کارشناس فضای مجازی گفت:نهادهای فرهنگی و فرهنگ سازی مسئول اند که در باب آموزش رسانه ای و فرهنگ سازی رفتار بهنجار و درست در فضای مجازی کم کاری کرده اند و در این زمینه باید نهضت سواد رسانه ای راه بیفتد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد لسانی کارشناس فضای مجازی در گفت و گو با خبرنگار سرویس اجتماعی راه آرمان در خصوص شبکه های اجتماعی گفت: پایگاه اینستاگرام به عنوان یکی از زیرمجموعه های کمپانی فیسبوک، دارای رشد وگسترده بسیار زیاد در حوزه شبکه های اجتماعی عکس محور است و یک دامنه از حلقه های دوستان و دوست یابی را محقق می‌کند، درعین اینکه بروز و ظهور شخصی را باتکیه بر حوزه های مد و موج سازی هنری و اجتماعی پیگیری می‌کند.

وی در ادامه افزود:در کشور ما هم از سال ۹۵، شبکه اجتماعی اول است و دوسال و نیم می‌گذرد که تمرکز و پیش تازی خود را جلو می‌برد و از سال ۸۹ تا ۹۵، به مدت ۶ سال، شبکه اول اجتماعی ایرانیان، ایرانی بود و یعنی کلوب و فیس نما دو شبکه اجتماعی داخلی بودند و ایرانیان از لحاظ حجم و گستره استفاده بعد از شبکه های دیگر از آن استفاده می‌کردند.

لسانی خاطرنشان کرد:از سال ۹۵، این سلطه گری داخلی شکسته شد و شبکه اینستاگرام اول شد و شاهد تشدید رشد و پیشروی در عرصه ی ایرانی، بعد از فیلترینگ تلگرام هستیم و چنان که به اذعان اغلب پیمایش های صورت گرفته داخلی و خارجی، پس از فیلترینگ تلگرام، هم ماندگاری استفاده افراد در اینستاگرام و هم گستره کاربران اینستاگرام اضافه شده است و برای همین لازم بوددر زمان فیلترینگ تلگرام، یک پیوست موجود بود که چه کاری در خصوص اینستاگرام انجام دهند.

وی گفت:البته دستگاه های تصمیم گیر در آن زمان، دو سناریو داشتند که سناریو اول عملا بسته شدن همزمان اینستاگرام و تلگرام در دی ماه۹۶ بود و سناریوی دوم، زیرساخت ها آماده نیست و شبکه های داخلی قوت نگرفته اند و در خصوص سناریوی دوم بحث بود که تایک سال پس از فیلترینگ تلگرام، فیلترینگ اینستاگرام صورت بگیرد که در دی ماه ۹۷ بحث هایی که مطرح می شود در ذهن خطور می‌کند که سناریوی دوم در خصوص به اینستاگرام دارد اتفاق می افتد.

این کارشناس فضای مجازی اظهار داشت:اینستاگرام این اثرگذاری را دارد یا نه، یا چقدر به خدمت در خصوص بحث های اغتشاش و آشوب پذیری در کشوراست بحث مفصلی است که متاسفانه کارکرد اول اینستاگرام مسائل سیاسی نبوده و نیست اما درکشور ما بخاطر استفاده زیادی که از این شبکه می‌شود، کارکرد های سیاسی آن توسعه پیداکرده و کج کارکردهایی هم برای آن ایجاد شده است و یکی از ویژگی های زیست رسانه ای این است که در فضای رسانه، به خصوص فضای مجازی احساسات تشدید می‌شود، حالا می تواند احساس عشق و محبت و علاقه باشد یا نفرت، که آن هم به خاطر واکنش فیزیولوژیک بدن است.

وی افزود:در رشته سایبر سایکولوژی و روانشناسی سایبری، آمده اند از دو گروه ، یکی درفضای واقعی و یکی در فضای مجازی، تعریف و تمجید کرده اند و وقتی تعریف و تمجید در فضای واقعی از آنها انجام شده است دوپامین که هورمون نشاط و سرخوشی است در مغز آنها شروع به ترشح کرده است، یعنی یک واکنش فیزیولوژیک که سرخوش شوند و خوششان بیاید، حالا همان اتفاق در فضای مجازی اتفاق افتاده و افراد به دلیل این که حس می‌کنند فضا، فضای جهانی است و دیگرانی هم می‌بینند، تا چهل درصد افزایش ترشح هورمون دوپامین صورت گرفته و فرد از تعریف سرخوش تر وخوشحالتر شده است.

