کارشناس فضای مجازی گفت:نهادهای فرهنگی و فرهنگ سازی مسئول اند که در باب آموزش رسانه ای و فرهنگ سازی رفتار بهنجار و درست در فضای مجازی کم کاری کرده اند و در این زمینه باید نهضت سواد رسانه ای راه بیفتد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد لسانی کارشناس فضای مجازی در گفت و گو با خبرنگار سرویس اجتماعی راه آرمان در خصوص شبکه های اجتماعی گفت: پایگاه اینستاگرام به عنوان یکی از زیرمجموعه های کمپانی فیسبوک، دارای رشد وگسترده بسیار زیاد در حوزه شبکه های اجتماعی عکس محور است و یک دامنه از حلقه های دوستان و دوست یابی را محقق می‌کند، درعین اینکه بروز و ظهور شخصی را باتکیه بر حوزه های مد و موج سازی هنری و اجتماعی پیگیری می‌کند.

وی در ادامه افزود:در کشور ما هم از سال ۹۵، شبکه اجتماعی اول است و دوسال و نیم می‌گذرد که تمرکز و پیش تازی خود را جلو می‌برد و از سال ۸۹ تا ۹۵، به مدت ۶ سال، شبکه اول اجتماعی ایرانیان، ایرانی بود و یعنی کلوب و فیس نما دو شبکه اجتماعی داخلی بودند و ایرانیان از لحاظ حجم و گستره استفاده بعد از شبکه های دیگر از آن استفاده می‌کردند.

لسانی خاطرنشان کرد:از سال ۹۵، این سلطه گری داخلی شکسته شد و شبکه اینستاگرام اول شد و شاهد تشدید رشد و پیشروی در عرصه ی ایرانی، بعد از فیلترینگ تلگرام هستیم و چنان که به اذعان اغلب پیمایش های صورت گرفته داخلی و خارجی، پس از فیلترینگ تلگرام، هم ماندگاری استفاده افراد در اینستاگرام و هم گستره کاربران اینستاگرام اضافه شده است و برای همین لازم بوددر زمان فیلترینگ تلگرام، یک پیوست موجود بود که چه کاری در خصوص اینستاگرام انجام دهند.

وی گفت:البته دستگاه های تصمیم گیر در آن زمان، دو سناریو داشتند که سناریو اول عملا بسته شدن همزمان اینستاگرام و تلگرام در دی ماه۹۶ بود و سناریوی دوم، زیرساخت ها آماده نیست و شبکه های داخلی قوت نگرفته اند و در خصوص سناریوی دوم بحث بود که تایک سال پس از فیلترینگ تلگرام، فیلترینگ اینستاگرام صورت بگیرد که در دی ماه ۹۷ بحث هایی که مطرح می شود در ذهن خطور می‌کند که سناریوی دوم در خصوص به اینستاگرام دارد اتفاق می افتد.

این کارشناس فضای مجازی اظهار داشت:اینستاگرام این اثرگذاری را دارد یا نه، یا چقدر به خدمت در خصوص بحث های اغتشاش و آشوب پذیری در کشوراست بحث مفصلی است که متاسفانه کارکرد اول اینستاگرام مسائل سیاسی نبوده و نیست اما درکشور ما بخاطر استفاده زیادی که از این شبکه می‌شود، کارکرد های سیاسی آن توسعه پیداکرده و کج کارکردهایی هم برای آن ایجاد شده است و یکی از ویژگی های زیست رسانه ای این است که در فضای رسانه، به خصوص فضای مجازی احساسات تشدید می‌شود، حالا می تواند احساس عشق و محبت و علاقه باشد یا نفرت، که آن هم به خاطر واکنش فیزیولوژیک بدن است.

وی افزود:در رشته سایبر سایکولوژی و روانشناسی سایبری، آمده اند از دو گروه ، یکی درفضای واقعی و یکی در فضای مجازی، تعریف و تمجید کرده اند و وقتی تعریف و تمجید در فضای واقعی از آنها انجام شده است دوپامین که هورمون نشاط و سرخوشی است در مغز آنها شروع به ترشح کرده است، یعنی یک واکنش فیزیولوژیک که سرخوش شوند و خوششان بیاید، حالا همان اتفاق در فضای مجازی اتفاق افتاده و افراد به دلیل این که حس می‌کنند فضا، فضای جهانی است و دیگرانی هم می‌بینند، تا چهل درصد افزایش ترشح هورمون دوپامین صورت گرفته و فرد از تعریف سرخوش تر وخوشحالتر شده است.

