به گزارش الف معاونت حمل و نقل و ترافیک این هفته پیش‌نویس لایحه‌ای را به معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران ارائه کرده است که بر اساس آن ۵ تونل تهران و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض عبور و مرور می شود. پیش نویس این لایحه در اداره تدوین قوانین و مقررات شهرداری تهران مورد بررسی قرار گرفته و این لایحه از لحاظ کارشناسی و حقوقی بررسی شده که در نهایت لایحه به تایید رسیده و به زودی به شورای شهر ارسال می شود.

بر اساس این لایحه، تونل‌های نیایش، رسالت، توحید، شهدای غزه و امیرکبیر و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض شده و خودروهای عبوری برای هر بار عبور باید رقمی را به عنوان عوارض پرداخت کنند که گفته می شود حداقل عوارض پیش بینی شده حدود ۳ هزار تومان خواهد بود.

مولفه‌هایی که نرخ عوارض را تعیین می کند شامل طول تونل، داشتن معاینه فنی و معاینه فنی برتر، ساعت تردد خواهد بود.

زندگی در تهران را باید گران کرد !

این نگاه برخاسته از دیدگاهی است که معتقد است زندگی در تهران را باید برای ساکنین آن کران کرد و از مهاجرت به آن کاست .

سیدحسین هاشمی، استاندار سابق و اصلاح‌طلب تهران اوایل سال 96 در پاسخ به سوالی درباره امکان ایجاد ممنوعیت برای مهاجرت از شهرستان‌ها و سایر استان‌ها به تهران گفت: «امکان ایجاد ممنوعیت برای مهاجرت به تهران سخت است و باید همچون سایر کشورهای پیشرفته 
هزینه زندگی در شهرهای بزرگ را بالا برد تا از ورود جمعیت کم کرد.»

علاوه بر این محسن صفایی‌فراهانی، فعال اصلاح‌طلب گفته بود: «هر شهروندی که در شهر بزرگ زندگی می‌کند باید هزینه زندگی در شهر بزرگ را بپذیرد. در اکثر کشورهای توسعه‌یافته، مردم با عوارضی که در شهرهای بزرگ بابت زندگی و استفاده از خدمات شهری می‌پردازند، درآمد آن شهر را تامین می‌کنند. فردی که در تهران زندگی می‌کند نسبت به یک شهروند که در یک شهر کوچک زندگی می‌کند، باید 2 نوع عوارض به شهرداری بپردازد. بنابراین باید نوع و میزان پرداخت عوارض در شهرهای بزرگ و کوچک تغییر کند». حسین مرعشی، عضو حزب کارگزاران سازندگی نیز که یکی از گزینه‌های شهرداری تهران بود از دیگر افرادی بود که تاکید بر بالا بردن هزینه زندگی در پایتخت داشت. مرعشی با تاکید بر اینکه زندگی در تهران باید گران شود، اظهار داشت: «برای اینکه محیطی برای زندگی و هوایی برای تنفس باقی بماند، باید شرایط زندگی در تهران به نسبت سایر کلانشهرها از جمله اصفهان و مشهد گران شود»

اطلاعیه‌ی شهرداری تهران درباره‌ی خبر “پولی شدن تونل‌های شهری”

پولی شدن تونلهای شهری  واکنشهای مختلفی را در بین کارشناسان و رسانه ها بر انگیخت شاید همین واکنشها بود که شهرداری تهران را وادار به انتشار اطلاعیه‌ای در این باره کرد :

 

مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران به دنبال انتشار خبری مبنی بر پیشنهاد پولی شدن عبور از تونل‌های شهری از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، توضیحاتی را ارایه داد.

به گزارش شهرنوشت، مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهردار تهران در این زمینه آورده است:« طرح اخذ بهای تردد از تونل های شهری در قالب لایحه از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران پیشنهاد شده و صِرف ارائه پیشنهاد به منزله پذیرش آن نیست و ارسال آن به شورای محترم اسلامی شهر تهران مستلزم تایید آن در شهرداری تهران است. این طرح هنوز به استحضار و تایید دکتر حناچی شهردار تهران نرسیده و صرفا در مرحله پیشنهاد است.

