خودکشی به‌ عنوان پدیده‌ای روانی - اجتماعی مقوله‌ای است که جامعه را با آسیب‌های جدّی و مهمی روبه‌رو می‌سازد، در این میان می‌توان با افزایش سواد رسانه‌ای و آگاهی‌بخشی از وقوع چنین معضلی در جوامع بشری پیشگیری کرد.

با توجه به اینکه خودکشی به‌عنوان یک معضل همواره در جامعه وجود دارد از این‌رو باید در زمینه آسیب‌شناسی این پدیده و دیگر آسیب‌های اجتماعی، تمامی نهادهای مسئول به نوبه خود همکاری کنند.


تعریف خودکشی
خودکشی عملی عمدی است که باعث مرگ فرد شود. خودکشی اغلب به‌علت یأس صورت می‌گیرد که علت آن اغلب به اختلال روانی نظیر افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، شکست عشقی، اعتیاد به الکل، یا سوءمصرف دارو نسبت داده می‌شود.
اغلب، عوامل استرس‌زا مانند مشکلات مالی یا مشکلات ارتباط بین‌فردی در این میان نقش دارند. تلاش برای جلوگیری از خودکشی شامل موارد زیر است: محدودکردن دسترسی به سلاح گرم، درمان بیماری‌های روانی و سوءمصرف دارو و بهبود وضعیت اقتصادی.
رایج‌ترین روش انجام خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است و تا حدی به روش‌های قابل دسترس بستگی دارد. روش‌های معمول عبارتند از حلق‌آویز‌کردن، مسمومیت با قرص برنج و سلاح گرم و کشیدن تیغ روی رگ.

عوامل خودکشی (خطرآفرین)
عواملی که خطر خودکشی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، عبارتند از اختلالات روانی، مصرف نادرست دارو، حالات روانی، شرایط فرهنگی، خانوادگی و اجتماعی و ژنتیک. بیماری روانی و سوءمصرف مواد غالباً درکنار هم وجود دارند.
سایر عوامل خطرآفرین عبارتند از اقدام به خودکشی قبلی، در دسترس بودن وسیله برای ارتکاب این عمل، سابقه خانوادگی خودکشی، یا وجود آسیب ضربه‌ای مغز. به‌عنوان مثال، میزان خودکشی در خانواده‌های دارای سلاح گرم بیش‌از خانواده‌های فاقد آن بوده است.
عوامل اجتماعی و اقتصادی مانند بیکاری، فقر، خانه به‌دوشی و تبعیض نیز ممکن است فکر خودکشی را موجب شود. حدود ۱۵–۴۰٪ مردم یادداشت خودکشی از خود به‌جا می‌گذارند. به‌نظر می‌رسد ژنتیک در ۳۸٪ تا ۵۵٪ از رفتارهای خودکشی دخیل باشد.

فکر خودکشی
اگر فکر خودکشی داشته باشید نباید آن‌را پیش خود پنهان نگاه دارید، بلکه باید با کسی در آن‌باره گفت‌وگو کنید. شما در وضعی که دارید ممکن است خودتان را تنها و جدا از دیگران حس کنید، اما درواقع افراد بسیاری نیز مانند شما فکر و احساس کرده‌اند.
بیان فکر به کمک کلمات به کسی دیگر که به آن گوش می‌دهد می‌تواند باعث این شود که شما دیدگاهی دیگر درباره مشکلات خود پیدا کرده و امکانات تازه‌ای برای حل آن‌ها کشف کنید. هنگامی که شما در تنهایی به خودکشی فکر می‌کنید، این فکر رشد کرده و نیرومندتر می‌شود.
بیان افکار به‌صورت نوشتاری یا گفتاری آن‌ها را به چالش می‌گیرد و شما می‌توانید از پشتیبانی انسانی برخوردار شوید.
جهان پر از کسانی است که زمانی در زندگی خود فکر خودکشی در سر داشته‌اند، اما سپس از آن رهایی یافته‌اند و حتی پس‌از آن برایشان درک این موضوع که زمانی که حالشان بسیار بد بود چگونه می‌اندیشیده‌اند، دشوار بوده است.
علاوه‌بر اینکه با کسانی از اطرافیان خود گفت‌وگو کنید، می‌توانید به تلفن حمایتی نیز زنگ بزنید.

راه‌های پیشگیری
تسهیل شرایط زیستی و فراهم‌ساختن ساختاری که در آن افراد کنش‌ورزی اجتماعی و ارتباطی داشته باشند در پیشگیری از خودکشی مؤثر است، اینکه افراد به دیگران اعتماد داشته باشند به‌همان اندازه تقویت اعتمادبه‌نفس و در نتیجه کاهش خودکشی را به‌دنبال دارد.
رعایت عزت‌نفس دیگران در یک جامعه باعث می‌شود که افراد آن جامعه عزت‌نفس خود را نیز حفظ کنند و ازنظر روحی و روانی آسیب‌پذیری کمتری داشته باشند.
به‌طور کلی باید گفت، اقدام‌های زیرساختی که باعث شوند افراد ازنظر سرمایه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تأمین باشند، می‌تواند سبب پیشگیری از بروز اختلال‌های روانی شود و هرچه کمتر دست به خودکشی زنند.
ایجاد رفاه اجتماعی حداقلی تنها از عهده دولت و تصمیم‌گیران اقتصادی کلان کشور برمی‌آید. حمایت از پژوهش برای یافتن راه‌حل مؤثر نیازمند پشتیبانی کامل نهادهای مسئول است. به‌طور کل، آسیب اجتماعی بزرگ جامعه را می‌توان نبود اعتماد در برخی از سطح‌ها دانست، ازطرف دیگر، هنوز هیچ جایگزین یا راهکار مناسبی برای ارضای نیازهای ارتباطی ـ اجتماعی افراد معرفی نشده است.
در این شرایط، افرادی که توان و مهارت مدیریت خود را به‌خوبی ندارند، نقاط کانونی آسیب‌سازی اجتماع هستند، آن‌ها همچون مین‌هایی به‌شمار می‌روند که در هرجا وجود دارند و به‌عنوان تهدید برای خود و جامعه هستند.
منبع روزنامه مردم نو
8068/3216