لسانی افزود:به همین دلیل در فضای رسانه، هرکاری انجام می دهند که بلاخره توی چشم باشند و از طرف دیگر، اگر کوچکترین توهین و تحقیری به آنها در این فضا صورت بگیرد واکنش هایی که نشان می‌دهند، واکنش‌های احساسی و هیجانی و غیرعقلانی است، به این بحث تشدید هیجانات و احساسات در فضای مجازی می گویند که با توجه به تحقیقات صورت گرفته یک امرطبیعی است.

وی در خصوص اتفاقات اخیر در سیرجان گفت:در این مورد ویدئویی هم که از پسر۲۱ ساله و دختر۱۶ ساله منتشر شده است بنظر می رسد که همین است، یعنی دخترخانم توهینی به آقا پسر انجام داده و آقا پسر به خاطر این که جواب توهین را درفضای مجازی بدهد، بایک رفتار غیرعاقلانه و پرخاشگرانه مبتنی بر هیجانات، این کار را انجام داده و قصد داشته که ثبت و ضبط کند و طرف مقابل را تحقیر رسانه ای کند بنابراین، این مسئله از بعد روانشناسی سایبری قابل تحقیق و بررسی است ومورد خوبی برای پژوهش است.

کارشناس فضای مجازی در ادامه گفت:آن اتفاق که صورت گرفته ربطی به شبکه داخلی یا خارجی بودنش ندارد و اگر اینستاگرام نبود، هر جای دیگری که بود می‌توانست این چنین اتفاقی صورت بگیرد، مهم افرادی اند که بازیگران اصلی اند، یعنی این افراد آموزش ندیده اند و این افراد نمی توانند احساسات خودشان راکنترل کنند و ازطرفی هر رفتار خودشان را رسانه ای می‌کنند و به قول معروف امواج منفی رفتارشان را به جامعه هم منتقل می‌کنند.

وی به تقویت سواد رسانه ای در جامعه اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم راجع به نقش نهادهای مختلف صحبت کنیم، پیش از اینکه نهادهای فنی و زیرساختی بخواهند مسئول باشند، نهادهای فرهنگی و فرهنگ سازی مسئول اند که در باب آموزش رسانه ای و فرهنگ سازی رفتار بهنجار و درست در فضای مجازی کم کاری کرده اند و در این زمینه باید نهضت سواد رسانه ای راه بیفتد چه از طرف کسانی که بازیگر و کنش گرند مثل نوجوانان، جوانان، بزرگسالان که در این فضا حضور دارند و چه از کسانی که ریل گذارند مثل دولت و اینها هم نیاز دارند که سواد رسانه ای مبتنی بر ریل گذاری فنی رسانه ای کشور را مبتنی بر پیوست سواد رسانه ای طراحی کنند و به نظر می‌رسد که در هر دو زمینه ما با کمبود و نقصان مواجه بوده ایم.

انتهای پیام/

 

منبع: دانا

خبر بعدی:

نصب بنر و تابلوهای هشدار دهنده در رویشگاه ها و مراتع/ رسانه ها نقش کلیدی در تنویر افکار عمومی دارند

وحید جعفریان مدیر کل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در گفت و گو با خبرنگار  صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با قارچ های وحشی و خودرو مکاتبات متعددی انجام داده است، اظهار کرد: با توجه به آنکه مصرف قارچ های وحشی و جنگلی تبعات متعددی را در بردارد، بنابراین در راستای ارتقای آگاهی عمومی دستگاه های اجرایی تمهیدات خاصی را بکار گرفتند.

وی افزود: با توجه به آنکه این قارچ ها در عرصه های مرتعی و جنگلی موجود هستند، مکاتباتی را در این زمینه با استان ها داشتیم تا با نصب بنرها و تابلوهای هشدار دهنده اطلاع رسانی لازم را به مردم داشته باشند چرا که امکان تشخیص قارچ های سمی از غیر سمی تنها توسط آزمایشگاه های مدرن امکان پذیر است.

جعفریان ادامه داد: با توجه به بارش های مناسب و رویش قارچ های جنگلی به مردم توصیه می شود که هنگام مراجعه به جنگل ها از مصرف و دست زدن به قارچ های وحشی اجتناب کنند چرا که همانند سال گذشته احتمال مسمومیت و حتی فوت وجود دارد.

به گفته این مقام مسئول، سازمان جنگل ها با استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و همیاران طبیعت که ۳۰۰ هزار نفر هستند در پی اطلاع رسانی به مردم هستند.