هر گونه طرحی که در دوره جدید مدیریت شهری به اجرا در می‌آید، در راستای مصلحت و منفعت عمومی جامعه خواهد بود و در این دوره هیچگونه طرحی که برخلاف مصالح شهر و منافع شهروندان باشد، اجرا نمی‌شود.

مدیریت شهری با درک شرایط دشوار اقتصادی موجود جامعه، خود را در کنار شهروندان می‌داند و از اجرای هر گونه طرحی که باعث افزایش هزینه، ایجاد دشواری و بروز نگرانی برای شهروندان شود، اجتناب خواهد کرد.»

سوال این است چرا طرحی که شهردار تهران هنوز از آن بی‌خبر است  و اساسا به شورای شهر تهران ارسال نشده اجازه می‌یابد در رسانه ها مطرح شود . این شتابزدگی برای چیست ؟

 

منبع: الف

خبر بعدی:

علیخانی: خط ۵ متروی تهران زیان‌ده است؛ دولت و شهرداری کرج سهم خود را نمی‌پردازند

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: خط مترو کرج به تهران زیان ده بوده چرا که شهرداری کرج و دولت سهم خود را نمی‌پردازند و این خط مشترک است و پیشنهاد ما این است که در هر ۲۰ کیلومتر نرخی را برای آن در نظر بگیریم. ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۳ اجتماعی تهران نظرات - اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پیش از ظهر امروز نشست خبری اعضای کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران با حضور محسن هاشمی، محمد علیخانی و افشین حبیب‌زاده برگزار شد.

محمد علیخانی در ابتدای این نشست ضمن انتقاد به برخی از عزل و نصب‌های شهرداری تهران تاکید کرد: تاکید شورای شهر همیشه بر این بوده که از افرادی استفاده شود که نسبت به بدنه شهرداری مطلع باشند و اگر موردی وجود دارد که شاخص‌های موردنظر وجود ندارد این موضوع را به شورای شهر اطلاع دهند تا از جنبه نظارتی آن موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

وی درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه حمل و نقل عمومی تصریح کرد: با اشرافی که اعضای کمیسیون مربوطه بویژه آقای هاشمی در این حوزه دارند از زمان آغاز به کار شورای پنجم پیگیری‌هایی را در مورد اجرای تعهدات در این زمینه آغاز کردیم که از آن جمله می‌توان به قانون صرفه‌جویی مصرف سوخت و مصوبه شورای اقتصاد در سال 95 و پیگیری‌های آن اشاره کرد. این مصوبه شورای اقتصاد، در سال 95 کمک به خرید و تامین واگن برای مترو بود که رئیس شورای شهر تهران در این زمینه پیگیری‌هایی را انجام دادند و مصوبه‌ای که از گذشته مغفول مانده بود در فرآیند بررسی قرار گرفت و به عقد قرارداد برای خرید 630 واگن رسید.

علیخانی ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که در حوزه حمل و نقل انجام شده است مربوط می‌شود به قانون صرفه‌جویی مصرف سوخت که هفت شهرداری کلانشهر کشور از جمله تهران با وزارت نفت تفاهمنامه‌ای را امضا کرده‌اند که بر مبنای آن از محل صرفه‌جویی سوخت واگن‌های مترو و اتوبوس برای هفت شهرداری کلانشهر کشور تهیه شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران سپس به موضوع شرکت واحد اتوبوسرانی اشاره کرد و گفت: در این حوزه 70 میلیارد تومان بودجه نسبت به سال قبل اضافه شد و برای نخستین بار قرار شد 490 میلیارد تومان از منابع غیرنقد به تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام اختصاص یابد و با اطلاعی که اخذ کرده‌ایم تمام پروژه‌های نیمه تمام در سال 98 تکمیل خواهند شد.

