خودکشی به‌ عنوان پدیده‌ای روانی - اجتماعی مقوله‌ای است که جامعه را با آسیب‌های جدّی و مهمی روبه‌رو می‌سازد، در این میان می‌توان با افزایش سواد رسانه‌ای و آگاهی‌بخشی از وقوع چنین معضلی در جوامع بشری پیشگیری کرد.

با توجه به اینکه خودکشی به‌عنوان یک معضل همواره در جامعه وجود دارد از این‌رو باید در زمینه آسیب‌شناسی این پدیده و دیگر آسیب‌های اجتماعی، تمامی نهادهای مسئول به نوبه خود همکاری کنند.
تعریف خودکشی
خودکشی عملی عمدی است که باعث مرگ فرد شود. خودکشی اغلب به‌علت یأس صورت می‌گیرد که علت آن اغلب به اختلال روانی نظیر افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، شکست عشقی، اعتیاد به الکل، یا سوءمصرف دارو نسبت داده می‌شود.
اغلب، عوامل استرس‌زا مانند مشکلات مالی یا مشکلات ارتباط بین‌فردی در این میان نقش دارند. تلاش برای جلوگیری از خودکشی شامل موارد زیر است: محدودکردن دسترسی به سلاح گرم، درمان بیماری‌های روانی و سوءمصرف دارو و بهبود وضعیت اقتصادی.
رایج‌ترین روش انجام خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است و تا حدی به روش‌های قابل دسترس بستگی دارد. روش‌های معمول عبارتند از حلق‌آویز‌کردن، مسمومیت با قرص برنج و سلاح گرم و کشیدن تیغ روی رگ.

عوامل خودکشی (خطرآفرین)
عواملی که خطر خودکشی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، عبارتند از اختلالات روانی، مصرف نادرست دارو، حالات روانی، شرایط فرهنگی، خانوادگی و اجتماعی و ژنتیک. بیماری روانی و سوءمصرف مواد غالباً درکنار هم وجود دارند.
سایر عوامل خطرآفرین عبارتند از اقدام به خودکشی قبلی، در دسترس بودن وسیله برای ارتکاب این عمل، سابقه خانوادگی خودکشی، یا وجود آسیب ضربه‌ای مغز. به‌عنوان مثال، میزان خودکشی در خانواده‌های دارای سلاح گرم بیش‌از خانواده‌های فاقد آن بوده است.
عوامل اجتماعی و اقتصادی مانند بیکاری، فقر، خانه به‌دوشی و تبعیض نیز ممکن است فکر خودکشی را موجب شود. حدود ۱۵–۴۰٪ مردم یادداشت خودکشی از خود به‌جا می‌گذارند. به‌نظر می‌رسد ژنتیک در ۳۸٪ تا ۵۵٪ از رفتارهای خودکشی دخیل باشد.

فکر خودکشی
اگر فکر خودکشی داشته باشید نباید آن‌را پیش خود پنهان نگاه دارید، بلکه باید با کسی در آن‌باره گفت‌وگو کنید. شما در وضعی که دارید ممکن است خودتان را تنها و جدا از دیگران حس کنید، اما درواقع افراد بسیاری نیز مانند شما فکر و احساس کرده‌اند.
بیان فکر به کمک کلمات به کسی دیگر که به آن گوش می‌دهد می‌تواند باعث این شود که شما دیدگاهی دیگر درباره مشکلات خود پیدا کرده و امکانات تازه‌ای برای حل آن‌ها کشف کنید. هنگامی که شما در تنهایی به خودکشی فکر می‌کنید، این فکر رشد کرده و نیرومندتر می‌شود.
بیان افکار به‌صورت نوشتاری یا گفتاری آن‌ها را به چالش می‌گیرد و شما می‌توانید از پشتیبانی انسانی برخوردار شوید.
جهان پر از کسانی است که زمانی در زندگی خود فکر خودکشی در سر داشته‌اند، اما سپس از آن رهایی یافته‌اند و حتی پس‌از آن برایشان درک این موضوع که زمانی که حالشان بسیار بد بود چگونه می‌اندیشیده‌اند، دشوار بوده است.
علاوه‌بر اینکه با کسانی از اطرافیان خود گفت‌وگو کنید، می‌توانید به تلفن حمایتی نیز زنگ بزنید.

راه‌های پیشگیری
تسهیل شرایط زیستی و فراهم‌ساختن ساختاری که در آن افراد کنش‌ورزی اجتماعی و ارتباطی داشته باشند در پیشگیری از خودکشی مؤثر است، اینکه افراد به دیگران اعتماد داشته باشند به‌همان اندازه تقویت اعتمادبه‌نفس و در نتیجه کاهش خودکشی را به‌دنبال دارد.
رعایت عزت‌نفس دیگران در یک جامعه باعث می‌شود که افراد آن جامعه عزت‌نفس خود را نیز حفظ کنند و ازنظر روحی و روانی آسیب‌پذیری کمتری داشته باشند.
به‌طور کلی باید گفت، اقدام‌های زیرساختی که باعث شوند افراد ازنظر سرمایه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تأمین باشند، می‌تواند سبب پیشگیری از بروز اختلال‌های روانی شود و هرچه کمتر دست به خودکشی زنند.
ایجاد رفاه اجتماعی حداقلی تنها از عهده دولت و تصمیم‌گیران اقتصادی کلان کشور برمی‌آید. حمایت از پژوهش برای یافتن راه‌حل مؤثر نیازمند پشتیبانی کامل نهادهای مسئول است. به‌طور کل، آسیب اجتماعی بزرگ جامعه را می‌توان نبود اعتماد در برخی از سطح‌ها دانست، ازطرف دیگر، هنوز هیچ جایگزین یا راهکار مناسبی برای ارضای نیازهای ارتباطی ـ اجتماعی افراد معرفی نشده است.
در این شرایط، افرادی که توان و مهارت مدیریت خود را به‌خوبی ندارند، نقاط کانونی آسیب‌سازی اجتماع هستند، آن‌ها همچون مین‌هایی به‌شمار می‌روند که در هرجا وجود دارند و به‌عنوان تهدید برای خود و جامعه هستند.
منبع روزنامه مردم نو
8068/3216

