به گزارش پارس نیوز،   ۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور داریم حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت  که دنیای استکبار را در حیرت فروبرده و آنها را در حالت انفعالی قرار داده است، دستاورد عمل صالح است.

وی با بیان اینکه در جامعه اسلامی اقتصاد هدف نیست و ابزاری برای تعالی و تکامل انسان است، ادامه داد: برای تعالی و استحکام جامعه انسانی به اقتصاد توجه ویژه ای داشته باشیم.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: اقتصاد نباید بر مصرف حداکثری و برپایه نفت باشد بلکه باید بر پایه علم، دانش و مدیریت صحیح مصرف باشد که در آستانه بررسی بودجه سال 98 در  مجلس نیز باید به این نکات توجه داشته باشیم.

ابوترابی‌فرد با اشاره به تقدیم بودجه سال  98 کل کشور از سوی دولت به مجلس، گفت: نمایندگان در حال بررسی لایحه بودجه سال آینده هستند،  لایحه بودجه تبیین کننده نقشه راه یک کشور در طول یک سال است. برخی از تحلیل گران می گویند نقشه راه را به ما بگویید تا ما تحلیل خود را از حوزه های گوناگون کشور اعم از سیاسی،اقتصادی و فرهنگی را  ارائه دهیم و این نشان می‌دهد نقش بودجه تعیین کننده است.

وی ادامه داد: ارزیابی صاحب نظران و مرکز پژوهش های مجلس از بودجه سال 98 این است که تفاوت معنی داری بین لایحه بودجه 98 با سالهای گذشته غیراز افزایش ارقام متناسب با تورم دیده نمی‌شود و ما نیازمند تحول در بودجه هستیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه اقدامات شفاف‌سازی در بودجه سال 98 شکل گرفته است، عنوان کرد: قدم‌های کوتاهی برای کاهش برخی هزینه‌ها برداشته شده اما این اقدام متناسب با تحول و تغییرات در کشور و حرکت به سمت بودجه مبتنی بر عملکرد نیست.

ابوترابی‌فرد تصریح کرد: در بحث بودجه‌نویسی سخت نیازمند تحول هستیم و باید در کوتاه مدت نگاه‌ها به بودجه‌نویسی تغییر کند.

وی با تاکید براینکه در سه‌حوزه سیاست‌مالی،پولی و بانکی نیازمند تغییرات اساسی هستیم، اظهار داشت: اگر سیاست‌های مالی اصلاح نشود، بنا به دلایلی در سال‌های آینده دچار مشکل جدی خواهیم شد و اگر سیاست پولی اصلاح نشود، تورم در سال‌های آینده درست نخواهد شد واگر نظام بانکی کشور اصلاح نشود رشد نقدینگی در سال‌های آینده برای کشور چالش های اقتصادی خلق خواهد کرد.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه باید شاهد تغییر در ساختار مالیاتی کشور باشیم، ادامه داد: امروز به اذعان صاحب‌نظران  40 تا 50 درصد فرار مالیاتی داریم، این یعنی اینکه 40 تا 50 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور داریم، این عدد بسیار درشتی است، اصلاح نظام مالیاتی به معنای افزایش نرخ نیست. جامعه در راه رشد و رکود باید پرداخت مالیاتی داشته باشد، امروز در تعریف حکمرانی خوب، یکی از شاخص‌ها نظام مالیاتی فراگیر است که ما با آن فاصله زیادی داریم.

ابوترابی با تاکید براینکه باید از مالیات دهندگان بر اساس سودی که به دست می‌آورند مالیات دریافت کرد، افزود:اگر این اتفاق رخ ندهد توان رقابت از بین می‌رود و فساد اقتصادی تولید می‌شود باید پایه‌های مالیاتی افزایش پیدا کنند، کشورهای که خود را از تورم نجات داده‌اند به این موضو توجه‌ ویژه‌ای داشته‌اند.

