تین‌نیوز | 

یکی از مشکلات بزرگی که در سال‌های اخیر شهرداری تهران را درگیر خود کرده است موضوع کسب درآمد پایدار به منظور کاستن از صدمات کسری بودجه است که متاسفانه به رغم تمامی تلاش‌ها هنوز راه‌کار مناسبی برای آن پیدا نشده و شهرفروشی نیز مشکلی را در این راستا حل نکرد. هفته گذشته بود که معاونت حمل‌ونقل شهرداری تهران با اعلام این مطلب که استفاده از 5 تونل شهری پولی خواهد شد. بازخوردهای زیادی را متوجه خود ساخت.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، اولین واکنش‌ها از سوی مجلس شورای اسلامی صورت گرفت که در آن ذوالقدر، نماینده تهران، گفت: پولی شدن تونل‌های شهر، مغایر اصل عدالت اجتماعی است. برای حمایت از مردم در شرایط اقتصادی فعلی، اجرای این طرح به صلاح نیست.

وی افزوده است: خودرو‌ها برای کاهش هزینه، ناگزیر می‌شوند از مسیر‌های جایگزین استفاده کنند. این کار باعث افزایش مصرف سوخت و تشدید گره‌های ترافیکی و در نتیجه آلودگی بیش‌تر می‌شود.

در این بین اعضای شورای شهر تهران به دلیل قرابت بیش‌تر با مردم حساسیت افزون‌تری به این موضوع نشان دادند به گونه‌ای که، حجت نظری، عضو شورای شهر تهران با رد ادعای پولی شدن تونل‌های شهری پایتخت در توئیتر خود نوشته است: اخذ عوارض از خودروها برای تردد در تونل‌های شهری صرفا ایده‌ای است که معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار مطرح کرده و لایحه‌ای برای آن به شورا نیامده. مردم دستگاه پولسازی برای جبران کسری بودجه نیستند و باشناختی که از همکارانم دارم این پیشنهاددر صورت ارائه به شورای شهر رد می‌شود."

در ادامه اعتراضات به پولی شدن 5 تونل در تهران، سخنگوی شورای شهر اما با رخ کشیدن تقسیم مسئولیت‌ها در شهر، گفته است: مرجع تصویب عوارض شهر و بهای خدمات شورای شهر است. لایحه تعیین بهای خدمات تردد وسایل نقلیه در چند تونل و بزرگراه، هنوز به شورا ارسال نشده است وبنابراین شورا هنوز در رد و قبول آن نظری ارائه نکرده است.

پس از ارسال لایحه از شهرداری، شورا با رعایت جمیع جهات و مصالح عمومی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

به گزارش تین‌نیوز، معاونت حمل‌ونقل و ترافیک هفته گذشته پیش‌نویس لایحه‌ای را به معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران ارائه کرده است که بر اساس آن 5 تونل تهران و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض عبور و مرور می‌شود.

 بر اساس این لایحه، تونل‌های نیایش، رسالت، توحید، شهدای غزه و امیرکبیر و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض شده و خودروهای عبوری برای هر بار عبور باید رقمی را به عنوان عوارض پرداخت کنند که گفته می‌شود حداقل عوارض پیش‌بینی شده حدود 3 هزار تومان خواهد بود.

 مولفه‌هایی که نرخ عوارض را تعیین می کند شامل طول تونل، داشتن معاینه‌فنی و معاینه‌فنی برتر، ساعت تردد خواهد بود.

براساس این گزارش و با ادامه پیدا کردن واکنش‌ها به پولی شدن تردد در برخی تونل‌های شهر، گفته می‌شود شهرداری در ابلاغیه‌ای اعلام کرده که برخلاف مصلحت عمومی حرکت نمی‌کند.

مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهردارى تهران به دنبال انتشار خبرى مبنى بر پیشنهاد پولى شدن عبور از تونل‌هاى شهرى از سوى معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهردارى تهران، توضیحات زیر را ارائه داده است.

 طرح اخذ بهاى تردد از تونل‌هاى شهرى در قالب لایحه از سوى معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهردارى تهران پیشنهاد شده و صِرف ارائه پیشنهاد به منزله پذیرش آن نیست و ارسال آن به شوراى محترم اسلامى شهر تهران مستلزم تایید آن در شهردارى تهران است. این طرح هنوز به استحضار و تایید دکتر حناچی شهردار تهران نرسیده و صرفاً در مرحله پیشنهاد است.

 هر گونه طرحى که در دوره جدید مدیریت شهرى به اجرا در مى‌آید، در راستاى مصلحت و منفعت عمومى جامعه خواهد بود و در این دوره هیچ‌گونه طرحى که برخلاف مصالح شهر و منافع شهروندان باشد، اجرا نمى‌شود.

