به گزارش الف معاونت حمل و نقل و ترافیک این هفته پیش‌نویس لایحه‌ای را به معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران ارائه کرده است که بر اساس آن ۵ تونل تهران و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض عبور و مرور می شود. پیش نویس این لایحه در اداره تدوین قوانین و مقررات شهرداری تهران مورد بررسی قرار گرفته و این لایحه از لحاظ کارشناسی و حقوقی بررسی شده که در نهایت لایحه به تایید رسیده و به زودی به شورای شهر ارسال می شود.

بر اساس این لایحه، تونل‌های نیایش، رسالت، توحید، شهدای غزه و امیرکبیر و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض شده و خودروهای عبوری برای هر بار عبور باید رقمی را به عنوان عوارض پرداخت کنند که گفته می شود حداقل عوارض پیش بینی شده حدود ۳ هزار تومان خواهد بود.

مولفه‌هایی که نرخ عوارض را تعیین می کند شامل طول تونل، داشتن معاینه فنی و معاینه فنی برتر، ساعت تردد خواهد بود.

زندگی در تهران را باید گران کرد !

این نگاه برخاسته از دیدگاهی است که معتقد است زندگی در تهران را باید برای ساکنین آن کران کرد و از مهاجرت به آن کاست .

سیدحسین هاشمی، استاندار سابق و اصلاح‌طلب تهران اوایل سال 96 در پاسخ به سوالی درباره امکان ایجاد ممنوعیت برای مهاجرت از شهرستان‌ها و سایر استان‌ها به تهران گفت: «امکان ایجاد ممنوعیت برای مهاجرت به تهران سخت است و باید همچون سایر کشورهای پیشرفته 
هزینه زندگی در شهرهای بزرگ را بالا برد تا از ورود جمعیت کم کرد.»

علاوه بر این محسن صفایی‌فراهانی، فعال اصلاح‌طلب گفته بود: «هر شهروندی که در شهر بزرگ زندگی می‌کند باید هزینه زندگی در شهر بزرگ را بپذیرد. در اکثر کشورهای توسعه‌یافته، مردم با عوارضی که در شهرهای بزرگ بابت زندگی و استفاده از خدمات شهری می‌پردازند، درآمد آن شهر را تامین می‌کنند. فردی که در تهران زندگی می‌کند نسبت به یک شهروند که در یک شهر کوچک زندگی می‌کند، باید 2 نوع عوارض به شهرداری بپردازد. بنابراین باید نوع و میزان پرداخت عوارض در شهرهای بزرگ و کوچک تغییر کند». حسین مرعشی، عضو حزب کارگزاران سازندگی نیز که یکی از گزینه‌های شهرداری تهران بود از دیگر افرادی بود که تاکید بر بالا بردن هزینه زندگی در پایتخت داشت. مرعشی با تاکید بر اینکه زندگی در تهران باید گران شود، اظهار داشت: «برای اینکه محیطی برای زندگی و هوایی برای تنفس باقی بماند، باید شرایط زندگی در تهران به نسبت سایر کلانشهرها از جمله اصفهان و مشهد گران شود»

اطلاعیه‌ی شهرداری تهران درباره‌ی خبر “پولی شدن تونل‌های شهری”

پولی شدن تونلهای شهری  واکنشهای مختلفی را در بین کارشناسان و رسانه ها بر انگیخت شاید همین واکنشها بود که شهرداری تهران را وادار به انتشار اطلاعیه‌ای در این باره کرد :

 

مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران به دنبال انتشار خبری مبنی بر پیشنهاد پولی شدن عبور از تونل‌های شهری از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، توضیحاتی را ارایه داد.

به گزارش شهرنوشت، مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهردار تهران در این زمینه آورده است:« طرح اخذ بهای تردد از تونل های شهری در قالب لایحه از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران پیشنهاد شده و صِرف ارائه پیشنهاد به منزله پذیرش آن نیست و ارسال آن به شورای محترم اسلامی شهر تهران مستلزم تایید آن در شهرداری تهران است. این طرح هنوز به استحضار و تایید دکتر حناچی شهردار تهران نرسیده و صرفا در مرحله پیشنهاد است.

هر گونه طرحی که در دوره جدید مدیریت شهری به اجرا در می‌آید، در راستای مصلحت و منفعت عمومی جامعه خواهد بود و در این دوره هیچگونه طرحی که برخلاف مصالح شهر و منافع شهروندان باشد، اجرا نمی‌شود.

مدیریت شهری با درک شرایط دشوار اقتصادی موجود جامعه، خود را در کنار شهروندان می‌داند و از اجرای هر گونه طرحی که باعث افزایش هزینه، ایجاد دشواری و بروز نگرانی برای شهروندان شود، اجتناب خواهد کرد.»

