در ماه گذشته هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن حدود ۵۳ هزار تومان داد و ستد می‌شد اما با اینکه در هفته گذشته قیمت هر تسه تا ۶۱ هزار تومان هم بالا رفت، امروز قیمت اکثر این اوراق حدود ۵۶ هزار تومان است.

به گزارش ایسنا، در ماه‌های گذشته با ایجاد رکود نسبی در بازار مسکن، هزینه وام مسکن کاهش یافت و برای مدت زمانی حدود قیمتش ۵۳ هزار تومان بود اما این قیمت‌ها با گذشت یک دوره زمانی با رشد مواجه شد.

در هفته گذشته قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن تا ۶۱ هزار تومان هم رسید اما امروز در فرابورس ایران تا لحظه انتشار این گزارش، قیمت‌ها از ۵۴ هزار تا ۵۷ هزار تومان شناور بود.

قیمت امتیاز تسهیلات مسکن بهمن ماه سال ۱۳۹۵ حدود ۵۴ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت تسه اسفند ماه ۱۳۹۵ معادل ۱۰۰۰ تومان گران‌تر است. همچنین قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن فروردین ماه سال ۱۳۹۶ معادل ۵۶ هزار تومان و قیمت تسه آذر ماه سال جاری ۵۷ هزار و ۲۰۰ تومان بود. مابقی اوراق نیز عمدتا در قیمت حدود ۵۶ هزار تومان معامله می‌شوند.

در این گزارش با توجه به قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن به مبلغ ۵۶ هزار تومان، هزینه وام مسکن برای قشرهای مختلف محاسبه شده است. بر این اساس، با توجه به اینکه زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، آن‌ها باید ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ تسه خرید بهادار ۵۶ هزار تومانی خرید، دو میلیون و ۲۴۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن، حدود ۱۳ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان‌ صرف شود.

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید هشت میلیون و ۹۶۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب دو میلیون و ۴۴۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

علاوه بر این زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید شش میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همچنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون و ۴۴۰ هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هشت میلیون و ۹۶۰ هزار تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق شش میلیون و ۷۲۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ  پنج میلیون  و ۶۰۰ تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون و ۴۸۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون و ۴۴۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است.

این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی، دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

بدهی ۴۵۰ هزار میلیارد ریالی به بانک مرکزی برای پروژه مسکن مهر

به گزارش پایگاه خبری امتداد، ابوالقاسم رحیمی انارکی در اولین نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری با اشاره به فعالیت‌های بانک مسکن پس از انقلاب اسلامی گفت: در حالی که قبل از انقلاب تعداد شعبه‌های بانک مسکن به ۱۰۰ شعبه می‌رسید در حال حاضر با افزایش ۱۲ برابری ۱۲۵۵ شعبه بانک مسکن در سراسر کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه تعداد خانوارهایی که از طریق تسهیلات بانک مسکن صاحب خانه شده‌اند به هشت میلیون خانوار رسیده است، گفت: یک سوم خانوارهای شهری از طریق بانک مسکن برای خرید خانه اقدام کردند و گروه‌های هدف بانک مسکن از میانه دهک سوم تا هفتم هستند.

انارکی ادامه داد: از ابتدای سال تا تاریخ ۲۰ دیماه برای ۳۶۳ هزار واحد از محل تسهیلات جدید به مردم وام داده شده است و میزان رقم وام در این مدت ۱۳۲ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال گذشته از لحاظ تعداد ۴۱ درصد و از لحاظ مبلغ ۲۱ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: در بحث فروش اقساطی مشارکتی امسال ۱۱۵ هزار واحد فروش اقساطی با مبلغ ۴۶ هزار میلیارد ریال شده‌اند که از نظر تعدادی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲ درصد کاهش ولی از نظر مبلغی هفت درصد افزای شداشته است.

انارکی با بیان اینکه امسال ۴۸۰ هزار واحد از طریق منابع بانکی تامین مالی شده‌اند، اظهار داشت: ۱۸۰ هزار میلیارد ریال وام ارائه شده است.

مدیرعامل بانک مسکن درباره ارائه تسهیلات به پروژه مسکن مهر گفت: علاوه بر ارائه وام به مسکن مهر شهری به حدود ۴۳۰ هزار واحد مسکن مهر وام ارائه کرده‌ایم و برای دو میلیون و ۳۶۶ هزار واحد قرارداد پرداخت وام منعقد شده است.

انارکی با بیان اینکه در حال حاضر از پروژه مسکن مهر ۴۴۳ هزار واحد باقی مانده است گفت: ساخت ۲۰۳ هزار واحد فعال است و همچین ۲۴۰ هزار واحد غیرفعال مانده است.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به حساب‌های افتتاح شده در صندوق پس انداز یکم گفت: ‌از ابتدای سال تا ۲۰ دیماه ۵۰۴ هزار فقره حساب افتتاح شده است که سپرده زنده ۳۷۰ هزار فقره است و مانده سپرده‌ها هم به ۶۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

انارکی با بیان اینکه تعداد واحدهایی که در صندوق پس انداز یکم از تسهیلات برخوردار هستند ۹۰ هزار واحد است که به این واحدها مجموعا ۶۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات داده شده است.

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: سهم زوجین از ۹۰ هزار واحدی که تسهیلات به آنها پرداخت شده ۳۲ هزار و ۶۰۰ واحد است.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه منابع صندوق پس انداز یکم مصرف شده است و از این به بعد از محل بازپرداخت اقساط مسکن مهر می‌توانیم به متقاضیان وام ارائه کنیم و در حال حاضر منابع خود صندوق به اتمام رسیده است.

