به گزارش حوزه جامعه خبرگزاری تقریب، یکی از دغدغه‌های رهبر انقلاب در رابطه با آسیب‌های اجتماعی، پرداخت به موضوع حجاب در جامعه است. این روزها نیز صحبت‌های زیاد و متفاوتی درباره‌ی وضعیت حجاب در ایران مطرح می‌شود که برخی از آن‌ها به‌صورت افراط‌گونه‌ای صورت حجاب در جامعه را کم‌رنگ و مخدوش توصیف می‌کند.

به این بهانه و به مناسبت ایام سالگرد اجرای قانون کشف حجاب رضاخانی (هفدهم دی‌ماه)، بخش زن و خانواده‌ی KHAMENEI.IR (ریحانه) با دکتر امیرحسین بانکی‌پور که چهره‌ای آشنا در حوزه‌ی موضوعات مربوط به زن و خانواده است، به گفتگو نشسته و نظر ایشان را در این رابطه جویا شده است.

به‌عنوان پرسش اول جناب آقای دکتر بانکی‌پور لطفاً بفرمایید ریشه‌ی تاریخی حجاب در ادیان الهی چیست؟
پوشش و حجاب یک امر فطری است که از دیرباز در بین بشر بوده. تاریخ حجاب به تاریخ انسان برمی‌گردد؛ حضرت آدم در بهشت پوشش داشتند و لحظه‌ای که با میوه‌ی ممنوعه تماس حاصل کردند، قرآن می‌گوید حجاب‌ها و لباس‌هایشان ریخت. این نشان می‌دهد که از همان اول، بشریت پوشش داشته و اصلاً تفاوت بشریت با حیوانات در همین است. حیوان به‌گونه‌ای است که نیاز به لباس ندارد، ولی لباس و پوشش یکی از نیازهای اساسی بشر است.

در تاریخ بشر و در تمدن‌های مختلف همیشه این پوشش بوده، در ادیان هم به رسمیت شناخته شده است. در ادیان الهی برای پوشش، حدودی مشخص کردند که این حدود در دین مسیحیت تقریباً مثل حدود اسلام است؛ همان نحوه‌ی پوششی که راهبه‌های مسیحی دارند. البته دستورات حجاب در دین مسیح فقط مخصوص راهبه‌ها نیست، بلکه برای همه‌ی زنان است. در یهود هم حدود پوشش سخت‌تر از مسیحیت است.

در جمهوری اسلامی، از همان اول انقلاب، حضرت امام (ره) فرمودند ما می‌خواهیم به اسلام ناب رجوع کنیم و یکی از لوازم اسلام ناب، پوشش و حجاب بود، آن‌هم به شکل اسلامی‌اش.

* وضعیت حجاب در جامعه ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟ جامعه ی ما بد حجاب شده است؟ به نظر شما به سمت حجاب پیش میرویم یا به سمت بدحجابی؟
قضاوت در مورد وضعیت حجاب جامعه، قضاوت ساده‌ای نیست. در بعضی از ظواهری که در جامعه می‌بینیم، کم‌پوششی وجود دارد و در عین حال کلیت پوشش را در جامعه می‌بینیم. یعنی این‌طور نیست که فضای حاکم بر جامعه به سمتی بوده باشد که زنان ما فقدان پوشش را انتخاب کرده باشند. پوشش تن به طور نسبی در جامعه خوب است و پوشش سر و مو هم کم و بیش وجود دارد؛ ولی نه به صورتی که کسی بخواهد وجود پوشش سر در جامعه را نفی کند، مگر موارد نادر.

اصلاً اینکه از این پدیده عکس می‌گیرند یا به طور خاص در شهر مورد توجه قرار می‌گیرد، خود نشان‌دهنده‌ی این است که یک پدیده‌ی نادر است. اگر قرار بود بی‌حجابی، یک پدیده‌ی حاکم باشد دیگر مورد توجه قرار نمی‌گرفت.