وی در ادامه به اختلاف نظر میان شورای شهر تهران و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: قطعا اگر هماهنگی میان شورا و این معاونت وجود داشته باشد کارها بهتر پیش خواهد رفت و قبل از رسانه‌ای شدن موضوعات مختلف باید این هماهنگی و تعامل ایجاد شود و بعدا این ناهماهنگی‌ها سر موارد و موضوعات کوچک مشکلاتی بوجود می‌آورد و برخی نمی‌خواهند جایگاه نظارتی شورا را بپذیرند و تصور می‌کنند که تصمیماتشان درست است. البته شاید هم این تصمیمات درست باشد اما در تصمیمات جمعی درصد اشتباه به مراتب کمتر است.

علیخانی گفت: یکی از موضوعاتی که بین شورای شهر تهران و معاونت حمل و نقل ترافیک منجر به ناهماهنگی بود مربوط است به رانندگان مینی‌بوس‌ها که در این امر شاهد تجمعات آنها مقابل درب شورای شهر تهران بودیم.

وی ادامه داد: در مصوبه سال 97 شهرداری و در لایحه‌ای که شهرداری تهران در ارتباط با رانندگان مینی‌بوس به شورا ارائه کرده بود موضوع تخفیفات را برای این افراد فراموش کرده بود و این در حالیست که این موضوع می‌توانست به راحتی حل و فصل شود و شهرداری طی یک لایحه این نقیصه را اصلاح و برای رانندگان مینی‌بوس نیز تخفیفات 70 درصدی را لحاظ کند که البته کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران پس از تجمع تعدادی از رانندگان در مقابل شورا، از شهرداری خواست تا آنها را نیز مشمول تخفیف 70 درصد کند اما متاسفانه هنوز این اتفاق انجام نشده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران همچنین در ارتباط با تذکرات مطرح شده به شهرداری تهران تصریح کرد: زمانی که شورا تذکری به مدیری می‌دهد قاعدتا شهرداری آن تذکر را به مدیر مربوطه ارجاع می‌دهد و مدیر نیز پاسخ آن را می‌دهد و شهرداری نیز عین آن پاسخ را برای شورا ارسال می‌کند اما این رسیدگی نیست و بنده از آقای هاشمی می‌خواهم این موضوعات را پیگیری کند و شهردار باید تذکرات را به دستگاه مستقل مثل بازرسی شهرداری بفرستد و تذکرات نباید برای خود تذکر گیرنده بفرستد.

افزایش نرخ کرایه‌ اتوبوس و مترو نباید براساس افزایش تورم باشد

علیخانی سپس در ارتباط با کرایه اتوبوس و مترو بیان کرد: پیشنهاد شهرداری این بود که قیمت‌گذاری براساس نرخ تورم صورت گیرد اما از دید ما این غلط بود چرا که در این صورت باید هر چند وقت یک بار قیمت‌ها را بر اساس نرخ تورم تغییر دهیم و دیدگاه ما این است که باید قیمت‌ها به میزان درصدی ثابت افزایش یابد و اکنون برای بلیط مترو و اتوبوس، افزایش 25 درصدی را در نظر گرفته‌ایم.

وی در ارتباط خط مترو کرج به تهران ادامه داد: این خط واقعا زیان‌ده است چون شهرداری کرج و دولت سهم خود را نمی‌پردازند و خط 5 بین تهران و کرج مشترک است و پیشنهاد مشخص ما این بوده که این خط را تقسیم کنیم و در هر 20 کیلومتر نرخی در نظر بگیریم به طور مثال تا وردآورد یک نرخ باشد و از وردآورد نیز نرخ دیگری پیش‌بینی شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران همچنین در ارتباط با پرداخت عوارض زوج و فرد توسط رانندگان تصریح کرد: ما از ابتدا این موضوع را نمی‌دانستیم و بعدا متوجه شدیم که شهرداری این عوارض را دریافت می‌کند و بعد هم اعلام کردیم که این کار غیرقانونی است و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز نامه‌ای را به شورا ارسال کرد و آقای هاشمی نیز آن را به کمیسیون حمل و نقل ارجاع داد و ما نیز پاسخ خود را اعلام کردیم اما در نهایت معاون شهردار تهران اعلام کرد که بنده استفسار کردم و پاسخ را باید شورا بدهد و این در حالیست که فقط شهردار می‌تواند استفساریه ارائه کند.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز در این نشست در ارتباط با تذکرات شورای شهر تهران به شهرداری تهران گفت: شأن تذکرات باید حفظ شود و زمانی که اعضای شورا از پاسخ به یک تذکر قانع نمی‌شوند در مراحل بعدی می‌توانند از شهردار در صحن شورا سوال کنند و از ابتدای شورای پنجم تاکنون 375 تذکر مطرح شده است و در این بین خانم نژادبهرام رکورددار بوده‌اند و این در حالیست که خانم آروین نیز هیچ تذکری را مطرح نکرده‌ است و اما هیچ تذکری را نداریم که پس از پاسخ شهرداری طرح سوال از شهردار صورت گرفته باشد این یعنی اعضا از پاسخ شهردار قانع شده‌اند.