مدیریت شهرى با درک شرایط دشوار اقتصادى موجود جامعه، خود را در کنار شهروندان مى‌داند و از اجراى هر گونه طرحى که باعث افزایش هزینه، ایجاد دشوارى و بروز نگرانى براى شهروندان شود، اجتناب خواهد کرد.

برخی از کارشناسان شهری، ابلاغ شهرداری را نوعی همراهی با مردم دانسته و عنوان می‌کنند هر طرحی پیش از علنی شدن باید به تائید سازمان‌ها وارگان‌های مسئول برسد.

اعظم زندیه خبرنگار

منبع: تین نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انتقاد از افزایش ۳ برابری قیمت جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی/ «ازن در هوای تهران» با کاهش تردد خودرو‌ها کمتر می‌شود

خبرگزاری میزان- انتقاد از افزایش ۳ برابری قیمت جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی، «ازن در هوای تهران» با کاهش تردد خودرو‌ها کمتر می‌شود، ۷۸ میلیارد تومان از بدهی مترو پرداخت شد، علل شیطنت کودکان؛ از ژنتیک تا تربیت خانوادگی و ... گزیده‌ای از اخبار بسته اجتماعی امروز است. تاریخ انتشار: 13:12 - 29 تير 1398 - کد خبر: ۵۳۴۶۵۳

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، انتقاد از افزایش ۳ برابری قیمت جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی، «ازن در هوای تهران» با کاهش تردد خودرو‌ها کمتر می‌شود، ۷۸ میلیارد تومان از بدهی مترو پرداخت شد، علل شیطنت کودکان؛ از ژنتیک تا تربیت خانوادگی و ... گزیده‌ای از اخبار بسته اجتماعی امروز است که در ادامه می‌خوانید.

 

• انتقاد از افزایش ۳ برابری قیمت جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی
معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور ضمن انتقاد از افزایش قیمت ۳ برابری جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی گفت: شهرداری‌ها نباید از جمع‌آوری پسماند‌های بهداشتی کسب درآمد کنند. مسعود تجریشی درباره عدم مدیریت صحیح پسماند‌های بیمارستانی به خبرنگار ایلنا گفت: مشکلی که در این زمینه وجود دارد، این است که شهرداری‌ها پسماند‌های بیمارستانی را زباله‌های خطرناک اعلام کردند از همین‌رو بیمارستان‌ها باید هزینه بیشتری برای حمل و امحاء این زباله‌ها پرداخت کنند. متاسفانه شهرداری‌ها نباید قیمت زباله‌های بیمارستانی را افزایش می‌دادند و از جمع‌آوری پسماند‌های بهداشتی کسب درآمد می‌کردند. وی ادامه داد: موضوع پسماند‌های بیمارستانی در جلسه شورای عالی کلان‌شهر‌ها مطرح شد، در آن جلسه به این نتیجه رسیدیم که اگر هزینه جمع‌آوری پسماند‌های بیمارستانی را کاهش دهیم یا حتی سوبسید برای آن نیز پرداخت شود راحت‌تر می‌توانیم پسماند‌های پزشکی را جمع‌آوری کنیم؛ بنابراین مقرر شد که قیمت جمع‌آوری پسماند‌های بهداشتی و بیمارستانی کاهش پیدا کند، در حال حاضر نیز در حال تدوین آیین‌نامه‌ها هستیم تا در کارگروه کلان‌شهر‌ها به تصویب برسد.

 

• «ازن در هوای تهران» با کاهش تردد خودرو‌ها کمتر می‌شود
مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران معتقد است؛ ازنِ موجود در هوای تهران با کاهش تردد خودرو‌ها کمتر می‌شود. صدرالدین علی‌پور در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره آلودگی ناشی از ازن در سطح شهر تهران گفت: اگرچه پایش ازن از گذشته صورت می‌گرفت،، اما خیلی دقیق و با استفاده از سیستم آنلاین و به صورت منظم نبوده است، از طرفی تعداد ایستگاه‌های ثبت آلایندگی ازن نیز کافی نبود، اما طی دو سال گذشته پایش ازن به صورت دقیق‌تری انجام و به عنوان یک آلاینده جدی در نظر گرفته شده است. وی با اشاره به نادیده گرفتن آلایندگی ازن در آلودگی هوای تهران افزود: آلاینده ناکس که یکی از عوامل تولید ازن است، در دمای بالای احتراق و از خودرو‌های در حال حرکت متصاعد می‌شود که منبع جدیدی نیست و واکنش آن با نور خورشید در فصل گرم منجر به تولید آلاینده ثانویه ازن می‌شود.