 بخش زیادی از زنان جامعه‌ی ما محجبه هستند و در تبرج خیابانی، خودشان را ظاهر نمی‌کنند، لذا در محیط‌های خیابانی حضور آنان چشم‌گیر نیست؛ مگر در محیط‌هایی که فضای معنوی و مذهبی حاکم است؛ مثل مراسم‌ها و محیط‌های خاص معنوی که چهره‌ا‌ی متفاوت از جامعه‌ی ایرانی را می‌بینیم. لذا قضاوت در مورد جامعه خیلی سخت است، که مثلاً بگوییم چند درصد از زنان پوشش کامل اسلامی دارند و چند درصد پوشش ناقص اسلامی دارند.

ولی آنچه که مسلّم است، در وضعیت فعلی جامعه، حتی اگر به آن دخترانی که بخشی از موهایشان را بیرون می‌گذارند، بگویی «روسری‌ات را بردار»، اکثریت از آنها زیر بار نمی‌روند. اگر به او بگوییم «تو که بخشی از موهایت را بیرون گذاشتی، خب کلش را بیرون بگذار!»، او بین این دو حالت، فرق می‌گذارد؛ یعنی یک تعهدی در وجود خودش احساس می‌کند که بر اساس آن تعهد، ولو اینکه بخشی از موهایش هم بیرون است، می‌خواهد که این روسری روی سرش باشد. به جرأت می‌توان گفت که این حالت، حالت غالبی در جامعه‌ی ایران است. یعنی با این نوع نگاه، عموم زنان ایرانی، حجاب را قائلند؛ اما در مورد رعایت حدود دقیق شرعی که «چقدر تمام ضوابط فقهی حجاب را رعایت می‌کنند، با احتساب این نکته که آنهایی که کاملاً رعایت می‌کنند، همیشه در منظر عموم نیستند»، می‌توانیم بگوییم جامعه‌ی ما نیم به نیم است، نیمی حجاب را کامل رعایت می‌کنند و نیمی کامل رعایت نمی‌کنند.

* عملکرد نظام در حوزه ی حجاب و دعوت به آن چگونه بوده؟ در چه زمینه هایی موفق بوده و کجاها موفق نبوده؟
عملکرد نظام را از دو حیث می‌توان مورد توجه قرار داد، از حیث اول اینکه در دنیایی که تمامی کشورها بر مبنای سکولاریسم اداره می‌شوند و توجهی به احکام اللّه ندارند و آن را مبنای اداره‌ی جامعه نمی‌دانند، در چنین فضایی، یک کشور و نظام روی حکم خدا پافشاری بکند و اصل حجاب را از اول به عنوان یک اصل قانونی به رسمیت بشناسد و جا بیندازد، خیلی قابل تقدیر و قابل قبول است.

ولی از حیث تبلیغی، اینکه «ما چقدر در نظام توانستیم جامعه‌مان را به سمت حجاب تشویق کنیم؟ چقدر توانستیم جذابیت حجاب و حکمت‌های حجاب را برای جوان‌هایمان تبیین کنیم؟ چقدر توانستیم خواستگاه حجاب را تقویت کنیم؟ و...» نمره‌ی خوبی به نظام نمی‌دهیم؛ دلیلش هم این است که کلاً مجموعه‌های دولتی ما متفاوت عمل می‌کنند، بعضی اصلاً‌ دغدغه این موضوعات را ندارند، بعضی با سلیقه‌ی شخصی و اجتهاد شخصی خودشان عمل می‌کنند و نوعاً‌ در موضوعات فرهنگی همه صاحب‌نظر هستند و کسی به این مهم قائل نیست که باید بر اساس مبانی واحد و سیاست‌گذاری واحد عمل بشود.