وی در پایان گفت: اگر اعضا نمی‌خواهند تذکری را مطرح کنند و قرار است آن را رها کنند نباید اصلا آن را مطرح کنند و شان تذکر باید حفظ شود.

افتتاح خط 6 متروی تهران در نوروز 98فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا: خط 7، مظلوم‌ترین خط متروی تهران استمحسن هاشمی: دولت روحانی برخلاف دولت‌های قبل، کمکی به مترو نکردپایان طراحی 4 خط جدید مترو در تهرانتاکید مدیرعامل متروی تهران بر ایمن‌سازی خط 7 متروافزایش نرخ کرایه‌های حمل‌ونقل عمومی از اردیبهشت 98 اجرا می‌شود

انتهای پیام/

R1491/P/S2,25/CT11 واژه های کاربردی مرتبط شهرداری تهران شورای شهر تهران متروی تهران

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۳۵۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بودجه 2 هزار میلیارد ریالی شهرداری آبادان به تصویب شورا رسید
 • پویش 60 - 30 ؛ طرحی برای کاهش سوانح
 • وزارت کشور با شهردار پیشنهادی یزد موافقت نکرد
 • استانی شدن انتخابات طرحی شترمرغی است که را مردم حذف می‌کند
 • کلید خوردن طرحی جدید برای سبک شدن ترافیک پشت عوارضی‌ها + صوت
 • قوت گرفتن احتمال سوال از شهردار
 • آخرین «علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» با امیدیه خوزستان
 • قول مساعد شهردار برای حل مشکلات هواکش میان تونلی خط 7 در اردیبهشت ماه
 • قاسمی: استعفای آقای ظریف را در اینستاگرام دیدم/ تلخی گرایش‌های جناحی و جنجال‌های درونی آزاردهنده است / به جای حمایت ازمذاکره‌کنندگان در کنوانسیون دریای خزر به آن‌ها اتهام زدند/ با ناتوانی اروپا درقبال آمریکا و موضوعات پولی و مالی مواجه بودیم
 • مطالب خبرساز یزد انتخاب استاندار تا شهردار- محمود رضا رحمانی*
 • پاکبانان نهاوند از شهردار مردمی این شهر قدردانی کردند
 • رفاه مردم در گرو عملکرد مدیریت شهری است
 • طرحی برای ایجاد زیرساخت ده‌ها هزار شغل آماده کردیم
 • حقوق پایه مشاوران شهرداری تهران اعلام شد+جدول/ اطلاعات ناقص در وبسایت شفافیت
 • قزوین، جاذبه های بسیار و آمادگی برای میزبانی از مسافران
 • برنامه‌ریزی برای ارتقا کیفیت زندگی در شهر
 • خورنا: داستان نویسی؛ طرحی برای آشتی دانش آموزان با خلاقیت
 • سواد «هواکشی» مدیران شهری ظرف یک سال چند برابر شد/ جان مردم فقط در زمان قالیباف مهم بود؟! +عکس
 • ماجرای شهرداری برازجان و عذر‌خواهی شهردار از پاکبان‌ها!