وی با اعلام اینکه در برخی مواقع از بسیاری از حوزه‌ها مالیات دریافت نمی‌شود، اضافه کرد:افرادی که قوه قضائیه دستگیر کرده است فرار مالیاتی داشته‌اند و یک ریال هم مالیات پرداخت نکرده‌اند. دستگاه‌های مالیاتی برای دریافت مالیات نیازمند اطلاعات هستند که دستگاه‌های مختلف باید این اطلاعات را در اختیار آنها قرار دهند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه اصلاح نظام مالیاتی باید دستور کار اول کشور باشد، عنوان کرد: نمایندگان مجلس نیز باید به این موضوع بپردازند چون فرار مالیاتی خیانت به کشور و ظلم به افرادی است که مالیات پرداخت می‌کنند.

ابوترابی‌فرد گفت: نمی‌توان بدون کاهش هزینه‌ها، قدمی برداشت، امروز در کشور باید هزینه ها را مدیریت کنیم از این رو افزایش حقوق‌ها باید متناسب با منابع واقعی بودجه تامین شود. افزایش حقوق‌‌ها با دست‌اندازی به منابع بانک مرکزی و بانک‌ها یعنی کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم که این خیانت به ملت ایران است.اینکه ما به پیام بدهیم 10تا 20 دصد افزایش حقوق داشته‌ایم و سپس تورم 40 درصدی درست شود این کار مناسب نیست.

وی با انتقاد از ضابطه تخصیص بودجه در برخی نهادها اظهار داشت: ما باید در جهت کاهش هزینه‌ها حرکت کنیم، مدیران شما دغدغه خانواده و فرزندان خود را دارید، فرزندان و خانواده شما در صورتی می‌توانند آینده خوبی داشته باشند که هزینه‌های کشور مدیریت شود.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد:باکاهش هزینه‌های دولت نمی‌توانیم شاهد کاهش تورم باشیم،باید درآمدهای مالیاتی مشروع را افزایش دهیم تا بدهی‌های دولت کاهش پیدا کند.

ابوترابی با اشاره به پیش‌بینی فروش 50 هزار میلیارد تومان فروش اسناد خزانه در سال جاری، اضافه کرد:این مقدار اگر در جای مناسب خود هزینه شود برای اقتصاد کشور مفید است،باید  متناسب با تولید ناخالص ملی استقراض صورت گیرد،متاسفانه حدود 33 هزار میلیارد تومان بابت پرداخت سررسید اصل سود بدهی‌ها در سال 98 باید پرداخت شود.باید فاصله استقراض با تولید ناخالص ملی را به زیر 40 درصد برسانیم.

وی استقلال بانک مرکزی را یکی از مطالبات امروز رهبر انقلاب و نمازگزاران و مردم کشور دانست و افزود:افزایش نظارت سیستمی بانک مرکزی امروز ضرورت اصلی و کلیدی در نظام و انقلاب است.

 

منبع: پارس نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فرار مالیاتی مهمترین آفت نفرین نفت است شرایط برای اصلاح ساختار بودجه فراهم نیست

عضو انجمن اقتصاددانان ایران با اشاره به این که غفلت از ظرفیت‌های مالیات ستانی آفت درآمدهای نفتی است، اظهار کرد: کسری بودجه بازتاب تزریق درآمدهای نفتی به بودجه دولت است.

«عباس علوی ‎ راد» در گفت ‎ وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، با بیان این که دولت ‎ ها در کشورهای دنیا از نظر دسترسی به منابع درآمدی در دو گروه کلی قرار می ‎ گیرند، افزود: دسته‌ای از این کشورها به منابع درآمدی حاصل از صادرات نفت دسترسی دارند و موقعیت آنها به گونه‌ای است که می ‎ توانند به این ذخایر تکیه کنند و دسته دیگر کشورهایی هستند که ذخایر نفت و گاز ندارند و عمده منابع درآمدی آنها از طریق نظام مالیاتی تامین می‌شود.

وی در ادامه با بیان این که کشورهای برخوردار از ذخایر نفتی نیز متفاوت هستند، ادامه داد: تعدادی از این کشورها، نفت و گاز خود را  خام ‎ فروشی می ‎‎ کنند و درصد کمی از آنها را به سمت ایجاد ارزش افزوده هدایت می ‎ کنند اما در مقابل کشورهایی قرار دارند که تلاش کردند در استفاده از ذخایر ذاتی نفت و گاز خود ارزش ‎ ‏افزوده بیشتری ایجاد کنند.