شیوه‌ی اداره‌ی جامعه هم به نحوی نیست که اگر مسئول یا مدیری از برنامه و سیاست واحد جامعه تخطی کند، مورد بازخواست قرار بگیرد. لذا به خودش حق می‌دهد که بر اساس نظرات شخصی، هر گونه اظهارنظری بکند؛ آن هم نظراتی که بعضاً فکر می‌کند جماعتی را به سمت خودش بکشد. این مسائل باعث شده که ما و به خصوص نظام دولتی‌مان به معنای اعم در این زمینه موفق نباشد، برنامه‌ی منظم و مشخصی نداشته باشد، یا اگر هم داشته باشد، به آن عمل نکند.
اما گروه‌های خودجوش مردمی به صورت سربازان گمنام و بعضاً خوشنام، فعالیت‌های زیادی در سطح کشور کرده‌اند که در حد توان و مقدورات خودشان موفق بوده‌اند؛ آن هم در فضایی که در بمباران فرهنگی علیه حجاب هستیم، این جوان‌های عزیز در عرصه‌هایی که توان دارند، پیام‌شان را به گوش جوانان می‌رسانند و مؤثر واقع می‌شوند. به آن گروه‌های مردمی، ما نمره‌ی قبولی می‌دهیم، اما در حد شعاع فعالیت‌هایشان؛ که البته شعاعش گستره‌ی ملی نبوده و نتوانسته به فضای کلان کشور دست پیدا کند.

* نظر رهبر انقلاب درباره فعالیت‌های مردمی مربوط به عفاف و حجاب در جامعه چیست؟
اخیرا همراه با جمعی از عزیزانی که در موضوع حجاب و عفاف، فعال یا صاحب‌نظر بودند و آثاری را منتشر کرده بودند، خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم. در این جلسه، هفت هشت نفر از اعضای جمع دیدگاه‌های خود و نتایج فعالیت‌هایشان و تجربیاتی را که به دست آوردند، خدمت حضرت آقا ارائه دادند. نوعاً بخشی از بحث‌ها به حوزه‌های تبلیغی برمی‌گشت؛ که شیوه‌ی تبلیغ در مورد حجاب و عفاف باید متحول بشود، تحولاتی که اینها انجام داده بودند و نتایجی را که به دست آورده بودند، خدمت حضرت آقا بیان کردند. بعضی در سطح نظریه‌پردازی و ایده‌هایی که داشتند، مطالبی را مطرح کردند؛ بعضی دیگر هم آسیب‌شناسی‌ها، نقدها و انتقادهایی را که در این عرصه به نظام داشتند، گفتند.

در این دیدار رهبر انقلاب در بخشی از فرمایش‌شان به این نکته اشاره کردند که اینکه حضرت امام از اول انقلاب رعایت حجاب را در جامعه به صورت قانون آوردند، از مصادیق این بیان بود که "آنچه پیر در خشت خام می‌بیند..."؛ ایشان گفتند خیلی وقت‌ها حضرت امام دیدگاه‌هایی داشتند که ما تعبداً می‌پذیرفتیم، ولی دلیلش را آن موقع متوجه نمی‌شدیم و بعدها زمان به ما نشان می‌داد که چقدر این کار، حساب‌شده بود. یکی از اینها، مسأله‌ی حجاب بود که مستقیماً‌ خود حضرت امام به این نظر رسیده بودند و این نظر را در جامعه مطرح کردند که باید این حکم اسلامی در جامعه و اداره‌ها کاملاً رعایت بشود.

ایشان گفتند اگر این نظر حضرت امام نبود بخش زیادی از موفقیت‌هایی که ما در این ۳۰، ۴۰ سال شاهدش بودیم، در جامعه رخ نمی‌داد و اگر این مسأله در کشور ما نبود، به خاطر فشارها و حساسیت‌های زیادی که در رابطه با جامعه‌ی ایران دارند، وضعیت جامعه به مراتب از کشورهای منطقه بدتر می‌شد.

بعضی‌ها فکر می‌کنند که اگر مسأله‌ی الزام به رعایت حجاب در جامعه نباشد، کشور، خودش به یک تعادلی می‌رسد، آنهایی که تمایلی به حجاب ندارند، آن قسمت‌هایی را که می‌خواهند رعایت نمی‌کنند، آنهایی هم که مایلند رعایت می‌کنند. آقا نظرشان این نبود، می‌گفتند اگر این مسأله از ناحیه‌ی حضرت امام از همان اول محکم نشده بود، الان وضعیت کشور ما و سیمای ظاهری کشور ما حتی از کشوری مثل ترکیه، به مراتب بدتر بود.

