) در چین و بخش هایی از مغولستان، روشی منحصربفرد برای انتخاب تاریخ عروسی دارند. عروس و داماد با در دست گرفتن یک چاقو به صورت مشترک از آن برای سر بریدن یک جوجه استفاده کرده و سپس بدن آن را تکه تکه می کنند. اگر کبد جوجه سالم باشد، زوجین می توانند تاریخی را باری ازدواج خود تعیین کرده و شروع به آماده سازی مقدمات نمایند. اما اگر کبد جوجه دچار مشکل باشد این موضوع را نشانه بد یمنی دانسته و زوجین مجبورند این سنت را تکرار کنند تا این که جوجه ای با کبد سالم پیدا شود.

هند: ازدواج با درخت موز

در بخش هایی از هند، مطابقت ازدواج با مسائل مربوط به نجوم و ستاره شناسی نقش بسیار مهمی در ازدواج و مراسم عروسی دارد. اگر عروس در برج مریخ به دنیا آمده باشد او نفرین شده در نظر گرفت شده و ممکن است باعث مرگ زودهنگام شوهر خود شود. چه بسیارند دختران هندی که تنها به دلیل همین باور دست به تغییر تاریخ تولد خود زده و یا برای همیشه مجرد باقی می مانند. برای از بین بردن این اثر بد، عروس باید ابتدا با یک درخت موز ازدواج کند. سپس این درخت نابود شده و نفرین و بدشگونی ازدواج از بین می رود. البته این سنت غیرقانونی اعلام شده زیرا حقوق زنان را پایمال می کند. اما با وجود این ممنوعیت نیز مردم هند این سنت را انجام داده و حتی ستاره سرشناس بالیوودی، آیشواریا رای، هنگام ازدواج با آبیشک باچان از این سنت پیروی کرده و ابتدا با یک درخت موز ازدواج کرد.

ولز: تقدیم کردن قاشق چوبی به عروس

از اوایل قرن نوزدهم میلادی، در ولز سنتی منحصربفرد برای نشان دادن عشق و علاقه بین زوجین به وجود آمد. در این سنت، مردان جوان یک تکه چوب برداشته و از آن یک قاشق زیبا می سازد. سپس آن را به دختری که می خواهد با او ازدواج کند به عنوان نماد عشق و علاقه هدیه می دهد. اگر دختر این هدیه را بپذیرد، قاشق مذکور به نماد نامزدی و عشق بین آن دو تبدیل می شود. این قاشق نماد تعهد و قولی است که داماد به عروس می دهد مبنی بر این که هیچگاه او را گرسنه نخواهد گذاشت. امروزه این قاشق ها را می توان در بازار خریداری کرد. همچنین این قاشق ها را به عنوان هدیه در موارد دیگر به دختران هدیه می دهند. این سنت در برخی دیگر از نقاط اروپا نیز دیده می شود.

هند: انصراف داماد از ازدواج

یکی دیگر از رسوم ازدواج عجیب و غریب در جهان مربوط به قوم برهمایی تامیل در جنوب هند است. در یکی از رسوم مختلف این قوم، داماد طوری وانمود می کند که از ازدواج منصرف شده و برای تبدیل شدن به یک راهب برهمایی مراسم عروسی را ترک می کند، در حالی که اعضای خانواده اش او را ترغیب می کنند که مجلس را ترک نکرده و مراسم عروسی خود را ادامه دهد. راهب برهمایی که به ازدواج عروس و داماد رسمیت می بخشد نیز در ترغیب داماد برای ماندن و ازدواج کردن شرکت می کند. در نهایت داماد به سالن محل برگزاری عروسی رفته و خانواده عروس به استقبال او می آیند و بدین ترتیب مراسم عروسی آغاز می شود. اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

پشت پرده فیلم کتک زدن دختر تهرانی توسط پسر سیرجانی / شهرت با بی آبرویی ! تجاوز به دختر 16 ساله توسط مرد بدنساز + عکس این دختر 18 ساله صیغه 100 هزار تومانی بود / مرجان دخترش را اختیار مردها گذاشت ! دختر رزمی کار معروف خلافکار مسلح را تا سرحد مرگ کتک زد+ تصاویر قتل فجیع در آریاشهر تهران/ لیلا و دوستش در خانه مرد تنها چه می کردند ؟ 15 ساله بودم که با آمدن بچه محمود به ناچار مرا عروس خودش کرد ! فریاد های دردناک رویا 13 ساله برای ازدواج نکردن با مرد 40 ساله مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا زمان واریز یارانه دی 97 مشخص شد خودکشی یک سرباز در زاهدان! این 2 مرد تهرانی شیطان را هم در زندان درس می دهند ! ثروتمندترین مرد دنیا همسرش را طلاق داد+ عکس واکنش کم نظیر یک سردار به فیلم رقص سربازان ! + فیلم دستگیری سارقان سکه 100 کیلویی + عکس تصویر بدرفتاری ایرانی ها با یک زن افغان جنجال به پا کرد+ عکس

منبع: رکنا

خبر بعدی:

حمله اسیدی هدیه عروس برای خواهر شوهر +عکس

نوداد: فاطمه صورتش با اسید سوخت، یک قربانی دیگر اسیدپاشی. دخترجوانی که برای همیشه باید آن خاطره تلخ را در یاد و چهره اش همراه داشته باشد. فاطمه هم مثل بیشتر قربانیان اسیدپاشی در آتش کینه و حسد سوخت. اما این بار نه پای خواستگار سمجی درمیان بود و نه پسرجوان دلباخته‌ای که به معشوقه اش یک عمر سیاهی و حسرت هدیه دهد. فاطمه جوان قربانی حسادت زن برادرش شد. حسادتی که هنوز هم برای فاطمه و خانواده اش جای سوال دارد. آن‌ها هنوز نمی‌دانند که چرا الهه این کار را با تنها دخترشان کرد. الهه متهم این پرونده اسیدپاشی یک زن جوان ۲۹ ساله است که بیست و چهارمین روز آبان ماه سال ۹۵ وقتی فاطمه را تنها در خانه دید، با اسید به او حمله ور شد.

حالا فاطمه ۲۵ سال دارد. دخترجوانی که تاکنون برای به دست آوردن بخشی از چهره اش بیش از ۵۰ عمل جراحی انجام داده. بینایی یک چشمش را برای همیشه رفته و پزشکان تلاش می‌کنند تا شاید بتوانند برای او کاری انجام دهند. آن چه در ادامه می‌خوانید گفت: وگویی با این قربانی اسیدپاشی است که پس از ۲ سال حاضر به گفتگو شد:

روز حادثه چه اتفاقی افتاد؟

من خانه برادرم بودم. یعنی از شب قبل به آن جا رفتم و شب را همانجا ماندم. صبح برادرم آماده شد و رفت سرکارش. من و الهه با بچه‌ها در خانه تنها بودیم که ناگهان دیدم الهه با شال به طرف من حمله کرد. می‌خواست مرا خفه کند. دست و پا زدم و او را از خودم دور کردم. بعد یک لحظه صورتم خیس شد و شروع به سوزش کرد. همه صورتم می‌سوخت، همان موقع متوجه شدم که اسید ریخته، بعد هم که به بیمارستان رفتم. الان دو سال از آن حادثه گذشته، ولی مثل همان روز اول همه صحنه‌ها را به خاطر دارم.

آن روز‌ها الهه زن برادرتان در جلسات بازپرسی منکر دخالت دراین حادثه بود و مدعی بود که پای نفر سومی درمیان است.

هنوز هم بعد از ۲ سال همان حرف‌ها را تکرار می‌کند. اما همه شواهد و مستندات عیله اوست. من خودم صدای او را شنیدم. دست او را روی صورتم لمس کردم. قد و چشمان او را از نزدیک دیدم، الهه بود. لباس کار برادرم را پوشیده بود که مثلا من را گمراه کند، اما من او را شناختم. البته او هنوز هم همان دروغ‌ها را می‌گوید. در جلسه دادگاه هم همان حرف‌ها را زد. اما همه می‌دانند که چه کسی این بلا را سر من آورده.

دادگاه حکم را صادر کرده؟

نه، جلسه دادگاه ۱۱ دی ماه امسال برگزار شد. یک جلسه. البته همان یک جلسه بود. الان منتظر صدور رأی هستیم.

یعنی الهه محکوم شد؟

هنوز که رأی اعلام نشده. اما معلوم است که او متهم است. قاضی از من پرسید دیه می‌خواهم یا قصاص. من گفتم که فقط قصاص. پول به چه درد من می‌خورد. درست است که هزینه‌های زیادی متحمل شدیم، اما هیچ کس نمی‌داند که در این مدت من چه زجری کشیدم.

بیشتر آسیب به صورت شما وارد شده؟

بله. چشم چپم به طور کامل بینایی اش را از دست داده. لاله گوش راستم از بین رفته. بینی و لب هایم هم نابود شده. الان صورت من همش پیوند پوست است. بیش از ۵۰ جراحی روی من انجام شده. اما هنوز بینی ام مثل روز اول نشده. دکتر‌ها خیلی به من امیدواری می‌دهند، اما خودم می‌دانم که حداقل به این زودی‌ها صورتم مثل قبل نمی‌شود.

چقدر برای درمان هزینه کردید؟

بیش از ۲۰۰میلیون تومان. با این که پدرم بیمه تکمیلی است، هیچ کدام از این هزینه‌ها را بیمه پرداخت نکرده. بیمه به ما اعلام کرد که، چون ماجرا اسیدپاشی است و متهم هم دستگیر شده، باید هزینه‌ها را خودمان پرداخت کنیم و بعد از متهم بگیریم. الهه هم که پولی ندارد.

راستی در این مدت با الهه رودر رو نشدی؟

۶ ماه پس از آن حادثه در دادسرا او را دیدم. منکر همه چیز بود. می‌گفت: چه کسی این بلا را سر تو آورده. مدام حرف‌های ضد و نقیض می‌زد. البته که الان همه چیز مشخص شده. برادرم روز‌های نخست به این موضوع شک داشت. خانواده ام باورشان نمی‌شد که الهه دست به چنین کاری بزند. اما بعد از پیدا شدن شواهد و مدارک برادرم هم بسته‌های اسید سولفوریک را لای رختخواب خانه پیدا کرد.