• باغ وثوق الدوله بزودی افتتاح می‌شود
شهردار تهران گفت: بزودی باغ وثوق الدوله در جنوب شرق پایتخت (منطقه ۱۴) افتتاح می‌شود. به گزارش ایرنا، پیروز حناچی افزود: برای تبدیل باغ‌های عبقری و وثوق الدوله به بوستان عمومی ۱۶۰ میلیارد تومان هزینه شده است. وی خاطرنشان کرد: در مصوبه خانه باغ، راه‌های زیادی برای حفظ باغات از جمله ارائه مجوز رستوران و… دیده و حتی مجوز مسکونی با تراکم کم نیز قبول شده است.

• ۷۸ میلیارد تومان از بدهی مترو پرداخت شد
شهردار منطقه ۲ تهران گفت: ۷۸ میلیارد تومان از بدهی مترو در این منطقه به بانک صنعت پرداخت شد. به گزارش ایرنا، رسول کشت پور با بیان اینکه توجه به محیط زیست که کاهش آلودگی هوا را به دنبال دارد به عنوان سیاست راهبردی شهرداری تهران اتخاذ شده اظهارداشت: در کنار توسعه حمل و نقل عمومی در منطقه تلاش می‌کنیم خودمان را در مقام شهردار تهران بدانیم و بخشی از این مشکلات را در منطقه ۲ مرتفع کنیم. وی با بیان اینکه در این حوزه کمک زیادی به مترو شده است افزود: در راستای تأمین هزینه‌های ساخت مترو نخستین پروانه ساخت مجتمع ایستگاهی در منطقه ۲ صادر شد.

• برخی مدارس غیردولتی در انباری و آشپزخانه کلاس درس تشکیل می‌دهند
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: به خانه‌های مسکونی مجوز تاسیس مدارس غیردولتی داده شده است. برخی در انباری و اشپزخانه کلاس تشکیل می‌دهند که باید بسته شود. به گزارش مهر، میرحمایت میرزاده، با بیان اینکه نظام آموزشی ما تئوری است و برای چنین نظام آموزشی، مهارت آموزی اهمیت ندارد و تا زمانی که سایه شوم کنکور وجود دارد کاری نمی‌توان از پیش برد، به تبلیغات موسسات کنکوری در رسانه انتقاد کرد و گفت: باید مدرک گرایی به مهارت گرایی تغییر کند. لزوماً مدرک گرایی برای دانش آموزان، شغل نخواهد شد. وی افزود: کشور به مهارت نیاز دارد، ملاک در استخدام‌ها باید مهارت باشد و نه مدرک. هنرستان‌های غیردولتی نیز عمدتاً رشته‌های حسابداری و کامپیوتر دارند و برای رشته‌های دیگر که هزینه بر هستند کمتر فضا مهیاست.

• تکمیل پروژه‌های محلی فرصتی برای افزایش رضایت شهروندان است
رئیس شورای شهر تهران گفت: تکمیل پروژه‌های محلی فرصتی برای بهبود رضایت شهروندان از عملکرد مدیریت شهری است. به گزارش مهر، محسن هاشمی گفت: حرکت نیرو‌های مسلح در توقیف نفت کش انگلیسی به دلیل نقض قوانین بین المللی این پیام را برای قدرت‌های بین المللی داشت که جمهوری اسلامی توازن را در حوزه منافع ملی مراعات می‌کند و هر حرکتی علیه منافع ملی ایران با اقدام متوازنی پاسخ داده خواهد شد.

• علل شیطنت کودکان؛ از ژنتیک تا تربیت خانوادگی
یک روانشناس کودک و نوجوان با بیان اینکه شیطنت، بی‌قراری و بیش‌فعالی کودکان چند علیتی است، گفت: بیش‌فعالی یا شیطنت کودکان تا حدودی به سن بستگی دارد، زیرا زمانی که کودکان راه رفتن را می‌آموزند، کنجکاوند و برای ارتباط گیری با افراد مختلف فعالیت زیادی می‌کنند، عموما این رفتار در ۲ تا ۴ سالگی طبیعی است و قابل کنترل نخواهد بود. به گزارش ایسنا، مژگان ناقل با بیان اینکه شیطنت، بی‌قراری و بیش‌فعالی کودکان ناشی از یک دلیل مشخص نیست، افزود: اکثر اختلالات به ویژه اختلالات کودکی چند علیتی هستند و به دلایل مختلفی بستگی دارند که یکی از آن‌ها می‌تواند به ناراحتی‌های روانی و مشکلاتی که مادر در دوران بارداری‌اش آن را تجربه کرده وابسته باشد، البته بیش‌فعالی یا شیطنت تا حدودی وابسته به سن است، زیرا زمانی که کودکان راه رفتن را می‌آموزند، کنجکاوند و برای ارتباط‌گیری با افراد مختلف فعالیت زیادی دارند که عموما این موضوع در کودکان ۲ تا ۴ سال طبیعی است و قابل کنترل نخواهد بود.