نکته‌ی سوم در صحبت‌های رهبر انقلاب این بود که معتقد بودند خیلی از بحث‌هایی که در جلسه مطرح شده احتیاج به هیئت‌های اندیشه‌ورز دارد که شما دور هم بنشینید و خودتان این مسائل را با همدیگر حلاجی کنید. توصیه کردند که یک چنین جمع‌هایی شکل بگیرد و در واقع این گروه‌های مردمی که دارند فعالیت می‌کنند، خودشان یک سند راهبردی داشته باشند و بر اساس آن سند راهبردی حرکت کنند، که حرکت‌‌های همدیگر را خنثی نکنند و هم‌افزایی بشود. توصیه کردند که این مجموعه‌ها با هم مرتبط باشند، تشتتی در آنها نباشد و بتوانند به همبستگی برسند. در عین حالی‌که هر کدام وجود مستقلی دارند و با حفظ استقلال، بین‌شان هماهنگی ایجاد شود.

انتهای پیام/

منبع: تقریب

خبر بعدی:

ترویج فرهنگ عفاف و حجاب یکی از برنامه‌های ائمه جمعه گیلان است

به گزارش ایکنا از گیلان،‌ آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان امروز، 28 اسفندماه در چهارمین همایش استانی ائمه جمعه استان در سال 97 که در راستای عملیاتی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب با محوریت جوانان و شیوه‌های ارتقای کمی و کیفی نماز جمعه برگزار شد، اظهار کرد: وحدت بین توده‌ءهای مردم و مسئولان است و دشمن نمی‌خواهد این امر انجام شود.

وی ادامه داد: یکی از برنده‌ترین سلاح‌هایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانست انقلاب را در برابر دشمنان بیمه کند، وحدت بین تمام آحاد مردم و متولیان امر است لذا دشمن در تلاش است تا سیاه‌نمایی کند، اما ما سیاه‌نمایی را نمی‌پذیریم.

آیت‌الله فلاحتی به پیام رهبر فرزانه انقلاب در گام دوم انقلاب اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری در پیام گام دوم انقلاب گذشته را نشان دادند و افق‌های آینده را به‌ خوبی ترسیم کردند؛ ضمن اینکه درباره وضعیت کنونی و نقاط ضعف و قوت متولیان و مدیران و راهکارها نیز فرمایشاتی داشتند.

امام جمعه رشت با تاکید بر اینکه نیاز داریم التهاب در جامعه ایجاد نشود، بیان کرد: هر التهابی آثار منفی ویژه خود را دارد. در جریان مقاومت 33 روزه حزب‌الله لبنان یک فضای بسیار نورانی در دنیای پیرامونی ما ایجاد شده بود، اما فتنه 88 این فضا را ملتهب کرد که رهبر فرزانه انقلاب مدیریت خوبی اعمال کردند.

نماینده ولی فقیه در گیلان ائمه جمعه را نخستین کسانی دانست که می‌توانند در جامعه آرامش ایجاد کنند و گفت: ائمه جمعه زبان گویای مردم هستند و مشکلات و دردهای جامعه را به طور معقول و به دور از غوغاسالاری و بدون اینکه دشمن از آن سوءاستفاده کند، باید بیان کنند.

وی با اشاره به اینکه دولت در پایتخت تمام امور را به طور ریز نمی‌تواند ببیند، خاطرنشان کرد: نمایندگان دولت در سراسر کشور استانداران هستند لذا ائمه جمعه مشکلات در شهرها و بخش‌ها را به مسئولان مربوطه بیان کنند. مدیران نیز نمی‌توانند پاسخگوی تمام نیازهای جامعه باشند؛ بنابراین به تمام مسئولان باید تفهیم شود که مشکلات و دردهای مردم را بشنوند و این امر در کاهش آلام جامعه تاثیرگذار است.

امام جمعه رشت ضعف در نظارت‌ها را سبب ویرانگری در بخش‌های مختلف دانست و اظهار کرد: در سفر رئیس جمهور به گیلان بیان کردم که ضعف در نظارت‌ها وجود دارد.

آیت‌الله فلاحتی در ادامه بر توجه به پیام گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری تاکید کرد و گفت: اگر پیام دوم رهبر معظم انقلاب در نمازهای جمعه بیان و تحلیل شود، ارزشمند است.