مدیرعامل بانک مسکن با باین اینکه افزایش سقف وام مسکن بدون تامین منابع مالی امکان‌پذیر نیست اظهار داشت: همان طور که گفتم در حال حاضر منابع صندوق تمام شده و این صندوق متکی به وصولی‌های مسکن مهر است. از این رو افزایش سقف وام مسکن دیگر در دستور کار نیست.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه به دنبال افزایش توان قدرت خرید مردم از طرق راهکارهای دیگری هستیم اظهارداشت: در تبصره ۱۸ بودجه رقمی در قالب وجوه اداره شده دیده شده است قرار بود امروز با شرکت بازآفرینی شهری تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کنیم که ۲۰ درصد از این رقم در قالب وجوه اداره شده در قالب پروژه‌های با نرخ سود ۹ درصد برای دوره ساخت استفاده شود.

وی افزود: متقاضیان این پروژه خانه اولی‌ها خواهند بود که نرخ سود برای آنها ۶ درصد است.

مدیرعامل بانک مسکن با باین اینکه به دنبال این هستیم قیمت تمام شده زنجیره تامین مسکن را شاهد بایشیم گفت: تمامی موارد مرتبط با تامین مسکن در این برنامه ریزش قیمت خواهند داشت و به دنبال این هستیم که تخفیقاتی را در بخش مصالح ساختمانی اعمال کنیم تا قیمت تولید مسکن هم کاهش پیدا کند.

وی تاکید کرد:‌ همکاری‌ها با بنیاد مسکن برای کاهش قیمت مصالح از امسال شروع می‌شود اما کاهش قیمت تمام شده زنجیره کامل تامین مسکن در سه ماهه دوم سال آینده به اجرا می‌رسد.

وی همچنین با اشاره به پرداخت بدهی‌های بانک مسکن ناشی از برداشت از بانک مرکزی برای پروژه مسکن مهر گفت: بانک مسکن از سال ۷۷ درگیر پروسه مسکن مهر بوده و در قالب خط اعتباری اضافه برداشت از بانک مرکزی داشته است و مجموعا ۴۵۰ هزار میلیارد ریال در قالب خط اعتباری از بانک مرکزی برداشت شده است.

به گزارش ایلنا، انارکی تاکید کرد: این بدهی مربوط به پروژه مسکن مهر است و از سال ۱۴۰۲ تا ۱۴۱۵ وقت پرداخت این بدهی به بانک مرکزی را داریم. 

true برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: اوراق تسهيلات مسكن وام مسکن

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۵۲۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت قطعات خودرو/ اقدام بی‌سابقه بانک مرکزی چین؛ بزرگترین تزریق روزانه نقدینگی به بازار/ اتحادیه: فروش مرغ بالاتر از ۱۰هزار تومان جریمه دارد/ گران‌ترین قیمت بنزین جهان در کدام کشور است؟
 • ۶۰ هزار نفر از متقاضیان وام مسکن کنار کشیدند!
 • اهدای وام ۱۵ هزار میلیارد تومانی به دو خودروساز کشور
 • چانگان ۱ میلیون تومان ارزان شد/قیمت خودرو در 26 دی 97
 • چانگان 1 میلیون تومان ارزان شد (+جدول)
 • قیمت خودرو امروز ۱۳۹۷/۱۰/۲۶|چانگان ۱ میلیون تومان ارزان شد
 • پرداخت هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه به مددجویان از ابتدای سال
 • کاهش بهای نفت/ قیمت طلا ثبات پیدا کرد
 • رشد محدود «تسه‌ها»
 • سایپا: پراید ارزان ترین خودرو جهان است/ مقام مسئول: در افزایش قیمت خودرو، حقوق مشتریان در نظر گرفته شده/ ابلاغ دستورالعمل سپرده ریالی مبتنی بر ارز در روزهای آینده/ خودروسازان در آمریکا نیز قیمت‌های خود را افزایش دادند!
 • قیمت روز مسکن ۱۳۹۷/۱۰/۲۶| معامله واحد ۳ میلیارد تومانی در تهران
 • امکان افزایش وام ازدواج تا سقف 30 میلیون تومان
 • بودجه دفاعی و امنیتی کشور ریسک‌پذیر نیست/ امکان افزایش وام ازدواج تا سقف ۳۰ میلیون تومان
 • بودجه نئولیبرالی؛ فقیرسازی مردم و فربه‌تر کردن رانت‌خوارها/ میلیاردها دلار به حساب دوستان و رفقای درون قدرت واریز شد/تلاش دولت نجات بانک‌های غیرمسئول از جیب مردم است
 • مدیرعامل بانک مسکن: مردم از ادامه سپرده‌گذاری برای وام مسکن ناامید شدند/ انصراف 60 هزار نفر برای دریافت مسکن
 • مردم از ادامه سپرده‌گذاری برای وام مسکن ناامید شدند/ انصراف 60 هزار نفر برای دریافت مسکن
 • ثبات بهای طلا و کاهش ارزش دلاردر پی چشم‌انداز نرخ بهره کمتر در آمریکا
 • بررسی وضعیت اجاره‌بهای مسکن در ۹ ماهه ۹۷/ رشد غیرمتعارف اجاره‌بها نتیجه اعتماد به سامانه‌های اینترنتی
 • رشد یک درصدی بهای نفت/ طلا ارزان شد