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

بوشهر| آسیب‌های اجتماعی در عرصه‌های گوناگون شناسایی شود

جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان بوشهر با تاکید بر شناسایی آسیب‌های اجتماعی در عرصه‌های گوناگون گفت: باید این آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها که از دشمن سرچشمه می‌گیرد در  مناسبت‌های گوناگون همچون عفاف و حجاب، هفته زن، هفته احیا تبیین شود. ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۲ استانها بوشهر نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، حجت الاسلام علی اکبری ظهر امروز در کارگروه عفاف و حجاب استان بوشهر با تاکید بر توجه ویژه به شناسایی آسیب‌های اجتماعی اظهار داشت: وجود برخی آمارهای ناهنجاری نشان غفلت و کم کاری عده‌ای مسئول و متولی در گذشته است که باید با جبران و صرف هزینه این مسئله بروزرسانی شود.

وی با بیان اینکه گاهی اوقات برخی برخوردهای نابه‌جا و نسنجیده سبب بروز مشکلات و جبهه‌گیری افراد خاطی می‌شود افزود: دین مبین اسلام نحوه برخورد با افراد در سطوح مختلف را به ما متذکر شده که انتظار است دستگاه‌های آموزشی و فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب هم همین امر را به عنوان الگویی دینی سرلوحه کار خود قرار دهند.

اکبری خاطرنشان کرد: به فرموده رهبر معظم انقلاب از دشمن غیر از دشمنی انتظاری نیست و هر روز نیز با شیوه  جدیدی انحرافی را وارد بازارو جامعه می‌کند که سرشبکه و شاهرگ اصلی آن بنیان خانواده ، عفاف و حجاب و اخلاق و رفتار است.

رشد حاشیه نشینی مهم‌ترین آسیب اجتماعی در گلستان استمهاجرت یکی از عوامل بروز آسیب اجتماعی در استان قزوین استقزوین| سن بروز آسیب اجتماعی در کشور رو به کاهش است
جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان بوشهر تصریح کرد: عمده مشکلی که در سطح کشور وجود دارد این است که دشمن روز به روز و ساعت به ساعت اهداف و مقاصد خود را تغییر می‌دهد لیکن ما به عنوان متولیان باید به بهانه مناسب‌ها به صورت مقطعی طرح و برنامه‌ای اجرا کنیم که همین مهم سبب عدم نتیجه دهی مطلوب می‌شود.

وی با تاکید بر شناسایی آسیب‌های اجتماعی در عرصه‌های گوناگون گفت: باید این آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها که از دشمن سرچشمه می‌گیرد در  مناسبت‌های گوناگون همچون عفاف و حجاب، هفته زن، هفته احیا تبیین شود.

انتهای پیام/ح

R41363/P/S6,53/CT11

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: اجتماعي روزنامه مردم نو خودكشي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۳۹۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لزوم مداخله فوری اورژانس اجتماعی در پیشگیری از آسیب ها اجتماعی
 • هنوز انتقال مالکیت باشگاه پدیده نهایی نشده است
 • امین قاسمی‌نژاد: هنوز انتقال مالکیت باشگاه پدیده نهایی نشده است/ مهاجم نیستم اما ۶ گل زده‌ام
 • رسانه ها از ایجاد موج خودکشی در جامعه پرهیز کنند
 • جنگ روانی ایران هراس، نشست ورشو
 • زنان بیشتر خودکشی می‌کنند
 • نگاهی به شرایط پدیده پس از واگذاری
 • بهزیستی تنها متولی آسیب‌های اجتماعی نیست
 • محمد قاسمی نژاد: اسکلت اصلی پدیده حفظ شده است؛ همه ما از رفتن خلعتبری جا خوردیم
 • بازیکنان پدیده خودرودار شدند
 • وعده‌های مالک باشگاه پدیده به سرخپوشان مشهدی/ برنامه بازی‌های شاگردان گل‌محمدی در ترکیه
 • تاثیر اندک فعالیت های دیجیتالی بر سلامت روانی جوانان
 • علی ربیعی: اگر دنبال سفارشی‌ها بودم استیضاح نمی‌شدم
 • آیا کمبود ویتامین‌ها در پیدایش اختلالات روحی و روانی نقش دارند؟
 • کودک همسری؛ آبستن ناهنجاری های اجتماعی
 • شایع‌ترین روش‌های خودکشی سلبریتی‌های هالیوودی
 • علی ربیعی: اگر دنبال «سفارشی‌ها» بودم همچنان وزیر می‌ماندم
 • بازی تدارکاتی پدیده – نساجی لغو شد
 • مردم تشنه پیام‌های مثبت هستند/ قبح‌زدایی و پمپاژ احساس پوچی و ناامیدی در سینمای ایران/ پیام اقدام به خودکشی در ملاءعام + فیلم