وی با اشاره به تشکیل شورای فرهنگ عمومی گیلان، بیان کرد: نمی‌دانم مسئله فرهنگ عمومی استان در گذشته چگونه بوده، اما تاکنون سه جلسه شورای فرهنگی عمومی گیلان برگزار شده است.

امام جمعه رشت خواستار ارائه طرح و برنامه در مورد ترویج فرهنگ عفاف و حجاب توسط ائمه جمعه گیلان شد و افزود: یکی از برنامه‌های ما در استان ترویج فرهنگ عفاف در جامعه است.

آیت‌الله فلاحتی با بیان اینکه پایان سال 98 انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود، اظهار کرد: اجازه ندهید کسانی بیایند به نحوی از تریبون‌ها استفاده کرده و خود را برجسته کنند.

وی به مسئله چاپ آگهی ترحیم بانوان با عکس متوفیان در بعضی از شهرها اشاره کرد و یادآور شد: چاپ آگهی ترحیم با عکس جوانی بانوان آثار و تباهی منفی و بسیار بد و زشتی دارد؛ ضمن اینکه ضعف غیرت می‌آورد و باید در نمازهای جمعه بیان شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان، خاطرنشان کرد: می‌طلبد ائمه جمعه به مبلغان دینی در نقاط مختلف گیلان سرکشی کنند.

آیت‌الله فلاحتی به اهدای عضو برای احیای حیات انسان‌ها اشاره کرد و افزود: اگر اهدای عضو برای رشد و تعالی پزشکی و نجات انسان باشد بیشتر فقها بیان کردند اشکالی ندارد و این موضوع در نمازهای جمعه باید مورد اشاعه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه هنوز موفق نشدیم فردی که دارای شرایط تصدی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر گیلان باشد را پیدا کنیم، متذکر شد: مسئولیت تصدی ستاد امر به معروف و نهی از منکر شرایط ویژه‌ای دارد.

امام جمعه رشت بر احترام به امامان مسجد تاکید کرد و گفت: حفظ هویت عالمان دینی برای ما مهم است و همه باید احساس کنند امام جماعت در مسجد رکن است.

انتهای پیام

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

منبع این خبر، وبسایت taghribnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۳۰۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رعایت انصاف با استفاده از سیره حضرت علی(ع) نهادینه شود
 • کشف حجاب برنامه‌ریزی شده در گچساران
 • اعتکاف؛ لحظه ناب با خدابودن
 • سیره امام علی(ع) مرجع بازآفرینی جامعه‌پردازی، خودسازی و تمدن‌سازی است/ چرا نیازمند احیای تشیع علوی هستیم
 • با این ۱۴ نکته کلیدی در نوروز امسال مشوق حجاب باشید
 • کشف ۲۴ تن لوازم یدکی قاچاق در گمرک باشماق
 • تاکید حضرت علی(ع) بر سه اصل «عدالت، آزادی و فرهنگ» در اقتصاد
 • مناطق گردشگری مازندران تحت پوشش شبکه پهن باند همراه هستند
 • آخرین قیمت انواع کنسول بازی و لوازم جانبی آن در بازار (تاریخ ۲۸ اسفند) +جدول
 • پوشش کامل ارتباطی در مناطق مازندران فراهم شد
 • دو هزار و 500 خانوار در بالاترین ضریب محرومیت تحت پوشش هستند
 • تلاش همگانی برای حفظ طبیعت با رعایت حقوق شهروندی
 • تعدیل نیروی کارخانجات لوازم خانگی در صورت ادامه روند اقتصادی
 • بررسی ۱۰ اقدام عملی حضرت علی(ع) برای سامان یافتن نظام اقتصاد
 • زن در الگوی انقلاب، تأثیرگذار، عفیف و شریف است
 • پاسخ واشنگتن‌پست به شبهه هایی درباره حجاب اسلامی
 • چطور محتوای ناب تولید کنیم؟
 • بهترین اپلیکیشن برای تعمیر لوازم منزل
 • اعتراض بانوی قهرمان آمریکایی به حجاب ستیزی فرانسوی‌ها