این دانشیار اقتصاد با بیان این که ایران در این دسته ‎ بندی‏‎‎ها متاسفانه جزء کشورهایی بوده که عمدتاً برای فروش نفت خود دو هدف شامل فروش به میزان کافی و فروش به بالاترین قیمت با هدف کسب درآمد بیشتر را دنبال کرده است، گفت: این شرایط تا جایی دنبال شد که پس از جنگ تحمیلی با ساخت مجتمع ‎‎ های پتروشیمی در کشور کمی از فضای خام ‎‎ فروشی فاصله گرفت.

وی با اشاره به این که این فاصله به اندازه ‎‎ ای نبود که کشور را از گردونه کشورهای خام فروش جدا کند، تصریح کرد: قرار گرفتن در گروه کشورهای خام فروش دنیا، شرایطی را برای ایجاد درآمدهای پایدار و رفاه اقتصادی و اجتماعی بالا فراهم نمی ‎‎ آورد.

علوی ‎‎ راد با بیان این که در دهه 90 میلادی برخی اقتصاددانان مطالعاتی مبنی بر این که کشورهای دارای درآمد نفتی به چه جایگاهی دست یافته ‎‎ اند، انجام دادند، خاطرنشان کرد: نتیجه مطالعات نشان داد که این درآمدها در بعضی از کشورها رفاه اجتماعی را ایجاد کرده و دیگر کشورها هم دچار نفرین نفت شدند.

وی ادامه داد: کشورهایی نظیر نروژ که این درآمدهای نفتی را برای ایجاد زیرساخت ‎‎ های اقتصادی هزینه کردند و به سمت هزینه‌‌های جاری نرفتند،‌ تبدیل به یک الگوی موفق شدند اما متاسفانه ایران از جمله کشورهایی بود که دچار نفرین نفت شد به گونه ‎‎ ای که درآمدهای نفتی سال ‎‎ ها به بودجه دولت تزریق و باعث شد دولت ‎‎ ها از ظرفیت ‎‎ های مالیات ستانی و درآمدهای سالمی که در اقتصادهای دنیا وجود دارد صرفه نظر کنند یا به طور کامل استفاده نکنند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ابرکوه با بیان این که فرار مالیاتی مهمترین آفت نفرین نفت است، اظهار کرد: به طور مشخص 85 درصد از کل هزینه ‎‎ ها در بودجه عمومی دولت، هزینه ‎ های جاری است و این هزینه ‎‎ ها هیچ اثر مولدی ندارند، این درحالی است که هزینه ‎‎ های عمرانی که قابلیت تاثیر ‎‎ گذاری بر تولید و اشتغال را دارد، هم سهم اندکی از کل هزینه ‎‎ های دولت دارد و هم درصد تحقق آنها در عملکردهای بودجه ‎‎ های سالیانه کامل نیست.

وی گفت: بنابراین پدیده نفرین نفت و آن کشورهایی که درآمدهای نفتی را به بودجه دولت تزریق می‌کنند، باعث شده از مالیات ‎‎ ها غافل شوند و دچار هزینه ‎‎ های بی ‎‎ کیفیتی شوند که هیچ گونه اثر تولیدی و اشتغال زایی ندارد.

علوی ‎‎ راد با اشاره به این که بازتاب همه موارد ذکر شده در دولت ‎ ها مسئله‌‌ای به نام کسری بودجه بوده است، تصریح کرد: علی‌رغم وجود این همه درآمدهای نفتی به دلیل ساختار نادرست بودجه، کشور با پدیده کسری بودجه مواجه است که بخش زیادی از این کسری در سالیان پس از جنگ تحمیلی از طریق استقراض از بانک مرکزی تامین مالی شده که این امر باعث رشد فزاینده نقدینگی و به دنبال ان موجب تورمی شدن مستمر محیط اقتصاد ایران شده است.

وی در ادامه در خصوص راهکار خروج از وضع موجود، اظهار کرد: با توجه به شرایط کنونی و این که این موضوع از مسائل ساختاری در کشور است باید زمان‌‌هایی اتفاق افتد که به طور نسبی در شرایط نرمال اقتصادی قرار داشته باشیم.