سوال این است چرا طرحی که شهردار تهران هنوز از آن بی‌خبر است  و اساسا به شورای شهر تهران ارسال نشده اجازه می‌یابد در رسانه ها مطرح شود . این شتابزدگی برای چیست ؟

 

منبع: الف

خبر بعدی:

اعتراض شورا به ادبیات معاون شهردار تهران

تهران- ایرنا- «سکینه اشرفی» معاون شهردار تهران، پیشنهاد یک عضو شورای شهر را انشای بچه دبیرستانی توصیف کرد، ادبیاتی که موجب اعتراض اعضای شورای شهر تهران شد.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران امروز (چهارشنبه) در یکصد و شانزدهمین جلسه شورا به ادامه بررسی مواد لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران و ارائه پیشنهادات خود برای افزوده شدن و یا حذف برخی ماده ها پرداختند.
سید حسن خلیل آبادی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی ماده 62 لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران پیشنهاد کرد که موضوع ساماندهی کارخانجات شن و ماسه و کارگاه‌های تولید مواد اولیه تولید سیمان در این ماده درج شود.
پس از ارائه این پیشنهاد سکینه اشرفی معاون برنامه‌ریزی و امور شوراهای شهرداری تهران این پیشنهاد را مانند انشای بچه دبیرستانی ها توصیف کرد که این ادبیات با اعتراض اعضای شورا مواجه شد.
سیدحسن خلیل آبادی در ادامه خطاب به معاون شهردار گفت: آیا درست است که ما هم بگوییم برخی مواد لایحه برنامه سوم که از سوی شهرداری به شورا ارائه شده بچه گانه است؟
سید ابراهیم امینی عضو دیگر شورای شهر هم خطاب به معاون شهردار تهران گفت: خود حضرتعالی و بقیه کارشناسان در کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق حضور داشتید، اگر نیاز به ادبیات دیگری داشت، می‌توانستید مطرح کنید.
امینی افزود: اعضای شورای شهر از نظر حقوقی حق دارند که حتی بعد از تصویب برنامه ادبیات آن را ویرایش کنند.
الهام فخاری عضو دیگر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تاکید کرد: با ادبیاتی که معاون شهردار به کار می‌برند جایگاه نظارتی شوراها نادیده گرفته می شود.
وی گفت: اگر لازم است برای به کار بردن این ادبیات به شهردار تهران تذکر دهیم.
فخاری یادآور شد: از سوی دیگر به عنوان عضو شورای شهری که دوستدار کودک است، باید بگویم که اصطلاح بچه گانه درست نیست چرا که بچه ها و دبیرستانی ها از بسیاری از بزرگترها معتبرتر هستند.
اعضای شورای اسلامی شهر تهران در ادامه ماده 62 برنامه سوم توسعه شهر تهران را که شهرداری تهران را به منظور حفظ ذخایر زیستی، تقویت اکولوژیک شهر تهران و حفاظت و جلوگیری از تخریب فضاهای سبز و رودخانه ها و عرصه‌های طبیعی نسبت به ایجاد توسعه فضاهای سبز در شهر ملزم می کند را تصویب کردند.
همچنین در این ماده تاکید شده است شهرداری با اجرای مصوبه ثبت میراث طبیعی شهر نسبت به شناسایی دقیق این ذخایر و اتخاذ تدابیر لازم برای حفاظت و ارتقای کمی و کیفی آنها درباره برنامه های احیا و ساماندهی رودخانه های شهر ، بهسازی، حفاظت یا قلع مستحدثات یا کاربری های متجاوز حریم های طبیعی به ویژه رود دره ها، دامنه جنوبی البرز و ارائه طرح ویژه ساماندهی شن چاله های واقع در حریم رودخانه ها و جلوگیری از ادامه فعالیت کارخانه شن و ماسه اقدام کند.
تهرام/7244//1348

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۳۵۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعضای شورای شهر تهران به ادبیات معاون شهردار اعتراض کردند
 • طرح زوج و فرد پولی می شود؟
 • شهرداری در همه اقدامات شهری متعهد به رعایت حقوق کودکان است
 • تشبیه بخشی از لایحه برنامه توسعه شهرداری به انشای بچه دبستانی‌ توسط معاون شهردار
 • هیچ طرحی نباید بی توجه به حقوق کودکان باشد
 • «آقای تکذیب» پولی شدن تونل‌ها را تأیید کرد
 • شهرداری تبریز غرفه برتر نخستین نمایشگاه بین المللی شهرسازی و بازآفرینی شهری شد
 • بی‌ارادگی شهرداری جهت تملک خانه نیما، در لابلای مباحثات برای پولی کردن تردد از خیابان‌ها
 • «آقای تکذیب» پولی شدن تونل‌ها را تأیید کرد/ طرح «جریمه زباله» و گران کردن بلیط مترو هم کار قالیباف است؟!
 • معاون شهردار تهران: حق مردم به شهر را تقویت خواهیم کرد
 • شهردار تهران: تجمع های پیمانکاران، هدایت شده است
 • حناچی: ردپای عواملی از درون شهرداری در تجمعات پیمانکاران
 • ردپای عواملی از درون شهرداری در تجمعات پیمانکاران/ برخورد با مدارا با دست‌فروشان
 • تنظیم لایحه برای قیمت‌گذاری استفاده از زیرساخت‌های شهری تهران
 • بازديد شهردار، رئيس و اعضاي شورا از پروژه‌هاي شهرداري قرچک
 • شهردار تهران : سالانه ۳۰ درصد از بودجه شهرداری کاسته می‌شود / خلاقیت در امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران کم رنگ است
 • سومین برنامه توسعه پنج ساله شیراز به شورای شهر ارائه شد/ توجه به بدبینانه ترین تا خوش بینانه ترین حالت در برنامه توسعه شهری شیراز
 • کارشهرداري تبريزدر حوزه بافت فرسوده فرصتي خوب براي شهرداري ها است
 • لندن چطور بهشت دوچرخه‌سواران می‌شود؟