لسانی افزود:به همین دلیل در فضای رسانه، هرکاری انجام می دهند که بلاخره توی چشم باشند و از طرف دیگر، اگر کوچکترین توهین و تحقیری به آنها در این فضا صورت بگیرد واکنش هایی که نشان می‌دهند، واکنش‌های احساسی و هیجانی و غیرعقلانی است، به این بحث تشدید هیجانات و احساسات در فضای مجازی می گویند که با توجه به تحقیقات صورت گرفته یک امرطبیعی است.

وی در خصوص اتفاقات اخیر در سیرجان گفت:در این مورد ویدئویی هم که از پسر۲۱ ساله و دختر۱۶ ساله منتشر شده است بنظر می رسد که همین است، یعنی دخترخانم توهینی به آقا پسر انجام داده و آقا پسر به خاطر این که جواب توهین را درفضای مجازی بدهد، بایک رفتار غیرعاقلانه و پرخاشگرانه مبتنی بر هیجانات، این کار را انجام داده و قصد داشته که ثبت و ضبط کند و طرف مقابل را تحقیر رسانه ای کند بنابراین، این مسئله از بعد روانشناسی سایبری قابل تحقیق و بررسی است ومورد خوبی برای پژوهش است.

کارشناس فضای مجازی در ادامه گفت:آن اتفاق که صورت گرفته ربطی به شبکه داخلی یا خارجی بودنش ندارد و اگر اینستاگرام نبود، هر جای دیگری که بود می‌توانست این چنین اتفاقی صورت بگیرد، مهم افرادی اند که بازیگران اصلی اند، یعنی این افراد آموزش ندیده اند و این افراد نمی توانند احساسات خودشان راکنترل کنند و ازطرفی هر رفتار خودشان را رسانه ای می‌کنند و به قول معروف امواج منفی رفتارشان را به جامعه هم منتقل می‌کنند.

وی به تقویت سواد رسانه ای در جامعه اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم راجع به نقش نهادهای مختلف صحبت کنیم، پیش از اینکه نهادهای فنی و زیرساختی بخواهند مسئول باشند، نهادهای فرهنگی و فرهنگ سازی مسئول اند که در باب آموزش رسانه ای و فرهنگ سازی رفتار بهنجار و درست در فضای مجازی کم کاری کرده اند و در این زمینه باید نهضت سواد رسانه ای راه بیفتد چه از طرف کسانی که بازیگر و کنش گرند مثل نوجوانان، جوانان، بزرگسالان که در این فضا حضور دارند و چه از کسانی که ریل گذارند مثل دولت و اینها هم نیاز دارند که سواد رسانه ای مبتنی بر ریل گذاری فنی رسانه ای کشور را مبتنی بر پیوست سواد رسانه ای طراحی کنند و به نظر می‌رسد که در هر دو زمینه ما با کمبود و نقصان مواجه بوده ایم.

انتهای پیام/

 

منبع: دانا

خبر بعدی:

انتقاد چندباره روسیه از عملکرد تلگرام و اینستاگرام

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه ضمن تمجید از ویژگی های فنی تلگرام و اینستاگرام، اظهار داشت: تلگرام به فضایی برای انتشار اخبار سیاسی جعلی تبدیل شده است ضمن اینکه مدیران اینستاگرام هم از هر کاربری خوششان نیاید او را مسدود می کند.

دمیتری پسکوف روز سه شنبه در مصاحبه با «آرگومنتی ایفاکتی» با بیان اینکه تلگرام پیام رسانی قابل توجه است، اظهار داشت: در این سامانه بسیاری از کانال های سیاسی اخبار جعلی و فیک منتشر می کنند.
وی ادامه داد: بسیاری از این اخبار جعلی سفارشی است که برای تاثیرگذاری بر خبرنگاران و دست اندرکاران منتشر می شود زیرا غیر از این دسته افراد، اشخاص بسیار کمی از کانال های سیاسی استفاده می کنند.


سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در عین حال این را هم گفت که در تلگرام کانال های تاریخی، زبانشناسی و اقتصادی هم وجود دارد که به مخاطبان شناخت و آگاهی بیشتر می دهند.
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در ادامه گفت که در جهان کنونی مدیریت شبکه های اجتماعی و سیستم های اقتصادی، ماهیت سیاسی پیدا کرده است به طوری که می بینیم حساب های کاربری مردم روسیه را از شبکه های اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام حذف می کنند و در بخش اقتصادی نیز آمریکا بانک های ایرانی را از سوئیفت کنار می گذارد.


وی هشدار داد: دیر یا زود این مساله مطرح می شود که تحت شرایط تحمیلی باید زندگی کرد یا اینکه مسدود (بلاکه) شد، در نهایت همه چیز به حق حاکمیت فردی یا دولتی ختم می شود.
پسکوف درباره شبکه اینستاگرام هم گفت که با شبکه اجتماعی بسیار جالبی روبرو هستیم اما ادامه فعالیت کاربران این شبکه به سلیقه مدیر آن بستگی دارد و هر زمان که بخواهند فرد مدنظر را مسدود می کنند.


وی با بیان اینکه تعداد زیادی از حساب های کاربری روسها زمانی که آمریکا آن را در جهت مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دانست، مسدود شد، افزود: آیا این حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ایجاد شده بود؟


سخنگوی رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: اطمینان دارم صاحبان بسیاری از حساب های کاربری مسدود شده اصلا اهمیتی به انتخابات آمریکا نمی دادند اما با این وجود این حساب ها مسدود شدند.
پسکوف ازجمله به مسدود شدن حساب کاربری رمضان قدیروف رئیس جمهوری چچن در شبکه اجتماعی اینستاگرام اشاره کرد که مخاطبان زیادی داشت.


سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در ادامه با تکرار اینکه پوتین تلفن همراه هوشمند ندارد، اظهار داشت: در کاخ کرملین یا اقامتگاه ریاست جمهوری روسیه در نووآگاریوا (در حومه مسکو) همیشه مجموعه ای از روزنامه ها و مجله های تازه وجود دارد و رئیس جمهوری آنها را مطالعه می کند.
 

ایرنا

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۴۳۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رفتارهای قرآنی هنوز در جامعه نهادینه نشده است
 • بهترین رژیم مصرف اینستاگرام
 • دولت زمینه ورود نخبگان به فضای‌مجازی را فراهم کند/ شاهد رهاشدن فضای‌مجازی هستیم
 • ایمن سازی فضای مجازی با مدیریت فرهنگی
 • با تلاش پلیس شهرستان انار : دستگیری ۳نفر اخاذ زن نما در فضای مجازی
 • در فضای مجازی نهنگ در اقیانوس باشیم یا لاکپشت داخل تشت؟
 • سه اخاذ زن نما در فضای مجازی دستگیر شدند
 • دستگیری سه پسر اخاذ زن‌نما در فضای مجازی
 • دستگیری ۳ نفر اخاذ زن نما در فضای مجازی/ اغفال مالباخته با جا زدن خود به عنوان دختر
 • دستگیری ۳ نفر اخاذ زن نما در فضای مجازی
 • پسران زن‌نما فضای مجازی به دام افتادند
 • افزایش قدرت امواج اقیانوس ها در اثر گرمایش زمین
 • دستگیری پسران زن‌نما در فضای مجازی
 • واکاوی اثرات مخرب فضای مجازی بر عهده نهاد های فرهنگی و آموزشی است/فروپاشی روابط خانوادگی متاثر از ونگاری در فضای مجازی
 • نیاز فضای رسانه ای ویدیوهای از جنس مردم
 • رئیس‌جمهور: گرانی واقعیت است اما نان، خدمات و انرژی در ایران ارزانترین در منطقه است/در کنار مشکلات، نعمتها را هم باید دید/ امواج فناوری از ما اجازه نمی‌گیرند؛ باید از شیوه‌های جدید استفاده و در فضای مجازی فعال باشیم/ مقام آمریکایی گفت ملت ایران چهلمین سال
 • رئیس‌جمهور: امواج فناوری از ما اجازه نمی‌گیرند؛ باید از شیوه‌های جدید استفاده و در فضای مجازی فعال باشیم/ دی ماه 41، 56 و 57 سه مرحله مهم در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی بود
 • نقد مستند اینستاگرامر، روایت دنیای مجازی
 • آیا فیلترینگ اینستاگرام آخرین راه است؟