این اقتصاددان با بیان این که در حال حاضر دو دیدگاه برای خروج از وضع موجود وجود دارد، گفت: یکی از دیدگاه‌‌ها این است که بهترین زمان برای خروج از این وضع اکنون است که زیرفشارهای اقتصادی قرار داریم و باید مشکلات را حل کنیم و دیگر این که در کشوری که از نظر اقتصادی زیرفشار است، اصلاح ساختاری معمولاً موفقیت آمیز نیست.

وی افزود: اگرچه اصلاح ساختار بودجه دولت به شیوه کنونی تشخیصی درست است، لیکن برای موفقیت آمیز بودن چنین اصلاح ساختاری لوازمی نیاز است که در شرایط فعلی و کوتاه مدت فراهم نیست.

علوی راد در پایان خاطرنشان کرد: انعطاف پذیری بسیار زیاد حضور و مداخله دولت ‎ ها در اقتصاد ایران همراه با نبود مکانیزم‌‌های ارزیابی عملکرد منسجم، پویا و واقعی، اجازه نخواهد داد اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور نظیر اصلاح ساختار بودجه عمومی و نهایتاً بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش رفاه عمومی در کوتاه مدت به نتیجه مطلوب برسد.انتهای پیام انتهای پیام

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: نماز جمعه نظام جمهوری اسلامی استکبار جامعه اسلامی جامعه اقتصاد نفت بودجه دولت لایحه لایحه بودجه مرکز پژوهش های مجلس تورم سیاست پولی رشد مالیات رقابت فساد اقتصادی قوه قضائیه نمایندگان مجلس بانک مرکزی پول ملت ایران حقوق خانواده اقتصاد کشور استقلال رهبر انقلاب انقلاب پول رهبر انقلاب مالیات مرکز پژوهش های مجلس نظام جمهوری اسلامی ایران پارس پارس نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.parsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۳۲۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مشکل امرار معاش، برخی نویسندگان را دچار ناامیدی کرده/ «پاسیاد پسر خاک»، روایتی از زندگی یک اسیر
 • حجت الاسلام سعید احمدی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان شد
 • موافقت اعضای کمیسیون شوراها با تغییر کمیسیون کامران و ابوترابی
 • کامران و ابوترابی از کمیسیون شوراهای مجلس جدا شدند
 • ابوترابی و کامران از جمع اعضای کمیسیون امور داخلی و شوراها جدا شدند
 • قیـام آیت الله
 • حجت‌الاسلام شعبانی؛ مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی شد
 • مهرعلیزاده: نمایندگان به‌خاطر هزینه‌انتخابات وارد مناسبات رانتی می‌شوند
 • تاثیر رایزنی اصلاح‌طلبان با شورای‌نگهبان پیرامون بررسی صلاحیت‌ها جزئی است
 • اردوی راهیان نور جبهه مقاومت راه‌اندازی می‌شود
 • واگذاری مدیریت تبلیغات اسلامی آذربایجانشرقی به حجت‌الاسلام شعبانی
 • ابوترابی‌فرد: برنامه‌های اثرگذار برای ترویج معروف‌ها، تدارک دیده شود
 • مشهد| گروهی از ایتام شهرستان مرزی صالح آباد به حرم رضوی مشرف شدند
 • نمایندگان بخاطر هزینه انتخابات وارد مناسبات رانتی می‌شوند/حال و روز اصولگراها بهتر از اصلاح‌طلبان نیست
 • مهرعلیزاده: نمایندگان بخاطر هزینه انتخابات وارد مناسبات رانتی می‌شوند
 • مهرعلیزاده: تحریم انتخابات ایده اصیلی نیست/لیست امید تجربه ناموفقی بود
 • حجت الاسلام پژمانفر در گفتگو با الف: دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است
 • رئیس قوه قضاییه رحلت حجت الاسلام و المسلمین حائری را تسلیت گفت
 • رئیس قوه قضاییه رحلت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید علیرضا حائری را تسلیت گفت