بین شما خصومت، کینه یا مشکل خاصی بود؟

نه. هیچ چیزی بین ما نبود. لااقل از طرف من نبود. الهه هم در رفتار و گفتارش چیزی را بروز نمی‌داد. تنها چیزی که به ذهنم رسیده، حسادت است. الهه از سرحسودی این بلا را سرمن آورد. من قرار بود با نامزدم عقد کنیم. ۲۰ روز پس از آن حادثه تاریخ عقدمان بود. اما این کار الهه زندگی من را تباه کرد. نامزدم بعد از یک سال که دید امیدی به بهبود کامل نیست، من را رها کرد.

الهه با برادرت زندگی خوبی داشتند؟

از زندگی اش راضی بود. دوتا بچه هم داشتند. زنی که از زندگی راضی نباشد، بچه دار نمی‌شود.

روز حادثه بچه‌های برادرت هم در خانه بودند؟

بله. هردو آنها. دختر بزرگترش آن موقع ۳ سالش تمام شده بود. هنوز هم به من می‌گوید که عمه من دیدم که مامان به طرف تو حمله کرد.

در این مدت که الهه بازداشت است، بچه‌ها پیش کی هستند؟

هردوی آن‌ها با ما زندگی می‌کنند. الهه الان ۲ سال است که در زندان شهرری است.

برادرت چطور با این موضوع کنار آمد؟

همان طور که گفتم اوایل باور نمی‌کرد که زنش دست به چنین کاری زده باشد. اما وقتی همه چیز معلوم شد، تصمیم گرفت از او جدا شود. الان هم پیگیر کار‌های طلاق است. اما خب به او گفته اند که باید مهریه اش را پرداخت کند. برادر من هم در یک شرکت تاسیساتی کار می‌کند. از کجا دارد ۲۰۰ سکه مهریه الهه را بدهد. به همین دلیل هم هنوز کار‌های قانونی طلاقش انجام نشده.

برادرت با الهه چطور آشنا شد؟

ازدواج آن‌ها کاملا سنتی بود. یکی از اقوام خانواده‌ها الهه را به ما معرفی کرد. بعد هم خواستگاری و بقیه ماجرا. پدر و مادر الهه آدم‌های ساده‌ای هستند. اصلا به ذهن کسی هم نمی‌رسد که دختر این خانواده دست به چنین جنایتی زده باشد. یک خانواده روستایی ساده. ما اصالتا اهل خمین هستیم و خانواده الهه هم اهل همان جا هستند. الهه بعد از ازدواج به تهران آمد.

در این مدت پدر و مادر یا خانواده او برای گرفتن رضایت با شما تماس نگرفتند؟

شاید باورکردنی نباشد. اما یک تماس تلفنی هم با ما نداشتند. فقط در دادگاه یکی از برادرهایش را دیدم که او هم در جلسه دادگاه حاضر نشد.

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

کلیدواژه: عجیب ترین چاق غذا قلب بازار ازدواج فرانسه شهر داماد مراسم عروسی عکس فیلم زن سرقت قتل معلم دختر جوان پلیس عجیب

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۲۸۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گفت‌وگو| ​اسم مبارک حضرت زهرا (س) با خون اهل سنت عجین شده است/ حضرت زهرا (س) راهنمای ما در دنیا و آخرت است
 • از ثبت ملی عروسی پیر شالیار تا مراسم پامنبری و نان‌های محلی شهر روحانی
 • عکس/ عجیب‌ترین ماشین عروس دنیا
 • آتش هم مانع برگزاری این عروسی نشد +فیلم
 • آیت‌الله محقق داماد: ساخت دارو با نام معصومان خیانت به اهل بیت و اسلام است
 • جایی که دختران از پسران خواستگاری می‌کنند
 • ۱۶۰۰ مسجد اهل سنت در گلستان به ثبت رسیده است
 • ۸۵۰۰ طلبه شیعه و اهل سنت در گلستان تحصیل می کنند
 • نکات مهم در مورد آرایش و میکاپ عروس
 • اجرای بیانسه خواننده سرشناس در مراسم عروسی دختر میلیاردر هندی +تصاویر
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد احکام محارم
 • ماجرای «داماد‌گیت» دانشگاه آزاد به کجا رسید؟
 • ماجرای «داماد‌گیت» دانشگاه آزاد به کجا رسید؟/ مسئولان دانشگاه: بی‌اطلاعیم!
 • ماجرای «داماد‌گیت» دانشگاه آزاد به کجا رسید؟/ مسئولین دانشگاه: بی‌اطلاعیم!
 • کاربرد‌های شگفت انگیز عروس دریایی
 • کاربرد‌های جالب عروس دریایی
 • جهیزیه عروس گران شد + جزئیات
 • لباس دخترانه مجلسی و شیک (+عکس)
 • مادر برای تناسب اندام خود در مراسم عروسی دخترش به جراح زیبایی مراجعه کرد،جانش را داد