جعفریان با اشاره به اینکه سازمان جنگل ها نسبت به سال های گذشته اقدامات جدی تری در خصوص اطلاع رسانی قارچ های وحشی انجام داده است، بیان کرد: امسال مکاتبات و موضوعات مختلفی در خصوص عدم مصرف قارچ های وحشی و خودرو صورت گرفته است به طوریکه از ظرفیت حدود ۸۰۰ سازمان مردم نهاد از بخش منابع طبیعی استفاده کردیم.

مدیر کل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت مردم سازمان جنگل ها با تکذیب اظهارات بخش خصوصی مبنی بر آنکه سازمان جنگل ها در خصوص قارچ های وحشی اطلاع رسانی درستی در رویشگاه ها نداشته است، اظهار کرد: امسال سازمان جنگل ها اقدامی فراگیر در خصوص نصب بنر و تابلوهای هشدار دهنده در ورودی جنگل ها، پارک های جنگلی و رویشگاه های جنگلی انجام داده است تا بدین منظور هموطنان از مصرف و حتی دست زدن به قارچ های موجود در طبیعت اجتناب کنند.

بیشتر بخوانید: تشکیل کارگروه برای جلوگیری از مسمومیت قارچ های وحشی در سال آینده

جعفریان با اشاره به اینکه عرصه های منابع طبیعی بسیار گسترده است، اظهار کرد: سازمان جنگل ها کار فراگیری را با همیاران طبیعت، تعاونی ها،سازمان مردم نهاد آغاز کرده است به طوریکه ابتکاراتی را در خصوص اطلاع رسانی قارچ های وحشی و سمی انجام داده است که با این وجود انتظار می رود مسمومیت قارچ های وحشی به حداقل برسد.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه برخی افراد به سبب مسائل اقتصادی به مصرف قارچ های وحشی روی آورده اند، تصریح کرد: با وجود آنکه مصرف قارچ های وحشی و‌ خودرو در سال گذشته به سبب اطلاع رسانی نادرست بر بازار قارچ خوراکی و زیان پرورش دهندگان تاثیر بسزایی داشت، از این رو رسانه ها برای جلوگیری از تنش ها و تنویر افکار عمومی نقش کلیدی دارند.
انتهای پیام/

 مردم هشدارها را نسبت به عوارض مصرف قارچ های سمی و خودرو جدی بگیرند

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

جدیدترین عکس های بازیگران و چهره ها در کنار خانواده

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۴۳۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جهانگیر الماسی: «پس از باران» اولین نقش منفی بود که بازی کردم
 • چگونه محترمانه پاسخ منفی به خواستگار بدهیم؟
 • شهریور 97/ پسر سفیر در اینستاگرام
 • مدیریت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در مواقع بحران
 • رشد اقتصادی آرژانتین منفی شد
 • خرید فالوور اینستاگرام چه مزیتی برای پیج های اینستاگرامی دارد؟
 • انتقال خون كردستان اهداکنندگان گروه های خون منفي را فراخواند
 • بهنوش بختیاری، پرحاشیه‌ترین بازیگر زن در فضای مجازی
 • «پس از باران» اولین نقش منفی بود که بازی کردم
 • سلبریتی سازی | شاخ های شبکه های اجتماعی تهدیدی برای امنیت فرهنگی جامعه (قسمت اول)
 • «پس از باران» اولین نقش منفی بود که بازی کردم/ سریال‌های قوی حمایت نمی‌شوند
 • ادای ستاره‌ها را در نمی‌آوردم/ «شهرزاد ۲ و ۳» نتوانست به اندازه فصل یک موفق شود
 • ترفند خواندن پیام‌های اینستاگرام بدون اطلاع فرستنده +آموزش تصویری
 • داغ‌ترین هشتگ‌های فضای مجازی در سالی که گذشت / پروفسورهایی که مسلمان شده اند+فیلم / امدادرسانی امام جمعه کوهسرخ به خودروهای گرفتار در برف +فیلم
 • اینستاگرام به طور آزمایشی امکان اصلاح نام کاربری را برای کاربران فراهم می‌آورد
 • نه! نقش منفی بازی نمی‌کنم!
 • پاسخ منفی ژاوی به بازی در تیم ملی کاتالونیا
 • پاسخ منفی ژاوی به بازی در تیم ملی کاتالونیا خبرساز شد!
 • #داغ_های_مجازی | داغ‌ترین هشتگ‌های فضای مجازی در سالی که گذشت