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

عملکرد نظارتی مجلس تحت الشعاع حوزه انتخابیه نمایندگان است/ نیازمند انقلاب اقتصادی هستیم

نماینده مردم لامرد گفت: فکر می کنم امروز نیازمند انقلاب اقتصادی در کشور هستیم چراکه زیرساخت های اقتصادی ما به درستی تعریف نشده است.

سید محسن علوی نماینده مردم لامرد و عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، با اشاره به عملکرد نظارتی مجلس در سال 97، اظهار داشت: به نظرم عملکرد نظارتی مجلس تحت الشعاع مسائل مربوط به حوزه انتخابیه نمایندگان قرار گرفته  است تا جایی که نمایندگان به دلیل رسیدگی به مشکلات حوزه انتخابیه خود مجبور هستند به نوعی با مسئولان دولتی همراهی داشته باشند.

وی با بیان اینکه تا این موضوع حل نشود، نمی توان انتظار داشت که بعد انتظارتی مجلس  به صورت اصولی و صحیح انجام شود، افزود: بنابراین باید  ابتدا در این خصوص یک تدبیر صحیح صورت گیرد و بعد از آن درباره عملکرد نظارتی مجلس قضاوت کنیم.

علوی در خصوص مهم ترین اولویت مجلس در سال 98 گفت: فکر می کنم امروز نیازمند انقلاب اقتصادی در کشور هستیم چراکه زیرساخت های اقتصادی ما به درستی تعریف نشده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه بانک ها به اصلاحات جدی نیاز دارند، بخش عمده ضربه های اقتصادی را نبود زیرساخت های سالم اقتصادی برشمرد.

علوی نبود امنیت اقتصادی را دلیل مهم به وجود امدن مشکلات عدیده اقتصادی و فرار سرمایه گذاران خارجی از کشور تلقی کرد و بیان داشت: باید عواملی که به اقتصاد کشور ضربه می زنند را شناسایی کنیم و تدابیر لازم را برای ایجاد امنیت پایدار در  حوزه سرمایه گذاری و بخش اقتصادی کشور اتخاذ کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: متاسفانه از سوی دیگر با مشکلات بین المللی مواجه هستیم که بر اقتصاد کشور سایه افکنده و امنیت اقتصادی را بیش از حد تحت الشعاع قرار داده است اما نباید دست از جهاد برداریم و لازم است تلاش کنیم تا مشکلات زیرساخت های اقتصادی حل شود.

نماینده مردم لامرد با بیان اینکه فکر نمی کنم با مولفه های فعلی اقتصادی، بتوانیم اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری را آنطور که باید به نتیجه برسانیم، خاطرنشان کرد: باید اتاق های فکر متشکل از متخصصان و دکترین اقتصادی تشکیل شود و برنامه ریزی دقیقی برای شناسایی نقاط ضعف و تبدیل آن به نقاط قوت صورت گیرد تا ان شالله شاهد تحول عظیمی در حوزه اقتصادی کشور  باشیم.

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

کلیدواژه: اجتماعي روزنامه مردم نو خودكشي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۳۹۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دچار بدترین نوع سیاست‌زدگی هستیم
 • وزیر نیرو: پدیده تغییر اقلیم در حال تحمیل شدن به کشور ماست/ کشور را برای ترسالی‌های شدید پیش‌رو آماده کنیم
 • استقرار ۳ تیم سلامت برای ارزیابی مشکلات روانی سیل زدگان
 • تماشای دیدار پدیده شهرخودرو و پارس جنوبی رایگان شد
 • تماشای دیدار پدیده شهر خودرو مقابل پارس جنوبی رایگان شد
 • مددجویان بهزیستی در سیل گلستان آسیب جسمی ندیده‌اند/ ارائه خدمات حمایت روانی
 • تیم‌های سلامت روان در مناطق سیل زده کشور مستقر شدند
 • دغدغه ام به چالش کشیدن معضلات اجتماع است/ خودکشی در یک فیلم کوتاه
 • تاثیر مثبت دید و بازدید نوروزی بر سلامت روان
 • اقدامات کارشناسان سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی گلستان در مناطق سیل زده
 • 10 تیم سلامت روان به مناطق سیل‌زده اعزام شدند
 • دیدوبازدید‌های نوروزی چه تأثیری بر سلامت روان افراد دارد؟
 • دید و بازدید نوروزی بر سلامت روان افراد تاثیر مثبت دارد
 • اولین خودکشی سال 98 / دختر 18ساله در خیابان نبرد تهران خود را کشت
 • بررسی عملکرد تیم پدیده در سال ۹۷
 • بررسی علت گرایی و دلیل گرایی در علوم اجتماعی
 • اعتیاد، مهمترین آسیب اجتماعی از نگاه مردم
 • بررسی عملکرد تیم پدیده در سال ۹۷/ زخمی سربلند بحران‌ها
 • آغاز بازسازی خانه‌های آسیب‌دیده از سیل توسط سپاه