• اجاره بهای مدارس از میزان افزایش «شهریه»‌ها جلو زد
رئیس سازمان مراکز و مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بیش از ۸۵ درصد مدارس غیردولتی استیجاری‌اند و اجاره بها به شدت افزایش یافته است. درحالی که نمی‌توانیم بیش از نرخ تورم افزایش شهریه داشته باشیم، گفت: شهریه مصوب با آنچه در واقعیت است، تناسب ندارد. به گزارش ایسنا، مجتبی زینی‌وند درباره شرایط مدارس غیردولتی و سختی‌هایی که از حیث تامین منابع دارند گفت: بر اساس آمار سال قبل مدارس غیردولتی بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان صرفه جویی مالی برای آموزش و پرورش و دولت از حیث فضا و تجهیزات و ... داشته است.

• ۵۱ درصد ظرفیت هنرستان‌های غیردولتی خالی است

یک کارشناس مدیریت آموزشی گفت: آمار سال‌های ۹۶ و ۹۷ نشان می‌دهد که از ۲۶ هزار صندلی در هنرستان‌های غیردولتی، ۱۳ هزار و ۶۶۲ صندلی خالی مانده است یعنی حدود ۵۱ درصد ظرفیت هنرستان‌های غیردولتی خالی است. به گزارش فارس، مجید طهرانیان اظهار کرد: برنامه‌های مختلفی در این زمینه اجرا شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به طرح ایران اشاره کرد. وی افزود: تا خرداد ماه جاری ۵۴ میلیون و ۹۲۶ هزار نفر ساعت کار برای ۹۰۵ هزار دانش‌آموز در طرح ایران مهارت در سطح کشور به ثبت رسیده است.

 

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: پولی شدن تونل ها تونل های تهران

منبع این خبر، وبسایت www.tinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۳۹۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تردد شهردار رشت با تاکسی در سطح شهر و بررسی مشکلات تاکسیرانان
 • واکنش ها در لندن به توقیف نفتکش انگلیسی؛ شکایت از ایران به شورای امنیت/ هشدار به جانسون برای حل بحران با ایران
 • کاهش ۵ درصدی ترافیک راه‌ها / بیشترین تردد خودرو در کدام جاده‌ها است؟
 • جزییات تایید صلاحیت نجفی برای شهرداری/درخواست اخذ عوارض از کشتی های عبوری هرمز تنگه و...
 • نقوی‌حسینی: طرح انعقاد پیمان‌های پولی، نقش مهمی در بی‌اثرکردن تحریم‌های آمریکایی ایفا می‌کند
 • هشدار درباره عوارض مصرف قرص‌های متامفتامین
 • جلوه ای دیگر از شکوه ایمانیان
 • واکاوی جریان عوارض‌گرفتن از شهروندان در محدوده زوج و فرد/ سرانجام شکایت پلیس از شهرداری به کجا ختم شد؟
 • واکنش دامپزشکی به کشف گوشت آلوده در یک هتل مشهد/ ادعای آلوده بودن این گوشت‌ها رد شد
 • دهن کجی شهرداری به مصوبات شورای شهر تهران/ نه تنها الکامپ در مرکز تهران برگزار شد بلکه شهرداری هم در آن شرکت کرد
 • شکایت پلیس از شهرداری به کجا رسید؟
 • نسل جدید نزدیک بین، نسل بعدی نزدیک بین ترند/ درصد بالایی از ایرانیان در معرض پیرچشمی و عوارض ناشی از آن
 • ارائه معاینه فنی برتر، فقط در مراکز شهر تهران
 • معاینه فنی برتر فقط در مراکز شهر تهران
 • مشکل بودجه سازمان فرهنگی هنری شهردار تهران حل شد/ هنر را به پایین شهر می بریم
 • واکنش دامپزشکی به خبر کشف ۲ تن گوشت آلوده در یک هتل مشهد/ادعای آلوده بودن این گوشت‌ها رد شد
 • واکنش دامپزشکی به خبر کشف ۲ تن گوشت آلوده در یک هتل مشهد
 • شناخت عوارض لیزرموهای زائد برای پیشگیری از حساسیت و قرمز شدن پوست
 • دردسر نقص فنی در شهرداری برای خبرنگاران